RAZILAŞMAYA APARAN SAMMİT?
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin MDB-nin növbəti sammitində iştirakı həm də ona görə diqqət çəkib ki, toplantı Bakı-Vaşinqton münasibətlərində son illərdə, bəlkə də ümumilikdə tarix boyu görünməmiş böhran dövrünə təsadüf edib. Bundan başqa, İlham Əliyevin Rusiyaya səfərinin başlanğıcı Rusiyanın dövlət başçısı Vladimir Putinin ad günü ilə eyni vaxta düşüb ki, bu da Azərbaycanla Qərb arasında münasibətlərin tam pozulduğuna dair fikirlərin yaranmasına yol açıb.
MDB prioritet kimi
Təcrübə göstərir ki, Azərbaycan üçün qonşularla münasibət hər zaman ön plandadır. Burada bu münasibətlərin qeyri-region dövlətləri ilə hansı formada inkişaf etdiyinin fərqi yoxdur. MDB dövlətləri, ilk növbədə Rusiya isə Bakının tarixən sıx münasibətlərdə olduğu qonşulardandır. Azərbaycanın dörd institusional müttəfiqinin üçü MDB üzvüdür. Türk Dövlətləri Təşkilatının beş üzvü həm də MDB-də yer alır. Eyni sözlər Xəzər formatında iştirak edən beş ölkənin dördünə də aiddir.
Bütün bu amillər Bakının bu ölkələrlə fəal dialoq aparmasını şərtləndirir. Üstəlik, MDB sammitinin gündəliyində təhlükəsizliyin təmini, yüksək texnologiyalar, ticarət-iqtisadi və mədəni-humanitar əməkdaşlıq kimi vacib məsələlər prioritet elan olunub. Qeyd edilməlidir ki, Cənubi Qafqaz ölkələri üçün təhlükəsizlik mövzusu xüsusilə aktualdır. Azərbaycanla Ermənistan arasında həllini tapmayan məsələlər bu mənada həm də MDB gündəliyinin bir hissəsidir. Çünki onların hər ikisi bu birlikdə yer alır. Budəfəki sammitdə Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan da qatılmışdı ki, bu, çox da tez-tez rast gəlinən hal deyil. Bu, iştirakçıların əksəriyyətini narahat edən mövzuların müzakirəsi üçün əlavə imkan yaradırdı.
Davamlı şəkildə Qərbə doğru «dreyf» edən Ermənistan hazırda KTMT və Aİİ-dəki formal müttəfiqlərinə az çətinlik yaratmır. Bu müttəfiqlər isə həm də MDB üzvləridirlər. Yaranmış vəziyyətdən Moskva xüsusilə narahatdır, çünki İrəvanın bu davranışı onun maraqlarına ciddi risklər yaradır. Bununla yanaşı, İrəvan-Minsk münasibətlərindəki böhranı da unutmaq olmaz. Bunun səbəbi də Ermənistanın davranışlarıdır və yaranmış bu vəziyyət ümumilikdə MDB-nin fəaliyyətinə mənfi təsir göstərir.
Təhlükəsizlik gündəlikdə duran əsas mövzudur
Xatırladaq ki, sammit ərəfəsində MDB dövlətlərinin xarici işlər nazirlərinin toplantısı keçirilib. Onun yekununda «Avrasiyada təhlükəsizliyin təmini prinsipləri» və «Beynəlxalq münasibətlərdə birtərəfli tədbirlərin yolverilməzliyi» haqda bəyanatlar qəbul edilsə də, Ermənistan onlara qoşulmayıb. Bu, İrəvanın mövqeyini açıq şəkildə ortaya qoyur – o, digər dövlətlərlə ümumi təhlükəsizlik platformasında yer almaq istəmir. Burada Ermənistanın Qərbdən olan tərəfdaşlarının ona təsiri hiss olunmaqdadır. Artıq bir müddətdir ki, İrəvanın formal müttəfiqləri, ilk növbədə isə Rusiya ilə münasibətləri bu tərəfdaşlar tərəfindən diqqətlə izlənilir və onlar Ermənistanla münasibətlərini Moskvanın fəallığının xarakterinə uyğun qururlar. Cənubi Qafqazda 44 günlük müharibədən sonra postmünaqişə gündəliyinin formalaşmasında məhz onun fəal rol oynaması Qərb ölkələrini daha inadkar olmağa, keçmiş münaqişə tərəflərinə onların baxışına görə effektiv həll yolları təklif etmələrinə yol açıb. Müəyyən mərhələdə Qərb Avropa İttifaqı və ABŞ-nin simasında bir sıra problemli məsələlərdə irəliləyişə nail olunmasında rol oynayıb. Bu, ilk növbədə, Ermənistanın Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanımasıdır. Lakin sonradan Qərb daha qərəzli və ermənipərəst mövqe tutmağa başlayıb. Bu, bir tərəfdən Azərbaycanı qıcıqlandırır, digər yandan Rusiyanı narahat edir – Moskva bu əməllərdə öz maraqlarına təhdid görür.
