“ŞİMAL-CƏNUB”: ƏSAS AKSENT
“Şimal-Cənub” Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinin (BND) qərb seqmentinin formalaşması icra mərhələsinə daxil olur. Rusiya və İran tərəfindən imzalanmış sənəd işçi qruplarının fəaliyyətinin başlanmasına təkan verib. Azərbaycan və Rusiyanın nəqliyyat qurumları öz növbələrində dəhlizin bir sıra hissələrində modernizasiya işləri həyata keçirirlər.
Finiş xəttində
On beş il davam edən danışıqlar, razılaşmalar və dövri durğunluqdan sonra “Şimal-Cənub” BND layihəsinin icrası son mərhələyə çatıb. 2023-cü il mayın 17-də Rusiya və İranın nəqliyyat qurumlarının rəhbərləri ümumi dəyəri 1,6 milyard avro qiymətləndirilən 170 kilometrlik Rəşt-Astara dəmir yolu hissəsinin birgə maliyyələşdirilməsi, layihələndirilməsi və tikintisi haqqında saziş imzalayıblar. Razılaşmaya əsasən, bu layihə üzrə İran İslam Respublikasına (İİR) dövlətlərarası kreditdə Rusiyanın payı 85% - təxminən 1,3 milyard avro təşkil edəcək. Ümumilikdə Rusiya BND infrastrukturunun modernləşdirilməsi və “dar yerlər”in genişləndirilməsi üçün təkcə İran hissəsində deyil, öz ərazisində də təxminən 1,5 milyard avro ayırmağa hazır olduğunu bildirib.
O vaxtdan bəri işçi qruplarının bir neçə görüşü keçirilib, dəmir yolu, avtomobil və dəniz kommunikasiyalarının infrastrukturunun yenidən qurulması və təkmilləşdirilməsini nəzərdə tutan tədbirlər kompleksinin həyata keçirilməsi üzrə BND iştirakçıları arasında idarələrarası və hökumətlərarası razılaşdırmalar aparılıb.
Son illərin qlobal iqtisadi və geosiyasi dəyişiklikləri dəhliz iştirakçılarının maraqlarını yaxınlaşdırıb. Onun əsas benefisiarları - Moskva və Bakı 7200 kilometr uzunluğunda çoxməqsədli dəniz, dəmir yolu və avtomobil şəbəkəsini əhatə edən “Şimal-Cənub” nəqliyyat sisteminin formalaşması üzrə bütün təşəbbüsləri sürətləndirməyə hazır olduqlarını bildiriblər. Sankt-Peterburq limanından başlayan bu dəhliz Azərbaycan ərazisindən və daha sonra İranın cənub limanlarından keçməklə Hindistanın Mumbay limanına qədər birbaşa marşrutu təmin edəcək və Hind okeanı, Fars körfəzi və Cənub-Şərqi Asiya ölkələrinə çıxışı asanlaşdıracaq.
Bu məqamda qeyd edək ki, BND layihəsi məsafəni 40% azaldır və kommersiya xərclərini 30% aşağı salır. Üstəlik, bu istiqamət Süveyş kanalı marşrutu ilə müqayisədə logistikanı sadələşdirir, yüklərin təhlükəsiz daşınmasını təmin edir. Təhlükəsizlik məsələsi ötən ilin payızından müşahidə olunan Yaxın Şərq münaqişəsinin kəskinləşməsi, Qırmızı dəniz və Bab əl-Məndəb boğazında mülki gəmiçiliyin yaşadığı çətinliklər fonunda mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Xatırladaq ki, “Şimal-Cənub” dəhlizinin üç marşrut variantı var. Trans-Xəzər marşrutu Xəzərdəki Rusiya və İran limanları arasında quru yük gəmiləri və bərələrlə yükdaşıma üçün nəzərdə tutulub. Digərləri isə iki quru marşrutlardır: şərq (2500 km) Mərkəzi Asiya ölkələrindən İran istiqamətində tranzitlə və qərb (1450 km) - Azərbaycan ərazisindən avtomobil və dəmir yolu daşımaları ilə.
