Çərşənbə axşamı, 02:55
Sentyabrın 14-dən 21-dək Xorvatiyanın paytaxtı Zaqrebdə Azərbaycan yığması üçün fərqli nəticələrlə yadda qalacaq güləş üzrə dünya çempionatı keçirilib. Yunan-Roma güləşçiləri qənaətbəxş çıxış etdiyi halda, digər komandaların nəticələri sevindirici olmayıb.
Qadınlardan sensasiyasız çıxış
Azərbaycanı mundialda baş məşqçi əvəzi Toğrul Əsgərov və məşqçi Həsrət Məmmədyarovun rəhbərliyi altında qadınların yarışında Jalə Əliyeva (57 kq), Günay Qurbanova (59 kq) və Birgül Soltanova (62 kq) təmsil ediblər. Onların hər üçü mübarizəni mükafatsız başa vurub. Güləş dünyasının liderlərindən biri, dəfələrlə dünya və Avropa çempionu Mariya Stadnik karyerasını başa vurduqdan sonra xanımların yarışında medal qazanmaq şanslarımız azalıb. Hazırda qadın güləşində dünya səviyyəsində təmsilçimiz olmadığından böyük yarışlarda uğur qazanmaq sensasiyaya bərabər sayılır. Təəssüflə qeyd etmək lazımdır ki, böyüklərin yarışında xanım güləşçilər rəqabətə tab gətirmir və ən yaxşı halda ikinci mərhələdə turnirlə vidalaşırlar.
“Qızılsız” sərbəst güləşçilər
Böyük ümid bəslənilən sərbəst güləş üzrə milli komanda Zaqreb səfərində 1 gümüş və 3 bürünc medal qayıdıb. Olimpiadadan sonrakı ilk mundialda favorit idmançılar adətən istirahət edir və bu amil bəzi idmançılar üçün əla fürsətə çevrilir. Lakin builki dünya çempionatında favoritlərin olmamasına rəğmən, sərbəst güləş komandası qızıl medal qazana bilməyib. Əslində 4 medal qənaətbəxş nəticə sayıla bilər. Sadəcə güləş ölkəsi kimi tanınan Azərbaycanın qızıl medal qazana bilməməsi adi qarşılanmamalıdır. Qeyd edək ki, sərbəst güləşdə dünya çempionatında sonuncu dəfə qızıl medalı 2017-ci ildə Parisdə Hacı Əliyev əldə edib. Həmin yarışdan sonra sərbəst güləşçilər dünya çempionatlarında fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxa bilmir.
Sərbəst güləşdə Nurəddin Novruzov (61 kq) və Arseniy Cioyev (86 kq) tərəfindən qazanılan bürünc medallar xüsusi diqqətə layiqdir. Gənclərin yarışında özünü sübut edən güləşçilərin dünya çempionatında ilk medalları onların gələcəkdə daha  böyük uğur qazanacağına inamı artırır. Təcrübəli Osman Nurməhəmmədov (92 kq) mundialda stabil çıxışını davam etdirib. O, ardıcıl dördüncü dəfə medal qazanıb və bu, onun üçüncü bürünc olub. Yay Olimpiya Oyunlarının iştirakçısı bu dəfə çempionluq sevinci yaşamayıb. Jurnalistlərə müsahibəsində güləşçi etiraf edib ki, Zaqrebdəki çempionata tam hazır olmayıb – son təlim-məşq toplanışında xəstələnib və bərpa prosesi yarımçıq qalıb.
Sərbəst güləş yığmasında ən yüksək nəticəni 125 kq çəki dərəcəsində Giorgi Meşvildişvili qazanıb.  Olimpiadanın bürünc medalçısı, Avropa çempionu finaladək məğlubiyyətsiz irəliləyib və yalnız həlledici görüşdə uduzub. Finalda iranlı Amir Hüseyn Zareyə məğlub olan Giorgi Meşvildişvili ikinci yerlə kifayətlənib. Təcrübəli Amir Zare isə üçüncü dünya çempionluğuna qovuşub.
