Türk Dövlətləri Təşkilatının üzvləri kosmik texnologiyalar sahəsində birgə layihələrin həyata keçirilməsinə hazırdırlar
Artıq 15 ildir ki, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Kosmik Agentliyi (“Azərkosmos”) xidmətlərin ixracına diqqət yetirməklə Azərbaycanın milli kosmik sənayesini uğurla inkişaf etdirir. Son illərdə Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) üzvləri ilə tərəfdaşlıqda bu sahədə əməkdaşlıq ardıcıl şəkildə genişlənir, yeni texnologiyalar tətbiq olunur, regional kosmik hab yaradılır. TDT ölkələrinin bu sahədə əməkdaşlığının yeni istiqamətləri Bakıda keçirilən Kosmik Texnologiyalar Konfransında “(Space Technology Conference, STC 2025”) müzakirə edilib, konfrans çərçivəsində TDT kosmik agentliklərinin dördüncü görüşü keçirilib.
Birgə layihələrə dəstək
Son 5 ildə kosmosa əvvəlki altmış il ərzində olduğundan daha çox obyekt buraxılıb. Bu vəziyyət dünya kosmik sənayesinin sürətli inkişafına səbəb olub, bu sənayenin dövriyyəsi bu gün təxminən 600 milyard dollar həcmində qiymətləndirilir və bu göstərici növbəti 10 il ərzində 2 trilyon dollara qədər arta bilər.
2013-cü ilin fevralında qlobal kosmik kluba qoşulan Azərbaycan orbital sənayenin maliyyə və texniki əlçatanlığının üstünlüklərindən fəal şəkildə istifadə edir. İki telekommunikasiya və bir aşağı orbitli optik peyki kosmosa göndərən Azərbaycan region ölkələri ilə sıx əməkdaşlıq şəraitində kosmik sənayenin inkişafı üçün səylərini davam etdirir.
“Hazırda Azərbaycan Kosmik Agentliyi “Azerspace-1” və “Azerspace-2” telekommunikasiya peykləri vasitəsilə təxminən 50 ölkədə müxtəlif xidmətlər göstərir: buraya yatırılan 700 milyon manat sərmayənin 650 milyonu artıq gəlir şəklində əldə edilib”, - “STC 2025” konfransı çərçivəsində “Azərkosmos” İdarə Heyətinin sədrinin vəzifələrini müvəqqəti icra edən Dunay Bədirxanov bildirib.
“Biz Yerin yüksək dəqiqlikli müşahidəsi, yeni nəsil telekommunikasiya xidmətlərinin göstərilməsi və regional bağlantı sahəsində genişləndirilmiş imkanlara malik olacaq yeni nəsil peyk sistemlərinin buraxılışına hazırlaşırıq”, - o vurğulayıb.
Xatırladaq ki, hazırda “Azərkosmos” “Azersky 2” proqramını həyata keçirir, bu proqramın əsas məqsədi yeni tələblərə uyğun iki yüksək dəqiqlikli optik peykin buraxılışıdır. Bu proqram yerli mütəxəssislərə peyk istehsalçıları ilə birgə işləyərək və o cümlədən yeni sistemlərin zavod yığımı və sınağı prosesində iştirak edərək yeni biliklərə və nou-haulara çıxış əldə etməyə imkan verəcək. Bunun üçün Kosmik Aparatların İnteqrasiyası və Sınağı Mərkəzi yaradılacaq.
“Azərkosmos” rəhbərinin sözlərinə görə, kosmik sənayedə əhəmiyyətli tərəqqiyə təkbaşına nail olmaq son dərəcə çətindir: “Buna görə də biz yeni beynəlxalq missiyaların, o cümlədən Türkiyədəki və digər ölkələrdəki tərəfdaşlarımızla birgə təşəbbüslərin perspektivlərini nəzərdən keçiririk. Bizim uğurumuz ortaq baxışdan və birgə səylərdən asılıdır: “Dialoqun fəaliyyətə çevrildiyi, tərəfdaşlıqların formalaşdığı və kosmik sənayenin gələcəyinin birgə yaradıldığı STC 2025” platformasının əhəmiyyəti də məhz bundan ibarətdir", - deyə o əlavə edib.
