Yeni təşəbbüslər Azərbaycanın informasiya məkanının müdafiəsini gücləndirir
Zamanla sönən və yenidən güclənən hibrid şəbəkə müharibələri artıq bir neçə onillikdir ki, bütün dünyada müşahidə olunur. Lakin son dörd ildə bu proseslər genişmiqyaslı böhran xarakteri alıb. Geosiyasi gərginlik bir çox ölkələrdə dövlət və korporativ strukturlara qarşı kibertəhdidləri nəzərəçarpacaq dərəcədə gücləndirib. Bu risklərlə Azərbaycan da üzləşir. Odur ki, ölkədə şəbəkə təhdidlərinə qarşı mübarizə üçün informasiya təhlükəsizliyi üzrə mütəxəssislər qrupu formalaşdırılıb və rəqəmsal məkanın kompleks müdafiəsi həyata keçirilir.
Şəbəkə cinayətkarlığına qarşı mübarizədə əldə edilmiş nailiyyətlər “Critical Infrastructure Defence Challenge” (CIDC 2025) kibertəhlükəsizlik festivalında müzakirə olunub.
Hücumların dəf edilməsi
Bu gün qlobal kibercinayətkarlığın metodları və təcrübəsi get-gedə dünyanın aparıcı dövlətləri arasında ideoloji, hərbi-siyasi mübarizə və kibercasusluq aləti halına gəlir. Bu məqsədlə formal olaraq müstəqil kiberqruplardan fəal istifadə olunur və onların bir çoxunun fəaliyyətində “ideoloji” motiv üstünlük təşkil edir. Beynəlxalq transsərhəd strukturlar da çox aktivdir: “Anonymous”, “Decocidio”, “Lizard Squad” və s.
Son illərdə “e-government” sistemlərinə və dövlət qurumlarının veb resurslarına, kritik əhəmiyyətli infrastruktur serverlərinə edilən qlobal kiberhücumlarla bağlı vəziyyət çox ciddi xarakter alıb. Bununla əlaqədar olaraq, 2025-ci ilin yanvarında Avropa İttifaqı (Aİ) Şurası dövlət şəbəkə infrastrukturuna qarşı kiberhücumlara qarşı mübarizə çərçivəsində sanksiyaları genişləndirib.
Son illərdə artan risklərlə Azərbaycan da üzləşir: ölkəyə qarşı kiberhücumların intensivliyi vaxtaşırı dəyişir, lakin DDoS hücumları, demək olar ki, hər gün baş verir. Azərbaycan Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin (XRİTDX) məlumatına görə, bununla yanaşı, fişinq hücumları, e-poçt vasitəsilə əməliyyatlar, həmçinin son vaxtlar “Teleqram” mesenceri vasitəsilə vətəndaşların hesablarının “yoluxması” və məlumatların ələ keçirilməsi halları da müşahidə olunur.
Belə ki, 2025-ci ilin birinci yarısında kibergigiyena qaydalarına riayət edilməməsi səbəbindən 47 dövlət qurumunun 95 əməkdaşı haker hücumlarının qurbanı olub. Onların 16%-i inzibati səlahiyyətləri olan əməkdaşlar idi. Dövlət qurumlarında təxminən 180 audit keçirilib və informasiya sistemində 280 boşluq aşkarlanıb. XRİTDX mütəxəssislərinin səyləri ilə bu boşluqlar onların aradan qaldırılması yollarını göstərməklə müvafiq orqanlara təqdim edilib. Ümumilikdə, dəf edilmiş hücumların ümumi həcmi 300 Tbit/s təşkil edib, o cümlədən 1 Gbit/s gücündə 18 hücum qeydə alınıb. Xüsusilə, ilk yarımildə “AzStateNet” şəbəkəsi vasitəsilə 262,92 milyon zərərli keçid bloklanıb, mərkəzi antivirus sistemi 12,3 milyondan çox yoluxmuş faylı dayandırıb, “Sandbox” müdafiə sistemi isə 61 482 zərərli elektron sənədi neytrallaşdırıb.
