Azərbaycan gimnastı Bakıda keçirilən Dünya Kubokunun qalibi olub
Martın 6-dan 9-dək Bakıda keçirilən idman gimnastikası üzrə Dünya Kuboku gərgin mübarizə və Azərbaycan gimnastı Nikita Simonovun qələbəsi ilə yadda qalıb. 19 ölkənin təmsil olunduğu mundialda təmsilçimizin uğurlu çıxışı halqalarla hərəkətlərə təsadüf edib.
Təsnifat mərhələsində birinci yeri tutan Avropa çempionatının gümüş mükafatçısı finalda da ən yüksək xalı toplayıb. Nikita Simonov 14,233 xalla Dünya Kubokunda fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxıb. Bu, Simonovun cari mövsümdə ikinci mükafatı olub. Bundan əvvəl o, Almaniyanın Kottbus şəhərində keçirilən Dünya Kubokunda gümüş medal qazanıb.
Digər mükafatçılara gəlincə, Jivey Menq (Çin) gümüş, Aleksandr Diab (ABŞ) isə bürünc medala sahib olublar.
Simonov: “Hər bir iş mükəmməl olmalıdır”
Halqalarla hərəkətdə qalib olan Azərbaycan gimnastı Nikita Simonov jurnalistlərə açıqlamasında yeni qaydaların tətbiqindən danışıb: “Bu il ilk yarışım Almaniyanın Kottbus şəhərində olub. Orada 2-ci yeri tutdum. Birinci də ola bilərdim, amma kiçik səhvə yol verdim. Bakıda isə səhvsiz çıxış etdim. Çox şadam. Bu, yaxşı hissdir, amma biz halqalarla çıxış edən gimnastlar mükəmməllik tərəfdarıyıq. Hər işin ideal olmasını istəyirik”.
Simonov Dünya Kubokunun növbəti mərhələsinin iki həftədən sonra Antalyada keçiriləcəyini də xatırladıb: “Orada daha da gərgin rəqabət gözlənilir. Mayın sonunda Almaniyanın Leypsiq şəhərində keçiriləcək Avropa çempionatına və oktyabrda İndoneziyada keçiriləcək dünya çempionatına qədər bəzi düzəlişlər, yeni kombinasiyalar var ki, onları sınaqdan keçirmək lazımdır. Bunlar cari ilin ən vacib yarışlarıdır”.
Qızıl medal qazanan gimnast Dünya kuboklarında qalib gəlməyin vacib olduğunu vurğulayıb: “Xatırlayırsınızsa, Paris Olimpiadasından əvvəl Yay Oyunlarına seçim, həmçinin Dünya kubokları vasitəsilə də aparılırdı. Olimpiadaya getməyə də çox yaxın idim. Elə alındı ki, məhz Bakıda uğursuz çıxış etdim. Bu da son nəticədə həlledici rol oynadı. Seçim sistemi dəyişməsə, Dünya kubokları yenidən Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazanmaq üçün vacib olacaq. Mənim tamamlanmamış olimpiya arzum var. Çox çalışıram və həqiqətən də Oyunlara gedəcəyimə ümid edirəm. Olimpiada məni çox motivasiya edir. Hər bir idmançı, o cümlədən mənim üçün ən yüksək səviyyə Olimpiya qızılıdır. Bunun üçün də hər şeyi edirəm”.
Yeni ulduz
Ümumiyyətlə, 2025-ci il Azərbaycan gimnastı Nikita Simonov üçün uğurlu başlayıb. Ardıcıl iki Dünya Kubokunda medal qazanan gimnast artıq indidən 2028-ci ildə təşkil olunacaq olimpiadanı düşündüyünü bildirib. Paris Olimpiadasına lisenziya qazanmağa yaxın olan Simonov son anda turnirdə yol verdiyi səhvlərə görə planetin ən böyük yarışından kənarda qaldı. Bu olimpiya mövsümündə isə Simonovun lisenziya qazanmaq şansları daha yüksək qiymətləndirilir.
Bakıdakı Dünya Kuboku həm də 15 yaşlı Dəniz Əliyevanın parlaması ilə diqqəti cəlb edib. Finala vəsiqə qazanmaqla maksimum hədəfə nail olan yeniyetmə gimnast son mərhələdə 7-ci yeri tutmaqla məşqçiləri sevindirdi. Qeyd edək ki, Kottbusdakı Dünya Kubokunda olduğu kimi Bakıda da finala vəsiqə qazanan Dəniz Əliyevanın böyüklərin yarışında iştiraka hazır olduğunu göstərir.
