Çərşənbə axşamı, 03:22
Azərbaycan 2027-ci ildə çox önəmli idman tədbirinə ev sahibliyi edəcək. 20 yaşadək kişilər arasında futbol üzrə dünya çempionatı Özbəkistanla yanaşı, həm də ölkəmizdə təşkil olunacaq. Artıq hazırlıq işlərinə indidən start verilib və yarışın təşkili üçün Təşkilat Komitəsi yaradılıb.
Bakı üçün yeni sınaq
Belə bir çempionatın Azərbaycana salınması ölkənin idman siyasətinin böyük uğurlarından biri kimi qəbul olunur. Mütəxəssislər vurğulayırlar ki, Bakının gələcəkdə də bu cür yarışlara vəsiqə qazanması üçün çempionatı ən yüksək səviyyədə təşkil etmək vacibdir. Üstəlik, ölkəmizin  bu cür yarışları keçirmək təcrübəsi də var. Yaxın keçmişdə futbol üzrə 17 yaşlılar arasında Avropa çempionatı, 17 yaşadək qızlar arasında dünya çempionatı ölkəmizdə təşkil edilib. 2019-cu ildə Avropa Liqasının finalı Bakı Olimpiya Stadionunda keçirilib. Bundan bir il sonra Avropa Çempionatının A qrupunun oyunları, həmçinin 1/4 final mərhələsinin qarşılaşmasını azarkeşlər Azərbaycanda canlı izləyib. Başqa sözlə, Bakının nüfuzlu futbol yarışlarına ev sahibliyi etməklə bağlı zəngin təcrübəsi var.
20 yaşadək futbolçular arasında dünya çempionatı 1977-ci ildən keçirilməyə başlanılıb. Hər iki ildən bir təşkil olunan mundial gələn il 25-ci dəfə baş tutacaq. Yalnız 2021-ci ildə İndoneziyada nəzərdə tutulan yarış əvvəlcə pandemiya səbəbindən 2023-cü ilə təxirə salınıb, daha sonra İsrail yığmasının iştirakı əleyhinə etirazlar üzündən Argentinaya verilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan ikinci dəfə mundiala ev sahibliyi etmiş olacaq. 1985-ci ildə U-20 dünya çempionatı keçmiş SSRİ-də təşkil olunub. Həmin vaxt Özbəkistan təşkilatçı respublikalar sırasında olmasa da, Azərbaycan Tofiq Bəhramov adına Respublika stadionu və Mehdi Hüseynzadə adına Sumqayıt şəhər stadionunu komandaların ixtiyarına verib.
Təşkilatçılıqla yanaşı, Azərbaycan komandasının yarışda layiqli çıxışı önəmlidir. Təəssüf ki, hazırda bu yaş qrupu üçün tamhüquqlu komandamız yoxdur. 19 və 21 yaşlılardan ibarəm seçmə komandaların olmasına rəğmən, 20 yaşlılardan ibarət kollektiv ilk dəfə formalaşdırılacaq. AFFA dünya çempionatında iştirak edəcək komandaya rəhbərlik üçün növbəti dəfə portuqaliyalı məşqçi dəvət edib.
Ötən ilin sentyabrında böyük təzminat aldıqdan sonra Azərbaycanın əsas milli komandasından ayrılan Fernandu Santuşun səs-küylə istefası unudulmayıb. Bu kontekstdə, Portuqaliya millisini Kriştiano Ronaldo ilə birlikdə Avropa Çempionatı tituluna aparan Fernandu Santuşun Azərbaycanda uğur qazana bilmədiyini nəzərə alaraq, başqa bir portuqaliyalı məşqçinin - Rui Jorjenin dəvətini qəbul etmək çətindir. Keçmiş təcrübəni nəzərə alaraq, yeni məşqçidən müsbət nəticə gözləyə bilərikmi?
Eyni zamanda 20 yaşlılardan ibarət Azərbaycan komandasına baş məşqçi təyin olunan Rui Jorjenin tərcümeyi-halı, şübhəsiz ki, diqqətəlayiqdir. Onun Portuqaliya kimi istedadların bol olduğu ölkənin U-21 millisini 15 il çalışdırması çox şeydən xəbər verir. Lakin Portuqaliya kimi futbol ölkəsində istedadlı yeniyetmələr çoxdur, seçim etmək üçün əla şərait var. Azərbaycan futbolunda vəziyyət kökündən fərqlidir.
