İQTİSADİYYATIN QƏLBİNDƏ
Sahibkarlar xarici investisiyaları daha fəal cəlb etməyə və azad edilmiş ərazilərin bərpasını dəstəkləməyə dəvət edilib
Bank sektoru iqtisadiyyatın qan-damar sistemi hesab edilirsə, biznes də haqlı olaraq onun qəlbi, iqtisadiyyatı lazımi resurslarla təmin edən hərəkətverici qüvvəsi adlandırmaq olar. Azərbaycanda neft hasilatının təbii azalması və yanacaq qiymətlərinin dəyişkənliyi səbəbindən qeyri-neft sektorunun gücləndirilməsi zərurəti ildən-ilə daha da aktuallaşdığı bir vaxtda, əsas diqqət məhz sahibkarlığa yönəldilir.
Bu sahədə növbəti yeniliklərlə bağlı məlumatlar ölkədə hər il aprelin 25-də qeyd olunan, Sahibkarlar Gününə həsr edilmiş “Konstitusiya və suverenlik - Azərbaycanda sahibkarlığın inkişafı” mövzusunda keçirilən konfransda açıqlanıb.
Şəffaflıq və vergi daxilolmalarında artım
Azərbaycanın iqtisadi inkişafı növbəti mühüm mərhələyə qədəm qoyur. 44 günlük Vətən müharibəsində qələbə, ölkənin suverenliyinin bərpası, regional gündəmin formalaşması, regionda kommunikasiyaların açılması və inkişafı istiqamətində səylər Azərbaycan iqtisadiyyatı və iş adamları qarşısında yeni üfüqlər açır.
Ölkədə 1,4 milyondan çox fərdi sahibkar var. Bununla yanaşı, hüquqi şəxs statusu olan 212 mindən çox sahibkarlıq subyekti fəaliyyət göstərir və bu da əvvəlki illə müqayisədə 7,1% çoxdur. Azərbaycanda özəl sektorun əməkhaqqı fondunda payı 2024-cü ildə 51%-ə, əhalinin məşğulluğunda 79,1%-ə, yaradılan yeni iş yerlərində isə 91,6%-ə çatıb. Bu da onun iqtisadiyyatda mühüm rolunu vurğulayır.
Bu rəqəmləri səsləndirən Milli Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev qeyd edib ki, ölkədə biznes, xüsusilə də Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında sürətlə inkişaf edir.
Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Azər Əmiraslanov da onunla həmfikirdir. “Sahibkarlar ölkənin inkişafına, azad edilmiş ərazilərin bərpasına və sosial məsələlərin həllinə töhfə verirlər. Eyni zamanda biznes və dövlətin qarşılıqlı gözləntiləri var”, - o bildirib.
2024-cü ildə özəl sektorun Azərbaycanın ÜDM-də payı 81,4% təşkil edib: qeyri-neft-qaz sahəsi - 76,1%, sənaye istehsalında - 81,4%, xidmətlər - 71,9%, kənd təsərrüfatı - 99,8%.
“Bu rəqəmlər göstərir ki, sahibkarlıq dövlətin iqtisadi şaxələndirmə, dayanıqlı iqtisadiyyat hədəflərini dəstəkləyir. İş adamları suverenliyimizin və müstəqilliyimizin iqtisadi əsaslarının möhkəmlənməsinə bundan sonra da öz töhfəsini verəcək”, - deyə komitə sədri vurğulayıb.
Bu arada, iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev qeyd edib ki, Azərbaycanda son illər aparılan islahatlar nəticəsində ölkə iqtisadiyyatı xeyli dərəcədə “ağardılıb”, şəffaflıq səviyyəsi yüksəlib, əmək müqavilələrinin sayı və büdcəyə vergi daxilolmaları artıb. Təkcə bu ilin yanvar-mart aylarında qeyri-neft-qaz sektorundan 3,2 milyard manatdan çox vergi daxilolmaları olub - bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə təxminən 11% artım deməkdir.
