“ŞİMAL-CƏNUB”: ƏSAS AKSENT
“Şimal-Cənub” Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinin (BND) qərb seqmentinin formalaşması icra mərhələsinə daxil olur. Rusiya və İran tərəfindən imzalanmış sənəd işçi qruplarının fəaliyyətinin başlanmasına təkan verib. Azərbaycan və Rusiyanın nəqliyyat qurumları öz növbələrində dəhlizin bir sıra hissələrində modernizasiya işləri həyata keçirirlər.
Finiş xəttində
On beş il davam edən danışıqlar, razılaşmalar və dövri durğunluqdan sonra “Şimal-Cənub” BND layihəsinin icrası son mərhələyə çatıb. 2023-cü il mayın 17-də Rusiya və İranın nəqliyyat qurumlarının rəhbərləri ümumi dəyəri 1,6 milyard avro qiymətləndirilən 170 kilometrlik Rəşt-Astara dəmir yolu hissəsinin birgə maliyyələşdirilməsi, layihələndirilməsi və tikintisi haqqında saziş imzalayıblar. Razılaşmaya əsasən, bu layihə üzrə İran İslam Respublikasına (İİR) dövlətlərarası kreditdə Rusiyanın payı 85% - təxminən 1,3 milyard avro təşkil edəcək. Ümumilikdə Rusiya BND infrastrukturunun modernləşdirilməsi və “dar yerlər”in genişləndirilməsi üçün təkcə İran hissəsində deyil, öz ərazisində də təxminən 1,5 milyard avro ayırmağa hazır olduğunu bildirib.
O vaxtdan bəri işçi qruplarının bir neçə görüşü keçirilib, dəmir yolu, avtomobil və dəniz kommunikasiyalarının infrastrukturunun yenidən qurulması və təkmilləşdirilməsini nəzərdə tutan tədbirlər kompleksinin həyata keçirilməsi üzrə BND iştirakçıları arasında idarələrarası və hökumətlərarası razılaşdırmalar aparılıb.
Son illərin qlobal iqtisadi və geosiyasi dəyişiklikləri dəhliz iştirakçılarının maraqlarını yaxınlaşdırıb. Onun əsas benefisiarları - Moskva və Bakı 7200 kilometr uzunluğunda çoxməqsədli dəniz, dəmir yolu və avtomobil şəbəkəsini əhatə edən “Şimal-Cənub” nəqliyyat sisteminin formalaşması üzrə bütün təşəbbüsləri sürətləndirməyə hazır olduqlarını bildiriblər. Sankt-Peterburq limanından başlayan bu dəhliz Azərbaycan ərazisindən və daha sonra İranın cənub limanlarından keçməklə Hindistanın Mumbay limanına qədər birbaşa marşrutu təmin edəcək və Hind okeanı, Fars körfəzi və Cənub-Şərqi Asiya ölkələrinə çıxışı asanlaşdıracaq.
Bu məqamda qeyd edək ki, BND layihəsi məsafəni 40% azaldır və kommersiya xərclərini 30% aşağı salır. Üstəlik, bu istiqamət Süveyş kanalı marşrutu ilə müqayisədə logistikanı sadələşdirir, yüklərin təhlükəsiz daşınmasını təmin edir. Təhlükəsizlik məsələsi ötən ilin payızından müşahidə olunan Yaxın Şərq münaqişəsinin kəskinləşməsi, Qırmızı dəniz və Bab əl-Məndəb boğazında mülki gəmiçiliyin yaşadığı çətinliklər fonunda mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Xatırladaq ki, “Şimal-Cənub” dəhlizinin üç marşrut variantı var. Trans-Xəzər marşrutu Xəzərdəki Rusiya və İran limanları arasında quru yük gəmiləri və bərələrlə yükdaşıma üçün nəzərdə tutulub. Digərləri isə iki quru marşrutlardır: şərq (2500 km) Mərkəzi Asiya ölkələrindən İran istiqamətində tranzitlə və qərb (1450 km) - Azərbaycan ərazisindən avtomobil və dəmir yolu daşımaları ilə.
