Çərşənbə axşamı, 02:55
Sentyabrın 14-dən 21-dək Xorvatiyanın paytaxtı Zaqrebdə Azərbaycan yığması üçün fərqli nəticələrlə yadda qalacaq güləş üzrə dünya çempionatı keçirilib. Yunan-Roma güləşçiləri qənaətbəxş çıxış etdiyi halda, digər komandaların nəticələri sevindirici olmayıb.
Qadınlardan sensasiyasız çıxış
Azərbaycanı mundialda baş məşqçi əvəzi Toğrul Əsgərov və məşqçi Həsrət Məmmədyarovun rəhbərliyi altında qadınların yarışında Jalə Əliyeva (57 kq), Günay Qurbanova (59 kq) və Birgül Soltanova (62 kq) təmsil ediblər. Onların hər üçü mübarizəni mükafatsız başa vurub. Güləş dünyasının liderlərindən biri, dəfələrlə dünya və Avropa çempionu Mariya Stadnik karyerasını başa vurduqdan sonra xanımların yarışında medal qazanmaq şanslarımız azalıb. Hazırda qadın güləşində dünya səviyyəsində təmsilçimiz olmadığından böyük yarışlarda uğur qazanmaq sensasiyaya bərabər sayılır. Təəssüflə qeyd etmək lazımdır ki, böyüklərin yarışında xanım güləşçilər rəqabətə tab gətirmir və ən yaxşı halda ikinci mərhələdə turnirlə vidalaşırlar.
“Qızılsız” sərbəst güləşçilər
Böyük ümid bəslənilən sərbəst güləş üzrə milli komanda Zaqreb səfərində 1 gümüş və 3 bürünc medal qayıdıb. Olimpiadadan sonrakı ilk mundialda favorit idmançılar adətən istirahət edir və bu amil bəzi idmançılar üçün əla fürsətə çevrilir. Lakin builki dünya çempionatında favoritlərin olmamasına rəğmən, sərbəst güləş komandası qızıl medal qazana bilməyib. Əslində 4 medal qənaətbəxş nəticə sayıla bilər. Sadəcə güləş ölkəsi kimi tanınan Azərbaycanın qızıl medal qazana bilməməsi adi qarşılanmamalıdır. Qeyd edək ki, sərbəst güləşdə dünya çempionatında sonuncu dəfə qızıl medalı 2017-ci ildə Parisdə Hacı Əliyev əldə edib. Həmin yarışdan sonra sərbəst güləşçilər dünya çempionatlarında fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxa bilmir.
Sərbəst güləşdə Nurəddin Novruzov (61 kq) və Arseniy Cioyev (86 kq) tərəfindən qazanılan bürünc medallar xüsusi diqqətə layiqdir. Gənclərin yarışında özünü sübut edən güləşçilərin dünya çempionatında ilk medalları onların gələcəkdə daha  böyük uğur qazanacağına inamı artırır. Təcrübəli Osman Nurməhəmmədov (92 kq) mundialda stabil çıxışını davam etdirib. O, ardıcıl dördüncü dəfə medal qazanıb və bu, onun üçüncü bürünc olub. Yay Olimpiya Oyunlarının iştirakçısı bu dəfə çempionluq sevinci yaşamayıb. Jurnalistlərə müsahibəsində güləşçi etiraf edib ki, Zaqrebdəki çempionata tam hazır olmayıb – son təlim-məşq toplanışında xəstələnib və bərpa prosesi yarımçıq qalıb.
Sərbəst güləş yığmasında ən yüksək nəticəni 125 kq çəki dərəcəsində Giorgi Meşvildişvili qazanıb.  Olimpiadanın bürünc medalçısı, Avropa çempionu finaladək məğlubiyyətsiz irəliləyib və yalnız həlledici görüşdə uduzub. Finalda iranlı Amir Hüseyn Zareyə məğlub olan Giorgi Meşvildişvili ikinci yerlə kifayətlənib. Təcrübəli Amir Zare isə üçüncü dünya çempionluğuna qovuşub.
79 kq-da mübarizə aparan Cəbrayıl Hacıyev erkən mərhələdə uduzmaqla bürünc medal uğrunda görüşlərə qatılıb. Təmsilçimiz burada da zəif mübarizə apararaq sonda  5-ci yerlə kifayətlənib. 97 kq-da çıxış edən Maqomedxan Maqomedov favorit statusunu doğrultmayıb. Startda hindistanlı rəqibi ilə mübarizədə ağır zədə alan Maqomedov yarışla erkən vidalaşıb. Ümumi xallara görə sərbəst güləş üzrə Azərbaycan millisi dünya çempionatını 4-cü pillədə başa vurub.
