ŞAHDAĞDA QARLI SINAQ
Martın 4-8-də Azərbaycan ilk dəfə xizək alpinizmi üzrə Avropa çempionatına ev sahibliyi etdi. Qitə çempionatıyla yanaşı Qusarda eyni günlərdə növbəti Dünya Kuboku da keçirildi. Yarışda bir çox ölkədən komandalar, eləcə də neytral idmançılar iştirak etdilər.
Avropa çempionatı və Dünya Kuboku Beynəlxalq Xizək Alpinizmi Federasiyası, Azərbaycan Qış İdman Növləri Federasiyası və "Şahdağ" Turizm Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutdu.
Təsəlliverici nəticələr
Mötəbər yarışda ölkəmizi 5 idmançı təmsil etdi: Nəzrin Qəribova, Nəbiyulla Qələbəqiyev, Anid Sultanov, Abel İsmixanov və Nurid Şəkərəliyev. Təəssüf ki, onlar fəxri kürsüyə qalxa bilmədilər.
Böyüklər arasında qadınlar üzrə Sara Dreyer (Avstriya) qızıl, Culia Murada (İtaliya) gümüş, Karaline Ulrix (İsveçrə) bürünc medala layiq görülüblər. Kişilər arasında isə Remi Bonet (İsveçrə) 1-ci, Qey Orelien (İsveçrə) 2-ci, Kristof Hoçenvarter isə (Avstriya) 3-cü yerdə qərarlaşıb.Yarışda milli komandanın üzvü Nurid Şəkərəliyev öz kateqoriyasında 5-ci yerə sahib çıxıb.
Xizək alpinizmi üzrə Azərbaycanın milli komandasının üzvü Nurid Şəkərəliyevin qitə çempionatında 18 yaşlılar arasında həm vertikal, həm də sprint növdə 5-ci yer tutmasını qənaətbəxş hesab etmək olar. İdmançı bildirib ki, o, dağ xizək idmanına yalnız bir ildir ki, həvəs göstərir: “İlk beş ay ərzində mən sadəcə xizəklə düzgün yeriməyi öyrənirdim, yalnız bundan sonra enməyi və qalxmağı məşq etməyə başladım. Ötən ay Türkiyənin Kayseri şəhərində təşkil olunan “Türkiye Open Sprint Cup” yarışında gümüş medal qazanmışam. Bu dəfə isə Şahdağda 5-ci oldum. Məqsəd medalçılar sırasında olmaq idi. Fikrimcə xizək alpinizmi üzrə daha uzun müddət məşq etməliyəm. Milli komandanın üzvü kimi məqsədim dünya və Avropa çempionatlarında yer tutmaqdır.
Bu idman növünə sevgini yığmanın baş məşqçisi Filip Qayet aşılayıb. O, mənə və rayonumuzdan olan digər uşaqlara hər şeyi sıfırdan öyrədib. İlk beş ay sadəcə xizəklə düzgün yeriməyi öyrəndim, yalnız bundan sonra eniş və yoxuşları keçməyi məşq etdik. O, əsl mentor kimidir və bizi hər sahədə dəstəkləyir: həm idmanda, həm də idmandan kənarda. Hətta qidalanma məsələlərində belə. İndi artıq hansı rasionun nəticəyə kömək etdiyini dəqiq bilirik”.
Qış idman növlərinin inkişafına xüsusi diqqət
Dünya standartlarına cavab verən “Şahdağ” Turizm Mərkəzində qış idman növləri üzrə yarışların keçirilməsi davam edəcək. Azərbaycanın gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov jurnalistlərə açıqlamasında Avropa çempionatının yüksək səviyyədə təşkilini xüsusi vurğulayıb: “Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə qış idman növlərinin inkişafına xüsusi diqqət ayrılır. Ötən il, həmçinin Bakıda, Heydər Əliyev adına İdman-Konsert Kompleksində “Yeniyetmələr arasında fiqurlu konkisürmə” üzrə Qran-Pri yarışları baş tutdu. Ötən il olduğu kimi, bu il də təqvimimiz qış idman növləri üzrə keçirilən yarışlarla zəngindir. Bizim üçün fərəhli hal odur ki, artıq başqa ölkələrdən dəvət edilən yox, yerli idmançılarımız ölkəmizi təmsil edir və nəticələr də kifayət qədər yaxşıdır”.
Xizək alpinizmi üzrə Avropa çempionatının Şahdağda təşkili idmanın bu növünün ölkədə təbliği baxımından çox vacibdir. Eyni zamanda Azərbaycan komandasının bütövlüklə yerli idmançılardan ibarət olması xüsusi qeyd olunmalıdır. Yeniyetmə idmançılar Avropa çempionatında təcrübə toplamaqla gələcəkdə daha böyük uğurlara imza ata bilər.
