RƏQƏMSALLAŞMANIN “YAŞIL” ÇALARI
XXI əsrdə sivilizasiyanın inkişaf paradiqması iqtisadiyyatın rəqəmsallaşması və bu trendlərin energetika, istehsal və biznes sahəsində “yaşıl texnologiyalar”la konvergensiyası ilə sıx bağlıdır. “Green IT” adlanan bu konsepsiya Azərbaycanın yaxın perspektivdə inkişaf strategiyasının hədəf planlarına daxil edilib. Ölkənin bu sahədəki nailiyyətləri və qarşıdakı vəzifələri Bakıda keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində “yaşıl rəqəmsal” fəaliyyətlər üzrə yüksək səviyyəli dəyirmi masada təqdim edilib.
Azərbaycanda “Green IT” istiqamətinin inkişafının əyani nümunəsi isə “AzInTelecom”un Abşeron və Hacıqabul rayonlarında “yaşıl texnologiyalar”dan istifadə etməklə iki DATA mərkəzinin tikintisi layihəsi olacaq.
“Green IT” Konsepsiyası
Təxminən 30 il əvvəl ABŞ-nin Ətraf Mühitin Mühafizəsi Agentliyi sonradan qlobal ekoloji təmiz IT sektorunun təməlinə çevrilən “Energy Star” proqramının həyata keçirilməsinə başlayıb. “Energy Star” təşəbbüsündə iştirak edən rəqəmsal avadanlıq istehsalçıları yüksək enerji səmərəliliyinə malik məhsullarını markalayır və identifikasiya edirdilər. Söhbət az enerji sərf edən, lakin yüksək məhsuldarlıq təmin edən avadanlıqlardan gedir. Belə məhsulların istehlakçıları təkcə enerji xərclərinə qənaət etmir, həm də istixana qazı emissiyalarının azaldılmasına töhfə verirdilər.
IT sektorunun inkişafı ilə bu prinsiplər əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirilib və bir sıra digər istiqamətləri və mövqeləri əhatə edib. Xüsusilə, rəqəmsal cihazların ətraf mühitə təsiri və resurs səmərəliliyini nəzərə alaraq onların işlənməsi, istifadəsi və utilizasiyası sahəsini əhatə edən qlobal “Green IT” konsepsiyası formalaşdırılıb. “Green IT”nin əsas məqsədi kompüter texnologiyalarının ətraf mühitə mənfi təsirini və enerji istehlakını azaltmaqdır. Bu konsepsiyada iştirak edən dünya vendorları könüllü olaraq öz CO2 emissiyalarını izləmək və azaltmaq, həmçinin elektron avadanlıq istehsalında toksik tullantıları təhlükəsiz şəkildə utilizasiya etmək öhdəliyini götürürlər. Bununla təhlükəli materiallardan istifadənin dayandırılması, istifadə edilməyən və köhnəlmiş məhsulların bioparçalanmasının təşviqi, tullantıların təkrar emalının genişləndirilməsi və s. nəzərdə tutulur.
Son illərdə həm dünya IT istehsalı nəhəngləri, həm də onların müştəriləri - dövlət və özəl qurumlar ətraf mühit, sosial və idarəetmə (ESG) prinsiplərini tətbiq edirlər. Məqsəd kompüter avadanlığı və IT periferiyasının istehsalı, alınması və xidmətində ekoloji IT təcrübələri haqqında məlumatın şəffaflığını təmin etməkdir. “Green IT” konsepsiyasının digər bir prinsipi İKT strukturlarının əməkdaşlarının ESG prinsiplərinə dair təlim proqramlarını nəzərdə tutur. Buraya, həmçinin korporativ səviyyədə rəqəmsal resursların ekoloji məsuliyyətli istifadəsi daxildir.
