Baş məşqçinin işdən azad edilməsi və Ukrayna ilə heç-heçə: Azərbaycan millisini nə gözləyir?
Azərbaycan millisinin DÇ-2026-nın seçmə mərhələsi fiasko ilə başlayıb. Portuqaliyalı baş məşqçi Fernando Santuşun rəhbərliyi altında milli komandanın Reykyavikdə İslandiyaya 0:5 hesablı biabırçı məğlubiyyəti növbəti dəfə azarkeşlərin qəzəbinə səbəb olub.
“24 saat effekti: tərəqqi illüziyası”
Əslində, həm məğlubiyyət, həm də böyük hesab sürpriz olmayıb. Son aylar media Santuşun komandaya fayda verməyəcəyini və seçmə mərhələdə biabırçı məğlubiyyətlərin yaşanacağı barədə proqnoz verirdi. Amma ölkə futboluna cavabdeh qurum AFFA portuqal mütəxəssisə inanmaqda davam edirdi. Nəticədə ilk oyunda İslandiyaya uduzandan sonra AFFA rəhbərliyi təcili toplantı keçirməyə məcbur oldu. Müqaviləsi 2027-ci ildə başa çatan Santuşla razılaşmaya birtərəfli qaydada xitam verilərək 70 yaşlı məşqçi Vətəninə yola salındı.
Seçmə mərhələnin Ukraynayla oyununa 24 saat qalmış yığma bir oyunluq U-21 komandasının baş məşqçisi Ayxan Abbasova tapşırıldı. Millidə təcrübəsi olmayan A.Abbasov 24 saata demək olar millini bütövlüklə dəyişməyi bacardı. İlk turda Fransaya uduzan Ukrayna millisinə Bakıda qələbə çox vacib idi. Amma milli qısa müddətdə toparlanmaqla evdə əzmkar mübarizə sayəsində Ukraynayla 1-1 hesabını qoruyub. Komandanın əməyini kiçiltmədən, Ukrayna ilə matçda qazanılan xalda bəxt amilinin olduğunu söyləməliyik. Təcrübəli azarkeşlər milli komandanın hər seçmə mərhələdə 1-2 oyunda yaxşı mənada sürpriz etdiyindən xəbərdardır. Sadəcə 24 saata Azərbaycan millisinin dəyişməsinə inanmamalıyıq.
Buna baxmayaraq, bu oyunda həqiqətən də məşqçinin əməyi özünü büruzə verib: Ayxan Abbasov komandada inam yaratmağı bacarıb. Santuşun rəhbərliyi altında nizamı pozulmuş və ruhdan düşmüş komanda öz birliyini bərpa edib və sona qədər mübarizə apararaq bir xal qazanıb. Bacarıq və hazırlıq çatışmayanda azərbaycanlı oyunçular bunu əzm və fədakarlıqla tamamladılar və bunu inkar etmək olmaz. Etiraf etmək lazımdır: bu məqam onların bu seçmə mərhələdə son uğuru ola bilər. Axı, komandanın ciddi potensialı yoxdur. Azərbaycan ən yaxşı halda yalnız sonuncu yerdən yayınmaq üçün mübarizə apara bilər.
3 milyonluq fiasko
Ukrayna ilə oyun dərs olub: xaricilərə xərclənən milyonların israf olduğunu sübut edən dərs. Fernando Santuşun işə götürülməsi təkcə futbolumuzu bərbad vəziyyətə salmayıb, həm də xeyli vaxt və pul itkisi ilə nəticələnib.
Portuqaliyalı məşqçinin Azərbaycan millisindəki fəaliyyəti tarixin ən uğursuzlarından biri olub. Keçən ilin iyun ayında təyin olunan Santuş vəzifəsini doqquz məğlubiyyət və iki heç-heçə rekordu ilə tamamlayıb. Bu rəqəmlər onun “uğuru”nun tam mənzərəsini göstərir.
İslandiyaya məğlubiyyətdən sonra Santuşun istefa verməməsi təəccüblü deyil. Görünür, 70 yaşlı menecer təzminat gözləyir və bunu gizlətmirdi. Xatırladaq ki, FİFA qaydalarına əsasən, məşqçi qovulduğu halda, müqaviləsində nəzərdə tutulan təzminat almaq hüququna malikdir. Təsdiqlənməmiş xəbərlər göstərir ki, Santuşun təzminatı 2-3 milyon avro aralığındadır. Diqqət yetirin: o, 2023-cü ildə Polşa millisinə baş məşqçi təyin olunduqdan cəmi doqquz ay sonra qovulub və 1,2 milyon avro təzminat alıb. Demək, qocalmış məşqçilərin bu “özəlliyi” heç kimə sirr deyil.
