XİFFƏTƏ ÇEVRİLƏN MƏHƏBBƏT
Onu bu həyatda görməyənlərə şeirləri tanıdır. Bütöv bir ömrün yaşantılarını, ürək çırpıntılarını, vüsal sevincini, hicran yarasını, kədərini, səmimi duyğularla öz poeziyasına sığdıra bilib şairə. Şeirlərindən incə ruhlu, zərif bir qadın boylanır. Çox sevdiyi çiçəklərə sevgidolu misralar bağışlayır. Hərdən bu məhəbbət xiffətə də çevrilir.
Məhəbbətdolu, bəzən kədər qarışıq şeirlərində şairə Nigar Rəfibəylinin özü var. Hər misrası sanki: "Bu, mənəm", - deyir oxucularına. Sevgi onun üçün həyatın mənası, var olmanın özüdür. Odur ki: "Bircə gün sevilməsəm, bir anda məhv olaram", - deyir. Bəzənsə sanki dalğın baxışları yol çəkir.
O, dənizin vurğunuydu. Bir də dəniz gözlü bir şairi sevirdi. Həmin şairlə - Rəsul Rza ilə qarşılaşması, bəlkə də, həyatının ən böyük səadətiydi.
Qol-qanad verən məhəbbət
Yaddaşlarda qalan, heç zaman solmayan, köhnəlməyən xatirələri yaşadır Nigar Rəfibəylini. Gəlini, musiqişünas, professor Zemfira Səfərova Nigar xanım haqqında heyranlıqla danışır. Onu gördüyü ilk gün illərin uzaqlığından belə çox aydın, yaxın görünür Zemfira xanıma. Təbəssümlə yada salır: "1945-ci ilin 15 sentyabrı idi. Biz Konservatoriyanın (indiki Musiqi Akademiyası) nəzdində fəaliyyət göstərən 10 illik musiqi məktəbinin (hazırda Bülbül adına məktəb) 1-ci sinfində oxuyurduq. Dərsimiz başlamışdı. Qapı açıldı, sinfə ucaboylu, yaraşıqlı bir qadın daxil oldu. Oğlu əlindən bərk-bərk yapışmışdı. Bizim sevimli müəlliməmiz Mələk Namazova çox nəzakətlə oğlana: "Balam, sən keç əyləş, anan getsin", - dedi. Amma oğlan anasının əlini buraxmadı və o da dərsin sonunadək qalmalı oldu. O kiçik partaya güclə yerləşib, oğlunun yanında əyləşdi. Dərsimiz bitdi və o, getdi. Nigar Rəfibəyli ilə birinci görüşümüz belə oldu. Sonra dəfələrlə görüşdük. Çünki onun oğlu Anarın sinif yoldaşları idik. Mən ona Nigar xala deyirdim. Evlərimiz də bir-birinə yaxın idi. Orta məktəbi bitirəndə Ni-gar xala evlərində bizə - oğlunun sinif yoldaşlarına qonaqlıq verdi. Sonra Anar universitetə, mən isə konservatoriyaya daxil oldum...".
Amma ayrılmadılar. Anarla Zemfira xanımın arasındakı məhəbbət onların həyat yollarını birləşdirdi və gün gəldi Rəsul Rza ilə Nigar Rəfibəylinin ocağında toy səsi eşidildi. Nigar xanımın həmin günə həsr etdiyi "Toy" adlı şeirində oğluna gəlin gətirən bir ananın keçirdiyi hisslər böyük səmimiyyətlə qələmə alınıb.  Yenə xatirələr yada düşür və Zemfira xanım təbəssümlə deyir: "Ancaq mən heç zaman ondan qayınanalıq görmədim. Nigar xanımın çox mülayim xasiyyəti var idi".