Bu gün istixana qazı emissiyalarını azaltmağa kömək edən “Green IT” prinsipləri BMT-nin “Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri”nin (DİM) əsas müddəalarına daxil edilib. Belə ki, ötən ilin sonunda BMT ölkələrin rəqəmsallaşma səviyyəsi ilə dayanıqlı inkişaf və iqlim gündəliyi sahəsində tərəqqi arasındakı əlaqələrin qlobal təhlilini təqdim edən rəqəmsal sürətləndirmə proqramını dərc edib. Sənədə görə, rəqəmsal texnologiyalar DİM tapşırıqlarının təxminən 70%-nin həyata keçirilməsində əsas rol oynaya bilər və 2030-cu ilə qədər onların əldə edilməsində tərəqqini əhəmiyyətli dərəcədə sürətləndirə bilər. Bununla əlaqədar olaraq, inkişaf etməkdə olan ölkələrin təxminən üçdə ikisi öz “yaşıl rəqəmsallaşma” proqramlarını milli iqlim strategiyalarına inteqrasiya edir.
IT sektorunda karbon izi
Hazırda bu narrativ postsovet regionunda, o cümlədən Azərbaycanda hiss olunur. COP29 çərçivəsində təşkil edilmiş “yaşıl rəqəmsal” fəaliyyətlər üzrə yüksək səviyyəli dəyirmi masada “Green IT” prinsiplərinin korporativ sektorda ESG tələbləri ilə konvergensiyasının əhəmiyyəti və bu prinsiplərin BMT-nin iqlim gündəliyi ilə birbaşa əlaqəsi müzakirə edilib. “Rəqəmsal texnologiyalar iqlim dəyişikliyi ilə mübarizəmizdə əsas rol oynayır və iqlim monitorinqi, enerji səmərəliliyinin artırılması və dairəvi iqtisadiyyat prinsiplərinin təşviqi üçün güclü alətlər təklif edir”, - COP29-un müəyyən edilmiş prezidenti, Azərbaycanın ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev qeyd edib. Nazirin sözlərinə görə, IT sahəsinin inkişafı ilə bağlı ekoloji xərcləri, o cümlədən enerji istehlakının artması, zərərli emissiyalar və elektron tullantılar problemini nəzərdən qaçırmaq olmaz. Yeri gəlmişkən, Dünya Bankının məlumatına görə, qlobal CO2 emissiyalarının təxminən 4%-i payına İKT sektorunun payına düşür. Bu mənfi təsirlərin minimuma endirilməsi isə rəqəmsal avadanlıq və xidmətlərin istehsalçıları və istehlakçıları daxil olmaqla kollektiv qlobal səylər tələb edir.
ESG tələblərinə uyğun olaraq bu mənfi təsirlərin aradan qaldırılması üçün dünyanın inkişaf etmiş ölkələrinin aparıcı şirkətləri, bankları və dövlət qurumları yüksək enerji səmərəliliyinə malik rəqəmsal avadanlıqlardan, virtuallaşdırma və “bulud” texnologiyaları metodlarından istifadə edir, kağız sənəd dövriyyəsindən tamamilə imtina edib, həmçinin süni intellekt imkanlarını inkişaf etdirirlər. Bütün bunlar hesablama resurslarından səmərəli istifadə etməyə və bununla da elektrik enerjisi istehlakını azaltmağa imkan verir. Ofislərdə enerji qənaəti metodları da eyni məqsədə xidmət edir: sensorlardan və enerji istehlakının avtomatik idarəetmə sistemlərindən istifadə, xüsusilə server kompüterləri və digər kritik avadanlıqların soyutma sisteminin optimallaşdırılması. “Green IT” prinsiplərinə riayət edilməsi bu sahənin qlobal emissiyalarını 4%-dən aşağı salmaq üçün vacib addımdır.