Əslində, buna görə də Bakıda “STC 2025” konfransı iştirakçılarının görüşünün əsas məqsədi türk dövlətlərinin kosmik sahədə birgə layihələrinin dəstəklənməsi, birgə fəaliyyət istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi, həmçinin regional innovasiya və elmi-texniki tərəfdaşlığa yardım göstərilməsi olub. Əsas diqqət ümumi texnologiyaların yaradılmasına, insan kapitalına investisiyalara və kosmosun sülh məqsədilə mənimsənilməsinə yönəldilib.
“Azərkosmos” üçün forumun nəticələri çox məhsuldar olub: Xəzər regionu dövlətlərinin, Türkiyənin, Çinin, Mərkəzi Asiya ölkələrinin və s. müvafiq qurumları ilə əməkdaşlıq haqqında təxminən 12 müqavilə və anlaşma memorandumu imzalanıb.
Xüsusilə, “Azərkosmos” və Türkiyənin peyk telekommunikasiya şirkəti olan “Türksat” peyk telekommunikasiyaları sahəsində, coğrafi informasiya sistemlərinin (CİS) istifadəsi, İKT sahəsində və s. əməkdaşlığı genişləndirmək niyyəti ilə Anlaşma Memorandumu imzalayıb.
Forum çərçivəsində Azərbaycan, Türkiyə və Qazaxıstan “CubeSat” peykinin birgə hazırlanması layihəsi üzrə məsləhətləşmələr keçiriblər. Aparatın ən mühüm vəzifəsi karbon dioksid və metan emissiyalarının monitorinqi, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə üçün vacib məlumatların toplanması olacaq və bu da ətraf mühitin qorunması üzrə regional imkanları gücləndirəcək.
“Ötən il TDT çərçivəsində irəli sürülən “CubeSat” layihəsi regionun ekoloji məqsədlərinin həyata keçirilməsinə töhfə verir və bu təşəbbüs inkişaf edən regional əməkdaşlığın ümidverici nümunəsidir”, - D.Bədirxanov qeyd edib.
“Millətlər Birliyi ilə tərəfdaşlıqda biz, həmçinin kosmik texnologiyalar və coğrafi informasiya sistemləri əsasında məlumatların təhlili istifadə edilməklə iqlim dəyişikliklərinə davamlılığın gücləndirilməsi üzrə proqram hazırlamışıq və bununla Yerin məsafədən zondlanması və ekoloji monitorinq nəzərdə tutulur”, - o vurğulayıb.
Xatırladaq ki, daha əvvəl “Azərkosmos” Türkiyə, Qazaxıstan və Özbəkistanın kosmik agentlikləri ilə Yer səthinin müşahidəsi üzrə əməkdaşlıq memorandumları imzalayıb. TDT ölkələri birgə layihələri həyata keçirmək və kosmik ekoloji monitorinqin və CİS mərkəzlərinin işinin tətbiqi və tənzimlənməsi üzrə təcrübə mübadiləsi etmək niyyətindədir. Praktiki işlərə artıq start verilib. 2024-cü ildə “Özbəkkosmos” və “Azərkosmos” arasında Yerin məsafədən zondlanması məlumatlarından istifadə etməklə torpaqların şoranlaşmasının ilkin qiymətləndirilməsi layihəsinin həyata keçirilməsi haqqında saziş imzalanıb.
