Bakıda bədii gimnastika üzrə Avropa kuboku uğurla keçirilib
Mayın 1-dən 4-dək Azərbaycanın ikinci dəfə ev sahibliyi etdiyi bədii gimnastika üzrə Avropa kuboku növbəti dəfə möhtəşəm çıxışları və maraqlı rəqabətləri ilə yadda qalacaq. 25 ölkədən gimnastlar medallar uğrunda mübarizə aparıblar. Musiqili çıxışlar, xüsusi hazırlanmış rəqs kompozisiyaları, sürpriz fləşmoblar hər yaş qrupundan olan izləyicinin zövqünü oxşayıb. Avropa kubokunun özünəməxsusluğu qrup hərəkətləri komandaları arasında da çarpaz qarşılaşmaların keçirilməsi olub.
“Qızıl” və dörd “bürünc”
Yarışın ilk günündə fərdi yarışlar baş tutub. Böyüklər yaş kateqoriyasında gimnastlar halqa və topla çıxışlar ediblər. Fərdi yarışda Azərbaycanı Gövhər İbrahimova və Kamilla Seyidzadə təmsil edib. Yarışın ikinci günündə böyüklər arasında fərdi proqramda halqa, top, gürzlər və lent üzrə qaliblər məlum olub. Böyüklər arasında gürzlər üzrə Ukrayna təmsilçisi Taisiya Onofriçuk qızıl medala sahib olub. İtaliyalı Tara Draqas gümüş, bolqarıstanlı Malinova Dara bürünc medal qazanıb. Lentlərlə yarışda isə Taisiya Onofriçuk “qızıl”a, Tara Draqas “gümüş”ə, rumıniyalı Amalia Lika “bürünc”ə sahib olub.
Eyni gündə böyüklərdən ibarət qrup hərəkətləri komandası 5 lent və 3 top + 2 halqa şəklində yarışıb. Böyüklər arasında qrup hərəkətlərində 3 top + 2 halqa şəklində çıxış edən Azərbaycan komandası qızıl medala layiq görülüb. Ukrayna komandası gümüş, İtaliya komandası isə bürünc medal qazanıb. Böyüklərdən ibarət qrup hərəkətləri komandaları arasında 5 lent şəklində çıxış edən İtaliya komandası qızıl, Estoniya komandası gümüş, Bolqarıstan komandası isə bürünc medala layiq görülüb.
Yarışın üçüncü günündə gənclərdən ibarət qrup hərəkətləri komandası 5 halqa, 5 cüt gürzlə çıxış edib. Çoxnövçülük üzrə çıxış edən gənclərdən ibarət qrup hərəkətləri komandalarından Bolqarıstan komandası qızıl, Ukrayna komandası gümüş, İsrail komandası isə bürünc medal əldə edib.
Çarpaz qarşılaşmalarda Azərbaycan komandası uğurlu çıxış edərək yarışın bürünc medalına layiq görülüb. Gənclərdən ibarət qrup hərəkətləri Azərbaycan komandası isə ayrı-ayrı alətlər üzrə həm 5 halqa proqramında, həm də 5 cüt gürzlə çıxışda fəxri kürsünün üçüncü pilləsinə qalxıb.
Avropa Kubokunun sonuncu günündə gənclər yaş kateqoriyasında gimnastlardan fərdi proqram təsnifatı çərçivəsində lentlə çıxış edən Şəms Ağahüseynova (Azərbaycan) isə bürünc medalçı olub. Ümumilikdə bədii gimnastika üzrə Avropa kubokunu ölkəmiz 1 qızıl, 4 bürünc medalla yarışa yekun vurub.
Azarkeşlərə təşəkkür
Avropa Kubokunda qızıl medal qazanan Azərbaycanın qrup hərəkətləri komandasının üzvü Ləman Əlimuradova təəssüratlarını “Region plus” jurnalı ilə bölüşüb: “Milli Gimnastika Arenasında birinci olmaq və Azərbaycan himnini səsləndirmək qürurverici hissdir. Bizdə iki yeni proqram var idi. Komanda yoldaşlarımla fəxr edirəm. Xalqımızı sevindirdiyimiz üçün şadıq. Bizə dəstək olan hər kəsə təşəkkür edirəm. Eyni zamanda uğurda böyük pay sahibi olan məşqçilərə, federasiyaya minnətdarlıq hissimizi bildiririk”.
Qeyd edək ki, Ləman Əlimuradova, Darya Sorokina, Yelizaveta Luzan, Kamilla Əliyeva və Sofiya Məmmədovadan ibarət komanda üç top və iki halqa ilə hərəkətlərdə fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxıb.
