Azərbaycan paytaxtında dünyaca məşhur “UFC Fight Night” turniri keçiriləcək
Azərbaycan ilk dəfə dünyaca məşhur UFC (Ultimate Fighting Championship) turnirinə ev sahibliyi edəcək. Bakı Kristal Zalında təşkil olunacaq yarış iyunun 21-də baş tutacaq.
Döyüş gecəsi UFC, Gənclər və İdman Nazirliyi və Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkətinin əməkdaşlığı ilə həyata keçiriləcək. Tədbirin əsas döyüşündə keçmiş UFC yarım ağır çəki çempionu, hazırda 4-cü yerdəki namizəd Camal Hill, 7-ci yerdəki Xəlil Rauntri ilə qarşılaşacaq.
Mötəbər yarışın Bakıda keçirilməsi ilə bağlı Mayamidə UFC prezidenti və baş icraçı direktoru Dana Vayt ilə Azərbaycanın gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalayıb.
Gözlənilən iştirakçı cütlükləri:
Əsas döyüşlər
Yarımağır çəki
Camaal Hill (ABŞ) - Xəlil Rauntri (ABŞ)
Ağır çəki
Rizvan Kuniev (Rusiya) - Körtis Bleydes (ABŞ)
Ən yüngül çəki
Kyoci Horiquçi (Yaponiya) - Tagir Ulanbekov (Rusiya)
Yüngül çəki
Rafael Fiziyev (Azərbaycan) - İqnasio Bahamondes (Çili)
Nazim Sadıxov (Azərbaycan) - Nikolas Motta (Braziliya)
Mohammed Usman (Nigeriya) - Hamdi Abdelvahab (Misir)
Qadınlar
İrina Alekseyeva (Rusiya) - Klaudiya Siqula (Polşa)
Melissa Mallins (İngiltərə) – Darya Jeleznyakova (Rusiya)
Orta çəki
Park Çunq-Yonq (Cənubi Koreya) - İsmail Naurdiyev (Mərakeş)
Bakıdakı yarış Azərbaycanın MMA döyüşçüsü Tofiq Musayevin UFC-də debüti ilə yadda qalacaq. Musayev ilk döyüşünü iyunun 21-də Bakıda keçiriləcək turnirdə keçirəcək. 35 yaşlı idmançının UFC-dəki ilk rəqibi hələ dəqiqləşməyib. Xatırladaq ki, Musayev son döyüşünü 2023-cü ilin noyabrında keçirib. O, həmin vaxt “Rizin” çərçivəsində yaponiyalı Kodji Takedaya 3-cü raundda nokautla qalib gəlib. Tofiq Musayev MMA-da keçirdiyi 27 görüşdə 22 qələbə qazanıb və 5 dəfə uduzub.
Biletlərin qiymətləri artıq açıqlanıb. 100 manatdan başlayan biletlərin qiyməti sektora uyğun olaraq 1700 manata qədər yüksəlir. Təşkilatçılar tərəfindən təqdim olunan oturacaq planına əsasən, zal müxtəlif sektorlara bölünüb və hər sektor üçün fərqli qiymət kateqoriyaları təyin edilib.
UFC yarışına qiymətlərin yüksək olmasına baxmayaraq, anşlaq olacağı gözlənilir. Səbəb isə yarışa xarici ölkələrdən yüksək marağın olmasıdır. Artıq indidən nisbətən aşağı qiymətə olan biletlərin böyük hissəsi satılıb. Növbəti ayda isə biletlərin tamamən tükənəcəyi proqnozlaşdırılır.
