BUZLAR YERİNDƏN TƏRPƏNDİ
Azərbaycanda qış idman növlərinin perspektivli olmadığı dəfələrlə söylənilib. Bu da səbəbsiz deyil. Müstəqillik dönəmində daim əcnəbi idmançıları milliləşdirməklə ölkəmizi təmsil etmək imkanı vermişik. Bu vəziyyətdə qış idman növlərinə maraq hələ də azarkeş səviyyəsində mövcud olsa da, geniş yayıla bilmədi. İqlimə görə ölkəmizdə nadir hallarda qar yağdığına görə bu idman növlərinin inkişafı mütləq şəkildə problemlə üzləşib. Son illər “Şahdağ” dağ-xizək kurortunda yaradılan şərait, eləcə də Bakıda Heydər Əliyev adına İdman-Konsert Kompleksində xokkey idmanı üçün buz meydançasının istifadəyə verilməsi vəziyyəti dəyişib.
Yeni idarəetmə - yeni düşüncə
İdarəetməyə yeni yanaşmadan sonra Azərbaycan Qış İdman Növləri Federasiyası faktiki olaraq bu sektoru dirçəltməyə başlayıb. Federasiya Azərbaycanda mövcud olan xizək kurortlarının nəzdində xizək və digər qış idman məktəbi proqramlarının inkişaf etdirilməsinə start verib. Əhalinin bütün təbəqələrindən olan insanların, xüsusilə də uşaq və gənclərin həvəskar səviyyədə olsa belə qış idman növləri il məşğul olması üçün layihələr hazırlanıb. 2025-ci ildən etibarən isə federasiya beynəlxalq əlaqələri inkişaf etdirərək mötəbər yarışların ölkəmizdə təşkili üçün danışıqlarda uğur əldə edib.
İlk növbədə, Beynəlxalq Xizək və Snoubord Federasiyası (FIS) ilə əməkdaşlıq qeyd olunmalıdır. Uzun danışıqlardan sonra Beynəlxalq Xizək və Snoubord Federasiyası və Azərbaycan Dövlət Turizm Agentliyi arasında qış turizmi və qış idman növləri üzrə potensialın inkişaf etdirilməsi, Azərbaycanın qış idman növləri üzrə nüfuzlu beynəlxalq yarışlara ev sahibliyi etməsi üçün tərəfdaşlıq haqqında müqavilə imzalanıb. Müqavilədə qış turizmi sahəsində mövcud infrastrukturun artırılması və təkmilləşdirilməsi, ölkəmizin xarici turistlər üçün qış turizmi üzrə cəlbedici məkana çevrilməsi, eləcə də, beynəlxalq xizək yarışlarının “Şahdağ Turizm Mərkəzi”ndə təşkili istiqamətində birgə əməkdaşlıq nəzərdə tutulur. Layihənin əsas məqsədlərindən biri qış aylarında turistlərin Azərbaycana xüsusilə Şahdağa səfərinə dəstək olmaqdır. Beynəlxalq əməkdaşlıq çərcivəsində digər hədəf Azərbaycanı qış idman növləri üzrə dünya səviyyəli peşəkar yarışların keçirildiyi məkan kimi tanıtmaq, həmçinin ölkəmizin turizm brendi və məhsulların beynəlxalq arenada genişmiqyaslı marketinq və tanıtım kampaniyasının aparılmasını təmin etməkdir. Müqaviləyə əsasən, Beynəlxalq Xizək və Snoubord Federasiyası tərəfindən təşkil olunan qlobal yarışlarda (Dünya Kubokları və çempionatlarda) Azərbaycan təşkilatın tərəfdaşı kimi çıxış edəcək.
Belə ki, 2026-cı ilin qış mövsümündən başlayaraq “Şahdağ Turizm Mərkəzi”ndə Beynəlxalq Xizək və Snoubord Federasiyasının dünya miqyaslı yarışlarının təşkili planlaşdırılır. Azərbaycan tərəfinin Beynəlxalq Xizək Alpinizmi Federasiyasına (İSMF) ünvanladığı ilk müraciət artıq müsbət qarşılanıb. İSMF tərəfindən yarışların “Şahdağ Turizm Mərkəzi”ndə keçirilməsi ilə bağlı qərar qəbul edilib və yarışlar beynəlxalq federasiyanın yarış təqviminə salınıb. Beləliklə, Azərbaycan ilk dəfə qış idman növlərində Avropa çempionatı kimi nüfuzlu yarışa ev sahibliyi edəcək. Xizək alpinizmi üzrə Avropa Çempionatının 2026-cı ilin 4-8 mart, Dünya Kubokunun isə 6-8 mart tarixlərində “Şahdağ Turizm Mərkəzi”ndə keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Qış Olimpiya Oyunlarına hazırlıq
Daha bir önəmli məqam gələn il baş tutacaq Qış Olimpiya Oyunlarında Azərbaycanın təmsil olunmasıdır. Ölkəmizin adından fiqurlu konkisürən Vladimir Litvintsev çıxış edəcək. Litvintsev ABŞ-nin Boston şəhərində keçirilən dünya çempionatında 15-ci yeri tutmaqla mötəbər yarışda iştirakını təmin edib. Lisenziya qazanan idmançı 2026-cı ildə İtaliyada keçiriləcək Qış Olimpiya Oyunlarına vəsiqəni rəsmiləşdirib.