Dəyirmi masada çıxış edən Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev xatırladıb ki, qlobal tədqiqatlara əsasən, İKT sektorunun emissiyalarının payının 2030-cu ilə qədər ümumi dünya səviyyəsinin 8%-nə çata bilər: “Təkcə DATA-mərkəzlər dünya elektrik enerjisinin təxminən 1%-ni istehlak edir və bu çağırışlara cavab olaraq bir çox ölkələr innovativ soyutma və enerji idarəetmə texnologiyalarının tətbiqi sayəsində belə obyektlərin işini optimallaşdıraraq enerji istehlakını 40%-ə qədər azaldıb”.
Bu baxımdan Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (ITU) mütəxəssisləri və BMT-nin digər qurumları IT sektorunun “yaşıl transformasiyası”nın əsas vəzifələri sırasına məlumatların emalı mərkəzlərinin (DM) və DATA-mərkəzlərin enerji istehlakını azaltmaq üçün yenidən layihələndirilməsini daxil ediblər. Söhbət server və kompüter sistemlərinin soyutma sxemlərinin optimallaşdırılması, onların enerji təchizatı üçün bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə və s. məsələlərdən gedir.
Bakıda keçirilən forumlarda sadalanan məsələlərin həllinin vacibliyini ITU-nun baş katibi Dorin Boqdan-Martin qeyd edib: “İqlim dəyişikliyi ilə mübarizə BMT-nin Gələcək Paktının və onun Qlobal Rəqəmsal Sazişinin əsasını təşkil edir. Bu baxımdan “yaşıl rəqəmsal” transformasiya haqqında bəyannamə ITU-nun iki strateji məqsədindən biri kimi tanınıb”.
ITU-nun baş katibinin sözlərinə görə, dünya IT şirkətləri bərpa olunan enerjinin ən böyük alıcılarından biridir və onların bəziləri artıq tam olaraq bərpa olunan enerjidən istehsal edilən elektrik enerjisindən istifadə edir. Bununla yanaşı, ITU-nun “Rəqəmsal şirkətlərin yaşıllaşdırılması” hesabatına görə, avadanlıq, şəbəkə xidmətləri və xüsusilə də enerji tutumlu DATA-mərkəzləri və digər məlumat bazası saxlama strukturlarının işinə dünya tələbatının artması səbəbindən texnologiya sektorunun karbon izi artmaqda davam edir.
Azərbaycan üçün “Yaşıl DATA-mərkəzlər”i
Sadalanan çağırışlar son illərdə DATA mərkəzlərinin imkanlarının artırılması və bunun əsasında effektiv və təhlükəsiz mərkəzləşdirilmiş “Hökumət buludu” (G-cloud) sisteminin formalaşdırılması istiqamətində işlərin sürətləndirildiyi Azərbaycan üçün də aktualdır. Bu işin başlanğıcı Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 3 iyun 2019-cu il tarixli Fərmanı ilə qoyulub. Bununla dövlət informasiya sistemlərinin formalaşdırılması, saxlanması, aparılması və inteqrasiyası prosesinin səmərəliliyinin artırılması məqsədilə Azərbaycanda “G-cloud” sisteminin yaradılmasını təsdiqləyib. Hazırda layihənin operatoru olan “AzInTelecom” təxminən 200 dövlət qurumu və müəssisəsinin, həmçinin özəl şirkətlərin informasiya sistemlərinin və resurslarının Bakı və Yevlaxda yerləşən ehtiyat DATA-mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyasını təmin edib. Onlar “UptimeInstitute TIER III” beynəlxalq standartının bütün tələblərinə cavab verir. Bu mərkəzlər müxtəlif “bulud” xidmətləri göstərir, əsas və ehtiyat məlumat bazalarının etibarlı kibertəhlükəsizliyini təmin edir, həmçinin proseslərin unifikasiyası, vahid əməliyyat və proqram standartlarının tətbiqi hesabına veb-resursların tam fəaliyyətinə yardım göstərir.