Bəs Azərbaycana belə məşqçi lazım idimi? Əlbəttə yox. Ölkədə beynəlxalq standartlara cavab verə biləcək oyunçu demək olar ki, yoxdur. Azərbaycan milli komandasına təyin olunan istənilən məşqçi maksimum 10-15 futbolçu seçir – bu, son dərəcə məhdud seçimdir. Əgər komandanın geniş istedad fondu yoxdursa və dünya çempionatına və ya Avropa çempionatına vəsiqə qazanmağı qarşısına məqsəd qoymursa, niyə xarici mütəxəssislərə milyonlar xərclənməlidir?
Yerli məşqçilərin vaxtı nə vaxt gələcək?
İndiki şəraitdə millini yerli məşqçiyə həvalə etmək lazımdır. Bu, bir neçə səbəbə görə daha məntiqlidir: birincisi, onlar daha az pula işləyirlər; ikincisi, onlar komandanın həqiqi potensialından maksimumu çıxara bilirlər. Üstəlik, yerli oyunçuları daha yaxşı tanıyır və onlarla işləməkdə bacarıqlıdırlar. Ona görə də milli komandaya azərbaycanlı məşqçinin rəhbərlik etməsi məntiqlidir.
Bütövlükdə ölkədə futbola gəlincə, problemlər çoxdur, həlli yolları isə azdır. Gənclər futboluna diqqət artırılmalı, gənc futbolçularla işləyən məşqçilərin ixtisaslarına yenidən baxılmalı, onlara adekvat şərait yaradılmalıdır. Nə qədər ki, gənclər futbolunda vəziyyət ağır olaraq qalır, böyüklərdən ibarət milli komandanın irəliləyişinə ümid yoxdur. Axı, milli komanda piramidanın zirvəsidir. Əgər U-17, U-19 və U-21 komandaları müntəzəm olaraq böyük hesabla məğlub olurlarsa, böyüklərdən uğur gözləmək əbəsdir.
Növbəti seçmə oyunlar oktyabrda keçiriləcək: yığma həmin ayın 10-da Parisdə Fransa millisi, 13-də isə Krakovda Ukrayna yığması ilə qarşılaşacaq. Oyunlara az vaxt qalıb, komandanı müvəqqəti olaraq Ayxan Abbasova həvalə etmək ən məntiqli qərar olardı.
Ekspert rəyləri
Vəli Qasımov (veteran futbolçu, məşqçi): “Azərbaycan futbolu daha bir neçə il geri düşüb. Fernandu Santuşun dövründə komanda çox geriləyib. İslandiyayla oyunda komandanın hansı vəziyyətdə olduğu aşkar görünüb. Futbolçularla anlaşa bilməyən məşqçi millidə uğur qazana bilməz. Yığma birmənalı olaraq yerli məşqçiyə tapşırılmalıdır. İslandiyayla oyunda dəqiq ötürmə görmədim, hansı taktikayla oynadıq bilmədik. Təəssüf olsun ki, millinin yaxın gələcəkdə inkişaf edəcəyinə ümid azdır”.
Əfran İsmayılov (milli komandanın sabiq futbolçusu): “Azərbaycana çox əcnəbi mütəxəssis gəlib. Nə ediblər? Pul qazanaraq çıxıb gediblər. Biz də nə qədər vaxt itirdik. Ondan 10 dəfə az pulu Ayxan Abbasova verəcəklər, amma vicdanla işləyəcək, komandanı yığacaq, uşaqlarda o milli ruhu, meydanda can qoymağı geri qaytaracaq. Futbolumuzu inkişaf etdirmək istəyiriksə, indiki vaxtda hamı Ayxan müəllimə dəstək olmalıdır. O, öz fikirlərini irəli sürməlidir və buna hörmətlə yanaşılmalıdır. Tədricən inkişafa nail olmaq olar. Onsuz da neçə illərdir ki, vaxt itiririk. 5 il də belə itirək, amma heç olmasa, ortaya bir neçə futbolçu çıxaraq”.

САНТУШ: МИССИЯ ПРОВАЛЕНА
Отборочный этап чемпионата мира по футболу 2026 года для сборной Азербайджана начался с фиаско. Под руководством португальского наставника Фернанду Сантуша национальная команда потерпела позорное поражение в Рейкьявике от сборной Исландии - 0:5, вновь вызвав шквал негодования со стороны болельщиков.
«Эффект 24 часов: иллюзия прогресса»
Ни само поражение, ни даже его крупный счет не стали большой неожиданностью. В последние месяцы СМИ не раз предупреждали, что Сантуш не принесет пользы команде и в отборочном цикле возможны провалы. Однако Ассоциация футбольных федераций Азербайджана (АФФА), отвечающая за развитие этого вида спорта в стране, продолжала доверять португальскому специалисту. В результате после разгрома в первом же матче против Исландии руководство АФФА было вынуждено собрать экстренное совещание. Контракт с Сантушем, рассчитанный до 2027 года, был расторгнут в одностороннем порядке, и 70-летний тренер отправился на родину.
