Bakı UFC turniri tamaşaçılara doqquz vaxtından əvvəl qələbə, parlaq nokautlar və Rafael Fiziyevin triumfunu bəxş edib
Möhtəşəm UFC Fight Night gecəsi iyunun 27-də Bakıdakı Milli Gimnastika Arenasında baş tutub. Əsas döyüşdə Azərbaycan döyüşçüsü Rafael Fiziyev meksikalı Manuel Torresi ikinci raundda nokaut edərək parlaq qələbə qazanıb. Doqquz döyüşün vaxtından əvvəl başa çatdığı bu tarixi hadisənin döyüşlərini təhlil edək.
Rafael Fiziyev - Manuel Torres (yüngül çəki)
Döyüş ərəfəsində mütəxəssislər bu qarşıdurmanı yüngül divizionun ən təhlükəli iki zərbəçisinin görüşü adlandırırdılar. Birinci raund gərgin və dramatik alınıb. Fiziyev döyüşə aqressiv başlayıb, mütəmadi olaraq ağır lou-kiklər vururdu. Lakin Torres ritmi tuta bilib və azərbaycanlının müdafiəsini güclü sağ əl zərbələri ilə getdikcə daha tez-tez yarmağa başlayıb, son saniyələrdə təmiz düz zərbə endirib, bu da ona 10:9 hesabı ilə raundu qazanmağa imkan verib.
Döyüşdən sonra Fiziyev etiraf etdib ki, buraxdığı zərbələrdən birindən sonra sol gözündə ikili görmə yaranıb. Onun sözlərinə görə, məsafəni düzgün hesablamaq üçün, demək olar ki, yalnız sağ gözünə arxalanmalı olub.
İkinci raundun başlaması ilə Fiziyev hücuma keçib. O, 15-ci saniyədə rəqibi üçün gözlənilmədən dönərək effektli ayaq zərbəsi icra edib və bu zərbə Torresin çənəsinə dəyib. Meksikalı oktaqonun döşəməsinə düşüb, bundan sonra Fiziyev onun üzərinə zərbələr yağdırıb. Hakim Mark Qoddard döyüşü dayandırmağa məcbur olub.
Bu qələbə Fiziyevə məğlubiyyət seriyasını dayandırmağa imkan verdi. Döyüşdən sonra o, Çarlz Oliveyraya qarşı BMF (“Ən təhlükəli döyüşçü”) titulu uğrunda döyüşmək istədiyini bəyan edib.
Döyüşdən sonrakı mətbuat konfransında Fiziyev yenidən birinci raunddan sonra sol gözü ilə pis gördüyünü paylaşıb: “Rəqibin zərbəsindən sonra hər şey bulanıq görünürdü. İkinci raundda mən dönmə zərbəsini sınamaq qərarına gəldim və bu, işə yaradı”.
Şarabutdin Maqomedov - Mişel Pereyra (orta çəki)
Gecənin ikinci əsas döyüşü fərqli dinamikaya malik idi. Birinci raundda braziliyalı Mişel Pereyra güclü sağ düz zərbə ilə Şara “Bullet”i yerə yıxıb və raund boyu yerdə ağır zərbələrlə üstünlük qazanıb. Bu raund Pereyranın xeyrinə nəticələnib (10-9). İkinci raundda isə döyüşün ssenarisi dəyişib. Şarabutdin Maqomedov fərqli bucaqlardan vurduğu ağır zərbələrlə  rəqibə çətin anlar yaşadıb, Pereyra isə güclü əks-hücum axtarışında fəallığını itirib. Üçüncü raundda hər iki idmançı yorğunluq əlamətləri göstərsə də, Şaranın zərbə aktivliyi daha yüksək idi. Pereyranın cəhdlərini uğurla dəf edən rusiyalı döyüşçü, raundun sonunda rəqibini klinçdə diz zərbələri ilə sarsıdıb. Hakimlər yekdil qərarla (29-28, 29-28, 29-28) qələbəni Şarabutdin Maqomedova veriblər.
