XANKƏNDİ: DİVERSİYA KÖLGƏLƏRİ
Dövlət başçısının səfəri zamanı baş vermiş insident regionda etimad və təhlükəsizliklə bağlı suallar yaradıb
Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda Böyük Qayıdış proqramının icrası getdikcə sürətlənir. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev çıxışlarından birində bildirib ki, Azərbaycanın bu istiqamətdə apardığı işin dünyada analoqu yoxdur. Bir müddət əvvələdək adları döyüş xəbərlərində çəkilən şəhər və kəndlərdən keçmiş məcburi köçkünlərin qayıdışı, məktəblərin, müəssisələrin açılışı, yolların, turizm obyektlərinin istifadəyə verilməsi ilə bağlı informasiyalar yayılır. Bəli, müharibə bitib, münaqişə səhifəsi çevrilib və artıq məhz belə xəbərlərin vaxtıdır.
Lakin baş verən bəzi hadisələr rahatlaşmağın hələ də tez olduğunu göstərir.
Terror cəhdi
2025-ci il sentyabrın 14-də Azərbaycanın Xankəndi şəhərində terror aktı törətməyə cəhd olunub. Daxili İşlər Nazirliyinin məlumatına görə, şəhər sakini, 1967-ci il təvəllüdlü Karen Albertoviç Avanesyan həmin gün meşə massivində gizlətdiyi «Kalaşnikov» avtomatı, ona məxsus 4 güllə darağı və 5 əl qumbarasını götürərək şəhərdə tədbirin keçiriləcəyi yerə yaxınlaşmağa cəhd edən zaman polis əməkdaşları tərəfindən saxlanılıb. Bu zaman o, polisə müqavimət göstərib, onlara tərəf 3 ədəd əl qumbarası atıb və avtomatdan atəş açıb. Cavab atəşi nəticəsində Avanesyan yaralanıb. Əməliyyat zamanı bir polis əməkdaşı da xəsarət alıb. Baş verənlərlə bağlı Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğunda cinayət işi açılıb, əməliyyat-istintaq tədbirləri aparılır.
Xatırladaq ki, sentyabrın 14-də Prezident İlham Əliyev Xankəndini ziyarət edir, şəhərdə onun iştirakı ilə tədbirlər keçirilirdi. Bunu nəzərə alsaq, Avanesyanın terror aktı cəhdini təsadüf saymaq çətindir.
Doğrudur, istintaq davam edir və hələ ki, nəticə çıxarmaq üçün tezdir. Lakin Azərbaycan ictimaiyyətində artıq tamamilə məntiqli, aktuallığını itirməyən suallar yaranıb. Bakı Qarabağın azad olunmasından sonra orada yaşayan erməniləri öz vətəndaşları hesab etdiyini, onlara Konstitusiyada nəzərdə tutulmuş bütün hüquqların, o cümlədən təhlükəsizlik zəmanətinin veriləcəyini bildirmişdi. Belə bir vəziyyətdə erməni icması üzvünün meşəyə gedərək orada gizlətdiyi avtomatı, digər sursatları götürərək silahlı aksiyaya cəhd etməsi nə deməkdir? Buna necə reaksiya verilməlidir? İndi orada qalan digər etnik ermənilərə nə dərəcədə etibar oluna bilər? Hələ neçə belə «Avanesyanlar» zərərsizləşdirilməli olacaq?
İstintaq və məhkəmə, şübhəsiz ki, suallara cavab tapacaq. Məlum olacaq ki, Karen Avanesyan təkbaşına hərəkət edib, yoxsa kimlər tərəfindənsə idarə olunub. O, xarici görünüşünə görə peşəkar diversanta bənzəmir. Lakin təhlükəsizlik xidmətləri hər zaman bildirir ki, «davranış pozuntusu» olan tək adam hər zaman daha təhlükəlidir. Belə qeyri-adekvat şəxsin nə edə biləcəyi, təhlükəsizlik tədbirlərində boşluğun olduğu halda hansı əməlləri törədə biləcəyi özünü, təəssüf ki, 2009-cu il aprelin 30-da Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasında göstərib. Məlum olduğu kimi, həmin kütləvi qətl hadisəsini Ermənistanın xüsusi xidmət orqanları təşkil etmişdi. Bu sırada 1984-cü il sentyabrın 8-də – Qarabağ münaqişəsindən hələ 4 il əvvəl Bakı şəhərində sərnişin avtobusunun partladılması da var. O hadisəni də «davranış pozuntusu» olan Henrix Vartanov təkbaşına törətmişdi.
