Gömrük prosedurlarının rəqəmsallaşdırılması dövlətlərarası ticarət əməliyyatlarını maksimum sadələşdirməyə imkan verir
Gömrük proseslərinin rəqəmsallaşdırılması qlobal trendə çevrilib. Bu, ölkələr arasında ticarət münasibətlərinin sadələşdirilməsinə, onlarla bağlı proseslərin səmərəliliyinin və şəffaflığının artırılmasına yönəlib. Gömrük prosedurlarının sürətləndirilməsi və sadələşdirilməsi sahibkarlar, xüsusilə xarici iqtisadi fəaliyyətdə aktiv iştirak edənlər üçün daha əlverişli şərait yaradır.
Ənənəvi olaraq ilin sonunda keçirilən illik Gömrük Biznes Forumunda Azərbaycanın gömrük sistemindəki dəyişikliklər və biznesin üzləşdiyi problemlər müzakirə edilib.
Forumda üç əsas layihə - “Rəqəmsal Gömrük Dəyəri”, “İkipilləli Buraxılış Sistemi” və “İlkin məlumatlandırma sistemi” təqdim edilib. “Rəqəmsal Gömrük Dəyəri” 2025-ci ildən tətbiq ediləcək yeni qiymətləndirmə formatıdır. Bu, qabaqcıl beynəlxalq təcrübə və rəqəmsal texnologiyalar əsasında malların dəyərinin dəqiq müəyyən edilməsini təmin edəcək. “İkipilləli Buraxılış Sistemi” malların çatdırılmasını sürətləndirmək, saxlama xərclərini azaltmaq və biznes proseslərinin çevikliyini artırmaq üçün nəzərdə tutulmuş bir vasitədir. “İlkin məlumatlandırma sistemi” isə sərhəd keçidini sürətləndirmək və logistikanı səmərəli təşkil etmək üçün nəzərdə tutulmuş layihədir və bu da daşıyıcılar üçün xüsusilə vacibdir. Bütün bu layihələr süni intellekt və rəqəmsal həllərə əsaslanır. Onlar xarici iqtisadi fəaliyyət iştirakçılarına vaxt və xərcləri azaltmağa, biznes mühitini yaxşılaşdırmağa və gömrük prosedurlarının səmərəliliyini artırmağa imkan verəcək.
Rəqəmsallaşmanın üstünlükləri 2024-cü ilin yanvarında tətbiq edilən Avtomatlaşdırılmış Risk Analizi Sistemi (ARAS) ilə əyani şəkildə nümayiş etdirilir. Dövlət Gömrük Komitəsinin (DGK) sədri Şahin Bağırovun qeyd etdiyi kimi, ARAS sayəsində orta sərhədkeçmə müddəti 58%, fiziki yoxlamalar 20%, rəsmiləşdirmə müddəti isə 15% azalıb.
DGK, həmçinin vicdanlı ticarət iştirakçıları üçün xüsusi elektron bildirişlər və malların buraxılış mexanizmini hazırlayıb. Belə sahibkarlar üçün yüklərin gömrük rəsmiləşdirilməsinə sərf olunan vaxt azaldılır və daşınma xərcləri minimuma endirilir.
Ş.Bağırovun sözlərinə görə, toplama, gömrük rüsumları və vergiləri 2023-cü ilin dövlət büdcəsinin 18%-ni, ÜDM-nin 5,2%-ni, qeyri-neft və qaz büdcəsi gəlirlərinin isə 34%-ni təşkil edib. 2022-ci illə müqayisədə gömrük gəlirləri 12,4% artıb ki, bu da islahatların və rəqəmsallaşmanın səmərəliliyini təsdiqləyir. Müqayisə üçün: 10 il əvvəl gömrük yığımlarının büdcə gəlirlərində payı 10%-dən az idi.
Gömrük prosedurlarının rəqəmsallaşdırılması Azərbaycan ərazisindən yük daşımalarının həcminin artması fonunda, o cümlədən regiondakı geosiyasi vəziyyətlə əlaqədar xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Trans-Sibir magistralı və ya Rusiyanın cənubu kimi ənənəvi marşrutlar üzrə logistikanın mürəkkəbləşməsi Azərbaycan üzərindən tranzitin daşıyıcılar üçün daha üstün olmasına gətirib çıxarıb. Bu kontekstdə sabit siyasi vəziyyət, infrastruktura investisiya qoyuluşu və rəqəmsal həllərin tətbiqi ölkənin etibarlı tranzit tərəfdaşı statusunu möhkəmləndirir.
Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Şahmar Mövsümovun qeyd etdiyi kimi, Azərbaycan üzərindən tranzit daşımalarının həcmi 2,5 dəfədən çox artıb. “Tranzit daşımalarının artımı Azərbaycanın Şimal-Cənub və Orta Dəhliz kimi dəhlizlərdəki mövqeyinin güclənməsi ilə əlaqədardır. Xüsusilə Orta Dəhliz vasitəsilə Çindən Avropaya yükdaşımaların səmərəliliyi artırılıb, tranzit müddəti 8-10 günə qədər azaldılıb”.
Ümumilikdə elektron sistemlərin tətbiqi əvvəllər bir neçə gün çəkən prosesləri xeyli sürətləndirib. “Bu gün elektron gömrük sistemi sayəsində yüklərin rəsmiləşdirilməsi cəmi bir neçə saat çəkir ki, bu da marşrutun biznes üçün cəlbediciliyini əhəmiyyətli dərəcədə artırır”, - o əlavə edib.
Bununla yanaşı, Azərbaycanın dünya logistikasındakı mövqeyinin möhkəmləndirilməsi üçün dövlət orqanları ilə özəl sektor arasında əməkdaşlıq mühüm aspektdir. “Yerli və xarici investorlar üçün əlverişli şərait yaradılıb: gömrük prosedurları sadələşdirilib, elektron xidmətlər tətbiq edilib, bürokratik maneələr aradan qaldırılıb”, - Prezidentin köməkçisi vurğulayıb.
Sənayeləşmə üçün stimul
Gələcəyin əsas təşəbbüslərindən biri qısa idxal bəyannaməsinin vahid sənədlə əvəz edilməsi olacaq. DGK sədrinin müavini Natiq Şirinov vurğulayıb ki, hazırda sahibkarlar sərhədi keçməzdən azı bir saat əvvəl qısa bəyannamə, daha sonra isə ölkə daxilində tam idxal bəyannaməsi təqdim etməlidirlər. Yeni tədbir idxal proseslərini sadələşdirəcək və sürətləndirəcək, biznes üçün inzibati yükü azaldacaq.
Artıq Azərbaycanda tətbiq edilən “yaşıl dəhliz” sistemi etibarlı şirkətlərə gömrük prosedurlarını daha sürətli və minimal yoxlamalarla keçməyə imkan verir. “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC-nin baş direktoru Taleh Ziyadov hesab edir ki, bu sistem Türkiyənin təcrübəsi ilə müqayisə edilə bilər. Bu ölkədə səlahiyyətli iqtisadi operator (SİO) statusu alan sahibkarlar əhəmiyyətli güzəştlərdən istifadə edirlər. Lakin onlar “qara siyahı”ya düşməmək üçün qaydalara ciddi riayət etməlidirlər. “Azərbaycanda biznes arasında şəffaflıq və məsuliyyət mədəniyyətinin formalaşması artıq geniş vüsət alır. “Yaşıl dəhliz” sisteminin tətbiqinin genişləndirilməsi ixrac-idxal əməliyyatlarının sürətləndirilməsinə və biznes ilə gömrük orqanları arasında etimadın gücləndirilməsinə kömək edir”, - T.Ziyadov bildirib.
Bu arada, Milli Məclisdə 2025-ci il üçün büdcə paketinin müzakirəsi çərçivəsində gömrük siyasəti və tariflərin əsas istiqamətləri yenidən nəzərdən keçirilib. 2025-ci ildən gömrük sistemi öz fiskal funksiyasını yerinə yetirməklə yanaşı, sənayeləşmənin və dövlət-özəl tərəfdaşlıq layihələrinin inkişafının stimullaşdırılmasının fəal aləti olacaq.