Hazırda Qazaxıstan Rusiya və Türkmənistanla birlikdə BND-nin Şərq vektorunun inkişafı üçün vahid operator yaratmağa hazırlaşır və daşımaların həcmini indiki 10 milyon tondan 20 milyon tona qədər artırmaq üçün 50%-ə qədər tarif güzəştləri tətbiq etməyi planlaşdırır. Marşrutun potensialının daha da artırılması üçün Rusiya, Türkmənistan və İranla dəhlizin sinxron inkişafının yol xəritəsi təsdiq edilib. Bununla onun buraxılış qabilliyyətinin 1,5 dəfə, yəni sutkada 23-dən 33 qatara qədər artırılması nəzərdə tutulub. Şərq marşrutunun 2500 kilometrlik dəmir yolu xətlərinin inkişafı üçün milyardlarla dollar məbləğində sərmayə tələb olunur. Buraya, həmçinin əsasən konteyner daşımalarının təşkili planlaşdırılan Aktau və Kurık dəniz limanlarının infrastrukturuna qoyulacaq investisiyalar daxildir. Növbəti üç il ərzində Aktau limanının konteyner daşıma qabiliyyətinin 140 mindən 550 min konteynerə çatdırılması planlaşdırılır. Eyni zamamnda, bu potensialın əhəmiyyətli hissəsi Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu (TBNM) üzrə Çin yüklərinin daşınması üçün rezerv edilib. Öz növbəsində Kurık limanında çoxfunksiyalı “Sarca” terminalının tikintisi ilə bağlı işlər aparılır. Şərq marşrutunun daha uzun olması və qış mövsümündə logistika çətinlikləri ilə yanaşı, nəzərə almaq lazımdır ki, yüklərin əsas hissəsi Rusiyada formalaşır və Fars körfəzi ölkələrinə daşınmaq üçün nəzərdə tutulub. Burada əks yükaşırma hələ kifayət qədər inkişaf etməyib, tam yüklənməmiş qatarların hərəkəti isə marşrutun rentabelliyinin artırılmasına yardım göstərmir.
Azərbaycanda hər şey plan üzrə gedir
Ekspertlərin fikrincə, Azərbaycan üzərindən qısa qərb marşrutu təkcə vaxta qənaət etməyəcək, həm də tədricən hər iki istiqamətdə yükdaşımalarının daha yüksək rentabelliyini təmin edəcək. Qabaqlayıcı tədbirlər görərək Azərbaycan 2017-ci ildən BND-nin potensialının inkişafı üçün bir sıra tədbirlər həyata keçirməyə başlayıb. “Azərbaycan Dəmir Yolları” (ADY) tərəfindən sərhəddə yerləşən Astaradan birbaşa dövlət sərhədinə qədər dəmir yolu xətti çəkilib, dəmir yolu körpüsü tikilib, yeni terminallar və sərhəd-keçid məntəqələri istifadəyə verilib. Həmçinin regionda ən böyük, illik 500 min ton taxıl ötürmə qabiliyyətinə malik olan “Astara Grain Terminal” inşa olunub. ADY səyləri ilə illik 600-900 min ton yük qəbul edə bilən universal “Astara” terminalının (İranda) tikintisi aparılıb. “Bu ilin noyabrında İranda olarkən qəbul etdiyimiz fəaliyyət planına uyğun olaraq, ADY “Astara” terminalında işləri başa çatdırır: artıq gələn il onlar tam başa çatacaq və bu istiqamətdə yükgötürmə qabiliyyətimiz ildə 4 milyon tona qədər artacaq”, - “ADY” QSC-nin sədri Rövşən Rüstəmov bildirib.
Bütün bu addımlar Azərbaycana kombinə edilmiş rejimdə yüklərin daşınmasını artırmağa imkan verib. Onların Astaraya qatarla, sonra isə ağır yük maşınları ilə İrana daşınması və analoji sxem üzrə əks istiqamətdə daşınması həyata keçirilib. Nəticədə, 2023-cü il ərzində “Şimal-Cənub” qərb marşrutu üzrə tranzit yükdaşımaları 1,7 milyon tona çatıb, 2024-cü ildə bu göstəriciyə 11 ay ərzində qabaqlayıcı şəkildə nail olunub.
