Ümumdünya İqtisadi Forumu rəqabətqabiliyyətlilik indeksi üzrə Azərbaycanı yenidən MDB-nin lideri elan edib
Artıq ardıcıl olaraq beşinci ildir ki, Azərbaycan MDB ölkələri arasında dünya iqtisadiyyatlarının rəqabətədavamlılıq reytinqində lider mövqelərdədir. Hər il Ümumdünya İqtisadi Forumu tərəfindən hazırlanan bu reytinqdə Azərbaycan mövqeyini daha da yaxşılaşdırır. 2013-2014-cü illərə aid hesabatda o, 148 ölkə arasında 39-cu pilləyə yüksəlməklə, daha rəqabətədavamlı iqtisadiyyatlar arasına düşüb. Bu, ötənilki göstərici ilə müqayisədə 7 pillə irəliləmək deməkdir. Şərqi Avropa və potsovet ölkələri arasında isə Azərbaycan bu göstəriciyə görə yalnız Estoniyadan (32-ci) geri qalır. Bu, ölkə üçün növbəti, kifayət qədər parlaq imic göstəricisidir. Azərbaycanın bu qiymətə tamamilə layiq olduğu qeyd edilməlidir: son onillikdə ölkənin makroiqtisadi göstəriciləri artıb, reytinqin əhatə etdiyi, demək olar ki, bütün sahələrdə nəzərəçarpacaq irəliləyiş var. Yeni reytinqdə ilk beşlikdə İsveçrə (5,67 bal), Sinqapur (5,61), Finlandiya (5,54), Almaniya (5,51) və ABŞ (5,48) yer alıblar. Ən pis göstərici Çad (2,85), Qvineya (2,91) və Burundidədir (2,92). Artıq qeyd edildiyi kimi, Azərbaycan MDB ölkələri arasında rəqabətədavamlılıq indeksinə görə mövqeyini yendən yaxşılaşdırıb. O, bu göstəriciyə görə Qazaxıstanı (50-ci yer), Rusiyanı (64), Gürcüstanı (72), Ermənistanı (79), Ukraynanı (84) və digər ölkələri geridə qoyur. Bununla yanaşı, maraqlıdır ki, 2005-ci ildən etibarən MDB ölkələri arasında Azərbaycandan başqa bu reytinqdə mövqeyini yaxşılaşdırmağa nail olmuş ölkələr yalnız Qazaxıstan, Rusiya, Gürcüstan və Tacikistandır. Azərbaycan 2005-ci ildə qərarlaşdığı 69-cu pillədən 30 pillə irəliləyib. Qazaxıstan və Rusiya bu dövrdə mövqelərini 11 pillə yaxşılaşdıra biliblər. Başqa sözlə, Azərbaycan reytinqdə mövqeyin yaxşılaşdırılması tempinə görə də liderdir. Azərbaycanın İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin İqtisadi siyasət, təhlil və proqnozlaşdırma şöbəsinin müdiri Ədalət Muradovun sözlərinə görə, 2013-2014-cü illər üçün hesabatın hazırlanması prosesində 148 ölkədən olan biznesmenlərin rəyi soruşulub. Sənəddə hər bir ölkənin rəqabətədavamlılığının həm müsbət, həm də mənfi tərəfləri əks olunur. Bir sıra əlavə göstəricilərə görə Azərbaycan ilk onluqda təmsil olunur. "Biz inflyasiyanın illik səviyyəsinə görə birinci yerdəyik. Ümummilli gəlirin ÜDM-ə nisbətinə görə 10-cu, ümumi xarici borcun ÜDM-ə nisbətinə görə 13-cü, dövlətin öncül texnoloji məhsullar almasına görə 14-cü pilləni tuturuq", - deyə A.Muradov bildirib. Qeyd edək ki, makroiqtisadi göstəricilərinə görə Azərbaycan reytinqdə ilk onluqda yer alır (8-ci). Bu, ötənilki göstərici ilə müqayisədə 10 pillə irəliləmək deməkdir. Bu nəticəni kifayət qədər ciddi nailiyyət saymaq olar. Geridə qalan il ərzində ölkədə bazarın effektivlik səviyyəsi yaxşılaşıb və bu, xüsusilə əmək və əmtəə bazarına aiddir. Azərbaycan iqtisadiyyatı əmək bazarının effektivliyinə görə reytinqdə 30-cu sıradadır. Məsələn, ölkə işə qəbul və işdən xaricolunma təcrübəsindəki göstəricilərini yaxşılaşdırıb (8-ci). Bu, dövlət qulluqçularının işə test imtahanları vasitəsilə qəbul olunması ilə prosesin təkmilləşdirilməsi sayəsində mümkün olub. Maliyyə bazarının inkişaf