HİDAYƏT HEYDƏROV: “YENİ QAYDALAR BİZİ QORXUTMUR”
Beynəlxalq Cüdo Federasiyası Azərbaycan milli komandasının üzvü Hidayət Heydərovu kişilər arasında “İlin ən yaxşı cüdoçusu” elan edib. Qısa müddət ərzində o, Avropa çempionatının qalibi olub, bundan sonra Dünya Çempionu adına layiq görülüb, daha sonra Parisdə keçirilən Yay Olimpiya Oyunlarında birinci yeri tutub. Məşqçilər 2024-cü ildə bütün mümkün titulların sahibinə idman yarışlarından sonra dincəlmək imkanı veriblər və çempion tətilə yollanıb.
Hidayət Heydərov “Region Plus”a eksklüziv müsahibəsində 2025-ci ildəki planlarından və cüdoda yeni qaydalardan danışıb.
- İstirahətiniz necə keçir?
- Olimpiadadan sonra istirahətə ehtiyac var idi. Yaxınlarımla bir müddət istirahət etdik və yorğunluğu çıxardım. İlin əvvəlindən məşqlərə başlamışam. Tədricən ən yaxşı formamı bərpa etməyə çalışıram. Bu il bir sıra mötəbər yarışlarda iştirak edəcəyəm.
- Fevralın 14-16-da Bakıda təşkil edilən “Böyük Dəbilqə” turnirində iştirak etmədiniz. Səbəbini bilmək olar?
- Məşqçilər heyəti ilə müzakirədən sonra belə qərar qəbul edildi. Apreldə Monteneqroda cüdo üzrə Avropa çempionatı keçiriləcək. Məhz qitə yarışında məni tatamidə izləmək qismətiniz olacaq.
- Dörd dəfə Avropa çempionu olan Hidayət Heydərov Monteneqroya yeni rekord üçün yollanacaq?
- Məqsədim Vətənə növbəti qələbə ilə qayıtmaqdır. Qitə çempionatında dörd dəfə qalib gəlmişəm. Amma yenə eyni həvəslə yarışa yollanacam. Beşqat Avropa çempionu olmağı arzulayıram.
- 2024-cü ildə bütün titulları qazanan Hidayət Heydərovun həyatında nə dəyişib?
- (gülür) Olimpiadadan sonra daha çox tanındım. İndi insanlar küçədə mənimlə şəkil çəkdirir, hər yerdə salamlaşırlar. Həyatda olimpiya çempionluğunun sevincini yaşayan idmançı çox xoşbəxt sayılır. Artıq mənə qarşı xüsusi hazırlaşırlar. Rəqiblərim olimpiya çempionunu məğlub etməkdən ötrü çalışırlar. Çox istəyərdim ki, zirvədəki yerimi qoruyum.
- Beynəlxalq Cüdo Federasiyası olimpiadadan sonra qaydalarda dəyişiklik edib. Sizcə, bu qaydalar Azərbaycan cüdoçularına problem yarada bilər?
- Mütəxəssislər cüdonun gözəlliyini artırmaq üçün bəzi qaydalara dəyişiklik edib. Əsas məqsəd cüdoçulara ippon fəndini yerinə yetirməyə şərait yaratmaqdır. Azərbaycan cüdoçuları yeni qaydalardan çəkinmir. Yeni qaydalar bizi qorxutmur. Əksinə, daha rahat şəkildə mübarizə aparmaq imkanı verir. Eyni zamanda yeni qaydaları mənimsəmək üçün kifayət qədər vaxtımız var.
- Cüdo əfsanəsi olan 5 qat olimpiya, 12 qat dünya çempionu Teddi Riner hazırda dünyada ən çox bəyəndiyi idmançıların siyahısında birinci sənin adını çəkib. Onunla münasibətiniz var?