79 kq-da mübarizə aparan Cəbrayıl Hacıyev erkən mərhələdə uduzmaqla bürünc medal uğrunda görüşlərə qatılıb. Təmsilçimiz burada da zəif mübarizə apararaq sonda  5-ci yerlə kifayətlənib. 97 kq-da çıxış edən Maqomedxan Maqomedov favorit statusunu doğrultmayıb. Startda hindistanlı rəqibi ilə mübarizədə ağır zədə alan Maqomedov yarışla erkən vidalaşıb. Ümumi xallara görə sərbəst güləş üzrə Azərbaycan millisi dünya çempionatını 4-cü pillədə başa vurub.
Yekun nəticənin qənaətbəxş olmadığı ilə razılaşan milli komandanın baş məşqçisi Xetaq Qazyumov bildirib ki, komandanın yeni ulduz idmançı nəslinə ehtiyacı var: “Çox şey nəsildən asılıdır. Bir vaxtlar Hacı Əliyev, Toğrul Əsgərov xalçada parlayırdı. Elə bir nəsil yetişdirmək lazımdır ki, yaxın illərdə biz yenidən qalib olaq. Ümid edirik ki, gələcəkdə dünya çempionları yetişdirəcəyik və bunun üçün bütün addımları atırıq”.
Yunan-Romanın qəhrəmanları
Yunan-Roma güləşçiləri Zaqrebdə 4 medala sevinib. 1 qızıl, 1 gümüş və 2 bürünc medala layiq görülən klassiklər komanda hesabında 2-ci yeri tutub. 67 kq-da komandanın liderlərindən olan Həsrət Cəfərov finalda iranlı Səid Esmailiyə 1-2 hesabıyla uduzmaqla çempionluq şansını itirib və gümüş medalçı olub. 97 kq-da Murad Əhmədov yarışı üçüncü pillədə başa vurub.
Dördqat dünya çempionu Eldəniz Əzizli dünya çempionatlarında ən çox medal qazanaraq Azərbaycan güləşində yeni rekorda imza atıb. O, 55 kq çəki dərəcəsində bürünc medal qazanaraq dünya çempionatında yeddinci dəfə fəxri kürsüyə yüksəlib. Bununla da Azərbaycan yığmasının kapitanı dörd qızıl və üç bürünc medal qazanaraq ölkə üçün yeni rekordu müəyyənləşdirib. Bu nailiyyətlə o, altı dünya çempionatı medalı (iki qızıl, üç gümüş və bir bürünc) olan Mariya Stadniki üstələyib.
72 kq çəki dərəcəsində finalda Fransa güləşçisi İbrahim Qanemə qalib gələn (4:2) 26 yaşlı Ülvi Qənizadə növbəti dəfə dünya çempionu olub. Artıq ikiqat dünya çempionu olan Qənizadənin 2022-ci il dünya çempionatından da gümüş medalı var. Güləşçi həm də 2023-cü ilin Avropa çempionudur.
Zaqrebdə yeganə qızıl medalın sahibi, ikiqat dünya çempionu Ülvi Qənizadə (72 kq) qızıl medal qazanması ilə bağlı təəssüratlarını bölüşərkən qələbəyə inandığını deyib: “Yarışdan əvvəl qızıl medal qazanacağıma çox inanırdım. Ümid edirəm ki, üçüncü dəfə də dünya çempionu ola biləcəyəm. Turnirin əsas qarşılaşması finaldır. Bu rəqiblə 2023-cü il Avropa çempionatının həlledici görüşündə, eləcə də ötənilki dünya çempionatının finalında qarşılaşmışam. O, mənim üçün ən çətin rəqibdir. Onu üç dəfə məğlub etmişəm və ümid edirəm ki, yenə də məğlub edəcəyəm”.
Xatırladaq ki, dünya çempionatında 1 qızıl, 1 gümüş və 2 bürünc medal qazanan yunan-Roma güləşi üzrə millimiz 89 xal toplayıb və komanda hesabında ikinci olub. İran (180 xal) birinci, Özbəkistan (72 xal) isə üçüncü yeri tutub.

MEDALS WITHOUT SHINE
From September 14 to 21, the World Wrestling Championships took place in Croatia’s capital, Zagreb – a tournament that brought mixed results for Azerbaijan’s national team. While the performance of the Greco-Roman wrestlers could be deemed satisfactory, the other squads, unfortunately, fell short of expectations.
