Çərşənbə axşamı, 03:33
Azərbaycan futbolunda sevindirici məqamlar az da olsa, yeniliklər hər zaman ümid yaradıb. Ötən beş ayda İspaniyanın “Barselona” futbol klubunun prezidenti Joan Laportanın iki dəfə Azərbaycana səfəri diqqətdən kənarda qala bilməz. Kataloniyalıların rəhbəri, adətən, səfər etdiyi ölkələrdə ya sponsor axtarışında olur, ya da yeni əməkdaşlıq barədə müzakirələr aparır.
Joan Laportanın Bakıya gələrək Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilə görüşməsi məsələnin ciddiliyindən xəbər verir. Barselona Akademiyasının filialının Azərbaycanda fəaliyyət göstərməsi, həqiqətən, mümkündürmü?
Onun fəaliyyətə başlaması təkcə ölkədə deyil, regionda futbola baxışı dəyişəcək. “La Masia akademiyasının filialının (Barselonanın gənclər akademiyasını adlandırmaq üçün istifadə edilən termin) ölkəmizdə fəaliyyətə başlaması futbolun inkişafına yeni nəfəs verəcək. Nəticədə, bu, həm beynəlxalq əlaqələri gücləndirəcək, həm də yerli istedadların üzə çıxmasına imkan yaradacaq.
“Tiki-taka” taktikası ilə
İlk növbədə “Barselona” Futbol Akademiyasının fəaliyyəti və əhatəsi barədə qısa məlumat verək. Tarixi 1979-cu ildən başlayan “Barsa” Akademiyası dünyada peşəkar futbolçu hazırlamaq baxımından ən uğurlu layihələrdən biri hesab edilir. Dünya futboluna Lionel Messi, Xavi, Andres İnyesta, Jerard Pike kimi ulduzları bəxş edən akademiyanın iş prinsipi unikallığı ilə seçilir.
“La Masia”da uşaqlar kiçik yaşlarından intizama, meydanda topsuz hərəkətə və “tiki-taka” oyun üslubuna öyrədilir. “Barselona” futbolçularına xas “tiki-taka” üslubu qısa ötürmələrlə topa uzun müddət nəzarət etməyi tövsiyə edir. Akademiyada futbolu öyrənən uşaqlar mütəmadi olaraq müvafiq yaş qruplarında çıxış edən “Barselona”nın yeniyetmə komandaları ilə görüşür, birgə təlim-məşq toplanışında təcrübə toplayır. Akademiyanın özəlliyi hər uşağa xüsusi yanaşma, həm bədən quruluşu ilə yanaşı psixoloji və mental inkişafın təmin olunmasındadır. Barselona şəhərində yerləşən əsas akademiyada yeniyetmələr yüksək səviyyədə tibbi ləvazimatlarla təmin olunur və mütəmadi yoxlanışdan keçirlər. Burada uşağa təkcə peşəkar futbolçu deyil, həm də layiqli vətəndaş və qayğıkeş insan olmaq öyrədilir.
Dünyada məşhur olan “Barselona” Futbol Akademiyasının beş qitədə 30 filialı, 180 hazırlıq düşərgəsi fəaliyyət göstərir. Bütün filial və düşərgələr əsas akademiyanın proqramına əsasən çalışır. Bunlar arasında ABŞ, Səudiyyə Ərəbistanı, Tailand, Qazaxıstan və digər ölkələr var. Adətən, belə akademiyanın fəaliyyəti təkcə ölkə üçün deyil, bütün qonşu dövlətlərdə də futbolun inkişafına təkan olur.
Çoxsaylı üstünlüklər
Hazırda akademiyanın Azərbaycanda açılması müzakirə səviyyəsindədir. Çünki “Barsa” rəhbərliyinin şərtlərinə uyğun olan akademiyanın fəaliyyəti üçün peşəkar heyət, infrastruktur və şərait tələb olunur. Yalnız bundan sonra kataloniyalılar müqavilə imzalamağa razılaşırlar. Maraqlıdır ki, bu dəfə akademiyanın onsuz yüklənən Bakıda deyil, regionda fəaliyyəti təklif olunub. Bu fakt regionda yeni iş yerlərinin açılmasına da töhfə verə bilər.