За сутки до следующей игры - против Украины руководство сборной временно передало команду главному тренеру молодежной сборной (U-21) Айхану Аббасову. Несмотря на отсутствие опыта работы в главной команде, Аббасов сумел всего за 24 часа кардинально изменить ситуацию. Для сборной Украины, проигравшей Франции в первом туре, победа в Баку была крайне важна. Тем не менее азербайджанская команда собралась, проявила волю к борьбе и добилась ничьей - 1:1. При этом, не умаляя заслуг команды, стоит признать: добытое очко в матче с Украиной - скорее удача.  Опытные болельщики знают, что в каждом отборочном цикле сборная Азербайджана порой приятно удивляет в 1-2 матчах. Но поверить, что команда кардинально изменилась за сутки, наивно.
Тем не менее в этой игре действительно была видна работа тренера: Айхан Аббасов сумел вселить в команду уверенность. Разрозненная и деморализованная при Сантуше,  сборная вновь обрела целостность и сражалась до конца, заработав очко. Когда не хватало мастерства и физической подготовки, азербайджанские футболисты брали упорством и самоотдачей - и это отрицать нельзя. Нужно признать: добытое очко может оказаться последним успехом в этом отборочном цикле. Ведь сборная не располагает серьезным потенциалом. В лучшем случае Азербайджан может бороться лишь за то, чтобы не оказаться на последнем месте.
Как потратить 3 миллиона и потерпеть фиаско
Матч против Украины стал уроком. Уроком, доказывающим, что миллионы, потраченные на иностранцев, были выброшены на ветер. Приглашение Фернанду Сантуша не только погрузило наш футбол в болото, но и привело к потере времени и значительных финансов.
Деятельность португальского тренера в сборной Азербайджана стала одной из самых неудачных в истории. Назначенный в июне прошлого года, Сантуш завершил свою работу с показателем 9 поражений и 2 ничьи. Эти цифры дают полную картину его «успешности».
То, что Сантуш не подал в отставку после разгрома от Исландии, - неудивительно. Похоже, 70-летний специалист ждал компенсации - и не скрывал этого. Напомним, что, по правилам ФИФА, если тренера увольняют, он имеет право на компенсацию, указанную в контракте. По неподтвержденной информации, в случае с Сантушем речь идет о 2-3 млн евро. Обратите внимание: в 2023 году, проработав 9 месяцев с польской сборной, Сантуш был уволен и получил 1,2 млн евро компенсации. Так что подобная «особенность» возрастных тренеров - не секрет.
Но нужен ли был такой тренер Азербайджану? Конечно, нет. В стране почти нет игроков, способных соответствовать международным стандартам. Любой тренер, приходящий в сборную Азербайджана, выбирает максимум из 10-15 футболистов - выбор крайне ограниченный. А если у команды нет широкого кадрового резерва и перед ней не стоит задача выхода на чемпионаты мира и Европы, зачем тратить миллионы на иностранных специалистов?
Когда настанет время своих?
В нынешних условиях сборную необходимо доверить местному тренеру. Это более разумно по нескольким причинам: во-первых, они работают за куда меньшие деньги; во-вторых, способны выжать максимум из реального потенциала команды. Кроме того, они лучше знают местных игроков и умеют с ними работать. Именно поэтому логично, что национальную команду должен возглавлять тренер из Азербайджана.
Что касается футбола в стране в целом - проблем много, решений мало. Необходимо уделять повышенное внимание детскому футболу, проверять квалификацию тренеров, работающих с юными игроками, и создавать для них нормальные условия. Пока ситуация в детско-юношеском футболе остается плачевной, рассчитывать на прогресс главной сборной не приходится. Ведь национальная команда - это вершина пирамиды. Если сборные U-17, U-19 и U-21 регулярно проигрывают с крупным счетом, ждать успеха от главной команды бесполезно.
Следующие матчи отборочного цикла пройдут в октябре: 10-го числа сборная сыграет в Париже с Францией, а 13-го - в Кракове с Украиной. Времени до игр осталось немного, поэтому временно доверить команду Айхану Аббасову было бы самым разумным решением.
Мнения экспертов
Вели Гасымов (ветеран футбола, тренер): «Футбол Азербайджана снова откатился на несколько лет назад. При Фернанду Сантуше команда сделала шаг назад. Матч с Исландией четко показал, в каком состоянии находится сборная. Тренер, который не может наладить контакт с игроками, не сможет добиться успеха. Сборную однозначно нужно передать местному специалисту. В игре с Исландией я не увидел ни точных передач, ни тактики. К сожалению, в ближайшем будущем надежд на прогресс мало».
Афран Исмайлов (бывший игрок национальной сборной): «В Азербайджан приезжало много иностранных специалистов. Что они сделали? Просто заработали деньги и уехали. А мы потеряли кучу времени. Айхану Аббасову дадут в десять раз меньше, но он будет работать с душой, соберет команду и вернет ребятам дух сборной, желание сражаться. Если мы действительно хотим развивать футбол, сегодня все должны поддержать Айхан муаллима. Он должен озвучить свои идеи, и их нужно уважать. Постепенно можно добиться прогресса. Мы и так теряем время уже много лет. Пусть и следующие пять лет пройдут так, но хотя бы появятся новые игроки».