Beynəlxalq standartlar və rəqəmsallaşma statistikanın dilini dəyişir
Müasir dünyada statistika quru rəqəmlər toplusu olmaqdan çıxaraq reallığı anlamaq üçün universal alətə çevrilib. O, dövlətlərin, şirkətlərin və ayrı-ayrı şəxslərin qərarlarının əsasında dayanaraq tendensiyaları görmək, riskləri proqnozlaşdırmaq və gələcək strategiyanı formalaşdırmağa kömək edir. İqtisadiyyat xüsusilə statistikasız mövcud ola bilməz: inflyasiya və məşğulluq göstəricilərindən xarici ticarət və investisiya həcmlərinə qədər. Bütün bu məlumatlar ölkənin dayanıqlılığını və inkişafını müəyyən edir.
Bütün bunlar haqqında Asiya və Avropanın bir çox ölkələrinin nümayəndələrinin iştirak etdiyi Bakıda keçirilmiş “Statistikanın inkişaf perspektivləri: beynəlxalq layihələrin rolu” adlı III Beynəlxalq Statistika Forumunda danışılıb. Planlaşdırılır ki, bu forum hər il daha çox ölkəni və iştirakçını əhatə edəcək.
Rəqəmsal çağırışlar
Müasir dövrdə statistika cəmiyyətin tərəqqisini, dövlət siyasətinin effektivliyini və qlobal çağırışlara cavabvermə qabiliyyətini qiymətləndirmək üçün öz əhəmiyyətini daha da artıraraq mühüm vasitələrdən birinə çevrilib. Bu barədə Prezident İlham Əliyevin statistika forumu iştirakçılarına müraciətində deyilir. “Etibarlı statistik məlumatlar dayanıqlı inkişafın təmin olunmasında, əsaslandırılmış qərarların qəbulunda və şəffaf idarəetmənin qurulmasında böyük rol oynayır”, - dövlət başçısı qeyd edib.
Baş nazir Əli Əsədov isə çıxışında vurğulayıb ki, bu gün Azərbaycanda milli statistika sistemi fəal inkişaf edir və bu zaman əsas diqqət beynəlxalq standartlara uyğun və innovativ yanaşmalar tətbiq etməklə rəsmi məlumatların istehsalına yönəldilib. “Biz rəqəmsal transformasiya, müasir texnologiyalar və süni intellektə əsaslanan islahatlara xüsusi diqqət ayırırıq. Bu istiqamətdə Azərbaycan aparıcı ölkələr və beynəlxalq təşkilatlarla fəal əməkdaşlıq edir”, - Baş nazir bildirib.
MDB Beynəlxalq Statistika Komitəsinin sədri Konstantin Laykam da yeni çağırışlar və tələblər nəzərə alınmaqla metodologiyanın təkmilləşdirilməsi zərurəti ilə razıdır. Onun fikrincə, statistika orqanları üçün ikinci mühüm və çətin çağırış cəmiyyətin rəqəmsallaşmasıdır. “Məlum olduğu kimi, həm biznes, həm şəxsi həyat, həm də ictimai həyat rəqəmsallaşıb. Bu, bəzən alternativ statistika kimi çıxış edən böyük məlumat axınını formalaşdırır. Və statistika orqanları bu məlumatların nə olduğunu, bu məlumatların necə formalaşdığını, hansı metodologiyanı tətbiq etdiklərini, hansı üsullarla sorğu keçirdiklərini araşdırmalıdır”, - komitə sədri söyləyib.
İslahatlar və standartlar
Statistika tədqiqatlarının yenilənməsi zərurəti fonunda MDB ölkələrində iqtisadi fəaliyyət növlərinin model təsnifatının hazırlanmasına başlanılıb. Bu sənəd regional sistemi maksimum dərəcədə Avropa standartlarına yaxınlaşdırmalı və beynəlxalq səviyyədə məlumatların müqayisə edilməsini təmin etməlidir.