Narahat keçmiş
Münaqişənin başlaması ilə artıq ortaya heç də «davranış pozuntusu olan tənhalar» yox, tam fərqli qüvvələr çıxmağa başlamışdı. 1990-cı illərin əvvəllərində erməni millətçiləri Azərbaycana qarşı əsl terror hücumuna başlamışdılar. Onların əsas hədəfləri rayonlararası sərnişin avtobusları, sərnişin qatarları idi. Onlar «Sovetskaya Kalmıkiya» bərəsini belə, partlatmağa cəhd göstərmişdilər. Doxsanıncı illərin ortalarında isə Ermənistanın xüsusi xidmət orqanları «Sadval» ləzgi terror qruplaşmasının döyüşçülərini öz düşərgələrində hazırlayaraq, metroda diversiya törətmələri üçün Bakıya göndərmişdi. O zaman bu hazırlıq öz «bəhrə»sini vermiş, Bakı metrosunda iki partlayış törədilmişdi.
Rusiya vətəndaşı, Kalininqrad vilayətinin sakini İqor Xatkovski də terrorçuluq fəaliyyətinə həmin vaxt cəlb olunmuşdu. O, Bakının Dəmir Yolu Stansiyasında sərnişin qatarının partladılmasında, həmçinin yük qatarına partlayıcının quraşdırılmasında şübhəli bilinərək, növbəti terror aktını törətməyə çalışarkən saxlanılmışdı.
Baş verənlər fonunda Ermənistanın beynəlxalq terrorçuluğu dəstəkləyən dövlətlər sırasına daxil edilməsi ehtimalının yaranması ilə onun xüsusi xidmət orqanları bu qanlı əməllərdən müvəqqəti vaz keçməli olmuşdu. Amma bu imtina çox çəkməyib. 44 günlük müharibə ərəfəsində Ermənistan Müdafiə Nazirliyi «hücum qrupları» yaradılacağını bəyan etmişdi. Onların Azərbaycanın arxa cəbhəsində diversiyalar törədəcəkləri, dəmir yollarına, boru kəmərlərinə hücumlar təşkil edəcəkləri deyilirdi. Qarabağda isə işğalçı xuntanın ömrünə sayılı günlərin qaldığı məlum olduqda «partizan müharibəsi»nə hazırlıq başlamışdı. Məşhur Ruben Vardanyanın «Nemesis-2» adlı terror qruplaşmasının qurulmasına, Azərbaycan diplomatlarına qarşı hücumların təşkilinə çağırışı da yaddaşlardadır.
44 günlük savaşdan sonra isə erməni dairələri etiraf edirdilər ki, Ermənistana «kömək üçün» xaricdən gəlmiş bir çox döyüşçü geri dönməyə tələsmir? Onlar mülki geyimdə silaha sarılaraq gözləyirlərmiş. Nəyi? Diversiyaya başlanılması əmrini. İşğalçı xunta da həmin dövrdə Qarabağın «silahla dolduğunu», nəticədə, orada silahlı insidentlərin artdığını da etiraf edirdi.
Ekspertlər bir məqama xüsusi diqqət çəkirlər: Qarabağda erməni işğalçıların vaxtilə yaratdıqları silah anbarlarının aşkarlanması davam edir. Bəzən bu silah-sursat keçmiş hərbi hissələrin, polis bazalarının ərazisində tapılırsa, bir sıra hallarda isə onlara yaşayış evlərinin zirzəmilərində, mülki sosial obyektlərdə və s. rast gəlinir. Bu isə şəhərin vaxtilə partizan müharibəsinə hazırlaşdığını təsdiqləyir. Xatırladaq ki, Azərbaycanın antiterror reydlərindən sonra yuxarıda adıçəkilən Ruban Vardanyan məhz belə çağırışla çıxış etmişdi. Lakin çox keçmədən gələcək «qəhrəman partizanlar» Ermənistana qaçmağa üstünlük vermişdilər. Elə təxribatçı oliqarxın özü də.
Lakin Xankəndidə baş vermiş son hadisə göstərir ki, erməni terroru amilini nəzərə alaraq, hələ də tam rahatlaşmaq olmaz.
