“BÖYÜK DƏBİLQƏ”də 5 MEDAL
Beynəlxalq Cüdo Federasiyasının təqvimində dünya seriyasına daxil olan “Böyük Dəbilqə” turniri Bakıda keçirilib. Fevralın 14-dən 16-dək Azərbaycanın Milli Gimnastika Arenasında dünyanın aparıcı cüdoçuları mübarizə aparıblar.
Yaxşı nəticə və gənclərin sınağı
36 ölkənin təmsil olunduğu “Böyük Dəbilqə” yarışında cüdoçular Paris Yay Olimpiadasından sonra dəyişən yeni qaydalarla mübarizə aparıblar. Üç günlük mötəbər yarışın əsas qəhrəman komandası Yaponiya millisi olub. Bakıya ulduz heyətlə səfər edən yaponlar 17 medalla komanda hesanında birinci yeri tutublar. Xüsusilə qeyd etmək lazımdır ki, 14 çəkidə təşkil edilən yarışın 10 qızıl medalı yapon cüdoçularına qismət olub. Azərbaycan cüdoçuları yarışda biri qızıl, biri gümüş və üçü də bürünc olmaqla ümumilikdə 5 medal qazanıblar. Milli komanda ümumi hesabda yalnız aşkar favorit Yaponiya (10 qızıl, 4 gümüş və 3 bürünc), həmçinin Almaniyadan (1 qızıl, 2 gümüş və 1 bürünc) geri qalaraq üçüncü olub.
Azərbaycan millisi Bakıdakı yarışda liderlər – dünya və olimpiya çempionları Hidayət Heydərov ilə Zelim Kotsoyevə istirahət verib. Heyətdə daha çox gənclərə şans verən Azərbaycan Cüdo Federasiyası layiqli cüdoçuların olduğunu göstərib.
Azərbaycan komandasında Zelim Tçkayev (81 kq) qızıl, Rəşid Məmmədəliyev (73 kq) gümüş, Vüsal Qələndərzadə (73 kq), Əhməd Yusifov (60 kq) və Elşən Əsədov (66 kq) bürünc medala sahib çıxıblar. 32 idmançı ilə təmsil olunmağa rəğmən qazanılan 5 medal qənaətbəxş hesab olunmalıdır. Çünki məşqçi heyəti “Böyük Dəbilqə”də əksər idmançılara təcrübəsini artırmaq imkanı yaradıb.
81 kiloqram çəki dərəcəsində qızıl medal qazanan Zelim Tçkayevin tatamidə göstərdiyi yüksək əzmkarlıq xüsusi qeyd olunmalıdır. İlbəil təcrübəsini artıran Tçkayevin artıq istənilən böyük yarışda medal qazanmaq potensialının olduğu hiss olunur. Finalda minlərlə azarkeşin qarşısında soyuqqanlı mübarizə aparması peşəkar idmançının əsas uğurlarından biri sayılmalıdır. 73 kiloqram çəki dərəcəsində Rəşid Məmmədəliyev isə gümüş medal qazanıb. Həkimlər yarımfinalda zədələnən idmançıya final görüşünə çıxmağa icazə verməyiblər. Buna görə də Rəşid Məmmədəliyev mübarizəsiz gümüş medalla kifayətlənməyə məcbur olub. Vüsal Qələndərzadənin 73 kiloqramda bürünc medala layiq görülməsi millinin bu çəkidə ciddi rəqabət olduğunu növbəti dəfə üzə çıxarıb. Onun bütün görüşlərdə yüksək texnika nümayiş etdirməsi böyük uğurlara yaxın olduğunu sübut edib.
2026-cı ildə keçiriləcək dünya çempionatına hazırlıq
Bakıdakı “Böyük Dəbilqə” turniri paytaxtın 2026-cı ildə keçiriləcək cüdo üzrə dünya çempionatına hazır olduğunu göstərib. 36 ölkədən 300-dən çox idmançı və məşqçi heyəti Azərbaycan Cüdo Federasiyasının təşkilatçılıq işinə yüksək qiymət verib.