Bununla yanaşı, Azərbaycanda ayrı-ayrı dəmir yolu seqmentlərinin modernləşdirilməsinə ehtiyac var. Bakı-Yalama (hazırda ildə 10 milyon ton) və Ələt-Astara (ildə 7,5 milyon ton) sahələrinin buraxılış qabiliyyətini bərabərləşdirmək lazımdır. İkinci mərhələ çərçivəsində hər iki hissəni ildə 15 milyon ton yük daşınmasına qədər sinxronlaşdırmaq lazımdır.
Növbəti addım 2024-2026-cı illər üçün Azərbaycanın tranzit potensialının artırılması üzrə Fəaliyyət Planına daxil edilmiş Ələt-Osmanlı-Astara dəmir yolunun yenidən qurulmasıdır. Bu istiqamətdə həyata keçiriləcək işlərlə nəqliyyat dəhlizinin rəqəmsallaşdırılması, qabaqcıl rabitə və siqnalizasiya sistemlərinin tətbiqi, fiber-optik xətlərin çəkilməsi və s. nəzərdə tutulur.
Son illərdə Azərbaycan öz ərazisində dəmir yolu infrastrukturunun və sərhəd keçidlərinin modernləşdirilməsini öz vəsaiti hesabına həyata keçirib. Bu işləri sürətləndirmək üçün ADY Asiya İnkişaf Bankı (ADB) ilə 131,5 milyon dollar məbləğində kredit sazişi imzalayıb. Bu vəsait Sumqayıt-Yalama sahəsində mülki tikililər və dəmir yolu keçidləri də daxil olmaqla 166 kilometrlik ikixətli magistralın reabilitasiyasının başa çatdırılmasına yönəldiləcək. Ortamüddətli planlara əsasən, Azərbaycan BND-nin öz hissəsində sadalanan infrastruktur tədbirlərini təxminən 2028-ci ilin sonuna, yəni Rəşt-Astara İran hissəsində işlərin başa çatmasına qədər tamamlamağı planlaşdırır.
Yeni razılaşma
BND layihəsinin qərb marşrutu üzrə həyata keçiriləcək infrastruktur təşəbbüsləri Rusiya, Azərbaycan və İran dəmir yolu idarələrinin koordinasiyalı işini tələb edir. Ötən ilin oktyabrında Baş nazirin müavini Şahin Mustafayev İranın Yol və Şəhərsalma naziri Fərzanə Sadiq ilə danışıqlar zamanı İran ərazisində BND komponentləri üzrə işlərin gedişini ətraflı müzakirə edib. “İranda artıq “Şimal-Cənub” dəhlizinin əsas elementi olacaq Rəşt-Astara xəttinin tikintisi işlərinə başlanılıb”, - F.Sadiq görüşdə bildirib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycanla əməkdaşlıq BND-nin dəmir yolu infrastrukturunun inkişafı üçün son dərəcə vacibdir: “Həmçinin ölkələrimiz arasında 15 milyon ton yük tranziti hədəfinə çatmaq üçün plan hazırlamaq lazımdır”.
Azərbaycan və Rusiyanın nəqliyyat qurumları arasında aparılan oxşar danışıqlar ötən il dekabrın 21-də “Şimal-Cənub” dəhlizi üzrə tranzit yükdaşımalarının inkişafı məqsədilə əməkdaşlıq haqqında hökumətlərarası sazişin imzalanması ilə nəticələnib. Sənəd Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyevin Rusiyaya səfəri çərçivəsində imzalanıb. Rusiya hökumətinin sədr müavini Vitali Savelyev və bu ölkənin nəqliyyat naziri Roman Starovoytla danışıqlar zamanı BND layihə ilə bağlı cari məsələlər və inkişaf perspektivləri ətraflı müzakirə olunub.