Sirr deyil ki, Azərbaycanın futbol bazarı hazırda Avropa üçün o qədər maraqlı deyil. Səbəb futbolun təhsilində və məşqçilərin yetişdirilməsində müasir metodlardan istifadə edilməməsi, futbolçuların beynəlxalq standartlara uyğun olmamasıdır. Əslində, ölkədə gənclərin futbola yetərincə marağı var. Sadəcə dünya standartlarına cavab verən məşq məkanı və ya akademiyası yoxdur. Ona görə əksəriyyətin üz tutduğu kiçik yarımhəvəskar məşq məkanları peşəkar futbolçu yetişdirə bilmir.
Burada başqa bir vacib məqam var. “Barselona” akademiyasının Azərbaycanda fəaliyyəti qonşu ölkələrin gənclərinin diqqətini ölkəmizə yönəldəcək. Bu akademiya vasitəsilə, təkcə yerli futbolçuların inkişafını deyil, həm də regionda futbol bazarının balansını dəyişdirə bilərik. Akademiyanın üstün cəhətlərindən biri idarəçiliyin kataloniyalılar tərəfində olmasıdır. Yəni “Barsa” əvvəldən axıradək akademiyaya nəzarət edir və məşq prosesində işləyəcək mütəxəssisləri yalnız özü dəvət edir. Bizim futbolçularımız artıq yerli akademiyalarda dünyanın ən yaxşı məşqçiləri və təlim metodlarından faydalana biləcəklər, bu da onlara Avropa klublarının diqqətini cəlb etməkdə kömək edəcək. Beləliklə, bu akademiyanın açılması, yalnız Azərbaycanda deyil, ümumilikdə Cənubi Qafqazda futbol bazarını dəyişdirmək, yeni tendensiyalar yaratmaq şansı yaradır.
Qeyd etməliyik ki, “Barselona” bir-biri ilə yaxın ölkələrdə eyni layihəni reallaşdırmır. Yəni Azərbaycanda akademiyanın açılması təsdiqlənəcəyi halda bu məkan həm də qonşu ölkələrin eyni arzusunu puç edəcək. Digər vacib məqam “Barsa”nın daim akademiyanın fəaliyyətini təhlil etməsidir. Akademiya standartlara cavab verməyəcəyi halda onun işinə xitam verilməsi də mümkündür. Kataloniyalılar 2014-cü ildə Hindistanın 5 şəhərində təsis etdikləri futbol akademiyalarını ötən il bağlamaqla orada perspektiv görmədiklərini bildirdilər. Yəni “Barsa” üçün peşəkar iş maliyyə komponentindən daha vacibdir.

Визит Жоана Лапорты в Баку открывает перспективы для создания филиала знаменитой «Ла Масия»
Хорошие новости, касающиеся азербайджанского футбола, не так часты. Поэтому уже второй визит за последние пять месяцев президента испанского футбольного клуба «Барселона» Жоана Лапорты в Азербайджан не мог остаться без внимания. Лидер каталонцев обычно совершает деловые поездки в страны либо в поисках спонсоров, либо для переговоров о партнерстве.
Приезд Жоана Лапорты в Баку для встречи с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым может говорить о серьезности обсуждаемого вопроса.
Действительно ли в Азербайджане будет функционировать филиал академии «Барселоны»? Ее деятельность может изменить взгляды на футбол не только в самом Азербайджане, но и в регионе в целом. Работа филиала академии «Ла Масия» (термин, используемый для наименования юношеской академии «Барселоны») вдохнет новую жизнь в развитие футбола в стране. В конечном счете это укрепит также международные связи и позволит раскрыть местные таланты.
