Çempionatlar, kuboklar, Qran-Prilər və Olimpiya startları — Azərbaycanın paytaxtı rekordlar qırır
2026-cı il Azərbaycan paytaxtı Bakı üçün çoxlu sayda idman tədbirləri ilə əlamətdar olacaq. Avropa İdman Paytaxtları və Şəhərləri Federasiyası Bakı şəhərini 2026-cı il üçün dünyanın “İdman paytaxtı” seçib. Azərbaycanda əhalinin sağlamlığının möhkəmləndirilməsi, yüksək standartlara uyğun mövcud idman infrastrukturu və idmanın təbliği üçün görülən nümunəvi fəaliyyət yüksək qiymətləndirilib. Bu səbəbdən cari ildə idmanın əksər növləri üzrə beynəlxalq yarışlar şəhərimizdə olacaq.
Cari ildə paytaxt Bakı bir sıra idman növləri üzrə dünya və Avropa çempionatı, Dünya Kuboklarına ev sahibliyi edəcək. “Region Plus” jurnalı 2026-cı ilin Azərbaycanda baş tutacaq əsas beynəlxalq idman hadisələrini təqdim edir.
Hər il olduğu kimi 2026-cı ildə də gimnastika həvəskarları bir sıra yarışları Milli Gimnastika Arenasında izləmək imkanı qazanacaq. 21-22 fevralda batut gimnastikası, 5-8 martda idman gimnastikası, 17-19 apreldə isə bədii gimnastika üzrə Dünya Kuboku Bakıda təşkil olunacaq. 3-5 apreldə bədii gimnastika üzrə “AGF Trophy International” turniri də ənənəvi olaraq Milli Gimnastika Arenasında keçiriləcək. 30 aprel - 3 mayda Bakıda bədii gimnastika üzrə Avropa Kubokunun qalibi müəyyənləşəcək.
5-7 iyunda Milli Gimnastika Arenasında akrobatika gimnastikası üzrə FIG Dünya Kuboku baş tutacaq. Üç gün davam edəcək mübarizə tamaşaçılara unudulmaz anlar bəxş edəcək. 27-28 iyun Milli Gimnastika Arenasında “Gimnastika hamı üçün” 4-cü beynəlxalq “Challenge” festivali keçiriləcək.
İdman Sammiti
Bakının 2026-cı ilin 24–28 may tarixlərində ev sahibliyi edəcəyi “SportAccord” Dünya İdman və Biznes Sammiti beynəlxalq idman ictimaiyyətinin ən nüfuzlu müzakirə platformalarından biri hesab olunur.
2003-cü ildə təsis edilən “SportAccord” bu gün həm Olimpiya, həm də qeyri-Olimpiya idman növlərini təmsil edən 120-dən çox beynəlxalq federasiyanı, Beynəlxalq Olimpiya Komitəsini və digər nüfuzlu idman təşkilatlarını bir araya gətirən tanınmış qurumlardan biridir. Sammit idman sahəsinin ən nüfuzlu beynəlxalq forumudur. Ənənəvi olaraq tədbirdə Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin Prezidenti, eləcə də rəhbər şəxsləri, beynəlxalq idman federasiyalarının rəhbərləri və dünya idman ictimaiyyətində yüksək nüfuza malik nümayəndələr iştirak edir.
Sammitin əsas məqsədləri idmanın qlobal inkişafına dəstək göstərmək, müxtəlif idman qurumları arasında əməkdaşlığı möhkəmləndirmək, eləcə də idmanın sosial, iqtisadi və mədəni dəyərlərini dünyada təşviq etməkdən ibarətdir.
Bakıda keçiriləcək sammit ölkəmizin beynəlxalq idman diplomatiyasında mövqeyini daha da gücləndirəcək və Azərbaycanı qlobal idman ailəsinin aparıcı mərkəzlərindən biri kimi tanıdacaq. Tədbir Bakı Konqres Mərkəzində olacaq. Açılış və bağlanış mərasimləri isə Heydər Əliyev Mərkəzində təşkil ediləcək.