Mateus Kamilo - Nazim Sadıxov
Gecənin yerli azarkeşlər üçün ən böyük şoku Nazim Sadıxovun məğlubiyyəti olub. Arenanın inanılmaz dəstəyi altında döyüşə çox rahat və axıcı başlayan Sadıxov gözlənilmədən Camilonun dəqiq və sarsıdıcı sağ düz yumruq zərbəsinə tuş gəlib. Yerə yıxılan Sadıxov dərhal müdafiə olunmağa çalışsa da, Camilonun amansız yerdən zərbələri referini 1-ci raundun 1:31 saniyəsində döyüşü dayandırmağa vadar edib. Bu, Sadıxovun karyerasında ardıcıl ikinci nokaut məğlubiyyəti olub.
Asu Almabayev – Çarlz Conson
Qazaxıstanlı Asu Almabayev əsl ustad dərsi keçib. Döyüş boyu amerikalı rəqibindən həm sürət, həm də güləş texnikasında bir addım öndə olan Almabayev üçüncü raundun 3:33-cü saniyəsində MMA-da çox nadir hallarda rast gəlinən ağrılı fənd tətbiq edərək rəqibini təslim olmağa məcbur edib. Bu qələbə sayəsində idmançı öz çəki dərəcəsində TOP-10 reytinqə daxil olub.
İkram Aliskerov - Brunno Ferreyra
Döyüşü həm ayaqda, həm də parterdə idarə edən Aliskerov 3 raundluq dominantlıqdan sonra yekdil qərarla UFC-də ardıcıl üçüncü qələbəsini rəsmiləşdirib.
Abus Maqomedov - Mixal Olekseyçuk
Orta çəkidə keçirilən bu döyüş əsas kartın ən sürətli finişlərindən biri olub. A.Maqomedov ilk raundun ortalarında rəqibini sarsıdaraq yerə yıxıb və dərhal boğma fəndi  tətbiq edərək rəqibini 1-ci raundun 3:25 saniyəsində təslim olmağa vadar edib.
Əbdül-Raxman Yaxyayev - Culius Uoker
Yüngül-ağır çəkidə döyüşən gənc istedad Yaxyayev turnirin ən yaddaqalan qələbəsinə imza atıb. Döyüşün başlamasından cəmi 4 saniyə sonra vurduğu tək bir təmiz yumruq rəqibini nokdauna salıb, ardınca gələn yerdən zərbələrlə döyüş 8-ci saniyədə rəsmən dayandırılıb. Bu finiş UFC tarixinə 7-ci ən sürətli nokaut kimi düşüb.
Tahir Abdullayev - Cefferson Nasimentu
Azərbaycanlı idmançı Tahir Abdullayev yarım-orta çəkidə əsl xarakter nümayiş etdirib. Braziliyalı rəqibinə qarşı çətin keçən döyüşün üçüncü raundunda üstünlüyü ələ alan Tahir, raundun sonuna az qalmış (4:28) rəqibi zərbələrlə nokaut edərək arendakı azarkeşləri sevindirib.
Fərman Həsənov - Erik Nolan
Digər azərbaycanlı döyüşçü Fərman Həsənov isə güləş üstünlüyü sayəsində tam dominant bir döyüş keçirib. O, rəqibini dəfələrlə yerə yıxaraq hakimlərin yekdil qərarı ilə (30-27, 30-27, 30-27) qələbə qazanıb.
Bonuslar və UFC-nin nəticələri
UFC rəhbərliyi turnirin möhtəşəm təbiətini yüksək qiymətləndirib və döyüşçüləri səxavətlə mükafatlandırıb. “Gecənin performansı” Bonusu (Hər birinə 100,000 dollar) Rafael Fiziyev, Asu Almabayev, Əbdül-Raxman Yaxyayev və Daniil Donçenkoya qismət olub. Rəqiblərini vaxtından əvvəl məğlub edən Mateus Kamilo, Abus Maqomedov, Nursulton Ruziboyev, Kaan Ofli və yerli idmançımız Tahir Abdullayev əlavə olaraq 25,000 dollar mükafat qazanıblar.
