Azərbaycanın iqtisadi proqnozu: ümid ilə reallıq arasında
Bir çox başqa ölkələr kimi, Azərbaycan da qlobal iqtisadi sarsıntıların episentrindədir. Buna baxmayaraq, hökumət bu ilin ikinci yarısındakı vəziyyətin inkişafına nikbinlə yanaşır və daha yüksək iqtisadi artım, eləcə də dövlət gəlirlərinin artacağını gözləyir. Lakin hər hansı iqtisadi modeldə olduğu kimi, bu planların həyata keçirilməsinə təsir edə biləcək dəyişkən vəziyyətlər mövcuddur.
Neft: təməl və çağırış
Beynəlxalq Valyuta Fondu (IMF) iyulda 2024-cü il üçün qlobal artım proqnozunu 3,2% səviyyəsində saxlayıb. Dünya Bankı (DB) isə iyunda bununla bağlı göstəricini 0,2 faiz bəndi artıraraq 2,6%-ə çatdırıb. 2024-cü ilin birinci yarısında qlobal iqtisadiyyatda qeyri-müəyyənliklərə geosiyasi və geoiqtisadi gərginliyin və ticari fraqmentasiyaların hökm sürməsi, qlobal əmtəə bazarlarında qiymət tərəddüdlərinin müşahidə olunması, deinflyasiya meyillərinin zəifləməsi səbəb olub.
Beynəlxalq maliyyə qurumlarının proqnozlarına görə, 2024-cü ildə xam neftin orta qiymətinin 75-85 dollar diapazonunda olacağı gözlənilir.
Neftin Azərbaycan iqtisadiyyatının əsas hərəkətverici qüvvəsi olduğunu nəzərə alsaq, onun qiymətinin birbaşa dövlət gəlirlərinə və investisiyalara təsir etdiyini söyləyə bilərik. Xatırladaq ki, dürüstləşmiş büdcədə hökumət neftin qiymətini 1 barel üçün 75 dollar müəyyən edib. Amma geosiyasi gərginlik, iqlim dəyişikliyi və “yaşıl enerji”yə keçid qlobal neft bazarında ciddi qeyri-müəyyənlik yaradır.
Bu çağırışları nəzərə alan Azərbaycan hökuməti neft qiymətlərinin dəyişməsi ilə bağlı müxtəlif ssenarilər əsasında proqnozlar hazırlayıb. Belə ki, xam neftin qiymətinin hər dəfə 10 dollar dəyişməsi Azərbaycanın icmal büdcəsinin gəlirlərinin təxminən 0,8 milyard manat artmasına və ya azalmasına səbəb olur.
Maliyyə Nazirliyinin proqnozlarına əsasən, icmal büdcənin gəlirləri 65 ABŞ dolları ssenarisi üzrə 0,8 milyard manat az, 85 ABŞ dolları ssenarisi üzrə isə 0,8 milyard çox olacaq.
Bir sözlə, neftin qiyməti 65 dollar olan icmal büdcənin gəlirləri 42,7 milyard, 70 dollar - 43,5 milyard manat, 80 dollar - 43,9 milyard manat və 85 dollar - 44,3 milyard manat səviyyəsində proqnozlaşdırılır. 2024-cü ilin 6 ayı ərzində Azərbaycan Dövlət Neft Fondundan dövlət büdcəsinə nəzərdə tutulan transfert və faktiki gəlirlər nəzərə alınmaqla, xam neftin 1 barelinin qiyməti 65 ABŞ dolları olarsa, icmal büdcədə 2,9 milyard dollar, 70 dollar - 2,5 milyard, 80 dollar - 1,7 milyard və 85 dollar - 1,3 milyard manat kəsir yaranacaq.
ARDNF-in aktivləri də neftin qiymətindən asılı olacaq, çünki 10 dollarlıq dəyişiklik onların həcminə 0,4 milyard dollara qədər təsir göstərə bilər.
Dəyişiklik küləyi
Azərbaycan qlobal iqtisadi proseslərdən təcrid olunmayıb. Ukraynadakı müharibə, inflyasiya, dünyanın aparıcı iqtisadiyyatlarında faizlərin artması - bütün bunlar Azərbaycan iqtisadiyyatına təsir edir. IMF və Dünya Bankı ehtiyatlı nikbinliyi saxlasa da, lakin risklər yüksək olaraq qalır.
Buna baxmayaraq, Azərbaycan hökuməti artım istiqamətində makroiqtisadi proqnozlara yenidən baxıb. Hazırda ÜDM-in 3,8% (121,3 milyard manat), qeyri-neft ÜDM-in isə 5,5% (84,7 milyard manatadək) artacağı gözlənilir. Əvvəllər bu rəqəmlər müvafiq olaraq 2,4% və 4,6% idi.
