TAP-ın genişləndirilməsi prosesi Avropanın enerji təhlükəsizliyini təmin etmək üçün vacib addımdır
Avropanın energetika mənzərəsi geosiyasi dəyişikliklər və qitənin enerji müstəqilliyi ilə bağlı istəyi fonunda əhəmiyyətli dəyişikliklərə məruz qalır. Azərbaycan ənənəvi təchizatçılara etibarlı alternativ olaraq öz qaz ehtiyatlarını təklif edərək, bu transformasiyanın əsas oyunçularından birinə çevrilir. Trans-Adriatik Boru Kəmərinin (TAP) genişləndirilməsi və Azərbaycan qazına marağın artması Avropanın enerji təhlükəsizliyi üçün yeni perspektivlər açır və ölkəmizin əsas enerji habı kimi rolunu gücləndirir.
Genişlənmə perspektivləri
Layihənin operatoru TAP AG tərəfindən başlanılan qaz kəmərinin genişləndirilməsi üzrə işlər 2026-cı ildən etibarən tədarükləri hər il 1,2 milyard kubmetr qaz həcmində artırmağa imkan verəcək. Bu addımın əhəmiyyəti Avropa Komissiyasının 2030-cu ilə qədər Rusiyanın qazıntı yanacaqlarını mərhələli şəkildə dayandırmağı hədəfləyən planında vurğulanır. TAP artıq özünü Cənub Qaz Dəhlizinin mühüm tərkib hissəsi kimi təsdiqləyib və ildə 10 milyard kubmetr qazı İtaliya, Yunanıstan və Bolqarıstana çatdıraraq, bu həcmi 20 milyard kubmetrə çatdırmaq imkanı əldə edib.
Genişləndirmənin birinci mərhələsi Yunanıstan-Türkiyə sərhədindəki Kipoi məntəqəsində yeni kompressor zavodunun tikintisini əhatə edir. Bu addım onu göstərir ki, TAP AG Avropaya qaz nəqlinin uzunmüddətli sabitliyini təmin etmək üçün zəruri olan əhəmiyyətli investisiyaları yatırmağa hazırdır. Planlaşdırılan işlər şirkətin vəsaiti hesabına maliyyələşdirilir və layihənin büdcəsi 132 milyon avro təşkil edir.
İnfrastruktur işləri sentyabrın 19-dan 30-dək aparılacaq. Bu müddət ərzində TAP AG Kipoi (gündəlik 349 887 515 kVt/saat) və Melenduno (gündəlik 290 866 796 kVt/s) birləşmə məntəqələrində mövcud gücdən maksimum istifadə etməyi planlaşdırır.
TAP AG-nin idarəedici direktoru Luka Skyepattinin sözlərinə görə, qaz kəmərinin tutumunun genişləndirilməsi bazar iştirakçılarına açıq, şəffaf və ayrı-seçkilik olmadan təklif olunur. Bazar sınaqları azı hər tək ildə iki mərhələdə həyata keçirilir: bunlar məcburi və qeyri-məcburi mərhələlərdir.
Bundan başqa, TAP bazara qısamüddətli ehtiyat gücü də təklif etməlidir. Boru kəməri qısamüddətli gücün tədarükünü bir gün əvvəl işləmə qaydasında maksimum dərəcədə artırır.
L.Skyepatti vurğulayıb ki, TAP 2022-ci ilin fevral ayının ortalarından başlayaraq uzunmüddətli öhdəlikləri tamamlayan əhəmiyyətli qısamüddətli sifarişlərlə yaxın gücdə işləyir.
Ümumilikdə, TAP-ın istifadəyə verildiyi vaxtdan - 2020-ci il dekabrın 31-dən indiyədək 37,53 milyard kubmetrdən çox qaz nəql edilib. Bunun 2,29 milyard kubmetri Bolqarıstana, 3,63 milyard kubmetri Yunanıstana və 31,33 milyard kubmetri isə İtaliyaya tədarük edilib. 2024-cü ilin əvvəlindən qaz kəməri ilə 6,53 milyard kubmetrdən çox qaz nəql edilib: Bolqarıstana 0,46 milyard, Yunanıstana 0,6 milyard, İtaliyaya 5,42 milyard kubmetrdən çox qaz tədarük olunub.