Bu cür insidentlərin qarşısını almaq üçün XRİTDX və onun tərkibində fəaliyyət göstərən “Kompüter İnsidentləri ilə Mübarizə Mərkəzi” mütəxəssislərinin səyləri ilə kibərcinayətkarlığa qarşı mübarizə və dövlət qurumlarının veb-resurslarını şəbəkə təhdidlərindən qorumaq üçün güclü sistem yaradılıb. O cümlədən mərkəzləşdirilmiş antivirus sisteminə qoşulmuş serverlərin müdafiəsi vasitəsilə. Bunun sayəsində hakerlərin hücumları vaxtında aşkarlanır, zərərli proqramlar zərərsizləşdirilir və verilənlər bazasına, dövlət qurumlarının veb-resurslarının funksionallığına və bütövlükdə “e-government” sisteminə hiss edilən zərər vurmur.
Mərkəzləşdirilmiş “Hökumət buludu” (“G-cloud”) çərçivəsində DATA-mərkəzləri kibercinayətkarların hücumlarını qarşısını alan effektiv maneə rolunu oynayır. “Enerji idarəetmə sistemləri, nəqliyyat şəbəkələri, səhiyyə və təhsil - bunlar rəqəmsal texnologiyaların tətbiq olunduğu strateji sahələrdir ki, kiberməkanda potensial hədəflərə çevrilə bilərlər. Buna görə də kibertəhlükəsizlik artıq bir çox sahənin sürətli rəqəmsallaşması nəzərə alınmaqla milli təhlükəsizlik məsələsinə çevrilir”, - XRİTDX-nin rəisi İlqar Musayev qeyd edib.
Kibertəhlükəsizlik festivalı
Bakıda keçirilən CIDC 2025 kibertəhlükəsizlik festivalı zamanı milli şəbəkə məkanının müdafiə sisteminin səmərəliliyindən və bu sahədə həyata keçirilən təşəbbüslərdən danışılıb.
“Rəqəmsal dünyada informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizlik artıq sadəcə texnoloji problem olmaqdan çıxıb və iqtisadi təhlükəsizliyin, dayanıqlı inkişafın və rəqabətqabiliyyətli iqtisadiyyatın təmin edilməsinin əsas alətlərindən birinə çevrilib.
“2023-2027-ci illər üçün Azərbaycanın İnformasiya Təhlükəsizliyi və Kibertəhlükəsizlik üzrə Milli Strategiyası” prioritet istiqamətləri müəyyən edir və milli kibertəhlükəsizlik ekosisteminin formalaşmasına, kritik informasiya infrastrukturunun qorunmasına, kibertəhlükəsizlik üzrə milli tədris mərkəzlərinin və müvafiq laboratoriyaların yaradılmasına, bu sahədə dövlət və özəl sektor arasında tərəfdaşlığın qurulmasına və kadr potensialının formalaşmasına töhfə verir”, - Azərbaycan iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev CIDC 2025-in açılış mərasimində bildirib.
O qeyd edib ki, bir müddət əvvəl qəbul edilmiş “Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf konsepsiyası” və “2025-2028-ci illər üçün Azərbaycanın süni intellekt strategiyası” ölkənin rəqəmsal transformasiyası, yeni intellektual məhsulların formalaşdırılması, böyük həcmli məlumatların idarə edilməsi, süni intellekt əsaslı həllərin yaradılması, startap ekosisteminin formalaşdırılması baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Bütün bunlar ölkənin iqtisadi inkişafına və rəqəmsal suverenliyinə xidmət edir.