Azərbaycanda bu il üçün inflyasiyanın ilkin proqnozuna dair (5,3%) əhəmiyyətli dərəcədə aşağıya doğru düzəliş edilib: 2,7%. Bu onu deməyə əsas verir ki, ölkə iqtisadiyyatı əvvəllər düşünüldüyündən daha çox xarici şoklara davamlılıq nümayiş etdirir.
Qeyri-neft sektorunda artım, infrastruktura sərmayə qoyuluşu və iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi müsbət əlamətlərdir.
Yenilənmiş məlumatlara görə, Azərbaycan büdcəsinə 36,4 milyard manat gəlirin daxil olacağı planlaşdırılır. Xərclər isə 39,7 milyard manat təşkil edəcək. Altı ay ərzində büdcə profisitlə icra olunub ki, bu da 2023-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə təxminən iki dəfə çoxdur.
Bəs bu rəqəmlərin arxasında nə dayanır? Bununla, ilk növbədə, qeyri-neft-qaz sektorunun mövqelərinin möhkəmlənməsi nəzərə çarpır. Proqnozlara görə, büdcə gəlirlərinin yarıdan bir qədər çoxu (51,2%) məhz qeyri-neft-qaz sektorunun payına düşəcək. Bu, ilkin planlaşdırılan göstəricidən 1,4 faiz bəndi çoxdur. Bu artım bir sıra amillərlə, o cümlədən kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı, vergitutma bazasının genişləndirilməsi və vergi inzibatçılığının optimallaşdırılması ilə izah olunur.
Doğrudur, neft və qaz Azərbaycan iqtisadiyyatının hərəkətverici qüvvəsi olaraq qalır. Dünya bazarlarında enerji qiymətləri bir qədər aşağı düşsə də, neft-qaz sektoru hələ də sabit nəticələr nümayiş etdirir.
Beləliklə, bu il “Azəri-Çıraq-Günəşli” (AÇG) layihəsi üzrə hasilatın pay bölgüsü sazişlərinə dair fəaliyyət göstərən podratçı təşkilatlardan gözlənilən gəlir vergisi daxilolmaları 280 milyon manat (75,7%), “Şahdəniz” layihəsi üzrə isə 325 milyon manat (20,2%) artırılıb.
Bu, ilk növbədə, ölkə iqtisadiyyatının daha çox şaxələndirildiyini və neft qiymətlərindəki dalğalanmalardan daha az asılı olduğunu göstərir. Bu da öz növbəsində milli valyutanın sabitliyini artırmalı, sosial problemlərin həllinə töhfə verməlidir.
Neft-qaz sektorunun ümumi vergi daxilolmalarının 43,7%-i ARDNF-in transfertlərinin, 14,2%-i AÇG layihəsi, 42,1%-i isə “Şahdəniz” layihəsi üzrə hasilatın pay bölgüsü sazişləri çərçivəsində fəaliyyət göstərən podratçı təşkilatların mənfəətlərinin payına düşür.
Əslində, Azərbaycan büdcəsi hökumətin ambisiyalarını və gələcəyə baxışını əks etdirən iqtisadi inkişaf ilə bağlı bir növ yol xəritəsidir. Lakin bu planların həyata keçirilməsi bir çox daxili və xarici amillərdən asılı olacaq.
Gömrük rüsumlarının və idxaldan vergi daxilolmalarının artması hesabına büdcəyə əlavə 535 milyon manat vəsait daxil olacağı gözlənilir. Belə ki, Azərbaycanın yenidən baxılan 2024-cü il dövlət büdcəsində gömrük rüsumları 6,435 milyard manat təşkil edir ki, bu da ilkin təsdiq edilmiş rəqəmdən düz 9,1% çoxdur. Bu artım bir neçə əsas amillə bağlıdır. 2024-cü il üçün idxalın təxmin edilən həcmi əvvəlki hesablamalarla müqayisədə 1,3 milyard ABŞ dolları və ya 8,7 % artaraq 17,5 milyard dollara çatdırılıb. Bununla belə, cari ilin yanvar-aprel aylarında Dövlət Gömrük Komitəsinin xətti ilə daxilolmalar proqnozdan 131 milyon manat və ya 7,1% artıq olub. Bu, ilin əvvəlində gözləniləndən daha yüksək iqtisadi aktivlik və idxal səviyyəsini göstərir.