Beləliklə, TAP-ın imkanlarının genişləndirilməsinin birinci mərhələsi boru kəmərinin daha da genişlənməsinə zəmin yarada bilər ki, bu da sonrakı bazar araşdırmalarında iştirak etməklə mərhələli şəkildə həyata keçirilə bilər.
TAP-ın bazar sınaqları hazırda davam edir. Xatırladaq ki, bu, 2023-cü il üçün elan edilib. Növbəti addım üç ev sahibi ölkənin milli tənzimləyici orqanları tərəfindən layihə təklifinin təsdiqi, ardınca 2025-ci ilin ortalarında gözlənilən məcburi tender mərhələsinin açılışı olacaq.
Daha genişlənmə potensialı və onun həcmi bazar sınaqlarının nəticələrinə əsasən müəyyən ediləcək. “Bu gün Trans-Adriatik Boru Kəməri gözlənilən bazar ehtiyaclarını qarşılamaq üçün işləməyə davam edir. Biz, həmçinin elektriklə idarə olunan kompressorlara əsaslanacaq gələcək genişləndirmə ssenariləri üçün konsepsiyalar üzərində işləyirik”, - TAP AG-nin idarəedici direktoru bildirib.
Geosiyasi çağırışlar
TAP-ın inkişafı davam edən Rusiya-Ukrayna münaqişəsi və Rusiya qazının Avropaya nəqlinin azalması fonunda xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Təchizat çatışmazlığı və enerji qiymətlərinin yüksəlməsi şəraitində Azərbaycan bazarı sabitləşdirməyə qadir olan etibarlı alternativə çevrilir.
Məlum olduğu kimi, Rusiya qazının ənənəvi tranzit ölkəsi olan Ukrayna Rusiya ilə tranzit sazişinin 2024-cü ilin sonunda başa çatması ilə bağlı ciddi problemlərlə üzləşib. Kiyev üçün tranzit ölkə statusunu saxlamaq və qaz nəqli sisteminin fəaliyyətini təmin etmək vacibdir. Qeyd edək ki, qaz nəqli sisteminin saxlanılması xeyli maliyyə vəsaitinə ehtiyac duyulur. Tranzitdən əldə edilən iqtisadi faydalar da əhəmiyyətlidir: Ukrayna tranzit ödənişlərindən hər il təxminən 1 milyard dollar qazanırdı. Rəsmi Kiyev üçüncü ölkələrin və ya Aİ konsorsiumlarının iştirakı ilə qaz tranziti imkanlarını nəzərdən keçirir. Lakin onun bir şərti var: bu, Rusiya qazı olmamalıdır.
Digər tərəfdən Ukraynanın daxili qaz ehtiyatları öz ehtiyaclarını ödəmək üçün kifayətdir, lakin Slovakiya, Çexiya və Avstriya kimi Aİ üzvü olan ölkələr üçün onun olmaması enerji təhlükəsizliyini poza bilər ki, bu da dövlətlərarası münasibətlərə mənfi təsir göstərəcək.
Rusiyadan ucuz xammalın tədarükü dövrü bitdiyinə görə əgər tranzit dayandırılarsa, qazın qiyməti daha da arta bilər. Bu, Aİ-ni problemin yeni həll yolları axtarmağa vadar edir. Köhnə dünyanın böyük ümidlər bəslədiyi Norveç isə üzv ölkələrin enerji resurslarına olan tələbatını aşağı qiymətlərlə ödəyə bilmir.
Oxşar vəziyyət Əlcəzair qazında da müşahidə olunur. Aİ-nin öz resursları da tələbatı ödəyə bilmir: yataqların tükənməsi səbəbindən regionda qaz hasilatı üçdə bir azalıb.
Rusiya-Ukrayna tranzit sazişinə xitam verildikdən sonra Azərbaycan qazının Rusiya-Ukrayna sərhədindən nəqli variantı mümkün ssenari kimi qiymətləndirilir.