Bu arada, Azərbaycanda aparıcı “bulud” provayderi olan “AzInTelecom” “Green IT” konsepsiyası çərçivəsində yeni layihələr həyata keçirir. Azərbaycanda CO2 emissiyalarını minimuma endirməyə imkan verən “yaşıl texnologiya”lar və dekarbonlaşdırılmış materiallardan istifadə etməklə iki yeni DATA-mərkəzin tikintisinə hazırlıq başlanılıb. Xüsusilə, bu istiqamətdə ölkədə günəş panelləri quraşdırılacaq. Əsas və ehtiyat məlumatların saxlanması və emalı mərkəzləri Abşeron və Hacıqabul rayonlarında tikiləcək. Ekoloji tarazlığı qorumaq məqsədilə hər iki binada enerji səmərəliliyi, su ehtiyatlarından səmərəli istifadə, tullantıların emalı və təbii soyutma sistemləri kimi innovativ həllər tətbiq olunacaq. Yeni DATA-mərkəzlər artıq burada ən yüksək beynəlxalq keyfiyyət, sabitlik və etibarlılıq standartlarına riayət olunduğunu təsdiqləyən “TIER 3 Design sertifikatı alıb. Öz növbəsində AzInTelecom məlumatların emalı mərkəzlərinin infrastrukturunun ekoloji dayanıqlılığını müəyyən edən “LEED v4” beynəlxalq sertifikatlaşdırılması üçün zəruri olan ilkin LEED hesabatını alıb. Yüksək ekoloji standartlara nail olmaq üçün tikinti prosesində torpaq eroziyasının və su çirklənməsinin azaldılmasına yönəlmiş kompleks plan hazırlanıb. Tikinti işləri zamanı toz təsirinin, kimyəvi emissiyaların və dolayı hava çirklənməsinin qarşısının alınmasına xüsusi diqqət yetirilib.
Bir sözlə, Azərbaycanın Xəzəryanı regionun rəqəmsal habına çevrilməsi planları nəzərə alınaraq, DEM və DATA-mərkəzlərin infrastrukturunun formalaşdırılması gələcəkdə də davam etdiriləcək. “Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023–2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı” çərçivəsində onun ərazisində də DATA-mərkəz inşa olunacaq.

ЭКОЛОГИЧЕСКАЯ ЦИФРОВИЗАЦИЯ
Парадигма развития цивилизации в XXI веке тесно связана с реализацией задач цифровизации экономики и конвергенции этих трендов с «зелеными» технологиями в сфере энергетики, производства и бизнеса. Получившая название Green IT, эта концепция включена в целевые стратегические планы развития Азербайджана в обозримой перспективе. Достижения страны и предстоящие задачи в этой сфере были представлены в рамках «круглого стола» высокого уровня по «зеленым» цифровым действиям, организованного в ходе завершившейся в Баку климатической конференции ООН - COP29. Наглядным примером развития трека Green IT в Азербайджане станет проект AzIn-Telecom по строительству двух DATA-центров в Абшеронском и Гаджигабульском районах с использованием «зеленых» технологий.
Концепция Green IT
Более 30 лет назад Агентство по охране окружающей среды США приступило к осуществлению программы Energy Star, впоследствии ставшей фундаментом глобальной концепции экологически чистого IT-сектора. Участвующие в инициативе Energy Star производители цифрового оборудования маркировали и идентифицировали свои продукты с высокой энергоэффективностью. Речь о технике, потребляющей меньше энергии, но обеспечивающей высокую производительность. Причем потребители такой продукции могли не только экономить деньги на энергозатраты, но и вносить свой вклад в сокращение выбросов парниковых газов.
По мере развития IT-сектора эти принципы были ощутимо расширены и охватили ряд иных направлений и позиций. В частности, была сформулирована глобальная концепция Green IT, охватывающая сферу разработки, использования и утилизации цифровых устройств с учетом их воздействия на окружающую среду и ресурсоэффективность. Основная цель Green IT - снижение негативного влияния компьютерных технологий на окружающую среду и сокращение расхода энергии. Участвующие в этой концепции мировые вендоры берут на себя добровольные обязательства отслеживать и сокращать свои выбросы CO2, а также безопасно утилизировать токсичные отходы на производствах электронного оборудования. Имеются в виду отказ от использования опасных материалов, содействие биоразлагаемости неиспользуемых и устаревших продуктов, расширение вторичной переработки отходов и т.д.