Yarışlar təxirə salınıb
Qusarda təşkil edilməli olan növbəti beynəlxalq yarış baş tutmayacaq.  “Şahdağ” Turizm Mərkəzində keçirilməsi planlaşdırılan dağ xizəyinin moqul növü üzrə Dünya Kuboku ləğv edilib. Hazırlıq prosesi zamanı məlum olub ki, mövcud təbii və qış şəraiti bu səviyyəli tədbir üçün gözlənilən keyfiyyəti və yarış mühitini təmin etmək üçün tam uyğun deyil. Eyni zamanda məhdud səyahət seçimləri və bəzi regional hava limanlarında müvəqqəti məhdudiyyətlər daxil olmaqla müəyyən logistika amilləri idmançılar və qonaqlar üçün səyahətin rahatlığına təsir göstərə bilər. Azərbaycan tədbirə ev sahibliyi etməyə tam hazır olsa da, həm Azərbaycan, həm də FIS üçün prioritet yarışı mümkün olan ən yaxşı şəraitdə təşkil etmək, idmançılar, komandalar, tamaşaçılar üçün ən yüksək səviyyəli təcrübəni təmin etməkdir. Buna görə “Şahdağ” Turizm Mərkəzində keçiriləcək moqul üzrə Dünya Kuboku finallarının təşkilini növbəti qış mövsümünə təxirə salmaq barədə birgə qərar qəbul edilib.

СНЕЖНЫЙ ЭКЗАМЕН ШАХДАГА
С 4 по 8 марта Азербайджан впервые принимал чемпионат Европы по ски-альпинизму. Наряду с континентальным первенством в те же дни в Гусаре прошел очередной этап Кубка мира. В соревнованиях приняли участие команды из многих стран, а также спортсмены, выступающие в нейтральном статусе.
Чемпионат Европы и этап Кубка мира были проведены при совместной организации Международной федерации ски-альпинизма, Федерации зимних видов спорта Азербайджана и Туристического центра «Шахдаг».
Утешительные результаты
Азербайджан представляли пять спортсменов: Назрин Гарибова, Набиюлла Галабагиев, Анид Султанов, Абель Исмиханов и Нурид Шякяралиев. К сожалению, на пьедестал почета они подняться так и не смогли.
Среди взрослых у женщин золотой медали была удостоена Сара Дрейер (Австрия), серебряной - Джулия Мурада (Италия), бронзовой - Каролина Ульрих (Швейцария). У мужчин победителем стал Реми Боне (Швейцария), второе место занял Гай Орельен (Швейцария), третье - Кристоф Хохенвартер (Австрия).
Выступление Нурида Шякяралиева, который на чемпионате Европы среди 18-летних занял пятое место как в вертикальной дисциплине, так и в спринте, можно считать удовлетворительным. Сам он сказал, что занимается горнолыжным спортом всего год: «Первые пять месяцев учился просто правильно ходить на лыжах, а уже потом - спускаться и подниматься. Соревнования в Шахдаге стали вторым турниром в моей карьере. В прошлом месяце на соревнованиях Türkiye Open Sprint Cup, которые проходили в турецком Кайсери, я завоевал серебряную медаль. На этот раз стал пятым. Моей целью было попасть в число призеров. Понимаю, что мне нужно тренироваться намного больше. Как член национальной команды стремлюсь занимать призовые места на чемпионатах мира и Европы.
Любовь к этому виду спорта нам привил главный тренер сборной Филипп Гайе. Он обучил меня и других ребят из нашего района всему с нуля. Он настоящий наставник и поддерживает нас во всем - как в спорте, так и вне его. Даже в вопросах питания. Теперь мы уже точно знаем, какой рацион необходим для оптимального результата».
Особое внимание развитию зимних видов спорта
В Туристическом центре «Шахдаг», соответствующем мировым стандартам, соревнования по зимним видам спорта планируется проводить и в дальнейшем. Министр молодежи и спорта Азербайджана Фарид Гаибов, отвечая на вопросы журналистов, подчеркнул высокий уровень организации чемпионата Европы: «По поручению Президента Ильхама Алиева развитию зимних видов спорта уделяется большое внимание. Так, в прошлом году в Спортивно-концертном комплексе имени Гейдара Алиева прошел Гран-при по фигурному катанию среди юниоров. Как и ранее, наш календарь насыщен соревнованиями по зимним видам спорта. Особенно радует, что нашу страну уже представляют не приглашенные из-за рубежа, а местные спортсмены, и результаты у них достаточно хорошие».
Чемпионат Европы по ски-альпинизму в Шахдаге имеет большое значение для популяризации этого вида спорта в стране. При этом важно отметить, что сборная Азербайджана полностью состояла из местных спортсменов. Участие юных представителей в чемпионате Европы позволит им набраться опыта и в будущем успешно выступать в соревнованиях.
Соревнования перенесены
Очередные международные турниры, которые должны были пройти в Гусаре, не состоятся. Финал Кубка мира по могулу в дисциплине лыжного фристайла отменен. В ходе подготовки выяснилось, что условия для проведения состязаний такого уровня не совсем отвечают предъявляемым требованиям и не могут обеспечить необходимое качество трассы и соревновательную атмосферу. Кроме того, вмешались определенные логистические факторы, включая временные ограничения в работе некоторых региональных аэропортов.
Хотя Азербайджан и был полностью готов принять соревнования, приоритетами как для страны, так и Международной федерации лыжного спорта остаются проведение турнира в максимально благоприятных условиях и обеспечение наивысшего уровня удобств для спортсменов, команд и зрителей. В связи с этим было принято совместное решение перенести проведение финала Кубка мира по могулу на следующий зимний сезон.