Velosiped idmanı, bilyard, basketbol
10-14 mayda şose velosipedi üzrə Bakı-Xankəndi Azərbaycan velosiped turu reallaşacaq. Yürüş Bakı, Sumqayıt, Şamaxı, İsmayıllı, Qəbələ, Oğuz, Şəki, Mingəçevir, Gəncə, Göygöl, Goranboy, Ağdərə (Suqovuşan, Talış kəndləri), Naftalan, Tərtər, Ağdam, Füzuli, Şuşa, Xankəndini əhatə edəcək.
8-12 iyulda Bakı şəhərində “Free Pyramid” növü üzrə kişilər və qadınlar arasında Avropa çempionatı keçiriləcək. Bu nüfuzlu yarış Avropanın ən güclü bilyardçılarını bir araya gətirəcək. Çempionat yüksək rəqabət, peşəkar oyun üslubu və idman etikası ilə seçiləcək. Turnir Avropa Piramida Federasiyasının rəsmi təqviminə daxil olan əsas yarışlardan biridir. Bakının bu çempionata ev sahibliyi etməsi Azərbaycanın beynəlxalq idman arenalarında artan rolunu bir daha təsdiqləyir. Yarış bilyard idmanının ölkədə tanıdılması və gənc idmançılar üçün motivasiya baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Martın 2-də Bakı İdman Sarayında basketbol üzrə Azərbaycan millisi növbəti təsnifat oyununda Şimali Makedoniya ilə qarşılaşacaq. Güclü rəqibə qarşı mübarizə azarkeşlər üçün əsl basketbol həyəcanı olacaq. Komandamız evdə oynayacağı bu matçda qələbəni hədəfləyir.
Martın 17-də isə Sərhədçi İdman Mərkəzində basketbol üzrə Azərbaycanın qadın millisi Avropa çempionatının (“EuroBasket 2027”) ilkin seçmə mərhələsində Ukrayna yığmasını qəbul edəcək. Millimiz qrup oyununda qələbə uğrunda mübarizə aparacaq və azarkeşlərin dəstəyi onlar üçün böyük motivasiya olacaq.
Qış idman növləri
4-8 martda Şahdağ dağ-xizək mərkəzində həyəcan dolu yarış – xizək alpinizmi üzrə Avropa çempionatı keçiriləcək. İlk dəfə ölkəmizdə baş tutacaq Avropa çempionatı 4 növ (sprint, şaquli yarış (“vertical”), fərdi yarış (“individual”), cüt yarış (“mixed relay”) üzrə təşkil olunacaq. Qarlı zirvələrdə dözümlülük, güc və sürətin sınağa çəkiləcəyi bu möhtəşəm yarış tamaşaçılara unudulmaz anlar bəxş edəcək.
Paralel olaraq 6-8 martda Şahdağ dağ-xizək mərkəzində xizək alpinizmi üzrə Dünya Kuboku keçiriləcək. Yarış Dünya Kubokunun beşinci mərhələsi olacaq. Dünya kuboku şaquli və fərdi yarış növləri üzrə həyata keçiriləcək. 2025–2026 mövsümü üzrə Dünya Kuboku yarışlarının Solt-Leyk-Siti (ABŞ), Kurşavel (Fransa), Arinsal (Andorra), Boi Taüll (İspaniya), Şahdağ (Azərbaycan), Val Martello və Puy Saint-Vincent (İtaliya), eləcə də Villars-sur-Ollon (İsveçrə) şəhərlərində keçirilməsi nəzərdə tutulur.
14-15 martda Şahdağda – FIS Moqul üzrə Dünya Kubokunun final mərhələsi təşkil olunacaq. 2025–2026 mövsümü üzrə Dünya Kuboku yarışlarının Ruka (Finlandiya), Secret Garden (Çin), Lac- Beauport və Val St. Come (Kanada), Lake Placid və Deer Valley (ABŞ), Nanto–Toyama (Yaponiya), Almatı (Qazaxıstan) şəhərlərində keçirilməsi nəzərdə tutulur. Şahdağda ardıcıl silsilə beynəlxalq turnirlərin təşkili qış idman növlərinə olan marağı artıracaq.
Kayak, avarçəkmə və üzgüçülük
Cari ilin iyul-sentyabr aylarında Bakıda kayak və kanoe üzrə gənclər və U23 dünya çempionatı, həmçinin böyüklər arasında marafon avarçəkmə yarışı təşkil olunacaq. Bu mötəbər tədbir həm gənc idmançıların inkişafına, həm də peşəkarların öz güclərini sərgiləməsinə imkan yaradacaq.