göstəriciləri ötən illə müqayisədə 10 pillə irəliləyib. Buna səbəb böhran şəraitində bank sektorunun sabit inkişaf etməsi ilə yanaşı, həm də ölkədə qeyri-nağd hesablaşmaların inkişafıdır. İKT sahəsində də ciddi nailiyyətlər əldə olunub: mobil genişzolaqlı İnternet istifadəçilərinin sayında 54,8%-lik artım var. Ümumdünya İqtisadi Forumunun məlumatına görə, Azərbaycanda hər 100 nəfərdən 33,3-ü İnternet istifadəçisidir. Bu göstəriciyə görə Azərbaycan dünyanın 148 ölkəsi arasında 50-ci yerdədir. Telefonlaşdırmanın inkişafına görə isə ölkə ötənildəkindən 4 pillə irəli gedib və hazırda reytinqdə 67-ci yeri tutur. Vergilər Nazirliyinin Vergi Siyasəti və Strateji Araşdırmalar Baş İdarəsinin rəisi Akif Musayev hesab edir ki, Azərbaycanın sözügedən hesabatda mövqeyini yaxşılaşdırması inkişaf etmiş ölkələr də daxil olmaqla, bir sıra ölkələrin göstəricilərində geriləmənin olması fonunda xüsusilə maraqlıdır. Onun fikrincə, bu, ölkədə maliyyə sabitliyinin qorunub-saxlandığının, biznes mühitinin yaxşılaşdığının göstəricisidir. "Bu, ölkəyə xüsusilə uzunmüddətli investisiyaların cəlbi baxımından çox vacibdir. Adətən, yeni müstəqillik qazanmış və keçid dövrünü yaşayan ölkələrdə investorlar qısamüddətli kapital qoyuluşlarına üstünlük verirlər. Rəqabətədavamlılıq reytinqində mövqeyin yaxşılaşdırılması isə uzunmüddətli investisiyalar üçün imkanları ciddi şəkildə genişləndirəcək", - deyə A.Musayev qeyd edib. Bundan başqa, iqtisadiyyatın müxtəlif seqmentləri üzrə müsbət inkişaf trendi investorların qeyri-neft sektoru ilə daha ciddi maraqlanmağa başlayacaqlarına ümid yaradır. Bu isə hökumətin yaxın illər üçün qarşıya qoyduğu əsas məqsədlərə tam cavab verir. A. Musayevin sözlərinə görə, 2003-cü ildə Azərbaycana qoyulmuş investisiyaların dörddəbirindən az hissəsi qeyri-neft sektorunun payına düşürdüsə, indi iqtisadiyyatın bu sektoru investisiya qoyuluşlarının 75%-ni özündə cəmləşdirir: "Bu, Azərbaycanın beynəlxalq reytinqinin yaxşılaşmasının göstəricisidir". Bununla yanaşı, bu cür nüfuzlu reytinqdə mövqenin yaxşılaşması ölkənin ixrac sahəsindəki imicinə də müsbət təsir göstərəcək, eyni zamanda, yerli məhsul və xidmətlərin xaricdə də populyarlaşması üçün özünəməxsus "reklam" rolunu oynayır. Bir sözlə, Ümumdünya İqtisadi Forumunun reytinqindəki irəliləyişin ciddi effektinin ümumilikdə Azərbaycan iqtisadiyyatında və onun ayrı-ayrı sahələrində hiss olunacağı şübhə doğurmur.

Всемирный экономический форум вновь определил Азербайджан лидером СНГ по Индексу конкурентоспособности
Вот уже пятый год подряд Азербайджан занимает лидерские позиции среди стран СНГ в рейтинге конкурентоспособности мировых экономик, составляемом ежегодно Всемирным экономическим форумом (ВЭФ). В отчете на 2013-2014 годы республика вошла в число наиболее конкурентоспособных экономик мира и стала 39-й среди 148 стран, улучшив свои позиции на 7 пунктов по сравнению с прошлогодними данными. Причем  среди стран Восточной Европы и постсоветского пространства Азербайджан уступил только Эстонии (32-е место).
Это очередной, достаточно яркий имиджевый показатель для страны, причем вполне заслуженный, учитывая динамику роста макроэкономических показателей за последнее десятилетие, заметные улучшения практически в каждой из сфер, охваченных рейтингом.
