SEVGİNİN CİNSİ OLMUR
Bu gün dünyada və əlbəttə ki, Azərbaycanda ev heyvanı saxlamağa çalışan insanların sayı getdikcə artır. Onlar nəinki kompanyona, hətta ailənin sevilən, qayğı ilə qidalandırılan, fotosu çəkilən tamhüquqlu üzvünə çevrilirlər. Onları «qrumer»ə aparır, hətta pal-paltar alırlar. Cins pişik və itlər xüsusilə populyardırlar: şpis, labrador, meyn-kun, qısatüklü ingilis pişiyi – onlara axtarış səhifələrində və sosial şəbəkələrdə daha çox rast gəlinir.
İnsanlar elit canlılara məmnuniyyətlə böyük, bəzən lap böyük pullar xərcləyirlər, onların şəkillərini həvəslə paylaşırlar. Bu parlaq dəb vitrinində yaşamı o qədər də parlaq olmayan, lakin heç də digərlərindən az əhəmiyyət daşımayanlar çox vaxt gözə dəymir.
Sığınacaqlarda, şəhərin küçələrində, məhəllələrində, bazarların ətrafında minlərlə sahibsiz heyvan günlərlə… ən azı bir baxış gözləyirlər. Onların hamısı küçə heyvanı deyil – vaxtilə evlərdə yaşamış, sonradan atılmış, itirilmiş, kiminsə etinasızlığı üzündən «görməməyə başladığı» canlılar da var. Cins küçüklərə ciddi pul verirlərsə, digərləri təklikdə acından ölür.
Bəs niyə insanlar daha çox cins heyvanlara üstünlük verir, evə, başının üstündə dama ehtiyacı olan canlılar haqda düşünmürlər?
Cins heyvanlar: onları niyə alırlar?
Cins it və pişiklər diqqəti xarici görünüşləri və statusları ilə cəlb edirlər. Onların əldə olunması bir çoxları üçün sadəcə, heyvana sahib olmaq istəyi yox, həm də hansısa sosial statusa yiyələnməkdir. Onlar belə canlıları almaq üçün bir neçə yüz, hətta bəzən on minlərlə dollar xərcləyirlər.
Cins heyvanlara artan tələbat alıcıların tələblərinin çoxalması ilə bağlıdır. İnsanlar bir çox hallarda konkret xarakteristika əsasında heyvan axtarırlar – xarici görünüşündən tutmuş, davranışınadək. Onlar sadəcə heyvan yox, həm də bütün standartlara cavab verən ideal kompanyon axtarırlar. Lakin bu canlılara sahib olmağın məsuliyyət tələb etdiyini heç də hamı anlamır. Heyvanlar sahibləri ilə cəmi bir il yaşamayacaq. Onlar sadəcə, interyerin bir hissəsi olmayacaq. Canlılara qayğı lazımdır.
Sığınacaqlar: canlı üçün alternativ yol
Azərbaycanda sahibsiz heyvanlarla bağlı vəziyyət təəssüf ki, gərgindir. Bu sahədə çalışan könüllülər bildirirlər ki, küçələrdə, parklarda, çimərliklərdə və digər ictimai yerlərdə hər zaman daldalanacaq axtaran saysız-hesabsız heyvana rast gəlmək mümkündür. Onlar üçün sığınacaqlar olsa da, sayları azdır. Mövcud sığınacaqlar dolu, hərtərəfli qulluq üçün resurslar isə məhduddur.
Könüllülər iddia edirlər ki, Azərbaycanda atılmış ev heyvanlarının sayı da artmaqdadır. Sığınacaqlardakı sıxlıq isə maliyyə və yer çatışmazlığı, könüllülərin azlığı ilə bağlıdır.
Bununla yanaşı, sığınacaqlarda saxlanılan hansısa canlının bir ailənin sevimli heyvanına çevrilməsi halları da var. Bu, o zaman baş verir ki, heyvan saxlamaq arzusunda olanlar sığınacaqlardan sadiq dost tapmağın mümkünlüyünü anlayırlar.