Əslində, Azərbaycanda istənilən yaş qrupundan olan milli komandalara əcnəbi məşqçiləri dəvət etmək mənasız görünür. Onları istədiyiniz qədər dəyişə bilərsiniz, amma yaxşı oyunçular olmadan heç nəyə nail olmaq mümkün deyil. Rui Jorge, şübhəsiz ki, uzun illər Portuqaliya gənclər komandasında çalışmış ixtisaslı mütəxəssisdir. Lakin kifayət qədər istedad olmadan o, qısa müddət ərzində möcüzələr yarada bilməyəcək. Onun əsas vəzifəsi Əvəzedicilər Liqasında və ya I və II liqalarda oynayan gənc Azərbaycan oyunçuları ilə məşğul olmaq olacaq. Heç bir məşqçi onları iki il ərzində ulduz oyunçulara çevirə bilməyəcək.
Daha əvvəl Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi turnirlərdə baş məşqçilər yerlilər olub və onların işi heç də pis alınmayıb. İslam Həmrəylik Oyunlarının qalibi olan U-21 yığmamızda baş məşqçi Yaşar Vahabzadə idi. 2017-ci ildə komanda yarışın qalibi olmaqla qarşıya qoyulan məqsədə nail olub. İndi fərqli yarış, fərqli hədəf var. Sadəcə əcnəbi məşqçinin qısa müddətdə möcüzə edəcəyinə inanmaq sadəlöhvlükdür.
Rui Jorje: “Uğur oyunçulardan asılıdır”
Azərbaycanın U-20 millisinin yeni baş məşqçisi Ruy Jorje təqdimat mərasimində uğur qazanacağına inandığını bildirib: “Ümid edirəm ki, qarşıdakı 1,7 il ərzində çox yaxşı təcrübə keçə biləcəyik. Uğur idman nəticələrindən asılıdır. Buna nə mən, nə də hansısa məşqçi zəmanət verə bilər. Bir komandada uğur qazanmaq oyunçuların istəyindən, əzmkarlığından asılıdır. Onlar üzərlərində çalışmalıdırlar ki, yüksək səviyyədə çıxış etsinlər. Bunu etsək, uğur qazana bilərik.
Fernandu Santuşla danışıb-danışmadığıma gəlincə, bəli, müqavilə imzalamamışdan öncə həm özü, həm də köməkçiləri ilə danışmışdım. Ölkə və insanlar haqqında çox yaxşı məlumat aldım. İnsanların qonaqpərvərliyindən, rəftarından yaxşı şeylər eşitdim. Azərbaycana gəldiyim ilk gündən gördüm ki, hər şey Santuşun dedikləri ilə üst-üstə düşür.
Mən çox yaxşı başa düşürəm ki, Azərbaycan millisi Portuqaliya millisi deyil və onun oyunçuları Portuqaliyada oynayan oyunçularla eyni deyil. 19 yaşadək futbolçulardan ibarət milli komandanın qrup mərhələsi oyunlarını, sonra isə Sloveniya ilə oyunu izlədim. Əvvəlcə oyunçuların oyun keyfiyyətini yaxşılaşdıracağıq, sonra isə digər aspektlərə keçəcəyik. Bir sistem müəyyənləşdirib planlaşdırılan proqrama uyğun işləməliyik”.
Rui Jorjenin AFFA ilə müqaviləsi bir il yarım müddətinə bağlanıb və onun nəticəsindən asılı olaraq müddətin uzadılması mümkündür. 52 yaşlı mütəxəssis əsasən komandanı gələn il Azərbaycan və Özbəkistanda keçiriləcək Dünya Kubokuna hazırlamaq üçün dəvət olunub. Bundan sonra onun U-20 ilə müqaviləsi başa çata bilər. AFFA rəhbərliyi Rui Jorjeni milli komandanın baş məşqçisi vəzifəsinə potensial namizəd kimi nəzərdən keçirir. Əgər o, gənclər komandasını uğurla məşq etdirərsə, böyüklər komandasına təyin oluna bilər.

Португальский тренер - очередной шанс или очередная ошибка?
В 2027 году Азербайджан примет очень важное спортивное событие. Чемпионат мира по футболу среди мужчин до 20 лет пройдет не только в Узбекистане, но и в Азербайджане. Подготовительные работы уже начаты, создан Организационный комитет.
Новый экзамен для Баку
Проведение такого турнира в Азербайджане расценивается как одно из значимых достижений спортивной политики страны. Специалисты подчеркивают: чтобы в будущем Баку продолжал отбираться для подобных соревнований, необходимо организовать чемпионат на самом высоком уровне. Тем более что у нас есть опыт проведения подобных турниров. В Азербайджане уже проходили чемпионаты Европы и мира соответственно среди юношей и девушек до 17 лет. В 2019 году на Бакинском олимпийском стадионе состоялся финал Лиги Европы. Год спустя местные болельщики смогли вживую увидеть матчи группы А чемпионата Европы, а также игру 1/4 финала. Иными словами, опыт проведения престижных футбольных соревнований у Баку достаточно богатый.