Yekun nəticənin qənaətbəxş olmadığı ilə razılaşan milli komandanın baş məşqçisi Xetaq Qazyumov bildirib ki, komandanın yeni ulduz idmançı nəslinə ehtiyacı var: “Çox şey nəsildən asılıdır. Bir vaxtlar Hacı Əliyev, Toğrul Əsgərov xalçada parlayırdı. Elə bir nəsil yetişdirmək lazımdır ki, yaxın illərdə biz yenidən qalib olaq. Ümid edirik ki, gələcəkdə dünya çempionları yetişdirəcəyik və bunun üçün bütün addımları atırıq”.
Yunan-Romanın qəhrəmanları
Yunan-Roma güləşçiləri Zaqrebdə 4 medala sevinib. 1 qızıl, 1 gümüş və 2 bürünc medala layiq görülən klassiklər komanda hesabında 2-ci yeri tutub. 67 kq-da komandanın liderlərindən olan Həsrət Cəfərov finalda iranlı Səid Esmailiyə 1-2 hesabıyla uduzmaqla çempionluq şansını itirib və gümüş medalçı olub. 97 kq-da Murad Əhmədov yarışı üçüncü pillədə başa vurub.
Dördqat dünya çempionu Eldəniz Əzizli dünya çempionatlarında ən çox medal qazanaraq Azərbaycan güləşində yeni rekorda imza atıb. O, 55 kq çəki dərəcəsində bürünc medal qazanaraq dünya çempionatında yeddinci dəfə fəxri kürsüyə yüksəlib. Bununla da Azərbaycan yığmasının kapitanı dörd qızıl və üç bürünc medal qazanaraq ölkə üçün yeni rekordu müəyyənləşdirib. Bu nailiyyətlə o, altı dünya çempionatı medalı (iki qızıl, üç gümüş və bir bürünc) olan Mariya Stadniki üstələyib.
72 kq çəki dərəcəsində finalda Fransa güləşçisi İbrahim Qanemə qalib gələn (4:2) 26 yaşlı Ülvi Qənizadə növbəti dəfə dünya çempionu olub. Artıq ikiqat dünya çempionu olan Qənizadənin 2022-ci il dünya çempionatından da gümüş medalı var. Güləşçi həm də 2023-cü ilin Avropa çempionudur.
Zaqrebdə yeganə qızıl medalın sahibi, ikiqat dünya çempionu Ülvi Qənizadə (72 kq) qızıl medal qazanması ilə bağlı təəssüratlarını bölüşərkən qələbəyə inandığını deyib: “Yarışdan əvvəl qızıl medal qazanacağıma çox inanırdım. Ümid edirəm ki, üçüncü dəfə də dünya çempionu ola biləcəyəm. Turnirin əsas qarşılaşması finaldır. Bu rəqiblə 2023-cü il Avropa çempionatının həlledici görüşündə, eləcə də ötənilki dünya çempionatının finalında qarşılaşmışam. O, mənim üçün ən çətin rəqibdir. Onu üç dəfə məğlub etmişəm və ümid edirəm ki, yenə də məğlub edəcəyəm”.
Xatırladaq ki, dünya çempionatında 1 qızıl, 1 gümüş və 2 bürünc medal qazanan yunan-Roma güləşi üzrə millimiz 89 xal toplayıb və komanda hesabında ikinci olub. İran (180 xal) birinci, Özbəkistan (72 xal) isə üçüncü yeri tutub.

Четыре награды по вольной борьбе и рекорд Азизли в греко-римском виде
С 14 по 21 сентября в столице Хорватии прошел чемпионат мира по борьбе, который для сборной Азербайджана запомнится контрастными результатами. Если выступление борцов греко-римского стиля можно считать удовлетворительным, то другие составы, увы, не порадовали.
Женская сборная - без сенсаций
Под руководством исполняющего обязанности главного тренера Тогрула Аскерова и тренера Хасрета Мамедъярова женскую сборную представляли Жаля Алиева (57 кг), Гюнай Гурбанова (59 кг) и Биргюль Солтанова (62 кг). Все три остались без наград. После завершения карьеры многократной чемпионки мира и Европы Марии Стадник, которая долгие годы была лидером, шансов на медали в женской борьбе заметно поубавилось. Сегодня в этой дисциплине у Азербайджана нет представительниц мирового уровня, и каждая удача на крупных турнирах воспринимается скорее как сенсация. К сожалению, азербайджанские спортсменки пока не выдерживают конкуренции: максимум, чего удается достичь, - это вторая стадия соревнований.