UFC qarışıq döyüş növlərinin ilk beynəlxalq çempionat kimi 12 noyabr 1993-cü ildə yaradılıb. 32 il əvvəl ABŞ-də Artu Deyvi adlı iş adamı və döyüş növləri həvəskarı televiziyada idman və şounun sintezi olacağı layihə hazırlamaq qərarına gəlib. Artu Deyvi müxtəlif döyüş növlərinin idmançılarını yarışdırmaqla hansı idmanın daha güclü olduğunu müəyyənləşdirməyə çalışıb. 1993-cü ildə Denverdə reallaşan ilk UFC turniri gözləniləndən daha çox populyarlıq qazanıb. Televiziya yayımı rekord nəticələr verdiyinə görə təşkilatçılar yarışı ənənəvi etmək qərarına gəlib. İlk yarışda iştirak edən Braziliya ciu-citsusunun mahir ustası Roys Qreysi ümumilikdə üçqat UFC çempionatı adını qazanıb. Sonralar UFC-nin müəllif hüquqları başqa şirkətə satılmaqla layihəyə ikinci həyat verilib.
Hazırda  UFC çempionatının təşkilatçısı Dana Uaytdır. Əksər yarışlar ABŞ-nin Las-Veqas şəhərində keçirilir.  Bu çempionatda da başqa idman yarışlarında olduğu kimi idmançılar öz çəkilərindəki idmançılarla döyüşürlər (120 kq, 93 kq, 84 kq, 77 kq, 70 kq, 66 kq, 61kq). Döyüşlər səkkizbucaqlı qəfəsdə keçirilir.
Nüfuzlu yarışlar cərgəsində
Bir çox insan UFC yarışının qaydasız döyüşlə eyni olduğunu düşünür. Amma reallıqda UFC yarışlarında idmançılara sərt qaydalar barədə məlumat verilib. Döyüş başlamazdan əvvəl hakim idmançılara qadağan olunan zərbələri və bədəndə qadağan olunan yerlərə zərbə vurulmasını xatırladır. Bu yarışlarda qadağan olunmuş yerlərə zərbə vurmaq və xəsarət yetirmək olmaz, məsələn: gözə barmaq batırmaq, başın ənsə hissəsinə zərbə endirmək, onurğa sütununa zərbə endirmək və s.
Yarışda qəfəsdə olan hakimdən başqa 3 hakim kənardan oyunun gedişinə diqqət edir. Yarış 3 hissədən hər hissə isə 5 dəqiqədən ibarət olmaqla keçirilir, sonda əgər idmançıların heç biri nakaut və ya naqdaun vəziyyətinə düşməyibsə, bu idmançıların hansının qalib olmasına yan hakimlər qərar verir. UFC çempionatında qalib elan olunmuş döyüşçüyə yarışın fəxri qızıl kəməri və pul mükafatı verilir.
UFC yarışının Azərbaycanda keçirilən ən mötəbər idman tədbirlərindən biri kimi dəyərləndirmək olar. Bu yarışları TV ekrandan və internet vasitəsilə ümumilikdə 165 ölkədən milyonlarla insan izləyir. İnternet yayım bəzi hallarda ödəniş olsa belə dünyanın hər yerindən UFC yarışla maraqla baxılır.
Bakıdakı yarışdan əvvəl idmançıların çəki mərasimi təşkil olunacaq. Yarışın Bakıda 40-dan çox kamera vasitəsilə göstəriləcəyi deyilir. Yayımın UFC standartlarına cavab verən səviyyədə göstərilməsi üçün texniki heyətin xarici ölkələrdən Bakıya səfəri planlaşdırılır.

В азербайджанской столице пройдет популярный во всем мире турнир UFC Fight Night
Азербайджан впервые примет всемирно известный турнир UFC (Ultimate Fighting Championship - в переводе «Абсолютный бойцовский чемпионат»). Соревнования UFC Fight Night («ночь боев»), которые будут организованы в бакинском Crystal Hall, пройдут 21 июня.
Мероприятие будет организовано совместными усилиями UFC, Министерства молодежи и спорта Азербайджана и Операционной компании Baku City Circuit. В главном поединке вечера встретятся бывший чемпион UFC в полутяжелом весе Джамал Хилл и Халил Раунтри-младший.
В связи с проведением в Баку этого престижного соревнования президент и главный исполнительный директор UFC Дэйна Уайт и министр молодежи и спорта Азербайджана Фарид Гаибов подписали в Майами соглашение о сотрудничестве.
