YALNIZ QƏLƏBƏ İSTƏYİRDİ
2025-ci il Azərbaycan boksunda dünya çempionluğu həsrəti başa çatıb. Uzun fasilədən sonra 19 yaşlı Sübhan Məmmədov Beynəlxalq Boks Assosiasiyasının (IBA) təşkil etdiyi dünya çempionatından Vətənə qızıl medalla qayıdıb. 48 kq çəki dərəcəsində mübarizə aparan Sübhan Məmmədov Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Dubay şəhərində keçirilən dünya çempionatının finalında Rusiyanı təmsil edən erməni əsilli Edmond Xudayanı məğlub edib.
Ümumilikdə kişilərdən ibarət Azərbaycan millisi mundialı 1 qızıl və 2 bürünc medalla başa vuraraq 120 ölkə arasında komanda hesabında 4-cü yeri tutub. Elə mundialda qızıl medal qazanan ölkələrin sayı da cəmi 4-ə bərabərdir. Rusiya 1-ci (7 qızıl, 5 gümüş, 1 bürünc), Qazaxıstan 2-ci (3 qızıl, 1 gümüş, 2 bürünc), Özbəkistan isə 3-cü olub ( 2 qızıl, 4 gümüş, 3 bürünc).
Bu nailiyyət Azərbaycan boks tarixində ilk deyil. Sübhan Məmmədovun dünya çempionatında qazandığı qələbə Azərbaycan üçün mundiallarda səkkizinci “qızıl” olub. Daha əvvəl dünya çempionatlarında Ağası Məmmədov, Cavid Çələbiyev, Elvin Məmişzadə, Maqomedrəsul Məcidov (3 dəfə) və Alfonso Dominqes də qalib olublar. S.Məmmədovun çempionluğu azərbaycanlı boksçuların 10 illik qızıl medal həsrətinə son qoyub. Bu qələbənin xüsusi əhəmiyyəti ondadır ki, qızıl medalı milliləşdirilmiş idmançı deyil, həmyerlimiz qazanıb.
Qəhrəmanımız Sübhan MƏMMƏDOV ilə müsahibəni təqdim edirik.
- 2025-ci il karyeranızda yadda qalan il oldu. Bu sayda mükafat qazanacağınızı gözləyirdinizmi?
- Ötən il boksda qazandığım mükafatı bəzən illərlə əldə etmək mümkün olmur. İlin əvvəlində Dünya Kubokunda bürünc medal qazandım. Dekabrda 23 yaşlıların Avropa çempionatının qalibi oldum. Ardınca isə Dubayda təşkil edilən böyüklərin dünya çempionatında birinci yeri tutdum.
- Gəlin əvvəldən başlayaq. İdmana necə başladınız?
- Ağcabədi rayonunda anadan olmuşam. Əvvəlcə ailəm məni cüdoya yazdırıb. Bir müddət məşq etdikdən sonra özümü orada tapa bilmədim. Sonra kikboksa yazıldım və mütəmadi məşqlərdə iştirak etməyə başladım. Qısa müddət getdikdən sonra boksa keçdim. Boks məşqlərində hiss etdim ki, bu, axtardığım idman növüdür.
- Dünya çempionatında öncə qızıl medal qazanacağınızı desəydilər, inanardınız?
- Məşqçim Mehman Quliyev hər zaman məni maksimum nəticə barədə düşünməyi vadar edir. Yarışdan əvvəl ən azı finalı hədəfə almışdıq. Ardıcıl 4 qələbədən sonra finala vəsiqə qazandım. Həlledici görüşdən əvvəl məşqçi söylədi ki, uzun yolun əsas döyüşünə çıxırsan. Finaldan əvvəl həyəcanı yaxına buraxmadım. Heç ikinci yer barədə fikirləşmirdim, yalnız qələbə qazanmağı arzulayırdım.
- Bu qələbəni kimə həsr edirsiniz?
