UFC: AZƏRBAYCAN DEBÜTÜ
Aylarla gözlənilən intizardan sonra Azərbaycanın paytaxtında ölkə tarixində ilk UFC döyüş gecəsi baş tutub. “UFC Fight Night” brendi altında keçirilən turnir “Baku Crystal Hall” arenasında 14 mindən çox tamaşaçı toplayıb. Ümumilikdə 2 saat 53 dəqiqə 52 saniyə davam edən 12 döyüş baş tutub. Bu Bakı gecəsi UFC tarixində ən uzun gecələrdən biri olub və bu, ona müvafiq reytinqdə 11-ci yeri tutmağa kömək edib.
Tədbirin fəxri qonaqları arasında Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva, Bakı Media Mərkəzinin direktoru Arzu Əliyeva, Azərbaycan Milli Olimpiya Komitəsinin baş katibi Azər Əliyev və onların ailə üzvləri də olub.
Üç döyüşçü və qalib
Azərbaycanı turnirdə üç döyüşçü təmsil edib. Tarixi gecədə ikinci ən vacib döyüş reytinq cədvəlinin 11-cisi olan Rafael Fiziyevlə çilili İqnasio Baxamondes arasında keçirilib və təmilçimiz hakimlərin yekdil qərarı ilə qalibiyyət qazanıb.
Digər azərbaycanlı döyüşçü Nazim Sadıxov isə təcrübəli braziliyalı Nikolas Motta ilə qarşılaşıb və ikinci raundda texniki nokautla qalib gəlib. Bu döyüş “Gecənin performansı” kimi tanınıb və hər iki döyüşçü 100 min ABŞ dolları məbləğində mükafatlara layiq görülüb.
Təəssüf olsun ki, UFC-də debüt edən Tofiq Musayev azarkeşləri sevindirə bilməyib. O, kifayət qədər təcrübəli qırğız Mıktıbek Oralbaya ilk raudda uduzub.
“UFC Fight Night”ın əsas kartı
Yüngül çəki: Nazim Sadıxov (10-1-1, Azərbaycan) - Nikolas Motta (15-5-0, Braziliya), Texniki nokaut, 2-ci raund
Yüngül çəki: Mıktıbek Orolbay (13-2-1, Qırğızıstan) - Tofiq Musayev (debütant, Azərbaycan), Ağrıdıcı fənd, 1-ci raund
Yüngül çəki: Rafael Fiziyev (12-4-0, Azərbaycan) - İqnasio Baxamondes (17-5-0, Çili), Hakimlərin qərarı - 30:27, 30:27, 30:27
Yarım ağır çəki: Xalil Rauntri Jr (14-6-0, ABŞ) - Camal Hill (12-3-0, ABŞ), Hakimlərin qərarı - 49:46, 50:45, 50:45
“UFC Fight Night”in əsas döyüşü isə keçmiş yarım ağır çəki çempionu Camal Hillə sabiq kəmər iddiaçısı Xalil Rauntri arasında baş tutub. Görüş Rauntrinin qələbəsi ilə yekunlaşıb.
Rezonans və qiymətləndirmələr
Bakıda ilk UFC döyüş gecəsi ölkədə qarışıq təkbətək döyüş növlərinin çoxlu sayda azarkeşi olduğunu göstərib. Lakin əksər azarkeşlərin MMA qaydalarını bilmədiyi hiss olunurdu. Azərbaycana gələn UFC rəhbərliyi və idmançılar göstərilən qonaqpərvərliyi yüksək qiymətləndirməklə təşkilatçılıqdan razı qaldıqlarını söyləyiblər. Mütləq Döyüş Çempionatının (UFC) prezidenti Deyna Uayt Bakıdakı turnirlə bağlı yarışdan sonra baş tutan mətbuat konfransında fikirlərini bölüşüb: “Bakı mükəmməldir. Şəhər çox gözəldir. İnsanlar qonaqpərvərdirlər. Həyat yoldaşımla Bakı barədə danışmışam. Azərbaycandan çox gözəl hisslərlə qayıdacağam. Azərbaycan paytaxtı bizim üçün yeni məkan oldu. Fikrimcə, buradakı yarış xoş məqamlarla yadda qalacaq”. Turnirdə hakimliklə bağlı narazılığa gəlincə, UFC rəhbəri bu barədə açıqlama vermək istəməyib.