Bu arada, Azərbaycan “STC 2025” konfransında ümumi kosmik fəaliyyətin tənzimlənməsi üçün TDT-nin vahid hüquqi normalarını hazırlamaq təklifi ilə çıxış edib. Bu model BMT-nin kosmosla bağlı beynəlxalq müqavilələrinə uyğun olaraq hazırlanacaq. TDT-nin Baş katibi Kubanıçbek Ömüraliyevin sözlərinə görə, bu təklif türk dövlətlərinin kosmik fəaliyyətdə birgə təşəbbüslərinin həyata keçirilməsində hüquqi aydınlıq, şəffaflıq və beynəlxalq standartlara uyğunluğu təmin edəcək.
Forum iştirakçıları Azərbaycanın daha bir təşəbbüsünü - Virtual Kosmik Akademiyanın yaradılmasını alqışladılar. D.Bədirxanovun sözlərinə görə, aparıcı universitetlərin iştirakı ilə yaradılacaq rəqəmsal platforma regionun istedadlı gəncləri üçün təhsil imkanlarını genişləndirəcək və gələcəkdə Azərbaycanın kosmik təhsil və innovasiyalar mərkəzi kimi mövqeyini gücləndirəcək. “Bu proqramlar gəncləri və peşəkarları məzmunlu təhsilə və bacarıqların inkişafına cəlb etməyə kömək edəcək, kosmik elmlər sahəsində ictimai marağın və səriştənin artırılması kimi daha geniş məqsədimizə nail olmağa töhfə verəcək”, - K.Ömüraliyev qeyd edib.
Beləliklə, beynəlxalq əməkdaşlıq və infrastrukturun inkişafı region ölkələrinə qlobal kosmik iqtisadiyyatda fəal iştirak etmək və kosmik sənayedə mövqelərini gücləndirmək üçün yol açacaq.

Члены Организации тюркских государств готовы к реализации совместных проектов в сфере космических технологий
Уже полтора десятилетия действующее при Министерстве цифрового развития и транспорта Космическое агентство Азербайджана (Azerkosmos) успешно развивает национальную космическую промышленность с акцентом на экспорт услуг. В последние годы в партнерстве с членами Организации тюркских государств (ОТГ) последовательно расширяется кооперация в данной области, внедряются новые технологии, создается региональный космический хаб. Новые векторы сотрудничества стран ОТГ на этом поприще обсуждались в Баку на Конференции по космическим технологиям (Space Technology Conference, STC 2025), в рамках которой прошла четвертая встреча космических агентств ОТГ.
Поддержка совместных проектов
За последние пять лет в космос было запущено больше объектов, чем за все предшествующие шесть десятилетий. Это обстоятельство привело к бурному развитию мировой космической индустрии, оборот которой сегодня оценивается примерно в $600 млрд и может вырасти до $2 трлн в течение следующих 10 лет.
Присоединившись к глобальному космическому клубу в феврале 2013 года, Азербайджан активно использует преимущества финансовой и технической доступности орбитальной индустрии. Обеспечив запуск двух телекоммуникационных и одного низкоорбитального оптического спутников, страна продолжает развивать космическую отрасль в тесной кооперации со странами региона.
«В настоящее время Космическое агентство Азербайджана предоставляет различные услуги в порядка 50 странах посредством телекоммуникационных спутников Azerspace-1 и Azerspace-2: из вложенных сюда 700 млн манатов 650 млн уже получены в виде доходов, - сообщил участвующий в работе конференции STC 2025 временно исполняющий обязанности председателя правления Azerkosmos Дунай Бедирханов. - Мы готовимся к запуску нового поколения спутниковых систем, которые будут обладать расширенными возможностями в области высокоточного наблюдения Земли, оказания телекоммуникационных услуг нового поколения и региональной связности».
Напомним, что сегодня Azerkosmos претворяет в жизнь программу Azersky 2, основной целью которой обозначен запуск двух оптических спутников высокого разрешения в соответствии с новыми требованиями. Эта программа позволит местным специалистам получить доступ к новым знаниям и ноу-хау, работая совместно с производителями спутников и участвуя в том числе в процессе заводской сборки и испытания новых систем. Для этого будет создан Центр интеграции и испытаний космических аппаратов.