Terrorçular qəhrəmanlaşdırılarsa
Barəsində dəfələrlə bəhs olunmuş bir mövzunu bir daha yada salaq: erməni millətçi dairələrində siyasi terrorun kökləri ötən əsrin əvvəllərinə gedib çıxır. O vaxtlar «Daşnaksutyun» döyüşçüləri İstanbulda Osmanlı Bankında insanları girov götürmüş, Bakı qubernatorunun müavini, knyaz Naqaşidzeyə qarşı sui-qəsd törətmişdilər. Məhz həmin dövrdən ermənilər terrorçuları qəhrəmanlaşdırmağa da başlamışdılar. Ədalət naminə qeyd olunmalıdır ki, XIX əsrdə terrora əl atanlar çox olub. Lakin sonradan çoxları bu mübarizə üsulundan imtina etsə də, bu, ermənilərə aid olmayıb. Məsələn, ötən əsrin 20-ci illərində onlar «Nemesis» adlı terror qruplaşması yaratmışdılarsa, 70-ci illərdə daha bir neçə analoji təşkilat formalaşdırılmışdı. Onlardan ən təhlükəlisi ASALA idi. Bu qruplaşma Türkiyə diplomatlarına qarşı sui-qəsdlər törədirdi. Həmin vaxt təşkilatın üzvləri 40-dan çox insanın həyatına son qoymuşdular. Əvəzində isə onlar hər dəfə milli qəhrəman səviyyəsinə qaldırılırdılar. Bu gün İrəvanda XX əsrin iyirminci illərinin terrorçusu Soqomon Teyleryanın abidəsinə rast gəlmək olar, həmçinin «Yerablur» qəbiristanlığında ASALA yaraqlılarının xatirəsinə abidə də ucaldılıb. Ermənistanda «Nemesis» terrorçuları üçün də abidə qoyulub. Onun üzərində qəhrəmanların adlarının yazılmalı olduğu hissə boş saxlanılıb ki, bu da mübarizənin davam etdiyinin rəmzidir. İrəvanda beynəlxalq terrorçu Monte Melkonyanın adını daşıyan küçə və metrostansiyası da var. Yeri gəlmişkən, Melkonyan kultu özünün ən yüksək zirvəsinə bəlkə də işğal edilmiş Qarabağda çatmışdı: kabinetlərdə onun portretləri asılmış, binaların divarlarına bu terrorçunun şəkilləri çəkilmişdi.
Yetmişinci illərin bir çox terrorçusu sonradan Ermənistanda məskunlaşıb. Onların arasında Avropa və ABŞ həbsxanalarında yatmış şəxslər də var. Bütün bu ideoloji tərbiyə isə şübhəsiz ki, öz acı nəticələrini verir və ona heç də yalnız Xankəndidə rast gəlinmir. Xankəndidə terror aktına cəhdlə bağlı istintaqın getdiyi bir vaxtda Ermənistanda da dramatik xəbərlər gəlib. Məlum olub ki, Parakar qəsəbəsinin meri, 2025-ci il martın 30-da keçirilmiş seçkidə hakim «Vətəndaş müqaviləsi» partiyasından olan namizədi məğlub etmiş Volodya Qriqoryan qətlə yetirilib. Onunla birlikdə DİN əməkdaşı Karen Abramyan da güllələnib. Maraqlıdır ki, müxalifət Qriqoryanın qətlində «qanlı rejim»i günahlandırmağa tələsmir. Ermənistan müxalifətinin «Qarabağ klanı» ilə sıx bağlı olduğu, bu klanın isə terror və kriminalla əlaqələrə malik olduğu hər kəsə bəllidir.
Bir çox müxalif fəal ölkədə məsələlərin zorakılıqla həll olunmasının vərdişə çevrilməsindən narahatlığını ifadə edir ki, bu da əbəs deyil. 1999-cu il oktyabrın 27-də Nairi Unanyan adlı şəxsin başçılıq etdiyi beş terrorçudan ibarət qrupun ölkə parlamentinin binasına daxil olaraq orada kütləvi qətliam törətdiyi çoxlarına məlumdur. 2016-cı ilin yayında İrəvanda polis bazasında insanların girov götürülməsi də o qədər uzaq keçmişdə baş verməyib. Ölkədə sayı-hesabı olmayan siyasi qətllər də öz yerində. Ermənistanda, demək olar ki, bütün daxili siyasi təlatümlər belə hallarla müşayiət edilib. Bir cəmiyyətdə terror mübarizə üsuludursa, ondan, ilk növbədə, elə həmin cəmiyyətin özünə qarşı istifadə olunacaq.

