SEVGİ VƏ SEVİNC RƏNGİ
Muzey Mərkəzinin İncəsənət Qalereyasında Azərbaycanın Əməkdar rəssamı İsa Məmmədovun xatirəsinə həsr olunmuş fərdi sərgi keçirilir. “Bakının mənzərələri” sərgisi Mədəniyyət Nazirliyi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyası, Muzey Mərkəzi, Rəssamlar İttifaqı və Qərbi Azərbaycan İcmasının dəstəyi ilə təşkil olunub.
İsa Məmmədov Qafan (Qərbi Azərbaycan) yaxınlığındakı kiçik bir kənddə doğulub və boya-başa çatıb. O, 1974-cü ildə Bakıya gəlib. Əzim Əzimzadə adına Rəssamlıq Məktəbini bitirdikdən sonra burada həmişəlik qalıb. Böyük şəhərin sakini olandan sonra o, tez-tez Azərbaycanın rayonlarına səfər edirdi. Quba, Xaçmaz, İsmayıllı, Lahıc - rəssamın tez-tez olduğu rayonlar idi. O, həmin məkanlarda ətraf aləmin gözəlliyinə qoşulduğunu hiss edirdi. Bu, hələ erkən uşaqlıqdan onun ilham mənbəyi olub. Doğma torpaqları gəzərkən rəssam sanki gözəllik dünyasını yenidən kəşf edirdi. Və bu dünya onun məhəbbət hissi ilə doludur. Buna görə də “Bakının mənzərələri” adı altında toplanmış və sərgilənən şəhər mənzərələri meqapolisin səs-küyündən uzaqdır. Rəssam bu ilin iyununda vəfat edib. 60 əsərdən ibarət sərgi hələ onun sağlığında planlaşdırılırdı. İndi bu sərgi açıqdır, rəssam və gözəl insan olan İsa Məmmədovun xatirəsinə həsr olunub.
Rəssamın mənzərəsi
Rəssamın 60 əsərində - sakitlik və rahatlıq, məhz burada və indi həyatın sevincli hissləri var. Şəhərin ruhunun və rəssamın ona olan böyük məhəbbətinin harmonik birləşməsinin anları onun hər bir əsərində əks olunub. Bu sevginin güclü axını altında hansı rəsmin qarşısında dayanmağınızdan asılı olmayaraq: istər “Qız qalası”, istər “Venesiya” və ya istərsə də “Bakıda payız” olsun. Vacib olan məsələ rəsmlə tamaşaçı arasında yaranan hisslərin, fikirlərin, emosiyaların daxili dialoqu səviyyəsində qarşılıqlı əlaqə prosesidir. Yəni Rəssam və onun yaradıcılığının sirrinə qoşulanlar arasında.
İsa Məmmədovun əsərlərində əks olunan şəhərin memarlıq dinamikasının polifoniyasında, əsərdən əsərə keçərək, siz əslində “Bakı, səni sevirəm!” adlı səyahətə çıxırsınız. Çünki təkcə Rəssamın şəhərə olan hisslərini bölüşmür, başa düşmür və qəbul etmirsiniz, həm də müəyyən bir məqamda süjetlə doğmalaşaraq özünüzü onun müəllifi kimi hiss edirsiniz! Bu vaxt sizə elə gəlir ki, müəllifin gizli düşüncəsinin dərinliyində sizin də düşüncələriniz var.
Şəhərin nəfəsi
Müəllifin hisslərinin vizual diapazonunu təqdim etmə üslubunun xüsusiyyətlərinə qərq olanda poetik cizgilərin assosiativ silsiləsi oyanır. İsa Məmmədovun hisslərinin dadı və rəngi onun kətanlarında günəş işığı və sonsuz sevinc hissi ilə dolu olan havada təcəssüm olunub.
Söz ritmi ilə təsviri sənət ritmi arasında əlaqə qurarkən anlayırsan ki, kulturoloqların “böyük hərflə Sənət” təyini boş səs deyil. Əksinə. Bu, Rəssamın yaradıcılıq prosesinə münasibətdə konseptual mənasının, məzmununun və mövqeyinin, onun ətraf aləmə göndərdikləri ilə bağlı məsuliyyətinin təsdiqidir: dağıdıcı və ya yaradıcı qüvvə. Xüsusilə bizim praqmatik XXI əsrdə!
İsa Məmmədovun sənəti dəyişən dünyaya qarşı yaradıcı müqavimətdir: mənəvi - maddi, əxlaqi - əxlaqsız...
