Futbol üzrə UEFA Millətlər Liqası Azərbaycan millisi üçün fiasko ilə sona çatıb. C liqasında çıxış edən Fernandu Santuşun baş məşqçisi olduğu komanda öz qrupunu qələbəsiz və sonuncu pillədə başa vurub. Ən zəiflərin yer aldığı D liqasına yuvarlanan millimiz artıq Avropanın ən zəif 6 komandasından biri olub.
Nəticələr və anti-rekordlar
C liqasının 1-ci qrupunda sonuncu yeri tutacağı rəsmiləşən Azərbaycan millisi İsveçdə darmadağın olub. Hər hissədə 3 qol buraxan Fernandu Santuşun rəhbərlik etdiyi heyət 0:6 hesabı ilə uduzub. İsveç soyuğuna tab gətirməyən komandanı Viktor Qyokereş 4 dəfə, Deyan Kuluşevski isə iki dəfə məyus edib. Bu nəticə millimizi birbaşa D liqasına endirib.
Qrupun favoritləri sayılan Slovakiya və İsveç kimi rəqiblərə hər iki oyunda uduzmaq böyük əks-səda doğurmazdı. Amma kağız üzərindəki autsayder Estoniyadan iki matçda bir xal alınması millinin biabırçı finişinə səbəb olub.
Təəssüflə qeyd etmək lazımdır ki, İsveçdə 6 qol buraxan qapıçı Rza Cəfərov belə acınacaqlı durumla üzləşən 5-ci qapıçımız olub. Ondan əvvəl 4 qolkiper ümumilikdə 8 dəfə bir oyunda azı 6 qol buraxıb. Bu siyahıda Dmitri Kramarenko antirekordçudur. O, yığmada 8 top buraxan yeganə qapıçıdır. Nizami Sadıqov bir qarşılaşmada 7 qola üzülüb. Milli tarixində Fərhad Vəliyevlə Kamran Ağayev hərəsi iki matçda 6 qolun buraxılmasının acısını çəkib.
Nə qədər qəribə səslənsə də, İsveçlə səfər matçında qapısında 6 qol izləyən qolkiper Rza Cəfərov meydanda nisbətən yaxşı mübarizə aparan futbolçulardan olub. Darmadağın olunduğumuz görüşdə qapıçı digər futbolçulardan əzmkarlıqla seçilib. Rza Cəfərov oyunun gedişində hətta penaltini qaytarmağı bacarıb. Lakin müdafiə xəttinin rüsvayçı oyunu böyükhesablı məğlubiyyəti qaçılmaz edib. Ən acınacaqlı məqam millinin futbol adına nə isə nümayiş etdirməməsi olub. Rəqibin hücumu zamanı müdafiəçilərin ayaqlarının bir-birinə dolaşması, milli üzvlərinin sanki ilk dəfə meydana çıxdığı kimi qeyri-dəqiq ötürmələri azarkeşləri növbəti dəfə şoka salıb. Müstəqillik dönəmində ən acınacaqlı dövrünü yaşayan Azərbaycan millisinin gələcəyi ilə bağlı proqnoz vermək mümkün deyil.
Qələbəyə ümidin olmadığı dövr
Azərbaycan millisinin bu vəziyyətdə olmasına səbəb uzun illər ölkə futbolunda görüntü xatirinə aparılan islahatlardır. Sirr deyil ki, hazırda Azərbaycanda normal futbol akademiyası və ya məktəbi fəaliyyət göstərmir. Ölkədə peşəkar uşaq futbol məşqçilərinin sayı həddən artıq azdır. Klublar əsas heyəti məhz əcnəbi futbolçuların hesabına gücləndirir və nəticə qazanır. Bu isə ölkə futboluna heç bir fayda vermir. Azərbaycan klubları uşaq yetişdirmək əvəzinə yalnız nəticə barədə düşünür. Yerli futbolçular qazandıqları böyük pullara görə xarici çempionatlara yollanmırlar. Azərbaycanda futbolun inkişafına cavabdeh olan AFFA da millini bahalı məşqçi Fernandu Santuşa tapşırmaqla işini bitmiş sayır. Halbuki portuqal məşqçi sehrbaz deyil, zəif futbolçularla normal komanda yarada bilməyəcəyini etiraf etməlidir.