Rusiya Prezidentinin köməkçisi Yuri Uşakov regiondakı münaqişədən sonra sülhün yaradılması prosesində Qərbin rolundan danışarkən Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh müqaviləsinin imzalanması üçün bütün «qaralama işləri»nin Moskvada aşıldığını əbəs yerə xatırlatmayıb. Uşakov bildirib ki, ABB və bəzi Qərb dövlətləri danışıqlar prosesinə müdaxilə etməyə çalışır və burada məqsəd «regional məsələlərə və regionun özünə soxulmaqdır». Avropa İttifaqının Ermənistandakı missiyasının fəaliyyətini arzulanmaz adlandıran Uşakov deyib ki, «danışıqlar prosesinə bu cür soxulmaq cəhdlərini» danışıqların heç də bütün iştirakçıları alqışlamır.
Bu gün Cənubi Qafqazda Moskvanın əsas tərəfdaşı və müttəfiqi məhz Azərbaycandır. Məsələ ondadır ki, tərəflərin mövcud gündəliklə bağlı prinsipial məsələlərə yanaşması əsasən üst-üstə düşür. Söhbət, ilk növbədə, regional təhlükəsizliyin region dövlətlərinin özləri tərəfindən təmin olunmasından gedir.
İlham Əliyevin aksenti
Aydındır ki, Cənubi Qafqazda yeni təhlükəsizlik sisteminin formalaşdırılması prosesinə fəal kənar müdaxilələr şəraitində region ölkələri fəaliyyətin koordinasiyasına ehtiyac duyur. Görünən odur ki, bu məsələ Rusiya Prezidentinin azərbaycanlı və ermənistanlı həmkarları ilə ayrılıqda keçirdiyi görüşlərdə də müzakirə edilib və bu zaman əsas diqqət ikitərəfli dinamikaya yönəlib. İlham Əliyev Vladimir Putin ilə görüşündə bildirib ki, Rusiya liderinin Azərbaycana rəsmi səfəri zamanı ifadə olunan hədəflər, qarşıya qoyulan vəzifələr xüsusi diqqət istəyir, çünki onların reallaşdırılması bu günün tələbidir. Azərbaycanın Şərqi Zəngəzur bölgəsinin Laçın şəhərinin 2025-ci il üçün MDB-nin mədəniyyət paytaxtı elan olunmasına da toxunan dövlət başçısı deyib: «Laçın Azərbaycanın 30 ilə yaxın müddətdə Ermənistanın işğalı altında olmuş şəhərlərindən biridir və demək olar ki, tamamilə dağıdılmışdı. Bu gün Laçın artıq bərpa olunub. Burada yeni həyat başlayıb, keçmiş məcburi köçkünlər qayıdıblar. Laçının MDB-nin mədəniyyət paytaxtı elan edilməsi həm laçınlılar, həm də bütün Azərbaycan xalqı tərəfindən böyük minnətdarlıqla qarşılanıb».
Bu qərar faktiki, Ermənistan da daxil olmaqla, MDB ölkələrinin İkinci Qarabağ müharibəsi və Azərbaycanın Qarabağ iqtisadi rayonunda keçirilmiş antiterror tədbirlərinin nəticələrini formal olaraq tanıması, «Qarabağ Azərbaycandır!» prinsipinin qəbul edilməsidir.
MDB Dövlət Başçıları Şurasının digər qərarı ilə daha bir Azərbaycan şəhəri – Gəncə – MDB-nin idman paytaxtı seçilib. Növbəti MDB Oyunları məhz bu şəhərdə keçiriləcək.
Azərbaycan Prezidenti çıxışında uzun illərdən sonra ilk dəfə Ermənistanla münasibətlərdə münaqişəli mövzulardan danışmayıb. Onun çıxışının böyük hissəsi Azərbaycanın 1941-1945-ci illərdə faşizm üzərində qələbəyə verdiyi töhfələrə həsr edilmişdi.