Daha bir mühüm nailiyyət sənaye zonalarının inkişafı hesab olunur, artıq 96 sahibkara ümumi investisiya portfeli 1 milyard manatdan çox olan rezident statusu verilib. Gözlənilir ki, qeydiyyata alınmış rezidentlər ümumilikdə 10 800-dən çox iş yeri yaradacaqlar.
“Ölkənin sənaye parkları arasında rezidentlərin sayına görə ikinci yeri Ağdam Sənaye Parkı tutur və onun məhsulları həm daxili bazara, həm də ixraca yönəldilir”, - nazir müavini sahibkarları azad edilmiş ərazilərdə yaradılmış imkanlardan daha fəal istifadə etməyə çağırıb. Xüsusilə də sənaye zonası olan “Araz Vadisi İqtisadi Zonası”nda.
Yeri gəlmişkən, yaxın gələcək üçün planlar arasında azad edilmiş ərazilərdən malların ixracı zamanı özəl sektor nümayəndələrinin çəkdiyi xərclərin 100% ödənilməsi də var. Bu barədə İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin icraçı direktoru Yusif Abdullayev məlumat verib. Onun sözlərinə görə, ölkədə logistikanın subsidiyalaşdırılması üçün yeni mexanizm yaradılır. Bu çərçivədə nəqliyyat xərclərinin 75%-ə, azad edilmiş ərazilərdən ixrac olunan mallar üçün isə 100%-ə qədərinin ödənilməsi nəzərdə tutulur.
Problemlər və məqsədlər
Əldə edilmiş müsbət nəticələr biznesin bütün problemlərinin həll olunduğu anlamına gəlmir. Məsələn, bu gün iqtisadi mübahisələrin həlli məsələsi kifayət qədər kəskin dayanır. Bununla əlaqədar Azərbaycan hökuməti sahibkarlıq sahəsində mübahisələrin həlli üçün yeni ixtisaslaşmış məhkəmələrin yaradılması imkanını nəzərdən keçirir.
“Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının (ASK) nəzdindəki Arbitraj Mərkəzinin mübahisələri həll etməsi ilə bağlı sənədlər hazırdır və Ədliyyə Nazirliyinə təqdim ediləcək. Bu gün sahibkarları narahat edən digər məsələ isə dövlət qurumları ilə olan çəkişmələr, fikir ayrılığı və bunun nəticəsində hansısa icraatın baş verməsidir. Xüsusilə koronavirus (COVID-19) pandemiyasından sonra inzibati orqanlarla sahibkarlar arasında mübahisələr çoxalıb və bu da inzibati məhkəmələrin iş yükünün artmasına səbəb olub”, - Prezident Administrasiyasının Qanunvericilik və hüquq siyasəti şöbəsinin müdiri Gündüz Kərimov qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, inzibati məhkəmələrdə olan işlərin təxminən 40%-ni vergi, sosial ödənişlər, gömrük mübahisələri təşkil edir: “Bu yükün azaldılması üçün ola bilər ki, yeni, ixtisaslaşmış vergi, sosial ödənişlər, gömrük mübahisələri ilə bağlı məhkəmələr yaradılsın. Bununla bağlı sahibkarların fikri çox vacibdir”.
Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Şahin Bağırov əlavə edib ki, gömrük sahəsində mübahisələrin məhkəmə baxışı prioritet olaraq qalmalı, çıxarılan qərarlar isə hüquqi cəhətdən əsaslandırılmış və icra edilə bilən olmalıdır.
M.Musayev isə vurğulayıb ki, sahibkarların problemlərinin operativ həlli üçün yaradılmış əsas mexanizmlərdən biri Əməkdaşlıq Şuralarıdır: “Hazırda Azərbaycan Sahibkarlar Konfederasiyası İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti, Azərbaycan Mərkəzi Bankı və Dövlət Gömrük Komitəsi ilə birgə Əməkdaşlıq Şuraları çərçivəsində fəaliyyət göstərir. Bu mexanizm dövlət-özəl dialoqu üçün ən səmərəli platformalardan biri hesab olunur”.