Hər halda, əsas milli ilə yanaşı, bütün yaş kateqoriyaları üzrə milli komandalarda qələbəyə həsrətik. AVRO-2025-in seçmə mərhələsində çıxış edən komandalarımızın hər ikisi mübarizəni dayandırıb.U-17 və U-19 millilər keçirdikləri 6 oyunda qələbə qazana bilməyiblər. Hər yığma bir heç-heçə ilə kifayətlənib. Ümumilikdə isə iki komanda birlikdə 2 heç-heçə edib və 4 dəfə uduzub. Bu 6 oyunda 3 qola imza atan futbolçularımız 13 top buraxıblar. Bu, iki yığmanın nəticələrinə əsasən son 12 ildə ən böyük uğursuzluqdur. Yığmalarımızın çıxışı ilə bir antirekord da təkrarlanıb. Ardıcıl 2 mövsüm qələbə qazanmayan millilər yalnız bir dəfə belə seriya ilə üzləşib. 2012/13 və 2013/14 mövsümlərində də üst-üstə 12 matçda bir dənə də qalibiyyət sevinci yaşanmayıb.
“Cırtdan dövlət”lər sırasında
Göründüyü kimi bütün yaş qruplarında yığmalar əksər oyunlarını məğlubiyyətlə başa vurub. Bu isə vəziyyətin ciddi olduğunu sübut edir. Çıxış yolu kimi xaricdən peşəkar uşaq məşqçilər dəvət etməklə 5 ildən sonraya ümid etməkdir. Yaxın illər ərzində Azərbaycan millisinin azarkeşləri sevindirməyəcəyi dəqiqdir.
Azərbaycan futbol millisi növbəti mövsüm UEFA Millətlər Liqasında D divizionunda oynayacaq. İndi bizi “cırtdan ölkələr”in komandaları gözləyir. Bu, təkcə matçların nəticələri ilə deyil, həm də oyunun özü ilə bağlıdır. Əslində buna layiq tək yığma komandamız deyil, bütövlükdə ölkəmizdə futbolun durumudur.
D liqasında qarşımıza kimlər çıxacaq? Hələlik rəqibimiz ola biləcək 5 komandadan 3-ü məlumdur. Bunlar ən aşağı divizionun qrup sonuncuları Lixtenşteyn və Andorra, eləcə də Azərbaycanla birgə ən zəif qrup sonuncusu kimi C liqasından təşrif buyurmuş Litvadır. Digər 2 komanda isə “aşağılar”ın ikinciləri Cəbəllütariq və Malta, həmçinin millimizin İsveçlə oyunun ilk dəqiqələrinədək yerlərində olmağı xəyal qurduğu Latviya və Lüksemburq arasından seçiləcək.
Andorra, Lixtenşteyn, Cəbəllütariq, Malta, Lüksemburq... Həm ərazisinə, həm də əhalisinə görə təkcə Azərbaycanın rayonları deyil, bəzi kəndləri ilə belə müqayisə edilə biləcək ölkələrdirlər. Hətta C liqasına yüksəlmiş San Marino, orada yerini qorumuş Farer adaları da indi bizə yuxarıdan aşağı baxacaq. Həsədini apardığımız bu son iki ölkədən Farerlər (1.390 km²) Azərbaycandan 62 dəfə, San Marino (61 km²) isə 1400 dəfə kiçikdir.
İstər-istəməz sual yaranır: 30 min əhali arasında yığma səviyyəli futbolçular yetişdirmək olur, amma 10 milyon arasında yox?
Qeyd edək ki, dekabrın ilk həftəsində AFFA İcraiyyə Komitəsinin iclası keçiriləcək. Toplantıda portuqal Fernandu Santuş hesabatla çıxış edəcək.

Сборная Азербайджана заслужила место в «карликовом стане»
Чемпионат по футболу Лиги наций УЕФА завершился для сборной Азербайджана полным крахом. Команда с главным тренером Фернанду Сантушем, не одержав ни одной победы, заняла в группе «почетное» последнее место. Скатившись в лигу D, азербайджанская сборная вошла в число шести самых слабых команд Европы.
Результаты и антирекорды
Национальная сборная, занявшая последнее место в группе 1 лиги С, была вчистую разгромлена в Швеции. Команда Сантуша, пропустив в каждом тайме по три мяча, проиграла со счетом 6:0. Ворота Рзы Джафарова четырежды поразил Виктор Дьекереш и дважды - Деян Кулушевски. Подобный результат спустил сборную Азербайджана прямиком в лигу D.  Проиграть таким соперникам, как Словакия и Швеция, которые были фаворитами группы, еще куда ни шло. Но получить от аутсайдера Эстонии в двух матчах всего одно очко - позорный финиш нашей сборной.
