Çərşənbə axşamı, 02:52
Azərbaycan idmançıları dünyanı təəccübləndiriblər: gimnastlar, karateçilər və kikboksçular qeyri-olimpiya növlərinin əsas qəhrəmanlarına çevriliblər
Çinin Çendu şəhərində 12-ci Dünya Oyunları uğurla sona çatıb. Avqustun 7-17-də baş tutan yarışda Azərbaycan - akrobatika gimnastikası, aerobika gimnastikası, tamblinq, karate, uşu, kikboksinq, taekvondo idman növlərində 14 idmançı (11 kişi, 3 qadın) ilə təmsil olunub.
Qeyd edək ki, sayca 12-ci dəfə təşkil olunan yarışın əsas məqsədi Olimpiya Oyunlarına daxil olmayan idman növlərini təbliğ və inkişaf etdirməkdir. Olimpiya Oyunlarında olduğu kimi  Dünya Oyunlarında da istənilən idmançı mübarizəyə qoşula bilməz. İdmançılar təsnifat turnirlərində özünü sübut edərək oyunlarda iştiraka lisenziya qazanmalıdır. 1981-ci ildən keçirilən Dünya Oyunları dörd ildə bir dəfə təşkil olunur. Yarış Beynəlxalq Ümumdünya Oyunlar Assosiasiyası tərəfindən Milli Olimpiya Komitəsinin dəstəyi ilə reallaşır.
Mükafatların sayına görə
Çenduda keçirilən 12-ci Dünya Oyunlarında Azərbaycan komandası 5 gümüş medal qazanıb. Karateçi İrina Zaretska ( 68 kq), kikboksçu Amin Quliyev (63,5 kq), Murad Rəfiyev-Daniyel Abbasov cütlüyü (akrobatika gimnastikası), Tofiq Əliyev (tamblinq) və Mədinə Mustafayeva-Vladimir Dolmatov dueti (aerobika gimnastikası) fəxri kürsüdə ikinci yerə yüksəlib.
Pandemiyaya görə 2022-ci ildə baş tutan ötən oyunlarda Azərbaycan komandası vətənə 2 medalla qayıtmışdı. Amma həmin turnirdə mükafatlardan biri qızıl idi. Həmin yarışda kikboksçu Bəhram Rəcəbzadə qızıl medal qazanmaqla ölkəmizin aktivinə ən yüksək mükafatı yazdırmışdı. Birmingem şəhərində keçirilən həmin oyunlarda Azərbaycan komandası 99 ölkə arasında 45-ci yeri tutmuşdu.
Çindəki yarışda Azərbaycan nümayəndə heyəti 56-cı yerdə qərarlaşıb. Bununla belə mükafat sayına görə Çendudakı yarışlar ən yaxşı nəticə kimi tarixə düşüb. İndiyə qədər heç vaxt oyunlarda 5 mükafatımız olmayıb. Çində xüsusilə fərqlənən gimnastları qeyd etmək lazımdır. Dünya və Avropa çempionu Mixail Malkinin əvəzinə son anda yarışa yollanan Tofiq Əliyev mükəmməl çıxışla dünyanın diqqətini cəlb edib. Tamblinq üzrə təmsilçimiz yarışda yeni hərəkət göstərməklə tarixi nailiyyətə imza atıb. Gimnastımız tamblinq cığırında çətin element olan üçlü salto və üçlü vint kombinasiyasını uğurla icra edərək 30.500 xal toplayıb və gümüş medala layiq görülüb. Bu çətin kompozisiya ilk dəfə Tofiq Əliyev tərəfindən nümayiş etdirildiyinə görə gələcəkdə elementin onun adı ilə adlandırılacağı gözlənilir.
Akrobatika gimnastikası üzrə kişi cütlüyümüz – Murad Rəfiyev və Daniel Abbasov qarışıq hərəkətlər proqramında 28.730 xal toplamaqla ikinci olub. Aerobika gimnastikası üzrə dünya çempionları, qarışıq cütlük Mədinə Mustafayeva və Vladimir Dolmatov da 19.750 xalla gümüş medalın sahibi olub. Hər iki növdə gimnastlara qızıl medal qazanmaq üçün cüzi xal çatmayıb. Kikboksçu Amin Quliyev finalda ukraynalı idmançı Qleb Mazura uduzaraq ikinciliklə kifayətlənib. Taekvondo yarışlarında İrina Zaretskayanın gümüş medalı müsbət nəticə kimi qəbul edilməlidir. Uzun müddət tatamidən kənarda qalan olimpiya mükafatçısı Çindəki mükafatla özünəinamı geri qaytarıb. Həlledici görüşdə üçqat dünya və Avropa çempionu İrina Zaretska İsveçrə təmsilçisi Yelena Quriçiyə uduzmaqla gümüş medalla kifayətlənib.