Hazırda Qazaxıstan Rusiya və Türkmənistanla birlikdə BND-nin Şərq vektorunun inkişafı üçün vahid operator yaratmağa hazırlaşır və daşımaların həcmini indiki 10 milyon tondan 20 milyon tona qədər artırmaq üçün 50%-ə qədər tarif güzəştləri tətbiq etməyi planlaşdırır. Marşrutun potensialının daha da artırılması üçün Rusiya, Türkmənistan və İranla dəhlizin sinxron inkişafının yol xəritəsi təsdiq edilib. Bununla onun buraxılış qabilliyyətinin 1,5 dəfə, yəni sutkada 23-dən 33 qatara qədər artırılması nəzərdə tutulub. Şərq marşrutunun 2500 kilometrlik dəmir yolu xətlərinin inkişafı üçün milyardlarla dollar məbləğində sərmayə tələb olunur. Buraya, həmçinin əsasən konteyner daşımalarının təşkili planlaşdırılan Aktau və Kurık dəniz limanlarının infrastrukturuna qoyulacaq investisiyalar daxildir. Növbəti üç il ərzində Aktau limanının konteyner daşıma qabiliyyətinin 140 mindən 550 min konteynerə çatdırılması planlaşdırılır. Eyni zamamnda, bu potensialın əhəmiyyətli hissəsi Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu (TBNM) üzrə Çin yüklərinin daşınması üçün rezerv edilib. Öz növbəsində Kurık limanında çoxfunksiyalı “Sarca” terminalının tikintisi ilə bağlı işlər aparılır. Şərq marşrutunun daha uzun olması və qış mövsümündə logistika çətinlikləri ilə yanaşı, nəzərə almaq lazımdır ki, yüklərin əsas hissəsi Rusiyada formalaşır və Fars körfəzi ölkələrinə daşınmaq üçün nəzərdə tutulub. Burada əks yükaşırma hələ kifayət qədər inkişaf etməyib, tam yüklənməmiş qatarların hərəkəti isə marşrutun rentabelliyinin artırılmasına yardım göstərmir.
Azərbaycanda hər şey plan üzrə gedir
Ekspertlərin fikrincə, Azərbaycan üzərindən qısa qərb marşrutu təkcə vaxta qənaət etməyəcək, həm də tədricən hər iki istiqamətdə yükdaşımalarının daha yüksək rentabelliyini təmin edəcək. Qabaqlayıcı tədbirlər görərək Azərbaycan 2017-ci ildən BND-nin potensialının inkişafı üçün bir sıra tədbirlər həyata keçirməyə başlayıb. “Azərbaycan Dəmir Yolları” (ADY) tərəfindən sərhəddə yerləşən Astaradan birbaşa dövlət sərhədinə qədər dəmir yolu xətti çəkilib, dəmir yolu körpüsü tikilib, yeni terminallar və sərhəd-keçid məntəqələri istifadəyə verilib. Həmçinin regionda ən böyük, illik 500 min ton taxıl ötürmə qabiliyyətinə malik olan “Astara Grain Terminal” inşa olunub. ADY səyləri ilə illik 600-900 min ton yük qəbul edə bilən universal “Astara” terminalının (İranda) tikintisi aparılıb. “Bu ilin noyabrında İranda olarkən qəbul etdiyimiz fəaliyyət planına uyğun olaraq, ADY “Astara” terminalında işləri başa çatdırır: artıq gələn il onlar tam başa çatacaq və bu istiqamətdə yükgötürmə qabiliyyətimiz ildə 4 milyon tona qədər artacaq”, - “ADY” QSC-nin sədri Rövşən Rüstəmov bildirib.
Bütün bu addımlar Azərbaycana kombinə edilmiş rejimdə yüklərin daşınmasını artırmağa imkan verib. Onların Astaraya qatarla, sonra isə ağır yük maşınları ilə İrana daşınması və analoji sxem üzrə əks istiqamətdə daşınması həyata keçirilib. Nəticədə, 2023-cü il ərzində “Şimal-Cənub” qərb marşrutu üzrə tranzit yükdaşımaları 1,7 milyon tona çatıb, 2024-cü ildə bu göstəriciyə 11 ay ərzində qabaqlayıcı şəkildə nail olunub.
Bununla yanaşı, Azərbaycanda ayrı-ayrı dəmir yolu seqmentlərinin modernləşdirilməsinə ehtiyac var. Bakı-Yalama (hazırda ildə 10 milyon ton) və Ələt-Astara (ildə 7,5 milyon ton) sahələrinin buraxılış qabiliyyətini bərabərləşdirmək lazımdır. İkinci mərhələ çərçivəsində hər iki hissəni ildə 15 milyon ton yük daşınmasına qədər sinxronlaşdırmaq lazımdır.
