Çərşənbə axşamı, 02:58
İngilis futbol azarkeşləri artıq 60 ildir ki, Azərbaycan futboluna xüsusi minnətdarlıq hissi bəsləyirlər. Bunun səbəbi 1966-cı ildə baş vermiş tarixi hadisədir. O zaman dünya çempionatının finalında İngiltərə və Almaniya yığmaları qarşılaşırdı. Azərbaycanlı hakim Tofiq Bəhramovun qətiyyəti sayəsində İngiltərə yığması ilk və hələlik sonuncu dəfə dünya çempionu olub.
Xarakterin milyardlardan daha dəyərli olduğu zaman
Sirr deyil ki, ingilis klubları dünyanın ən güclü çempionatlarından birini – “Premyer Liqa”nı təmsil edirlər və ənənəvi olaraq digərlərinə yuxarıdan aşağı baxırlar. Cari Çempionlar Liqasının qrup mərhələsinin püşkatması keçirilən zaman bu fakt yenidən təsdiqlənib. Rəqib olaraq “Qarabağ”la qarşılaşacağını bildikdən sonra “Çelsi” Azərbaycan klubunun oyununu təhlil etmək əvəzinə, Londonun Bakıdan 4000 km məsafədə olması barədə mülahizələr yürütməyə başlayıb.
Daha sonra qonaqların səfər proqramı Azərbaycan azarkeşlərini təəccübləndirib: uzaq yolu əsas gətirərək, klub Bakıda məşq keçirməyəcəyini bildirib. Hətta mətbuat konfransının belə, onlayn keçirilməsinə qərar verilib: baş məşqçi Enzo Mareska yerli jurnalistlərin suallarını Londonda qalaraq cavablandırıb.
“Qarabağ” heç vaxt ingilis klubları üzərində qələbə qazanmayıb. Bu səbəbdən əksər ekspertlər “aristokratlar”ın (azarkeşlərin “Çelsi”yə verdikləri ad) Bakıda asan qələbəsini proqnozlaşdırırdılar. Lakin Qurban Qurbanovun komandası xarakter və taktiki baxımdan yetkinlik nümayiş etdirərək rəqibi şoka salıb. Nəticədə londonlular Bakıdan yalnız bir xal aparmaqla kifayətlənmək məcburiyyətində qalıblar.
Səkkiz il əvvəl “Qarabağ” ilk dəfə Çempionlar Liqasının qrup mərhələsinə çıxan zaman rəqiblərindən biri yenə də “Çelsi” idi. O zaman ingilislər 6:0 və 4:0 hesabları ilə qələbə qazanmışdı. Cari matçdan əvvəl klub hətta sosial şəbəkələrdə həmin oyunların videosunu paylaşmışdı: görünür, tarixin təkrarlanacağına işarə edirmişlər.
Əlbəttə ki, böyük futbol böyük pul deməkdir. Dünya səviyyəli klub olmaq üçün, ilk növbədə, maliyyə potensialı vacibdir. “Qarabağ”ın bazar dəyəri 24 milyon avro olaraq qiymətləndirilir, “Çelsi”nin heyətinin dəyəri isə 1 milyard avrodan çoxdur. Lakin Bakıdakı heç-heçə göstərib ki, maliyyə vəsaiti vacib məsələ olsa da, hər şeyi həll etmir.
İlhamlandırıcı heç-heçə
Çempionlar Liqasının dördüncü turunda ev sahibi olaraq oynadıqları matçda 2:2 hesablı heç-heçə hətta ulduz komandalarla oyunda nəticə əldə etməyin mümkün olduğunu nümayiş etdirib. “Qarabağ” öz fədakarlığı və gücünə inamı ilə Avropa futbolunda yeni standartlar müəyyən edən klub olduğunu təsdiqləyib.
Tofiq Bəhramov adına Respublika Stadionunda 30 min tamaşaçı qarşısında keçirilən oyun əsl bayrama çevrilib. Bakıya ilk dəfə olaraq təxminən 800 qonaq azarkeşi gəlmişdi. “Qarabağ” azarkeşləri, yəni demək olar ki, bütün stadion gec saata baxmayaraq, sonuncu dəqiqəyə qədər sevimli komandalarını dəstəkləyiblər.