Sazişin əsas məqsədi “nəqliyyat əlaqələrinin səmərəliliyinin artırılması və BND-nin qərb marşrutunun potensialının artırılması” kimi müəyyən edilib. Tərəflər, həmçinin tranzit daşımalar zamanı öz ərazilərində yüklərin sərbəst hərəkətini təmin edəcək və gömrük nəzarətini optimallaşdıracaqlar. Beynəlxalq standartlar nəzərə alınmaqla gömrük prosedurlarının idarə edilməsinin səmərəliliyinin artırılması barədə razılıq əldə edilib. Məqsəd tranzit yüklərin keçidini optimallaşdırmaq, sürətləndirmək və sadələşdirməkdir. Eyni zamanda tərəflər qarşılıqlı olaraq gömrük sənədlərini və identifikasiya vasitələrini tanıyırlar.
Bu sazişlə, həmçinin dəmir yolu infrastrukturu yenilənəndən sonra Rusiyadan Azərbaycana daşınmalı olacaq yüklərin zəmanətli illik həcmi müəyyən edilir.
Sənədin ən vacib bəndi yük daşımaları üzrə öhdəliklərin yerinə yetirilməməsi halında tərəflərə kompensasiya ödənişlərinin edilməsi hesab oluna bilər. Belə ki, əgər “Rusiya Dəmir Yolları” ASC zəmanətli yük həcmini təmin edə bilməzsə, proqnoz və real yükdaşımaları arasındakı fərq məbləğində ADY-yə kompensasiya ödənişləri həyata keçirməlidir. Oxşar öhdəlikləri ADY də öz üzərinə götürür. Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycan üçün məsuliyyətdən azad edən müəyyən hallar nəzərdə tutulub. Buraya fors-major vəziyyət (təbii və ya texnogen fəlakətlər və s.), milli təhlükəsizlik məsələləri və ya Azərbaycan Respublikası qanunvericiliyinin pozulması, həmçinin üçüncü tərəfin (İranda) tranzit yükü qəbul etməkdən imtina etməsi kimi hallar daxildir.
Beləliklə, “Şimal-Cənub” BND-nin qərb seqmentinin sürətləndirilmiş istismara verilməsi ilə bağlı məsələlərin həllini nəzərdə tutan yeni saziş Azərbaycanın tranzit potensialının reallaşdırılmasında daha bir güclü amil olacaq.

СЕВЕР-ЮГ: КЛЮЧЕВОЙ АКЦЕНТ
Формирование западного сегмента международного транспортного коридора (МТК) Север-Юг вступает в стадию реализации. Подписанный Россией и Ираном документ придал импульс началу деятельности рабочих групп. В свою очередь транспортные структуры Азербайджана и России осуществляют модернизационные работы на ряде участков коридора.
На финишной прямой
После полутора десятков лет переговоров, согласований и периодического затишья реализация проекта МТК Север-Юг вышла на финишную прямую. 17 мая 2023 года главы транспортных ведомств России и Ирана подписали соглашение о совместном финансировании, проектировании и строительстве 170-километрового железнодорожного участка Решт-Астара, общая стоимость которого оценивается в 1,6 млрд евро. Согласно договоренностям, российская доля в межгосударственном кредите Исламской Республике Иран (ИРИ) по этому проекту составит 85% - ориентировочно 1,3 млрд евро. В целом Россия выразила готовность предоставить порядка 1,5 млрд евро на модернизацию инфраструктуры МТК и расширение узких мест не только на иранском участке, но и на своей территории.
С тех пор состоялось несколько встреч рабочих групп, проводились межведомственные и межправительственные согласования участников МТК по осуществлению комплекса мероприятий, предусматривающих реконструкцию и усовершенствование инфраструктуры железнодорожных, автомобильных и морских коммуникаций.
