Qroznıda zədələnən Azərbaycan təyyarəsi Aktauda qəzaya uğrayıb
Dekabrın 25-də «Azərbaycan Hava Yolları»na (AZAL) məxsus, Bakı-Qroznı reysi ilə uçan «Embraer 190» təyyarəsi Qazaxıstanın Aktau şəhəri yaxınlığında yerə çırpılıb. Təyyarənin göyərtəsində 37-si Azərbaycan, 16-sı Rusiya, 6-sı Qazaxıstan, 3-ü Qırğızıstan vətəndaşı və 5 heyət üzvü olmaqla, 67 nəfər olub. Qəza nəticəsində 38 sərnişin dünyasını dəyişib, 3-ü uşaq olmaqla, 29 nəfər sağ qalıb.
Dekabrın 25-i səhər MDB üzvü olan dövlət başçılarının qeyri-formal sammitinə qatılmaq üçün Sankt-Peterburqa yollanmış Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə bu haqda onu aparan təyyarə Rusiyanın hava məkanında olarkən məruzə edilib və dövlət başçısı dərhal geri qayıtmaq qərarına gəlib. Prezident təyyarəsi Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportuna endikdən dərhal sonra hadisə ilə bağlı müşavirə keçirib. Toplantıda çıxış edən dövlət başçsı deyib: «Mən bu gün səhər MDB Zirvə görüşündə iştirak etmək üçün Bakıdan Sankt-Peterburqa təyyarə ilə uçurdum və uçuş zamanı bu qəza ilə, bu faciə ilə bağlı mənə məlumat verildi. Dərhal göstəriş verdim və təyyarə geriyə – Bakıya döndü. Hələ havada ikən mənim tərəfimdən müvafiq göstərişlər verildi, Baş nazirlə danışdım, onun rəhbərliyi ilə komissiya yaradıldı. Eyni zamanda Azərbaycan nümayəndələrindən ibarət heyət qəzanın baş verdiyi Aktau şəhərinə ezam edilib. Əlavə göstəriş verildi ki, Azərbaycan həkimlərindən ibarət briqadalar da Aktau şəhərinə tezliklə ezam olunsun. Komissiyanın işi məsələni tam araşdırmaqdır, qəzanın səbəblərini və bütün təfərrüatlarını araşdırıb həm mənə, həm də Azərbaycan ictimaiyyətinə məlumat verməlidir. Mənə verilən məlumata görə, Bakı-Qroznı marşrutu ilə hərəkət edən AZAL şirkətinə məxsus təyyarə havanın pisləşməsi ucbatından istiqamətini dəyişib və Aktau hava limanına tərəf uçmağa başlayıb, eniş zamanı qəza baş verib. Mediada, sosial şəbəkələrdə təyyarənin qəzaya uğraması anları mövcuddur. Ona görə onu hər kəs görə bilər. Ancaq qəzanın səbəbləri bizə bəlli deyil. Müxtəlif versiyalar var. Hesab edirəm ki, hələ bu barədə danışmaq tezdir. Məsələ tam araşdırılmalıdır. Baş Prokurorluq tərəfindən cinayət işi açılıb və təbii olaraq, Azərbaycan ictimaiyyəti həm komissiyanın işinin nəticələri, həm də cinayət işinin gedişatı ilə bağlı müntəzəm olaraq məlumatlandırılacaq».
Daha sonra «Caliber.az» portalının hökumətdəki mötəbər mənbəyə istinadən yaydığı xəbərdə deyilir ki, istintaqın ilkin nəticələri qəzaya uğramış sərnişin təyyarəsinin Rusiyanın Hava Hücumundan Müdafiə (HHM) sistemi tərəfindən vurulduğunu göstərir. İlkin araşdırmalar göstərib ki, Bakı-Qroznı marşrutu üzrə uçan AZAL-a məxsus təyyarə Qroznı şəhərinə yaxınlaşarkən Rusiyanın «Pantsir-S» HHM sisteminin hücumuna məruz qalıb. Bundan başqa, Rusiya tərəfi radioelektron mübarizə vasitələrindən istifadə etməklə, Azərbaycan təyyarəsinin rabitə sistemini tam iflic vəziyyətinə salıb. Məhz bu səbəbdən təyyarə Rusiyanın hava məkanında radardan itib və radarlarda yalnız Xəzər dənizi üzərində peyda olub.