- Qələbəni Azərbaycan xalqına və qəhrəman şəhidlərimizə həsr etmişəm. Qələbədə şəxsi məşqçim Mehman Quliyev, milli komandanın məşqçiləri, federasiya rəhbərliyinin böyük əməyi var. Bizə yaradılan şəraitdə ancaq uğur qazanmağımız qalır. Çox istərdim ki, Dubaydakı qələbə davamlı olsun.
- Sonuncu dəfə Azərbaycan boks məktəbinin yetirməsi 10 il əvvəl dünya çempionu olub. Bu müddətdə milliləşdirilən boksçular qızıl medal qazanıb. Növbəti qızıl medalı gözləmək üçün nə qədər vaxt lazımdır?
- Hazırda Azərbaycan millisində yeni güclü nəsil formalaşır. Hər çəkidə iddialı boksçular var. Dünya çempionatında növbəti qələbəni o qədər uzun müddət gözləmək lazım olmayacaq.
- Boksda arzularınızdan birini reallaşdırdınız. Növbəti arzunuz nədir?
- Hər bir idman növündə iştirak edən insan dünya çempionu olmağı arzulayır. Bu məqsədə çatandan sonra hədəf olimpiadada iştirakdır. Növbəti Yay Olimpiya Oyunları 2028-ci ildə keçiriləcək. Məşqçimlə artıq planetin ən böyük yarışı barədə düşünürük. Hədəfimiz sadəcə iştirak deyil. Boksçularımız hər zaman olimpiadada medal qazanıb, hətta finalda iştirak edib. Arzum ilk dəfə olimpiadada çempionluq sevinci yaşamaqdır. Başa düşürəm ki, bu, çətin olsa da, mümkündür.
- Çəki dərəcəniz 48 kq-dır, yəni olimpiya kateqoriyasına deyil. Çəki dərəcəsini dəyişməyi planlaşdırırsınız?
- Bu ildən 50 kq-da çıxış edəcəm. Onsuz çəkini qorumaq yaş artdıqca çətinləşir. Eyni zamanda növbəti yarışlarda bu kateqoriyada mübarizə aparmağı düşünürəm. Bu çəkidə əsas rəqibim Bilalhəbaşi Nəzərov olacaq. Millidə yerimi qorumaq üçün ondan güclü olduğumu sübut etməliyəm.
- 19 yaşında dünya çempionu olan idmançı “ulduz xəstəliyi”nə tutulmamaq üçün nə etməlidir?
- Arxayınlaşmağın qəti əleyhinəyəm. Bir müddət sevindim və artıq dünya çempionluğunu unutmaq vaxtıdır. 2026-cı ildə əsas hədəfim böyüklər arasında Avropa çempionu olmaqdır. Bu nəticə böyüklərin cərgəsinə rahat qoşulmağa kömək edəcək. Qitə çempionatında məni yeni rəqiblər gözləyir. Hər birinə hazır olmalıyam. Bu mənada “ulduz xəstəliyi”nə tutulmayacağıma inanıram. İdmançının ətrafı gərək onu qorusun. Ətrafımda idmanı və məni sevən insanlar var. Dostlarım da heç vaxt dəyişməyə imkan verməz.
- Dünya çempionu olmaqla təşkilatçılar tərəfindən böyük pul mükafatı qazandınız. Bunu necə xərcləməyi planlaşdırırsınız?
- Bu barədə heç düşünməmişəm. Cəmi 19 yaşım var. Bütün fikrim boks məşqlərindədir. Hazırda Bakıda kirayə mənzildə yaşayıram. Ailəm Ağcabədidə qalır. Çox istərdim ki, valideynlərimi Bakıya gətirim. Onlarla birlikdə Bakıda yaşamaq mənim üçün böyük sevinc olardı.

I ONLY WANTED TO WIN
In 2025, after much anticipation, Azerbaijan emerged victorious at the World Boxing Championships. After a prolonged absence, 19-year-old Subhan Mammadov returned from the World Championships in Dubai with a gold medal. In the final of the championship in the weight category up to 48 kg, he defeated the Armenian boxer Edmond Khudoyan, who was representing Russia.
