Azərbaycan kimya sənayesinin dirçəlişini sürətləndirib
Kimya sənayesi Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün heç də yeni istiqamət deyil - ötən əsrdə kifayət qədər uzun müddət bu sahə ölkənin xeyrinə və ziyanına olub. Xeyrinə - çünki həmin vaxtlar Azərbaycan o vaxtkı SSRİ məkanında önəmli kimyəvi məhsullar istehsalının mühüm mərkəzlərindən birinə çevrilmişdi, mənfi nəticələr isə xüsusilə əsas müəssisələrin yerləşdiyi Sumqayıtda böyük ekoloji zərərdən ibarət idi. SSRİ dağıldıqdan sonra bu sahə önəmli şəkildə düşdü və uzun müddət ərzində açıq tənəzzül keçirdi. Və ancaq Prezident  İlham Əliyevin 2010-cu il tarixli sərəncamına əsasən,  SOCAR şirkətinin tərkibində "Azərkimya" İstehsalat Birliyi qismində bu sahənin dirçəlməsi ilə bağlı ilk ciddi layihələr yaranmağa başladı. Bu gün İB-nin strukturuna "Etilen-polietilen", səthi aktiv maddələr, "Üzvi sintez", mexaniki təmir sexi, "Kimyaelmitədqiqatlayihə" və s. idarələr daxildir.
"Azərkimya" İB-nin rəhbəri Muxtar Babayevin “R+”a verdiyi məlumata görə, 2012-2013-cü illərdə artıq texnoloji infrastruktur layihələr reallaşdırılıb - istehsalın avtomatlaşdırılmasının yeni sistemləri tətbiq olunur, susoyutma kompleksi və azot-oksigen qurğusu istismara verilib, nəqliyyat və xüsusi texnika idarəsinin, anbar təsərrüfatının yeni binaları yaradılıb. "Həmçinin neft-kimya sənayesi üçün mütəxəssislərin hazırlanmasına dair müasir tədris mərkəzi də təşkil etmişik. Xammal parkı və hazır məhsulun həcminin genişləndirilməsi və təkmilləşdirilməsi nəzərdə tutulur.  Ekoloji tələblərin təmin olunması məqsədilə sənaye çirkab sularının təmizlənməsi üzrə yeni müasir qurğuların, hidro- gen-sulfiddən sulfat turşusunun istehsalı üzrə qurğuların tikilməsi planlaşdırılır", - deyə M. Babayev bildirib.
Yenilik, həmçinin "Etilen-polietilen" zavod - "Azərkimya" İB-nin əsas iki "EP-300" və "Polimer-120" qurğularından ibarət olan neft-kimya məhsullarının istehsalı üzrə əsas baza müəssisələrinə də toxunacaq.
Belə ki, istehsalın gücünün artması və "EP-300"ün sabit xammalla təmin olunması üçün mayedən qazaoxşar xammala keçid üçün zərurət yarandı. Bununla əlaqədar olaraq, istər "EP-300" və "Polimer-120"nin bərpa edilməsi, istərsə də xammalın hazırlanması üçün nəzərdə tutulmuş quru qazın turşu qarışıqlardan amin təmizlənməsi və C4 fraksiyasının tam hidrogenləşməsi  - yeni qurğuların tikintisini nəzərdə tutan perspektivli inkişaf proqramı hazırlanıb. Etibarlılıq və təhlükəsizliyin təmin olunması üçünsə texnoloji proseslərin avtomatlaşdırılma sistemi tətbiq olunacaq.
"Azərkimya" İB-nin rəhbərinin sözlərinə görə, maye xammalın qismən qaza keçməsi əsas məhsulun hasilatını artırdı. "Bu ilin 8 ayı ərzində "Etilen-polietilen" zavodunda 198 min ton xammal emal olunub. Bundan başqa, 2012-ci ilin dekabr ayından SOCAR-ın Kulevi neft terminalı vasitəsilə kimyəvi məhsullarının boşaldılıb yüklənməsinə artıq başlanılıb, bugünkü gün isə həmin terminaldan butan-butilen fraksiyası olan 8 tanker və propilen olan 3 tanker yüklənib. Bu ilin sonuna qədər butan-butilen fraksiya olan daha 3-5 tanker və propilen olan 2-3 tankerin yüklənməsi planlaşdırılır. Tanker partiyaları 2,7-3 min ton təşkil edir. Bu istiqamətdə yükləmələrin həcmi daha çox Avropa bazarında qeyd edilən məhsula olan tələbatdan asılıdır", - deyə M. Babayev bildirib.
