Çərşənbə axşamı, 15:11
Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqi Teatrında “Sən - kralsan!” tamaşasının premyerası baş tutub. Librettonun müəllifi və quruluşçu rejissoru - tanınmış rejissor Ələkbər Tağızadədir.
Arzu hakimiyyətə qarşı
XX əsrin əfsanəvi müğənnisi və aktyoru, “rok-n-roll kralı” Elvis Preslinin (1935-1977) ölməz hitləri əsasında hazırlanmış müzikl, ABŞ-nin kiçik bir şəhərində yerləşən klubda ofisiant işləyən Elvin (Atilla Məmmədov) adlı istedadlı gənc oğlanın taleyindən bəhs edir. Onun ən böyük arzusu professional mahnı ifaçısı olmaq, səhnəyə çıxmaq, ulduz olmaq və nəhayət, istedadlı müğənni Merilinin qəlbini fəth etməkdir. Lakin! Bu arzunun həyata keçməsi yolunda klub sahibi - mayor Braun (Elçin Əhədzadə) dayanır ki, o, daim oğlanın bu yolda qarşısını alır. XX əsrin pop-ulduzu Elvis Preslinin taleyinin səhnə versiyasının intriqası, “Sən - kralsan!” müzikl-tamaşasının libretto müəllifi və quruluşçu rejissoru Ə.Tağızadənin iradəsi ilə getdikcə sürətlənərək tamaşaçını daim gərginlikdə saxlayır. Onlar Elvinə rəğbət bəsləyir, acıqlı və paxıl “rəis” obrazını yaradan aktyor E.Əhədzadənin inandırıcı oyunu isə zalda oturanlara 21-ci əsrdə yaşayan insanların həyatında bənzər vəziyyətlər tapmağa imkan verir.
Ailə sirləri və gizli əlaqələr
Tamaşanın gedişatı emosional gərginliyin ən yüksək nöqtəsinə çatdıqda bütün daşlar yerinə oturur. Məlum olur ki, Elvinin anası (Mehriban Zaliyeva) da müğənni olub və bir zamanlar Braunun barında işləyib, lakin oğlu dünyaya gəldikdən sonra səhnəni tərk edib. Elvin Braunun onun bioloji atası olduğunu bilmirdi. Amma mayor Braun da bunu bilmirdi!
Daxili “Mən” və uğura gedən yol
Tamaşada Elvis (Rauf Babayev) adlı daha bir personaj var - Elvinin xəyali dostu. Daha dəqiq desək - onun daxili “Mən”i, təkcə şübhələrini deyil, həm də Elvini arzusuna doğru aparan, onu səhnəyə səsləyən yaradıcı ruhun axtarışlarını təcəssüm etdirir.
Tamaşanın bütün gedişatı boyu Elvin onunla danışır, suallar verir və cavablar alır. Elvis onun gah yuxusunda, gah xəyallarında canlanır. Aralarında güclü mənəvi bağ var. Elvin ümidsizliyə düşəndə, xəyali “rok-n-roll kralı” (Elvis Presli) onu depressiv vəziyyətdən xilas edir, səhnədə və sevgidə uğurlar üçün ilhamlandırır. Arzuladığı nəticəyə nail olduqdan sonra Elvis mikrofonu peşəkar estafet simvolu kimi Elvinə ötürür və deyir: “İndi sən - kralsan!” və zal, diqqətlə insan və müğənni Elvinin taleyinin bütün çətinliklərini izləmiş tamaşaçılar, gurultulu alqışlar və “Bravo!” sədaları ilə partlayır.
Uğur
Finalda pərdə üç dəfə endirilib - həyəcanlı tamaşaçılar tamaşa boyunca qazandıqları yeni qəhrəmanlarını buraxmaq istəmirdilər: rejissorun sayəsində peşəkar imkanlarının yeni işığında kəşf etdikləri aktyorlarını. “Sən - kralsan!” müzikl-tamaşası 2025-2026 mövsümündə Bakının teatr premyeraları siyahısında ən yaxşılarından biridir. Onun gedişatı tamaşaçıların diqqətini cəlb edərək, həm də onların qəlblərini fəth etməyi bacardı, təkcə həmin axşam üçün deyil, sonrakı günlər üçün də gözəl yüksək əhvali-ruhiyyə bəxş etdi. Bakıda çoxdan belə yekdil həyəcanlı tamaşa qavrayışı olmamışdı.
Quruluş teatr sənəti həvəskarlarına böyük zövq verib və maraqlı süjet, möhtəşəm musiqi, rəqs-xoreoqrafik səhnələr və aktyorların virtuoz ifaçılıq ustalığı sayəsində silinməz təəssürat yaradıb.