Döyüşçülərin rəyləri
İlk dəfə UFC gecəsində iştirak edən Tofiq Musayev məğlubiyyətinə sosial mediada yazdığı fikirlərlə şərh verib: “Bu dəfə qələbə qismət olmadı. Bəzən insan çox çalışar, çox inanar, amma həyat bizə fərqli sınaqlar təqdim edər. Bu yol tək gedilmir. Mənimlə gecə-gündüz təlim meydanlarında nəfəs-nəfəsə çalışan komanda yoldaşlarım, hər səhər motivasiya verən məşqçi heyətim - siz mənim üçün sadəcə yoldaş deyilsiniz, bu mübarizənin bir parçasısınız. Və sizin səsiniz… Arenada yüksələn o çağırışlar, adımı səsləyən minlərlə insanın səsi… Sizin dəstəyinizi eşitdim, hiss etdim. Bəzən bir döyüşü uduza bilərik, amma bu sevgini uduzmaq mümkün deyil. Bu, son deyil. Mən geri dönəcəyəm. Daha güclü, daha möhkəm, daha inamlı”.
Xatırladaq ki, Tofiq Musayevin döyüşü baş tutmamaq təhlükəsi ilə üzləşib. Rəqib Tofiq Musayevdən 5 kq ağır olduğu üçün təşkilatçılar görüşü yarışdan çıxarmaq istəyib. Döyüşün baş tutmasını istəyən T.Musayev rəqibin artıq çəkisi ilə razılaşıb və özü çəki qaldırmağa başlayıb.
Bakı turnirində qələbə qazanan Nizami Sadıxov dəstəyə görə azarkeşlərə təşəkkür edib: “Bakıda doğma şəhərdə uduzmaq barədə düşünə bilmərəm. Sizin dəstəyinizlə ancaq qələbə istəyim olub. Günlərlə ağır məşqlər bəhrəsini verdi. Çox sevinirəm ki, Azərbaycanda qələbə qazandım”.
İqnasio Bahamondesə qalib gələrək UFC reytinqində yüksələn Rafael Fiziyev də emosiyalarını bölüşüb: “Azərbaycanda döyüş növləri çox sevilir. UFC gecəsində olan azarkeşlərin dəstəyi bu fikri təsdiqləyir. Bakıdakı azarkeşlərə təşəkkürü qələbə ilə bildirmək istəyim baş tutdu. Hər zaman burada döyüşməyə hazıram”.
Bakıda keçirilən UFC döyüşlərinin ilk gecəsi ölkə və region üçün əlamətdar hadisə olub. Bir çox texniki elementləri, ağrıverici və boğucu texnikaları özündə əks etdirən, təxminən üç saatlıq döyüş marafonu tamaşaçılara həyəcanlı tamaşa bəxş edib və Azərbaycanda UFC-nin böyük potensiala malik olduğunu açıq şəkildə göstərib.

UFC: АЗЕРБАЙДЖАНСКИЙ ДЕБЮТ
После долгих месяцев ожидания в столице Азербайджана прошел первый в истории страны вечер боев UFC. Турнир под брендом UFC Fight Night собрал на арене Baku Crystal Hall более 14 тыс. зрителей. Всего состоялось 12 поединков общей продолжительностью 2 часа 53 минуты 52 секунды. Этот бакинский вечер стал одним из самых длинных в истории UFC, что помогло ему занять 11-е место в соответствующем рейтинге.
Среди почетных гостей мероприятия были вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева, директор Бакинского медиацентра Арзу Алиева, генеральный секретарь Национального олимпийского комитета Азербайджана Азер Алиев и члены их семей.
Три бойца и победитель
На турнире Азербайджан был представлен тремя бойцами. Особое внимание публики привлек второй по значимости бой вечера, в котором 11-й номер рейтинга в легком весе азербайджанец Рафаэль Физиев победил чилийца Игнасио Бахамондеса единогласным решением судей.