В новом отчете в первую пятерку стран рейтинга вошли Швейцария (5,67 балла), Сингапур (5,61 балла), Финляндия (5,54 балла), Германия (5,51 балла) и США (5,48 балла).
Наихудшие показатели - у Чада (2,85 балла), Гвинеи (2,91 балла) и Бурунди (2,92 балла).
Как уже было сказано, Азербайджан вновь оказался в лидерах по Индексу конкурентоспособности среди стран СНГ, обогнав Казахстан (50-е место), Россию (64-е  место), Грузию (72-е место), Армению (79-е место), Украину (84-е место) и т.д. При этом интересно, что, начиная с 2005 года, среди стран СНГ, кроме Азербайджана, улучшили свои позиции только Казахстан, Россия, Грузия и Таджикистан. В частности, Азербайджан поднялся на 30 позиций, стартовав в 2005 году с 69-го места, Казахстан - на 11, Россия - на 11. Другими словами, республика лидирует также по темпам улучшения своего рейтинга.
По словам главы отдела экономической политики, анализа и прогнозирования Министерства экономического развития (МЭР) Азербайджана Адалята Мурадова, в процессе подготовки отчета на 2013-2014 годы были опрошены бизнесмены из 148 стран мира. В документе освещаются как сильные, так и слабые места конкурентоспособности каждой страны. И по некоторым дополнительным показателям Азербайджан вошел в первую двадцатку стран. "По ежегодному уровню инфляции мы заняли первое место, по отношению общего национального дохода к ВВП - 10-е место, по отношению совокупного внешнего долга к ВВП - 13-е место, по государственным закупкам передовой технологической продукции - 14-е место", - добавил А.Мурадов.
Отметим, что по показателю макроэкономической стабильности в рейтинге ВЭФ Азербайджан находится в первой десятке (на восьмом месте), улучшив позиции на 10 пунктов, что является довольно внушительным достижением. За прошедший год был улучшен уровень эффективности рынков страны, особенно рынка труда и товаров. По эффективности рынка труда азербайджанская экономика занимает 30-ю строчку в рейтинге, характеризуясь высокой гибкостью. К примеру, страна улучшила показатели по практике приема на работу и увольнения (восьмое место), что стало возможным благодаря усовершенствованному приему на работу госслужащих при помощи тестовых экзаменов.
Показатель развития финансового рынка вырос по сравнению с прошлым годом на 10 позиций благодаря стабильному развитию банковского сектора в условиях кризиса и развитию безналичных расчетов в стране.
Также достаточно сильный прогресс зафиксирован в сфере ИКТ - рост на 54,8% числа пользователей мобильного широкополосного доступа к Интернету. По данным ВЭФ, в Азербайджане на каждые 100 человек приходятся 33,3 пользователя. По этому показателю Азербайджан закрепился на 50-м месте среди 148 стран мира. А по уровню развития фиксированной телефонии Азербайджан занял 67-ю позицию, что на четыре позиции выше прошлогоднего показателя.
По мнению же начальника Главного управления по налоговой политике и стратегическим исследованиям Министерства по налогам страны Акифа Мусаева, положительные перемены в позициях Азербайджана в отчете ВЭФ особо примечательны на фоне ухудшения показателей многих стран, в том числе и развитых. Он отметил, что это наглядно демонстрируют сохранение финансовой стабильности и улучшение бизнес-среды в стране.
"Это очень важно с точки зрения привлечения инвестиций, в особенности долгосрочных. Обычно в страны, недавно обретшие независимость и переживающие переходный период, инвесторы предпочитают вкладывать средства на короткие сроки. Улучшение позиции в рейтинге конкурентоспособности серьезно расширит возможности для долгосрочных инвестиций", - сказал А.Мусаев.
При этом положительный тренд развития по разным сегментам экономики позволяет надеяться, что инвесторы будут еще больше интересоваться отраслями ненефтяного сектора, что отвечает главной цели правительства страны на ближайшие годы. По словам А.Мусаева, в 2003 году менее четверти инвестиций, вложенных в Азербайджан, было направлено в ненефтяной сектор, тогда как сейчас данный сектор экономики привлекает 75% инвествложений. "Это является результатом улучшения международных рейтингов Азербайджана", - полагает он.
Помимо этого, улучшение позиций в столь внушительных рейтингах также положительно влияет и на экспортный имидж страны, является своеобразной мощной "рекламой"  для продвижения наших товаров и услуг за рубежом. Словом, многократный эффект от продвижения в рейтинге ВЭФ, несомненно, будет ощущаться на экономике Азербайджана в целом и в отдельных ее отраслях.