Beynəlxalq Cüdo Federasiyasının (IJF) prezidenti Marius Vizer “Region plus”a eksklüziv açıqlamasında təşkilatçılıq barədə danışıb: “Bakıdakı “Böyük Dəbilqə”, həmişəki kimi, çox əla tədbir idi, yüksək səviyyədə və peşəkarcasına təşkil olundu. Medal qazanan azərbaycanlı cüdoçuları təbrik edirəm. 1 qızıl, 1 gümüş və 3 bürünc medal yaxşı nəticədir. Bakıdakı yarış Azərbaycan cüdosunun gücünü nümayiş etdirdi. Azərbaycanın Paris-2024 Yay Olimpiya Oyunlarındakı 2 qızıl medal qazanması təsadüfi deyil. Federasiya son 4 ildə çox böyük işlər görür. Medallardan başqa, Azərbaycanda cüdonun inkişafı naminə həm sosial, həm də təhsil proqramlarının həyata keçirilməsinə nail olub. Növbəti il dünya çempionatının Bakıda keçiriləcəyindən çox məmnunuq. Bu, böyük tədbir və Los-Anceles-2028 Yay Olimpiya Oyunlarına vəsiqə baxımından ilk addım olacaq. Əminəm ki, əla bir yarış alınacaq və həmişəki kimi, ən yüksək səviyyədə təşkil ediləcək”.
Çatışmazlıqlar üzərində işləyəcəyik
Azərbaycan Cüdo Federasiyasının icraçı vitse-prezidenti Rəşad Rəsullu yarışın nəticələrindən razı qaldığını bildirib: “Azərbaycan komandası ümumilikdə orta səviyyədə çıxış etdi. Nəzərə alaq ki, Hidayət Heydərov, Zelim Kotsoyev, Elcan Hacıyev, Turan Bayramov, Vüqar Talıbov, Murad Fətiyev və bir sıra idmançılarımız zədə və müxtəlif səbəblərdən bu yarışda iştirak etmirdilər. Ona görə də əvvəlki illərə nisbətən daha zəif çıxış etdik. Ümumilikdə götürsək, kişilərdən ibarət yığma gözlənilən nəticəni göstərdi. “Böyük Dəbilqə” həm də daha böyük yarışlara hazırlıq üçün sınaqdır. Çatışmazlıqları görürük və növbəti mərhələlərdə onları aradan qaldırmaq üçün işimizi davam etdirəcəyik. Yarışdan sonra məşqçi heyətiylə müzakirələr aparılacaq”.
İcraçı vitse-prezident təşkilatçılığın yüksək səviyyədə olmasının arxasında böyük komanda işi dayandığını söyləyib: “Azərbaycan Cüdo Federasiyasının istər “Böyük Dəbilqə”, istər regional və ölkədaxili, istərsə də digər beynəlxalq səviyyədə yarışları təşkil etmək üçün böyük təcrübəsi var. Bu sahədə çalışan böyük komandamız var. Beynəlxalq Cüdo Federasiyası ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq edirik. Qeyd etdiyiniz kimi, federasiya rəsmi saytı vasitəsilə həmişə olduğu kimi ən yaxşı tədbirlərdən birinin keçirildiyini vurğulayıb. Hər il təşkilatçılıq səviyyəsini daha da artırırıq. Bunun arxasında böyük komanda işi dayanır. Təxminən 250-300 insan çalışır. Bu, federasiyanın və tərəfdaş təşkilatların birgə əməyinin nəticəsidir”.
Bir sözlə, Bakıda təşkil olunan “Böyük Dəbilqə” yarışı bu il cüdo üzrə Dünya turunun ikinci turniri olub. Qarşıda təqvimdə “Böyük Dəbilqə”nin daha altı mərhələsi, üç Qran-pri, həmçinin Dünya turunun bir hissəsi olan dünya çempionatı var.

ПЯТЬ МЕДАЛЕЙ «БОЛЬШОГО ШЛЕМА»
В Баку прошел турнир «Большого шлема», относящийся к мировой серии в календаре Международной федерации дзюдо. С 14 по 16 февраля на Национальной гимнастической арене Азербайджана выясняли отношения ведущие дзюдоисты мира.
Хороший результат и обкатка молодежи
На соревнованиях, в которых были представлены 36 стран, дзюдоисты боролись по новым правилам, которые изменились после летних Олимпийских игр в Париже. Главным героем трехдневного престижного турнира стала сборная Японии. Родоначальники этой борьбы, приехавшие в Баку со звездным составом, заняли первое место в командном зачете с 17 медалями. Японским дзюдоистам удалось взять 10 золотых медалей в 14 весовых категориях.
Азербайджанские дзюдоисты завоевали в общей сложности 5 медалей: 1 золотую, 1 серебряную и 3 бронзовые. Сборная заняла третье место в общем зачете, уступив только явному фавориту Японии (10 «золота», 4 «серебра» и 3 «бронзы»), а также Германии (1 «золото», 2 «серебра» и 1 «бронза»).