Ожидаемые пары участников в основных кардах:
Полутяжелый вес
Джамал Хилл (США) - Халил Раунтри-младший (США)
Тяжелый вес
Ризван Куниев (Россия) - Кертис Блейдс (США)
Наилегчайший вес
Кедзи Хоригучи (Япония) - Тагир Уланбеков (Россия)
Легкий вес
Рафаэль Физиев (Азербайджан) - Игнасио Бахамондес (Чили)
Назим Садыхов (Азербайджан) - Николас Мотта (Бразилия)
Мохаммед Усман (Нигерия) - Хамди Абдельвахаб (Египет)
Женский легчайший вес
Ирина Алексеева (Россия) - Клаудия Сигула (Польша)
Мелисса Маллинс (Великобритания) - Дарья Железнякова (Россия)
Предварительные бои:
Средний вес
Пак Чон-Ён (Южная Корея) - Исмаил Наурдиев (Марокко)
Соревнования в Баку запомнятся дебютом 21 июня в UFC азербайджанского бойца ММА Тофика Мусаева. Первый соперник 35-летнего спортсмена еще не определен. Напомним, что свой последний бой Мусаев провел в ноябре 2023 года. Тогда в рамках турнира RİZİN он победил нокаутом в 3-м раунде японца Коджи Такеду. Тофик Мусаев в 27 поединках в ММА одержал 22 победы.
Уже объявлены цены на билеты. Их стоимость в зависимости от сектора составляет от 100 до 1700 манатов. Согласно представленному организаторами плану, зал разделен на сектора, которые имеют разные ценовые категории.
Несмотря на высокие цены, ожидается аншлаг. Причина - большой интерес со стороны зарубежных стран. Большая часть дешевых билетов на это шоу уже распродана, а в мае, по прогнозам, они могут полностью закончиться.
Немного предыстории
UFC был образован 12 ноября 1993 года как первый международный чемпионат смешанных единоборств. 32 года назад бизнесмен и любитель боевых видов искусств из США Арт Дэви решил создать проект, который стал бы синтезом спорта и шоу на телевидении. В соревнованиях спортсменов разных видов единоборств он пытался определить, какой вид спорта сильнее. Первый турнир UFC, состоявшийся в 1993 году в Денвере, получил намного большую популярность, чем ожидалось. Поскольку результаты телевизионной трансляции побили все рекорды, организаторы решили сделать соревнования традиционными. Мастер бразильского джиу-джитсу Ройс Грейси, принявший участие в первом поединке, завоевал в общей сложности три титула чемпиона UFC. Позже авторские права UFC были проданы другой компании, что дало проекту вторую жизнь.
В настоящее время организатором чемпионата UFC является Дэйна Уайт. Большинство соревнований проводится в американском Лас-Вегасе. На этом чемпионате, как и на других спортивных соревнованиях, спортсмены сражаются с соперниками своего веса (120, 93, 84, 77, 70, 66 и 61 кг). Бои проводятся в восьмиугольной клетке - октагоне.
В ранге престижных соревнований
Многие думают, что соревнования UFC - то же самое, что бои без правил. Но на самом деле бои UFC регламентированы четкими и жесткими правилами. Перед началом поединка рефери напоминает спортсменам о запрещенных ударах. К примеру, на этих соревнованиях нельзя бить в пах, по затылку или позвоночнику, выдавливать глаза, кусать соперника и т.д.
За ходом боя следят также боковые судьи, помимо находящегося в клетке рефери. Соревнование состоит из трех раундов по 5 минут каждый. Победителя определяют боковые судьи. Выигравшему чемпионат UFC вручаются золотой пояс и денежный приз.
Соревнование UFC можно считать одним из самых престижных спортивных мероприятий, проводимых в Азербайджане. В общей сложности миллионы людей из 165 стран смотрят эти бои по телевизору и интернету. Даже если интернет-трансляция платная, фанаты все равно стараются не пропускать эти передачи.
Перед соревнованиями в Баку будет организована церемония взвешивания спортсменов. Сообщается, что задействуют более 40 камер. Для трансляции на уровне, соответствующем стандартам UFC, планируется визит технического персонала из зарубежных стран.