Paşinyan: ağrılı başla…
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan isə əksinə, çıxışında Azərbaycanla sülh parametrlərinin razılaşdırılması mövzusuna daha çox yer verib. O, bildirib ki, sülh müqaviləsi «günü sabah» imzalana bilər. Baş nazir hesab edir ki, bunun üçün qarşılıqlı olaraq bir-birinin ərazi bütövlüyünü tanımaq, ərazi iddiaları ilə çıxış etməmək, gələcəkdə də belə iddiaların irəli sürülməyəcəyinə dair öhdəlik götürmək kifayətdir.
Belə təəssürat yaranır ki, Ermənistanın baş naziri MDB sammitində növbəti təşəbbüslərlə çıxış etmək, guya sülh gündəliyinə dair bütün aktual məsələlərin həllinə hazır olduğunu göstərmək üçün istifadə edib. Amma o, bunu da özünəxas ziddiyyətli əda ilə edib. Paşinyan yenə də hesab edir ki, əvvəlcə yarımçıq sülh müqaviləsi imzalanmalı, qalan problemlərin həlli haqda razılığa sonradan gəlinməlidir.
Bu bəyanat iştirakçılarda xüsusi bir təəssürat yaratmayıb. Əslində, Paşinyanın mövqeyindən bir daha aydın olur ki, yaxın vaxtlarda sülh gündəliyinin reallaşdırılması istiqamətində hər hansı ciddi irəliləyişin olacağını gözləməyə dəyməz. İrəvan göstərir ki, o, Azərbaycanla danışıqlarda mövqeyini dəyişmək fikrində deyil, yəni regionda hər şey hələ ki, olduğu kimi qalacaq.
Qeyd oluna biləcək yeganə məsələ İrəvanla-Moskva arasında Ermənistan-İran sərhədində Rusiya sərhədçilərinin fəaliyyətinə son qoyulması və onların funksiyalarının Ermənistan tərəfinə ötürülməsi haqda razılaşmadır. Razılaşma 2025-ci il yanvarın 1-dən qüvvəyə minəcək.
Məlum olduğu kimi, rusiyalı sərhədçilər artıq iyulun 31-dən «Zvartnots» aeroportundakı fəaliyyətlərini dayandırıblar. Bu tələbi hələ mart ayında Ermənistanın Təhlükəsizlik Şurası irəli sürmüşdü. Bəs bu kontekstdə Ermənistanın suverenliyinin gücləndiyindən danışmaq olarmı? Yoxsa söhbət, sadəcə, daha ciddi razılaşmalar müqabilində Moskvanın güzəştindən gedir? Bunu təxmin etmək olar.
Rusiya sərhədçilərinin Ermənistan-İran sərhədindən çıxarılması qərarına baxmayaraq, Moskva kommunikasiyaların açılması məsələsinə yanaşmasının dəyişmədiyini göstərir. Bunu Baş nazirin müavini, sözügedən sahənin kurasiyası ilə məşğul olan Aleksey Overçukun fikirləri də təsdiqləyir. O, bildirib ki, «regionda iqtisadi və nəqliyyat dəhlizləri yalnız Rusiyanın iştirakı ilə açıla bilər». Baş nazirin müavini prosesdə Rusiya Dəmir Yolları İdarəsinin və ya təhlükəsizlik qüvvələrinin iştirakınımı nəzərdə tutur? Hər halda, Rusiya, Azərbaycan və Ermənistan liderləri tərəfindən 9/10 noyabr 2020-ci il tarixdə imzalanmış Üçtərəfli Bəyannamənin 9-cu maddəsində məhz bundan danışılır. Yəqin ki, bu suala bir müddət sonra aydınlıq gələcək.
Sammitdə müzakirə olunmuş mövzular arasında bir önəmli məsələ də var – “Əmək şöhrəti şəhəri. 1941-1945-ci illər” fəxri adı təsis edən sənədin qəbuluna mühüm yer verilmişdi. Bu ada MDB-nin Böyük Vətən müharibəsi illərində arxa cəbhədə təchizata böyük töhfələr vermiş ölkələri layiq görüləcək. Onların arasında Bakının da olacağı şübhə doğurmur. Azərbaycanın faşizm üzərində ümumi qələbənin əldə edilməsindəki xidmətlərini Prezident İlham Əliyev sammitdəki çıxışı zamanı dilə gətirib. Bu xidmətlər 1941-1945-ci il müharibəsi haqda azca təsəvvürə malik olan hər kəsə yaxşı məlumdur.

САММИТ НА ПУТИ К ДОГОВОРУ?