...Gün gəldi, ilk nəvəsi Tural anadan oldu. Nəvə sevincinə büründü Nigar xanımın qəlbi. Həyat yoldaşı Rəsul Rza ilə özlərini dünyanın ən bəxtəvər insanı saydılar. Sonralar qızları Fidanın övladı Aysel, Anarın qızı Günel oldu. Günelin dünyaya gəldiyi gündən danışanda, bir əhvalatı xatırlayıb, gülərdilər.
...Azərbaycan Yazıçılar İttifaqında toplantı keçirilirdi. Rəsul Rzanı möhkəm tənqid edirdilər. Arabir Anar da tənqidə tuş gəlirdi. Birdən Anar içəri girdi, Rəsul Rzaya: "Nəvən oldu, təbrik eləyirəm", - dedi. Sevinclə qucaqlaşdılar. Toplantıda hələ də tənqidi fikirlər səslənməkdəydi. Rəsul Rza ilə Anar isə gülürdülər. Hamı təəccüb içərisindəydi ki, bunlara nə oldu? Həmişə bu əhvalatı xatırlayanda Nigar Rəfibəyli zarafat edirdi: "Günelin adını gərək Tənqidə qoyaydılar".
"Məhəbbətim bölünmədi" şeirinin sonunda şairə deyir ki, məhəbbət paylandıqca azalmır, əksinə, ürəklərə işıq saçır, ömürlərə yaz gətirir, qanadlanır, nəğmə olur", - Zemfira xanım deyir: "Doğrudan da, belədir. Məhəbbət paylandıqca artır, çoxalır".
O, istedadlı şairə idi. Tanınırdı, sevilirdi. Amma bunların hamısından öncə bir ailənin xanımı, anasıydı. Gəlini Zemfira xanım danışır: "Rəsul əminin də bəlli bir şeir yazma saatı yox idi. O da təbi gələndə şeir yazırdı. Nigar xanımı isə mən heç zaman şeir yazan görmədim. Ailəsinin qayğısına qalmaqla da işi bitmirdi, evləri qonaq-qaralıydı. Sabit Rəhman, Abbas Zamanov, Cəfər Cəfərov, Bəxtiyar Vahabzadə, Mirzə İbraimov, Tofiq Quliyev, Qara Qarayev, Niyazi və daha kimlər gəlmirdi onlara. Nigar xanımı daim ev, mətbəx işləri ilə məşğul görərdik. Onun mətbəx şeirləri var. Həmin şeirlərdə bir qadın, bir ana obrazı var və o, bütün qəlbiylə, ruhuyla həm də şairdir.
Zemfira xanım Nigar Rəfibəyli - Rəsul Rza məhəbbətindən söz açır: "Bir-birlərini çox sevirdilər. Həmişə yarızarafat, yarıciddi danışırdılar".   "Günəşdən gənclik istədim" adlı şeirində xoşbəxtliyindən söz açırdı Nigar Rəfibəyli. Həyat yoldaşı Rəsul Rza ilə birlikdə üç övlad böyüdüb, yerbəyer etmişdi. Artıq Anarın da, Təranənin də, Fidanın da öz ailələri var idi. Yeganə oğlu Anar elə ilk hekayələrindən istedadlı yazıçı kimi özünü təsdiq etməyə başlamışdı. Həyat üzünü güldürürdü Nigar Rəfibəylinin. Amma onun çox ağır sınaqlarından keçdiyini, yaşadığı ağır günləri, mənəvi iztirabları da unutmurdu. Zemfira xanım deyir: "İstəyirdi uşaqlarının həyatı daha şən keçsin. Ona görə də ürəyində saxlayırdı dərd yükünü, onlara söyləmirdi. Soruşanda da deyirdi ki, eh, onlar çoxdanın söhbətidir...".