Növbəti addım 2024-2026-cı illər üçün Azərbaycanın tranzit potensialının artırılması üzrə Fəaliyyət Planına daxil edilmiş Ələt-Osmanlı-Astara dəmir yolunun yenidən qurulmasıdır. Bu istiqamətdə həyata keçiriləcək işlərlə nəqliyyat dəhlizinin rəqəmsallaşdırılması, qabaqcıl rabitə və siqnalizasiya sistemlərinin tətbiqi, fiber-optik xətlərin çəkilməsi və s. nəzərdə tutulur.
Son illərdə Azərbaycan öz ərazisində dəmir yolu infrastrukturunun və sərhəd keçidlərinin modernləşdirilməsini öz vəsaiti hesabına həyata keçirib. Bu işləri sürətləndirmək üçün ADY Asiya İnkişaf Bankı (ADB) ilə 131,5 milyon dollar məbləğində kredit sazişi imzalayıb. Bu vəsait Sumqayıt-Yalama sahəsində mülki tikililər və dəmir yolu keçidləri də daxil olmaqla 166 kilometrlik ikixətli magistralın reabilitasiyasının başa çatdırılmasına yönəldiləcək. Ortamüddətli planlara əsasən, Azərbaycan BND-nin öz hissəsində sadalanan infrastruktur tədbirlərini təxminən 2028-ci ilin sonuna, yəni Rəşt-Astara İran hissəsində işlərin başa çatmasına qədər tamamlamağı planlaşdırır.
Yeni razılaşma
BND layihəsinin qərb marşrutu üzrə həyata keçiriləcək infrastruktur təşəbbüsləri Rusiya, Azərbaycan və İran dəmir yolu idarələrinin koordinasiyalı işini tələb edir. Ötən ilin oktyabrında Baş nazirin müavini Şahin Mustafayev İranın Yol və Şəhərsalma naziri Fərzanə Sadiq ilə danışıqlar zamanı İran ərazisində BND komponentləri üzrə işlərin gedişini ətraflı müzakirə edib. “İranda artıq “Şimal-Cənub” dəhlizinin əsas elementi olacaq Rəşt-Astara xəttinin tikintisi işlərinə başlanılıb”, - F.Sadiq görüşdə bildirib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycanla əməkdaşlıq BND-nin dəmir yolu infrastrukturunun inkişafı üçün son dərəcə vacibdir: “Həmçinin ölkələrimiz arasında 15 milyon ton yük tranziti hədəfinə çatmaq üçün plan hazırlamaq lazımdır”.
Azərbaycan və Rusiyanın nəqliyyat qurumları arasında aparılan oxşar danışıqlar ötən il dekabrın 21-də “Şimal-Cənub” dəhlizi üzrə tranzit yükdaşımalarının inkişafı məqsədilə əməkdaşlıq haqqında hökumətlərarası sazişin imzalanması ilə nəticələnib. Sənəd Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyevin Rusiyaya səfəri çərçivəsində imzalanıb. Rusiya hökumətinin sədr müavini Vitali Savelyev və bu ölkənin nəqliyyat naziri Roman Starovoytla danışıqlar zamanı BND layihə ilə bağlı cari məsələlər və inkişaf perspektivləri ətraflı müzakirə olunub.
Sazişin əsas məqsədi “nəqliyyat əlaqələrinin səmərəliliyinin artırılması və BND-nin qərb marşrutunun potensialının artırılması” kimi müəyyən edilib. Tərəflər, həmçinin tranzit daşımalar zamanı öz ərazilərində yüklərin sərbəst hərəkətini təmin edəcək və gömrük nəzarətini optimallaşdıracaqlar. Beynəlxalq standartlar nəzərə alınmaqla gömrük prosedurlarının idarə edilməsinin səmərəliliyinin artırılması barədə razılıq əldə edilib. Məqsəd tranzit yüklərin keçidini optimallaşdırmaq, sürətləndirmək və sadələşdirməkdir. Eyni zamanda tərəflər qarşılıqlı olaraq gömrük sənədlərini və identifikasiya vasitələrini tanıyırlar.
Bu sazişlə, həmçinin dəmir yolu infrastrukturu yenilənəndən sonra Rusiyadan Azərbaycana daşınmalı olacaq yüklərin zəmanətli illik həcmi müəyyən edilir.