Qeyd edək ki, Rusiya mənbələrinin məlumatında bildirilir ki, bu reysin havada olduğu vaxtda ölkənin HHM sistemi Ukraynaya məxsus pilotsuz uçuş aparatını vurmağa çalışırmış. Belə ki, Çeçenistan Respublikasının Təhlükəsizlik Şurasının rəhbəri Hamzat Kadırov dekabrın 25-i səhər Qroznının dron hücumuna məruz qaldığını etiraf edib və hücum nəticəsində zərərçəkənlərin və dağıntıların olmadığını bildirib. Qəribədir ki, bu halda Rusiya tərəfi hava məkanını mülki təyyarələrə qapatmalı olsa da, bunu etməyib. «Çeçenistan hava məkanının nədən uçuşsuz zona elan edilməməsi ciddi sual doğurur», - deyə məlumatda bildirilir.
Məlum olub ki, Qroznı şəhər aeroportu Azərbaycan təyyarəsinin enişinə icazə verməyib. Bu azmış kimi, onun Mahaçqala və Mineralnıye Vodı hava limanlarına enmək istəyinə də rədd cavabı verilib. Təyyarənin HHM sisteminin hücumundan və radioelektron mübarizə vasitələrinin təsirindən çaşbaş qalmış heyəti Qazaxıstanın Aktau şəhərinə yönləndirilib. Güman etmək olar ki, təyyarənin heyət üzvünə bu tövsiyə bir məqsədlə verilib: bort Xəzər dənizinə düşsün, bütün şahidlər həlak olsun, təyyarə isə batsın. Qeyd edək ki, bu, hələlik sadəcə ehtimaldır.
Rusiya mediasında dərc olunan alternativ versiyalar ictimai rəyi çaşdırmaq üçün ortaya məqsədli şəkildə atıla bilər. Təyyarənin göyərtəsində çəkilmiş videogörüntülərdən görünür ki, sərnişinlər arasında qəlpə yarası alanlar olub. Bütün şahid ifadələri, o cümlədən onların partlayış səsi eşitdiklərinə dair dedikləri söhbətin, həqiqətən də, HHM sistemin hücumundan getdiyini göstərir.
Portalda yer almış məlumatda deyilir ki, istintaqda iştirak edən Azərbaycan tərəfi üçün hər şey aydındır. Bu hücumun məqsədli olduğunu heç kim iddia etmir. Lakin ortaya çıxmış faktlar fonunda Bakı Rusiya tərəfinin Azərbaycan təyyarəsini vurduğunu etiraf etməsini, Azərbaycan xalqından rəsmən üzr istəməsini, hərtərəfli istintaqın aparılması və bütün günahkarların məsuliyyətə cəlb edilməsini gözləyir.
Bu arada, Çeçenistan hökuməti «Ramzan Kadırovun göstərişi ilə qəzada həlak olmuş və yaralanmış şəxslərin ailələrinə maliyyə və digər yardımlar göstərməyə hazır olduğunu» bəyan edib. Azərbaycan Prezidenti Administrasiyasından isə «day.az»a bildiriblər ki, ölkənin heç kimin köməyinə ehtiyacı yoxdur və Bakı hər hansı yardımı qəbul etmək niyyətində deyil. «Azərbaycanın hər hansı yardıma ehtiyacı yoxdur. Bu yardımı nə dövlət, nə də vətəndaşlar qəbul edəcək. Biz öz vətəndaşlarımıza lazımi yardımı göstəririk və göstərəcəyik” Azərbaycan faktın etiraf olunmasını, üzr istənilməsini və müvafiq kompensasiyanın ödənilməsini tələb edir», - deyə Administrasiyadan bildiriblər.
