“SABAH” – YENİ ÇEMPİON!
Azərbaycan futbolunda yeni çempion var. Son illərin dəyişməz lideri “Qarabağ” cari mövsüm həm çempionat, həm də kubok yarışında birinci ola bilməyib. Ardıcıl 4 dəfə Azərbaycan çempionu olan Ağdam klubunun titulunu paytaxtın “Sabah” komandası ələ keçirib.
“Bayquşlar”ın yüksəlişi
2017-ci ildə yaradılan və 2018/19 mövsümündən yüksək liqada çıxış edən Bakının “Sabah” klubu 2025/2026 mövsümünün başa çatmasına 4 tur qalmış tarixində ilk dəfə Azərbaycan çempionu titulunu rəsmiləşdirib. Ev oyunlarını Masazırda keçirən “Sabah” "Qarabağ"ın hegemonluğuna son qoyaraq ölkə çempionluğunu qazanan 9-cu klub olub.
Etiraf etmək lazımdır ki, “Sabah” komandasının Azərbaycan çempionu olması təsadüf deyil. Müəyyən matçlarda hakim səhvlərinin olmasına baxmayaraq, paytaxt klubunun stabil və inamlı oyun nümayiş etdirdiyini qeyd etmək lazımdır. Komanda mövsüm ərzində 28 oyunluq məğlubiyyətsizlik seriyasına nail olaraq etibarlı müdafiə və güvənli hücum xəttini yaratmağı bacarıb.
“Bayquşlar” (“Sabah” klubu loqosundakı şəkilə görə belə adlandırılır) həm hücumda, həm də müdafiədə yüksək performans göstərərək çempionluğa layiq olduqlarını sübut ediblər. Komanda uğurlu çıxış etdiyi halda baş məşqçidən danışmamaq mümkün deyil. “Sabah”ın litvalı çalışdırıcısı Valdas Dambrauskas komandanı taktiki cəhətdən çox çevik və intizamlı edib. Komandanın oyun üslubunda stabillik və psixoloji dözümlülük ön plana çıxıb. Komandanın liderləri, xüsusilə hücum xəttindəki oyunçular və yarımmüdafiəçilər vacib matçlarda – əsas rəqib “Qarabağ”a qarşı səfərdə qazanılan qələbədə (1:0) böyük rol oynayıblar. “Sabah”ın uğuru “Qarabağ”ın 4 illik ardıcıl çempionluq seriyasına son qoyub. Bu, milli çempionatda rəqabətin artdığını və digər klubların (“Zirə”, “Turan Tovuz” və s.) daha iddialı olduğunu göstərir.
“Sabah”ın əsas hədəfi
Çempionluq “Sabah”a növbəti mövsüm UEFA Çempionlar Liqasında ölkəmizi təmsil etmək hüququ qazandırır. Komandanın əsas hədəfi indi Avropa arenalarında da uğurlu çıxış etməkdir. “Bayquşlar” Azərbaycan futboluna yeni bir rəng və motivasiya gətirib. Amma yenilik təkcə ölkə çempionatında qazanılan uğurla bitməli deyil. Azərbaycan azarkeşləri son illər “Qarabağ”ın sayəsində avrokuboklarda inanılmaz nəticələrə şahidlik edib. Valdas Dambrauskasın komandası yeni mövsüm azı UEFA turnirlərində əsas mərhələyə vəsiqə qazanmağı bacarmalıdır. İlk mövsümdə Çempionlar Liqasında uğurlu çıxış etməklə çətin olsa da, qitənin üçüncü klub turniri Konfrans Liqasına vəsiqə qazanmaq real görünür.
Yeni çempion “Sabah”ın daha çox legionerlərə şans verməsini unutmaq olmaz. Azərbaycan futbolunda legioner limiti ləğv olunandan sonra heyəti bahalı əcnəbi oyunçularla gücləndirən paytaxt klubu fürsətdən maksimum istifadə edib. Növbəti illərdə istedadlı yerli futbolçulara da şans verilməsi pis olmazdı. Çünki legioner limitinin ləğvi klublara şərait yaratsa da, milli komandaya ağır zərbə vurur.
