XANKƏNDİ: DİVERSİYA KÖLGƏLƏRİ
Dövlət başçısının səfəri zamanı baş vermiş insident regionda etimad və təhlükəsizliklə bağlı suallar yaradıb
Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda Böyük Qayıdış proqramının icrası getdikcə sürətlənir. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev çıxışlarından birində bildirib ki, Azərbaycanın bu istiqamətdə apardığı işin dünyada analoqu yoxdur. Bir müddət əvvələdək adları döyüş xəbərlərində çəkilən şəhər və kəndlərdən keçmiş məcburi köçkünlərin qayıdışı, məktəblərin, müəssisələrin açılışı, yolların, turizm obyektlərinin istifadəyə verilməsi ilə bağlı informasiyalar yayılır. Bəli, müharibə bitib, münaqişə səhifəsi çevrilib və artıq məhz belə xəbərlərin vaxtıdır.
Lakin baş verən bəzi hadisələr rahatlaşmağın hələ də tez olduğunu göstərir.
Terror cəhdi
2025-ci il sentyabrın 14-də Azərbaycanın Xankəndi şəhərində terror aktı törətməyə cəhd olunub. Daxili İşlər Nazirliyinin məlumatına görə, şəhər sakini, 1967-ci il təvəllüdlü Karen Albertoviç Avanesyan həmin gün meşə massivində gizlətdiyi «Kalaşnikov» avtomatı, ona məxsus 4 güllə darağı və 5 əl qumbarasını götürərək şəhərdə tədbirin keçiriləcəyi yerə yaxınlaşmağa cəhd edən zaman polis əməkdaşları tərəfindən saxlanılıb. Bu zaman o, polisə müqavimət göstərib, onlara tərəf 3 ədəd əl qumbarası atıb və avtomatdan atəş açıb. Cavab atəşi nəticəsində Avanesyan yaralanıb. Əməliyyat zamanı bir polis əməkdaşı da xəsarət alıb. Baş verənlərlə bağlı Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğunda cinayət işi açılıb, əməliyyat-istintaq tədbirləri aparılır.
Xatırladaq ki, sentyabrın 14-də Prezident İlham Əliyev Xankəndini ziyarət edir, şəhərdə onun iştirakı ilə tədbirlər keçirilirdi. Bunu nəzərə alsaq, Avanesyanın terror aktı cəhdini təsadüf saymaq çətindir.
Doğrudur, istintaq davam edir və hələ ki, nəticə çıxarmaq üçün tezdir. Lakin Azərbaycan ictimaiyyətində artıq tamamilə məntiqli, aktuallığını itirməyən suallar yaranıb. Bakı Qarabağın azad olunmasından sonra orada yaşayan erməniləri öz vətəndaşları hesab etdiyini, onlara Konstitusiyada nəzərdə tutulmuş bütün hüquqların, o cümlədən təhlükəsizlik zəmanətinin veriləcəyini bildirmişdi. Belə bir vəziyyətdə erməni icması üzvünün meşəyə gedərək orada gizlətdiyi avtomatı, digər sursatları götürərək silahlı aksiyaya cəhd etməsi nə deməkdir? Buna necə reaksiya verilməlidir? İndi orada qalan digər etnik ermənilərə nə dərəcədə etibar oluna bilər? Hələ neçə belə «Avanesyanlar» zərərsizləşdirilməli olacaq?
İstintaq və məhkəmə, şübhəsiz ki, suallara cavab tapacaq. Məlum olacaq ki, Karen Avanesyan təkbaşına hərəkət edib, yoxsa kimlər tərəfindənsə idarə olunub. O, xarici görünüşünə görə peşəkar diversanta bənzəmir. Lakin təhlükəsizlik xidmətləri hər zaman bildirir ki, «davranış pozuntusu» olan tək adam hər zaman daha təhlükəlidir. Belə qeyri-adekvat şəxsin nə edə biləcəyi, təhlükəsizlik tədbirlərində boşluğun olduğu halda hansı əməlləri törədə biləcəyi özünü, təəssüf ki, 2009-cu il aprelin 30-da Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasında göstərib. Məlum olduğu kimi, həmin kütləvi qətl hadisəsini Ermənistanın xüsusi xidmət orqanları təşkil etmişdi. Bu sırada 1984-cü il sentyabrın 8-də – Qarabağ münaqişəsindən hələ 4 il əvvəl Bakı şəhərində sərnişin avtobusunun partladılması da var. O hadisəni də «davranış pozuntusu» olan Henrix Vartanov təkbaşına törətmişdi.