Rafael Fiziyev bu çətin və gərgin qələbə sayəsində yüngül çəki reytinqində öz mövqeyini qoruyub və TOP-10 daxilində çempionluq yarışına yenidən vəsiqə qazanıb. Digər tərəfdən Asu Almabayev yüngül çəkidə birbaşa TOP-10 zirvəsinə yaxınlaşıb.
Milli Gimnastika Arenasını yaşanan anşlaq isə azərbaycanlı azarkeşlərin coşqusu və turnirin təşkilatçılıq səviyyəsi UFC rəhbərliyinin gələcəkdə regionda daha böyük turnirlər keçirmək ehtimalını ciddi şəkildə artırır.
Bakıda baş tutan UFC Fight Night turniri parlaq qələbələr və ümumilikdə 9 vaxtından əvvəl bitən döyüşlə UFC tarixinin ən dinamik və yaddaqalan gecələrindən biri kimi qeydə alındı.

Бакинский турнир UFC подарил зрителям девять досрочных побед, яркие нокауты и триумф Рафаэля Физиева
Грандиозный вечер UFC Fight Night состоялся 27 июня на Национальной гимнастической арене в Баку. В главном поединке азербайджанский боец Рафаэль Физиев одержал яркую победу над мексиканцем Мануэлем Торресом, нокаутировав его во втором раунде. Проанализируем поединки этого исторического события, в котором 9 из 13 боев завершились досрочно.
Рафаэль Физиев - Мануэль Торрес (легкий вес)
Накануне боя специалисты называли это противостояние встречей двух самых опасных ударников легкого дивизиона. Первый раунд получился напряженным и драматичным. Физиев начал поединок агрессивно, регулярно нанося тяжелые лоу-кики. Однако Торрес сумел поймать ритм и стал все чаще пробивать защиту азербайджанца мощными ударами правой рукой, точно попав прямым ударом в последние секунды, что позволило ему выиграть раунд со счетом 10:9.
После боя Физиев признался, что после одного из пропущенных ударов у него возникло двоение в левом глазу. По его словам, ему пришлось ориентироваться практически только правым глазом, чтобы правильно рассчитывать дистанцию.
Сразу после начала второго раунда Физиев бросился в атаку. На 15-й секунде он неожиданно для соперника выполнил эффектный удар ногой с разворота, который пришелся в подбородок Торреса. Мексиканец оказался на настиле октагона, после чего Физиев обрушил на него град ударов. Рефери Марк Годдард был вынужден остановить поединок.
Эта победа позволила Физиеву прервать серию поражений. После боя он заявил, что хотел бы встретиться с Чарльзом Оливейрой в поединке за титул BMF («Самый опасный боец»).
На послематчевой пресс-конференции Физиев вновь поделился, что после первого раунда плохо видел левым глазом: «После удара соперника все расплывалось. Во втором раунде я решил попробовать удар с разворота - и он сработал».
Шара Магомедов - Мишел Перейра (средний вес)
Второй главный бой вечера развивался совершенно по иному сценарию. Первый раунд остался за бразильцем Перейрой, который мощным прямым ударом правой отправил россиянина Шару Bullet Магомедова в нокдаун и затем уверенно контролировал ситуацию в партере, нанося тяжелые удары. Судьи единогласно отдали этот раунд Перейре (10:9).
Во втором раунде ход боя уже изменился. Магомедов начал активно атаковать под разными углами, нанося тяжелые удары и вынуждая соперника все больше думать об обороне. Перейра пытался действовать на контратаках, однако постепенно терял инициативу.
В третьем раунде оба бойца заметно устали, но Магомедов сохранял более высокий темп. Он успешно нейтрализовал попытки соперника переломить ход встречи, а в концовке серьезно потряс его ударами коленями в клинче.