K.Laykamın vurğuladığı kimi, bütün statistika təsnifatlar üzərində qurulur. Burada əsas element iqtisadi fəaliyyət növlərinin təsnifatıdır ki, bu da müntəzəm olaraq yenilənir: yeni xidmətlər və mallar yaranır, köhnəlmiş mövqelər isə çıxarılır. Yaxın vaxtlarda Avropa Komissiyası “NACE 2.1” adlı yeni redaksiyanı təsdiqləyib ki, burada köhnə təsnifatdan yeniyə keçid açarları nəzərdə tutulub. MDB ölkələrində milli sistemlərin Avropa modeli ilə müqayisəsi və sənədin tam tərcüməsinin hazırlanması tapşırığı qoyulub.
Əvvəllər belə işlər bir neçə il çəkirdisə, indi prosesi bir il ərzində başa çatdırmaq planlaşdırılır. Bu işi sürətləndirmək üçün süni intellekt tətbiq ediləcək.
Gələcək model təsnifat bütün MDB ölkələri üçün vahid baza olacaq, lakin eyni zamanda milli xüsusiyyətlərə uyğunlaşdırma nəzərdə tutulur. Dördrəqəmli Avropa standartına ayrı-ayrı dövlətlərin spesifikliyini əks etdirən beşinci və altıncı rəqəmlər əlavə edilə bilər.
Paralel olaraq, MDB ölkələri bu ilin mart ayında BMT-nin Statistika Komissiyası tərəfindən qəbul edilmiş “Milli Hesablar Sistemi-2025” (MHS-2025) adlı beynəlxalq statistika standartının tətbiqi üzrə işlər aparır. Bu sənəd milli makroiqtisadi statistikanın tərtib edilməsi üçün yeni qlobal oriyentirə çevrilib. Eyni zamanda əhali və yaşayış fondunun yeni siyahıyaalma mərhələsi başladılıb və valyutaların alıcılıq qabiliyyəti pariteti əsasında beynəlxalq müqayisələrin qlobal proqramı həyata keçirilir.
MDB-nin Baş katibinin müavini Denis Trefilov qeyd edib ki, Birlik dövlətlərinin beynəlxalq statistika layihələrində iştirakı inteqrasiyanı möhkəmləndirir və iqtisadi əlaqələri gücləndirir. Vahid metodoloji yanaşmalar müqayisəli təhlil aparmağa, ümumi və spesifik tendensiyaları müəyyənləşdirməyə, həmçinin obyektiv məlumatlara əsaslanan qərarlar qəbul etməyə imkan verir.
Azərbaycan da statistikaya diqqəti artırır. 2026-2030-cu illər üçün yeni Dövlət Proqramında milli statistika sisteminin prioritetləri müəyyən edilib. Dövlət Statistika Komitəsinin sədri Tahir Budaqovun sözlərinə görə, söhbət beynəlxalq təcrübə nəzərə alınmaqla sahənin potensialının inkişafından, innovasiyaların genişləndirilməsindən və rəqəmsal texnologiyaların tətbiqindən gedir. Beynəlxalq təşkilatlar və xarici ölkələrin profil qurumları ilə fəal əməkdaşlıq da mühüm yer tutur.
Mərkəzi Bankın yeni sorğusu
Rəsmi məlumatların sosial-iqtisadi proseslərin tam mənzərəsini həmişə əks etdirmədiyi yerlərdə alternativ statistika mühüm alətə çevrilir. Bu, gizli tendensiyaları üzə çıxarmağa, müxtəlif məlumat mənbələrini müqayisə etməyə və bununla da təhlilin obyektivliyini artırmağa imkan verir.
Bu baxımdan qeyd edək ki, Azərbaycan Mərkəzi Bankı öz rəqəmsal platformasında ev təsərrüfatlarının maliyyə davranışı və niyyətləri haqqında sorğu başlatdığını elan edib. AMB-nin statistika departamentinin direktoru Samir Nəsirov bildirib ki, tədqiqatın məqsədi ev təsərrüfatlarının istehlak və yığım ilə bağlı davranışları və niyyətləri haqqında məlumat toplamaq, bu qərarlara təsir edən amillər barədə onların fikrini öyrənmək, həmçinin ev təsərrüfatlarının borc yükü və onların ödəmə qabiliyyəti haqqında məlumat əldə etməkdir.