- Teddi Riner təkcə cüdo deyil, dünya idmanının canlı əfsanəsidir. Bu adam qələbə qazanmaqdan doymur. Onun kimi ustadın mənim haqqında danışmağı şərəfdir. Biz tanışıq, yarışlarda görüşürük. Müsahibəni tam izləməmişəm, amma onun sözləri mən də xoş hisslər yaratdı. Teddi Riner “dəmir idmançı”dır. İştirak etdiyi turnirlərdə ancaq birinci yeri tutur. Kolleksiyasında medalların sayı həddən artıq çoxdur. Demək, bizi izləyirlər. Azərbaycan idmanının belə təmsil etdiyim üçün qürurluyam.
- Hidayət Heydərovun öz çəkisində əsas rəqibi kimdir?
- Əsas rəqibim özüməm. Bu gün çəkimdə favoritlərdənəm, amma bu barədə düşünməməyə çalışıram. Daha çox məşq edirəm, çünki Los-Ancelesdə keçiriləcək Oyunlarda yaxşı çıxış etmək arzusundayam. Hazırda dünya reytinqində lider olduğumu düşünməməliyəm. Əks halda, məşqlərdə rahat çalışa bilmərəm.
- Azərbaycanda cüdonun inkişafını necə qiymətləndirirsən?
- 2008-ci ildə Elnur Məmmədli Pekin Olimpiadasında qızıl medal qazananda cüdoya böyük axın oldu. Ötən il Azərbaycan cüdoda 2 qızıl medal layiq görüldü. Bu idmanın bu növünün kütləviləşməsinə böyük təkan olacaq. Cüdo klublarının sayı artdı və ən əsası cüdonu daha çox sevməyə başladılar. Bu istiqamətdə Azərbaycan Cüdo Federasiyasının gördüyü işləri də qeyd etməliyəm.
- İdmanda çox nadir insanlar gənc yaşında bütün titullara sahib çıxır. Maraqlıdır bütün medalların olduğu halda indi hansı titulu arzulayırsan?
- İndi çox arzulayıram ki, Avropa çempionu olum. Bəli, dörd dəfə olmuşam. Amma beşinci çempionluq başqa olacaq. Çox istəyirəm ki, ikinci dəfə dünya çempionatında qızıl medal qazanım. Həyatımın əsas məqsədlərindən biri 2028-ci ilin olimpiadasıdır. Həmin olimpiadada yenidən himnimizi səsləndirməyi arzulayıram. İdmançı olaraq titullarımın sayını artırmağı istəyirəm. Bəzən deyirlər ki, azərbaycanlı idmançılar bir dəfə çempion olandan sonra yenidən zirvəyə yüksələ bilmir. Bu fikrin əksini sübut etməyə çalışacam. Fikrimcə, bu, məndə alınacaq. Şəxsimə göstərilən bütün diqqətə görə təşəkkür edirəm. Bəzən hamıyla ünsiyyət alınmır, amma vaxt azlığını unutmamalıyıq. Hamının diqqəti, dəstəyi mənə əzizdir, önəmlidir. Çalışacam xalqımızın sevgisini hər zaman doğruldum.

ХИДАЯТ ГЕЙДАРОВ: «НОВЫЕ ПРАВИЛА НАС НЕ ПУГАЮТ»
Международной федерацией дзюдо член сборной Азербайджана Хидаят Гейдаров признан «Лучшим дзюдоистом года» среди мужчин. В течение короткого времени он выиграл чемпионат Европы, после чего стал чемпионом мира, а затем занял первое место на летних Олимпийских играх в Париже. Обладателю всех возможных титулов в 2024 году тренеры дали возможность передохнуть после проведенных спортивных баталий, и чемпион ушел на отдых.
В эксклюзивном интервью Region рlus Хидаят ГЕЙДАРОВ рассказал о своих планах, а также о новых правилах в дзюдо.
- Как проходит отдых?
- После Олимпиады была потребность в отдыхе. Мы с близкими немного отдохнули и сняли усталость. Я начал тренироваться с начала года. Стараюсь постепенно восстановить свою лучшую форму. В этом году буду участвовать в ряде престижных соревнований.
- Вы не участвовали в турнире «Большого шлема», который проходил в Баку 14-16 февраля. Можно узнать причину?