«Вольники» без «золота»
Наибольшие надежды возлагались на сборную по вольной борьбе. Однако из Загреба команда вернулась лишь с 1 серебряной и 3 бронзовыми медалями. Обычно после Олимпиады многие фавориты берут паузу, что становится шансом для остальных. Но даже при отсутствии сильнейших соперников нашим «вольникам» не удалось завоевать наград высшей пробы. Формально четыре медали можно считать достойным результатом, однако для страны, которая гордится статусом «государства борцов», отсутствие «золота» - серьезный повод для беспокойства. Последний раз первое место по вольной борьбе на чемпионате мира завоевывал Гаджи Алиев в 2017 году в Париже. С тех пор нашим спортсменам не удается подняться на высшую ступень пьедестала.
Особого внимания заслуживают бронзовые медали Нураддина Новрузова (61 кг) и Арсения Циоева (86 кг). Для них это первые достижения на чемпионате мира среди взрослых, что внушает оптимизм на будущее. Опытный Осман Нурмагомедов (92 кг) сохранил стабильность - он уже в четвертый раз подряд завоевал медаль, на этот раз снова бронзовую. При этом, как потом признался Осман журналистам, к чемпионату в Загребе он не был полностью готов - заболел на заключительных сборах и не смог пройти весь процесс восстановления.
Лучший результат показал тяжеловес Георгий Мешвилдишвили (125 кг). Олимпийский призер и чемпион Европы дошел до финала без поражений, но в решающей схватке уступил иранцу Амиру Хусейну Заре, став серебряным призером. Для опытного иранца эта победа стала уже третьим титулом на мировых первенствах.
Джабраил Гаджиев (79 кг), проиграв на ранней стадии, боролся за «бронзу», но смог занять лишь 5-е место. Магомедхан Магомедов (97 кг) получил серьезную травму в поединке с индийским соперником и вынужден был покинуть турнир. В командном зачете азербайджанские «вольники» заняли четвертое место.
Главный тренер национальной сборной Хетаг Газюмов признал, что итоговый результат нельзя назвать удовлетворительным, и подчеркнул необходимость прихода новой плеяды спортсменов: «Многое зависит от поколения. Когда-то блистали Гаджи Алиев и Тогрул Аскеров. Нужно вырастить такое поколение борцов, чтобы в ближайшие годы мы снова стали победителями. Мы надеемся, что в будущем вырастим чемпионов мира и для этого предпринимаем все шаги».
Герои греко-римского стиля
Зато сборная по греко-римской борьбе порадовала азербайджанских болельщиков, завоевав четыре медали - 1 золотую, 1 серебряную и 2 бронзовые. В весовой категории до 67 кг лидер команды Хасрет Джафаров уступил в финале иранцу Саиду Исмаили (1:2) и стал серебряным призером. В категории до 97 кг Мурад Ахмедов добыл «бронзу».
Четырехкратный чемпион мира Эльданиз Азизли (55 кг), завоевав очередную «бронзу», установил рекорд Азербайджана: теперь в его активе 7 медалей чемпионатов мира (4 золотые и 3 бронзовые). Таким образом, капитан сборной обошел по этому показателю даже легендарную Марию Стадник, у которой шесть наград мировых первенств.
Настоящим героем турнира стал 26-летний Ульви Ганизаде (72 кг). В финале он победил француза Ибрагима Ганема (4:2) и во второй раз стал чемпионом мира. В его копилке также есть «серебро» ЧМ-2022 и титул чемпиона Европы-2023. Поделившись эмоциями после схватки, борец отметил: «До соревнований я очень верил, что смогу завоевать золотую медаль. Надеюсь, что стану чемпионом мира и в третий раз. Главная схватка турнира - это финал. С этим соперником я уже встречался в решающем поединке на чемпионате Европы в 2023 году, а также в финале прошлогоднего чемпионата мира. Для меня он самый трудный соперник. Я побеждал его трижды и надеюсь, что смогу победить снова».
В итоге сборная Азербайджана по греко-римской борьбе, набрав 89 очков, заняла второе место в командном зачете. Лидером стала сборная Ирана (180 очков), третье место досталось Узбекистану (72 очка).