Другой азербайджанский боец Назим Садыхов встретился с опытным бразильцем Николасом Моттой и одержал победу техническим нокаутом во втором раунде. Этот поединок был признан «выступлением вечера», и оба бойца были награждены бонусами в размере $100 тыс.
К сожалению, третий азербайджанский участник, дебютант Тофик Мусаев, уступил представителю Кыргызстана Мыктыбеку Оролбаю, проиграв в первом раунде болевым приемом.
Полный кард турнира UFC Fight Night
Легкий вес: Назим Садыхов (Азербайджан) победил Николаса Мотту (Бразилия) техническим нокаутом во втором раунде.
Легкий вес: Мыктыбек Оролбай (Кыргызстан) победил Тофикa Мусаева (Азербайджан, дебют) болевым приемом в первом раунде.
Легкий вес: Рафаэль Физиев (Азербайджан) победил Игнасио Бахамондеса (Чили) (30:27, 30:27, 30:27).
Полутяжелый вес: Халил Раунтри-младший (США) победил Джамала Хилла (США) (49:46, 50:45, 50:45).
Главным событием вечера стал бой между бывшим чемпионом UFC в полутяжелом весе Джамалом Хиллом и экс-претендентом на титул Халилом Раунтри, в котором верх взял Раунтри.
Резонанс и оценки
Проведение UFC в Баку - свидетельство высокого интереса к смешанным единоборствам в Азербайджане. В то же время стало очевидно, что часть зрителей недостаточно хорошо ориентируется в правилах MMA.
Руководство UFC и спортсмены высоко оценили уровень организации и теплый прием в стране. Президент UFC Дэйна Уайт, выступая на пресс-конференции после турнира, подчеркнул: «Баку - великолепен. Город очень красивый, а люди невероятно гостеприимны. Я обсуждал это с супругой - из Азербайджана мы уезжаем с прекрасными впечатлениями. Баку стал для нас новой ареной, и, думаю, этот турнир запомнится многим как положительный опыт».
На вопросы о судейских решениях Уайт предпочел не давать развернутых комментариев.
Отзывы бойцов
Тофик Мусаев, впервые выступивший в UFC и потерпевший поражение, так прокомментировал это в соцсетях: «В этот раз победить было не суждено. Порой человек много работает и у него сильная вера, но жизнь подвергает его различным испытаниям. Этот путь проложен не для одного. Мои товарищи по команде, которые неустанно трудятся со мной на тренировках день и ночь, мои тренеры, которые мотивируют меня каждое утро, - вы для меня не просто товарищи, а часть этой борьбы. И ваши голоса… Эти громкие призывы на арене, голоса тысяч людей… Я услышал и почувствовал вашу поддержку. Можно проиграть один бой, но эту любовь проиграть невозможно. Это еще не конец. Я вернусь - еще сильнее и крепче».
К слову, участие Мусаева в турнире было под вопросом: его соперник не уложился в вес и превысил лимит на 5 кг. Организаторы были готовы отменить бой, но Тофик принял вызов и начал добирать вес, чтобы бой состоялся.
Назим Садыхов, одержавший уверенную победу, также поблагодарил болельщиков: «Я не мог проиграть в родном Баку. Благодаря вашей поддержке был настроен только на победу. Тяжелые тренировки принесли результат, и я рад, что выиграл на родной земле».
Рафаэль Физиев, победивший Игнасио Бахамондеса и поднявшийся в рейтинге UFC, тоже поделился эмоциями: «Азербайджан любит боевые искусства, и вечер UFC в Баку это подтвердил. Я чувствовал поддержку зрителей и хочу вновь сражаться здесь. Всегда готов выйти в октагон в Баку».
Первый вечер боев UFC в Баку стал знаковым событием для страны и региона. Почти трехчасовой марафон поединков с множеством технических элементов, болевых и удушающих приемов подарил зрителям захватывающее зрелище и дал понять: UFC в Азербайджане имеет большой потенциал.