- Такое решение было принято после обсуждения с тренерским штабом. В апреле в Черногории пройдет чемпионат Европы по дзюдо. Так что вы сможете увидеть меня на татами уже на континентальном соревновании.
- Четырехкратный чемпион Европы едет в Черногорию за новым рекордом?
- Моя цель - вернуться на родину с очередной победой. Я выигрывал континентальный чемпионат четыре раза. И отправлюсь на соревнования с тем же энтузиазмом. Хочу стать пятикратным чемпионом Европы.
- Что изменилось в жизни Хидаята Гейдарова, завоевавшего все титулы в 2024 году?
- (смеется) Я стал более известным после Олимпиады. Теперь люди фотографируются со мной на улице, приветствует повсюду. Спортсмен, который испытал радость олимпийского первенства, считается очень счастливым. К бою со мной уже специально готовятся. Мои оппоненты будут пытаться одолеть олимпийского чемпиона. Я бы очень хотел сохранить свое место на вершине.
- Международная федерация дзюдо внесла изменения в правила после Олимпиады. Как вы думаете, они могут создать проблемы азербайджанским дзюдоистам?
- Специалисты внесли изменения в некоторые правила, чтобы улучшить красоту дзюдо. Основная цель - создать условия, чтобы дзюдоист мог выполнить иппон (чистая победа). Азербайджанские дзюдоисты не уклоняются от новых правил. Они нас не пугают. Напротив, это дает возможность сражаться более комфортно. В то же время у нас достаточно времени, чтобы принять новые правила.
- Легенда дзюдо, пятикратный олимпийский чемпион, двенадцатикратный чемпион мира Тедди Ринер в настоящее время занимает первое место в списке самых популярных спортсменов в мире. Вы знакомы?
- Тедди Ринер - живая легенда не только дзюдо, но и мирового спорта. Этот человек не может пресытиться победой. Для меня большая честь, что такой мастер, как он, упоминает меня. Мы знакомы, встречаемся на соревнованиях. Я не смотрел интервью полностью, но его слова вызвали у меня приятные чувства. Тедди Ринер - «железный» спортсмен. В турнирах, в которых участвует, занимает только первое место. Количество медалей в его коллекции непомерно велико... Горжусь тем, что так представляю азербайджанский спорт.
- Кто главный соперник в вашей весовой категории?
- Мой главный противник - я сам. Сегодня я один из фаворитов в своем весе, но стараюсь не думать об этом. Я больше тренируюсь, потому что мечтаю хорошо выступить на Играх в Лос-Анджелесе. Не стоит думать, что я сейчас лидер мирового рейтинга. В противном случае не смогу комфортно работать на тренировках.
- Как вы оцениваете развитие дзюдо в Азербайджане?
- В 2008 году, когда Эльнур Мамедли завоевал золотую медаль на Олимпийских играх в Пекине, в дзюдо произошел большой наплыв. В прошлом году Азербайджан завоевал две золотые медали в этом виде борьбы. Что дало большой толчок для массовости данного вида спорта. Увеличилось количество клубов, и самое главное, стали больше любить дзюдо. Я также должен отметить работу, проделанную Федерацией дзюдо Азербайджана в этом направлении.
- Очень мало спортсменов, которые получают все титулы в молодом возрасте. Чего вы желаете сейчас, когда являетесь обладателем практически всех наград?
- Теперь я очень хочу стать чемпионом Европы. Да, я им был четыре раза. Но пятый чемпионат будет другим. Я очень хочу во второй раз выиграть золотую медаль на чемпионате мира. Одна из главных целей моей жизни - Олимпиада 2028 года. Хочу снова услышать наш гимн на этой Олимпиаде. Как спортсмен хочу увеличить количество своих титулов. Иногда говорят, что азербайджанские спортсмены после того, как однажды стали чемпионами, не могут снова подняться на вершину. Постараюсь доказать обратное. На мой взгляд, у меня это получится. Спасибо за все то внимание, которое мне уделяется. Не всегда получается пообщаться со всеми, что связано с нехваткой времени. Мне дороги, важны всеобщее внимание и поддержка. Буду стараться всегда оправдывать любовь нашего народа!