The Azerbaijani men's team concluded the December championship with one gold and two bronze medals, securing fourth place in the team standings among 120 participating countries. It is noteworthy that only four countries won gold at this championship: Russia (7-5-1), Kazakhstan (3-1-2) and Uzbekistan (2-4-3).
This achievement is not the first in the history of Azerbaijani boxing. Subhan Mammadov's success has earned Azerbaijan its eighth gold medal at the world championships. Previously, Aghasi Mammadov, Javid Chelebiyev, Elvin Mamishzade, Magomedrasul Majidov (on three occasions) and Alfonso Dominguez. Subhan's achievement marks the end of a ten-year wait for gold in this sport. This victory is of particular significance as the gold medal was won by our compatriot, rather than a naturalised athlete.
Here is an interview with our hero Subhan MAMMADOV.
"2025 was a memorable year for your career. Did you anticipate such a high number of awards?"
"Awards achieved during such a period are not always won on an annual basis. I won bronze at the World Cup at the outset. In December, I was awarded the title of European champion among athletes under 23 years of age. I was awarded first place in the adult world championship competition, which took place in Dubai."
"Let's begin with the initial steps. How did you get into sport?"
"I'm originally from Aghjabedi. When I was younger, my parents signed me up for judo. After thinking about it, I decided that this wasn't really the right path for me. I did a short course of kickboxing before switching to boxing. During the training period, I realised that this was the exact sport for me."
"If you'd known before the championship that you were going to win the gold, would you have thought it was likely?"
"My coach, Mehman Guliyev, always encourages me to aim high. Before the competition kicked off, we were aiming to get to the final. After four wins in a row, I managed to get a job. Before the big fight, my coach said, "You're entering the final stage of a long journey." So, by the time the final match rolled around, I wasn't feeling any major jitters. I wasn't thinking about second place; I was 100% focused on winning."
"To whom do you dedicate this victory?
"To the people of Azerbaijan and our fallen heroes. I'd like to say a big thank you to my personal coach, Mehman Guliyev, the national team coaches, and the federation leadership for their help. We had to get a win in these conditions. I'm determined to make sure that the success of our Dubai project is repeated in any future business projects we take on."
"The last world champion from the Azerbaijani boxing school was ten years ago. It's interesting that the medals were always won by boxers who had become naturalised citizens. Could you tell us when the next top award will be given out?"
"The Azerbaijani national team is now full of new, strong talent. There are some great boxers in every weight category. I think the next victory at the world championship is just around the corner."
"Your dream has come true. What's next?"
"My next goal is the 2028 Olympics. My coach and I are already thinking about the biggest competition on the planet. We're not just here to take part, we want to get involved. Azerbaijani boxers have always done well at the Olympics, but they've only ever made it to the final. My biggest dream is to become an Olympic champion. I get that it's tricky, but anything is possible."
"You're 48 kg, which isn't an Olympic weight category. Are you thinking of losing a few pounds?"
"This year I'm moving up to the 50 kg weight class. As I get older, it's getting harder to keep the weight off. I'm planning to compete in this category. My main rival here is Bilalhabashi Nazarov. I've got to show him I'm better if I want to keep my spot on the national team."
"So, what's the best way for an athlete who became world champion at the age of 19 to avoid getting 'star syndrome'?"
"I'm dead against complacency. There was a lot of joy, of course, but now I need to forget about the championship and prepare for new challenges. The main goal for 2026 is to become the European champion among adults. This result will help me join the ranks of adult boxers. I'm facing some new rivals at the continental championship. I've got to be ready for every match. I'm sure that I'm not going to get "star syndrome" like that. I'm always around people who love sport as much as I do, and my mates will never let me get ‘big-headed’."
"You got a big cash prize from the organisers. How do you plan to spend it?"
"I haven't thought about it yet. I'm only 19 years old. All my thoughts are on boxing right now. I currently live in Baku in a rented flat, and my family is in Aghjabedi. I really want to move my parents to Baku. It would make me very happy to live with them here."