Все трое судей выставили одинаковый счет - 29:28 в пользу Шары Магомедова.
Матеус Камило - Назим Садыхов
Самым большим разочарованием для азербайджанских болельщиков стало поражение Назима Садыхова. При невероятной поддержке трибун азербайджанский боец уверенно начал встречу, однако неожиданно пропустил мощный и точный прямой удар справа от Матеуса Камило. Оказавшись на настиле, Садыхов попытался было защищаться, но Камило обрушил на него такую серию жестких ударов, что рефери остановил бой.
Это второе подряд поражение Садыхова нокаутом.
Асу Алмабаев - Чарльз Джонсон
Казахстанец Асу Алмабаев провел практически образцовый поединок. На протяжении всего боя он превосходил американца как в скорости, так и в борцовской технике. На отметке 3 минуты 33 секунды третьего раунда Алмабаев провел редкий для смешанных единоборств болевой прием, вынудив Джонсона сдаться.
Благодаря этой победе он вошел в первую десятку рейтинга своего дивизиона.
Икрам Алискеров - Брунно Феррейра
Россиянин Икрам Алискеров полностью контролировал бой как в стойке, так и в партере. После трех доминирующих раундов он единогласным решением судей одержал третью подряд победу в UFC.
Абус Магомедов - Михал Олексейчук
Этот бой среднего веса стал одним из самых скоротечных. В середине первого раунда представитель Германии Абусупьян Магомедов потряс польского соперника мощным ударом, перевел его в партер и сразу же провел удушающий прием, вынудив тем самым Олексейчука сдаться.
Абдул-Рахман Яхьяев - Джулиус Уокер
Молодой полутяжеловес Абдул-Рахман Яхьяев (Турция) оформил один из самых эффектных нокаутов турнира. Уже через четыре секунды после начала поединка он точным ударом отправил американца в нокдаун, а еще через четыре секунды серия ударов в партере заставила рефери остановить бой.
Официальное время остановки - 8 секунд. Этот нокаут стал седьмым самым быстрым в истории UFC.
Тахир Абдуллаев - Джефферсон Насименту
Азербайджанский боец Тахир Абдуллаев проявил настоящий бойцовский характер.
В непростом поединке против бразильца решающим стал третий раунд. Захватив инициативу, Абдуллаев за 32 секунды до конца боя нокаутировал соперника, вызвав бурю восторга на трибунах.
Фарман Гасанов - Эрик Нолан
Еще один представитель Азербайджана, Фарман Гасанов, полностью доминировал благодаря превосходству в борьбе.
Он неоднократно переводил соперника из США в партер и уверенно победил единогласным решением судей - 30:27, 30:27, 30:27.
Бонусы и итоги UFC
Руководство UFC высоко оценило зрелищность турнира и щедро вознаградило бойцов.
Бонус «Выступление вечера» в размере $100 тыс. получили Рафаэль Физиев, Асу Алмабаев, Абдул-Рахман Яхьяев и Даниил Донченко. Еще по $25 тыс. получили бойцы, завершившие свои поединки досрочно - Матеус Камило, Абус Магомедов, Нурсултон Рузибоев, Каан Офли и Тахир Абдуллаев.
Благодаря своей непростой победе Рафаэль Физиев сохранил место в первой десятке рейтинга легкого веса и вновь включился в борьбу за чемпионский титул.
Асу Алмабаев, в свою очередь, значительно укрепил позиции в рейтинге наилегчайшего дивизиона, приблизившись к элите категории.
Полные трибуны Национальной гимнастической арены, невероятная атмосфера, созданная азербайджанскими болельщиками, и высокий уровень организации бойцовского вечера обусловили вероятность того, что UFC в будущем проведет в регионе еще более масштабные мероприятия.
Турнир UFC Fight Night в Баку, подаривший зрителям яркие победы и девять досрочных завершений боев, по праву вошел в число самых динамичных и запоминающихся вечеров в истории UFC.