Xilas tarixçələri
«Ceyla». Anasını onun gözləri qarşısında öldürüblər. Onu götürən şəxsin artıq bir iti – «Ceki» adlı teryer – olsa da, ailə pəncəsindən yaralanmış bu canlını sahibsiz qoymaq istəməyib. Onlara küçüyü küçədə bir kişinin təpiklərindən xilas etmiş tanış zookönüllü zəng vurub. Heyvanı baytara göstəriblər, sağaldıblar və indi «Ceyla» ən xoşbəxt itlərdən biridir. Divanda yatır, istədiyi vaxt qidalanır. İndi onun ailəsi və demək, «hər şeyi» var.
«Arçi» heç kimə lazım olmayan it imiş. Beş ilini sığınacaqda keçirib. Bir pəncəsi olmayan, xüsusi gözəlliyi ilə fərqlənməyən bir it. Ona tərəf baxan belə, yox imiş. Lakin günlərin birində xanımı dünyasını dəyişmiş bir kişi peyda olur, bu heyvana baxır və bir həftə sonra «Arçi» yeni evinə köçür. Bu gün onlar hər gün dəniz sahilində gəzişirlər. Sakitcə.
«Layla». Pişiklər üçün sığınacaqda yaşayırmış. Bacısı qızına hədiyyə etmək üçün bir qadın aparıb. Sığınacağın sahibi müəyyən məişət çətinliklərinə baxmayaraq, mənzilini bu işə ayırıb. Həmin pişiklər də orada qalırmış. Bir gün sığınacaq sahibəsinin rəfiqəsi də bacısı qızı üçün pişik axtardığını deyir. İndi hər iki pişik xoşbəxt yeniyetmələrin xoşbəxt rəfiqələridir.
Zookönüllüyə beş sual
Sevdanın sahibsiz heyvanlara yardım göstərmək işində 7 illik təcrübəsi var. O, 80-dən çox artıq sahibi olan canlının kuratorudur.
- Necə oldu ki, bu işlə məşğul olmağa başladınız?
- Sadəcə, kənarda qala bilmədim. Yolda döyülmüş it gördüm. Kənarda insanlar dayanmışdılar. Heç biri ona yaxınlaşmırdı. Mən yaxınlaşdım və o andan hər şey dəyişdi.
- Bu işin əsas çətinliyi nədir?
- Acizlik. Bəzən əlin, pulun və vaxtın çatmır. Birini müalicə edirsən, daha beşini gətirirlər.
- Ümid varmı?
- Var. Vaxtilə küçə iti olmuş bir canlının yastığın üstündə yatmasına və sahibsiz qalacağından qorxmasına baxırsan. Küçə heyvanının ev heyvanına çevrildiyini görmək elə ümiddir.
- Cins heyvan almaq istəyən insanlara nə deyərdiniz?
- Sığınacaqdakı itlərin gözlərinə baxın. Onlar sizə heç nə deməsə, ürəyinizə toxunmasa, gedin cins it alın. Desə, onsuz da sığınacağı tək tərk edə bilməyəcəksiniz.
- Heyvanı evə apara bilmirsənsə, ona başqa necə kömək etmək olar?
- Bölüşmə, yemək, sığınacağa getmək, heyvanların müalicəsi üçün pul vermək – hamısı əhəmiyyətlidir. Hətta dəstək sözü. Sadəcə, xoş söz.