“Bakının mənzərələri” əsərlərində əks olunan Rəssamın dünyası fikir və ruhun harmonik birləşməsi dünyasıdır. Və onun işıq, xeyirxahlıq və sevinc dünyasına düşərkən başa düşürsən ki, Rəssamın kətanlarından sənin üzərinə tökülən, səni onun fikirlərinin, hisslərinin və duyğularının labirintləri ilə aparan şəhərə və onun insanlarına məhəbbət etirafları - bu həm də sənin etiraflarındır. Böyük heyrətlə sən yaşadığın şəhəri özün üçün yenidən kəşf edirsən. Və kəşf edərək daha çox sevirsən!
Dekabrın 20-dək açıq olan İsa Məmmədovun əsərlərinin sərgisi ziyarət edilməyə layiqdir. Özü də mütləq uşaqlar, dostlar, qohumlarla. Xüsusilə emosional sarsıntı keçirənlərin ora tək getməsi vacibdir. Bu rəssamın əsərləri ilə ünsiyyət gözəl əhvali-ruhiyyənin, mənəvi rahatlığın və yaxşı əhvalın açarıdır.

ЦВЕТ ЛЮБВИ И РАДОСТИ
В Галерее искусств Музейного центра проходит персональная выставка, посвященная памяти заслуженного художника Азербайджана Исы Мамедова. Экспозиция «Пейзажи Баку» организована при поддержке Минкультуры, Исполнительной власти Баку, Азербайджанской государственной академии художеств, Музейного центра, Союза художников и Общины Западного Азербайджана.
Иса Мамедов родился и вырос в небольшом селе близ Кафана (Западный Азербайджан). В 1974 году приехал в Баку. Окончив Художественное училище имени Азима Азимзаде, остался здесь навсегда. Став жителем большого города, он часто выезжал в районы Азербайджана. Губа, Хачмаз, Исмаиллы, Лагич - места, где художник бывал очень часто, ощущая причастность к красоте окружающего мира, что стало для него источником вдохновения еще в раннем детстве. Путешествуя по родной земле, художник будто заново открывал для себя мир красоты. И этот мир переполнен чувством его любви. Поэтому городские пейзажи, которые собраны и выставлены под названием «Пейзажи Баку», лишены суеты мегаполиса. В июне этого года художника не стало. Выставка из 60 работ планировалась еще при его жизни. Сейчас она открыта и посвящена его памяти - художника и прекрасного человека Исы Мамедова.
Пейзаж художника
В 60 работах художника - покой и умиротворение, радостное ощущение жизни здесь и сейчас. Мгновения гармоничного слияния души города и великой к нему любви художника запечатлены в каждой его работе. И неважно, у какой картины ты замираешь под воздействием мощного потока этой любви, будь то «Девичья башня», «Венеция» или «Осень в Баку». Важен процесс взаимодействия на уровне внутреннего диалога чувств, мыслей, эмоций, возникающих между картиной и зрителем. То есть между Художником и теми, кто причащается к таинству его творчества.
В полифонии архитектурной динамики города, запечатленной в работах Исы Мамедова, переходя от работы к работе, вы отправляетесь, по сути, в путешествие под названием «Баку, я люблю тебя!» Потому что не только разделяете, понимаете и принимаете чувства Художника к городу, но в какой-то момент, сроднившись с сюжетом, чувствуете себя его автором! И вам кажется, что там, в глубине потаенной мысли автора, есть и ваша мысль тоже.
Дыхание города
При погружении в особенности авторского стиля подачи изобразительного ряда его чувств пробуждается ассоциативный ряд поэтических строк. Вкус и цвет чувств Исы Мамедова воплощены на его полотнах в воздухе, который пропитан светом солнца и ощущением безграничной радости.
Выстраивая связь между ритмом слова и ритмом изобразительного искусства, начинаешь осознавать, что определение культурологов «Искусство с большой буквы» - не пустой звук. Наоборот. Это подтверждение наличия концептуального смысла, содержания и позиции Художника по отношению к процессу творчества, его ответственности за то, что он отправляет в окружающий мир: разрушительную или созидающую силу. А в наш прагматичный XXI век в особенности!
Искусство Исы Мамедова - созидающее противостояние миру подмен: духовного - материальному, нравственного - безнравственному...
Мир Художника, отраженный в его работах «Пейзажи Баку», - это мир гармоничного слияния мысли и духа. И попадая в его мир света, добра и радости, понимаешь, что признания в любви городу и его людям, проливающиеся на тебя с полотен Художника, ведя за собой по лабиринтам его мыслей, чувств и ощущений, - это и твои признания тоже. С величайшим изумлением ты заново открываешь для себя город, в котором живешь. И открывая, любишь еще больше!
Выставка работ Исы Мамедова, которая открыта до 20 декабря, заслуживает того, чтобы посетить ее. Причем обязательно с детьми, друзьями, родственниками. Особенно важно сходить туда тем, у кого случился эмоциональный срыв, но в одиночестве. Общение с работами этого художника - залог прекрасного расположения духа, душевного покоя и хорошего настроения.