Причем сборная Азербайджана освободила от участия в бакинском турнире лидеров команды - чемпионов мира и Олимпийских игр Хидаята Гейдарова и Зелима Коцоева. Федерация дзюдо поощрила к участию молодежный состав сборной, показав этим, что среди них есть достойные дзюдоисты.
В составе национальной команды «золото» у Зелима Цкаева (81 кг), «серебро» - у Рашида Мамедалиева (73 кг), «бронза» - у Вусала Галандарзаде (73 кг), Ахмеда Юсифова (60 кг) и Эльшана Асадова (66 кг).
Несмотря на то, что из 32 азербайджанских спортсменов лишь пятерым удалось завоевать медали, результаты «Большого шлема» могут считаться удовлетворительными, поскольку тренерский штаб позволил большинству спортсменов «попрактиковаться» на турнире.
Особо следует отметить высокое упорство на татами Зелима Цкаева, который был удостоен золотой медали в категории 81 кг. Чувствуется, что у Цкаева, который из года в год набирается опыта, уже есть потенциал выступать и занимать высокие места на более крупных соревнованиях. Хладнокровную борьбу в финале перед тысячами болельщиков можно считать одним из главных достижений этого профессионального спортсмена. У Рашида Мамедалиева (73 кг) «серебро». Врачи не позволили спортсмену, получившему травму в полуфинале, выйти на последнюю схватку. Поэтому Рашид Мамедалиев вынужден был довольствоваться серебряной медалью. «Бронза» Вусала Галандарзаде (73 кг) в очередной раз выявила серьезную конкуренцию в этой весовой категории. Тот факт, что Галандарзаде продемонстрировал высокую технику во всех своих встречах, говорит, что он уже близок к большим успехам.
Подготовка к чемпионату мира-2026
Турнир «Большого шлема» в Баку показал, что столица готова к чемпионату мира по дзюдо 2026 года. Более 300 спортсменов и тренеров из 36 стран дали высокую оценку организационной работе Федерации дзюдо Азербайджана.
В эксклюзивном заявлении для Region plus это отметил и президент Международной федерации дзюдо Мариус Визер: «Большой шлем» в Баку, как всегда, был отличным мероприятием, организованным на высоком уровне и профессионально. Поздравляю азербайджанских дзюдоистов, завоевавших медали. 1 золотая, 1 серебряная и 3 бронзовые медали - хороший результат. Соревнования в Баку продемонстрировали силу азербайджанского дзюдо. Завоевание Азербайджаном двух золотых медалей на летних Олимпийских играх 2024 года в Париже не случайно. За последние четыре года федерация проделала огромную работу. Помимо медалей она добилась реализации как социальных, так и образовательных программ во имя развития дзюдо в Азербайджане. Мы очень рады, что в следующем году чемпионат мира пройдет в Баку. Это большое событие и первый шаг к квалификации на летние Олимпийские игры 2028 года в Лос-Анджелесе. Я уверен, что пройдут отличные соревнования, и, как всегда, они будут организованы на самом высоком уровне».
Будем работать над недостатками
Исполнительный вице-президент Федерации дзюдо Азербайджана Рашад Расуллу заявил, что доволен результатами соревнований: «В целом азербайджанская команда выступила на среднем уровне. Отметим, что Хидаят Гейдаров, Зелим Коцоев, Эльджан Гаджиев, Туран Байрамов, Вугар Талыбов, Мурад Фатиев и ряд наших спортсменов не принимали участия в этом соревновании из-за травм и других причин. Поэтому мы выступили намного слабее, чем в предыдущие годы. Если брать в целом, то мужская сборная показала ожидаемый результат. «Большой шлем» также является испытанием для подготовки к более крупным соревнованиям. Мы видим недостатки и продолжим работу по их устранению на следующих этапах. После соревнований будут проведены обсуждения с тренерским штабом».
Исполнительный вице-президент отметил, что за высоким уровнем организации стоит большая командная работа: «Федерация дзюдо Азербайджана имеет большой опыт организации соревнований «Большого шлема», региональных, внутренних, а также международных. У нас большая команда, работающая в этой области. Мы сотрудничаем с Международной федерацией дзюдо, которая посредством своего официального сайта заявила, что в Баку, как всегда, было проведено одно из лучших мероприятий. С каждым годом мы все больше повышаем уровень организации. За этим стоит большая командная работа. В ней участвуют около 250-300 человек. Это результат совместной работы федерации и партнерских организаций».
Соревнования «Большого шлема» в Баку стали вторым турниром мирового тура по дзюдо в этом году. Впереди в календаре еще шесть этапов «Большого шлема», три Гран-при, а также чемпионат мира, который является частью мирового тура.