Kəşməkəşli həyat hekayəsi
1913-cü ilin iyununda Gəncədə dünyaya göz açmışdı Nigar Rəfibəyli. Gəncədə nüfuzlu Rəfibəylilər nəslinin övladıydı. Babası Ələkbər bəy Rəfi- bəyli tanınmış maarifçi, "Difai" partiyasının yaradıcılarından biriydi. Atası Xudadat bəy Rəfibəyli isə Azərbaycanın ilk ali təhsilli cərrahlarından idi. Xarkov Tibb Universitetini bitirdikdən sonra, 1907-ci ildə təcrübəli həkim kimi Gəncəyə qayıtmışdı. Gəncədə həkimlərin az olduğu bir vaxtda ona müraciət edənlərin ardı-arası kəsilmirdi. Xudadat bəy əlindən gələn köməyi əsirgəmir, yoxsullara pulsuz tibbi yardım göstərirdi.
Xudadat bəylə Cəvahir xanımın üç övladının sonuncusuydu. Bu dünyadan nakam getmiş bibisi Suğra xanımın adını vermişdilər ona. Amma 4-5 yaşına çatsa da, adı ilə çağırmağa ürək eləmirdilər. Bir gün Türkiyə şairəsi Nigar xanımın "Əfsus" adlı şeirlər kitabını oxuyan Cəvahir xanım qayınatasından icazə istədi: "Bu qızın adını çağırmağa heç birimizə ürək eləmirik. Əgər izn versən, adını dəyişib, Nigar qoyardıq". Ələkbər bəyin xeyir-duası ilə Suğra adı Nigarla əvəz olundu...
Xudadat bəy də atası Ələkbər bəy kimi xalqının azadlığı yolunda mübarizə aparan siyasi və ictimai xadim idi. 1918-ci ildə o, Gəncədə müstəqil Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin ilk səhiyyə və sosial təminat naziri oldu, bir il sonra isə Gəncə general-qubernatoru vəzifəsinə təyin edildi. 1920-ci il 28 aprel bolşevik çevrilişindən sonra vəzifəsindən istefa verdi. Həmin ilin 12 mayında həbs olundu. Xalqının təəssübkeş, ləyaqətli övladı olan Xudadat bəyi yalnız Gəncə üsyanının təşkilində deyil, bir neçə maddə üzrə ittiham etdilər. Ermənilər onun mühakimə olunması, ağır cəza alması üçün böyük canfəşanlıq göstərdilər və məqsədlərinə çatdılar. 43 yaşlı Xudadat bəy məhkəmənin hökmü ilə güllələndi. Oğlanları Kamilin 11, Rəşidin 9, qızı Nigar xanımın 7 yaşı vardı. Başçısız qalmış ailəni qarşıda həyatın ağır sınaqları gözləyirdi...
Xudadat bəydən sonra ailəsi çox acılar çəkdi. Uşaqları ata yurdlarından pərən-pərən oldular. Kamil bəy Türkiyəyə, Rəşid bəy Rusiyaya oxumağa getdi. Bu gediş onların həyatını xilas etdi. Rəşid bəy sonralar Bakıya köçsə də, Kamil bəy həyatının sonunadək Türkiyənin İstanbul şəhərində yaşadı.
Çox illər sonra Maestro Niyazi gətirdi bu şad xəbəri Nigar xanıma: "Qohumlarınızla görüşdük", - dedi. Əvvəlcə oğlu və gəlini getdi qardaşının ailəsinin görüşünə. Zemfira xanım o günü xatırlayır: "Türkiyədə bizi Kamil dayının oğlu Aydın qarşılamalıydı. Anar həyəcan keçirirdi. Gördüm ucaboylu, yaraşıqlı, cavan bir kişi gözləyənlərin arasında dayanıb. Dedim ki, o, olacaq. Gəmidən endik. Cəld onun əlindən yapışdım ki, bizi soruşmasın. Çünki Türkiyə türkcəsində danışırdı. Çətin vaxtlar idi. "KQB"-nin əməkdaşları hər addımı izləyirdilər və belə məsələlərə çox sərt yanaşırdılar... Yavaşca dilləndim: "Aydın?!". Cavab verdi: "Əvət, Zemfira?!". Görüşdük. İcazə aldıq, Aydıngilə getdik. Sonralar Nigar xala da qardaşı və  ailəsi ilə görüşdü".
