Azərbaycan kimya sənayesinin dirçəlişini sürətləndirib
Kimya sənayesi Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün heç də yeni istiqamət deyil - ötən əsrdə kifayət qədər uzun müddət bu sahə ölkənin xeyrinə və ziyanına olub. Xeyrinə - çünki həmin vaxtlar Azərbaycan o vaxtkı SSRİ məkanında önəmli kimyəvi məhsullar istehsalının mühüm mərkəzlərindən birinə çevrilmişdi, mənfi nəticələr isə xüsusilə əsas müəssisələrin yerləşdiyi Sumqayıtda böyük ekoloji zərərdən ibarət idi. SSRİ dağıldıqdan sonra bu sahə önəmli şəkildə düşdü və uzun müddət ərzində açıq tənəzzül keçirdi. Və ancaq Prezident  İlham Əliyevin 2010-cu il tarixli sərəncamına əsasən,  SOCAR şirkətinin tərkibində "Azərkimya" İstehsalat Birliyi qismində bu sahənin dirçəlməsi ilə bağlı ilk ciddi layihələr yaranmağa başladı. Bu gün İB-nin strukturuna "Etilen-polietilen", səthi aktiv maddələr, "Üzvi sintez", mexaniki təmir sexi, "Kimyaelmitədqiqatlayihə" və s. idarələr daxildir.
"Azərkimya" İB-nin rəhbəri Muxtar Babayevin “R+”a verdiyi məlumata görə, 2012-2013-cü illərdə artıq texnoloji infrastruktur layihələr reallaşdırılıb - istehsalın avtomatlaşdırılmasının yeni sistemləri tətbiq olunur, susoyutma kompleksi və azot-oksigen qurğusu istismara verilib, nəqliyyat və xüsusi texnika idarəsinin, anbar təsərrüfatının yeni binaları yaradılıb. "Həmçinin neft-kimya sənayesi üçün mütəxəssislərin hazırlanmasına dair müasir tədris mərkəzi də təşkil etmişik. Xammal parkı və hazır məhsulun həcminin genişləndirilməsi və təkmilləşdirilməsi nəzərdə tutulur.  Ekoloji tələblərin təmin olunması məqsədilə sənaye çirkab sularının təmizlənməsi üzrə yeni müasir qurğuların, hidro- gen-sulfiddən sulfat turşusunun istehsalı üzrə qurğuların tikilməsi planlaşdırılır", - deyə M. Babayev bildirib.
Yenilik, həmçinin "Etilen-polietilen" zavod - "Azərkimya" İB-nin əsas iki "EP-300" və "Polimer-120" qurğularından ibarət olan neft-kimya məhsullarının istehsalı üzrə əsas baza müəssisələrinə də toxunacaq.
Belə ki, istehsalın gücünün artması və "EP-300"ün sabit xammalla təmin olunması üçün mayedən qazaoxşar xammala keçid üçün zərurət yarandı. Bununla əlaqədar olaraq, istər "EP-300" və "Polimer-120"nin bərpa edilməsi, istərsə də xammalın hazırlanması üçün nəzərdə tutulmuş quru qazın turşu qarışıqlardan amin təmizlənməsi və C4 fraksiyasının tam hidrogenləşməsi  - yeni qurğuların tikintisini nəzərdə tutan perspektivli inkişaf proqramı hazırlanıb. Etibarlılıq və təhlükəsizliyin təmin olunması üçünsə texnoloji proseslərin avtomatlaşdırılma sistemi tətbiq olunacaq.
"Azərkimya" İB-nin rəhbərinin sözlərinə görə, maye xammalın qismən qaza keçməsi əsas məhsulun hasilatını artırdı. "Bu ilin 8 ayı ərzində "Etilen-polietilen" zavodunda 198 min ton xammal emal olunub. Bundan başqa, 2012-ci ilin dekabr ayından SOCAR-ın Kulevi neft terminalı vasitəsilə kimyəvi məhsullarının boşaldılıb yüklənməsinə artıq başlanılıb, bugünkü gün isə həmin terminaldan butan-butilen fraksiyası olan 8 tanker və propilen olan 3 tanker yüklənib. Bu ilin sonuna qədər butan-butilen fraksiya olan daha 3-5 tanker və propilen olan 2-3 tankerin yüklənməsi planlaşdırılır. Tanker partiyaları 2,7-3 min ton təşkil edir. Bu istiqamətdə yükləmələrin həcmi daha çox Avropa bazarında qeyd edilən məhsula olan tələbatdan asılıdır", - deyə M. Babayev bildirib.