Növbəti Dünya Kuboku martın 20-dən 23-dək Antalyada keçiriləcək. Bu yarışda Azərbaycan gimnastlarından Nikita Simonov, İvan Tixonov, Rəsul Əhmədzadə, Murad Ağarzayev, Nazənin Teymurova və Dəniz Əliyeva iştirak edəcəklər.

Азербайджанский гимнаст стал победителем Кубка мира в Баку
Кубок мира по спортивной гимнастике, проходивший в Баку с 6 по 9 марта, ознаменовался напряженной борьбой и победой азербайджанского гимнаста Никиты Симонова. Успех нашему представителю на Кубке мира, где участвовали спортсмены из 19 стран, сопутствовал при выступлении на кольцах. Серебряный призер чемпионата Европы, занявший первое место в квалификационном раунде, набрал наибольшее количество баллов также в финале. Никита Симонов поднялся на высшую ступень пьедестала почета Кубка мира с 14.233 балла. Это вторая награда Симонова в текущем сезоне. Ранее он выиграл серебряную медаль на Кубке мира в немецком Котбусе.
Что касается других призеров в упражнениях с кольцами, то второе место занял Живей Менг (Китай), а третье - Александр Диаб (США).
Симонов: «Каждая работа должна быть идеальной»
Золотой призер Никита Симонов рассказал журналистам о применении новых правил на турнирах: «В этом году мои первые соревнования прошли в Котбусе. Там я занял второе место. Мог бы быть и первым, но допустил небольшую ошибку. А в Баку я выступил без ошибок. Очень рад. Это хорошее чувство, но мы, гимнасты, выступающие с кольцами, за совершенство. Мы хотим, чтобы каждая работа была идеальной».
Симонов также напомнил, что следующий этап Кубка мира пройдет в марте в турецкой Анталье: «Там ожидается еще более сильная конкуренция. Есть некоторые новые комбинации, которые необходимо опробовать до чемпионата Европы в немецком Лейпциге в конце мая и чемпионата мира в Индонезии в октябре. Это самые важные соревнования текущего года». Гимнаст, завоевавший золотую медаль, отметил важность победы на кубках мира: «Если вы помните, до Олимпийских игр в Париже отбор на летние Игры также проводился посредством кубков мира. Я был очень близок к поездке на Олимпиаду. Получилось так, что я неудачно выступил именно в Баку. И это в конечном счете сыграло решающую роль. Если система отбора не изменится, то кубки мира снова будут важны для получения лицензии на Олимпийские игры. У меня есть незавершенная олимпийская мечта. Я очень стараюсь и очень надеюсь участвовать в Играх. Олимпиада меня очень мотивирует. Самый высокий уровень для каждого спортсмена, в том числе и для меня, - олимпийское «золото». Я тоже все для этого делаю».
Новая звезда
Вообще 2025 год начался для азербайджанского спортсмена Никиты Симонова весьма удачно. Гимнаст, завоевавший медали на двух кубках мира подряд, уже заявляет о возможности участия в Олимпийских играх 2028 года. Симонов, который был близок к получению лицензии на Олимпийские игры в Париже, в последний момент из-за ошибок, допущенных на турнире, остался в стороне от борьбы на крупнейшем соревновании планеты. Однако в этом олимпийском сезоне шансы Симонова на получение лицензии оцениваются уже выше.
Кубок мира в Баку также привлек внимание ярким выступлением в упражнениях в опорном прыжке 15-летней Дениз Алиевой. Достигнув максимальной цели, пройдя в финал, юная гимнастка порадовала тренеров, заняв седьмое место на заключительном этапе. Таким образом, Дениз Алиева, которая, как и на Кубке мира в Котбусе, прошла в финал и в Баку, уже демонстрирует готовность к участию во взрослых соревнованиях.
20-23 марта в Анталье пройдет очередной Кубок мира. Азербайджан будут представлять гимнасты Никита Симонов, Иван Тихонов, Расул Ахмедзаде, Мурад Агарзаев, Назянин Теймурова и Дениз Алиева.