Azərbaycan qazının Ukrayna ərazisindən tranziti təşəbbüsü bütün maraqlı tərəflər üçün imkanlar açır. Birincisi, bu, Aİ ölkələrində tələbatı ödəyəcək. İkincisi, Ukrayna tranzit ölkə statusunu saxlayacaq və bu prosesdən sabit gəlir əldə edəcək. Üçüncüsü, Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində mövqeyini gücləndirəcək. Rusiya üçün Azərbaycanın belə tədarüklərdə vasitəçilik rolu da mühüm ola bilər.
Yeri gəlmişkən, Ukraynanın energetika naziri German Qaluşenkonun sözlərinə görə, hazırda 2025-ci ilin əvvəlində Rusiya ilə müqavilə başa çatdıqdan sonra Azərbaycan qazının Ukrayna ərazisindən tranziti ilə bağlı konkret təkliflər yoxdur, lakin onlar gələcəkdə ortaya çıxa bilər.
Ekoloji aspektlər
TAP-ın genişləndirilməsi layihəsinə qayıdaraq qeyd edək ki, bu proses Avropanın istixana qazları emissiyalarının azaldılmasına və iqlim neytrallığına nail olunmasına yönəlmiş daha geniş enerji keçid strategiyasına uyğun gəlir. Xatırladaq ki, TAP AG karbohidrogen emissiyalarının idarə edilməsi planını əks etdirən 2022-2025-ci illər üçün uzunmüddətli strategiya hazırlayıb. Şirkət artıq bu istiqamətdə xeyli irəliləyiş əldə edib.
Plana əsasən, 2025-ci ilə qədər TAP 2022-ci il proqnozu ilə müqayisədə istixana qazı emissiyalarını 5%, metanı 8% və uçucu emissiyaları 54% azaltmağı hədəfləyir. 2023-cü ildə TAP artıq illik gözləntilərə nisbətən istixana qazları emissiyalarının təxminən 30% və metan emissiyalarının 70% azalmasına nail olub. Araşdırmalara görə, şirkətin karbon qazı emissiyalarının 90%-i qaz kompressorlarından gəlir.
TAP hidrogen və biometan kimi karbon-neytral enerji mənbələrinin nəqli imkanlarını inkişaf etdirməyə də çalışır. “Avropa iqlim neytrallığına doğru irəlilədikcə, TAP dayanıqlı keçidin təmin edilməsinə xüsusi diqqət ayırır”, - Luka Skyepatti vurğulayıb.
TAP xüsusilə enerji sektorunun ən çirkli qazıntı yanacaqlarından asılı olduğu Cənub-Şərqi Avropa və Qərbi Balkan üçün əhəmiyyətli ola bilər. Zamanla TAP Aİ-yə karbonsuz enerji mənbələri (hidrogen və biometan) tədarük etməklə Avropa Yaşıl Sazişinin və Paris Sazişinin məqsədlərinə nail olmaqda mühüm rol oynaya bilər.
L.Skyepattinin sözlərinə görə, TAP-ın məqsədi ilkin olaraq təbii qazla qarışdırılmış hidrogenin nəqli üçün infrastrukturu inkişaf etdirməkdir. Hazırda belə bir qarışığın daşınmasının texniki mümkünlüyü qiymətləndirilir. 2021-ci ildə aparılan ilkin tədqiqatlar TAP-ın buna hazır olduğunu təsdiqləyib. İndi boru kəməri materialları Niderlandda beynəlxalq səviyyədə tanınan laboratoriyada sınaqdan keçirilir. Dəniz bölməsi üzrə ilk nəticələr 2024-cü ilin üçüncü rübünün sonuna qədər gözlənilir.
Bir sözlə, TAP-ın genişləndirilməsi təkcə enerji təhlükəsizliyi üçün deyil, həm də dayanıqlı enerji mənbələrinə keçid üçün mühüm addımdır.