Sənədin ən vacib bəndi yük daşımaları üzrə öhdəliklərin yerinə yetirilməməsi halında tərəflərə kompensasiya ödənişlərinin edilməsi hesab oluna bilər. Belə ki, əgər “Rusiya Dəmir Yolları” ASC zəmanətli yük həcmini təmin edə bilməzsə, proqnoz və real yükdaşımaları arasındakı fərq məbləğində ADY-yə kompensasiya ödənişləri həyata keçirməlidir. Oxşar öhdəlikləri ADY də öz üzərinə götürür. Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycan üçün məsuliyyətdən azad edən müəyyən hallar nəzərdə tutulub. Buraya fors-major vəziyyət (təbii və ya texnogen fəlakətlər və s.), milli təhlükəsizlik məsələləri və ya Azərbaycan Respublikası qanunvericiliyinin pozulması, həmçinin üçüncü tərəfin (İranda) tranzit yükü qəbul etməkdən imtina etməsi kimi hallar daxildir.
Beləliklə, “Şimal-Cənub” BND-nin qərb seqmentinin sürətləndirilmiş istismara verilməsi ilə bağlı məsələlərin həllini nəzərdə tutan yeni saziş Azərbaycanın tranzit potensialının reallaşdırılmasında daha bir güclü amil olacaq.

NORTH-SOUTH: KEY FOCUS
The development of the western segment of the North-South International Transport Corridor (ITC) enters the implementation stage. The agreement signed by Russia and Iran has provided  momentum for the launch of working group activities, marking a significant step forward in the development of the North-South ITC. Meanwhile, transport authorities in Azerbaijan and Russia are actively modernising several sections of the corridor.
At the Finish Line
After 15 years of negotiations, approvals, and periodic delays, the North-South ITC project is nearing completion. On May 17, 2023, the transport ministers of Russia and Iran signed an agreement to jointly finance, design, and construct the 170-kilometre Resht-Astara railway section, with an estimated total cost of €1.6 billion. Under the agreement, Russia will cover 85% of the interstate loan to the Islamic Republic of Iran (IRI), amounting to approximately €1.3 billion. Russia has also expressed its readiness to allocate around €1.5 billion to modernise ITC infrastructure and address bottlenecks, both in Iran and on its own territory.
Since the signing, several working group meetings have been held, alongside inter-agency and intergovernmental coordination among ITC participants. These efforts focus on implementing measures to reconstruct and enhance railway, road, and maritime infrastructure.
Recent global economic and geopolitical shifts have aligned the interests of the corridor's key stakeholders. Moscow and Baku, the primary beneficiaries, have demonstrated a strong commitment to accelerating the development of the North-South transport system. This system spans 7,200 kilometres and integrates maritime, railway, and road networks. Starting from the port of St. Petersburg, the corridor traverses Azerbaijan and extends through Iran's southern ports, ultimately connecting to the Indian port of Mumbai. This route provides access to the Indian Ocean, the Persian Gulf, and Southeast Asia. The ITC offers a 40% reduction in distance and a 30% decrease in commercial costs compared to the Suez Canal route, while also simplifying logistics and enhancing cargo safety—a critical advantage amid the escalating Middle East conflict and challenges to civilian shipping in the Red Sea and the Bab-el-Mandeb Strait.
The North-South corridor features three route options: the Trans-Caspian route, which involves cargo transshipment via dry cargo ships and ferries between Russian and Iranian ports on the Caspian Sea; the eastern land route (2,500 kilometres), which passes through Central Asian countries en route to Iran; and the western land route (1,450 kilometres), which facilitates road and railway transshipment through Azerbaijan.
Currently, Kazakhstan, Russia, and Turkmenistan are preparing to establish a single operator to develop the eastern route of the ITC. They plan to introduce tariff discounts of up to 50% to increase annual freight volumes from 10 to 20 million tonnes. A roadmap for synchronised corridor development with Russia, Turkmenistan, and Iran has been approved, aiming to boost capacity by 50%—from 23 to 33 trains per day. Developing the 2,500-kilometre eastern route requires billions of dollars in investment, particularly in the ports of Aktau and Kuryk, which are expected to handle container shipments. Over the next three years, the container processing capacity of Aktau port is set to increase from 140,000 to 550,000 containers annually, with a significant portion reserved for Chinese cargo transshipment via the Trans-Caspian International Transport Route (TCITR). Meanwhile, the multifunctional Sarzha terminal is under construction in Kuryk port.