Nazir müavini rəqəmsal bacarıqları gücləndirmək üçün nazirlik tərəfindən həyata keçirilən daha bir mühüm layihədən – “Coursera National Academy”dən də bəhs edib. “Bu gün təxminən 40 min insan bu platforma vasitəsilə 187 mindən çox kursa qoşulub, layihə çərçivəsində kibertəhlükəsizlik üzrə 600-dən çox kurs təşkil edilib ki, bu da ölkəmizdə rəqəmsal savadlılığın, texnoloji adaptasiyanın və mütəxəssislərin potensialının artdığını göstərir”, - o vurğulayıb.
Şəbəkə təhlükəsizliyinin dayanıqlılığının artırılmasında ən mühüm addım təkcə kibertəhdidlərə qarşı durmaq deyil, həm də bu istiqamətdə əks tədbirlərlə bağlı təcrübəni vaxtında bütün maraqlı strukturlara çatdırmağa qadir olan “ağıllı sistemlər”in yaradılması üzrə tədbirlər olub. Xüsusilə, kibertəhlükəsizlik sahəsində informasiya mübadiləsinin təşkili və milli informasiya məkanının müasir təhdidlərdən qorunması üçün açıq mənbələrdən istifadə etməklə fəaliyyət göstərən rəqəmsal platforma yaradılıb.
“Platforma kiberinsidentlər haqqında məlumatların toplanılması, təhdidlərə və hücumlara vaxtında reaksiyanı, həmçinin təşkilatlar arasında qeydə alınmış insidentlərin mübadiləsi hesabına preventiv tədbirlərin görülməsini təmin edir. Platformaya artıq 30-dan çox dövlət qurumu qoşulub”, - rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Saməddin Əsədov qeyd edib.
O əlavə edib ki, Elektron Təhlükəsizlik Xidməti Kompüter İnsidentlərinə Qarşı Mübarizə Mərkəzi (CERT) ilə birgə məlumatlandırma mexanizmlərinin formalaşdırılması, eləcə də təhdidlərin qiymətləndirilməsi və bu sahədə koordinasiya və məsləhət platformalarının yaradılması üzrə işlərə başlayıb. Dövlət səviyyəsində vahid məlumat mübadiləsi və qarşılıqlı əlaqə platforması, həmçinin təhdidlər və hücumlara qarşı erkən xəbərdarlıq və reaksiya imkanlarının yaradılması üzrə işlər görülür.
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin sədr müavini Şahin Əliyev isə qeyd edib ki, dövlət sektoru ilə yanaşı, özəl sektorda da kibertəhlükəsizlik səviyyəsinin qiymətləndirilməsi üçün meyarların işlənib hazırlanması nəzərdə tutulur. Milli səviyyədə bütün iqtisadi sektorları əhatə edən diaqnostika və qiymətləndirmə aparılacaq.
Ş.Əliyev həmçinin xatırladıb ki, bu ilin yanvar ayında Azərbaycanda Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası təsdiq edilib. Bu sənəddə kibertəhlükəsizlik ölkənin rəqəmsal arxitekturasının əsas komponentlərindən biri kimi qeyd olunur. “Konsepsiyada dövlət sektoru ilə yanaşı, özəl sektorda da kibertəhlükəsizlik sahəsində vəziyyətin qiymətləndirilməsi üçün meyarların işlənib hazırlanması nəzərdə tutulur, bütün istiqamətləri əhatə edən diaqnostika və qiymətləndirmə aparılacaq. Biz bütün bunları Azərbaycanın bütün komponentlərin və iştirakçıların inteqrasiyasını tələb edən vahid rəqəmsal ekosistemi kimi baxmalıyıq və bu, təşkilatlara ixtisaslaşdırılmış tələblərə cavab verməyə və kiber təhdidlərlə bağlı riskləri minimuma endirməyə imkan verəcək”, - o vurğulayıb.