Участие Президента Азербайджана Ильхама Алиева в работе очередного саммита СНГ приковало к себе внимание в том числе и потому, что он проходил в период небывалого за последние годы, а возможно и за все время, кризиса отношений между Азербайджаном и США. Кроме того, начало визита совпало с днем рождения президента России Владимира Путина, что стало поводом для предположений о наметившемся разрыве отношений между Азербайджаном и Западом.
СНГ как приоритет
Для Азербайджана, и это показывает практика, отношения с соседями всегда были на переднем плане. Вне зависимости от того, как развивались они с внерегиональными акторами. А страны СНГ, и в первую очередь Россия, являются теми соседями, с которыми у Баку исторически складывались весьма тесные отношения. Причем Российская Федерация - единственное, исключая Армению, государство, имеющее с Азербайджаном общую границу не только по суше, но и морю. Из четырех институциональных союзников Азербайджана трое - страны СНГ. Пять членов Организации тюркских государств являются также участниками Содружества. То же самое касается и четырех из пяти государств каспийского формата.
Все эти факторы способствуют активному участию Баку в диалоге с этими странами. Тем более что в повестке дня саммита Содружества наиболее важные вопросы, связанные с обеспечением безопасности, сферой высоких технологий, торгово-экономическим и культурно-гуманитарным сотрудничеством, значились в качестве приоритетных.
Следует подчеркнуть, что тема безопасности для региона Южного Кавказа является перманентно актуальной. А нерешенные вопросы в отношениях между Азербайджаном и Арменией - в какой-то степени составная часть повестки СНГ. Ведь обе страны являются членами Содружества. К тому же в этот раз на саммит прилетел и Никол Пашинян, что с ним в последнее время бывает не так часто. Этот факт стал дополнительной возможностью для предметного обсуждения волнующих многих участников тем.
Армения с ее устойчивым «дрейфом» в сторону Запада в настоящее время создает немало проблем для своих формальных союзников по ОДКБ и ЕАЭС, которые одновременно входят в СНГ. Причем наибольшую обеспокоенность проявляет Москва, чьи интересы в этой стране подвергаются серьезным рискам. Не надо забывать также о кризисе в отношениях между Ереваном и Минском, который был спровоцирован армянской стороной и тоже весьма негативно сказывается на повестке деятельности Содружества в целом.
Безопасность как ключевая тема повестки
Напомним, что накануне саммита состоялось совещание министров иностранных дел стран Содружества. По его итогам Армения не присоединилась к заявлениям о «Принципах обеспечения безопасности в Евразии» и о «Недопустимости односторонних мер в международных отношениях». Что красноречивее всего демонстрирует настрой армянской стороны - не участвовать в выработке общей платформы безопасности с другими странами. Чувствуется влияние западных партнеров Армении. С некоторых пор они внимательно отслеживают все ее действия с формальными союзниками, главным образом с Россией, и определяют свою линию поведения в отношениях с Арменией в зависимости от характера активности Москвы.
Именно ее активная роль в формировании постконфликтной повестки на Южном Кавказе после 44-дневной войны заставила западные страны действовать более напористо и предлагать сторонам бывшего конфликта эффективные, на их взгляд, решения. На определенном этапе Западу в лице Евросоюза и США удалось сдвинуть решение многих проблемных тем, в частности добиться признания Арменией территориальной целостности Азербайджана. Но впоследствии Запад стал занимать все более ангажированную и проармянскую позицию. С одной стороны, это раздражает Азербайджан, а с другой - беспокоит Россию, которая видит в этих действиях угрозу своим собственным интересам.
Не случайно помощник президента РФ Юрий Ушаков, говоря о роли Запада в постконфликтном мироустройстве региона, заявил, что вся черновая работа по заключению мирного договора между Арменией и Азербайджаном была проделана в Москве.
По его словам, США и ряд западных стран пытаются вмешаться в процесс переговоров, чтобы «влезть в региональные дела и в сам регион». Указав на нежелательную деятельность миссии Евросоюза в Армении, Ушаков отметил, что не все участники, даже двусторонних переговоров, приветствуют такие «попытки вклиниться в переговорный процесс».
Именно Азербайджан выступает сегодня основным партнером и союзником Москвы на Южном Кавказе, поскольку видения сторон по принципиальным вопросам текущей повестки в главном совпадают. И прежде всего совпадают они в вопросах обеспечения региональной безопасности за счет самих региональных участников.
Акценты Ильхама Алиева
Очевидно, что в условиях активного стороннего вмешательства в процессы, связанные с формированием новой системы безопасности на Южном Кавказе, его страны нуждаются в скоординированных действиях.