По словам главы Azerkosmos, добиться значимого прогресса в космической индустрии в одиночку крайне сложно. «Поэтому мы рассматриваем перспективы новых международных миссий, в том числе совместных инициатив с нашими партнерами в Турции и другими странами. Наш успех зависит от общего видения и совместных усилий: именно это и символизирует STC 2025 - платформу, где диалог превращается в действия, формируется партнерство и совместно создается будущее космической отрасли», - добавил он.
Собственно, поэтому главной целью встречи участников конференции STC 2025 в Баку были поддержка совместных проектов тюркских государств в космической сфере, определение направлений совместных действий, а также содействие региональному инновационному и научно-техническому партнерству. Основное внимание уделяется созданию общих технологий, инвестициям в человеческий капитал и мирному освоению космоса.
Новые соглашения
Итоги форума для Azerkosmos оказались весьма продуктивны: подписано около двух десятков соглашений о сотрудничестве и меморандумов о взаимопонимании с профильными структурами государств Каспийского региона, Турцией, Китаем, странами Центральной Азии и т.д.
В частности, Azerkosmos и турецкая спутниковая телекоммуникационная компания Türksat подписали меморандум о взаимопонимании, намереваясь расширить сотрудничество в сфере спутниковых телекоммуникаций, по использованию географических информационных систем (ГИС), в области ИКТ и т.д.
В ходе форума Азербайджан, Турция и Казахстан провели консультации по совместному проекту разработки спутника CubeSat. Важнейшей задачей аппарата станут мониторинг выбросов углекислого газа и метана, сбор важных данных для борьбы с изменением климата, что усилит региональные возможности по охране окружающей среды. «Инициированный в прошлом году в рамках ОТГ проект CubeSat способствует реализации экологических целей региона, и это начинание - многообещающий пример развивающегося регионального сотрудничества, - отметил Д.Бедирханов. - В партнерстве с Содружеством наций мы также разработали программу по укреплению устойчивости к изменениям климата с использованием космических технологий и анализа данных на основе геоинформационных систем, предусматривающую дистанционное зондирование Земли и экологический мониторинг».
Напомним, что ранее Azerkosmos были подписаны меморандумы о сотрудничестве с космическими агентствами Турции, Казахстана и Узбекистана по наблюдению за поверхностью Земли. Страны ОТГ намерены совместно реализовывать проекты и обмениваться опытом по внедрению и регулированию космического экологического мониторинга и работы ГИС-центров. Практическая работа уже началась. В 2024 году между «Узбеккосмос» и Azerkosmos было подписано соглашение о реализации проекта по первичной оценке засоления почв с использованием данных дистанционного зондирования Земли.
На конференции STC 2025 Азербайджан выступил с предложением подготовить единые правовые нормы ОТГ для регулирования общей космической деятельности. Эта модель будет разработана в соответствии с международными договорами ООН по космосу. По словам генерального секретаря ОТГ Кубанычбека Омуралиева, данное предложение обеспечит правовую ясность, прозрачность и соответствие международным стандартам реализуемых тюркскими странами совместных начинаний в космической деятельности.
Участники форума приветствовали еще одну инициативу Азербайджана - создание Виртуальной космической академии. По словам Д.Бедирханова, цифровая платформа, которая будет создана с участием ведущих университетов, расширит возможности для получения образования талантливой молодежью региона и усилит позиции Азербайджана как центра космического образования и инноваций в будущем. «Эти программы помогут вовлечь молодежь и профессионалов в содержательное обучение и развитие навыков, способствуя достижению нашей более широкой цели - повышению общественного интереса и компетентности в области космических наук», - отметил К.Омуралиев.
Таким образом, международное сотрудничество и развитие инфраструктуры откроют странам региона путь к активному участию в глобальной космической экономике и укреплению своих позиций в космической отрасли.