BÖHRANLI VƏZİYYƏTDƏ OLAN AUTSAYDER
Azərbaycanın ən köklü futbol klubu “Neftçi” böhran içindədir. Böyük maliyyə dəstəyinə baxmayaraq, komandanı xilas etmək mümkün olmur. Ağ-qaraların uğursuzluğu yeni deyil, artıq neçənci ildir davam edir. Məşqçiləri “əlcək” kimi dəyişən “Neftçi” uğursuzluğun nəticəsi kimi hazırda turnir cədvəlində autsayder pilləsində qərarlaşıb.
Uğursuzluqlar ardınca uğursuzluqlar
2024/2025 mövsümündə milli çempionatda 7 tur arxada qalıb. Amma paytaxtın “Neftçi” klubu qələbəyə həsrətdir. Ardıcıl 7 oyunda qələbə qazana bilməyən komanda iddialı ola bilməz. Məhz bu səbəbdən azarkeşlər və media klubdan ciddi islahatlar tələb edir. Qısa müddətdə Laurensio Regekampf, Adrian Mutu, Miodraq Bojoviçi məşqçi postunda sınayan “Neftçi” rəhbərliyi yayda azarkeşlərə yaxşı tanış olan Roman Qriqorçukla müqavilə imzalayıb. Amma ukraynalı məşqçinin gəlişindən sonra uğursuzluq başa çatmayıb.
Ötən mövsüm “Neftçi” medalçılar sırasında yer almayıb, hətta avrokuboklara vəsiqə qazana bilməyib. Məhz bu amil islahatları qaçılmaz edib. Serbiyalı məşqçi Miodraq Bojoviç yola salınıb, əvəzində Roman Qriqorçuk baş məşqçi postuna təyin edilib. Amma onun gəlişindən sonra komandada böhran daha da dərinləşib. Yerli futbolçular arasında qalmaqallar başlayıb. Qara Qarayev kimi futbolçu heyətdən kənarda qalıb, əvəzedici heyətə göndərilib. Təcrübəli Emin Mahmudovdan kapitan sarğısı alındı, futbolçuya isə özünə yeni iş yeri tapmaq məsləhət görülüb.
Uğursuzluqların davam etdiyi günlərdə “Neftçi”də gözlənilməz ayrılıq yaşanıb. Yens Andersson idman direktoru vəzifəsindən qovulub. İsveçli mütəxəssis 2023-cü ilin sentyabrında təyinatı açıqlandıqdan sonra azarkeşlərə böyük vədlər vermişdi. Lakin klubun idman departamenti ilə bağlı bütün məsələlərin məsuliyyətini daşıyan funksioner skaut xidmətinin təkmilləşdirilməsi, çalışma mədəniyyətinin inkişaf etdirilməsi, əsas və əvəzedici komandanın müsbət nəticələr qazanması və müasir dünya standartlarına uyğun bazanın inşası kimi prosesləri düzgün həyata keçirə bilməyib. O, daha əvvəl belə demişdi: “Uğur əldə etməsəm, burdakı işim çox davam etməyəcək”. Və heç bir nəticə olmadığı üçün Andersson vəzifəsini tərk etməli oldu.
Klubun uğursuzluqlarının əsas səbəbi futbolçularla bağlı səlahiyyətlərin baş məşqçidə olmamasıdır. Yəni komandaya bəzən menecerlərin təqdim etdiyi legioner oyunçular məşqçidən xəbərsiz transfer edilir. Digər maraqlı məqam hər transfer pəncərəsi zamanı xeyli futbolçu göndərilir, bir o qədəri də gətirilir. Bu isə komandanın böyük pullar xərclədiyi deməkdir. 18 ay ərzində Laurensio Regekampf, Adrian Mutu, Miodraq Bojoviçi məşqçi postuna gətirildi və müqavilədən əvvəl istefaya göndərildi. Hər biri də klubdan böyük məbləğdə təzminat almaqla yola salındı. Uğursuzluq “Neftçi”nin maliyyə işinə də zərbə vurur. Ona görə rəhbərlik transfer işlərində çox diqqətli olmalıdır. Dəvət olunan futbolçu “Neftçi”nin oyun üslubuna uyğun gəlməli, menecerlərin təqdimatı əsasında transfer edilməməlidir. Bütün transferlərdə həlledici qərarı baş məşqçi verməlidir və o da məsuliyyət daşımalıdır.