Deputat, Milli Məclisin Beynəlxalq münasibətlər və parlamentlərarası əlaqələr komitəsinin üzvü Rasim Musabəyov da «Turan» agentliyinə müsahibəsində bildirib ki, Rusiya tərəfi AZAL-a məxsus mülki təyyarənin HHM sistemi raketi ilə vurulmasına görə üzr istəməlidir. «Təyyarə Rusiya ərazisində, Qroznı üzərində vurulub. Bunu inkar etmək mümkün deyil», - deyə millət vəkili qeyd edib: «Rusiyada bəziləri vəziyyətə adekvat davranmaqdan, üzr istəməkdənsə, iz itirmək üçün mediada fərqli fikirlər yayırlar. Bu əməli törədənlər cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməli, insanların ölümünə, yaralanmasına görə kompensasiya ödənilməlidir. Bu olmazsa, münasibətlər, əlbəttə ki, başqa müstəviyə keçəcək».
Deputatlarla yanaşı, Azərbaycanın bir çox sosial şəbəkə istifadəçisi də Rusiyadan baş verənlərə görə məsuliyyəti üzərinə götürməsini, təyyarənin vurulmasına, çoxsaylı insan tələfatına görə üzr istəməsini tələb edib.
Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev dekabrın 27-də bildirib ki, vurulmuş təyyarənin qalıqları və şahidlərin ifadələri Aktau yaxınlığında qəzaya uğramış hava gəmisinin işinə kənar müdaxilənin olduğunu düşünmək üçün əsas verir. Onun sözlərinə görə, «Embraer 190» təyyarəsinin qəzaya uğramasından dərhal sonra Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə xüsusi komissiya yaradılıb, komissiya üzvləri qəzanın detallarını, yaralıların vəziyyətini öyrənmək üçün Aktauya yola düşüb. Onlar hadisə yerinə baxış keçirib, yaralanmış Azərbaycan vətəndaşları və digər sərnişinlərlə görüşüblər. Nazir bildirib ki, yaralı sərnişinlər və sağ qalmış bort bələdçiləri Qroznı üzərində olarkən partlayış səsi eşitdiklərini etiraf edirlər: «Bələdçilərdən biri əlindən yaralanıb. Sosial şəbəkələrdə və mediada yayılmış kadrlarda isə daha bir qadının əlindən və ayağından yaralandığı görünür. Bundan başqa, təyyarənin qanadında dəlik əmələ gəlib, göyərtəsində isə qəlpə izləri, füzelyajın zədələndiyi görünür. Yaralanmış Rusiya vətəndaşları da Qroznı üzərində olarkən üç partlayış səsi eşitdiklərini bildirirlər. Onların sözlərinə görə, partlayış səsləri bayırda eşidilib və bundan sonra təyyarəyə nə isə çırpılıb».
R.Nəbiyev qəzadan sonra təyyarənin quş sürüsü ilə toqquşması versiyasının yayıldığını da xatırladıb. «Lakin ekspertlərin ilkin qənaəti kənar müdaxilənin olduğunu göstərir. Bunu təyyarənin qalıqlarının vəziyyəti və şahidlərin ifadələri də təsdiqləyir. Müdaxilə zamanı istifadə olunmuş silahın növünü istintaq müəyyənləşdirəcək», - deyə nazir qeyd edib. Nəbiyev onu da bildirib ki, təyyarənin uçuş trayektoriyasının təhlili zamanı onun Aktauya Mahaçqala üzərindən istiqamət aldığını görmək mümkündür: «Bundan başqa, istintaq pilotun qəza enişi etmək qərarına hansı səbəbdən gəldiyini də müəyyənləşdirəcək. Təyyarənin göyərtəsindəki GPS sisteminin sönməsinə də aydınlıq gətirilməlidir».