Təzyiq və acılar
...Nigar xanım Bakıya 1927-ci ildə gəlmişdi. Kinostudiyada tərcüməçi işlədi. 1930-cu ildə Rəsul Rza ilə Maarif Evində görüb, tanıdı. Sonra müxtəlif ədəbiyyat məclislərində qarşılaşmağa başladılar. 1932-ci ildə Nigar Rəfibəyli Moskvaya Ədəbiyyat İnstitutuna təhsil almağa getdi. Tale elə gətirdi ki, Rəsul Rza da təhsilini bitirmək üçün həmin şəhərə yollandı. 1937-ci ildə Bakıya döndülər. Ailə qurdular.
O, bəy qızıydı, həm də atası Xudadat bəy Azərbaycanın azadlıq mücahidlərindən biriydi. Bu cür tərcümeyi-halı olan birini, nə qədər istedadlı olsa belə, Sovet hakimiyyəti rahat buraxmazdı. Nigar Rəfibəyli də tənqidlərə məruz qalırdı. Zemfira xanım danışır: "Şair Mikayıl Rzaquluzadə şeirlərinin birində yazmışdı ki, Şərqdən günəş doğur. Buna görə də Nigar Rəfibəylini tənqid edərək: "Madmazel Nigar xanım Şərqdən gözləyir günəşi", - dedilər. Susdu. Bir müddət keçəndən sonra Mikayıl Rzaquluzadə həmin şeirin müəllifi olduğunu söylədi. Amma Nigar xanım o şeirə görə çox tənqid olunmuşdu. Beləcə, haqlı-haqsız tənqid edilirdi. Rəsul əmi olmasaydı, yəqin ki, o, sürgün olunacaqdı, çünki adını hətta Bağırova verilən siyahıda da yazmışdılar".
Böyük Vətən müharibəsi illərində Rəsul Rza cəbhəyə yollandı. Nigar Rəfibəyli Azərbaycan Yazıçılar İttifaqının sədri Səməd Vurğunun yanına getdi: "Mən də cəbhəyə getmək istəyirəm", - dedi. Səməd Vurğun zarafatla cavab verdi: "Ay Nigar, mən indi bir batalyonu hardan tapım ki, səni cəbhədə müşayiət eləsin?"
Ayrılıq
...Rəsul Rzanın cəbhədən gəlişi ilə Nigar xanımın ayrılıq əzablarına son qoyuldu. Sonralar birlikdə keçən uzun və unudulmaz illərdə qısamüddətli səfərlər onları ayıranda belə bir-birləri üçün çox darıxır, qüssələnirdilər. Bəzən bu həsrət gözəl, səmimi  şeirlərə çevrilirdi. Nigar Rəfibəylinin "Neyləyim" şeiri də belə yarandı. Sonralar bəstəkar Emin Sabitoğlu ona musiqi bəstələdi. Amma bu gözəl mahnının yaranması tarixçəsi kədərli oldu...
1981-ci ilin əvvəllərində Rəsul Rzanın vəziyyəti ağırlaşdı. Onu yüksək qan təzyiqi diaqnozu ilə xəstəxanaya yerləşdirdilər. Həmişə sağlam olan Nigar xanım da illərin yorğunluğundan, dərd-sərindən neçə-neçə xəstəlik yığmışdı canına. Ona da "Leçkomissiya"da ağır diaqnoz qoydular: xərçəng. Xəstəlik artıq irəliləmişdi. Həkimlər müalicə üçün Moskvaya aparmağı məsləhət gördülər. Aprelin 1-də oğlu Anar və qızı Fidanın həyat yoldaşı Rauf bu xəbəri Rəsul Rzaya demək üçün Mərdəkana getdilər. Xəbəri eşidən Rəsul Rza Nigar xanımı Moskvaya yola salmaq üşün yığışmağa başladı və... Onun yüksələn təzyiqini endirməyə bu dəfə həkimlərin gücü çatmadı...