Teatr sənətinin bu əsl bayramı və təntənəsi möcüzəsini aktyorlarla, libretto və tamaşa müəllifi ilə birlikdə yaradırdılar: musiqi rəhbəri və quruluşçu dirijor Cavad Tağızadə, quruluşçu rəssam Vüsal Rəhim, baletmeyster Kamilə Əliyeva, xormeyster, Əməkdar artist Vaqif Məstanov, dirijor Səməd Süleymanlı, konsertmeyster, prezident təqaüdçüsü Kamil Həsənov, işıq üzrə rəssam Rafael Vaqifoğlu, rejissor assistentləri Tamilla Aslanova və Polina Fyodorova.

Спектакль, покоривший сердца зрителей: триумф таланта и драмы
В Азербайджанском государственном академическом музыкальном театре состоялась премьера спектакля «Ты - король!». Автор либретто и постановки - известный режиссер Алекпер Таги-заде.
Мечта против Власти
В основу мюзикла, поставленного по мотивам бессмертных хитов легендарного певца и актера XX в., «короля рок-н-ролла» Элвиса Пресли (1935-1977), легла история судьбы талантливого молодого парня по имени Элвин (Атилла Мамедов), который работает официантом в клубе небольшого городка Америки. Его заветная мечта - стать профессиональным исполнителем песен, выйти на сцену, стать звездой и завоевать, наконец-то, сердце талантливой певицы Мэрилин. Но! На пути к осуществлению этой мечты стоит владелец клуба - майор Браун (Эльчин Ахадзаде), который постоянно препятствует парню в этом. Интрига сценической версии судьбы поп-звезды XX в. Элвиса Пресли по воле автора либретто и постановщика спектакля-мюзикла «Ты - король!» А.Таги-заде, набирая обороты, держит зрителя все время в напряжении. Их симпатии остаются на стороне Элвина, а убедительная игра актера Э.Ахадзаде, создавшего образ злобного и завистливого «начальника», дает возможность сидящим в зале находить аналогичные ситуации в жизни людей, живущих в веке XXI.
Семейные тайны и скрытые связи
Действие спектакля, достигнув самой высокой точки эмоционального напряжения, расставляет все по своим местам. Выясняется, что мать Элвина (Мехрибан Залиева) тоже была певицей и когда-то работала в баре Брауна, но после рождения сына оставила сцену. Элвин не знал, что Браун - его биологический отец. Но и майор Браун этого не знал!
Внутреннее «Я» и путь к успеху
В спектакле есть еще один персонаж по имени Элвис (Рауф Бабаев) - воображаемый друг Элвина. Точнее - его внутреннее «Я», олицетворяющее не только его сомнения, но и поиски творческого духа, ведущего Элвина к заветной цели, зовущего его на сцену.
На протяжении всего действия спектакля Элвин разговаривает с ним, задает вопросы и получает ответы. Элвис является ему то во сне, то оживает в его фантазиях. Между ними существует крепкая духовная связь. А когда Элвин впадает в отчаяние, то воображаемый «король рок-н-ролла» (Элвис Пресли) спасает его от подавленного состояния, вдохновляя на успехи на сцене и в любви. Добившись желаемого результата, Элвис передает Элвину микрофон как символ профессиональной эстафеты и говорит: «Теперь ты - король!», и зал, внимательно следивший за всеми перипетиями судьбы человека и певца Элвина, взрывается оглушительными аплодисментами и криками «Браво!»
Успех
Трижды давали занавес в финале - восторженные зрители не хотели отпускать обретенных за время спектакля своих новых героев. Актеров, которых они благодаря режиссеру-постановщику открыли для себя в новом свете профессиональных возможностей. Спектакль-мюзикл «Ты - король!» - один из лучших в списке театральных премьер Баку в сезоне-2025-2026. Его действие, захватив внимание зрителей, смогло взять в плен и их сердца, подарив прекрасное приподнятое настроение не только в этот вечер, но и на последующие дни. Такого единодушного восторженного восприятия спектакля не было в Баку очень давно.
Постановка доставила огромное удовольствие любителям театрального искусства и оставила неизгладимое впечатление благодаря интересному сюжету, великолепной музыке, танцевально-хореографическим сценам и виртуозному исполнительскому мастерству актеров.
Это чудо настоящего праздника и торжества театрального искусства вместе с актерами, автором либретто и спектакля создавали: музыкальный руководитель и дирижер-постановщик Джавад Таги-заде, художник-постановщик Вюсал Рагим, балетмейстер Камилла Алиева, хормейстер, заслуженный артист АР Вагиф Мастанов, дирижер Самед Сулейманлы, концертмейстер, президентский стипендиат Камиль Гасанов, художник по свету Рафаэль Вагифоглу, ассистенты режиссера Тамилла Асланова и Полина Федорова.