Çərşənbə axşamı, 02:58
Noyabrın 14–16-da qədim Gəncə şəhəri daha bir mötəbər yarışa ev sahibliyi edib. Aerobika gimnastikası üzrə böyüklər arasında 14-cü Avropa çempionatı uğurla başa çatıb. 3 gün davam edən yarışda 18 ölkədən 151 gimnast müxtəlif kateqoriyalar üzrə: fərdi, qarışıq cütlük, üçlük, qrup və aerodans proqramlarında öz çıxışlarını nümayiş etdiriblər.
Yarışın ikinci təsnifat gününün sonunda komanda hesabında mükafatlandırma baş tutub. Mükafatlandırmada 1-ci yerdə İtaliya, 2-ci yerdə Rumıniya, 3-cü yerdə isə İspaniya qərarlaşıb. İkinci təsnifat gününün nəticələrinə əsasən gimnastlar final mərhələsinə vəsiqə qazana biliblər. Finala vəsiqə qazananlar arasında qarışıq cütlüyümüz - Mədinə Mustafayeva və Vladimir Dolmatov da yer alıb.
Final günündə bütün kateqoriyalar üzrə finalçıların çıxışları sərgilənib və ən yaxşılar Avropa çempionu adını qazanıb. Aerobika gimnastikası üzrə favorit cütlüyümüz Mədinə Mustafayeva və Vladimir Dolmatov Avropa çempionu adını qazanaraq 1-ci yerin sahibi olublar.
Uğurun sirri
Aerobika gimnastika komandasının baş məşqçisi Marian Kolev duetin bacarığını yüksək qiymətləndirib və qələbələrinin əhəmiyyətini qeyd edib: “İlk növbədə, Gəncəyə və onun sakinlərinə təşəkkür etmək istərdim. Qitə çempionatından öncə Azərbaycan komandası qədim şəhərdə hazırlıq keçib. Bu müddətdə bizə ən yaxşı şərait yaradıldığını qeyd etməliyəm. Gərgin keçən çempionatın ən yüksək medalını qazanmağı böyük nailiyyət hesab edirəm. Məşqlər çox ağır keçirdi. Amma nəticə bu yorğunluğu unutdurdu. Bütün komandamız xoşbəxtdir. Avropa çempionatında ilk qızıl medalımızı Gəncədə qazandıq. Bu qələbəni heç vaxt unutmayacağıq”.
Aerobika gimnastikası üzrə Avropa çempionatında qızıl medal qazanan Vladimir Dolmatov uğurun sirrinin gərgin məşqlərdə olduğunu vurğulayıb: “Əvvəlcə Bakıda, sonra Gəncədə hazırlıqda iştirak etdik. Məqsədimiz Avropa çempionatında qızıl medal qazanmaq idi. Rəqabətin yüksək olmasına baxmayaraq, komanda olaraq çətinliyə hazır idik. Avropa çempionatındakı qızıl medal kolleksiyamda xüsusi yer tutacaq. Çünki qitədə birinci olmaq hər bir idmançının arzusudur”.
Avropa çempionatının qızıl medalçısı Mədinə Mustafayeva da öz hisslərini bölüşüb: “Sevincimin həddi-hüdudu yoxdur. Həqiqətən, çətin günlərimiz çox olub, zədələrimiz, ağrılarımız olub. Dünya çempionatında medallarımız var idi, Avropa çempionatında bu ilkdir, özü də qızıl. Bizə dəstək olan hər kəsə təşəkkür edirik”.
Pamplonanın “qızıl” nəticələri
Qeyd edək ki, Gəncədə Avropa çempionatı keçirildiyi günlərdə İspaniyanın Pamplona şəhəri batut gimnastikası və tamblinq üzrə dünya çempionatına ev sahibliyi edib. Mötəbər yarışda iştirak edən Azərbaycan millisi 1 qızıl və 1 bürünc medala layiq görülüb.