Azərbaycan Qış İdman Növləri Federasiyası millidə rəqabət yaratmaq üçün iki əcnəbi idmançını milliləşdirmək qərarına gəlib. Bunlardan biri Veronika Jilinadır. 17 yaşlı idmançının Azərbaycan pasportu almasına baxmayaraq, onu idman vətəndaşlığını dəyişməsinə Rusiya tərəfindən icazə verilməlidir. Jilinanın avqustdan etibarən Azərbaycan milli komandasında təmsil olunacağı gözlənilir. Sabiq komandasının yekun razılığı əldə olunandan sonra idmançı payızda Pekində keçiriləcək 2026-cı il Olimpiya Oyunlarının seçmə turnirində yarışmaq hüququ qazanacaq.
Rusiyadan Azərbaycan pasportu alan digər idmançı əslən azərbaycanlı xizəkçi Zahir Cəfərovdur. Son illər Rusiya yığmasında çıxış edən Zahir Cəfərov federasiyadakı dəyişiklikdən sonra Vətənə qayıtmağa razılıq verib. 26 yaşlı idmançı xizəklə tullanma və xizəksürmə növlərində yeni mövsümdən Azərbaycanın adından çıxış edəcək.

Азербайджан собирается принять первый континентальный чемпионат по зимним видам спорта
Мы неоднократно слышали о том, что зимние виды спорта в Азербайджане не являются перспективными. И эти высказывания имели под собой определенную почву. Начиная с периода независимости в Азербайджане постоянно национализировали иностранных спортсменов c возможностью представлять нашу страну на международных соревнованиях. При таком раскладе интерес к зимним видам спорта не мог получить широкого распространения, хотя на уровне фанатов он все же был. В Азербайджане редко выпадает снег и поэтому развитие этих видов спорта сталкивалось с проблемами. Условия, созданные в последние годы на горнолыжном курорте Шахдаг, а также открытие ледовой площадки для хоккея в Спортивно-концертном комплексе имени Гейдара Алиева в Баку позволили изменить ситуацию.
Новое руководство - новое мышление
После нового подхода к менеджменту в Федерации зимних видов спорта Азербайджана фактически началось возрождение этой сферы. Был дан старт развитию лыжных и других программ в зимних спортивных школах при существующих в стране горнолыжных курортах. Разработаны проекты, позволяющие заниматься зимними видами спорта представителям всех слоев общества, особенно детям и молодежи, и даже на любительском уровне. А с 2025 года федерация, развивая международные связи, добилась успеха в переговорах по организации престижных соревнований в Азербайджане.
В первую очередь следует отметить сотрудничество с Международной федерацией лыжного спорта и сноуборда. После долгих переговоров Международная федерация лыжного спорта и сноуборда и Азербайджанское государственное агентство по туризму подписали соглашение о партнерстве для развития потенциала по зимнему туризму и зимним видам спорта. Соглашение также подразумевает проведение Азербайджаном престижных международных соревнований по этим видам спорта. Договоренность предусматривает расширение и совершенствование существующей инфраструктуры в сфере зимнего туризма, превращение страны в привлекательное место для зимнего туризма для иностранных туристов, а также совместное сотрудничество в области организации международных лыжных соревнований в комплексе Шахдаг. Одна из основных целей проекта - поддержка поездок туристов в Азербайджан, в частности в Шахдаг, в зимние месяцы. Другой целью в рамках международного сотрудничества является продвижение Азербайджана как места проведения профессиональных соревнований мирового уровня по зимним видам спорта, а также обеспечение проведения крупномасштабной маркетинговой и рекламной кампании туристических брендов и продуктов страны на международной арене. Согласно договоренности, Азербайджан будет выступать в качестве партнера организации на глобальных соревнованиях (кубках и чемпионатах мира), организуемых Международной федерацией лыжного спорта и сноуборда.
Так, начиная с зимнего сезона 2026 года на курорте Шахдаг планируется проведение всемирных соревнований Международной федерации лыжного спорта и сноуборда. Первое такое обращение азербайджанской стороны в международную федерацию уже встречено с одобрением. Эта заявка внесена в календарь международных соревнований.
Таким образом, Азербайджан впервые примет такое престижное соревнование, как чемпионат Европы по зимним видам спорта. Чемпионат Европы по горнолыжному альпинизму пройдет с 4 по 8 марта 2026 года, а Кубок мира - с 6 по 8 марта в туристическом центре Шахдаг.
Готовимся к зимним Олимпийским играм
Еще один важный момент - участие Азербайджана в зимних Олимпийских играх, которые пройдут в следующем году в Италии. Нашу страну будет представлять фигурист Владимир Литвинцев. Он занял 15-е место на престижном чемпионате мира в Бостоне, получил лицензию и прошел отбор на зимние Олимпийские игры-2026.
Кроме того, Федерация зимних видов спорта Азербайджана решила национализировать двух иностранных спортсменов, чтобы создать конкуренцию в стране. Одна из них - Вероника Жилина. Несмотря на то, что 17-летняя спортсменка уже получила азербайджанский паспорт, ей предстоит еще получить разрешение на смену российского спортивного гражданства. Ожидается, что Жилина будет представлена в национальной команде с августа. После того как будет достигнуто окончательное согласие ее бывшей команды, спортсменка получит право участвовать в отборочном турнире Олимпийских игр 2026 года в Пекине осенью.
Другим спортсменом, сменившим паспорт, стал лыжник азербайджанского происхождения Захир Джафаров. В последние годы он выступал за сборную России. 26-летний спортсмен будет представлять нашу страну в прыжках с трамплина и лыжных гонках.