Maliyyə sektoruna təhdidlər
Ən mühüm vəzifələrdən biri son illərdə ciddi kibertəhdidlərlə üzləşən ölkənin maliyyə sektorunun təhlükəsizliyidir. Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) xətti ilə təhlükəsiz verilənlər bazası və süni intellekt əməliyyatları üçün İT idarəetmə çərçivələri hazırlanır. Onlar beynəlxalq standartlara əsaslanır və maliyyə təşkilatlarında proseslərin dayanıqlılığını, təhlükəsizliyini və səmərəliliyini artırmalıdır.
Oxşar işlər Azərbaycan Banklar Assosiasiyası xətti ilə də dələduzluğa qarşı mübarizə tədbirlərinin gücləndirilməsi üçün aparılır: bu, dələduzluğun, o cümlədən bank kartlarından istifadə etməklə vəsaitlərin oğurlanmasının qarşısını almaq üçün tədbirlər və texnoloji həllər kompleksidir.
Daxili İşlər Nazirliyinin məlumatına görə, 2024-cü ildə Azərbaycan vətəndaşlarının bank kartlarından təxminən 22 milyon manat məbləğində vəsait oğurlanıb, 2025-ci ilin yanvar-aprel aylarında isə bu məbləğ daha 6 milyon manat artıb. Bu gün bank hesablarından vəsaitlərin oğurlanması ilə bağlı vətəndaşların şikayətləri daxil olduqda əsas vəzifə oğurlanmış vəsaitlərin harada olduğunu operativ araşdırmaq və qanunsuz əməliyyatlar aşkar edildikdə onların dondurulması üçün tədbirlər görməkdir.
“Gələcəkdə hər hansı bir bankda baş verən kibertəhlükəsizliklə bağlı insidentlər yalnız həmin bankın problemi kimi nəzərdən keçirilməyəcək: belə hallar dərhal AMB-yə ötürüləcək, burada hadisələr mərkəzləşdirilmiş şəkildə təhlil ediləcək və bütün banklar məlumat veriləcək. Bankın strukturunda “pinsert” adlanan funksiya vasitəsilə insidentlər toplanacaq, texniki və risklərə yönəlmiş təhlil aparılacaq, nəticələr xəbərdarlıqlar şəklində bank sektoruna operativ çatdırılacaq: mexanizm bank sektorunda oxşar təkrar insidentlərin qarşısını almağa və operativ reaksiya imkanlarını gücləndirməyə imkan verəcək”, - AMB-nin informasiya və kibertəhlükəsizlik departamentinin direktoru Elnur Eyvazlı bildirib.
Aydındır ki, transsərhəd texniki imkanlar nəzərə alınmaqla kibercinayətkarlıqla mübarizə - o cümlədən maliyyə sektorunda - yalnız ölkə ərazisi ilə məhdudlaşa bilməz. Buna görə də qlobal kiberməkanda ölkənin milli maraqlarına qarşı törədilən əməllərin qarşısının alınması məqsədilə beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsi ötən dövrdə Azərbaycan Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Milli Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin prioritetlərindən biri olub. Bu mənada müxtəlif platformalar çərçivəsində dünyanın 160-dan çox ölkəsində kibertəhlükəsizliyə məsul olan orqanlarla, həmçinin qlobal texnologiya şirkətləri və ixtisaslaşmış təşkilatlarla qarşılıqlı əlaqə qurulub.
Beləliklə, son illərdə dünyada və regionda baş verən geosiyasi proseslər informasiya təhlükəsizliyi və kritik infrastrukturun qorunmasını dövlətlərin milli təhlükəsizlik gündəliyinin əsas istiqamətlərindən birinə çevirib. Məhz buna görə də “Critical Infrastructure Defence Challenge” festivalı əsasında təşkil olunan tədbirlər Azərbaycanın şəbəkə təhlükəsizliyi sahəsində qabaqcıl mövqeyini möhkəmləndirməklə xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.