Narahat keçmiş
Münaqişənin başlaması ilə artıq ortaya heç də «davranış pozuntusu olan tənhalar» yox, tam fərqli qüvvələr çıxmağa başlamışdı. 1990-cı illərin əvvəllərində erməni millətçiləri Azərbaycana qarşı əsl terror hücumuna başlamışdılar. Onların əsas hədəfləri rayonlararası sərnişin avtobusları, sərnişin qatarları idi. Onlar «Sovetskaya Kalmıkiya» bərəsini belə, partlatmağa cəhd göstərmişdilər. Doxsanıncı illərin ortalarında isə Ermənistanın xüsusi xidmət orqanları «Sadval» ləzgi terror qruplaşmasının döyüşçülərini öz düşərgələrində hazırlayaraq, metroda diversiya törətmələri üçün Bakıya göndərmişdi. O zaman bu hazırlıq öz «bəhrə»sini vermiş, Bakı metrosunda iki partlayış törədilmişdi.
Rusiya vətəndaşı, Kalininqrad vilayətinin sakini İqor Xatkovski də terrorçuluq fəaliyyətinə həmin vaxt cəlb olunmuşdu. O, Bakının Dəmir Yolu Stansiyasında sərnişin qatarının partladılmasında, həmçinin yük qatarına partlayıcının quraşdırılmasında şübhəli bilinərək, növbəti terror aktını törətməyə çalışarkən saxlanılmışdı.
Baş verənlər fonunda Ermənistanın beynəlxalq terrorçuluğu dəstəkləyən dövlətlər sırasına daxil edilməsi ehtimalının yaranması ilə onun xüsusi xidmət orqanları bu qanlı əməllərdən müvəqqəti vaz keçməli olmuşdu. Amma bu imtina çox çəkməyib. 44 günlük müharibə ərəfəsində Ermənistan Müdafiə Nazirliyi «hücum qrupları» yaradılacağını bəyan etmişdi. Onların Azərbaycanın arxa cəbhəsində diversiyalar törədəcəkləri, dəmir yollarına, boru kəmərlərinə hücumlar təşkil edəcəkləri deyilirdi. Qarabağda isə işğalçı xuntanın ömrünə sayılı günlərin qaldığı məlum olduqda «partizan müharibəsi»nə hazırlıq başlamışdı. Məşhur Ruben Vardanyanın «Nemesis-2» adlı terror qruplaşmasının qurulmasına, Azərbaycan diplomatlarına qarşı hücumların təşkilinə çağırışı da yaddaşlardadır.
44 günlük savaşdan sonra isə erməni dairələri etiraf edirdilər ki, Ermənistana «kömək üçün» xaricdən gəlmiş bir çox döyüşçü geri dönməyə tələsmir? Onlar mülki geyimdə silaha sarılaraq gözləyirlərmiş. Nəyi? Diversiyaya başlanılması əmrini. İşğalçı xunta da həmin dövrdə Qarabağın «silahla dolduğunu», nəticədə, orada silahlı insidentlərin artdığını da etiraf edirdi.
Ekspertlər bir məqama xüsusi diqqət çəkirlər: Qarabağda erməni işğalçıların vaxtilə yaratdıqları silah anbarlarının aşkarlanması davam edir. Bəzən bu silah-sursat keçmiş hərbi hissələrin, polis bazalarının ərazisində tapılırsa, bir sıra hallarda isə onlara yaşayış evlərinin zirzəmilərində, mülki sosial obyektlərdə və s. rast gəlinir. Bu isə şəhərin vaxtilə partizan müharibəsinə hazırlaşdığını təsdiqləyir. Xatırladaq ki, Azərbaycanın antiterror reydlərindən sonra yuxarıda adıçəkilən Ruban Vardanyan məhz belə çağırışla çıxış etmişdi. Lakin çox keçmədən gələcək «qəhrəman partizanlar» Ermənistana qaçmağa üstünlük vermişdilər. Elə təxribatçı oliqarxın özü də.