Tallinlə bağlı gözləntilər
Azərbaycan gimnastlarını 2 həftədən sonra yeni sınaq gözləyir. Təmsilçilərimiz Avropa Gimnastikası (EG) tərəfindən təşkil olunacaq və Estoniyanın paytaxtı Tallində keçiriləcək bədii gimnastika üzrə qitə çempionatında iştirak edəcək. Azərbaycan yarışda tam heyətlə təmsil olunacaq. Böyüklər arasında fərdi yarışlarda Kamilla Seyidzadə, Gövhər İbrahimova və Zöhrə Cəfərova çıxış edəcəklər. Qrup komandasında Ləman Əlimuradova, Darya Sorokina, Yelizaveta Luzan, Güllü Ağalarzadə, Kamilla Əliyeva və Sofiya Məmmədova yer alacaqlar. Həmçinin Nəzrin Abdullayeva, Röya Əlikişiyeva, Ayan Nəsirova, Şəms Müvəffəqi, Nilufər Oruclu və Nəzrin Salmanlıdan ibarət yeniyetmələr qrupu da Tallində çıxış edəcək. İyunun 4-8-də keçiriləcək Avropa çempionatında ümumilikdə 39 ölkədən gimnastlar mübarizə aparacaqlar.

The European Rhythmic Gymnastics Cup, hosted by Azerbaijan for the second time from May 1 to 4, once again impressed audiences with spectacular performances and intense competition. Gymnasts from 25 countries competed fiercely for medals. Musical performances, specially choreographed dance routines, and unexpected flash-mobs captivated spectators of all ages. A distinctive feature of this European Cup was the inclusion of "cross bouts" between teams during the group stages.
One gold and four bronzes
The first day featured individual competitions. In the senior category, gymnasts performed routines with hoop and ball. Azerbaijan was represented by Govhar Ibrahimova and Kamilla Seyidzade. On the second day, winners in senior events with hoop, ball, clubs, and ribbon were determined. Ukraine’s Taisia Onofriychuk claimed gold in clubs, Italy’s Tara Dragas took silver, while Bulgaria’s Dara Malinova earned bronze. In ribbon routines, Taisia Onofriychuk again secured gold; silver went to Tara Dragas (Italy) and bronze to Amalia Liki (Romania).
In senior group events with 3 balls and 2 hoops, Azerbaijan’s team won the gold medal. Ukraine took silver and Italy claimed bronze. In the five ribbons event, Italy emerged victorious, followed by Estonia in second place and Bulgaria in third.
On day three, the junior group competed in events with 5 hoops and 5 pairs of clubs. The gold medal was awarded to Bulgaria’s athletes, silver to Ukraine, and bronze to Israel.
In the "cross bouts," Azerbaijan’s team secured a bronze medal.
On the final day of the competition, junior gymnast Shams Aghahuseynova from Azerbaijan won bronze performing with ribbon in the individual classification programme. Thus, Azerbaijan finished the European Rhythmic Gymnastics Cup with one gold and four bronze medals.
Gratitude to supporters
Laman Alimuradova, a member of Azerbaijan’s group exercise team who won gold at the European Cup, shared her thoughts with R+: "I am proud to be the first gymnast after whose performance the Azerbaijani National Anthem was played under the roof of the National Gymnastics Arena. We performed two new routines. I am proud of my teammates. Many thanks to everyone who supports us. We are deeply grateful to the federation and coaches who contributed greatly to our success."
It is worth noting that Alimuradova’s team—comprising Darya Sorokina, Elizaveta Luzan, Kamilla Aliyeva, and Sofia Mammadova—stood on the highest step of the podium for exercises with 3 balls and 2 hoops.
Looking Ahead to Tallinn
New challenges await Azerbaijani gymnasts in early June as they prepare to compete in the continental championship organised by European Gymnastics in Tallinn. Azerbaijan will be represented by a full team at this event. In individual senior competitions, Kamilla Seyidzade, Govhar Ibrahimova, and Zohra Jafarova will perform. The team will also include Laman Alimuradova, Darya Sorokina, Elizaveta Luzan, Güllü Aghalarzade, Kamilla Aliyeva, and Sofia Mammadova.
A junior group comprising Nazrin Abdullayeva, Röya Alikishiyeva, Ayan Nasirova, Shams Muvaffagi, Nilufar Orujlu, and Nazrin Salmanly will also compete in Tallinn. The European Championship will take place from June 4 to 8 and will feature gymnasts from 39 countries.