New initiatives strengthen the defence of Azerbaijan’s information space
Fading and resurgent hybrid cyberspace wars have been observed worldwide for more than a decade. Over the last four years, however, these processes have acquired the character of a large-scale crisis. Geopolitical tension has noticeably intensified cyberthreats to state and corporate structures in many countries. Azerbaijan is also exposed to these risks; to counter network threats the country has assembled a pool of information-security specialists and implemented comprehensive protection of its digital space. Achievements in combating cybercrime were discussed at the Critical Infrastructure Defence Challenge (CIDC 2025) cybersecurity festival.
Repelling attacks
Today the methods and practices of global cybercrime increasingly serve as instruments of ideological and politico-military struggle and cyber-espionage among leading world powers. Formally independent cybergroups are actively used for these purposes, and many of them operate with an overtly "ideological" underpinning. Transnational structures such as Anonymous, Decocidio, Lizard Squad and others are also highly active.
The situation with global cyberattacks on e-government systems and state agencies’ web resources, as well as on servers of critical infrastructure, has become very serious in recent years. In response, in January 2025 the EU Council expanded sanctions as part of efforts to counter cyberattacks on state network infrastructure.
Azerbaijan has faced rising risks in recent years: the intensity of cyberattacks against the country fluctuates, but DDoS attacks occur almost daily. According to the State Service for Special Communication and Information Security of Azerbaijan (SSSCIS), phishing attacks, email-based operations and—recently increasingly—cases of citizens’ accounts being compromised and data intercepted via the Telegram messenger have been observed.
Thus, in the first half of 2025, 95 employees of 47 state institutions fell victim to hacker attacks due to non-compliance with cyber-hygiene rules. Of these, 16% were staff with administrative privileges. Approximately 180 audits were carried out in state institutions, revealing 280 vulnerabilities in information systems. SSSCIS specialists presented these vulnerabilities to the relevant bodies with recommendations on how to eliminate them. In total, the aggregate volume of repelled attacks reached 300 Tbit/s, including 18 attacks with a power of 1 Gbit/s. In particular, in the first half of the year the AzStateNet network blocked 262.92 million malicious redirects, the central antivirus system stopped more than 12.3 million infected files, and the Sandbox protection system neutralised 61,482 malicious electronic documents.
To prevent such incidents, SSSCIS specialists and its embedded "Computer Incidents Response Centre" have created a powerful system to counter cybercrime and protect state web resources from network threats, including protection of servers connected to the centralised antivirus system. As a result, hacker attacks were intercepted in a timely fashion and malicious programs were neutralised without causing significant harm to databases, the functionality of state web resources or the e-government system as a whole.
DATA centres within the centralised Government Cloud (G-cloud) serve as an effective shield that blocks cybercriminal attacks. "Energy-management systems, transport networks, healthcare and education are strategic areas with implemented digital technologies that can become potential targets in cyberspace. Therefore, cybersecurity is already becoming a matter of national security given the rapid digitalisation of many sectors," said SSSCIS head Ilgar Musayev.
Cybersecurity festival
The effectiveness of the national system for protecting the network space and initiatives in this area were discussed at the CIDC2025 cybersecurity festival held in Baku.
"In the digital world, information security and cybersecurity have ceased to be merely technological problems and have become one of the main instruments for ensuring economic security, sustainable development and a competitive economy. The 'National Strategy of Azerbaijan on Information Security and Cybersecurity for 2023–2027' defines priority directions and supports the formation of a national cybersecurity ecosystem, protection of critical information infrastructure, creation of national training centres in cybersecurity and relevant laboratories, establishment of partnerships between the state and the private sector in this area, and development of human resources," said First Deputy Minister of Economy of Azerbaijan Elnur Aliyev at the CIDC 2025 opening ceremony.
He noted that the recently adopted "Concept of Digital Development of Azerbaijan" and the "Azerbaijan Artificial Intelligence Strategy for 2025–2028" are particularly significant for the country’s digital transformation, the creation of new intelligent products, management of large volumes of data, development of AI-based solutions and formation of a startup ecosystem. All this serves the country’s economic development and digital sovereignty.