Tribunaların dəstəyi mühüm amil olub: azarkeşlərin səs-küyü və təzyiqi londonluların hücumlar qurmasına mane olurdu. Digər əsas məqam Qurban Qurbanovun komandasının cəsarətli, layiqli oyunu idi.
Matçdan əvvəl məşqçi demişdi ki, nəticədən asılı olmayaraq “Qarabağ” artıq qalib sayılır, çünki “Çelsi” kimi rəqiblərin ölkəyə gəlməsi təkcə bir klub üçün deyil, bütün Azərbaycan futbolu üçün əhəmiyyətlidir. Bu dəfə isə “Qarabağ” təkcə mənəvi cəhətdən deyil, oyun baxımından da qələbə qazanıb.
Qurban Qurbanov “Çelsi”yə qarşı müdafiədə oynamağın riskli olduğunu anlayırdı və ilk dəqiqələrdən rəqibə hücum futbolu təklif etdi. Təəccüblənən qonaqlar çaşmadılar və ilk olaraq hesabı açdılar, bundan sonra bir çoxları “Qarabağ”ın məğlub olacağını düşünürdü. Lakin bunun ardınca dəqiq taktiki qərarlar verilib: “Qarabağ”ın oyunçularından biri zədə səbəbindən meydanı tərk etməyə məcbur olsa da, komanda hesabı bərabərləşdirə bilib. Kamilo Duranın zərbəsindən sonra top qapı dirəyindən qayıdıb və Leandru Andrade onu qapıya göndərə bilib - 1:1.
Tezliklə ingilislər daha bir zərbə aldılar. Birinci hissənin sonunda “Çelsi”nin müdafiəçisi cərimə meydançasında əllə oynayıb və hakim dərhal 11 metrlik zərbəyə işarə edib. Marko Yankoviç penaltini inamla reallaşdırıb - 2:1.
Ədalət naminə qeyd etmək lazımdır ki, “Premyer Liqa”nın sıx təqvimi səbəbindən Enzo Mareska bir neçə əsas oyunçusundan yararlana bilməyib: ikisi zədəli idi, digərləri isə çempionatın növbəti turuna hazırlaşaraq İngiltərədə qalmışdılar.
Fasilədən sonra “Çelsi” üç əvəzetmə edib və hesabı bərabərləşdirməyi bacarıb - 2:2. Qalan vaxtda hər iki komandanın qol vurmaq şansları olsa da, hesab dəyişməyib.
Pley-off üçün əla şanslar
Xüsusilə polyak qapıçı Mateuz Kohalskinin, eləcə də Mateus Silva, Emmanuel Addai, Elvin Cəfərquliyev, Kevin Medina və Bəhlul Mustafazadənin yüksək səviyyəli oyununu qeyd etmək lazımdır.
Bakıda “Çelsi” ilə heç-heçədən sonra “Qarabağ” 7 xal toplayaraq 34 komanda arasında 15-ci yeri tutur. Növbəti mərhələyə çıxmaq üçün ən yaxşı 24 komanda arasında yer almaq lazımdır, buna görə qalan dörd oyunda maksimum xal qazanmaq vacibdir.
“Qarabağ” Çempionlar Liqasında növbəti matçı noyabrın 25-də İtaliyada “Napoli”yə qarşı keçirəcək. İtalyan klubu hələlik 4 oyunda cəmi 4 xal toplayıb və qələbəyə can atır. Şayiələrə görə, görüşün nəticəsi Napoli baş məşqçisi Antonio Kontenin taleyini müəyyən edə bilər.

«КАРАБАХ» ШОКИРУЕТ «ЧЕЛСИ»
Английские футбольные болельщики уже 60 лет испытывают чувство особой благодарности к азербайджанскому футболу. Причина - историческое событие 1966 года. Тогда в финале чемпионата мира встречались сборные Англии и Германии. Благодаря решительности азербайджанского арбитра Тофика Бахрамова сборная Англии впервые и пока в последний раз стала чемпионом мира.
Когда характер дороже миллиардов
Не секрет, что английские клубы представляют один из самых сильных чемпионатов мира - Премьер-лигу и традиционно смотрят на других свысока. Когда проходила жеребьевка группового этапа нынешней Лиги чемпионов, это вновь подтвердилось. Получив в соперники «Карабах», лондонский «Челси» вместо разбора игры азербайджанского клуба принялся рассуждать о том, что Лондон находится в 4000 км от Баку. Позднее азербайджанских болельщиков удивила программа визита гостей: сославшись на дальнюю дорогу, клуб объявил, что не будет проводить тренировку в Баку. Пресс-конференцию решили провести онлайн: главный тренер Энцо Мареска отвечал на вопросы местных журналистов, оставаясь в Лондоне.