Oktyabrda Mingəçevir şəhərində ənənəvi beynəlxalq reqata keçiriləcək. Bu yarışda müxtəlif ölkələrin idmançıları iştirak edəcək və Mingəçevir su anbarında maraqlı yürüşlər baş tutacaq. Reqata Azərbaycanın su idmanı ənənələrinin möhkəmlənməsinə mühüm töhfə verəcək.
1-3 oktyabrda Su İdman Sarayının ev sahibliyi edəcəyi üzgüçülük üzrə “Silk Road” Dünya Kuboku beynəlxalq miqyasda böyük maraq doğuracaq. Yarışın ilk mərhələsi Bakıda, ikinci mərhələsi Daşkənddə, final mərhələsi isə Astanada keçiriləcək. Dünyanın müxtəlif ölkələrindən tanınmış üzgüçülər bu mötəbər turnirdə iştirak edərək “İpək Yolu” marşrutu boyunca mübarizə aparacaqlar.
Sumo, boks və şahmat
17-18 oktyabrda Bakıda sumo üzrə dünya çempionatı keçiriləcək. Dünyanın ən güclü sumo ustaları ölkəmizə toplaşaraq öz qüdrətlərini göstərəcəklər. Bu mötəbər tədbir sumo idmanının Azərbaycanda tanıdılması və inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Qeyd edək ki, yarış regionda ilk dəfə Azərbaycanda keçiriləcək. Yarışda tarixin ən titullu peşəkar sumo ustası, dəfələrlə adı Ginnesin Rekordlar Kitabına düşmüş Hakuho Şonun iştirakı nəzərdə tutulur.
2026-cı ildə Azərbaycanda boks üzrə keçiriləcək nüfuzlu beynəlxalq yarışlardan biri Böyük İpək Yolu turniridir. Yarış 2–8 aprel tarixlərində Bakı Boks Mərkəzində təşkil olunacaq. Böyük İpək Yolu beynəlxalq turniri boks təqvimində mühüm yer tutan turnirlərdən biri hesab olunur. Bu yarış idmançılar üçün beynəlxalq təcrübə qazanmaq baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır.
2026-cı ildə də şahmat üzrə ənənəvi “Baku Open” Beynəlxalq Festivalı baş tutacaq. 20-29 apreldə keçiriləcək festivalda 10-dan çox ölkədən ümumilikdə 1100-dən çox şahmatçı iştirak edəcək.
Futbol, voleybol və triatlon
Yanvarın 21-də Çempionlar Liqasının əsas mərhələsində Azərbaycan çempionu “Qarabağ” son ev oyununa çıxacaq. Qurban Qurbanovun komandası Bakıda Almaniyanın “Ayntraxt” klubunu qəbul edəcək.
21-28 avqust tarixlərində Bakıda qadın voleybolçular arasında Avropa çempionatının C qrupunun oyunları keçiriləcək. Avropanın ən güclü 6 milli komandaları paytaxtımızda bir araya gələrək çempionluq uğrunda mübarizə aparacaqlar. Milli Gimnastika Arenasında baş tutacaq yarış ölkəmizdə qadın idmanının inkişafına da mühüm stimul olacaq.
Bakıda keçiriləcək qrup mərhələsində ilk 4 pilləni tutan milli komandalar Avropa çempionatının növbəti mərhələsinə vəsiqə qazanacaqlar. Avropa çempionatının ev sahibləri Azərbaycan, Çexiya, İsveç, və Türkiyədir. Final oyunları Türkiyədə olacaq. Avropa çempionatı isə ümumilikdə 21 avqust-6 sentyabr tarixlərində keçiriləcək.
Sentyabrın 5-6-da ölkəmizdə ilk dəfə “IRONMAN 70.3 BAKU” beynəlxalq triatlon yarışı keçiriləcək. Proqram çərçivəsində “IRONMAN 70.3” triatlonu, “Fun Run” 5 kilometr qaçışı və “IRONKIDS” uşaq yarışı təşkil olunacaq. Triatlon yarışının mərhələləri 1,9 km üzgüçülük (Xəzər dənizində tək dövrə), 90 km velosiped (iki dövrə) və 21,1 km yarımmarafon qaçışından (üç dövrə) ibarət olacaq.