Mərkəzi Bank bildirib ki, ev təsərrüfatlarının istehlak və yığımla bağlı davranışları və niyyətləri ümumi tələbatın əsasını təşkil edir və inflyasiya səviyyəsi və gözləntilərinin formalaşması amillərindən biridir. Digər tərəfdən, borc yükü və onun xidmət edilməsi ev təsərrüfatlarının maliyyə dayanıqlığına və ödəmə qabiliyyətinə təsir edir, onların istehlak və yığım qərarlarının formalaşmasında mühüm rol oynayır.
“Biz sorğuda iştirak edən vətəndaşların şəxsi məlumatlarının tam qorunmasına zəmanət veririk. Onlayn rejimdə alınan məlumatlar xüsusi texnologiyalar vasitəsilə kodlaşdırılacaq və təhlil ediləcək. Beləliklə, sorğu iştirakçılarının məlumatlarının məxfiliyi təmin olunacaq”, - S.Nəsirov vurğulayıb.
Sorğunun ildə dörd dəfə, yəni rüblük keçirilməsi planlaşdırılır.
Mərkəzi Bankda tədqiqat zamanı əldə edilən məlumatların bir sıra makroiqtisadi göstəricilərin təhlili və proqnozlaşdırılması, həmçinin pul-kredit və maliyyə sabitliyi sahəsində qərarların qəbul edilməsi üçün böyük əhəmiyyət kəsb etdiyi bildirilir.
Azərbaycanda statistika bu gün beynəlxalq standartlar, rəqəmsal texnologiyalar və milli təşəbbüslərin kəsişməsində inkişaf edir ki, bu da onu müqayisəli təhlil və proqnozlaşdırma üçün əsas alətə çevirir. Qlobal təsnifatlardan və MHS-2025-in tətbiqindən tutmuş Mərkəzi Bankın ev təsərrüfatlarının maliyyə davranışı haqqında sorğularına qədər - bütün bunlar iqtisadiyyatın obyektiv mənzərəsini təmin edən və dövlət və ictimai səviyyələrdə daha tarazlı qərarlar qəbul etməyə kömək edən bir zəncirin halqalarıdır.

Международные стандарты и новейшие технологии меняют язык статистики
В современном мире статистика перестала быть сухим набором чисел и превратилась в универсальный инструмент понимания реальности. Она лежит в основе решений государств, компаний и отдельных людей, помогая видеть тенденции, прогнозировать риски и формировать стратегию будущего. Экономика в особенности не может существовать без статистики: от показателей инфляции и занятости до объемов внешней торговли и инвестиций - все эти данные определяют устойчивость и развитие страны.
Обо всем этом говорилось на прошедшем в Баку III Международном статистическом форуме «Перспективы развития статистики: роль международных проектов», в котором приняли участие представители многих стран Азии и Европы. Планируется, что с каждым годом этот форум будет охватывать все больше стран и участников.
Цифровые вызовы
Статистика, повысив свою значимость, стала одним из важнейших инструментов оценки прогресса общества, эффективности государственной политики и способности реагировать на глобальные вызовы. Об этом говорится в обращении Президента Ильхама Алиева к участникам статистического форума. «Достоверные статистические данные играют большую роль в обеспечении устойчивого развития, принятии обоснованных решений и выстраивании прозрачного государственного управления», - отметил глава государства.
В своем выступлении премьер-министр Али Асадов подчеркнул, что сегодня в Азербайджане национальная статистическая система активно развивается, при этом основное внимание уделяется производству официальных данных в соответствии с международными стандартами и применением инновационных подходов. «Мы уделяем особое внимание реформам, основанным на цифровой трансформации, современных технологиях и искусственном интеллекте. В этом направлении Азербайджан активно сотрудничает с ведущими странами и международными организациями», - сообщил премьер-министр.
С необходимостью совершенствования методологии с учетом новых вызовов и требований согласен и председатель Международного статистического комитета СНГ Константин Лайкам. По его мнению, второй важный и сложнейший вызов для статорганов - цифровизация общества. «Вы знаете, что и бизнес, и личная жизнь, и общественная жизнь перешли в цифру. Это формирует огромный поток данных, который иногда представляет собой альтернативную статистику. И статистическим органам нужно разбираться, что это за данные, как эти данные сформировались, какую методологию они применяли, какими способами проводили обследование», - сказал глава комитета.