Azərbaycanda sahibsiz heyvanların populyasiyasına nəzarət üsulları
Azərbaycan «Ev heyvanlarının mühafizəsi haqqında» Avropa Konvensiyasına 2003-cü ildə qoşulub. Həmin Konvensiyaya əsasən heyvanların populyasiyasına nəzarət axtalama, peyvəndləmə kimi mədəni yollarla həyata keçirilməlidir. Ölkədə «tutma-axtalama-qaytarma» modelinə əsaslanan proqram reallaşdırılır. Belə ki, Bakıda axtalama kampaniyası çərçivəsində 1500 heyvan dölsüzləşdirilib. Lakin qanunvericiliyin olmasına baxmayaraq, onun tətbiqinin zəif olması heyvanlarla sərt, nəzarətsiz davranışlara son qoyulmasına imkan vermir. Sığınacaqların yaradılması təşəbbüsləri, axtalama proqramının olması çox yaxşıdır. Lakin mövcud problemlərin kompleks həlli üçün kifayət deyil.
Bir müddət əvvəl Azərbaycanda qanunvericiliyə heyvanlarla amansız davranışa görə məsuliyyəti artıran dəyişiklik edilib. Yeni qanuna əsasən, belə hallara qarşı cərimələr 1000-1500 manatadək, heyvanın öldürülməsinə görə isə 1500-2000 manatadək artırılıb. Sonuncu halda 1 ayadək həbs belə, nəzərdə tutulur. Heyvanlarla sərt davranışın təbliği, o cümlədən belə halların mediada və ya kommersiya məqsədilə yayımlanması isə 800-1000 manat məbləğində cərimələnmə ilə nəticələnə bilər.
Lakin ölkədə hələ də «Heyvanların mühafizəsi haqqında» mükəmməl qanun yoxdur. Onun mövcudluğu istər ev heyvanlarının, istərsə də sahibsiz canlıların saxlanması, qorunması, onlarla davranış məsələlərini effektiv şəkildə tənzimləyərdi. Heyvanların mühafizəsinə dair kompleks qanunun qəbulu Azərbaycanda onlara humanist münasibətin, bu işdə məsuliyyətli olmağın təminatçısına çevrilər.
Zookönüllülər və onların fikirləri
Zookönüllülər iddia edirlər ki, ölkədə sahibsiz heyvanlarla bağlı vəziyyət ciddi tədbirlərin görülməsi zərurətini yaradır. Bu işləri insanlarda məsuliyyət hissinin yaradılmasına hesablanmış kampaniyaların təşkili ilə çözmək mümkün deyil. Əksər könüllülər heyvanların axtalanmasının, onların populyasiyasına nəzarət üçün yeni proqramların hazırlanmasının vacibliyini düşünür. Azərbaycanda fəallar və zookönüllülər resurs çatışmazlığı üzündən kütləvi axtalamaların təşkilində çətinliklərlə üzləşirlər. Sahibsiz heyvanları məhv etmək əvəzinə, onların özlərinə ev tapması üçün şərait yaratmaq lazımdır.
Ölkənin tanınmış zookönüllülərindən olan Zaur deyir: «İnsanların çoxu sığınacaqların ağzınadək dolduğunu və oradakı heyvanların arasında daha əlverişli şəraitdə yaşamağa layiq xeyli canlının olduğunu anlamırlar».
Vəziyyəti necə dəyişmək olar?
Dünyada sahibsiz heyvanların sayının azaldılması ilə bağlı uğurlu təcrübələr çoxdan mövcuddur. Axtalama və populyasiya nəzarət küçələrdə onların sayının artması probleminin həllinə kömək edir. Türkiyə və Almaniya kimi ölkələr sığınacaqların «aşıb-daşması»nın qarşısının alınması və sahibsiz heyvanların azalmasına axtalama və yerində axtalama proqramlarının köməyilə nail olublar. Azərbaycanda bu addımların vacibliyini hələ yeni-yeni anlamağa başlayırlar. Buna rəğmən, artıq müsbət dəyişikliklər müşahidə olunur.
