Azərbaycanın 2024-cü il üzrə əsas makroiqtisadi göstəriciləri ilkin proqnozlardan daha yaxşı olub
Azərbaycan iqtisadiyyatı 2024-cü ildə xarici geosiyasi proseslərin bütün çətinliklərinə tab gətirərək ÜDM-in 4% artımına nail olub. Qeyri-neft sektorunun daha yüksək inkişaf tempi, iqtisadiyyata investisiyaların nominal artımı, düzgün monetar siyasət inflyasiyanı hədəf proqnozu çərçivəsində saxlamağa və demək olar ki, bütün digər makroiqtisadi gözləntiləri yaxşılaşdırmağa imkan verib. ÜDM artım tempinin bir qədər yavaşlayacağı (artım 3,5% səviyyəsində gözlənilir) proqnozlaşdırılsa da, görünən odur ki, bu il də əlverişli, sabit və dayanıqlı olacaq.
ÜDM və inflyasiya
Ötən il əvvəlcə ÜDM-in cəmi 2,7% səviyyəsində olacağı gözlənilirdi, lakin yanvar-may aylarında iqtisadi artım tempi sabit şəkildə təxminən 5% səviyyəsində qalırdı. Nəticədə, proqnoz iki dəfə artırılıb və 2023-cü ilin göstəricilərini 1,1% üstələyib.
Son illərdə Azərbaycan makroiqtisadiyyatının əsas nailiyyəti neft hasilatının azalması fonunda neft-qaz sektorunun təkbaşına hökmranlığının aradan qaldırılmasıdır. Buna görə də keçən il qeyri-neft sektorunun 6%-dən çox artması xüsusilə diqqətəlayiqdir.
2025-ci ilə gəlincə, hökumətin səsləndirdiyi perspektivlər beynəlxalq təşkilatların fikirlərinə də yaxındır. Belə ki, BMT-nin dərc olunmuş “2025-ci il üçün Dünya İqtisadi Vəziyyəti və Perspektivləri” (“World Economic Situation and Prospects 2025”) hesabatında Azərbaycanda iqtisadi artımın 3% səviyyəsində olacağı proqnozlaşdırılır. Hesabata görə, ölkə iqtisadiyyatı müsbət dinamika nümayiş etdirir. “Azərbaycanda iqtisadi artım 2024-cü ildə daxili tələbatın güclənməsi və qeyri-neft sektorunun inkişafı sayəsində sürətlənib. Gözlənilir ki, Azərbaycan təbii qazına artan qlobal tələbat 2025-ci ildə ÜDM artımını dəstəkləməyə davam edəcək”, - sənəddə vurğulanıb. Qeyd edək ki, ilkin məlumatlara görə, 2024-cü ildə qeyri-neft-qaz sektorunun ixracı 2023-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 0,3% artaraq 3,4 milyard dollar təşkil edib.
Yeri gəlmişkən, BMT-nin adıçəkilən hesabatında Azərbaycanda orta illik inflyasiyanın 2025-ci ildə təxminən 3,6% olacağı proqnozlaşdırılır. Təşkilat 2026-cı ildə ölkədə inflyasiyanın 3,1%-ə qədər azalacağını gözləyir. Azərbaycan İqtisadiyyat Nazirliyinin 2025-ci il üçün analoji göstərici üzrə proqnozu 4,6%, 2026-cı il üçün isə 4%-dir.
Azərbaycan Mərkəzi Bankının 2025-ci il üçün pul siyasətinin əsas istiqamətləri haqqında bəyanatında qeyd olunduğu kimi, “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”na uyğun olaraq pul siyasıtinin hədəfi illik inflyasiyanı 4±2% dəhlizində saxlamaqdır. “AMB-nin son proqnozlarına görə (2024, oktyabr), 2025-ci ildə illik inflyasiya 5,8% səviyyəsində olacaq və bu da müəyyən edilmiş dəhliz çərçivələrinə uyğundur. AMB inflyasiya amillərinin hərtərəfli təhlili əsasında öz inflyasiya proqnozlarını mütəmadi olaraq yeniləməyə davam edəcək. Eyni zamanda, inflyasiya gözləntilərinin qiymətləndirilməsi aparılacaq”, - sənəddə deyilir.