По всей видимости, эти вопросы обсуждались в формате встреч президента России с лидерами Азербайджана и Армении по отдельности, и основной акцент был сделан на двусторонней динамике.
Ильхам Алиев на встрече с Владимиром Путиным подчеркнул, что те цели и задачи, которые были намечены сторонами во время официального визита главы российского государства в Азербайджан, требуют особого внимания, поскольку их реализация является настоятельным велением текущего момента.
В связи с объявлением города Лачин Восточно-Зангезурского региона страны культурной столицей СНГ 2025 года, Президент Азербайджана заявил: «Лачин - один из городов Азербайджана, который на протяжении почти 30 лет находился под оккупацией Армении и был почти полностью разрушен. Сегодня город Лачин уже восстановлен. Здесь началась новая жизнь, вернулись бывшие вынужденные переселенцы. Объявление Лачина культурной столицей СНГ воспринято с большой благодарностью как лачинцами, так и всем азербайджанским народом».
Фактически это решение является формальным признанием стран СНГ, включая Армению, итогов второй Карабахской войны и антитеррористических мероприятий в Карабахском экономическом регионе Азербайджана. Фиксацией правомочности принципа: Карабах - это Азербайджан!
Другим решением Совета глав государств еще один азербайджанский город - Гянджа - был избран спортивной столицей СНГ, где пройдут очередные Игры Содружества.
Впервые за долгие годы в выступлении Президента Азербайджана не прозвучали заявления о желании обратить внимание на конфликтные темы во взаимоотношениях с Арменией. Большая часть речи была посвящена вкладу Азербайджана в Победу над фашизмом в годы войны 1941-1945 годов.
Пашинян: с больной головы…
Между тем премьер-министр Армении Никол Пашинян, напротив, значительное место в своем выступлении отвел теме согласования параметров мира с Азербайджаном.
Мир по Пашиняну может быть подписан «хоть завтра». Для этого, по его мнению, достаточно обоюдного признания территориальной целостности и отсутствия территориальных претензий друг к другу, а также обязательства не выдвигать их в будущем.
Складывалось впечатление, что армянский премьер использовал площадку СНГ для декламирования очередной порции инициатив и демонстрации своего миролюбивого настроя по решению всех актуальных вопросов мирной повестки. При этом сделал он это в свойственной ему противоречивой манере, предлагая заключить половинчатый мирный договор и впоследствии договариваться по всем оставшимся проблемным темам отдельно.
Особого впечатления на присутствующих эти заявления не произвели. По сути, они еще раз показали, что в самом ближайшем будущем ждать каких-либо прорывных решений в реализации мирной повестки не приходится. Ереван в завуалированной форме подтвердил, что менять своей позиции по текущим аспектам переговоров с Азербайджаном не намерен, то есть все в регионе пока остается на своих местах.
Единственное, что можно отметить, - это договоренности между Москвой и Ереваном о прекращении с 1 января 2025 года деятельности российских пограничников на армяно-иранской границе и передаче их функций армянской стороне.
Как известно, 31 июля российские пограничники завершили службу в аэропорту «Звартноц». Этого в марте потребовал Совет безопасности Армении. Можно ли в этом контексте говорить о повышении степени суверенности Армении или речь идет об уступках Москвы вследствие более концептуальных договоренностей, можно лишь догадываться.
Несмотря на решение о выводе российских миротворцев с армяно-иранской границы, российская сторона дает понять, что не меняла своего подхода к принципам разблокирования коммуникаций. Об этом могут свидетельствовать слова вице-премьера Алексея Оверчука, курирующего данное направление. Он, в частности, заявил, что «разблокирование экономических и транспортных коридоров в регионе возможно только с участием России».
Имелось ли в виду участие в этом процессе РЖД или российских сил безопасности, как о том говорилось в 9-м пункте трехстороннего Заявления лидеров России, Азербайджана и Армении о прекращении огня (9/10 ноября 2020 г.), можно будет судить только по прошествии определенного времени.
Помимо прочего среди других тем повестки саммита важное место было отведено принятию документа об учреждении почетного звания СНГ «Город трудовой славы. 1941-1945 гг.» Подобным званием будут отмечаться города стран Содружества, которые внесли большой вклад в тыловое обеспечение в годы Великой Отечественной войны. Нет сомнений, что в числе первых номинантов будет Баку, чьи заслуги в достижении общей Победы над нацизмом перечислял в своем выступлении на саммите Ильхам Алиев. Они хорошо известны всем, кто имеет хотя бы малейшее представление о войне 1941-1945 годов.