Heyvanların hüquqlarının müdafiəsi ilə məşğul olanlar könüllülərin, sahibsiz heyvanlara yiyə çıxmalı olan insanların sayının artması üçün dövlət səviyyəsində sosial proqramların icrasını vacib sayır. Eyni zamanda heyvanların mühafizəsi sahəsində qanunvericiliyə yenidən baxılmalı, sığınacaqların, heyvanların hüquqlarını müdafiə edən təşkilatların daha rahat, daha effektiv işləyə bilməsi üçün şərait yaradılmalıdır.
Sadə insanlar nə edə bilər?
Hər birimizin ata biləcəyimiz bir neçə sadə addım var. Birincisi, sığınacaq heyvanlarına üstünlük vermək lazımdır. Evinizə heyvan almaq istəyirsinizsə, sığınacaqlarda sizin diqqətinizə ehtiyac duyan çox sayda canlının yolunuzu gözlədiyini düşünün. İkincisi, heyvanların hüquqlarının müdafiəsi ilə məşğul olan yerli təşkilatlara köməyinizlə dəstək olun: qida, maliyyə və könüllü əmək.
Nəhayət, ətrafınızdakı insanlara sahibsiz heyvanların problemlərindən danışın, bununla da onların da bu cür problemlərin həllinə maraq göstərməsinə nail olun.
Sahibsiz heyvanlar problemi dünyanın hər yerində var. Cins heyvanların alınması populyarlığını qoruyub saxlasa da, bir çox insan sığınacaqdakı canlıların xilasının vacibliyini anlamağa başlayıb. Vəziyyəti dəyişmək üçün yalnız həmin heyvanlara şans vermək yox, həm də populyasiyaya nəzarətlə bağlı dövlət səviyyəsində tədbirlər görmək lazımdır. Biz diqqətimizə və qayğımıza ehtiyac duyanlara köməklik göstərməklə, bu prosesin bir hissəsinə çevrilə bilərik.
Hər bir heyvan bir həyatdır. Həyatın isə cinsi yoxdur – sevginin olmadığı kimi. Bütün sahibsiz heyvanlar daha yaxşısına layiqdir. Onlara bu şansı verin, kömək edin. Və sizə, həqiqətən, ehtiyacı olan birinin sədaqətini və minnətdarlığını qazanacaqsınız.

ЛЮБОВЬ НЕ ИМЕЕТ ПОРОДЫ
Сегодня все больше людей по всему миру - и, конечно, в Азербайджане - стремятся завести домашних животных. Они становятся не просто компаньонами, а полноценными членами семьи, которых балуют, заботливо кормят, фотографируют, водят к грумерам и даже наряжают в одежду. Особенно популярны породистые кошки и собаки: шпиц, лабрадор, мейн-кун, британская короткошерстная - они чаще других мелькают в поисковых строках и социальных сетях.
За элитных животных с родословной платят большие деньги, порой очень большие. Владельцы гордо делятся снимками, подчеркивая статус и стиль жизни. В этой сияющей витрине моды часто остаются невидимыми те, чье существование не глянцевое, но не менее значимое.
В приютах, на задворках города, на пустырях и возле рынков тысячи бездомных животных каждый день ждут… хотя бы взгляда. Среди них не только дворняги, но и когда-то домашние, брошенные, потерянные, ставшие «невидимыми» по чьей-то безразличной воле. В то время как за породистого щенка отдают немалые деньги, другие просто умирают от одиночества и голода, так и не дождавшись шанса на лучшую долю.
Почему люди чаще выбирают породистых животных, не обращая внимания и не задумываясь, сколько бездомных и несчастных животных нуждаются в новом доме, крыше над головой?
Породистые животные: что стоит за покупкой?
Собаки и кошки с родословной привлекают внимание внешним видом и статусом. Покупка породистого животного для многих становится не только желанием иметь питомца, но и приобретает значение социального статуса. Цены при этом могут доходить от нескольких сотен до десятков тысяч долларов - в зависимости от породы и данных питомца.