Milli Məclisin İqtisadi Siyasət, Sənaye və Sahibkarlıq Komitəsinin sədri Azər Əmiraslanov bildirib ki, 2025-ci ildən milli sənaye müəssisələrinin və dövlət-özəl tərəfdaşlıq çərçivəsində təşəbbüslərin dəstəklənməsi üçün konkert gömrük güzəştləri tətbiq ediləcək. Bu tədbirlər investisiyaların cəlb edilməsinə, yerli istehsalın inkişafına və texnoloji tərəqqinin sürətləndirilməsinə yönəlib.
O, həmçinin qeyd edib ki, elektron bəyan etmə, onlayn gömrük xidmətləri, rəqəmsal nəzarət və monitorinq sistemləri, yəni gömrük nəzarətinin tam rəqəmsallaşdırılması şəffaflığa və hesabatlığa şərait yaradır, elektron hökumətin inkişafına təkan verir. Bu texnologiyalar qeyri-qanuni yükləri operativ aşkar etməyə imkan verir, ölkənin iqtisadi sərhədlərinin təhlükəsizlik səviyyəsini artırır və biznesin dövlət orqanları ilə qarşılıqlı əlaqəsini sadələşdirir.
Beləliklə, Azərbaycan gömrük proseslərinin rəqəmsallaşdırılmasında regionun bir çox ölkələrini qabaqlayaraq əhəmiyyətli uğurlar nümayiş etdirir. Artıq respublika öz sistemlərini beynəlxalq məlumat mübadiləsi platformaları ilə fəal şəkildə inteqrasiya edir. Bu isə beynəlxalq ticarəti asanlaşdırır və ölkənin rəqabət qabiliyyətini artırır. Lakin liderliyi qorumaq üçün IT infrastrukturuna investisiya qoymağı davam etdirmək, normativ-hüquqi bazanı təkmilləşdirmək, beynəlxalq təşkilatlar və ticarət tərəfdaşları ilə əməkdaşlığı gücləndirmək lazımdır.

Глобальным трендом стала цифровизация таможенных процессов. Она направлена на упрощение торговых взаимоотношений между странами, повышение эффективности и прозрачности связанных с ними процессов. Ускорение и упрощение таможенных процедур создают более благоприятные условия для предпринимателей, особенно для тех, кто активно участвует во внешнеэкономической деятельности.
В рамках ежегодного Таможенного бизнес-форума, традиционно проводимого в конце года, обсуждались преобразования в таможенной системе Азербайджана и проблемы, с которыми сталкивается бизнес.
На форуме были представлены три ключевых проекта - «Цифровая таможенная стоимость», «Двухуровневая система выпуска» и «Система предварительного информирования». «Цифровая таможенная стоимость» - новый формат оценки, который будет внедрен с 2025 года. Это обеспечит точное определение стоимости товаров на основе передового международного опыта и цифровых технологий. Под «Двухуровневой системой выпуска» подразумевается инструмент, призванный ускорить доставку товаров, снизить издержки на хранение и повысить гибкость бизнес-процессов. «Система предварительного информирования» же представляет собой проект, направленный на ускорение пересечения границы и эффективную организацию логистики, что особенно важно для перевозчиков. Все эти проекты основаны на искусственном интеллекте и цифровых решениях. Они позволят участникам внешнеэкономической деятельности сократить время и затраты, улучшить бизнес-среду и повысить эффективность таможенных процедур.
Достоинства цифровизации наглядно демонстрирует Автоматизированная система анализа рисков (ARAS), внедренная в январе 2024 года. Как отметил председатель Государственного таможенного комитета (ГТК) Шахин Багиров, благодаря ARAS среднее время пересечения границы сократилось на 58%, количество физических проверок - на 20%, время оформления грузов - на 15%.
ГТК также разработал специальные электронные уведомления и механизм выпуска товаров для добросовестных участников торговли. Для таких предпринимателей сокращается время, затрачиваемое на таможенное оформление грузов, и затраты на перевозку сводятся к минимуму.
По словам Ш.Багирова, доля таможенных сборов, пошлин и налогов в 2023 году составила 18% госбюджета, 5,2% ВВП страны и 34% ненефтегазовых доходов бюджета. Сравнительно с 2022 годом таможенные доходы выросли на 12,4%, что подтверждает эффективность реформ и цифровизации. Для сравнения: 10 лет назад доля таможенных сборов в доходах бюджета составляла менее 10%.