“Neftçi” medala layiq deyil - mütəxəssis
“Region plus” mövzu ilə bağlı uzun illər “Neftçi”də işləyən, komanda ilə Azərbaycan çempionluğu, ölkə kubokunu qazanan Ağasəlim Mircavadova müraciət edib. Mütəxəssis komandanın problemlərinin daha dərin olduğunu söyləyib: “Mən “Neftçi”liyəm. “Neftçi” əzizimiz sayılır. Onların belə oyunu ürəyimizi ağrıdır. Hər 3, 6 aydan bir məşqçi dəyişikliyi olmaz. Baş məşqçi seçimi çox vacib amildir. Heç olmasa, 2-3 il vaxt verilməlidir. Elə məşqçi seçilməlidir ki, o, ailə yarada bilsin. Komanda bir ailədir. Onun böyüyü baş məşqçidir. Çalışdırıcının da böyüyü klub prezidentidir. Rəhbərlə baş məşqçi arasında münasibətlər sıx olmalıdır. Klubda futbola aid nə varsa, baş məşqçi etməlidir. Bizdə əvvəllər futbolçu məşqçiyə görə oynayırdı. Amma indiki “Neftçi”də bu yoxdur. Oyunlarda ürək qoymurlar, istək yoxdur. Arada matçlarına baxanda deyirəm ki, görəsən, bunlar məhəllə futbolu oynayıblar? Məhəllədə yaş uyğunluğu olmasa da, istək olur. Söhbət nəticədən getmir. Söhbət oyunun mahiyyətindən, futbolçuların istəyindən, komandanın durumundan gedir. Həddindən artıq qəribə vəziyyətdir. “Neftçi” oyunu ilə medal qazanmağa layiq deyil”.
Hazırda böhranda olan komandada vəziyyətin düzəlməsi üçün “Neftçi” rəhbərliyi işə qarışmalıdır. Ukraynalı mütəxəssis Roman Qriqorçuka tam səlahiyyət verilməli və ona dəstək davam etdirilməlidir. İlin sonuna qədər Qriqorçukla yollar ayrılsa, bu klubun imicinə növbəti ciddi zərbə olacaq. Bu sayda məşqçini dəyişən komanda problemi həll etməkdə acizliyini etiraf edir.
Xatırladaq ki, hazırda “Neftçi” 7 turdan sonra 4 xal toplayıb. Paytaxt klubu turnir cədvəlində 10 komanda arasında 9-cu pillədə qərarlaşıb.

После семи неудач специалисты требуют от «Нефтчи» серьезных реформ
Самый титулованный футбольный клуб Азербайджана «Нефтчи» находится в глубоком кризисе. Несмотря на огромную финансовую поддержку, спасти команду не удается. Провал «черно-белых» не новость, он продолжается уже несколько лет. «Нефтчи», меняющий тренеров как перчатки, в результате неудач в турнирной таблице скатился на позиции аутсайдера.
Неудача за неудачей
В сезоне-2024/2025 он отстал на семь туров в национальном чемпионате. Команда, которая не может выиграть семь игр подряд, не может быть амбициозной. Именно по этой причине болельщики и СМИ требуют от клуба кардинальных реформ. Руководство «Нефтчи», которое за короткое время перепробовало на тренерском посту Лоренцо Регекампфа, Адриана Муту и Миодрага Божовича, подписало летом контракт с хорошо знакомым болельщикам Романом Григорчуком. Однако после прихода украинского тренера волна неудач не перестала преследовать команду.