Yaxın planlarda isə - ildə müvafiq olaraq 200 min və 100 min ton məhsuldarlıq ilə polipropilen və yüksək sıxlıqlı polietilen istehsalı üzrə qurğuların tikintisi nəzərdə tutulub. SOCAR 2012-ci ildə Sumqayıt Kimya-texnoloji parkı ərazisində qurğuların tikintisinə dair müqavilə imzalayıb. Bu layihənin reallaşması üçün SOCAR Polimer müəssisəsi yaradılıb. Bu qurğuların aktiv faza tikintisi 2014-cü ildə başlanacaq.
Polipropilen və yüksək sıxlıqlı polietilen istehsalı məhsulları kənd təsərrüfatı, tibb, kimya və maşınqayırma sənayesi, tikinti, elektrotexnika, elektronika, məişət təyinatlı mallar və s. sahələrdə geniş istifadə olunur. Bu layihənin başlanması və məhsulun istehsalı Sumqayıt kimya parkı bazasında yeni istehsal məntəqələrinin yaradılması üçün təkan və şərtlər yaradacaq.
Ölkənin ərzaq təhlükəsizliyinə dair təminatı baxımından Sumqayıtda karbamid istehsalı zavodunun tikintisi yeni mühüm layihə hesab olunur. Bu layihədə zavodun baş podratçısı - "Samsung Engineering" ammiak və karbamidin istehsalı üzrə seçilmiş lisenziyaçılarla birgə layihə sənədləşmələrinin hazırlıq işlərini görür. Buna paralel olaraq, zavodun tikintisi üçün ayrılmış ərazilərin hazırlanması üzrə işlər də davam etdirilir.
"Zavodun tikinti işlərinin 2016-cı ildə yekunlaşması gözlənilir və biz ehtimal edirik ki, zavodun məhsulunu 40-45%-i daxili bazarda satılacaq, bu isə respublika daxilində azot gübrəsinə olan tələbatın tamamilə ödənilməsini təmin edəcək. Məhsulun qalan hissəsi, təxminən, ildə 400 min tonu ixraca yönəldiləcək", - deyə   M. Babayev bildirib.
Kimya sənayesinin növbəti inkişaf mərhələsi SOCAR-ın Qaradağ rayonunda qeyri-kimyəvi kompleksin tikintisi olacaq. Kompleksin tərkibinə  qazemaledici, neftemaledici və neft-kimya zavodu daxil olacaq. Həmçinin zavodların işini avtonom rejimdə təmin etmək üçün avtonom energetik blokun tikilməsi planlaşdırılır. Kompleksdə neft məhsullarından başqa, ildə, təxminən, 1,7 mln. ton ixrac-yönümlü neft-kimya məhsullarının istehsalı planlaşdırılır. Nəzərdə tutulub ki, neft-kimya zavodunda istehsal olunacaq polietilen (ildə 880 min tona qədər), polipropilen (ildə 780 min tona qədər) və butadiyen (ildə 80 min tona qədər) məhsulunun ümumi həcminin 85-90%-i türk, eləcə də Avropa və Asiya bazarlarına ixrac olunacaq.
Bu kompleksin tikintisinin yekunlaşması ilə 2020-2021-ci illərdə Azərbaycanın kimyəvi məhsullar istehsalçısı kimi keçmişdəki şöhrəti bərpa olunacaq, müasir texnologiya isə ətraf mühitin çirklənməsinin qarşısını alacaq. Bütün bu işlərin əsas məqsədi - ölkədə təkcə kimyəvi xammalın deyil, həm də Azərbaycanın daxili bazarının tələbatını təmin etməyə imkan verəcək hazır məhsulların istehsalını qaydasına salacaq, eləcə də məhz sənaye məhsullarının ixracını artıracaq.

Azerbaijan intensifies the revival of the chemical industry
The chemical industry is not a new trend for the Azerbaijani economy - for quite a long time in the past century, the industry was a blessing and a scourge for the country. A blessing because at that time Azerbaijan was one of the most important centres of chemical production in the Soviet Union, while the negative consequences included large damage to the region's environment, especially in Sumqayit, which was home to the main factories.