Rəsul Rzanın vəfat etdiyini Nigar xanıma söyləmədilər. Zemfira xanım xatırlayır: "Əvvəl belə fikrimiz yox idi. Amma sonra vəziyyəti elə pisləşdi ki, ona bu ağır xəbəri deməmək qərarına gəldik. Qorxurduq ki, birdən kimsə deyər. Ona görə də gecə-gündüz xəstəxanada növbələşirdik".
"Neyləyim" mahnısını da həmin günlərdə bəstələdi Emin Sabitoğlu. Nigar xanımın mahnı çox xoşuna gəldi. Dinləməkdən yorulmurdu. Rəsul Rzanın yoxluğundan xəbərsiz, onların əbədi ayrılığına həsr olunmuş mahnıya qulaq asırdı. Təəccüblənirdi ki, Rəsul kimi hövsələsiz adam zəng vurmur ona. Deyirdilər, təzyiqi olduğuna görə həkimlər telefonu palatasından çıxarıblar ki, danışmasın. İyunun 29-da Nigar xanımın ad günü idi. Anar ona böyük bir yasəmən dəstəsi alıb, apardı: "Rəsul Mərdəkandan sənə göndərib", - dedi...
Artıq həkimlər anlatmışdılar ki, xəstəxanada qalmağının mənası yoxdur. Evə gətirdilər onu. Qızlarına: "Mənim qara paltarımı gətirin", - dedi. Təəccüblə soruşdular: "Neyləyirsən qara paltarı?". Dedi: "Gətirin". Gətirdilər. Qara paltarını geyindi. Evdə yasa aid heç nə qalmasa da, sanki Rəsulunun yoxluğunu hiss etmişdi və beləcə, ona yas saxlayırdı. Bir həftə sonra isə o, əbədi olaraq, vəfalı həyat yoldaşının dünyasına köçdü...
2013-cü ildə Nigar Xudadat qızı Rəfibəylinin anadan olmasından 100 il keçir. Xalq yazıçımızın 100 illik yubileyinin keçirilməsi barədə Azərbaycan Prezidentinin sərəncamında deyilir: "Nigar Rəfibəyli milli ədəbiyyatı zərif lirikanın dəyərli nümunələri ilə zənginləşdirən sənətkardır. Ana Vətənə bağlılıq, insanın mənəvi ucalığı və yurdun əsrarəngiz təbiət gözəlliklərinin özünəməxsus tərzdə tərənnümü onun yaradıcılığının ideya-bədii leytmotivini təşkil etmişdir".

"LOVE THAT GENERATED GRIEF"
Those who did not know Nigar Rafibayli in life will be introduced to her by her poetry. Vicissitudes of life, heart palpitations, the joy of meetings, the pain of separation and sincere feelings ... She managed to fit all this into her poetry. Through its lines ones sees a gentle, sensual and sublime woman. She dedicates lines imbued with love to her favourite colours. Sometimes grief can be seen in this love. The poetess Nigar Rafibayli herself is embodied in these lines full of lyricism and sadness. Each line cries out: "It's me." Love is the meaning of life and existence itself for her. "Just a day without love will bring me to my grave in one moment," she said. Nigar Rafibayli was in love with the sea. And she loved a poet with a look that was as deep as the sea. Her meeting with Rasul Rza was probably the greatest happiness of her life.
