Azərbaycan güləşçiləri Bratislavada keçirilən çempionatda yüksək səviyyə göstəriblər
Aprelin 7-dən 13-dək Slovakiyanın paytaxtında güləş üzrə Avropa çempionatı keçirilib. Mötəbər yarışa tam heyətlə hazırlaşan Azərbaycan komandası qitənin ən güclülərindən biri olduğunu bir daha sübuta yetirib.
Birinci – “sərbəstlər”
Qitə çempionatında ilk olaraq sərbəst güləşçilər mübarizəyə qoşulub. Gərgin mübarizədən sonra yığma Avropa çempionatını 6 medalla başa vurub. Güləşçilərimiz 1 qızıl, 1 gümüş və 4 bürünc medalla məşqçi heyətinin ümidlərini doğruldub. Millinin heyətində Giorgi Meşvildişvili (125 kq) qızıl, Osman Nurmaqomedov (92 kq) gümüş, İslam Bazarqanov (57 kq), Əli Rəhimzadə (65 kq), Kənan Heybətov (70 kq) və Ağanəzər Novruzov (75 kq) isə bürüncə medala sahib çıxıb. Nəticədə, sərbəst güləş üzrə Azərbaycan yığması Avropa çempionatının qalibi olub. Milli 119 xal toplayaraq komanda hesabında 1-ci yeri tutub. Təmsilçilərimiz Gürcüstan (114 xal) və Türkiyəni (73 xal) arxada qoyaraq fəxri kürsünün ən yüksək pilləsində yer alıblar. Bununla sərbəst güləş yığması tarixdə 5-ci dəfə Avropa çempionu titulunu rəsmiləşdirib. Bundan əvvəl milli 2009, 2017, 2022 və 2023-cü illərdə qitənin ən güclüsü olduğunu sübut edib.
“Bomba klassik”lər
Sərbəst güləş üzrə millinin Avropa çempionluğundan bir neçə gün sonra yunan-Roma güləşi üzrə Azərbaycan komandası Avropa çempionluğunun sevincini yaşayıb. Slovakiyada keçirilən qitə birinciliyində 3 qızıl, 1 gümüş və 2 bürünc medal qazanan yunan-Roma güləşi üzrə milli 151 xalla komanda hesabında Avropanın ən güclüsü adını qazanıb. Müxtəlif çəkilərdə Nihat Məmmədli ardıcıl ikinci, Həsrət Cəfərov üçüncü, Qurban Qurbanov ilk dəfə qitə çempionu olub. 55 kq-da yarışan dördqat dünya, ikiqat Avropa çempionu Eldəniz Əzizli finalda məğlub olmaqla ikinci yerlə kifayətlənməli olub. Ülvü Qənizadə və İslam Abbasov Avropa çempionatında bürünc medalla yadda qalıb. Bununla da yunan-Roma güləşi üzrə milli komanda tarixində ikinci dəfə Avropa çempionu oldu.
Bratislavada qadın güləşçilərimiz zəif çıxış ediblər. Səfərə dörd güləşçi ilə yollanan komanda Vətənə bir bürünc medalla qayıdıb. Komandada yeganə mükafatı 57 kq-da çıxış edən Jalə Əliyeva qazanıb. Onun bürünc medalı sayəsində Azərbaycan komandası ən yaxşı 10 komanda sırasında yer alıb.
Məqsəd – dünya çempionatının qızılıdır
Üçüncü dəfə Avropa çempionu olan Həsrət Cəfərov ona dəstək olan məşqçi heyətinə və güləş həvəskarlarına təşəkkür edib. Qitə çempionu 2025-ci ildə dünya çempionu titulunu qazanmağı əsas hədəf hesab etdiyini deyib: “Avropa çempionatı günlərində bizə dəstək olan hər kəsə təşəkkür edirəm. 2025-ci ilin karyeramda xüsusi il olması üçün əlimdən gələni edəcəyəm. Cari il Zaqrebdə dünya çempionatı təşkil olunacaq. Əsas hədəfim dünya çempionatında qızıl medal qazanmaqdır. İnanıram ki, ili dünya çempionu kimi başa vuracağam”.