ПОТОК ЧЕРЕЗ КОНТИНЕНТЫ
Энергетический ландшафт Европы претерпевает значительные изменения на фоне геополитических сдвигов и стремления к энергетической независимости. Одним из ключевых игроков в этой трансформации становится Азербайджан, предлагая свои газовые ресурсы как надежную альтернативу традиционным поставщикам. Расширение Трансадриатического газопровода (TAP) и растущий интерес к азербайджанскому газу открывают новые перспективы для энергетической безопасности Европы и укрепляют роль нашей страны как ключевого энергетического хаба.
Перспективы расширения
Начатые оператором проекта - компанией TAP AG работы по расширению газопровода позволят с 2026 года увеличивать поставки на 1,2 млрд кубометров газа ежегодно. Важность этого шага подчеркивается планом Европейской комиссии, который нацелен на отказ от российского ископаемого топлива до 2030 года. TAP уже зарекомендовал себя как важный компонент Южного газового коридора, обеспечивая доставку 10 млрд кубометров газа в год в Италию, Грецию и Болгарию, с возможностью увеличения до 20 млрд кубометров.
Первый этап расширения включает сооружение новой компрессорной установки на станции в Кипой на границе Греции и Турции. Этот шаг свидетельствует о том, что TAP AG готов идти на значительные инвестиции, которые необходимы для обеспечения долгосрочной стабильности поставок газа в Европу. Планируемые работы финансируются за счет собственных средств компании, а бюджет проекта составляет 132 млн евро.
Инфраструктурные работы будут проводиться с 19 по 30 сентября. В этот период TAP AG планирует максимально использовать доступную мощность на точках соединения - Кипой (349 887 515 кВтч/сутки) и Мелендуньо (290 866 796 кВтч/сутки).
По словам управляющего директора TAP AG Луки Шипатти, расширение мощностей газопровода предлагается участникам рынка на открытой, прозрачной и недискриминационной основе. Рыночные тесты проводятся как минимум один раз в нечетный год и состоят из двух этапов: необязательного и обязательного для исполнения.
Кроме того, TAP обязан предлагать рынку краткосрочные свободные мощности. Газопровод максимизирует предложение краткосрочных мощностей в рабочем порядке на сутки вперед.
Как подчеркнул Шипатти, с середины февраля 2022 года TAP работает практически с полной загрузкой, а значительные краткосрочные заказы дополняют долгосрочные обязательства.
В целом с начала запуска TAP - с 31 декабря 2020 года было транспортировано более 37,53 млрд куб. м газа, из которых 2,29 млрд было поставлено в Болгарию, 3,63 млрд - в Грецию и 31,33 млрд - в Италию. С начала 2024 года же по газопроводу прокачано более 6,53 млрд кубометров газа, в том числе 0,46 млрд - в Болгарию, 0,6 млрд - в Грецию и 5,42 млрд - в Италию.
Таким образом, первая стадия увеличения мощности TAP может проложить путь к дальнейшему расширению газопровода, что может быть достигнуто поэтапно через участие в последующих исследованиях рынка.
В настоящее время продолжается рыночное тестирование TAP, объявленное в 2023 году. Следующим шагом станут утверждение проектного предложения национальными регулирующими органами трех принимающих стран, а затем открытие этапа обязательных торгов, что ожидается в середине 2025 года.
Потенциал дальнейшего расширения и его объемы будут определяться по итогам рыночных испытаний. «На сегодняшний день Трансадриатический газопровод продолжает работать над тем, чтобы подготовиться к удовлетворению ожидаемых потребностей рынка. Мы также работаем над разработкой концепций для будущих сценариев расширения, которые будут основаны на компрессорах с электрическим приводом», - сказал управляющий директор TAP AG.
Геополитические вызовы
Развитие TAP приобретает особую значимость на фоне продолжающегося российско-украинского конфликта и сокращения поставок российского газа в Европу. В условиях дефицита поставок и роста цен на энергоносители Азербайджан становится надежной альтернативой, способной стабилизировать рынок.