ХАНКЕНДИ: ТЕНИ ДИВЕРСИЙ
В Карабахе и Восточном Зангезуре набирает силу программа по Великому возвращению. Президент Азербайджана Ильхам Алиев в одном из своих выступлений отметил: работа, которую проводит Азербайджан, не имеет аналогов в мире. Новости о возвращении бывших вынужденных переселенцев, открытии школ, предприятий, дорог, туристических объектов приходят из тех городов и сел, которые еще недавно упоминались в боевых сводках. Но война закончена, страница конфликта перевернута и наступает время уже других новостей.
Тем не менее, как показывают происходящие события, расслабляться рано.
Попытка теракта
14 сентября 2025 года в Азербайджане была совершена попытка террористического акта в Ханкенди. Как сообщает МВД, в этот день житель города Карен Альбертович Аванесян, 1967 года рождения, в лесном массиве забрал припрятанные им автомат Калашникова с 4 магазинами и 5 гранат, после чего попытался приблизиться к месту проведения мероприятия, но был остановлен сотрудниками полиции. Во время задержания Аванесян оказал сопротивление, бросив 3 ручные гранаты и открыв стрельбу из автомата. В результате ответного огня он получил ранение. В ходе операции был ранен также сотрудник полиции. В настоящее время Генеральная прокуратура Азербайджана возбудила уголовное дело, проводятся оперативно-следственные действия.
Напомним, что 14 сентября Ханкенди посетил Президент Ильхам Алиев и в городе проходили мероприятия с участием главы государства. Учитывая это, попытку Аванесяна совершить теракт вряд ли можно назвать случайностью.
Расследование еще идет, и делать какие-то выводы, конечно, преждевременно. Но в азербайджанской аудитории уже звучат вполне законные и злободневные вопросы. После освобождения Карабаха Баку объявил, что считает карабахских армян своими гражданами и готов предоставить им все предусмотренные Конституцией страны права и требуемые гарантии безопасности.
И вот на этом фоне один из представителей армянской общины отправляется в лес, где выкапывает припрятанный автомат и другие боеприпасы, и пытается устроить вооруженную акцию. Как на это реагировать? Насколько можно доверять оставшимся этническим армянам? И сколько еще возможных аванесянов придется обезвреживать?
Следствие и суд, безусловно, ответят на вопрос, действовал Карен Аванесян в одиночку или же кто-то им руководил. Да, он вроде не похож на подготовленного диверсанта. Но именно «спятивший одиночка», как говорят в спецслужбах, самый опасный персонаж. И что такой неадекват может натворить, если меры безопасности дают сбой, мы, к сожалению, видели 30 апреля 2009 года в Азербайджанской государственной нефтяной академии. Причем к тому массовому убийству, как известно, приложили руку армянские спецслужбы. В этом ряду и кровавая трагедия 8 сентября 1984 года, когда за четыре года до конфликта еще один «спятивший одиночка» - Генрих Вартанов - заложил самодельную бомбу в бакинский городской автобус.
Неудобная предыстория
С началом конфликта на арену выходят уже совсем не «спятившие одиночки». В начале девяностых армянские националисты развернули впечатляющую террористическую войну против Азербайджана. Взрывы гремели в автобусах, в основном межрайонных, в пассажирских поездах, была попытка подрыва даже парома «Советская Калмыкия». В середине девяностых армянские спецслужбы подготовили на своих объектах боевиков лезгинской террористической группировки «Садвал», которых забросили затем в Баку для диверсий в метро. Свою «работу» террористы выполнили - в Бакинском метрополитене прогремели два взрыва. Тогда же был завербован гражданин РФ, житель Калининградской области Игорь Хатковский. Он причастен к взрыву на железнодорожном вокзале Баку пассажирского вагона, к минированию грузового состава. Был задержан при попытке совершить очередной теракт.