Глобальные экономические и геополитические перемены последних лет сблизили интересы участников коридора. Его ключевые бенефициары - Москва и Баку выразили готовность форсировать все начинания по формированию транспортной системы Север-Юг, включающую многоцелевые морскую, железнодорожную и автомобильную сети протяженностью 7200 км. Берущий начало от гавани Санкт-Петербурга, этот коридор транзитом через Азербайджан и далее через южные гавани Ирана обеспечит сквозной маршрут до индийского порта Мумбаи, облегчив выход к странам Индийского океана, Персидского залива и Юго-Восточной Азии. Использование МТК сокращает на 40% расстояние и снижает на 30% коммерческие затраты, упрощает логистику по сравнению с тем же маршрутом Суэцкого канала, не говоря уже о безопасности перевалки грузов. Последнее крайне важно, особенно на фоне наблюдаемой с осени прошлого года эскалации ближневосточного конфликта и затруднений для гражданского судоходства в Красном море и Баб-эль-Мандебском проливе.
Напомним, что у коридора Север-Юг три варианта маршрутов. Транскаспийский - с перевалкой на сухогрузах и паромах между российскими и иранскими портами на Каспии. И два сухопутных: восточный (2500 км) с транзитом через страны Центральной Азии в направлении Ирана и западный (1450 км) - с автомобильной и железнодорожной перевалкой через территорию Азербайджана.
В настоящее время Казахстан совместно с Россией и Туркменистаном готовится к созданию единого оператора для развития восточного вектора МТК и планируют ввести тарифные скидки до 50% для увеличения объема перевозок с нынешних 10 до 20 млн тонн в год. Для дальнейшего увеличения потенциала маршрута утверждена дорожная карта синхронного развития коридора с Россией, Туркменистаном и Ираном, в которой предусмотрено увеличить его пропускную способность в полтора раза - с 23 до 33 составов в сутки. Развитие 2500 км железнодорожных путей восточного маршрута требует вложения миллиардов долларов. В том числе и в инфраструктуру морских портов Актау и Курык, через которые в основном и планируется наладить контейнерные перевозки. В течение ближайших трех лет намечено увеличить мощность контейнерной обработки порта Актау со 140 до 550 тыс. контейнеров. При этом существенная часть этого потенциала зарезервирована для перевалки китайских грузов по Транскаспийскому международному транспортному маршруту (ТМТМ). В свою очередь в порту Курык ведется строительство многофункционального терминала «Саржа». Помимо большей протяженности восточного маршрута и сложностей с логистикой в зимний период, следует учесть, что основная часть грузов формируется в России и предназначена для транспортировки в страны Персидского залива. Реверсная перевалка грузов здесь пока недостаточно развита, а прогон недогруженных составов никак не способствует повышению рентабельности маршрута.
В Азербайджане все по плану
Короткий западный маршрут через Азербайджан, по мнению экспертов, не только даст выигрыш во времени, но и постепенно обеспечит большую рентабельность грузового трафика в обоих направлениях. Действуя на опережение, Азербайджан еще с 2017 года начал осуществлять ряд мер для развития потенциала МТК. Силами «Азербайджанских железных дорог» (АЖД) были проложены рельсы от пограничной Астары непосредственно до госграницы, построен железнодорожный мост, введены в строй новые терминалы и КПП. Был построен также крупнейший в регионе Astara Grain Terminal с пропускной способностью 500 тыс. тонн зерна в год. Силами АЖД велось строительство универсального терминала «Астара» (в Иране) - 600-900 тыс. тонн грузов в год. «В соответствии с планом действий, который мы приняли, находясь в Иране в ноябре текущего года, АЖД завершают работы на терминале «Астара»: уже в следующем году они будут полностью завершены, и наша грузоподъемность в этом направлении повысится до 4 млн тонн в год», - сообщил председатель ЗАО «АЖД» Ровшан Рустамов.
Все эти шаги позволили Азербайджану наращивать перевалку грузов в комбинированном режиме. С их доставкой до Астары железнодорожными составами и затем большегрузными фурами для перевалки в Иран - и по схожей схеме в реверсном направлении. В итоге в течение 2023 года по западному маршруту Север-Юг перевозка транзитных грузов достигла 1,7 млн тонн, в 2024 году на этот показатель удалось выйти с опережением - за 11 месяцев.
Вместе с тем в Азербайджане востребована модернизация отдельных железнодорожных сегментов. Предстоит выровнять пропускную способность участков Баку-Ялама (ныне 10 млн тонн в год) и Алят-Астара (7,5 млн тонн в год). В рамках второго этапа оба отрезка предстоит синхронизировать по грузоперевалке до 15 млн тонн в год.