Hər kəsdən gizli məşqlər
“Region plus” jurnalına müsahibəsində İrina Zaretska artıq böyük idmana qayıtmasından danışıb: “Uşağım dünyaya gələndən sonra belə böyük turnirdə qazandığım ilk medaldır. Əlbəttə, keçdiyim yol və gördüyüm işlərlə bağlı böyük qürur hissi keçirirəm. Yenidən dünya reytinqində ön sıralardayam. Dünya Oyunlarındakı çıxışıma görə sevinməmək mümkün deyil. Yarışda asan döyüş yox idi, çünki bütün rəqiblər karate üzrə dünya elitasına daxildir. Ümumiyyətlə, bu yarışa düşmək üçün xüsusi lisenziya qazanmaq lazım idi. Hər çəki dərəcəsində dünyanın ən yaxşı səkkiz idmançısı iştirak edirdi. Ən çox yadda qalan iki döyüşüm olub: 10:0 hesabı ilə qalib gəldiyim indoneziyalı rəqibimlə qarşılaşma və yarımfinalda yaponiyalı karateçi ilə döyüş. Həmin qarşılaşma vaxtından əvvəl 11:3 hesabı ilə başa çatdı. Yeri gəlmişkən, həmin indoneziyalı idmançı ilə 2023-cü il dünya çempionatında da qarşılaşmışdım – onda 5:5 hesabı ilə qalib gəlmişdim (son xalı qazanmaqla), indi isə 10:0. Bu, həqiqətən də, motivasiya verir. Demək ki, düzgün yoldayam”.
Dünya Oyunlarının gümüş medalçısı Mədinə Mustafayeva da təəssüratlarını bölüşüb: “Yarışdan öncə əsas məqsəd oyunlarda medal qazanmaq idi. Dünya çempionatında gümüş medal qazanandan sonra Çində də mükafatçılar sırasında olacağımıza inanırdıq. Fikrimcə, çox yaxşı çıxış etdik. Vladimir Dolmatovla duetimiz bu dəfə də ölkəmizə medal qazandırdı. Qızıl medala bir qədər xal fərqi çatmadı. Növbəti yarışımız Azərbaycanda olacaq. Gəncədə ilk dəfə keçiriləcək Avropa çempionatında iştirak edəcəyik. Məqsədimiz çempion olmaqdır. Bunun üçün noyabra qədər bir sıra turnirlərdə iştirak etməyi planlaşdırırıq”.
30.500 xal toplayan və özünəməxsus kombinasiya ilə hakimləri heyran edən Tofiq Əliyev “Region plus”a eksklüziv müsahibəsində bu elementin necə yaranmasından danışıb: “Yarışdan əvvəl yuxuda görmüşdüm ki, belə bir çətin hərəkəti edirəm. Sonra məşqçi ilə danışaraq heç kimə demədən hazırlığa başladım. Hətta milli komandadakı yoldaşlarıma da bu barədə məlumat vermədim. Nəhayət, hərəkətin icrasından sonra zalda hamı heyran qaldı. Çətin kompozisiyanı ilk dəfə yerinə yetirdiyimə görə qürurluyam. Sonradan məlumat verildi ki, bu hərəkət gələcəkdə mənim adımla adlandırıla bilər”.

ЧЭНДУ-2025: ПЯТЬ СЕРЕБРЯНЫХ ИСТОРИЙ
Азербайджанские спортсмены удивили мир: гимнасты, каратистка и кикбоксер стали главными героями неолимпийских дисциплин
В китайском Чэнду завершились 12-е Всемирные игры. Соревнования прошли с 7 по 17 августа и стали вполне успешными для сборной Азербайджана. Наша команда была представлена 14 спортсменами (11 мужчин и 3 женщины) в таких видах спорта, как акробатическая гимнастика, аэробная гимнастика, тамблинг, карате, ушу, кикбоксинг и тхэквондо.
Отметим, что основная цель этих Игр - популяризация и развитие видов спорта, не входящих в программу Олимпийских игр. Подобно Олимпиаде участвовать в них может не каждый - спортсмены обязаны пройти квалификационные турниры и завоевать лицензию. Проводимые с 1981 года соревнования организуются раз в четыре года Международной ассоциацией Всемирных игр при поддержке национальных олимпийских комитетов.