Цифровизация таможенных процедур приобретает особую значимость на фоне роста объемов грузоперевозок через территорию Азербайджана, связанную в том числе с геополитической ситуацией в регионе. Усложнение логистики по таким традиционным маршрутам, как Транссибирская магистраль или через юг России, сделало транзит через Азербайджан наиболее предпочтительным для перевозчиков. В этом контексте стабильная политическая обстановка, инвестирование в инфраструктуру и внедрение цифровых решений укрепляют статус страны как надежного транзитного партнера.
Как отметил помощник Президента Азербайджана Шахмар Мовсумов, с 2019 по 2024 год транзитные перевозки увеличились более чем в 2,5 раза. «Рост транзитных перевозок напрямую связан с укреплением позиций Азербайджана в международных транспортных коридорах. Особенно заметен прогресс в рамках Среднего коридора, связывающего Китай и Европу. Благодаря цифровизации время транзита через этот маршрут сократилось до 8-10 дней», - подчеркнул Ш.Мовсумов. В целом применение электронных систем существенно ускорило процессы, которые ранее занимали несколько дней. «Сегодня благодаря электронной таможенной системе оформление грузов занимает всего несколько часов, что существенно повышает привлекательность маршрута для бизнеса», - добавил он.
При этом для укрепления позиций Азербайджана в мировой логистике важным аспектом является сотрудничество между госорганами и частным сектором. «Созданы благоприятные условия для местных и иностранных инвесторов: упрощены таможенные процедуры, внедрены электронные услуги, устранены бюрократические барьеры», - подчеркнул помощник Президента.
Стимул для индустриализации
Одной из ключевых инициатив будущего станет замена краткой импортной декларации единым документом. Заместитель председателя ГТК Натиг Ширинов подчеркнул, что в настоящее время предприниматели обязаны подавать краткую декларацию не менее чем за час до пересечения границы, а затем оформлять полноценную импортную декларацию уже внутри страны. Новая мера упростит и ускорит процессы импорта, снизив административную нагрузку на бизнес.
Система «зеленого» коридора, уже внедренная в Азербайджане, позволяет доверенным компаниям проходить таможенные процедуры быстрее и с минимальным количеством проверок. Гендиректор ЗАО «Бакинский международный морской торговый порт» Талех Зиядов считает, что эта система сравнима с опытом Турции. Там предприниматели, получившие статус уполномоченного экономического оператора (УЭО), пользуются значительными льготами, но обязаны строго соблюдать правила, чтобы не попасть в «черный список». «Формирование культуры прозрачности и ответственности среди бизнеса уже набирает обороты в Азербайджане. Расширение применения системы «зеленого» коридора способствует ускорению экспортно-импортных операций и укреплению доверия между бизнесом и таможенными органами», - утверждает Т.Зиядов.
Между тем в рамках обсуждения бюджетного пакета на 2025 год в Милли Меджлисе были пересмотрены основные направления таможенной политики и тарифов. С 2025 года таможенная система, помимо выполнения своей фискальной функции, станет активным инструментом стимулирования индустриализации и развития проектов государственно-частного партнерства.
Председатель Комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Азер Амирасланов сообщил, что с 2025 года вводятся целевые таможенные льготы для поддержки национальных промышленных предприятий и инициатив в рамках государственно-частного партнерства. Эти меры направлены на привлечение инвестиций, развитие локального производства и ускорение технологического прогресса.
А.Амирасланов также отметил, что внедрение электронного декларирования, онлайн-таможенных услуг, систем цифрового контроля и мониторинга способствует повышению прозрачности, подотчетности и эффективности работы таможни. Эти технологии позволяют оперативно выявлять незаконные грузы, повышая уровень безопасности экономических границ страны и упрощая взаимодействие бизнеса с государственными органами.
Таким образом, Азербайджан демонстрирует значительные успехи в цифровизации таможенных процессов, опережая многие страны региона. Уже сейчас республика активно интегрирует свои системы с международными платформами обмена информацией, что упрощает международную торговлю и повышает конкурентоспособность страны. Однако для сохранения лидерства необходимо продолжать инвестировать в IT-инфраструктуру, совершенствовать нормативно-правовую базу, укреплять сотрудничество с международными организациями и торговыми партнерами.