Yunan-Roma güləşçisi İslam Abbasov (87 kq) Avropa çempionatında qazandığı bürünc medalı hərbçilərimizə həsr edib: “Medal uğrunda görüş ağır keçdi. Əvvəlki ağır görüşlərdən sonra bədənim tam bərpa olmamışdı. Çempionluğu qazanmasam da, üçüncü yeri tutdum. Uzun fasilədən sonra nəticə vermək arzusunda idim. Üçüncü yeri tutsam da, bu uğurumu Azərbaycan hərbçilərinə həsr edirəm”.
Dördqat dünya, ikiqat Avropa çempionu Eldəniz Əzizli (55 kq) Avropa çempionatının finalında məğlubiyyəti taktiki səhv etməsi ilə izah edib: “Çempion olacağımı düşünürdüm. Amma bəzən düşündüklərin olmur. Finalda taktiki səhv ucbatından uduzdum. Güləşdir, hər an hər şey mümkündür. Ruhdan düşmürəm, qarşıda dünya çempionatı var. Çalışacağam buraxdığım səhvi təkrarlamayım”.
Təsadüfi nəticə deyil
Bratislavada keçirilən Avropa çempionatının qalibi olan Azərbaycanın sərbəst güləş millisinin baş məşqçisi Xetaq Qazyumov yekun nəticədən razı qaldığını bildirib: “Yarışa ciddi hazırlaşmışdıq. Güləşçilərimiz təlim-məşq toplanışlarında özlərini yaxşı tərəfdən göstərdilər. Çempion olacağımızı gözləyirdik, qazanılan nəticə təsadüfi deyil. Düzdür, qızıl medalların sayının çox olacağına ümid edirdik. Osman Nurməhəmmədovdan çempionluq gözləyirdim. Təəssüf ki, alınmadı. Səhvlərimizin üzərində işləyəcəyik və onları aradan qaldırıb, qarşıdakı yarışlarda qızıl medalların sayını artırmaq istəyirik”.
Avropa çempionatında güləşçilərin nəticəsini müsbət qiymətləndirmək olar. Həm sərbəst, həm yunan-Roma güləşçiləri Azərbaycanın idman şərəfini layiqincə qorudular. Xüsusilə “klassiklər”in nəticəsini qeyd etmək lazımdır. Slovakiyada qızıl medal qazanan Qurban Qurbanov, Həsrət Cəfərov və Nihat Məmmədli 2002-ci il təvəllüdlüdürlər. 23 yaşlı güləşçilərin çempionluğu yığmanın gələcəyinə inamla baxmağa kömək edir. Zədə problemi olmasa və məşq sistemini düzgün yerinə yetirsələr, onların azı iki olimpiadada iştirak etmək imkanı var. Avropa çempionlarının Bratislavada göstərdikləri mübarizə onların gələcəkdə dünya güləşinin güclüləri sırasında yerlərini qoruyacağını sübut edir.
Avropa çempionatında qadın güləşinin zəif nəticəsi gözlənilən olub. Mariya Stadnikin idmanla vidalaşmasından sonra qadın güləş komandasında yaranan problemləri tezliklə həll etmək mümkün deyil. Təəssüflə qeyd etmək lazımdır ki, qadın güləşinin yaxın gələcəkdə ciddi uğur qazanacağı real görünmür.
Avropa çempionatının Yay Olimpiya Oyunlarından sonra keçirilən ilk qitə yarışı olduğunu xatırlamalıyıq. Adətən, olimpiadadan sonra əksər ölkələr lider idmançıları dünya və Avropa çempionatına göndərmir. Ona görə güləşçilərin arxayınlaşmaması çox önəmlidir.

В ЕВРОПЕЙСКИЕ ЛИДЕРЫ
С 7 по 13 апреля в столице Словакии проходил чемпионат Европы по борьбе. Сборная Азербайджана, готовившаяся к престижному соревнованию в полном составе, в очередной раз доказала, что является одной из сильнейших на континенте.
«Вольники» - первые
Вначале выступили атлеты вольного стиля. После напряженной борьбы сборная завершила чемпионат Европы с шестью медалями. Спортсмены оправдали ожидания тренерского штаба, завоевав 1 золотую (Георгий Мешвилдишвили, 125 кг), 1 серебряную (Осман Нурмагомедов, 92 кг) и 4 бронзовые (Ислам Базарганов, 57 кг; Али Рагимзаде, 65 кг; Кянан Хейбатов, 70 кг; Аганазар Новрузов, 75 кг) медали.