По количеству наград
На 12-х Всемирных играх в Чэнду сборная Азербайджана завоевала пять серебряных медалей. Призерами стали: каратистка Ирина Зарецкая (до 68 кг), кикбоксер Амин Гулиев (до 63,5 кг), мужской дуэт Мурад Рафиев и Даниэль Аббасов (акробатическая гимнастика), Тофик Алиев (тамблинг), смешанная пара Мадина Мустафаева и Владимир Долматов (аэробная гимнастика).
На предыдущих Играх в 2022 году, прошедших с задержкой из-за пандемии, Азербайджан завоевал две медали - одну из них золотую. Тогда Бахрам Раджабзаде стал чемпионом в кикбоксинге, а сборная заняла 45-е место среди 99 стран. В этот раз Азербайджан разместился на 56-й позиции, но по количеству наград игры в Чэнду стали самыми результативными в истории нашего участия - никогда ранее сборная не увозила с собой сразу 5 медалей.
Особенно стоит отметить успехи гимнастов. В последний момент вместо титулованного Михаила Малкина в состав был включен Тофик Алиев, который своим выдающимся выступлением привлек внимание всего мира. В программе по тамблингу он впервые продемонстрировал уникальную комбинацию - тройное сальто в сочетании с тройным винтом, за которую получил 30.500 балла и завоевал «серебро». Поскольку этот сложнейший элемент впервые был выполнен именно Тофиком, не исключено, что в будущем он будет назван его именем.
Мужской дуэт Мурад Рафиев и Даниэль Аббасов в программе смешанных упражнений по акробатической гимнастике набрал 28.730 балла и занял второе место. В аэробике Мадина Мустафаева и Владимир Долматов также удостоились «серебра» (19.750). В обоих случаях нашим гимнастам до «золота» не хватило совсем немного.
В финале по кикбоксингу Амин Гулиев уступил украинцу Глебу Мазуре и стал серебряным призером. А в соревнованиях по тхэквондо Ирина Зарецкая, несмотря на проигрыш в финале, показала достойный результат. Олимпийская медалистка, долгое время не выступавшая, вернула себе уверенность, завоевав «серебро». В решающем поединке трехкратная чемпионка мира и Европы проиграла швейцарке Елене Гурич, но вновь доказала свой высокий уровень.
Тренировки втайне от всех
В интервью журналу Region plus Ирина Зарецкая рассказала о своем возвращении: «Это моя первая медаль на столь крупном турнире после рождения ребенка. Я испытываю гордость за пройденный путь и проделанную работу. Снова в топе мирового рейтинга. На Всемирных играх не бывает легких боев - все соперницы входят в мировую элиту. Чтобы попасть сюда, нужно было пройти жесткий отбор: в каждом весе участвовали только восемь лучших спортсменок мира. Особенно запомнились две схватки - с индонезийкой, которую я победила 10:0, и полуфинал против японки, где я выиграла досрочно со счетом 11:3. Кстати, с той же индонезийкой я встречалась на ЧМ-2023 и тогда победила 5:5 по правилу последнего очка. Сейчас же - уверенная победа. Это дает мотивацию и подтверждает, что я на правильном пути».
Своими впечатлениями поделилась и серебряная медалистка в аэробике Мадина Мустафаева: «Главной целью было попасть в число призеров. После «серебра» на чемпионате мира мы верили, что и в Китае сможем добиться успеха. Думаю, мы выступили очень хорошо. Наш дуэт с Владимиром Долматовым снова принес медаль нашей стране. До «золота» не хватило буквально нескольких десятых. Следующие соревнования пройдут в Азербайджане - мы выступим на чемпионате Европы, который впервые примет Гянджа. Наша цель - «золото». Для этого до ноября планируем принять участие в ряде турниров».
Тофик Алиев, набравший 30.500 балла и поразивший судей уникальной комбинацией, в эксклюзивном интервью Region plus рассказал, как рождался этот элемент: «Перед соревнованиями мне приснилось, что я исполняю этот сложный элемент. После этого я поговорил с тренером и начал тренировки втайне от всех - даже товарищам по сборной не говорил. Когда я выполнил этот элемент на соревнованиях, все в зале были в шоке. Я горжусь тем, что впервые исполнил такую сложную композицию. Позже стало известно, что элемент может быть назван в мою честь».