Güləş, cüdo
2026-cı ildə güləş üzrə U17 dünya çempionatı paytaxtımız Bakıda baş tutacaq. Bu barədə qərar Dünya Güləş Birliyinin (UWW) İcraiyyə Komitəsinin iclasında qəbul olunub. Sofiya (Bolqarıstan), İsgəndəriyyə (Misir), Amman (İordaniya) və Brasov (Rumıniya) şəhərlərinin də namizəd olduğu yarışın təşkilatçılığı Bakıya həvalə edilib. Dünyanın ən güclü yeniyetmə güləşçiləri 27 iyul – 2 avqust 2026-cı il tarixlərində Milli Gimnastika Arenasında mübarizə aparacaqlar.
22–23 avqust 2026-cı il tarixlərində Bakı İdman Sarayı qazaq güləşi üzrə dünya çempionatına ev sahibliyi edəcək. Bu nüfuzlu yarış Azərbaycan və Qazaxıstan arasında idman əməkdaşlığının və dostluq əlaqələrinin möhkəmlənməsinə xidmət edir. Tədbir tamaşaçılara gərgin mübarizələr, milli ruh və beynəlxalq dostluq ab-havası bəxş edəcək.
4-11 oktyabrda Bakıda cüdo üzrə dünya çempionatı keçiriləcək. Dünyanın ən titullu cüdoçuları paytaxtımıza gələrək ən güclüləri müəyyənləşdirəcək. Bu yarış Los-Anceles 2028 Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya xalları üçün əsas yarışlardan biridir. Yarış ölkəmizin beynəlxalq idman nüfuzunu daha da artıracaq və idman tariximizdə silinməz iz qoyacaq. Bundan əvvəl cüdo üzrə böyüklər arasında dünya çempionatı 2018-ci ildə də Bakıda keçirilib.
22–25 oktyabr tarixlərində Bakı şəhəri növbəti mötəbər beynəlxalq idman tədbirinə ev sahibliyi edəcək. Belə ki, cüdo idman növü üzrə Avropa çempionatı Bakı İdman Sarayında keçiriləcək. Yarış eşitmə qabiliyyəti məhdud olan idmançılar arasında təşkil olunacaq və Avropanın müxtəlif ölkələrindən güclü cüdoçuları bir araya gətirəcək. Çempionat Avropa Karlar İdman Təşkilatının (EDSO) təqviminə daxil olan rəsmi turnirlərdən biridir. Yarış zamanı həm fərdi, həm də komanda çıxışları üzrə maraqlı və gərgin mübarizələr gözlənilir. Çempionat cüdonun Avropada inkişafına töhfə verməklə yanaşı, inklüziv idmanın təşviqinə də xidmət edəcək.
Formula 1 və multiidman yarışları
24–26 sentyabrda Bakıda Formula 1 Azərbaycan Qran-Prisi təşkil olunacaq. Şəhər trasında baş tutacaq sürət festivalı dünyanın diqqətini növbəti dəfə ölkəmizə yönəldəcək. Minlərlə azarkeşin izləyəcəyi yarış həm də Bakının möhtəşəm atmosferini dünyaya təqdim edəcək.
Azərbaycan hər il olduğu kimi 2026-cı ildə də multiidman yarışlarında qüvvəsini sınayacaq. İdmançılarımız 6-22 fevralda XXV Qış Olimpiya Oyunlarında iştirak etmək üçün İtaliyaya yollanacaq. Ölkəmiz eyni zamanda 31 oktyabr - 13 noyabrda Seneqalın Dakar şəhərində Yeniyetmələrin IV Yay Olimpiya Oyunlarında təmsil olunacaq.

BAKU SPORT AGENDA 2026
This year will be a landmark one for the capital of Azerbaijan, with a number of significant sporting events being hosted. The Association of European Capitals and Cities of Sport has selected Baku as the World Capital of Sport for 2026. The city's contribution to public health, its modern sports infrastructure, and its active promotion of sport have been especially highlighted. Consequently, Baku will play host to international competitions across a wide range of sporting disciplines throughout the year.