AMB xatırladıb ki, inflyasiyanın sabitliyi məsələsi bir sıra xarici və daxili risklərlə bağlıdır. 2025-ci ildə əsas xarici amillər dünya bazarlarında əmtəə qiymətlərinin dəyişmə dinamikası, tərəfdaş ölkələrdə inflyasiya prosesləri və iqtisadi fəallıq olacaq. Daxili risklər isə məcmu tələbin izafi genişlənməsi ehtimalı, qiymətləri dövlət tərəfindən tənzimlənən məhsul və xidmət tariflərinin dəyişməsi, həmçinin inflyasiya gözləntilərinin artması ilə bağlıdır. Bu fonda növbəti ildə də pul siyasətinin ötürücülüyündə məzənnə kanalının başlıca rol oynayacağı gözlənilir. “Beynəlxalq analitik mərkəzlərin ikitərəfli məzənnələr üçün proqnozları əsasında aparılan son hesablamalara görə, 2025-ci ildə də manatın nominal effektiv məzənnəsi möhkəmlənmə istiqamətində dəyişəcək”, - AMB-nin bəyanatında qeyd olunub.
Beynəlxalq ekspertlərin fikrincə, ortamüddətli perspektivdə tədiyə balansının cari balansı bir qədər azalsa da, profisitdə qalacaq. Mərkəzi Bank 2024-2025-ci illərin yekunlarına görə profisiti ildə 5,3-5,5 milyard dollar həcmində qiymətləndirir və bununla da, valyuta bazarının sabitliyi təmin ediləcək.
Xarici borc
İqtisadiyyatın dayanıqlılığının daha bir əsas göstəricisi ölkənin valyuta ehtiyatlarının artmasıdır. Belə ki, ötən il ərzində Azərbaycanın valyuta ehtiyatı 5 milyard dollardan çox artaraq hazırda 72 milyard dollar təşkil edir. “Bu, əhalisi 10 milyon olan ölkə üçün çox böyük göstəricidir. Çünki hər şey müqayisədə ölçülür. Dünya ölkələrinin valyuta ehtiyatlarının hesablanması, əlbəttə ki, adambaşına düşən ehtiyatlara söykənməlidir və bu göstəriciyə görə Azərbaycan dünyada aparıcı ölkələrin sırasındadır”, - Prezident İlham Əliyev yerli televiziya kanallarına son müsahibəsində vurğulayıb.
Dövlət başçısının qeyd etdiyi kimi, ikinci mühüm göstərici isə xarici borcun ÜDM-ə nisbəti ilə bağlıdır: “Hesab edirəm ki, biz burada da dünyada liderlər sırasındayıq. Çünki bizim xarici borcumuz ümumi daxili məhsulumuzun cəmi 7,2 faizini təşkil edir. Müqayisə üçün deyə bilərəm ki, əksər inkişaf etmiş ölkələrdə bu, 100 faizdən də çoxdur və 7,2 faiz səviyyə, doğrudan da, çox böyük nəticədir”.
Əhəmiyyətli amillərdən biri valyuta ehtiyatlarının ölkənin xarici borcu ilə müqayisəsidir və bu da “+” işarəsi altındadır. “Bizim valyuta ehtiyatlarımız xarici borcumuzu 14 dəfə üstələyir. Yəni əgər kimsə mənə ikinci belə ölkə, - söhbət inkişaf etmiş ölkələrdən gedir, - göstərsə, əgər kimsə bu rəqəmlər toplusunu təqdim edə bilsə, mən, əlbəttə ki, minnətdar ola bilərəm. Amma inkişaf etmiş ölkələr sırasında belə analoqlar yoxdur. Yəni bütün bunlar deməyə əsas verir ki, iqtisadiyyat dayanıqlıdır, öz resurslarına söykənir, heç bir xarici maliyyələşməyə ehtiyac yoxdur”, - Prezident İlham Əliyev vurğulayıb.