G.Kərimov sahibkarları qeyri-yaşayış ərazilərində tikinti amnistiyasından daha fəal istifadə etməyə çağırıb: “Prezident İlham Əliyevin "Qeyri-yaşayış təyinatlı bəzi tikinti obyektlərinin istismarına icazə verilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında" Fərmanı ilə sahibkarların bu tip tikinti obyektləri üçün sadələşdirilmiş icazə proseduru nəzərdə tutulub. Fərman faktiki olaraq qeyri-yaşayış sahələrində tikinti amnistiyası elan edir. İş adamlarını bu fürsətdən daha aktiv istifadə etməyə çağırırıq”.
Onun fikrincə, biznes ölkə iqtisadiyyatına xarici investisiyaların cəlb edilməsində də daha aktiv olmalıdır: “Son illər ölkəmizdə qəbul olunmuş qanunlar xarici investorların cəlb edilməsi üçün mühüm sənədlərdir. Eyni zamanda bu sahədə sahibkarların da aktivliyinə ehtiyac var”.
Beləliklə, hökumət özəl sektorda mövcud problemlərin aradan qaldırılmasında qətiyyətini bir daha təsdiqləyib. Lakin eyni zamanda onun qarşılıqlı gözləntiləri var - biznes şəffaf işləməli, inkişaf etməli və iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorunun güclənməsinə töhfə verməlidir.

BEATING HEART OF THE ECONOMY
Entrepreneurs urged to actively attract foreign investment and support the reconstruction of liberated areas
Author: Nurlana BOYUKAGHAGIZI
If the banking sector is considered the circulatory system of the economy, then business can rightly be called its heart – the central engine that supplies all other organs with the necessary resources. In Azerbaijan, the need to strengthen the non-oil sector is becoming more urgent with each passing year. This is due to the natural decline in oil production and the volatility of fuel prices. The main focus in this country is therefore on entrepreneurship.
The latest developments in this field were unveiled during the conference on 25 April, which coincided with the annual Entrepreneurs' Day celebrations in the country. The event, themed 'Constitution and sovereignty - development of entrepreneurship in Azerbaijan', provided a platform for the discussion of these innovations.
Transparency and Tax Growth
Azerbaijan's economic development is entering a significant new phase. Following the 44-day Patriotic War, the country was victorious, its sovereignty was restored, a regional agenda was formed, and efforts were made to unblock communications in the region and their development. These developments will open new horizons for the economy and businessmen of Azerbaijan.
The number of individual entrepreneurs in the country exceeds 1.4 million. At the same time, the number of business entities with legal entity status has increased by 7.1% compared to the previous year, reaching 212,000. In 2024, the private sector's share of the wage fund in Azerbaijan reached 51 per cent, its share of employment was 79.1 per cent, and it accounted for 91.6 per cent of new job creations. This clearly highlights its significant role in the economy.
Mammad Musayev, President of the National Confederation of Entrepreneurs' Organisations (Employers), highlighted the rapid development of business in the country, particularly in the Garabagh and East Zangezur economic regions.
Azer Amiraslanov, Chairman of the Committee on Economic Policy, Industry and Entrepreneurship of Milli Mejlis, also expressed agreement. "Entrepreneurs contribute to the development of the country, the restoration of liberated territories and the solution of social issues. At the same time, business and the state have mutual expectations," he said.
In 2024, the private sector accounted for 81.4% of Azerbaijan's GDP, with the non-oil and gas sector contributing 76.1%, industry 81.4%, services 71.9%, and agriculture 99.8%.
"These figures demonstrate that the private sector is in alignment with the government's objectives of economic diversification and sustainable economic growth. Businessmen will continue to contribute to strengthening the economic foundations of our sovereignty and independence," the committee head said.