Hegemonluğun sonu və “Qarabağ”ın prioriteti
“Qarabağ”ın 2025/2026 mövsümündə Azərbaycan çempionluğunu qazana bilməməsi son illərin ən böyük idman sürprizlərindən biri kimi təqdim olunur. İllərdir daxili çempionatda hegemonluq edən Ağdam təmsilçisi bu mövsüm “Sabah”dan geri qalaraq çempionluq seriyasına son qoyub. Qurban Qurbanovun baş məşqçisi olduğu “Qarabağ” ikinci dəfə Çempionlar Liqasında iştirak edib, ilk dəfə əsas mərhələdə uğur qazanaraq 1/16 finala yüksəlib. Avrokubokda əla nəticə göstərən “Qarabağ”ın uğurlu Avropa yürüşü daxili çempionata mənfi təsir göstərib. Komanda ÇL-in yeni formatında yüksək səviyyəli rəqiblərlə (“Benfika”, “Ayaks”, “Napoli”, “Liverpul”) mübarizə aparıb. Bu, fiziki və psixoloji gərginliyin əhatəsində eyni zamanda Azərbaycan çempionatı və kuboka lazımi diqqət və güc yönəltmək mümkün olmayıb. Eyni zamanda heyətin geniş olmaması və legioner limitinin ləğvi “Qarabağ”ın əleyhinə işləyib. Legioner limiti olduğu vaxt ən yaxşı yerli futbolçular Ağdam klubunda cəmləşib. Limit ləğv olunduqdan sonra isə əsas rəqiblər pul xərcləyərək daha yaxşı legionerlərə dəvət göndərib. Bu rəqabətə isə “Qarabağ” tam hazır deyildi. Sıx təqvimdə üç gündən bir oyun keçirmək, əsas heyət oyunçularının yorulmasına və zədələnməsinə səbəb olub. Baş məşqçi Qurban Qurbanov da etiraf edib ki, Çempionlar Liqası komandanı çox yorub və diqqət daha çox bu turnirə yönəlib.
Digər önəmli məqam “Qarabağ”ın birbaşa əsas rəqibi “Sabah”a qarşı oyunlarda uğursuzluq yaşamasıdır. Ağdam klubu həmçinin “Kəpəz”, “Zirə” və “Şamaxı” kimi komandalarla matçlarda gözlənilməz xallar itirməklə liderliyini zəiflədib. “Qarabağ” üçün bu mövsüm çempionluqdan daha çox Avropada uğur qazanmaq prioritet olub. “Sabah”ın stabilliyi və komandanın intensiv oyun qrafiki Ağdam təmsilçisinin uzun illərdən sonra çempionluqdan kənarda qalmasına gətirib çıxarıb. Qurban Qurbanovun komandası bu uğursuzluqdan dərs çıxararaq, növbəti mövsümə daha güclü hazırlaşmağı hədəfləyir.
Valdas Dambrauskas: “Avrokuboklarda uğur qazanmaq istəyirik”
Azərbaycan Premyer Liqasının qalibi olan “Sabah” komandasının baş məşqçisi Valdas Dambrauskas çempionluğu böyük uğur kimi qiymətləndirib. Litvalı mütəxəssis mediaya açıqlamasında avrokubokda da yaxşı nəticə qazanmağa çalışacaqlarını bildirib: “Bizim üçün Premyer Liqanın qalibi olmaq böyük mükafat idi. Uzun illər “Qarabağ” çempion olurdu. Mövsümün əvvəlindən hədəfə doğru irəliləyirdik. Gərgin matçlar və önəmli qələbələr uğurda böyük rol oynayıb. Hər zaman çempion olmaq gözəl hissdir. Lakin bununla işimiz bitmir. Yayda Çempionlar Liqasında iştirak edəcəyik. Avrokuboklarda da uğur qazanmaq istəyirik”.
Qeyd edək ki, yeni avrokubok mövsümündə Azərbaycanda 4 komanda iştirak edəcək. Mövsümün püşkü iyunda atılacaq.

«САБАХ» - НОВЫЙ ЧЕМПИОН!
В азербайджанском футболе появился новый чемпион. Неизменный лидер последних лет «Карабах» в нынешнем сезоне не сумел занять первое место ни в чемпионате, ни в Кубке страны. Титул агдамского клуба, который четыре раза подряд становился чемпионом Азербайджана, перешел к столичной команде «Сабах».
Восхождение «Сов»
Бакинский клуб «Сабах», основанный в 2017 году и выступающий в высшей лиге с сезона 2018/19, за четыре тура до окончания игр впервые в своей истории официально оформил титул чемпиона Азербайджана. Команда, проводящая домашние матчи в Масазыре, положила конец гегемонии «Карабаха» и стала девятым клубом, выигравшим чемпионат страны.
Надо признать, что это не случайность. Несмотря на отдельные судейские ошибки в некоторых матчах, столичный клуб на протяжении сезона демонстрировал стабильную и уверенную игру. Команда сумела выдать серию из 28 матчей без поражений, создав надежную линию обороны и эффективную атаку.
«Совы» (изображение на эмблеме клуба) показали высокий уровень игры как в атаке, так и в обороне, доказав этим, что заслужили чемпионство. Нельзя не отметить работу главного тренера команды. Литовский специалист Валдaс Дамбраускас сделал «Сабах» тактически гибкой и дисциплинированной командой. В игровом стиле особенно выделялись стабильность и психологическая устойчивость футболистов. Лидеры коллектива, особенно игроки линии атаки и полузащиты, сыграли важную роль в ключевых матчах, в частности, в гостевой победе над главным соперником - «Карабахом» (1:0).