Растущая потребность в породистых животных связана с возросшими требованиями покупателей. Люди все чаще ищут питомцев с конкретными характеристиками - от внешнего вида до поведения. Они хотят не просто питомца, а идеального компаньона, соответствующего всем стандартам. Однако не все понимают, что такая покупка требует ответственности. Это животное будет жить с хозяином не один год и нуждаться в заботе, а не быть просто частью интерьера.
Приюты: альтернативный путь для питомца
В Азербайджане ситуация с бездомными животными, к сожалению, напряженная. Согласно отчетам зооволонтеров, на улицах, в парках, на пляжах и в других общественных местах всегда можно встретить большое количество бездомных животных, ищущих еду и укрытие. Приюты для них хоть и существуют, но их немного, они переполнены, а ресурсы для обеспечения полноценного ухода ограниченны.
Зооволонтеры утверждают, что в Азербайджане растет и число брошенных животных. Проблемы с перенаселенностью приютов связаны с недостатком финансирования, ограниченным числом волонтеров и нехваткой мест.
Есть реальные истории, когда животные из приютов становились любимыми питомцами в новых семьях. Когда желающие приобрести животных осознавали, что в приюте можно найти не менее преданных и верных друзей.
Истории спасения
Джейла. У нее на глазах убили ее маму. И хотя у приютивших ее людей уже была одна собака - терьер Джеки, они не задумываясь взяли ее к себе - дрожащую, с ранками на лапках. Им позвонила знакомая, зооволонтер, которая спасла щенка от избивающего его на улице мужчины. Показали ветеринару, выходили. Теперь Джейла самая счастливая собака. Спит на диване, ест, когда хочет. У нее теперь есть семья, а значит, есть «все».
Арчи - никому не нужный пес. Прожил в приюте пять лет. Не щенок, не красавец, с ампутированной лапой. Никто даже не смотрел в его сторону. Пока однажды не пришел мужчина, потерявший жену. Они молча посмотрели друг на друга. Через неделю Арчи поехал домой. Сегодня они ходят гулять вдоль моря. Вместе. Каждый день. Без слов.
Лайла. Котенок жил в приюте для кошек. Ее сестру взяла женщина, которая хотела подарить живую подружку своей дочери. Владелица приюта, которая, несмотря на определенные бытовые неудобства, под эти цели выделила свою квартиру, предложила приютить и ее сестричку. Так совпало, что подруга женщины тоже искала котенка для своей племяшки. Теперь обе кошечки счастливые подружки счастливых подростков.
Пять вопросов зооволонтеру
У Севды опыт работы по оказанию помощи бездомным животным семь лет, она куратор более 80 пристроенных животных.
- Почему вы начали этим заниматься?
- Просто не могла остаться в стороне. Увидела сбитую собаку у дороги, рядом стояли люди, никто не приближался. Я подошла. И с того дня все изменилось.
- Что самое трудное в этой работе?
- Бессилие. Когда не хватает рук, денег, времени. Когда лечим одного, а привозят еще пятерых.
- Есть ли надежда?
- Есть. Когда смотришь, как бывший уличный пес спит на подушке и боится остаться без хозяйки. Это и есть надежда - видеть, как уличное животное становится домашним.
- Что бы вы сказали людям, которые хотят купить породистого питомца?
- Посмотрите в глаза собаке из приюта. Если они ничего не сказали вашему сердцу - покупайте породистого. Но если сказали, вы уже не сможете уйти один.
- Как можно помочь, если нет возможности взять животное домой?
- Репост, корм, визит в приют, оплата лечения - все имеет значение. Даже слово поддержки. Просто доброе слово.
Методы контроля популяции бездомных животных в Азербайджане
Азербайджан присоединился к Европейской конвенции о защите домашних животных в 2003 году. Согласно этой конвенции, контроль над популяцией животных должен осуществляться гуманными методами, такими как стерилизация и вакцинация.
В стране реализуются программы, основанные на модели «поимка-стерилизация-возвращение». Так, в Баку была проведена кампания по стерилизации, которая охватила 1500 животных.