С тактикой «тики-така»
Прежде всего обратимся к масштабам деятельности футбольной академии «Барселоны», история которой началась в 1979 году. Она считается одним из самых успешных проектов в мире с точки зрения подготовки профессиональных футболистов. Принцип работы академии, подарившей мировому футболу таких звезд, как Лионель Месси, Хави, Андрес Иньеста, Жерар Пике, отличается уникальностью.
В «Ла Масия» с раннего возраста учат детей дисциплине, движению по полю без мяча и тактике игры «тики-така». Стиль «тики-така», присущий футболистам «Барселоны», предполагает длительное владение мячом путем коротких передач. Дети, изучающие здесь футбол, регулярно встречаются с юношескими командами «Барселоны», выступающими в соответствующих возрастных группах, набираются опыта на совместных тренировочных сборах. Особенностью академии являются индивидуальный подход к каждому ребенку, обеспечение его психологического и умственного развития наряду с физическим. В базовой академии, расположенной в Барселоне, юноши обеспечиваются высокотехнологической медицинской поддержкой и проходят регулярные осмотры. Здесь подростков учат быть не только профессиональным футболистом, но и достойным гражданином и ответственным человеком.
Всемирно известная футбольная академия «Барселоны» имеет 30 филиалов на пяти континентах, 180 подготовительных лагерей. Все филиалы с лагерями работают по программе основной академии. Среди них можно выделить США, Саудовскую Аравию, Таиланд, Казахстан и другие страны. Обычно деятельность такой академии является толчком к развитию футбола не только в стране, но и во всех соседних государствах.
Много преимуществ
На данный момент открытие академии в Азербайджане находится на стадии обсуждения. Потому что для ее работы, которая должна соответствовать условиям руководства «Барсы», требуются профессиональный персонал, инфраструктура и условия. Только в этом случае каталонцы соглашаются заключить договор. Интересно, что место для деятельности академии в Азербайджане предложено не в перезагруженном Баку, а в регионе. Этот факт также может способствовать созданию новых рабочих мест.
Не секрет, что футбольный рынок Азербайджана в настоящее время не очень-то привлекателен для Европы. Причина в том, что в преподавании футбола и подготовке тренеров не используются современные методы, а футболисты не соответствуют международным стандартам. Вместе с тем азербайджанская молодежь довольно активно интересуется футболом, но нет в достаточном количестве тренировочных площадок или профильных заведений, отвечающих мировым стандартам. Вот почему небольшие полупрофессиональные тренировочные площадки, к которым обращается большинство граждан, не могут обучать профессиональному футболу.
Еще один важный момент. Деятельность академии «Барселоны» в Азербайджане привлечет, несомненно, внимание также молодежи из соседних стран. Благодаря этому учебному заведению можно изменить не только развитие местных футболистов, но и баланс футбольного рынка в регионе. Одним из преимуществ академии является то, что администрация будет находиться не в самом Азербайджане. «Барса» сможет контролировать весь учебный процесс, в том числе сама приглашать специалистов, которые будут работать. А местные футболисты смогут воспользоваться лучшими в мире тренерами и методами обучения и в будущем заинтересовать европейские клубы. Таким образом, открытие академии даст возможность изменить футбольный рынок, создать новые тенденции не только в Азербайджане, но и на Южном Кавказе в целом.
Следует отметить, что «Барселона» обычно не реализует один и тот же проект в странах, расположенных вблизи друг от друга. Еще одним важным моментом является то, что «Барса» постоянно анализирует деятельность своих учебных заведений и в случае несоответствия стандартам может прекратить их работу. К примеру, в прошлом году в Индии были закрыты 5 футбольных академий, открытых в 2014 году. В «Барсе» заявили, что «не видят там никаких перспектив». Таким образом, для «Барсы» профессиональная работа важнее финансовой составляющей.