Чемпионаты мира среди футболистов до 20 лет начинают свой отсчет с 1977 года. Турнир, который проходит раз в два года, состоится уже в 25-й раз. Лишь в 2021 году соревнование, запланированное в Индонезии, сначала было перенесено на 2023 год из-за пандемии, а затем передано Аргентине из-за протестов против участия сборной Израиля.
Отметим, что страна во второй раз примет матчи чемпионата мира. В 1985 году, когда в бывшем СССР проходил турнир U-20, Азербайджан предоставил в распоряжение команд Республиканский стадион имени Тофика Бахрамова и городской стадион Сумгайыта имени Мехди Гусейнзаде.
Наряду с организацией турнира важно достойное выступление национальной сборной. К сожалению, на сегодняшний день у нас нет укомплектованной команды этой возрастной группы. Несмотря на наличие сборных до 19 и 21 года, коллектив U-20 будет создан впервые. И для руководства командой, которая примет участие в чемпионате, АФФА вновь решила пригласить португальского тренера.
Еще свежа в памяти громкая (сентябрь 2025 г.) отставка Фернанду Сантуша, который покинул главную сборную страны после получения крупной компенсации. В этой связи трудно однозначно принять приглашение очередного португальского специалиста - Руя Жорже, поскольку Фернанду Сантуш, приведший сборную Португалии с Криштиану Роналду к титулу чемпиона Европы, не добился успеха в Азербайджане. Учитывая прошлый опыт, следует ли ожидать положительного результата от нового тренера?
Вместе с тем биография Руя Жорже, назначенного главным тренером молодежной сборной до 20 лет, безусловно, заслуживает внимания. Уже тот факт, что он на протяжении 15 лет возглавлял молодежную сборную Португалии до 21 года - страны с огромным выбором талантов, говорит о многом. Однако в такой футбольной державе, как Португалия, всегда есть выбор перспективных игроков. В азербайджанском же футболе ситуация кардинально иная.
По сути, приглашение иностранных наставников в сборные любых возрастных групп в Азербайджане выглядит бессмысленным. Можно сколько угодно их менять, но при отсутствии хороших футболистов это ничего не даст. Руй Жорже, без сомнения, квалифицированный специалист, если он столько лет работал с молодежной сборной Португалии. Но без достаточного кадрового ресурса он не сможет сотворить чудо в короткие сроки. В его распоряжении будут в основном молодые азербайджанские игроки, выступающие в Лиге дублеров или в первой и второй лигах. За два года ни один тренер не сможет превратить их в звездных футболистов.
Ранее на турнирах, которые проходили в Азербайджане, главными тренерами сборных были местные специалисты, и их работу нельзя назвать неудачной. Так, сборную U-21, ставшую победительницей Исламских игр солидарности, возглавлял Яшар Вахабзаде. В 2017 году команда добилась поставленной цели, выиграв турнир. Сейчас задачи и уровень соревнований иные. Однако рассчитывать на то, что иностранный тренер в минимальные сроки совершит чудо, - более чем наивно.
Руй Жорже: «Успех зависит от игроков»
Сам Руй Жорже на презентации выразил уверенность в будущем: «Надеюсь, что в ближайшие год и семь месяцев мы получим хороший опыт и будем вместе. Успех зависит от спортивных результатов, и ни я, ни любой другой тренер не можем его гарантировать. Успех команды зависит от желания и самоотдачи игроков. Они должны работать над собой, чтобы выступать на высоком уровне. Если нам это удастся, мы сможем добиться результата.
Что касается общения с Фернанду Сантушем - да, я говорил и с ним, и с его помощниками еще до подписания контракта. Я получил очень хорошую информацию о стране и людях. Мне рассказывали о гостеприимстве, и, приехав в Азербайджан, я убедился, что это правда.
Я прекрасно понимаю, что сборная Азербайджана - не сборная Португалии, и ее игроки - не те футболисты, которые выступают за Португалию. Я посмотрел матчи группового этапа сборной U-19, затем игру против Словении. Сначала мы повысим качество игры футболистов, а затем перейдем к другим аспектам. Нам нужно определить систему игры и работать по намеченной программе».
Контракт Руя Жорже с АФФА рассчитан на полтора года с возможностью продления в зависимости от достижений. 52-летний специалист приглашен в первую очередь для подготовки команды к чемпионату мира, который пройдет в следующем году в Азербайджане и Узбекистане. После этого его работа с U-20 может завершиться. При этом руководство АФФА рассматривает Руя Жорже как потенциального кандидата на пост главного тренера национальной сборной. В случае успешной работы с молодежью он может получить назначение в основную команду.