Women’s team – no surprises
Under the guidance of acting head coach Toghrul Asgarov and coach Hasrat Mammadyarov, the women’s team was represented by Jala Aliyeva (57 kg), Günay Gurbanova (59 kg), and Birgül Soltanova (62 kg). All three left the competition without medals. Since the retirement of multiple-time world and European champion Maria Stadnik – the long-time leader of the team – Azerbaijan’s chances in women’s wrestling have significantly diminished. Currently, the country lacks female athletes of world-class calibre, and any success at major tournaments tends to be perceived as a surprise. Unfortunately, Azerbaijani women wrestlers are still struggling to compete at the top level: the best they can usually achieve is the second stage of the competition.
Freestylers without gold
The greatest hopes were pinned on the freestyle team. However, they returned from Zagreb with just one silver and three bronze medals. Traditionally, many top athletes take a break after the Olympics, which often gives others a chance to shine. Yet even in the absence of several leading rivals, Azerbaijan’s freestyle wrestlers failed to claim gold. On paper, four medals might seem a decent outcome, but for a nation that proudly calls itself a "land of wrestlers", the lack of a gold medal is a serious concern. The last time an Azerbaijani freestyle wrestler won gold at the World Championships was in 2017, when Haji Aliyev triumphed in Paris. Since then, no Azerbaijani has managed to reach the top of the podium.
Particular attention should be paid to the bronze medals of Nuraddin Novruzov (61 kg) and Arsenii Tsioev (86 kg). For both, these were their first medals at the adult World Championships – a promising sign for the future. The experienced Osman Nurmagomedov (92 kg) demonstrated his trademark consistency, earning a medal for the fourth consecutive time, once again bronze. As Osman later admitted to journalists, he was not fully fit for the Zagreb championships, having fallen ill during the final training camp and unable to complete his recovery.
The best result came from heavyweight Giorgi Meshvildishvili (125 kg). The Olympic medallist and European champion reached the final unbeaten but lost to Iran’s Amir Hossein Zare, taking silver. For the seasoned Iranian, this victory marked his third world title.
Jabrail Hajiyev (79 kg) lost early on but managed to fight for bronze, ultimately finishing fifth. Magomedkhan Magomedov (97 kg) suffered a serious injury in a bout against an Indian opponent and was forced to withdraw. In the team standings, Azerbaijan’s freestyle squad placed fourth.
The national team’s head coach, Khetag Gazyumov, admitted that the final outcome could not be considered satisfactory and emphasised the need to nurture a new generation of wrestlers: "Much depends on the generation. There was a time when Gadji Aliyev and Toghrul Asgarov shone. We must now raise a new generation of wrestlers so that in the coming years we can once again become champions. We are doing everything necessary to make that happen and hope to see new world champions in the future."
Heroes of Greco-Roman wrestling
By contrast, the Greco-Roman wrestling team delighted Azerbaijani fans by winning four medals – one gold, one silver, and two bronze. In the 67 kg category, team leader Hasrat Jafarov lost in the final to Iran’s Said Ismaili (1:2), taking silver. In the 97 kg division, Murad Ahmadov secured bronze.
Four-time world champion Eldaniz Azizli (55 kg) added yet another bronze to his collection, setting a new Azerbaijani record: he now holds seven World Championship medals (four gold and three bronze). With this achievement, the team captain has surpassed even the legendary Maria Stadnik, who earned six world medals.
The true hero of the tournament, however, was 26-year-old Ulvi Ganizade (72 kg). In the final, he defeated France’s Ibrahim Ghanem (4:2) to claim his second world title. His career tally now includes a silver medal from the 2022 World Championships and the 2023 European Champion title. Sharing his emotions after the final, Ganizade said: "Before the competition, I truly believed I could win gold. I hope to become world champion for a third time. The final is always the key bout of the tournament. I’ve faced this opponent before – in the 2023 European Championship final and again in last year’s World Championship final. He’s my toughest rival. I’ve beaten him three times, and I hope I can do it again."
In the end, Azerbaijan’s Greco-Roman team finished second in the overall standings with 89 points, behind Iran, which topped the table with 180 points. Uzbekistan placed third with 72 points.