С сожалением можно отметить, что Рза Джафаров, пропустивший 6 мячей, - пятый азербайджанский вратарь, столкнувшийся с такой неприглядной ситуацией. До него четыре голкипера пропускали в общей сложности 8 раз не менее шести голов в одной игре. А «рекордсменом» в этом списке является Дмитрий Крамаренко. Он единственный вратарь сборной, умудрившийся пропустить аж 8 мячей кряду (?!). «Рекорд» Низами Садыгова - 7 мячей, Фархада Велиева и Кямрана Агаева - по 6, причем дважды.
Как ни странно звучит, но Рза Джафаров хоть и пропустил шесть мячей в выездном матче, но по сравнению с другими членами сборной выглядел все же лучше. Он даже отразил пенальти. Однако действующая линия обороны сделала поражение с крупным счетом неизбежным. Закономерно, потому что сборная Азербайджана футбола не продемонстрировала. Защита путалась друг у друга под ногами, а дилетантские передачи шокировали болельщиков уже в который раз. В данной ситуации, когда сборная переживает свой не самый удачный отрезок жизни в футболе, делать прогнозы на будущее очень сложно и дело это неблагодарное.
Без надежд на победу
Причины, приведшие сборную Азербайджана к такому незавидному положению, - реформы, которые на протяжении долгого времени проводились ради непонятно какого имиджа. Не секрет, что в настоящее время в стране нет нормально функционирующей футбольной академии или даже школы. Количество профессиональных детских тренеров крайне мало. Основной состав клубов усиливается и набирается за счет иностранных футболистов. Естественно, никакой пользы развитию национального футбола это не приносит. Вместо того чтобы воспитывать юных спортсменов, клубы думают лишь о сиюминутных результатах. Кстати, из-за крупных гонораров у себя в стране местные футболисты совершенно не заинтересованы выступать в зарубежных клубах. АФФА же, которая отвечает за развитие футбола в Азербайджане, поручив национальную команду дорогому тренеру Фернанду Сантушу, считает свою миссию выполненной. Между тем португальский тренер совсем не волшебник, и было бы честно с его стороны признать, что создать сильную команду со слабыми футболистами он не в силах.
И все-таки азербайджанских болельщиков не покидает надежда на победы как основной сборной, так и команд других категорий. Они живут этим. Наши команды, выступавшие в отборочном раунде Евро-2025, приостановили борьбу. Национальные сборные U-17 и U-19 из шести игр ни одну не смогли выиграть. Каждая из них довольствовалась лишь одной ничьей. В целом же в активе команд по одной ничьей и по четыре проигрыша. В шести играх футболисты как-то забили 3 мяча, но пропустили в свои ворота 13. Это самый большой провал, мягко говоря, национальных сборных за последние 12 лет. Кроме того, им удалось повторить свой антирекорд сезонов-2012/2013 и 2013/2014, когда сборные не побеждали в 12 матчах подряд.
Среди карликовых государств
Ситуация в национальном футболе, без преувеличения, действительно плачевная. Возможно, следует привлечь иностранных профессиональных детских тренеров, а затем подождать пять лет. Поскольку понятно, что в ближайшие годы порадовать своих верных поклонников у сборной вряд ли получится.
Сборная Азербайджана по футболу в следующем сезоне будет играть в дивизионе D Лиги наций УЕФА. Сейчас нас ожидает борьба с командами из карликовых государств. Это обусловлено не только результатами матчей, но и самой игрой. В этом заслуга не только основной сборной страны, тому есть и ряд других причин, о которых уже упоминалось и из-за которых футбол сейчас находится в столь запущенном состоянии.
С кем же будет играть сборная в лиге D? На данный момент известны 3 из 5 команд, которые могут быть соперниками. Это Лихтенштейн и Андорра, занявшие последние места в группе низшего дивизиона. Может быть также Литва, выбывшая из лиги C в самой слабой группе. Остальные две команды будут выбраны из числа занявших вторые места - Гибралтара и Мальты, а также Латвии и Люксембурга.
Андорра, Лихтенштейн, Гибралтар, Мальта, Люксембург… И по территории, и по населению они даже не районы Азербайджана, их можно сравнить, не в обиду будь сказано, с некоторыми его селами. Даже сборные Сан-Марино, которая перешла в лигу C, и Фарерских островов, которые сохранили там свое место, вправе смотреть на нас сверху вниз. Из двух последних стран, которым мы можем завидовать, Фареры (1390 кв. км) в 62 раза меньше Азербайджана, а Сан-Марино (61 кв. км) - аж в 1400 раз.
Невольно напрашивается вопрос: почему среди 30-тысячного населения можно вырастить футболистов уровня сборной, а 10-миллионного - нет?!
В первую неделю декабря состоится заседание Исполнительного комитета АФФА. С докладом выступит португалец Фернанду Сантуш.