The deputy minister mentioned another important project—Coursera National Academy, implemented by the ministry to strengthen digital skills: "To date about 40,000 people have joined over 187,000 courses through the platform; in total, more than 600 cybersecurity courses have been organised under the project, which testifies to the growth of digital literacy, technological adaptation and the capabilities of specialists in our country."
A crucial step in increasing network-security resilience has been measures to create "smart" systems capable not only of resisting cyberthreats but also of promptly transmitting countermeasure experience to all interested bodies. In particular, a digital platform operating with open-source data has been created to organise the exchange of cybersecurity information and to protect the national information space from modern threats.
"The platform provides collection of information on cyberincidents, timely responses to threats and attacks, and also allows preventive measures to be taken by exchanging registered incidents among organisations. More than 30 state bodies are already connected to the platform," said Deputy Minister of Digital Development and Transport Sameddin Asadov. He added that the Electronic Security Service has begun work to create joint notification mechanisms with CERT (computer emergency response teams), as well as to assess threats and form coordination and consultation platforms in this sphere. At the state level a unified information-exchange and interaction platform is being formed, as well as capabilities for early warning and response to threats and attacks.
Shahin Aliyev, Vice-Chairman of the Agency for Innovations and Digital Development, noted that alongside the public sector, criteria will be developed to assess the level of cybersecurity in the private sector. National-level diagnostics and assessment will cover all sectors of the economy. Mr Aliyev also reminded that in January this year Azerbaijan approved the Concept of Digital Development. In this document cybersecurity is designated as one of the key components of the country’s digital architecture: "In the concept, alongside the public sector, criteria are provided for assessing the cybersecurity situation in the private sector; diagnostics and assessments covering all directions will be conducted. We must consider all of this as a single digital ecosystem of Azerbaijan, requiring integration of all components and participants, and this will allow organisations to meet specialised requirements and minimise risks associated with cyberthreats."
Financial threats
One of the most important tasks is securing the country’s financial sector, which in recent years has faced serious cyberthreats. The Central Bank of Azerbaijan (CBA) is developing IT governance frameworks for safe handling of databases and artificial intelligence. These frameworks, built on international standards, are intended to increase resilience, security and efficiency of processes in financial organisations.
Similar work is under way at the Azerbaijan Banks Association to strengthen anti-fraud measures: a package of measures and technological solutions aimed at preventing fraud, including theft of funds via payment cards.
According to the Interior Ministry, in 2024 about 22 million manats were stolen from citizens’ bank cards in Azerbaijan, and from January to April 2025 that amount increased by another 6 million. Today the main task when citizens file complaints about theft from bank accounts is to promptly investigate where the stolen funds are and, upon detection of unlawful operations, take measures to freeze them.
"In future, incidents related to cybersecurity occurring in any bank will not be regarded as solely that bank’s problem: such cases will be immediately referred to the CBA, where events will be analysed centrally and communicated to all banks. Within the bank structure a function called pinsert will collect incidents, conduct technical and risk-oriented analysis, and the results will be rapidly communicated to the banking sector as warnings: the mechanism will prevent repeated similar incidents in the banking sphere and strengthen operational response capabilities," said Director of the CBA Department of Information and Cybersecurity Elnur Eyvazly.
It is clear that, given cross-border technical capabilities, the fight against cybercrime, including within the financial sector, cannot be confined solely to the country’s territory. Therefore strengthening international cooperation to prevent actions against the nation’s interests in the global cyberspace has been one of the priorities of the National Cybersecurity Centre of the State Security Service of Azerbaijan. In this regard, interaction has been established within various platforms with bodies responsible for cybersecurity in more than 160 countries, as well as with global technology companies and specialised organisations.
Thus, geopolitical developments worldwide and in the region in recent years have made information security and protection of critical infrastructure one of the primary items on states’ national-security agendas. That is why activities organised under the Critical Infrastructure Defence Challenge festival are especially important, reinforcing Azerbaijan’s leading position in network security.