«Карабах» ни разу не побеждал английские клубы. Поэтому большинство экспертов прогнозировали «аристократам» (так фанаты называют «Челси») легкую победу в Баку. Однако команда Гурбана Гурбанова проявила характер и тактическую зрелость, чем шокировала соперника. В итоге лондонцы были вынуждены удовлетвориться тем, что смогли увезти из Баку лишь одно очко. Восемь лет назад, когда «Карабах» впервые вышел в групповой этап Лиги чемпионов, одним из его соперников также был «Челси». Тогда англичане победили со счетом 6:0 и 4:0. Перед нынешним матчем клуб даже опубликовал в соцсетях видео тех игр, намекая, судя по всему, что история повторится.
Большой футбол - это большие деньги. Чтобы быть клубом мирового уровня, важен, прежде всего, финансовый потенциал. Рыночная стоимость «Карабаха» оценивается в 24 млн евро, тогда как стоимость состава «Челси» превышает 1 млрд. Однако ничья в Баку показала: деньги важны, но не обязательно решают все.
Ничья, которая вдохновляет
Ничья 2:2 в домашнем матче четвертого тура Лиги чемпионов продемонстрировала, что даже со звездными командами можно добиваться результата. «Карабах» подтвердил, что является клубом, задающим новые стандарты в европейском футболе своей самоотверженностью и верой в собственные силы.
Матч, прошедший на Республиканском стадионе имени Т.Бахрамова при 30 тыс. зрителей, стал настоящим праздником. Впервые в Баку приехали около 800 болельщиков гостей. Фанаты «Карабаха», а это почти весь стадион, поддерживали своих любимцев до последней минуты, несмотря на поздний час.
Поддержка трибун стала важным фактором: шум и давление болельщиков мешали лондонцам развивать атаки. Еще одним ключевым моментом стала смелая, достойная игра команды Гурбана Гурбанова.
Перед матчем тренер сказал, что независимо от результата «Карабах» уже победитель, поскольку приезд таких соперников, как «Челси», важен не только для одного клуба, но и для всего азербайджанского футбола. В этот раз «Карабах» победил не только морально, но и по игре.
Гурбан Гурбанов понимал, что играть против «Челси» в глухой обороне рискованно, и с первых минут предложил сопернику атакующий футбол. Удивленные гости не растерялись и первыми открыли счет, после чего многие решили, что матч проигран. Но последовали точные тактические решения: несмотря на то, что один из игроков «Карабаха» был вынужден покинуть поле из-за травмы, команда сумела отыграться. После удара Камило Дурана мяч попал в штангу, и Леандру Андраде добил его в сетку - 1:1.
Вскоре англичане получили еще один удар. В конце первого тайма защитник «Челси» сыграл рукой в штрафной, и арбитр сразу указал на точку. А Марко Янкович уверенно реализовал пенальти - 2:1.
Справедливости ради следует отметить, что из-за плотного календаря Премьер-лиги Энцо Мареска не смог рассчитывать на нескольких ключевых игроков: двое были травмированы, а другие остались в Англии, готовясь к следующему туру чемпионата.
После перерыва «Челси» провел три замены и сумел сравнять счет - 2:2. В оставшееся время обе команды имели шансы забить, но счет так и не изменился.
Имея отличные шансы на плей-офф
Особо стоит отметить отличную игру польского вратаря Матеуша Кохальски, а также Матеуса Силвы, Эммануэля Аддаи, Эльвина Джафаргулиева, Кевина Медины и Бахлула Мустафазаде, показавших высокий уровень.
После ничьей с «Челси» в Баку «Карабах» набрал 7 очков и занимает 15-е место среди 34 команд. Чтобы выйти в следующий раунд, нужно оказаться в числе 24 лучших, поэтому в оставшихся четырех матчах важно взять максимум очков.
Следующий матч «Карабаха» в Лиге чемпионов состоится 25 ноября в Италии против «Наполи». Итальянский клуб пока набрал лишь 4 очка в 4 матчах и жаждет победы. По слухам, исход встречи может определить судьбу главного тренера неаполитанцев Антонио Конте.