Bununla yanaşı, son illərdə, xüsusilə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə “Böyük Qayıdış” proqramı çərçivəsində aparılan genişmiqyaslı işlər fonunda xarici borclanmanın həcminin artırılması məsələsi bir qədər aktuallaşıb. “Mən hələ beş il bundan əvvəl, bizim xarici borcumuz ümumi daxili məhsulun təqribən 20 faizini, ona yaxın faizi təşkil edəndə qarşıya hədəf qoymuşdum ki, biz bunu 10 faizə endirməliyik. İndi 7,2 faizdir, yəni xarici maliyyələşmə bizə nə verəcək? Nəzərə alsaq ki, ölkə qarşısında duran bir çox ciddi investisiya tələb edən məsələ var, bu, büdcə yükünü bir qədər azaldacaq. Ona görə, nəzərə alsaq ki, bizim xarici borcumuzun ödəmə qrafiki də təsbit edilib və bu gün 5,2 milyard dollara bərabər olan xarici borcumuz illər keçdikcə daha da azalacaq. Ona görə əlavə maliyyə resurslarının cəlb edilməsi məqsədəuyğun sayıla bilər və artıq hökumət bu istiqamətdə fəaliyyətə başlayıb”, - Azərbaycan dövlət başçısı qeyd edib.
Əlavə edək ki, yaxın və orta perspektivdə ABŞ dollarının alıcılıq qabiliyyətinin azalması fonunda xarici borcun həcminin artması məntiqlidir. Bununla yanaşı, qlobal borcun dünya ÜDM-in 93%-ni təşkil etdiyini unutmaq olmaz. Buna görə də Azərbaycanın bu istiqamətdə göstəricisinə bir neçə faiz əlavə etməsi ona heç bir zərər vura bilməz.

Экономике Азербайджана в 2024 году удалось выдержать все перипетии внешних геополитических процессов и добиться роста ВВП на 4%. Более высокие темпы развития ненефтяного сектора, номинальный рост инвестиций в экономику, правильная монетарная политика позволили удержать инфляцию в рамках целевого прогноза, улучшить практически все другие макроэкономические ожидания. Этот год также видится благоприятным, стабильным и устойчивым, хотя темпы роста ВВП несколько замедлятся (рост ожидается на уровне 3,5%).
ВВП и инфляция
В прошлом году первоначально ожидалось, что ВВП будет на уровне всего 2,7%, однако в январе-мае темпы экономического роста стабильно держались в пределах около 5%. В результате прогноз был повышен дважды и превысил показатели 2023 года на 1,1%.
Главным достижением в макроэкономике Азербайджана последних лет является преодоление единоличного господства нефтегазового сектора, особенно на фоне спада добычи нефти. Поэтому особенно примечательно, что рост ненефтяного сектора в прошлом году составил более 6%.
Что касается этого года, то озвученные перспективы правительства близки к мнению также международных организаций. Так, в опубликованном докладе «Мировая экономическая ситуация и перспективы на 2025 год» (World Economic Situation and Prospects 2025) ООН прогнозирует экономический рост в Азербайджане на уровне 3%. Согласно докладу, экономика страны демонстрирует положительную динамику. «Экономический рост в Азербайджане ускорился в 2024 году благодаря усилению внутреннего спроса и развитию ненефтяного сектора. Ожидается, что растущий мировой спрос на азербайджанский природный газ продолжит поддерживать рост ВВП в 2025 году», - отмечается в документе. Отметим, что, по первоначальным данным, в 2024 году объем экспорта ненефтегазового сектора по сравнению с аналогичным периодом 2023 года вырос на 0,3% и составил $3,4 млрд.
Кстати, в том же докладе ООН считает, что среднегодовая инфляция в Азербайджане в 2025 году будет около 3,6%. В организации ожидают замедления инфляции в стране в 2026 году до 3,1%. Прогноз по аналогичному показателю Министерства экономики Азербайджана на 2025 год - 4,6%, на 2026 - 4%.