В результате сборная Азербайджана по вольной борьбе стала победителем чемпионата Европы. Набрав 119 очков, она заняла первое место в командном зачете. Азербайджанские «вольники» опередили Грузию (114 баллов) и Турцию (73) и пятый раз в истории стали чемпионами Европы. До этого национальная сборная была сильнейшей в 2009, 2017, 2022 и 2023 годах.
Крутые «классики»
После «вольников» в борьбу вступили «классики», которые тоже испытали радость победы. Завоевав 3 золотые, 1 серебряную и 2 бронзовые медали, они стали первыми в командном зачете (151 балл).
В разных весовых категориях чемпионами континента стали: Хасрат Джафаров (третий раз подряд), Нихат Мамедли (второй раз), Гурбан Гурбанов (впервые). Четырехкратному чемпиону мира Эльданизу Азизли (55 кг) пришлось довольствоваться вторым местом - уступил в финале сопернику. Ульви Ганизаде и Ислам Аббасов - бронзовые призеры. Таким образом, сборная по греко-римской борьбе уже во второй раз в своей истории стала чемпионом Европы.
Что касается женщин-борцов, то они выступили в Братиславе однозначно плохо и вернулись домой лишь с одной бронзовой медалью. Эта единственная награда досталась Жале Алиевой (до 57 кг). Благодаря ей азербайджанская команда вошла в топ-10.
«Золото мира» как цель
Хасрат Джафаров, трехкратный чемпион Европы, поблагодарил тренерский состав и любителей борьбы за поддержку и сказал, что его главная цель - титул чемпиона мира в 2025 году: «Спасибо всем, кто поддерживал нас в дни чемпионата Европы. Я сделаю все возможное, чтобы 2025 год стал особенным в моей карьере. В этом году в Загребе пройдет чемпионат мира. Моя главная цель - выиграть золотую медаль. Верю, что закончу год чемпионом мира».
Борец греко-римского стиля Ислам Аббасов (87 кг, «бронза») сказал, что посвятил свою победу азербайджанским военнослужащим: «Борьба за медали была тяжелой. Я мечтал о чемпионстве. Но после предыдущих тяжелых встреч полностью не успел восстановиться. Тем не менее успех в борьбе за третье место посвящаю азербайджанским военнослужащим».
Четырехкратный чемпион мира и двукратный чемпион Европы Эльданиз Азизли (55 кг) объяснил поражение в финале тактической ошибкой: «Думал, что стану чемпионом. Но не всегда сбывается то, что вы желаете. Я проиграл финал из-за тактической ошибки. Это борьба, в любой момент может что-то случиться. Но унывать нельзя. Впереди чемпионат мира. Постараюсь избежать ошибки, которую допустил».
Не случайный результат
Главный тренер сборной Азербайджана по вольной борьбе Хетаг Газюмов выразил удовлетворение итогами чемпионата: «Мы серьезно готовились к соревнованиям. Наши борцы хорошо проявили себя на тренировочных сборах. Мы ожидали, что станем чемпионами, результат не случайный. Правда, надеялись, что золотых медалей будет больше. Я ждал чемпионства от Османа Нурмагомедова. К сожалению, в этот раз не получилось. Будем работать над ошибками, устранять их, чтобы привезти больше золотых медалей с предстоящих соревнований».
Участие борцов в чемпионате Европы можно оценить положительно. И «вольники», и борцы греко-римского стиля достойно защищали спортивную честь Азербайджана. Особенно следует отметить «классиков». Гурбан Гурбанов, Хасрат Джафаров и Нихат Мамедли, удостоенные золотых медалей в Словакии, - 2002 года рождения. Чемпионство 23-летних борцов позволяет уверенно смотреть на будущее сборной.
Если не будет проблем с травмами и они будут тщательно готовиться, у них есть возможность принять участие как минимум в двух Олимпиадах. Итоги Братиславы показывают, что они могут сохранить свое место среди сильнейших борцов мира.
Между тем слабое выступление женщин было ожидаемым. Проблемы, возникшие в команде после того, как Мария Стадник попрощалась со спортом, не могут быть решены в одночасье. Поэтому, к сожалению, думать о серьезных успехах женской команды в ближайшем будущем нереально.
Чемпионат Европы в Словакии стал первым континентальным соревнованием, проведенным после летних Олимпийских игр. Как известно, после Олимпиады большинство стран не отправляют ведущих спортсменов на чемпионаты мира и Европы. Поэтому очень важно не расслабляться.