Rəşad Nəbiyevin sözlərinə görə, istər yerli, istərsə də beynəlxalq ekspertlər Azərbaycan təyyarəsinin qəhrəmanlıq göstərərək optimal eniş etmiş, bununla da göyərtədəki sərnişinlərin bir çoxunun sağ qalmasına nail olmuş heyət üzvlərinin işini yüksək qiymətləndirirlər. «Azərba            ycan öz hüququndan yararlanaraq, istintaqa beynəlxalq konsultantlar cəlb edib və artıq onlarla əlaqədədir», - deyə nazir bildirib. Bundan başqa, «Embraer» şirkətinin iki mütəxəssisi də hadisə yerinə yollanıb və istintaq qrupunun işində iştirak edir. İstintaqa Braziliyadan mütəxəssislər də qoşulub.
Nəbiyev bildirib ki, Qazaxıstan rəsmiləri Rostovdakı dispetçerin oksigen balonunun partlaması versiyasına istinad edirlər: «Biz bu məlumatın mötəbərliyinin yoxlanılmasını vacib sayırıq. Çünki onu ortaya maraqlı tərəf atıb. Bununla yanaşı, təyyarədə olanların bayırdan eşitdikləri partlayış səsləri kimi faktlar bu versiyanı inkar edir».
«Azərbaycan Hava Yolları» QSC-nin prezidenti Samir Rzayev isə dekabrın 25-də Aktau yaxınlığında sərnişin təyyarəsinin qəzaya uğramasının istər Azərbaycan xalqı, istərsə də AZAL üçün böyük faciə olduğunu bildirib. «Heyət üzvlərinin qəhrəmanlığı sayəsində 20-dən artıq sərnişin qəzadan sağ çıxıb. Təəssüf ki, qəza zamanı iki təcrübəli pilotumuz və bir bort bələdçimiz də həlak olub. Onların qəhrəmanlığı heç zaman unudulmayacaq», - deyə S.Rzayev qeyd edib. O, qəzanın səbəblərilə bağlı araşdırmaların davam etdiyini bildirib. «Qara qutu» artıq tapılıb və beynəlxalq aviasiya konvensiyalarına uyğun olaraq, onun oxunması prosesi gedir. «Təyyarə oktyabrda əsaslı təmirdən, texniki baxışdan keçib və onu 15 min saatdan artıq uçuş təcrübəsi olan təcrübəli pilotlar idarə edirdi. Buna baxmayaraq, qəzanın səbəbləri araşdırılır», - deyə Rzayev qeyd edib.
AZAL Müşahidə Şurasının qərarı ilə qəzaya uğramış təyyarənin yaralanmış sərnişinlərinin hər birinə 20, həlak olmuş hər sərnişinin ailəsinə 40 min manat kompensasiya ödəniləcək. Bundan başqa, bütün sərnişinlərə Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə və öncül beynəlxalq təcrübəyə uyğun olaraq, sığorta ödənişi ediləcək.
Məsələyə Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev də münasibət bildirib. O, jurnalistlərə dekabrın 27-də verdiyi açıqlamada deyib ki, dekabrın 25-də Bakı-Qroznı reysi üzrə uçan zaman qəzaya uğramış təyyarədə yaralanmış həmvətənlərimizin durumu sabitdir. Nazirin sözlərinə görə, Prezident İlham Əliyevin göstərişi və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın nəzarəti ilə qəza nəticəsində xəsarət alanlara yardım göstərilməsi üçün dərhal hadisə yerinə geniş tibbi personal göndərilib. «Personal artıq Bakıya qayıdıb. 14 yaralı Azərbaycan vətəndaşı artıq Qazaxıstandan vətənə gətirilib və Bakıdakı «Yeni klinika»ya yerləşdirilib. İlkin müayinələr onların durumunun sabit və qənaətbəxş olduğunu göstərib. Xəsarət alanların əksəriyyəti yaxın günlərdə evə buraxılacaq», - deyə səhiyyə naziri bildirib.