Lakin Xankəndidə baş vermiş son hadisə göstərir ki, erməni terroru amilini nəzərə alaraq, hələ də tam rahatlaşmaq olmaz.
Terrorçular qəhrəmanlaşdırılarsa
Barəsində dəfələrlə bəhs olunmuş bir mövzunu bir daha yada salaq: erməni millətçi dairələrində siyasi terrorun kökləri ötən əsrin əvvəllərinə gedib çıxır. O vaxtlar «Daşnaksutyun» döyüşçüləri İstanbulda Osmanlı Bankında insanları girov götürmüş, Bakı qubernatorunun müavini, knyaz Naqaşidzeyə qarşı sui-qəsd törətmişdilər. Məhz həmin dövrdən ermənilər terrorçuları qəhrəmanlaşdırmağa da başlamışdılar. Ədalət naminə qeyd olunmalıdır ki, XIX əsrdə terrora əl atanlar çox olub. Lakin sonradan çoxları bu mübarizə üsulundan imtina etsə də, bu, ermənilərə aid olmayıb. Məsələn, ötən əsrin 20-ci illərində onlar «Nemesis» adlı terror qruplaşması yaratmışdılarsa, 70-ci illərdə daha bir neçə analoji təşkilat formalaşdırılmışdı. Onlardan ən təhlükəlisi ASALA idi. Bu qruplaşma Türkiyə diplomatlarına qarşı sui-qəsdlər törədirdi. Həmin vaxt təşkilatın üzvləri 40-dan çox insanın həyatına son qoymuşdular. Əvəzində isə onlar hər dəfə milli qəhrəman səviyyəsinə qaldırılırdılar. Bu gün İrəvanda XX əsrin iyirminci illərinin terrorçusu Soqomon Teyleryanın abidəsinə rast gəlmək olar, həmçinin «Yerablur» qəbiristanlığında ASALA yaraqlılarının xatirəsinə abidə də ucaldılıb. Ermənistanda «Nemesis» terrorçuları üçün də abidə qoyulub. Onun üzərində qəhrəmanların adlarının yazılmalı olduğu hissə boş saxlanılıb ki, bu da mübarizənin davam etdiyinin rəmzidir. İrəvanda beynəlxalq terrorçu Monte Melkonyanın adını daşıyan küçə və metrostansiyası da var. Yeri gəlmişkən, Melkonyan kultu özünün ən yüksək zirvəsinə bəlkə də işğal edilmiş Qarabağda çatmışdı: kabinetlərdə onun portretləri asılmış, binaların divarlarına bu terrorçunun şəkilləri çəkilmişdi.
Yetmişinci illərin bir çox terrorçusu sonradan Ermənistanda məskunlaşıb. Onların arasında Avropa və ABŞ həbsxanalarında yatmış şəxslər də var. Bütün bu ideoloji tərbiyə isə şübhəsiz ki, öz acı nəticələrini verir və ona heç də yalnız Xankəndidə rast gəlinmir. Xankəndidə terror aktına cəhdlə bağlı istintaqın getdiyi bir vaxtda Ermənistanda da dramatik xəbərlər gəlib. Məlum olub ki, Parakar qəsəbəsinin meri, 2025-ci il martın 30-da keçirilmiş seçkidə hakim «Vətəndaş müqaviləsi» partiyasından olan namizədi məğlub etmiş Volodya Qriqoryan qətlə yetirilib. Onunla birlikdə DİN əməkdaşı Karen Abramyan da güllələnib. Maraqlıdır ki, müxalifət Qriqoryanın qətlində «qanlı rejim»i günahlandırmağa tələsmir. Ermənistan müxalifətinin «Qarabağ klanı» ilə sıx bağlı olduğu, bu klanın isə terror və kriminalla əlaqələrə malik olduğu hər kəsə bəllidir.