Как известно, Украина, традиционный транзитер российского газа, сталкивается с серьезными вызовами, связанными с истечением срока действия транзитного соглашения с Россией в конце 2024 года. Киеву важно сохранить статус транзитной страны и обеспечить работу своей газотранспортной системы (ГТС), содержание которой требует немалых затрат. Экономические выгоды от транзита также значительны: ежегодно Украина зарабатывала около $1 млрд на транзитных сборах. Официальный Киев рассматривает возможности транзита газа с участием третьих государств или консорциумов ЕС при условии, что он не будет российским.
С другой стороны, внутренних запасов газа в Украине достаточно для удовлетворения собственных нужд, но для таких стран - членов ЕС, как Словакия, Чехия и Австрия, недостаток его может нарушить энергетическую безопасность, что негативно скажется на межгосударственных отношениях.
В случае прекращения транзита может произойти дальнейший рост цен на газ, поскольку эра дешевого сырья из России заканчивается. Это вынуждает ЕС искать новые решения проблемы. Норвегия, на которую Старый Свет возлагал большие надежды, не в состоянии удовлетворить потребности стран-членов в энергоресурсах по низким ценам. Аналогичная ситуация наблюдается и с алжирским газом. Собственные ресурсы ЕС также не могут удовлетворить спрос: добыча газа в регионе сократилась на треть из-за истощения месторождений.
Вариант поставок азербайджанского газа через российско-украинскую границу после прекращения действия российско-украинского договора о транзите рассматривается как возможный сценарий.
Инициатива по транзиту азербайджанского газа через Украину открывает возможности для всех заинтересованных сторон. Во-первых, она удовлетворит спрос в странах ЕС. Во-вторых, Украина сохранит статус транзитной страны и получит стабильный доход от этого процесса. В-третьих, Азербайджан укрепит свои позиции в обеспечении энергетической безопасности Европы. Для России посредническая роль Азербайджана в таких поставках также может быть важной.
Как сообщил министр энергетики Украины Герман Галущенко, на данный момент конкретных предложений по транзиту азербайджанского газа через Украину после окончания контракта с Россией в начале 2025 года еще нет, но они могут появиться в будущем.
Экологические аспекты
Возвращаясь к проекту расширения TAP, отметим, что этот процесс вписывается в более широкую стратегию энергетического перехода Европы, направленную на сокращение выбросов парниковых газов и достижение климатической нейтральности. TAP AG разработала долгосрочную стратегию на 2022-2025 годы, которая включает план по управлению углеводородными выбросами. Компания уже добилась значительного прогресса в этом направлении.
Согласно плану к 2025 году TAP намерен сократить выбросы парниковых газов на 5%, метана - на 8%, а летучие выбросы - на 54% по сравнению с прогнозом 2022 года. В 2023 году TAP уже достиг сокращения выбросов парниковых газов примерно на 30%, а метана - на 70% относительно годовых ожиданий. Согласно проведенным исследованиям, 90% выбросов углекислого газа компании приходится на работу газовых компрессоров.
В будущем TAP собирается развивать возможности для транспортировки углеродно-нейтральных источников энергии, таких как водород и биометан. «По мере того как Европа движется к климатической нейтральности, TAP уделяет особое внимание обеспечению устойчивого перехода», - отметил Лука Шипатти.
Особое значение TAP может иметь для Юго-Восточной Европы и Западных Балкан, где энергетический сектор в значительной степени зависит от наиболее «грязных» видов ископаемого топлива. Со временем TAP может сыграть важную роль в достижении целей Европейского «зеленого» курса и Парижского соглашения, поставляя в ЕС углеродно-нейтральные источники энергии (водород и биометан), когда этот рынок будет готов к их коммерческому использованию.
Цель TAP, по словам Шипатти, заключается в развитии инфраструктуры для транспортировки водорода, вначале в смеси с природным газом. В настоящее время проводится оценка технической возможности транспортировки такой смеси. Первичные исследования в 2021 году подтвердили готовность TAP к этому. В настоящее время проходят испытания материалы трубопровода в международно признанной лаборатории в Нидерландах. Первые результаты по морскому участку ожидаются к концу третьего квартала 2024 года.
Таким образом, расширение TAP является важным шагом не только для энергетической безопасности, но и для перехода к устойчивым источникам энергии.