O, qəza nəticəsində dünyasını dəyişmiş insanların cəsədlərinin Azərbaycana gətirilərək dəfn olunması üçün bütün zəruri tədbirlərin görüldüyünü də söyləyib. Qazaxıstanda aparılan müvafiq hüquqi və kriminalistik araşdırmalardan sonra onlar vətənə gətirilərək, müvafiq qaydada dəfn ediləcəklər.
Baş verənlər fonunda AZAL dekabrın 27-də Bakıda Rusiyanın bir sıra şəhərlərinə reyslərin dayandırıldığını bəyan edib. Azərbaycanın Mülki Aviasiya üzrə Dövlət Agentliyi bu qərarı Bakı-Qroznı reysi ilə uçan «Embraer 190» təyyarəsinin qəzaya uğraması ilə bağlı aparılan istintaqın ilkin nəticələrinə əsasən, eyni zamanda uçuşların təhlükəsizliyinə yarana biləcək riskləri nəzərə alaraq qəbul edib.
Beləliklə, AZAL 2024-cü il dekabrın 24-dən Mineralnıye Vodı, Soçi, Volqoqrad, Ufa, Samara, Saratov, Nijnıy Novoqorod, Vladiqafqaz şəhərlərinə uçuşları dayandırıb. Bu, «Embraer 190» təyyarəsinin qəzaya uğraması ilə bağlı aparılan istintaqın nəticələri məlum olanadək davam edəcək. Bu qərardan bir gün əvvəl isə AZAL Bakı, Qroznı və Mahaçqala şəhərlərinə uçuşları dayandırmışdı. Təhlükəsizlik baxımından qeyd edilən istiqamətlər, o cümlədən Qroznı və Mahaçqala istiqamətində digər aviaşirkətlərin uçuşları da dayandırılıb.
Dekabrın 27-nə olan məlumata görə, Rusiya tərəfi Azərbaycana məxsus sərnişin təyyarəsinin qəzaya uğramasına görə məsuliyyəti üzərinə götürməmişdi…

On December 25, an Embraer 190 plane operated by Azerbaijan Airlines (AZAL) was involved in an incident near the Kazakh city of Aktau. The aircraft, which was travelling from Baku to Grozny, encountered difficulties and had to make an emergency landing. The aircraft was carrying 67 passengers, including 37 citizens of Azerbaijan, 16 from Russia, 6 from Kazakhstan, and 3 from Kyrgyzstan, along with five crew members. The accident resulted in the deaths of 38 passengers, while 29 survived, including three children.
President Ilham Aliyev, who had departed for St. Petersburg on the morning of December 25 to attend the informal CIS Heads of State Summit, was informed about the plane crash while the aircraft was still in Russian airspace. This prompted him to issue instructions for an immediate return.
Upon arriving at Heydar Aliyev International Airport, President Ilham Aliyev convened a meeting to address the accident. During the meeting, he stated:
"This morning, while en route from Baku to St. Petersburg to attend the CIS summit, I was informed about this accident—this tragedy. I immediately issued instructions, and the aircraft returned to Baku. While still in the air, I provided instructions, spoke with the Prime Minister, and ordered the establishment of a commission under his leadership. Furthermore, a delegation of Azerbaijani representatives was dispatched to Aktau, the site of the accident, and additional instructions were given to ensure the prompt deployment of Azerbaijani medical teams to the scene.
"The commission has been tasked with conducting a comprehensive investigation, determining the causes, and presenting a detailed report to me and the Azerbaijani public. Based on the information I have received, the AZAL aircraft on the Baku-Grozny route diverted its course due to deteriorating weather conditions and headed toward Aktau airport, where the accident occurred during landing. Footage of the incident is already circulating in the media and on social networks. However, the root causes of the accident are still unclear. While several theories have been suggested, it is too early to discuss them. A thorough investigation is essential to establish the cause.
"The General Prosecutor's Office has launched a criminal case, and the Azerbaijani public will be kept informed about both the findings of the commission and the progress of the criminal investigation."