Bir çox müxalif fəal ölkədə məsələlərin zorakılıqla həll olunmasının vərdişə çevrilməsindən narahatlığını ifadə edir ki, bu da əbəs deyil. 1999-cu il oktyabrın 27-də Nairi Unanyan adlı şəxsin başçılıq etdiyi beş terrorçudan ibarət qrupun ölkə parlamentinin binasına daxil olaraq orada kütləvi qətliam törətdiyi çoxlarına məlumdur. 2016-cı ilin yayında İrəvanda polis bazasında insanların girov götürülməsi də o qədər uzaq keçmişdə baş verməyib. Ölkədə sayı-hesabı olmayan siyasi qətllər də öz yerində. Ermənistanda, demək olar ki, bütün daxili siyasi təlatümlər belə hallarla müşayiət edilib. Bir cəmiyyətdə terror mübarizə üsuludursa, ondan, ilk növbədə, elə həmin cəmiyyətin özünə qarşı istifadə olunacaq.

KHANKENDI: SHADOWS OF SUBVERSION
An incident during the president's visit raised questions of trust and security measures in the region
In Garabagh and Eastern Zangezur, the Great Return programme is gathering pace. In one of his addresses, President of Azerbaijan Ilham Aliyev observed that the work Azerbaijan is undertaking has no parallel in the world. Reports of former internally displaced persons returning, and of schools, businesses, roads and tourist facilities opening, are coming from towns and villages that until recently were mentioned only in combat dispatches. The war is over, the chapter of conflict has been closed, and a different kind of news is finally arriving.
Nevertheless, as recent events demonstrate, it is far too soon to become complacent.
A terror attempt
On 14 September 2025, an attempted act of terrorism occurred in Khankendi, Azerbaijan. According to the Ministry of Internal Affairs, that day a resident of the city, Karen Albertovich Hovanesian (58), retrieved a concealed Kalashnikov rifle with four magazines and five grenades from a wooded area. He then tried to approach the site of an event but was intercepted by police officers. During his detention Hovanesian resisted, throwing three hand grenades and opening fire with the rifle. He was wounded by return fire. A police officer was also injured during the operation. The Prosecutor General’s Office of Azerbaijan has opened a criminal case, and operational and investigative work is under way.
On the same day President Ilham Aliyev visited Khankendi to attend a series of events taking place in the city. Hovanesian’s attempt to carry out an attack can therefore hardly be dismissed as mere coincidence.
The investigation is ongoing, and it would be premature to draw definitive conclusions. Yet legitimate and pressing questions are already being asked by the Azerbaijani public. After the liberation of Garabagh, Baku declared that it regards the Garabagh Armenians as its citizens and is prepared to grant them all the rights enshrined in the Constitution together with the necessary security guarantees.
And yet a member of the Armenian community goes into a forest, unearths a hidden rifle and other munitions, and attempts an armed assault. How should this be interpreted? To what degree can the remaining ethnic Armenians be trusted? And how many more potential Hovanesians will need to be neutralised?
The investigation and the courts will in due course establish whether Karen Hovanesian acted alone or whether he was directed by others. On the face of it, he may not resemble a trained saboteur. But, as security specialists stress, the “lone wolf” is the most dangerous actor. Regrettably, we have seen what such an unstable individual can achieve when security fails — for example on 30 April 2009 at the Azerbaijan State Oil Academy. Moreover, Armenian special services were implicated in that mass murder. The bloody tragedy of 8 September 1984 is instructive too: four years before the major conflict, another “lone wolf,” Genrikh Vartanov, planted a home-made bomb on a Baku city bus.
An uncomfortable prequel
With the eruption of the conflict, actors far from being “lone wolves” entered the arena. In the early 1990s Armenian nationalists launched an extensive campaign of terrorist activity against Azerbaijan. Explosions rocked buses — mainly inter-district services — and passenger trains; there was even an attempt to blow up the ferry Soviet Kalmykia. In the mid-1990s Armenian special services trained militants from the Lezgin group Sadval at their facilities; those operatives were then sent to Baku to carry out sabotage in the metro. The terrorists completed their “work” — two explosions occurred in the Baku Metro. At the same time, Igor Khatkovsky, a citizen of the Russian Federation and resident of the Kaliningrad region, was recruited. He was involved in the bombing of a passenger carriage at Baku railway station and in the mining of a freight train, and was detained while attempting another attack.