Bununla paralel olaraq, hakimiyyət dövlət investisiyalarına xərcləri artırmaq qərarına gəlib. Qeyri-neft sektorunda artım müşahidə olunsa da, hələ də təkmilləşdirmə üçün imkanlar var. Hazırda aqro-sənaye parkların inkişafına xeyli vəsait xərclənir.
İnfrastrukturun inkişafına və işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpasına əlavə 1 milyard manat xərclənəcək. “Böyük Qayıdış” proqramının fəal şəkildə həyata keçirildiyi Qarabağa və Şərqi Zəngəzura xüsusi diqqət yetirilir. Bu il onun həyata keçirilməsinə 5 milyard manatdan çox vəsait ayrılacaq.
Qeyd edilən məsələrə əsasən söyləyə bilərik ki, 2024-cü il üçün iqtisadi proqnozlar ÜDM artımı və sabit enerji gəlirləri ilə Azərbaycan üçün optimist ssenari nümayiş etdirir. Amma bu mənada qlobal iqtisadi şərait və neftin qiyməti əsas amillər olaraq qalır ki, bu da ölkənin fiskal parametrlərinə və makroiqtisadi sabitliyə birbaşa təsir edəcək.
Bir sözlə, yeni çağırışlar və imkanlar yenilənmiş büdcənin uğurla icrasını təmin etməlidir. Əlbəttə ki, əsas amil ölkə iqtisadiyyatının dəyişən xarici mühitə uyğunlaşmaq və daxili resurslardan səmərəli istifadə etmək qabiliyyəti olaraq qalır.

Экономический прогноз Азербайджана: между надеждой и реальностью
Азербайджан, как и многие другие страны, оказался в эпицентре глобальных экономических потрясений. Несмотря на это, правительство настроено оптимистично относительно развития ситуации во второй половине этого года и предполагает более высокие темпы роста экономики, а также увеличение государственных доходов. Вместе с тем, как и в любой экономической модели, существуют переменные, которые могут повлиять на реализацию этих планов.
Нефть: основа и вызов
Международный валютный фонд (МВФ) в июле сохранил прогноз глобального роста на уровне 3,2% на 2024 год, в то время как Всемирный банк (ВБ) в июне повысил его на 0,2 процентных пункта, до 2,6%. Среди факторов неопределенности в мировой экономике в первой половине 2024 года можно выделить геополитическую и геоэкономическую напряженность, торговую фрагментацию, колебания цен на мировых товарных рынках и ослабление дезинфляционных тенденций.
Согласно международным финансовым институтам, средняя цена за баррель сырой нефти в 2024 году ожидается в диапазоне $75-85.
Учитывая, что нефть остается ключевым драйвером азербайджанской экономики, ее цена напрямую влияет на государственные доходы и инвестиции. Напомним, что в скорректированном бюджете правительство заложило цену на нефть в размере $75 за баррель. Однако геополитическая напряженность, климатические изменения и переход к «зеленой» энергетике создают значительную неопределенность на мировом нефтяном рынке.
С учетом этих вызовов правительство Азербайджана подготовило прогнозы на основе различных сценариев изменения цен на нефть. Так, каждое изменение цены сырой нефти на $10 приводит к увеличению или уменьшению доходов консолидированного бюджета Азербайджана примерно на 0,8 млрд манатов.
При этом Министерство финансов ожидает, что доходы консолидированного бюджета будут на 0,8 млрд манатов меньше при сценарии $65 и на 0,8 млрд больше при сценарии $85.
Одним словом, доходы консолидированного бюджета при цене на нефть $65 прогнозируются на уровне 42,7 млрд, $70 - 43,5 млрд, $80 - 43,9 млрд и $85 - 44,3 млрд манатов. С учетом запланированного трансферта из Нефтяного фонда в госбюджет и фактических поступлений за 6 месяцев этого года в 2024 г. при цене барреля сырой нефти $65 в сводном бюджете образуется дефицит в 2,9 млрд, $70 - 2,5 млрд, $80 - 1,7 млрд и $85 - 1,3 млрд манатов.
Активы ГНФАР также будут зависеть от цены на нефть, поскольку изменение на $10 может повлиять на их объем в размере до $0,4 млрд.
Ветры перемен
Азербайджан не изолирован от глобальных экономических процессов. Война в Украине, инфляция, повышение процентных ставок в ведущих экономиках мира - все это оказывает влияние на азербайджанскую экономику. МВФ и ВБ сохраняют осторожный оптимизм, но риски остаются высокими.