According to the reliable government sources cited by Caliber.az, the initial investigation findings suggest that the AZAL passenger aircraft was shot down by the Russian air defence system. The preliminary investigation revealed that the AZAL aircraft en route from Baku to Grozny was targeted by the Russian air defence system Pantsir-S as it approached Grozny. Additionally, Russia's deployment of electronic warfare systems incapacitated the communication systems within the Azerbaijani aircraft. As a result, the aircraft disappeared from radar within Russian airspace, reappearing only near the Caspian Sea.
Incidentally, on the same day, Russian air defence forces were reportedly attempting to intercept Ukrainian UAVs over Chechnya. Khamzat Kadyrov, head of the Security Council of the Chechen Republic, confirmed a drone attack on Grozny on the morning of December 25, but stated there were no casualties or damage reported. In light of these events, it was Russia's responsibility to close its airspace to civilian aircraft, which it did not do. The absence of a no-fly zone over Chechnya has led to serious questions.
Reports indicate that Grozny airport denied permission for the plane to land. Additionally, requests for landing at the airports in Makhachkala and Mineralnye Vody were also denied. The crew, experiencing disorientation due to air defence fire and electronic warfare systems, was redirected to Aktau. One could hypothesize that this recommendation was intended to orchestrate the plane's crash into the Caspian Sea, ensuring the demise of all witnesses and the subsequent sinking of the aircraft. However, it should be underscored that this remains speculative.
It is possible that alternative narratives circulating in Russian media are deliberate attempts to mislead public perception. Video footage from inside the cabin reveals that two passengers sustained shrapnel injuries. All accounts, including those mentioning explosions heard externally, point toward air defence involvement.
According to the portal, for those investigating on behalf of Azerbaijan, the situation appears unequivocal. No one claims that actions were taken intentionally. However, given the established facts, Baku anticipates that Russia will acknowledge responsibility for downing the Azerbaijani aircraft, present a formal apology to the Azerbaijani nation, and conduct a thorough investigation leading to accountability for those responsible.
The Chechen authorities have announced their intention to provide financial and other forms of assistance to all families affected by the crash of the hit AZAL aircraft, as instructed by Ramzan Kadyrov. However, an official from the Azerbaijani Presidential Administration has stated that Azerbaijan does not require nor will accept such assistance. "Azerbaijan does not require any aid. Neither the state nor its citizens will accept such assistance. We are committed to providing all necessary support to our citizens. Azerbaijan demands recognition of the incident, an apology, and appropriate compensation," said a source within the Presidential Administration.
Rasim Musabeyov, a member of Parliament and a member of the Committee on International and Interparliamentary Relations, stated in his interview with Turan Agency that Russia should apologize for shooting down an AZAL civilian aircraft with an air defence missile. He noted that the incident occurred over Russian territory, in the skies above Grozny. Denial is not a viable option in this case.
Musabeyov further stated that certain individuals in Russia have chosen to engage in media actions aimed at obscuring accountability, rather than responding appropriately and offering an apology. He underscored the necessity of accountability and the importance of compensation for losses incurred. If this does not occur, relations will inevitably deteriorate," stated the parliamentarian.
Alongside Musabeyov, numerous users on Azerbaijani social media have urged Russia to take responsibility and offer an apology for the AZAL plane crash and resulting casualties.
On December 27, Azerbaijani Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev stated that evidence from the wreckage and witness testimonies suggests external interference in the operation of the AZAL plane that crashed near Aktau. In the aftermath of the incident, President Ilham Aliyev ordered the immediate formation of a special commission to investigate the matter. Commission members travelled to Aktau to conduct an in-depth examination of the circumstances surrounding the accident and the conditions of the injured. The commission inspected the crash site and met with injured citizens from Azerbaijan and other nations.
The minister noted that both injured passengers and surviving flight attendants reported hearing explosions over Grozny. "One flight attendant sustained an arm injury. Additionally, social media footage shows a woman with injuries to her arm and leg. Damage was observed on one wing of the aircraft with shrapnel marks recorded inside. Injured Russian citizens also reported hearing three explosions over Grozny. According to them, these sounds originated externally before something struck the plane."