Реформы и стандарты
На фоне необходимости обновления статистических исследований в странах СНГ начата разработка модельного классификатора видов экономической деятельности. Этот документ должен максимально приблизить региональную систему к европейским стандартам и обеспечить сопоставимость данных на международном уровне.
Как подчеркнул К.Лайкам, «вся статистика строится на классификациях». Главным элементом здесь выступает классификатор видов экономической деятельности, который регулярно обновляется: появляются новые услуги и товары, а устаревшие позиции исключаются. Недавно Еврокомиссия утвердила новую редакцию - NACE 2.1, где предусмотрены переходные ключи от старого классификатора к новому. В странах СНГ поставлена задача сопоставить национальные системы с европейской моделью и подготовить полный перевод документа.
Если ранее подобная работа занимала несколько лет, то теперь процесс планируется завершить в течение года. Для ускорения будет применяться искусственный интеллект. Будущий модельный классификатор станет единой базой для всех стран СНГ, но при этом предполагается адаптация под национальные особенности. К четырехзначному европейскому стандарту могут быть добавлены пятый и шестой знаки, отражающие специфику отдельных государств.
Параллельно страны СНГ ведут работу по внедрению международного статистического стандарта «Система национальных счетов-2025» (СНС-2025), принятого Статистической комиссией ООН в марте этого года. Этот документ стал новым глобальным ориентиром для составления национальной макроэкономической статистики. Одновременно запущен новый раунд переписей населения и живого фонда, а также реализуется глобальная программа международных сопоставлений на основе паритета покупательной способности валют.
Заместитель генерального секретаря СНГ Денис Трефилов отметил, что участие государств Содружества в международных статистических проектах укрепляет интеграцию и усиливает экономические связи. Единые методологические подходы позволяют проводить сопоставимый анализ, выявлять общие и специфические тенденции, а также принимать решения, основанные на объективных данных.
Азербайджан также усиливает внимание к статистике. В новой Государственной программе на 2026-2030 годы определены приоритеты национальной статистической системы. По словам председателя Госкомстата АР Тахира Будагова, речь идет о развитии потенциала отрасли с учетом международного опыта, расширении инноваций и применении цифровых технологий. Важное место занимает и активное сотрудничество с международными организациями и профильными структурами зарубежных стран.
Новый опрос Центробанка
Там, где официальные данные не всегда отражают полную картину социально-экономических процессов, важным инструментом становится альтернативная статистика. Она позволяет выявлять скрытые тенденции, сопоставлять разные источники информации и тем самым повышать объективность анализа.
В этой связи отметим, что Центробанк Азербайджана объявил о том, что на своей цифровой платформе инициирует опрос о финансовом поведении и намерениях домохозяйств. Директор департамента статистики ЦБА Самир Насиров заявил, что цель исследования - сбор информации о поведении и намерениях домохозяйств в отношении потребления и сбережений, изучение их мнения о факторах, влияющих на эти решения, а также получение информации о долговой нагрузке домохозяйств и их способности ее погасить.
Центральный банк заявил, что поведение и намерения домохозяйств в отношении потребления и сбережений составляют основу совокупного спроса и являются одним из факторов формирования уровня инфляции и ожиданий. С другой стороны, долговая нагрузка и ее обслуживание влияют на финансовую устойчивость и платежеспособность домохозяйств, играя важную роль в формировании их решений по потреблению и сбережениям.
«Мы гарантируем полную защиту персональных данных граждан, участвующих в опросе. Данные, полученные в режиме онлайн, будут кодироваться и анализироваться с использованием специальных технологий. Таким образом, будет обеспечена конфиденциальность данных участников опроса», - пообещал С.Насиров.
Опрос планируется проводить четыре раза в год - один раз в квартал.
В Центробанке информация, полученная в ходе исследования, имеет большое значение для анализа и прогнозирования ряда макроэкономических показателей, а также для принятия решений в области денежно-кредитной и финансовой стабильности.
Статистика в Азербайджане сегодня развивается на пересечении международных стандартов, цифровых технологий и национальных инициатив, что делает ее ключевым инструментом для сопоставимого анализа и прогнозирования. От глобальных классификаторов и внедрения СНС-2025 до опросов Центробанка о финансовом поведении домохозяйств - все это звенья одной цепи, которая обеспечивает объективную картину экономики и помогает принимать более взвешенные решения на государственном и общественном уровнях.