After the collapse of the Soviet Union, the industry declined significantly and experienced clear regression for many years. It was only after the handover of the Azerikimya State Company to SOCAR as a production association, according to the 2010 order of President Ilham Aliyev, that the first serious projects to revitalize this field emerged. Today, the structure of the production association includes such factories as Ethylene-Polyethylene, the factory of surfactants, Organic Synthesis, the factory of mechanical repairs, the Kimyaelmitadqiqatlayiha Institute and other departments.
Azerikimya chief Muxtar Babayev told R+ that technological infrastructure projects were implemented in 2012-2013 - new automation systems were introduced everywhere, water circulation and nitrogen-oxygen installations were commissioned, a new warehouse was created and transport and special equipment departments were set up. "We also set up a modern educational centre for training specialists for the petrochemical industry. It is planned to expand and modernize the stock of raw materials and finished products. In order to ensure environmental requirements, it is planned to build new modern wastewater treatment installations and installations for the production of sulphuric acid from hydrogen sulphide," Babayev said.
The innovations will also affect the Ethylene-Polyethylene plant - the main base enterprise of the Azerikimya production association for petrochemical production consisting of two main units - EP-300 and Polymir-120. So, to increase production capacity and ensure sustainable supplies of raw materials to EP-300, it was necessary to change from liquid to gaseous feedstock. In this regard, a programme of long-term development was developed, which envisages the reconstruction of EP-300 and Polymir-120 and the construction of new facilities - complete hydrogenation of the C4 fraction and amine cleaning of dry gas from acid impurities intended for preparation of raw materials. To ensure reliability and security, a system for the automation of processes will be installed.
According to the Azerikimya chief, the partial switch from liquid feedstock to gas led to an increase in the output of main products. "In the first eight months of this year, the Ethylene-Polyethylene factory processed 198,000 tons of raw materials. In addition, in December 2012, Azerikimya started shipping out chemical products through SOCAR's oil terminal in Kulevi, and eight tankers carrying butane-butylene fraction and three tankers carrying propylene have been dispatched from this terminal so far. Before the end of the year it is planned to dispatch another 3-5 tankers carrying butane-butylene fraction and 2-3 tankers carrying propylene. Oil shipments account for 2,700-3,000 tons. In many ways, the volume of shipments in this area will depend on the demand for the specified products on the European market," Babayev said.
The immediate plans include the construction of plants for the production of high density polypropylene and polyethylene with a capacity of 200,000 and 100,000 tons per year respectively. SOCAR in 2012 signed a contract to build plants at the Sumqayit Chemical Technology Park. SOCAR Polymer was created for this project. The active phase of the construction of these facilities will begin in 2014.
Products of high density polypropylene and polyethylene plants are widely used in such fields as agriculture, medicine, chemical and engineering industries, construction, electrical engineering, electronics, household goods, etc. The launch of this project and production will stimulate and create conditions for the creation of new production areas on the basis of the Sumqayit chemical park.
An important new project in terms of ensuring food security in the country is the building of a carbamide plant in Sumqayit. In this project, the general contractor for the building of the plant - Samsung Engineering is preparing the project documentation in cooperation with the selected licensors for the production of ammonia and carbamide. In parallel with this, work is continuing to prepare the territory allocated for the construction of the plant.
"The construction of the plant is expected to be completed in 2016, and we anticipate that approximately 40-45% of the plant's products will be sold on the domestic market, which will fully meet the demand for nitrogen fertilizers in the country. The rest of the products, around 400,000 tons per year, will be exported," Babayev said.
The next stage in the development of the chemical industry will be the construction of a SOCAR petrochemical complex in Qaradag district. The complex will include gas processing, oil refining and petrochemical plants. Also, to ensure the autonomous operation of the plants it is planned to build a stand-alone power unit.
Apart from oil, the complex will produce about 1.7 million tons of export-oriented petrochemicals a year. It is planned that 85-90 % of the total volume of polyethylene (up to 880,000 tons per year), polypropylene (up to 780,000 tons per year) and butadiene (up to 80,000 tons per year ) products to be made at the petrochemical plant will be exported to Turkish, European and Asian markets.
With the completion of this complex in 2020-2021, the former glory of Azerbaijan as a manufacturer of chemical products will be restored, while advanced technologies will help avoid problems with the contamination of the environment.
But the main goal of all these activities is to ensure the production not only of chemical raw materials in the country, but also of finished products, which will meet the needs of the domestic market in Azerbaijan and increase the export of industrial products.