In 2026, the capital will play host to the World and European Championships, as well as stages of World Cups in a variety of sports. Please find below an overview of the major international sporting events scheduled to take place in Azerbaijan in 2026, according to Region Plus.
As in previous years, gymnastics enthusiasts will be able to follow competitions at the National Gymnastics Arena (NGA). Please note that the Trampoline Gymnastics World Cup will take place there on 21–22 February, followed by the Artistic Gymnastics World Cup from 5–8 March and the Rhythmic Gymnastics World Cup from 17–19 April. The AGF Trophy international rhythmic gymnastics tournament is scheduled to take place from April 3–5. From 30 April to 3 May, Baku will play host to the European Cup in Rhythmic Gymnastics.
From 5-7 June, the NGA will be hosting the FIG Acrobatic Gymnastics World Cup. The three-day competition promises to provide spectators with unforgettable moments. On June 27–28, the same venue will play host to the 4th International "Gymnastics for All" Challenge Festival.
Sports summit
From May 24–28, Baku will host SportAccord—the World Sport and Business Summit, one of the most authoritative international platforms for discussions on sports policy. Founded in 2003, SportAccord brings together more than 120 international federations representing Olympic and non-Olympic sports, the International Olympic Committee, and other influential sports organisations.
The summit’s main objectives are to support the global development of sport, strengthen cooperation between sports organisations, and promote the social, economic and cultural values of sport. The summit will be held at the Baku Congress Centre, with the opening and closing ceremonies taking place at the Heydar Aliyev Centre.
Cycling, billiards and basketball
From 10–14 May, the multi-stage cycling race Baku–Khankendi is scheduled to take place. The route will pass through Baku, Sumgayit, Shamakhi, Ismayilli, Gabala, Oghuz, Sheki, Mingachevir, Ganja, Göygöl, Goranboy, Aghdere (the villages of Sugovushan and Talish), Naftalan, Tartar, Aghdam, Fuzuli, Shusha and Khankendi.
From 8–12 July, Baku will play host to the European Championship in Free Pyramid billiards for both men and women. The tournament will feature some of Europe's most accomplished players, ensuring a high level of competition, professionalism and sporting integrity. The tournament is included in the official calendar of the European Pyramid Confederation.
On 2 March, the Azerbaijan national basketball team will play North Macedonia in a qualification match at the Baku Sports Palace. The upcoming match against a formidable opponent is set to be a significant event for supporters, and the Azerbaijani team is steadfast in its commitment to securing a home victory.
Additionally, on 17 March, the Azerbaijan women's national team will be hosting Ukraine at the Serhedchi Sports Centre, in the preliminary qualification round of the European Championship (EuroBasket 2027). The team will be competing for victory in the group match, with fan support serving as a powerful source of motivation.
Winter sports
From March 4–8, the Shahdagh Mountain Resort will host the European Championship in Ski Mountaineering. Held in Azerbaijan for the first time, the championship will feature four disciplines: sprint, vertical race, individual race and mixed relay. Against the backdrop of snow-covered peaks, athletes will test their endurance, strength and speed, while spectators can expect memorable moments.
At the same time, from March 6–8, Shahdagh will host a Ski Mountaineering World Cup stage. This competition will be the fifth stage of the World Cup and will be held in the vertical and individual disciplines. During the 2025–2026 season, World Cup stages are scheduled in Salt Lake City (USA), Courchevel (France), Arinsal (Andorra), Boí Taüll (Spain), Shahdagh (Azerbaijan), Val Martello and Puy-Saint-Vincent (Italy), and Villars-sur-Ollon (Switzerland).
On March 14–15, Shahdagh will host the final stage of the FIS Freestyle Skiing World Cup (moguls). During the 2025–2026 season, World Cup stages will take place in Ruka (Finland), Secret Garden (China), Lac-Beauport and Val-Saint-Come (Canada), Lake Placid and Deer Valley (USA), Nanto–Toyama (Japan) and Almaty (Kazakhstan). The series of international competitions at Shahdagh will contribute to growing interest in winter sports.
Kayaking, rowing and swimming
From July to September, Baku will play host to the World Championships for Youth and U23 in kayak and canoe, as well as marathon rowing competitions for senior athletes. This prestigious event will provide young athletes with opportunities to develop their skills while allowing experienced professionals to demonstrate their strength.