According to Nabiyev, post-accident reports included speculation about a collision with birds. "However, preliminary expert conclusions indicate external interference is present. This finding is corroborated by on-site observations of aircraft wreckage and eyewitness accounts. The type of weapon used in this interference will be determined through investigation," he stated.
The minister further stated that analysis of the plane's flight path indicates a deviation from its original route, leading to Aktau via Makhachkala. "Additionally, our team will thoroughly investigate the reasons behind the pilot's decision to opt for an emergency landing. The matter of the GPS being disabled on board is also under scrutiny."
Rashad Nabiyev highlighted the commendation from local and international experts for the crew's actions, which they described as heroic, noting that their landing approach saved many passengers on board. The minister also emphasized that Azerbaijan has engaged international consultants in the investigation process and has already established contact with them. Two specialists from Embraer are currently on-site working with investigators, and experts from Brazil will also join the investigation.
He underscored that Kazakh officials referenced a theory about an explosion involving an oxygen cylinder based on dispatcher's comments in Rostov. "We consider verifying this information to be of the utmost importance, as it originates from an interested party. However, evidence such as the sounds of explosions emanating from outside directly contradicts this theory."
Samir Rzayev, President of Azerbaijan Airlines CJSC, noted that the crash near Aktau on December 25 has become a historic tragedy for both the Azerbaijani people and AZAL. He went on to express his gratitude for the crew members' heroism, stating that over 20 passengers were successfully evacuated from the crashed aircraft. Tragically, two experienced pilots and one flight attendant lost their lives in this incident; their bravery will always be remembered," he stated.
Rzayev noted that investigations into the causes of the crash are ongoing. The "black box" has been successfully retrieved, and it is currently being examined in accordance with international aviation conventions. "In October, this aircraft underwent a comprehensive overhaul and inspection by seasoned pilots with over 15,000 flight hours logged. Nevertheless, investigations are examining crash causes," he added.
In accordance with a decision by AZAL's Supervisory Board, each injured passenger aboard the Embraer 190 aircraft on flight J2-8243 from Baku to Grozny that crashed on December 25 will receive compensation amounting to ₼20,000; families of each deceased individual will receive ₼40,000. In addition, all passengers will receive appropriate insurance payments as outlined in Azerbaijani legislation and best international practices.
Azerbaijani Health Minister Teymur Musayev informed journalists that as of December 27th, those injured in the December 25 plane crash remain in stable condition.
He stated that following President Ilham Aliyev's directive and under the supervision of First Vice President Mehriban Aliyeva, expanded medical teams were promptly sent to assist Azerbaijani citizens and other victims affected by the crash in Kazakhstan. The medical team has since returned to Baku, and 14 injured Azerbaijani citizens were recently brought home from Kazakhstan and admitted to the Yeni Klinika medical facility in Baku. Preliminary examination results indicate that the patients' conditions are stable and satisfactory, and most of them are expected to be discharged in the near future.
The Minister confirmed that the necessary measures are being executed for returning and burying the remains of those who perished in this plane crash back in Azerbaijan. Following the conclusion of legal and forensic investigations in Kazakhstan, the remains will be repatriated to Azerbaijan for proper burial.
AZAL announced on December 27 that it would suspend flights from Baku to several Russian cities. This decision was made by the State Civil Aviation Agency of Azerbaijan, considering the preliminary investigation results indicating external physical and technical interference caused by circumstances surrounding flight J2-8243 between Baku and Grozny posed safety risks.
As of December 28, AZAL will suspend operations to Mineralniye Vody, Sochi, Volgograd, Ufa, Samara, Saratov, Nizhny Novgorod, and Vladikavkaz airports. This suspension will remain in effect until the completion of final investigations. A day earlier, AZAL had also suspended flights from Baku to Grozny and Makhachkala due to safety concerns affecting other airlines flying into these destinations.
As of December 27, Russia has yet to claim accountability for the downing of the Azerbaijani passenger plane.