Когда перед Арменией замаячила перспектива включения в число стран, поддерживающих международный терроризм, кровавую активность ее спецслужбы вынуждены были свернуть. Оказалось, не навсегда. Накануне 44-дневной войны в Минобороны Армении пообещали создать «штурмовые группы», которые будут устраивать диверсии на железных дорогах и трубопроводах в глубоком азербайджанском тылу и «создадут хаос в тылу противника». К «партизанской войне» готовились и в Карабахе - после того как стало понятно, что дни оккупационной хунты сочтены. Небезызвестный Рубен Варданян прямо призывал создать террористическую группировку «Немезис-2» и развернуть террор против азербайджанских дипломатов. Как признавали в армянских кругах после 44-дневной войны, многие боевики, приехавшие из-за рубежа на «помощь Армении», не торопились возвращаться обратно. Они переоделись в гражданское, припрятали оружие и принялись ждать… Чего? Сигнала для начала диверсионной войны?
Оккупационная хунта тогда признавала: Карабах перенасыщен оружием, здесь растет число вооруженных инцидентов.
Многие эксперты обращают внимание еще на одно обстоятельство. В Карабахе регулярно обнаруживаются брошенные армянскими оккупантами схроны с оружием. Одно дело, когда боеприпасы выявлены на месте бывших военных частей, полицейских баз и т.д. Но порой оружейные «закладки» находят в подвалах жилых домов, в гражданских социальных учреждениях и т.п. А это уже похоже на подготовку к городской партизанской войне. Той самой, к которой призвал уже после антитеррористических рейдов Рубен Варданян. Правда, будущие «герои-партизаны» предпочли бежать в Армению. Сам олигарх-провокатор, кстати, тоже. Но как показывает инцидент в Ханкенди, впадать в благодушие не стоит. Особенно на фоне главного фактора угрозы - существующего в армянской среде культа террора.
Когда из террористов делают героев
Хотя об этом говорилось уже не раз, все же напомним: корни политического террора в армянских националистических кругах уходят в позапрошлый век. Дашнакские боевики захватывали заложников в Оттоманском банке в Стамбуле, покушались на бакинского вице-губернатора князя Накашидзе. Уже с того времени из террористов лепят национальных героев. Справедливости ради следует сказать, что если в XIX веке террор и практиковался многими, то в дальнейшем они предпочли от этого отказаться. Но не в армянской среде. В двадцатые годы прошлого века появляется группировка «Немезис». В семидесятые - целый ряд террористических группировок, самой опасной из которых была АСАЛА. Устраиваются расправы над турецкими дипломатами, жертвами тогда стали более 40 человек. И каждый раз террористов возводят в ранг героев.
Сегодня в Ереване можно увидеть памятник не только Согомону Тейлеряну, террористу двадцатых годов. На военном кладбище «Ераблур» установлен памятник боевикам АСАЛА. Есть и памятник террористам из «Немезиса». Причем некоторые строчки на монументе, где должны быть выгравированы имена «героев», оставлены пустыми - это должно символизировать, что борьба продолжается. В Ереване есть улица и станция метро, которые носят имя международного террориста Монте Мелконяна. Небывалых высот, пожалуй, культ Мелконяна достиг в оккупированном Карабахе. Его портреты вешали в кабинетах, изображали даже на стенах зданий.
В Армении обосновались многие террористы из семидесятых. В том числе те, кто отсидел срок в европейских и американских тюрьмах. И вся эта идеологическая обработка, безусловно, приносит свои горькие плоды. И не только в Ханкенди.
Во время расследования попытки теракта в Ханкенди драматичные новости пришли из самой Армении. Убит Володя Григорян, глава общины Паракар, оппозиционный активист, который на выборах 30 марта 2025 года обошел кандидата от правящего «Гражданского договора». Убит в перестрелке. Вместе с ним застрелен оперуполномоченный МВД Карен Абрамян.
Примечательно, что оппозиция не торопится обвинять в убийстве Григоряна «кровавый режим». Оппозиционные круги в Армении тесно связаны с карабахским кланом, который замаран и поддержкой террора, и связями с криминалом. Показательно, что многие оппозиционные деятели в Армении с тревогой отмечают, что все вопросы в стране привыкают решать путем насилия.
Что ж, тревога вполне обоснованна. Достаточно вспомнить, как 27 октября 1999 года пятеро террористов во главе с Наири Унаняном устроили массовый расстрел ни много ни мало в парламенте Армении. Или захват заложников на полицейской базе в Ереване летом 2016 года. И это не считая целой серии политических убийств, которые сопровождают здесь практически любые масштабные внутриполитические «перетряски». Если террор считается допустимым методом борьбы, то его будут применять. И прежде всего против своих.