Следующий шаг - реконструкция железной дороги Алят-Османлы-Астара, включенная в План действий по увеличению транзитного потенциала Азербайджана на 2024-2026 годы. Работы предусматривают цифровизацию транспортного коридора, внедрение передовых систем коммуникаций и сигнализации, прокладку оптоволоконных линий и т.д.
Все последние годы Азербайджан осуществлял модернизацию железнодорожной инфраструктуры и пограничных переходов на своей территории за счет собственных средств. Для ускорения этих работ АЖД подписали кредитное соглашение на сумму $131,5 млн с Азиатским банком развития (АБР). Эти средства будут направлены на завершение реабилитации 166 км двухпутной магистрали, включая гражданские сооружения и железнодорожные переезды на участке Сумгайыт-Ялама. Согласно среднесрочным планам, Азербайджан планирует завершить перечисленные инфраструктурные мероприятия на своем участке МТК ориентировочно к концу 2028 года, то есть к окончанию работ на иранском отрезке Решт-Астара.
Новое соглашение
Инфраструктурные инициативы на западном маршруте МТК требуют слаженной работы железнодорожных ведомств России, Азербайджана и Ирана. В октябре текущего года вице-премьер Шахин Мустафаев детально обсудил ход работ по компонентам МТК на территории Ирана в ходе переговоров с министром дорог и градостроительства ИРИ Фарзаной Садиг. «В Иране уже начаты работы по строительству линии Решт-Астара, которая станет ключевым элементом коридора Север-Юг, - сообщила в ходе беседы Ф.Садиг. - Сотрудничество с Азербайджаном крайне важно для развития железнодорожной инфраструктуры МТК, также необходимо разработать план для достижения цели - транзита 15 млн тонн грузов между нашими странами».
Аналогичные переговоры, которые активно проходили между транспортными ведомствами Азербайджана и России, привели к заключению 21 декабря межправительственного соглашения о сотрудничестве в целях развития транзитных грузоперевозок по коридору Север-Юг. Документ был подписан в рамках визита в Россию министра цифрового развития и транспорта Азербайджана Рашада Набиева. В ходе переговоров с зампредседателя правительства РФ Виталием Савельевым и министром транспорта РФ Романом Старовойтом были подробно обсуждены текущие вопросы и перспективы развития МТК.
Ключевой целью соглашения обозначены «повышение эффективности транспортных связей и увеличение потенциала западного маршрута МТК». Стороны будут обеспечивать также свободное перемещение грузов по своим территориям при транзитных перевозках и оптимизировать таможенный контроль. Достигнута договоренность о повышении эффективности администрирования таможенных процедур с учетом международных стандартов. Задача - оптимизировать, ускорить и упростить прохождение транзитных грузов. При этом стороны взаимно признают таможенные документы и средства идентификации.
Соглашение также устанавливает гарантированный ежегодный объем грузов, который должен быть перевезен из РФ в Азербайджан после обновления железнодорожной инфраструктуры.
Крайне важным пунктом документа можно назвать компенсационные выплаты сторонам в случае невыполнения взятых на себя обязательств по грузоперевозкам. Так, если ОАО «Российские железные дороги» не сможет обеспечить гарантированный объем грузов, то должно будет осуществить компенсационные выплаты в пользу АЖД в размере разницы между прогнозной и реальной грузоперевозками. Аналогичные обязательства берут на себя и АЖД. Следует отметить, что для Азербайджана предусмотрены определенные моменты, освобождающие от ответственности. Например, в случае возникновения форс-мажорной ситуации (природные или техногенные катаклизмы и т.д.), по соображениям национальной безопасности или при нарушении законодательства АР, а также отказа третьей стороны (в Иране) принять транзитный груз.
Таким образом, новое соглашение, которое предусматривает решение вопросов, связанных с ускоренным вводом в эксплуатацию западного сегмента МТК Север-Юг, станет еще одним мощным фактором задействования транзитного потенциала Азербайджана.