Meanwhile, First Deputy Economy Minister Elnur Aliyev highlighted that following recent reforms in Azerbaijan, the country's economy has shown notable growth, the level of transparency has increased, and the number of labour contracts and tax revenues to the budget have risen. In the first three months of this year, the non-oil and gas sector received over ₼3.2 billion in taxes, which represents an increase of almost 11% compared to the same period last year.
Another significant accomplishment is the establishment of industrial zones, with resident status already granted to 96 entrepreneurs with a combined investment portfolio exceeding ₼1 billion. The registered residents are expected to create more than 10,800 jobs in total.
"In terms of the number of residents, the second place among the country's industrial parks is occupied by the Aghdam Industrial Park, whose products are supplied both to the domestic market and for export," the deputy minister said, urging entrepreneurs to take advantage of the opportunities created in the vacated territories. I would like to draw your attention in particular to the industrial zone known as the Economic Zone of Araz Valley.
Plans for the near future include 100 per cent reimbursement of costs incurred by representatives of the private sector when exporting goods from the liberated territories. This was stated by Yusif Abdullayev, Executive Director of the Export and Investment Promotion Agency. He has announced that the country is creating a new mechanism for subsidising logistics, which will cover up to 75 per cent of transport costs, and up to 100 per cent for goods exported from liberated territories.
Challenges and Objectives
Incidentally, the positive results achieved do not guarantee that all business problems have been solved. For instance, the issue of settling economic disputes is particularly acute in the current climate. In this regard, the Azerbaijani government is considering the possibility of creating new specialised courts to resolve disputes in the field of entrepreneurship. The documents pertaining to the dispute resolution process by the Arbitration Centre under the auspices of the National Confederation of Entrepreneurs' (Employers') Organisations have been finalised and will be submitted to the Ministry of Justice for further action. Another issue that is proving problematic for entrepreneurs is disputes with government agencies, disagreements and, as a result, the emergence of any proceedings. This is particularly the case in the aftermath of the Coronavirus pandemic, which has resulted in an increase in disputes between administrative agencies and entrepreneurs. Consequently, administrative courts are facing an increase in workload," said Gunduz Kerimov, head of the Legislation and Legal Policy Department of the Presidential Administration. It is estimated that approximately 40 per cent of cases in the courts are related to tax, social payments and customs disputes. In order to reduce this burden, new, specialised courts for tax, social payments and customs disputes may be created. In this regard, the opinion of entrepreneurs is of great significance.
Shahin Baghirov, Chairman of the State Customs Committee, emphasised the importance of judicial consideration of disputes in the customs sphere, stressing that judgements must be legally justified and enforceable.
Mr. Musayev also emphasised the importance of the Cooperation Councils in addressing the challenges faced by entrepreneurs in a timely manner. "The Confederation of Entrepreneurs of Azerbaijan operates within the framework of Cooperation Councils together with the State Tax Service under the Ministry of Economy, the Central Bank of Azerbaijan and the State Customs Committee. This mechanism is widely regarded as one of the most effective platforms for public-private dialogue," he said.
In turn, Mr. Kerimov called on entrepreneurs to more actively use the construction amnesty in non-residential areas. The Decree of President Ilham Aliyev "On additional measures related to issuing permits for the operation of some non-residential construction projects" provides for a simplified procedure for issuing permits to entrepreneurs for this type of construction project. The decree actually announces construction amnesty in non-residential areas. We urge entrepreneurs to take advantage of this opportunity," he said.
He believes that businesses should also be more proactive in attracting foreign investments into the country's economy. "The laws adopted in our country in recent years are significant documents for attracting foreign investors. At the same time, entrepreneurs must also be active in this area," Kerimov emphasised.
Therefore, the government has restated its commitment to tackle the current issues in the private sector. At the same time, however, there are reciprocal expectations. It is vital that businesses are transparent, develop and contribute to the strengthening of the non-oil sector of the economy.