В прошлом сезоне «Нефтчи» не попал в число медалистов и не сумел даже квалифицироваться в еврокубки. Именно этот фактор сделал реформы просто неизбежными. Сербского тренера Миодрага Божовича сменил украинец Григорчук, но кризис в команде лишь еще более углубился. Началась серия скандалов среди местных футболистов. Кара Караев был исключен из основного состава и отправлен в запас. Капитанская повязка была отнята у опытного Эмина Махмудова и ему посоветовали найти себе новое место работы.  В неудачный для «Нефтчи» период команду также постиг неожиданный раскол. Швед Йенс Андерссон был уволен с поста спортивного директора. В сентябре 2023 года после объявления о его назначении швед надавал болельщикам клуба большие обещания. Но функционер, отвечающий за спортивную составляющую клуба, не смог должным образом поставить на рельсы такие процессы, как совершенствование скаутской службы, достижение положительных результатов в основном и запасном составах, строительство базы, соответствующей современным мировым стандартам. Ранее он заявил: «Если я не добьюсь успеха, моя работа здесь не продлится долго». И поскольку результатов не было, Андерссону пришлось оставить пост.
Основная причина неудач клуба - отсутствие у главного тренера полномочий в отношении футболистов. То есть в команду иногда без ведома тренера переводятся игроки-легионеры, представленные менеджерами. Еще один немаловажный момент заключается в том, что во время каждого трансферного окна клуб покидает и одновременно прибывает значительное количество футболистов. Это говорит о том, что команда тратит большие финансовые средства. В течение 18 месяцев были взяты на тренерский пост и уволены до истечения срока действия контракта Лоренцо Регекампф, Адриан Муту, Миодраг Божович. И каждый из них отправлялся «на пенсию» с крупной компенсацией от клуба. Таким образом, неудача бьет по бюджету «Нефтчи». Поэтому руководство должно быть очень осторожным в трансферной работе. Приглашаемый футболист должен соответствовать стилю игры клуба, а трансферы не должны производиться на основании представления одних менеджеров. Решающее слово должно исходить от главного тренера, и он также должен нести ответственность.
«Нефтчи» не заслуживает медали - специалист
R+ обратился за комментариями к Агасалиму Мирджавадову, много лет проработавшему в «Нефтчи» и выигравшему с командой чемпионат Азербайджана, Кубок страны. Специалист уверен, что проблемы клуба намного глубже, чем кажется: «Мы глубоко любим «Нефтчи». Больно видеть подобное состояние команды. Каждые 3-6 месяцев тренер не меняется. Выбор главного тренера - очень важный фактор. По крайней мере 2-3 года должны ему выделяться. Тренера следует выбирать так, чтобы он мог создать семью. Ведь команда - это семья, и возглавляет ее главный тренер. А им руководит президент клуба. Отношения между руководителем и главным тренером должны быть тесными. Все, что связано с футболом, в клубе должен делать главный тренер. У нас раньше футболист играл ради тренера. Но в нынешнем «Нефтчи» этого нет. Футболисты не вкладывают в игру душу, нет желания. Глядя на их матчи, задаюсь вопросом: играли ли они когда-либо в дворовый футбол? В дворовом футболе если даже нет возрастного соответствия, есть желание играть. Дело не в результате. Речь идет о характере игры, желании футболистов, положении команды. Это очень странная ситуация. «Нефтчи» своей игрой сегодня не заслуживает медали».
Чтобы исправить кризисную ситуацию в команде, руководство «Нефтчи» должно вмешаться. Украинскому специалисту Роману Григорчуку должны были предоставить широкие полномочия и поддержку. Если до конца года пути с Григорчуком разойдутся, это станет очередным серьезным ударом по имиджу клуба. Команда, меняющая такое количество тренеров, признает свое бессилие перед решением проблемы.
Напомним, что на данный момент «Нефтчи» после седьмого тура Премьер-лиги Азербайджана набрал всего четыре очка. Столичный клуб занимает девятое место среди 10 команд в турнирной таблице.