Yaxın planlarda isə - ildə müvafiq olaraq 200 min və 100 min ton məhsuldarlıq ilə polipropilen və yüksək sıxlıqlı polietilen istehsalı üzrə qurğuların tikintisi nəzərdə tutulub. SOCAR 2012-ci ildə Sumqayıt Kimya-texnoloji parkı ərazisində qurğuların tikintisinə dair müqavilə imzalayıb. Bu layihənin reallaşması üçün SOCAR Polimer müəssisəsi yaradılıb. Bu qurğuların aktiv faza tikintisi 2014-cü ildə başlanacaq.
Polipropilen və yüksək sıxlıqlı polietilen istehsalı məhsulları kənd təsərrüfatı, tibb, kimya və maşınqayırma sənayesi, tikinti, elektrotexnika, elektronika, məişət təyinatlı mallar və s. sahələrdə geniş istifadə olunur. Bu layihənin başlanması və məhsulun istehsalı Sumqayıt kimya parkı bazasında yeni istehsal məntəqələrinin yaradılması üçün təkan və şərtlər yaradacaq.
Ölkənin ərzaq təhlükəsizliyinə dair təminatı baxımından Sumqayıtda karbamid istehsalı zavodunun tikintisi yeni mühüm layihə hesab olunur. Bu layihədə zavodun baş podratçısı - "Samsung Engineering" ammiak və karbamidin istehsalı üzrə seçilmiş lisenziyaçılarla birgə layihə sənədləşmələrinin hazırlıq işlərini görür. Buna paralel olaraq, zavodun tikintisi üçün ayrılmış ərazilərin hazırlanması üzrə işlər də davam etdirilir.
"Zavodun tikinti işlərinin 2016-cı ildə yekunlaşması gözlənilir və biz ehtimal edirik ki, zavodun məhsulunu 40-45%-i daxili bazarda satılacaq, bu isə respublika daxilində azot gübrəsinə olan tələbatın tamamilə ödənilməsini təmin edəcək. Məhsulun qalan hissəsi, təxminən, ildə 400 min tonu ixraca yönəldiləcək", - deyə   M. Babayev bildirib.
Kimya sənayesinin növbəti inkişaf mərhələsi SOCAR-ın Qaradağ rayonunda qeyri-kimyəvi kompleksin tikintisi olacaq. Kompleksin tərkibinə  qazemaledici, neftemaledici və neft-kimya zavodu daxil olacaq. Həmçinin zavodların işini avtonom rejimdə təmin etmək üçün avtonom energetik blokun tikilməsi planlaşdırılır. Kompleksdə neft məhsullarından başqa, ildə, təxminən, 1,7 mln. ton ixrac-yönümlü neft-kimya məhsullarının istehsalı planlaşdırılır. Nəzərdə tutulub ki, neft-kimya zavodunda istehsal olunacaq polietilen (ildə 880 min tona qədər), polipropilen (ildə 780 min tona qədər) və butadiyen (ildə 80 min tona qədər) məhsulunun ümumi həcminin 85-90%-i türk, eləcə də Avropa və Asiya bazarlarına ixrac olunacaq.
Bu kompleksin tikintisinin yekunlaşması ilə 2020-2021-ci illərdə Azərbaycanın kimyəvi məhsullar istehsalçısı kimi keçmişdəki şöhrəti bərpa olunacaq, müasir texnologiya isə ətraf mühitin çirklənməsinin qarşısını alacaq. Bütün bu işlərin əsas məqsədi - ölkədə təkcə kimyəvi xammalın deyil, həm də Azərbaycanın daxili bazarının tələbatını təmin etməyə imkan verəcək hazır məhsulların istehsalını qaydasına salacaq, eləcə də məhz sənaye məhsullarının ixracını artıracaq.

Азербайджан активизировал возрождение химпрома
Химическая промышленность для экономики Азербайджана отнюдь не новое направление - достаточно длительное время в прошлом веке эта отрасль была и благом, и злом для страны. Благом - потому что Азербайджан в те времена превратился в один из значимых центров производства химпродукции на пространстве тогдашнего СССР, негативные же последствия заключались в большом уроне экологии региона, особенно Сумгайыта, где располагались основные предприятия.
После распада СССР эта отрасль пришла в значительный упадок и переживала откровенный регресс на протяжении долгих лет. И только после перехода, согласно распоряжению президента Ильхама Алиева от 2010 года, Государственной компании "Азерикимья" в состав компании SOCAR в качестве производственного объединения появились первые серьезные проекты по возрождению этой сферы. Сегодня в структуру ПО входят заводы "Этилен-полиэтилен", поверхностно активных веществ, "Органический синтез", механического ремонта, институт "Кимьяэлмитедгигатлайихе" и др. управления.