Love inspires
Today Rafibayli Nigar continues to live in bright, unfading memories. Her daughter-in-law and musicologist, Professor Zemfira Cafarova, speaks enthusiastically about her. Even many years later, she remembers very well the day when she first saw Nigar and recalls the meeting with a smile: "It was 15 September 1945. We were in the first grade of a 10-year music school (now the Bulbul School) at the Conservatory (now the Music Academy). The lesson had already started when the door opened and a tall, beautiful woman walked in with her son clinging to her arm. Our favourite teacher Malak Namazova kindly asked the boy, "Son, go take your seat, and let mum go." But the boy did not let go of his mother's hand. And she had to stay with her son until the end of the lesson. Somehow, she sat at a small desk next to her son and left only after the lesson. This was our first encounter with Nigar Rafibayli. Then we met many times, because we were classmates of her son Anar. I called her aunt Nigar. We lived next door. After leaving the secondary school, aunt Nigar arranged a feast at home for us - her son's classmates. Then Anar went to the university and I went to the conservatory... "
But they did not separate. The love between Anar and Zemfira connected their path in life. And one day wedding music sounded in the house of Rasul Rza and Nigar Rafibayli. In the poem "Toy" (Wedding), Nigar described with sincerity the feelings experienced by a mother who brings a bride to her house. She is overwhelmed by memories again, and Zemfira says with a smile on her face: "But she never treated me as a mother-in-law. Nigar was very mild in nature."
... When her first grandchild Tural was born, Nigar's joy was boundless. She and Rasul Rza considered themselves the happiest people in the world. Then their daughter Fidan gave birth to a granddaughter - Aysel while Anar had a daughter - Gunel. Speaking about the birthday of their granddaughter Gunel, they always laughed, remembering a story.
... The Writers' Union of Azerbaijan was having a meeting at which Rasul Rza was sharply criticized. Anar was also criticized occasionally. Suddenly Anar came in and told his father: "Congratulations, you have a granddaughter." Father and son happily hugged each other. The meeting continued to criticize him, but Rasul Rza and Anar laughed. Everyone was surprised, not realizing what was happening. Remembering this story, Nigar Rafibayli always joked: "We should have named Gunel Criticism."
At the end of the poem "My love was not shared", the poetess says that love does not diminish as it spreads, on the contrary, it shines for hearts, brings spring into life, inspires and transforms into a song. Zemfira also agrees with this: "This is true. There is more and more love as it spreads."
She was a talented poet. She became famous and was loved. But, first of all, she was a mother to her family. Zemfira recalls: "My uncle Rasul also had no specific hours for practicing versification. He also wrote poetry when inspiration came. I never saw Nigar writing poetry. She had to take care not only of the family. The house was constantly visited by guests - Sabit Rahman, Abbas Zamanov, Cafar Cafarov, Baxtiyar Vahabzada, Mirza Ibrahimov, Tofiq Quliyev, Qara Qarayev, Niyazi and many others. We always saw Nigar busy with chores at home and in the kitchen. She has 'kitchen poems'. They embody the image of a woman, a mother who is a poet with all her heart and all her being."
Zemfira tells about the love between Rasul Rza and Nigar, "They loved each other very much. They always spoke half-jokingly and half-seriously." In the poem "I asked the sun for youth", Nigar spoke of her happiness, how she and Rasul Rza raised three children and how they - Anar, Tarana and Fidan - created their own families.
From the very first stories, Anar proved to be a talented writer. Life pleased Nigar Rafibayli. But she did not forget the hard trials, hard times and spiritual suffering that befell her. Zemfira said: "I dreamed of a happier life for my children. Therefore I held in all the sorrows and did not place them on the children's shoulders. And when they asked, I just brushed them aside, saying that there is no point in remembering bygone days..."
Vicissitudes of life
Nigar Rafibayli was born in June 1913 in Ganca. The Rafibayli family was one of the most respected in the city. Her grandfather - Alakbar bay Rafibayli was a famous educator and one of the founders of the Difai party. And her father - Xudadat bay Rafibayli - was one of the first surgeons with higher education in Azerbaijan. After graduating from Kharkov Medical University, he returned to his native town of Ganca as an experienced specialist in 1907. There were few doctors in the city at that time, and the flow of people who visited him people did not run dry. Xudadat bay did not refuse anyone, helped everyone as much as he could and provided the poor with free medical care.