Как указано в заявлении Центрального банка Азербайджана об основных направлениях денежной политики на 2025 год, в соответствии со «Стратегией социально-экономического развития на 2022-2026 годы» ее целью является сохранение годовой инфляции в коридоре 4±2%. «Согласно последним прогнозам ЦБА (2024, октябрь), в 2025 году годовая инфляция будет на уровне 5,8%, что соответствует установленным рамкам коридора. ЦБА продолжит регулярно обновлять свои прогнозы по инфляции на основе всестороннего анализа инфляционных факторов. Одновременно будет проводиться оценка инфляционных ожиданий», - говорится в документе.
В ЦБА напомнили, что вопрос стабильности инфляции связан с рядом внешних и внутренних рисков. В 2025 году основными внешними факторами останутся динамика изменения цен на сырьевые товары на мировых рынках, инфляционные процессы и экономическая активность в странах-партнерах. Внутренние же риски связаны с возможным избыточным расширением совокупного спроса, изменением цен на регулируемые государством товары и услуги, а также ростом инфляционных ожиданий. На этом фоне и в следующем году коридор процентных ставок ЦБА будет одним из основных инструментов воздействия на монетарные условия в экономике, а также канал валютного курса. «Согласно последним расчетам, проведенным на основе прогнозов международных аналитических центров по двусторонним курсам, в 2025 году номинальный эффективный курс маната продолжит укрепляться», - утверждает ЦБА.
По оценкам международных экспертов, в среднесрочной перспективе счет текущих операций платежного баланса будет оставаться профицитным, хотя и несколько уменьшится. Центробанк по итогам 2024-2025 годов оценивает профицит в $5,3-5,5 млрд в год, что обеспечит стабильность валютного рынка.
Внешний долг
Еще одним ключевым показателем устойчивости экономики является рост валютных резервов страны - за прошлый год они увеличились более чем на $5 млрд и сегодня равны $72 млрд. «Это очень высокий показатель для страны с 10-миллионным населением. Потому что все измеряется в сравнении. Расчет валютных резервов стран мира должен, конечно, опираться на резервы, приходящиеся на душу населения, и по этому показателю Азербайджан входит в число ведущих стран мира», - подчеркнул в своем недавнем интервью местным телеканалам Президент Ильхам Алиев.
Вторым важным показателем, отметил он, является соотношение внешнего долга к ВВП. «Считаю, что мы и здесь входим в число лидеров в мире, потому что наш внешний долг составляет всего 7,2% ВВП. Для сравнения могу сказать, что в большинстве развитых стран он составляет более 100%, а уровень в 7,2% - это действительно огромное достижение», - добавил глава государства.
Одним из значимых факторов является сравнение валютных резервов с внешним долгом страны, и он также под знаком «+». «Наши валютные резервы превышают внешний долг в 14 раз. Если кто-то может показать мне вторую такую страну - речь идет о развитых странах, - если кто-то может предоставить такой набор цифр, то я, конечно, буду благодарен. Но среди развитых стран таких аналогов нет. Все это дает основание сказать, что экономика устойчива, она опирается на собственные ресурсы, не нуждается ни в каком внешнем финансировании», - заявил Ильхам Алиев.
Вместе с тем в последние годы, особенно на фоне масштабных работ в рамках программы «Большое возвращение» на освобожденных от оккупации территориях, вопрос увеличения объема внешних заимствований несколько актуализировался. «Еще пять лет назад, когда наш внешний долг составлял около 20% ВВП, я поставил задачу снизить его до 10%. Сейчас он составляет 7,2%. То есть что нам даст внешнее финансирование? Учитывая, что перед страной есть много серьезных вопросов, требующих инвестиций, это несколько снизит нагрузку на бюджет. Поэтому если принять во внимание, что график погашения нашего внешнего долга утвержден, и наш внешний долг, который сегодня равен $5,2 млрд, с годами еще больше уменьшится, привлечение дополнительных финансовых ресурсов можно считать целесообразным, и правительство уже начало работать в этом направлении», - сообщил Президент Ильхам Алиев.
Добавим, что повышение объема внешнего долга логично и на фоне снижения покупательной способности доллара США в ближайшей и среднесрочной перспективах. При этом не стоит забывать, что глобальный долг составляет 93% мирового ВВП, так что Азербайджану несколько лишних процентов в собственном показателе никак навредить не могут.