However, the eastern route faces challenges, including its greater length, logistical difficulties during winter, and limited reverse cargo flows. Most cargo originates in Russia and is destined for Persian Gulf countries, with underloaded trains reducing the route's profitability.
Progress in Azerbaijan
The shorter western route through Azerbaijan is widely regarded as offering both time and cost advantages. Azerbaijan has been proactive in developing the ITC's potential since 2017. Azerbaijan Railways (ADY) has laid tracks from the border town of Astara to the state border, constructed a railway bridge, and commissioned new terminals and checkpoints. The Astara Grain Terminal, the largest in the region with a capacity of 500,000 tonnes annually, was also built. Additionally, ADY constructed the Astara Universal Terminal in Iran, which handles 600,000 to 900,000 tonnes of cargo per year.
Rovshan Rustamov, Chairman of ADY CJSC, stated: 'In line with the action plan adopted during our visit to Iran in November, ADY is finalising work on the Astara terminal. These efforts will be fully completed next year, increasing our cargo capacity in this direction to 4 million tonnes annually.'
These initiatives have enabled Azerbaijan to enhance combined cargo transshipment, with goods delivered to Astara by rail and then transferred to Iran via heavy trucks, and vice versa. As a result, transit cargo transportation along the western North-South route reached 1.7 million tonnes in 2023, a milestone achieved 11 months ahead of schedule in 2024.
Azerbaijan is also modernising key railway segments. The capacity of the Baku-Yalama section (currently 10 million tonnes annually) and the Alat-Astara section (7.5 million tonnes annually) will be equalised and synchronised to handle 15 million tonnes annually in the second phase.
The next step involves reconstructing the Alat-Osmanly-Astara railway, as outlined in Azerbaijan's 2024-2026 Action Plan for Increasing Transit Potential. This project includes digitalising the transport corridor, introducing advanced communication and signalling systems, and laying fibre optic lines.
In recent years, Azerbaijan has independently modernised its railway infrastructure and border crossings. To expedite these efforts, ADY signed a $131.5 million loan agreement with the Asian Development Bank (ADB). These funds will rehabilitate 166 kilometres of double-track railway, including civil structures and crossings on the Sumgayit-Yalama section. Azerbaijan aims to complete these infrastructure upgrades by the end of 2028, aligning with the completion of the Resht-Astara section in Iran.
New Agreement
Infrastructure development on the western ITC route requires coordinated efforts among the railway authorities of Russia, Azerbaijan, and Iran. In October 2023, Azerbaijan's Deputy Prime Minister Shahin Mustafayev discussed progress on ITC components with Iranian Minister of Roads and Urban Development Farzana Sadig. Sadig noted: "Construction of the Resht-Astara line, a key element of the North-South corridor, has already begun in Iran. Cooperation with Azerbaijan is crucial for developing the ITC's railway infrastructure, and we must work together to achieve the goal of transiting 15 million tonnes of cargo between our countries."
Similar negotiations between Azerbaijan and Russia culminated in an intergovernmental agreement on December 21, 2023, aimed at developing transit freight traffic along the North-South corridor. The agreement was signed during a visit by Azerbaijan's Minister of Digital Development and Transport, Rashad Nabiyev, to Russia. Discussions with Russian Deputy Prime Minister Vitaly Savelyev and Transport Minister Roman Starovoit focused on current issues and future prospects for the ITC.
The agreement's primary objective is to "enhance the efficiency of transport links and increase the potential of the western ITC route." It also ensures the free movement of goods through both countries and optimises customs control. The parties agreed to streamline customs procedures in line with international standards, aiming to simplify and expedite transit cargo clearance. Additionally, the agreement includes mutual recognition of customs documents and identification measures.
A key provision establishes guaranteed annual cargo volumes to be transported from Russia to Azerbaijan following infrastructure upgrades. The agreement also introduces compensation mechanisms: if Russian Railways fails to meet the guaranteed cargo volume, it must compensate ADY for the shortfall. ADY assumes similar obligations, though Azerbaijan is exempt from liability in cases of force majeure, national security concerns, or refusal by Iran to accept transit cargo.
This new agreement represents a significant step toward operationalising the western segment of the North-South ITC, further unlocking Azerbaijan's transit potential.