Несмотря на наличие законодательных рамок, их слабое применение не позволяет избавиться от жестокого и бесконтрольного обращения с животными. Инициативы по созданию приютов и программы стерилизации ценны, но недостаточны по масштабу и финансированию для комплексного решения имеющейся проблемы.
Недавно в Азербайджане были внесены изменения в законодательство, усиливающие ответственность за жестокое обращение с животными. За причинение им увечий штрафы увеличены до 1000-1500 манатов, а за действия, приведшие к гибели, - до 1500-2000 манатов с возможностью ареста до одного месяца. За пропаганду же жестокого обращения с животными, включая демонстрацию таких сцен в СМИ или коммерческих целях, предусмотрены штрафы от 800 до 1000 манатов.
В Азербайджане до сих пор отсутствует полноценный закон «О защите животных». Такой закон мог бы эффективно регулировать вопросы содержания, обращения и защиты как домашних, так и бездомных животных.
Принятие комплексного закона о защите животных стало бы важным шагом на пути к гуманному и ответственному отношению к ним в Азербайджане.
Зооволонтеры и их мнение
Как утверждают зооволонтеры, ситуация с бездомными животными в стране требует более серьезных мер, чем просто проведение кампаний по формированию у людей чувства ответственности за своих питомцев. Многие волонтеры подчеркивают важность стерилизации животных и создания новых программ по контролю за их популяцией. В Азербайджане активисты и зоозащитники сталкиваются с трудностью в организации массовых стерилизаций из-за нехватки ресурсов. Вместо того чтобы уничтожать бездомных животных, важно создать условия, чтобы они могли найти свои дома.
Заур, известный в стране зооволонтер, говорит: «Многие люди не осознают, что приюты переполнены и в них находится множество животных, которые заслуживают лучшей участи».
Как можно изменить ситуацию?
На международном уровне уже давно существуют успешные практики по снижению числа бездомных животных. Методы стерилизации и контроль над популяцией животных позволяют избежать проблемы роста их численности на улицах. Такие страны, как Турция и Германия, достигли значительных успехов в борьбе с перенаселенностью приютов и снижении количества бездомных животных с помощью программы стерилизации и стерилизации на месте. В Азербайджане еще только начинается осознание важности этих шагов, но уже можно наблюдать позитивные изменения.
Зоозащитники настаивают на увеличении числа волонтеров и социальных программ на государственном уровне, направленных на то, чтобы вовлечь больше людей в принятие бездомных животных. Также важно пересмотреть законодательство в области защиты животных, создать условия для более удобного и эффективного функционирования приютов и зоозащитных организаций.
Что может сделать обычный человек?
Существует несколько простых шагов, которые под силу каждому из нас. Во-первых, важно отдавать предпочтение животным из приютов. Если вы решите завести питомца, подумайте о том, что в приютах есть множество замечательных животных, которые ждут вашего внимания. Во-вторых, поддержите местные зоозащитные организации, предлагая свою помощь: корм, финансовый вклад или добровольный труд.
Наконец, постарайтесь повысить осведомленность о проблемах бездомных животных в своем окружении, тем самым вдохновляя других принять участие в решении этого вопроса.
Проблема бездомных животных актуальна в каждом уголке мира. Хотя покупка породистых животных продолжает оставаться популярной, многие люди начинают осознавать важность спасения животных из приютов. Чтобы изменить ситуацию, надо не только дать шанс этим животным, но и предпринимать меры на государственном уровне для контроля популяции. Мы можем стать частью этого процесса, помогая тем, кто нуждается в нашем внимании и заботе.
Каждое животное - это жизнь, а жизнь, как и любовь, не имеет породы. Каждое бездомное животное заслуживает лучшей доли. Дайте же ему этот шанс, помогите. И вы обретете верность и благодарность того, кто по-настоящему нуждается в вас.