В последние годы как мировые гиганты IT-производства, так и их клиенты - государственные и частные структуры - применяют принципы экологической, социальной и управленческой отчетности (ESG). Цель - обеспечить прозрачность информации по экологическим IT-практикам в производстве, закупке и обслуживании компьютерного оборудования и IT-периферии. Еще один принцип концепции Green IT предусматривает программы обучения сотрудников ИКТ-структур принципам ESG. В том числе экологически ответственному использованию цифровых ресурсов на корпоративном уровне.
Сегодня принципы Green IT, помогающие снижать выбросы парниковых газов, включены в базовые положения «Целей устойчивого развития» (ЦУР) ООН. Так, в конце прошлого года ООН опубликовала программу цифрового ускорения, в которой представила глобальный анализ связей между уровнем цифровизации стран и прогрессом в области устойчивого развития и климатической повестки. Согласно документу, цифровые технологии могут сыграть ключевую роль в реализации порядка 70% задач ЦУР, а также существенно ускорить прогресс в их достижении к 2030 году. В связи с этим около двух третей развивающихся государств интегрируют свои страновые программы «зеленой» цифровизации в национальные климатические стратегии.
Углеродный след IT-сектора
Сегодня данный нарратив ощутим в постсоветском регионе, в том числе и в Азербайджане. О важности конвергенции принципов Green IT с требованиями ESG в корпоративном секторе и непосредственной стыковке этих принципов с климатической повесткой ООН зашла речь на «круглом столе» высокого уровня по «зеленым» цифровым действиям, организованном в рамках COP29. «Цифровые технологии играют ключевую роль в нашей борьбе с изменением климата, предлагая мощные инструменты для климатического мониторинга повышения энергоэффективности и продвижения принципов циркулярной экономики», - отметил президент COP29, министр экологии и природных ресурсов Азербайджана Мухтар Бабаев. В то же время, по словам министра, не стоит упускать из виду экологические издержки, связанные с развитием IT-сферы, включающие рост энергопотребления, вредных выбросов и весьма актуальную проблему электронных отходов. По данным Всемирного банка, сектор ИКТ в настоящее время ответственен примерно за 4% всех глобальных выбросов CO2. И минимизация этих негативных воздействий требует коллективных мировых усилий, включая производителей и потребителей цифрового оборудования и услуг.
Для преодоления этого негатива согласно требованиям ESG ведущие компании, банки, госструктуры развитых стран мира в обязательном порядке используют цифровое оборудование с высокой энергоэффективностью, полностью отказались от бумажного документооборота, применяют методики виртуализации и облачных технологий, а также развивают возможности искусственного интеллекта. Все перечисленное позволяет эффективно использовать вычислительные ресурсы, тем самым снижая потребление электроэнергии. Этим же целям служат методики энергосбережения в офисах: использование сенсоров и автоматических систем управления энергопотреблением, в особенности оптимизации системы охлаждения серверных компьютеров и другого критического оборудования. Соблюдение указанных принципов Green IT - важный шаг для снижения глобальных выбросов IT-сферы до менее 4%.
Выступивший в ходе «круглого стола» министр цифрового развития и транспорта Азербайджана Рашад Набиев напомнил, что, согласно глобальным исследованиям, доля выбросов ИКТ-сектора к 2030 году может достичь 8% от общего мирового уровня: «Одни только DATA-центры потребляют около 1% мирового объема электроэнергии, и в ответ на эти вызовы многие страны оптимизируют работу подобных объектов, снизив энергопотребление до порядка 40% благодаря применению инновационных технологий охлаждения и управления энергией».