In October, the city of Mingachevir will play host to its traditional international regatta. Athletes from various countries will participate, and the reservoir will play host to a series of thrilling races. The regatta will make an important contribution to the strengthening of water sports traditions in Azerbaijan.
The Silk Road Swimming World Cup stage will take place at the Baku Aquatics Centre from October 1–3. The competition is expected to generate considerable interest from the international community. The initial stage will take place in Baku, with subsequent events in Tashkent and the final in Astana. This prestigious tournament along the Silk Road route will see renowned swimmers from around the world compete.
Sumo, boxing and chess
On October 17–18, Baku will host the World Sumo Championship. Leading international athletes will gather in Azerbaijan to demonstrate their strength. This event is of major importance for the popularisation and development of sumo in the country. Notably, the championship will be held for the first time not only in Azerbaijan, but in the region as a whole. The tournament will feature the most decorated professional sumo wrestler in history, multiple Guinness World Records holder Hakuho Sho.
In 2026, Azerbaijan will also host the prestigious international boxing tournament “The Great Silk Road”. The event will take place from April 2–8 at the Baku Boxing Centre. The tournament occupies an important place in the international boxing calendar and is of great significance for athletes seeking international competitive experience.
From April 20–29, the traditional Baku Open International Chess Festival will once again be held, bringing together more than 1,100 chess players from over ten countries.
Football, volleyball and triathlon
On January 21, Azerbaijan’s champion Garabagh will play its final home match of the main stage of the Champions League. The team, coached by Gurban Gurbanov, will face the German club Eintracht Frankfurt.
From August 21–28, Baku will host Group C matches of the European Women’s Volleyball Championship. Six of the continent’s strongest teams will compete in the Azerbaijani capital for championship honours. Matches at the National Gymnastics Arena will serve as a strong stimulus for the development of women’s sport in the country. In the group stage, the top four teams will advance to the next round. Alongside Azerbaijan, the host countries are Czechia, Sweden and Türkiye, where the final matches will be held. The championship will run from August 21 to September 6.
On September 5–6, Azerbaijan will host the international triathlon IRONMAN 70.3 BAKU for the first time. The programme includes the IRONMAN 70.3 triathlon, the IRONKIDS race, and a 5 km Fun Run. The triathlon consists of a 1.9 km swim (one lap in the Caspian Sea), a 90 km cycling stage (two laps), and a 21.1 km half marathon (three laps).
Wrestling and judo
In 2026, Baku will host the U17 Wrestling World Championship. The decision was taken at a meeting of the Executive Committee of United World Wrestling. Competing bids were submitted by Sofia (Bulgaria), Alexandria (Egypt), Amman (Jordan) and Brasov (Romania). The world’s best young wrestlers will compete from July 27 to August 2 at the National Gymnastics Arena.
On August 22–23, the Baku Sports Palace will host the World Championship in Kazakh Kures wrestling. The tournament will strengthen sporting cooperation and friendship between Azerbaijan and Kazakhstan, offering spectators intense bouts, national spirit and an atmosphere of international camaraderie.
From October 4–11, Baku is expected to host the Judo World Championship. The world’s most titled judokas will arrive in the capital to determine the strongest competitors. This tournament is one of the key events for earning qualification points for the 2028 Summer Olympic Games in Los Angeles. The competition will enhance the country’s international sporting prestige and leave a significant mark on its sporting history. Baku previously hosted the senior Judo World Championship in 2018.
From October 22–25, the capital will welcome another major international sporting event—the European Deaf Judo Championship. The strongest judokas from across Europe will take part. The tournament is included in the official calendar of the European Deaf Sport Organisation and features both individual and team competitions. The championship will contribute to the development of judo in Europe and the promotion of inclusive sport.
Formula 1 and multisport events
Traditionally, Baku will once again host the Formula 1 Azerbaijan Grand Prix, scheduled for September 24–26. The street-circuit racing festival will once more draw global attention to the country. Thousands of spectators will be able to enjoy both the competition and the atmosphere of Baku.
In 2026, Azerbaijan will also participate in major multisport events. From February 6–22, athletes will travel to Italy for the 25th Winter Olympic Games, and from October 31 to November 13 they will represent the country at the 4th Summer Youth Olympic Games in Dakar, Senegal.