Успех «Сабаха» прервал четырехлетнюю чемпионскую серию «Скакунов». Это свидетельствует о росте конкуренции в национальном чемпионате и возросших амбициях других клубов («Зиря», «Туран Товуз» и др.)
Главная цель «Сабаха»
Победа в первенстве дает клубу право представлять Азербайджан в следующем сезоне Лиги чемпионов УЕФА. Теперь главная цель команды - хорошо выступить и на европейской арене. «Совы» привнесли в отечественный футбол новый импульс и мотивацию. Однако это не должно ограничиваться лишь успехом во внутреннем чемпионате.
В последние годы азербайджанские болельщики благодаря «Карабаху» стали свидетелями впечатляющих результатов в еврокубках. Команда Валдaса Дамбраускаса в новом сезоне как минимум должна суметь пробиться в основную стадию одного из турниров УЕФА. Хотя успешное выступление в Лиге чемпионов уже в первый сезон будет крайне сложной задачей, попадание в Лигу конференций выглядит вполне реальным.
Нельзя забывать и о том, что «Сабах» сделал ставку на большое количество легионеров. После отмены лимита на иностранных игроков в азербайджанском футболе столичный клуб максимально воспользовался ситуацией, усилив состав дорогостоящими зарубежными футболистами. В последующие годы было бы неплохо предоставить больше возможностей и талантливым местным игрокам. Ведь отмена лимита на легионеров, создавая благоприятные условия для клубов, одновременно наносит серьезный удар по национальной сборной.
Конец гегемонии и приоритет «Карабаха»
То, что «Карабах» не смог завоевать чемпионский титул, рассматривается как одна из главных спортивных сенсаций последних лет. Агдамский клуб, который годами доминировал во внутреннем чемпионате, на этот раз уступил «Сабаху» и прервал свою триумфальную серию.
В этом сезоне под руководством Гурбана Гурбанова «Карабах» во второй раз принял участие в Лиге чемпионов и впервые сумел успешно выступить на основной стадии турнира, выйдя в 1/16 финала. В новом формате Лиги чемпионов «Карабах» противостоял соперникам самого высокого уровня - «Бенфике», «Аяксу», «Наполи» и «Ливерпулю».
Между тем удачный еврокубковый сезон негативно сказался на выступлениях команды во внутреннем чемпионате. В условиях физического и психологического напряжения клубу оказалось сложно одновременно уделять достаточно сил чемпионату и Кубку Азербайджана. Кроме того, ограниченность в составе и отмена лимита на легионеров также сыграли против «Карабаха». Пока лимит существовал, лучшие местные футболисты были сосредоточены именно в агдамском клубе. После его отмены основные конкуренты начали активно приглашать легионеров, не жалея средств. К такой конкуренции «Карабах» оказался не готов. Плотный календарь с матчами каждые три дня привел к усталости и травмам игроков основного состава. Гурбан Гурбанов признал, что Лига чемпионов сильно измотала команду и основное внимание было сосредоточено именно на этом турнире.
Еще одним важным фактором стали неудачные матчи «Карабаха» против прямого конкурента - «Сабаха». Кроме того, агдамский клуб стал неожиданно терять очки в играх с такими командами, как «Кяпаз», «Зиря» и «Шамаха». Для «Карабаха» в нынешнем сезоне приоритетом стал скорее успех в Европе, чем победа в национальном чемпионате. Стабильность «Сабаха» и напряженный игровой график привели к тому, что агдамский клуб впервые за долгие годы остался без чемпионства. Команда Гурбана Гурбанова намерена извлечь уроки из этой неудачи и лучше подготовиться к следующему сезону.
В.Дамбраускас: «Мы хотим добиться успеха и в еврокубках»
Главный тренер чемпиона Азербайджанской премьер-лиги Валдaс Дамбраускас назвал первое место большим достижением. В комментарии СМИ литовский специалист подчеркнул, что команда постарается добиться хороших результатов и в еврокубках: «Для нас победа в Премьер-лиге стала большой наградой. Долгие годы чемпионом становился «Карабах». С самого начала сезона мы двигались к своей цели. Напряженные матчи и важные победы сыграли большую роль в этом успехе. Быть чемпионом - всегда особенное чувство. Но на этом наша работа не заканчивается. Летом будем участвовать в Лиге чемпионов. Мы хотим добиться успеха и в еврокубках».
Отметим, что в новом еврокубковом сезоне Азербайджан будут представлять четыре команды. После жеребьевки, которая состоится в июне, «Сабах» узнает своего первого соперника на европейской арене в статусе чемпиона страны.