Milli komandamızın üzvləri - Mixail Malkin, Tofiq Əliyev, Adil Hacızadə və Bilal Qurbanov möhtəşəm çıxış nümayiş etdirərək komanda hesabında Dünya çempionu olublar. İdmançılar fərdi çıxışlarda topladıqları xalların cəminə görə 172.100 xal nəticə ilə birinci yeri tutaraq, öz titullarını yenidən qorumağı bacarıblar.
Daha bir medalı batut gimnastikasında çıxış edən idmançılar əldə edib. Belə ki, sinxron proqramda çıxış edən Selcan Mahsudova və Maqsud Mahsudov 50.070 xalla dünya çempionatını bürünc medalla başa vurub.

Азербайджанская пара удостоилась европейского титула и переписала историю гимнастики
С 14 по 16 ноября древняя Гянджа вновь стала площадкой для крупного спортивного события. Здесь успешно состоялся 14-й чемпионат Европы по аэробной гимнастике среди взрослых. В соревнованиях, длившихся три дня, принял участие 151 гимнаст из 18 стран. Спортсмены выступили в различных категориях. Это индивидуальные программы, смешанные пары, тройки, группы и аэроданс.
В конце второго квалификационного дня состоялось награждение в командном зачете. Первое место заняла Италия, второе - Румыния, третье - Испания. По итогам квалификации гимнасты получили путевки в финал. Среди них оказалась и азербайджанская смешанная пара - Мадина Мустафаева и Владимир Долматов.
В завершающий день зрители увидели выступления лучших гимнастов. По итогам выполненных программ были определены новые чемпионы Европы. Наша сильнейшая пара - Мадина Мустафаева и Владимир Долматов, показав блестящее выступление, были удостоены золотой медали и титула чемпионов Европы.
Секреты успеха
Главный тренер сборной по аэробной гимнастике Мариан Колев высоко оценил мастерство дуэта и отметил важность этой победы: «Прежде всего хочу поблагодарить Гянджу и ее жителей. Перед чемпионатом команда проходила подготовку именно в этом городе. В течение данного периода были созданы все условия для работы. Считаю большим достижением завоевание самой высокой награды на чемпионате. Тренировки проходили очень тяжело, но результат позволил забыть об усталости. Команда счастлива. Мы завоевали первую золотую медаль чемпионата Европы в Гяндже. И никогда не забудем эту победу».
Обладатель «золота» Владимир Долматов подчеркнул, что секрет успеха - в напряженной работе: «Мы готовились сначала в Баку, а затем в Гяндже. Нашей целью было «золото» чемпионата Европы. Конкуренция была высокой, но команда была готова к трудностям. Эта медаль займет особое место в моей коллекции - стать первым в Европе мечтает каждый спортсмен».
Мадина Мустафаева, также ставшая чемпионкой Европы, тоже поделилась эмоциями. «Я безмерно счастлива. У нас было много тяжелых дней, травмы, боли… На чемпионате мира у нас уже были медали, но здесь - первая европейская, да еще и золотая. Спасибо всем, кто нас поддерживал», - сказала гимнастка.
«Золотые» итоги Памплоны
Отметим, что в те же дни, когда в Гяндже проходил чемпионат Европы, испанская Памплона принимала чемпионат мира по прыжкам на батуте и тамблингу. Сборная Азербайджана завоевала там две медали - золотую и бронзовую.
Члены национальной команды - Михаил Малкин, Тофик Алиев, Адиль Гаджизаде и Билал Курбанов - выступили великолепно и стали чемпионами мира в командном зачете. По сумме индивидуальных результатов они набрали 172,100 балла и вновь подтвердили звание лучших.
Еще одну медаль принесли спортсмены, выступавшие в соревнованиях по прыжкам на батуте. В синхронной программе Сельджан Махсудова и Максуд Махсудов набрали 50,070 балла и заняли третье место, став бронзовыми призерами мирового первенства.