В этом плане специалисты Международного союза электросвязи (ITU) и другие профильные структуры ООН в число ключевых задач «зеленой» трансформации IT-сектора включили перепроектирование центров обработки данных (ЦОД) и DATA-центров для снижения их энергопотребления. Речь идет об оптимизации схем охлаждения серверных и компьютерных систем, использовании для их энергоснабжения возобновляемых источников энергии и т.д.
Важность решения указанных задач в ходе форумов в Баку отметила генсек ITU Дорин Богдан-Мартин: «Борьба с изменением климата лежит в основе Пакта ООН о будущем и его Глобального цифрового соглашения, и в этом плане декларация о «зеленой» цифровой трансформации признана одной из двух стратегических целей ITU». По словам генсека ITU, мировые IT-компании являются одними из крупнейших покупателей возобновляемой энергии, а некоторые из них уже полностью используют электроэнергию от сегмента ВИЭ. Вместе с тем, согласно отчету ITU «Озеленение цифровых компаний», углеродный след технологического сектора продолжает расти из-за увеличения мирового спроса на оборудование, сетевые услуги и в особенности работы энергозатратных DATA-центров и других структур по хранению базы данных.
«Зеленые» DATA-центры для Азербайджана
Перечисленные вызовы актуальны и для Азербайджана, где в последние годы форсирована работа по наращиванию мощностей DATA-центров и формированию на этой базе эффективной и защищенной централизованной системы «Правительственное облако» (G-cloud). Начало этой работе положил указ главы государства от 3 июня 2019 года, утвердивший создание в Азербайджане системы G-cloud в целях повышения эффективности процесса формирования, хранения, ведения и интеграции государственных информационных систем. В настоящее время оператор проекта AzInTelecom обеспечил полную или частичную миграцию информационных систем и ресурсов порядка 200 госструктур и учреждений, а также частных компаний в расположенные в Баку и Евлахе резервные DATA-центры. Они отвечают всем требованиям международного стандарта UptimeInstitute TIER III. Эти центры оказывают различные «облачные» услуги, обеспечивая надежную кибербезопасность основной и резервной баз данных, способствуют полноценному функционированию веб-ресурсов за счет унификации процессов, внедрения единых операционных и программных стандартов.
Будучи ведущим в Азербайджане «облачным» провайдером, AzIn-Telecom реализует новые проекты в рамках концепции Green IT. В Азербайджане стартовала подготовка к строительству двух новых DATA-центров с использованием «зеленых» технологий и декарбонизированных материалов, позволяющих минимизировать выбросы CO2. В частности, здесь будут установлены солнечные батареи. Основной и резервный центры хранения и обработки данных будут построены в Абшеронском и Гаджигабульском районах. С целью сохранения экологического баланса в обоих зданиях будут применены такие инновационные решения, как энергоэффективность, рациональное использование водных ресурсов, переработка отходов и системы естественного охлаждения. Для новых DATA-центров уже получен сертификат TIER 3 Design, свидетельствующий о соблюдении здесь самых высоких международных стандартов качества, стабильности и надежности. В свою очередь AzInTelecom получил предварительный отчет LEED, необходимый для международной сертификации LEED v4, определяющий экологическую устойчивость инфраструктуры центров обработки данных. Для достижения высоких экологических стандартов разработан комплексный план, направленный на снижение эрозии почвы и загрязнения воды в процессе строительства. Особое внимание уделено предотвращению пылевого воздействия, химических выбросов и косвенного загрязнения воздуха во время строительных работ.
С учетом планов превращения Азербайджана в цифровой хаб Прикаспийского региона формирование инфраструктуры ЦОД и DATA-центров будет продолжено также в будущем. В рамках «Государственной программы социально-экономического развития Нахчыванской Автономной Республики на 2023-2027 годы» на ее территории также будет построен DATA-центр.