Как сообщил R+ глава ПО "Азерикимья" Мухтар Бабаев, в 2012-2013 годах уже реализованы технологические инфраструктурные проекты - повсеместно внедряются новые системы автоматизации производства, введены в строй водооборотная и азотно-кислородная установки, созданы новое складское хозяйство и управления транспорта и спецтехники. "Также мы организовали современный образовательный центр по подготовке специалистов для нефтехимической отрасли. Предусматриваются расширение объема и модернизация парка сырья и готовой продукции. С целью обеспечения экологических требований планируется строительство новых современных сооружений по очистке сточных производственных вод, установки по производству серной кислоты из сероводорода", - сказал М.Бабаев.
Новшества также затронут завод "Этилен-полиэтилен" - основное базовое предприятие ПО "Азерикимья" по производству нефтехимической продукции, состоящее из двух основных установок - ЭП-300 и "Полимир-120". Так, для увеличения мощности производства и устойчивого обеспечения сырьем ЭП-300 возникла необходимость перехода от жидкого сырья на газообразное. В связи с этим разработана программа перспективного развития, в которой предусмотрены как реконструкция ЭП-300 и "Полимир-120", так и строительство новых установок - полного гидрирования фракции С4 и аминовой очистки сухого газа от кислых примесей, предназначенных для подготовки сырья. Для обеспечения же надежности и безопасности будет внедрена система автоматизации технологических процессов.
По словам главы ПО "Азерикимья", частичный переход с жидкого сырья на газовое привел к увеличению выхода основной продукции.  "За 8 месяцев этого года на заводе "Этилен-полиэтилен" было переработано 198 тысяч тонн сырья. Кроме того, с декабря 2012 года "Азерикимья" уже начало перевалку химической продукции через нефтяной терминал SOCAR в Кулеви, и на сегодняшний день с данного терминала были отгружены 8 танкеров с бутан-бутиленовой фракцией и 3 танкера с пропиленом. До конца этого года планируется отгрузка еще 3-5 танкеров с бутан-бутиленовой фракцией и 2-3 танкеров с пропиленом. Танкерные партии составляют 2,7-3 тысячи тонн. Во многом объемы отгрузок в данном направлении будут зависеть от спроса на указанную продукцию на европейском рынке", - сказал М.Бабаев.
Среди ближайших же планов - строительство установок по производству полипропилена и полиэтилена высокой плотности производительностью соответственно 200 тысяч и 100 тысяч тонн в год. SOCAR в 2012 году подписала контракт на строительство установок на территории Сумгайытского химико-технологического парка. Для реализации этого проекта создано предприятие SOCAR Polimer. Активная фаза строительства этих установок начнется в 2014 году.
Продукция производств полипропилена и полиэтилена высокой плотности широко используется в таких областях, как сельское хозяйство, медицина, химическая и машиностроительная промышленность, строительство, электротехника, электроника, в товарах бытового назначения и др.  Запуск этого проекта и производство продукции создадут стимул и условия для создания новых производственных участков на базе Сумгайытского химического парка.
Новым важным проектом с точки зрения обеспечения продовольственной безопасности страны является строительство в Сумгайыте завода по производству карбамида. В этом проекте генподрядчик строительства завода - компания Samsung Engineering совместно с выбранными лицензиарами по производству аммиака и карбамида ведет подготовку проектной документации. Параллельно с этим продолжаются работы по подготовке территории, выделенной под строительство завода.
"Завершение строительства завода ожидается в 2016 году, и мы предполагаем, что приблизительно 40-45% продукции завода будет реализовываться на внутреннем рынке, а это полностью обеспечит спрос на азотные удобрения внутри республики. Оставшаяся часть продукции, порядка 400 тысяч тонн в год, будет идти на экспорт", - сказал М.Бабаев.
Очередным этапом развития химической промышленности станет строительство нефтехимического комплекса SOCAR в Гарадагском районе. В состав комплекса будут входить газоперерабатывающий, нефтеперерабатывающий и нефтехимический заводы. Также для обеспечения работы заводов в автономном режиме планируется строительство автономного энергетического блока.
Кроме нефтепродуктов в комплексе планируется производство около 1,7 млн. тонн в год экспортноориентированной нефтехимической продукции. Планируется, что 85-90% от общего объема производящейся на нефтехимическом заводе полиэтиленовой (до 880 тыс. тонн в год), полипропиленовой (до 780 тыс. тонн в год) и бутадиеновой (до 80 тыс. тонн в год) продукции будет экспортироваться на турецкие, а также европейские и азиатские рынки.
С завершением строительства этого комплекса в 2020-2021 годах будет восстановлена былая слава Азербайджана как производителя химической продукции, а современные технологии позволят избежать проблем с загрязнением окружающей среды.
Основная же цель всех этих работ - наладить производство в стране не только химического сырья, но и готовой продукции, которая позволит обеспечить потребности внутреннего рынка Азербайджана, а также повысит экспорт именно промышленной продукции.