Несмотря на это, правительство Азербайджана пересмотрело макроэкономические прогнозы в сторону роста. ВВП теперь ожидается на уровне 3,8% (121,3 млрд манатов), а ненефтяной ВВП увеличится на 5,5% (до 84,7 млрд манатов). Ранее эти цифры составляли соответственно 2,4% и 4,6%.
Первоначальный прогноз (5,3%) инфляции в Азербайджане на текущий год был существенно скорректирован в сторону понижения и достиг отметки в 2,7%. Это говорит о том, что экономика страны демонстрирует большую устойчивость к внешним шокам, чем предполагалось ранее.
Увеличение «ненефтянки», инвестиции в инфраструктуру и диверсификация экономики - все это положительные сигналы.
Согласно обновленным данным, казна Азербайджана планирует собрать 36,4 млрд манатов, в то время как расходы составят 39,7 млрд. Это означает, что бюджет, как и прежде, будет дефицитным, но, по мнению властей, вполне управляемым. За полгода бюджет был исполнен с профицитом, который к тому же был практически вдвое больше, чем за аналогичный период 2023 года.
Что же кроется за сухими цифрами? Прежде всего заметно укрепление позиций ненефтегазовой сферы. Если верить прогнозам, она принесет в казну чуть более половины (51,2%) всех доходов. Это на 1,4 процентных пункта больше, чем планировалось изначально. Такой рост объясняется целым рядом факторов, включая развитие малого и среднего бизнеса, расширение налоговой базы и оптимизацию налогового администрирования.
Нефть и газ по-прежнему остаются локомотивом азербайджанской экономики. И хотя цены на энергоносители на мировых рынках несколько сбавили обороты, нефтегазовый сектор продолжает демонстрировать устойчивые результаты.
Поэтому ожидаемые в этом году поступления по налогу на прибыль подрядных организаций, действующих в рамках соглашений о долевом разделе добычи по проекту «Азери-Чыраг-Гюнешли» (АЧГ), увеличены на 280 млн манатов (75,7%), а по проекту «Шахдениз» - на 325 млн манатов (20,2%).
В первую очередь это говорит о том, что экономика страны становится более диверсифицированной и менее зависимой от колебаний цен на нефть. В свою очередь это должно повысить устойчивость национальной валюты и способствовать решению социальных задач.
Таким образом, 43,7% от общего объема налоговых поступлений нефтегазового сектора приходится на трансферты ГНФАР, 14,2% - на прибыли организаций-подрядчиков, действующих в рамках PSA по проекту «Азери-Чыраг-Гюнешли», 42,1% - по проекту «Шахдениз».
Азербайджанский бюджет - это своего рода дорожная карта экономического развития, которая отражает амбиции правительства и его видение будущего. Однако реализация этих планов будет зависеть от множества факторов - как внутренних, так и внешних.
Скажем, ожидается, что дополнительные 535 млн манатов поступят в казну благодаря увеличению таможенных пошлин и налоговых поступлений от импорта. Так, в обновленном госбюджете на 2024 год таможенные отчисления составляют 6,435 млрд манатов, что на 9,1% больше по сравнению с первоначально утвержденным показателем. Это увеличение обусловлено несколькими ключевыми факторами. Предполагаемый объем импорта на 2024 год повышен на $1,3 млрд, или 8,7%, по сравнению с предыдущими оценками - до $17,5 млрд. Впрочем, за январь-апрель текущего года поступления по линии Государственного таможенного комитета уже превысили прогноз на 131 млн манатов, или 7,1%. Это указывает на более высокий уровень экономической активности и импорта в начале года, чем ожидалось ранее.
Параллельно с этим власти решили увеличить расходы на госинвестиции. Хотя ненефтяной сектор и демонстрирует рост, но есть еще куда стремиться. Сегодня значительные средства направляются на развитие агро- и промышленных парков.
Дополнительный миллиард манатов будет направлен на развитие инфраструктуры и восстановление освобожденных территорий. Особое внимание уделяется Карабаху и Восточному Зангезуру, где активно реализуется программа «Большое возвращение» - на ее осуществление в текущем году будет выделено более 5 млрд манатов.
Из приведенного следует, что экономические прогнозы на 2024 год демонстрируют оптимистичный сценарий для Азербайджана с ростом ВВП и стабильными доходами от энергоресурсов. Тем не менее ключевыми факторами остаются глобальные экономические условия и цены на нефть, которые будут напрямую влиять на бюджетные параметры и макроэкономическую стабильность страны.
Новые вызовы вкупе с новыми возможностями должны обеспечить успех в реализации обновленного бюджета. Плюс, конечно же, ключевым фактором остается способность экономики адаптироваться к меняющейся внешней среде и эффективному задействованию внутренних ресурсов.