When Armenia faced the prospect of being placed among states that support international terrorism, its special services were forced to curtail their bloody activities. As it turned out, not permanently. On the eve of the 44-day war the Armenian Ministry of Defence pledged to create “assault groups” that would sabotage railways and pipelines deep in Azerbaijan’s rear and “create chaos in the enemy’s rear.” Preparations for a guerrilla campaign were also made in Garabagh once it became clear that the days of the occupation junta were numbered. The notorious Ruben Vardanyan openly called for the creation of a terrorist group called “Nemesis-2” to unleash terror against Azerbaijani diplomats. As admitted in Armenian circles after the 44-day war, many militants who had come from abroad to “help Armenia” were in no hurry to return. They changed into civilian clothes, hid their weapons and began to wait — for what? A signal to begin a campaign of subversion?
The occupation authorities conceded at the time that Garabagh was saturated with weapons and that the number of armed incidents there was on the rise.
Many experts draw attention to another factor. Caches of weapons abandoned by the Armenian occupiers are still regularly discovered in Garabagh. It is one thing when munitions are found on the sites of former military bases, police stations and similar facilities. But sometimes weapon “stashes” are discovered in the basements of residential buildings, in civilian social institutions and the like. This looks like preparation for the kind of urban guerrilla warfare Ruben Vardanyan advocated following the anti-terrorist raids. True, the would-be guerrilla “heroes” mostly fled to Armenia. The oligarch-provocateur himself, by the way, did the same. But as the incident in Khankendi demonstrates, complacency would be unwise. This is particularly so against the backdrop of the principal risk factor: the cult of terror that persists within the Armenian milieu.
When terrorists are made into heroes
Although it has been emphasised repeatedly, it is worth recalling: the roots of political terror in Armenian nationalist circles stretch back to the 19th century. Dashnak militants took hostages at the Ottoman Bank in Istanbul and attempted to assassinate the vice-governor of Baku, Prince Nakashidze. From that time, terrorists began to be fashioned into national heroes. In fairness it should be noted that while terror was practised by many in the 19th century, numerous movements subsequently abandoned it. That was not the case in the Armenian community. In the 1920s the “Nemesis” group appeared. In the 1970s a whole series of terrorist organisations emerged, the most dangerous of which was ASALA. Massacres of Turkish diplomats were organised, leaving more than 40 victims. Each time, the perpetrators were elevated to the status of heroes.
Today in Yerevan one can see a monument not only to Soghomon Tehlirian, a terrorist from the 1920s. At the Yerablur military cemetery a memorial to ASALA militants stands. There is also a monument to the terrorists of “Nemesis.” Notably, some spaces on the monument where the names of the “heroes” should be engraved have been left empty — intended to symbolise that the struggle continues. In Yerevan there is a street and a metro station named after the international terrorist Monte Melkonian. The cult of Melkonian reached perhaps unprecedented heights in occupied Garabagh: his portraits were displayed in offices and even painted on building walls.
Many terrorists from the 1970s have settled in Armenia, including those who served sentences in European and American prisons. This ideological conditioning is, without doubt, bearing bitter fruit. And not only in Khankendi.
During the investigation into the attempted attack in Khankendi, dramatic news arrived from Armenia itself. Volodya Grigoryan, head of the Parakar community and an opposition activist who defeated the candidate from the ruling “Civil Contract” party in the elections on 30 March 2025, was killed in a shootout. Karen Abramyan, an operative of the Ministry of Internal Affairs, was also shot and killed alongside him.
It is noteworthy that the opposition is in no rush to attribute Grigoryan’s murder to the “bloody regime.” Opposition circles in Armenia are closely linked to the Garabagh clan, tainted by both its support for terror and its ties to the criminal world. It is telling that many opposition figures in Armenia say, with alarm, that it is becoming customary in the country to resolve disputes through violence.
That alarm is well founded. It is sufficient to recall how on 27 October 1999 five terrorists led by Nairi Hunanyan carried out a mass shooting in the Armenian parliament, or the hostage-taking at a police base in Yerevan in the summer of 2016. This does not include the long series of political assassinations that often accompany major internal political upheavals there. If terror becomes accepted as a legitimate method of struggle, it will be used — and first and foremost against one’s own people.