She was the youngest of the three children of Xudadat and Javahir. She was named Sugra - the name of her father's aunt who died a long time ago. But even when she was 5 years old, no one dared to call her by that name. Once, after reading a book of poems "Alas" by the Turkish poetess Nigar, Javahir asked her father-in-law: "None of us dares to call this little girl by name. If you allow me, let's give her a new name - Nigar."
With the blessing of Alakbar bay, the name Sugra was replaced by Nigar ... Like his father Alakbar bay, Xudadat was also a political and social activist who fought for the freedom of his people. In 1918 in Ganca, he became the first Minister of Health and Social Welfare of the independent Azerbaijan Democratic Republic. A year later he was appointed Governor-General of Ganca. After the Bolshevik coup of 28 April 1920, he resigned from his post. He was arrested on 12 May of the same year. Xudadat - a loyal and worthy son of his people - was accused not only of organizing an uprising in Ganca, but also on several other counts. The Armenians did everything to ensure that he was convicted. And they achieved their goal - the court sentenced 43-year-old Xudadat to death. His sons Kamil and Rasid were only 11 and 9 years old, and daughter Nigar only 7. The hardest tests awaited the bereaved family...
After the death of Xudadat, his family had its share of trouble. Children scattered around the world - Kamil went to study in Turkey, and Rasid - in Russia. This saved their lives. Rasid later moved to Baku, and Kamil remained until his death in Istanbul.
Many years later, maestro Niyazi brought Nigar good news: "I have seen your relatives." Her son and daughter were the first to go to meet with the family of her brother. Zemfira recalls: "In Turkey, we had to meet uncle Kamil's son Aydin. Anar was very worried. I saw a tall, attractive young man in the arrivals hall. I thought it was him. We went down to the shore. I quickly grabbed his hand so that he did not ask about us. After all, he spoke Turkish. It was a difficult time. KGB officers watched our every move, and treated such matters extremely hard ... I quietly asked, "Aydin?" "Yes. Zemfira?!" he said. We greeted each other. We asked for permission to leave and went to visit Aydin. Later Nigar met with her brother and his family."
Harassment
... Nigar arrived in Baku in 1927. She worked as a translator at a cinema studio. In 1930 she met Rasul Rza in the House of Education. She recognized him. Then they met at various literary events. In 1932, Nigar went to study at the Institute of Literature in Moscow. Fate decreed that Rasul Rza also went there to complete his education. In 1937 they returned to Baku and got married.
She was the daughter of a bay. Besides, her father Xudadat bay was one of the fighters for the independence of Azerbaijan. The Soviet government could not ignore and leave alone a person with such a biography, no matter how talented he may be. Zemfira says: "In one of his poems poet Mikayil Rzaquluzada wrote that the sun rises in the East. But they began to criticize Nigar Rafibayli: 'Mademoiselle Nigar is in anticipation of the sun from the east.' She said nothing. Soon Mikayil Rzaquluzada acknowledged his authorship, but Nigar was criticized for this poem thoroughly. The main thing is that it was unfair. Had it not been for uncle Rasul, she would have been sent into exile. After all, Nigar's name was even included on the list submitted to Bagirov."
During the Great Patriotic War, Rasul Rza went to the front. Nigar Rafibayli went to the chairman of the Union of Writers of Azerbaijan, Samad Vurgun: "I want to go to the front." Samad Vurgun replied jokingly: "Nigar, where will I find a battalion that will accompany you at the front?"
Without each other
Rasul Rza's return from the front put an end to her suffering from separation. Together they spent many unforgettable years, and even the shortest separations during various trips were painful for them. They missed each other very much. Sometimes this longing turned into fine, sincere poems. So there appeared Nigar Rafibayli's poem "What am I to do?", which composer Emin Sabitoglu set to music later. But the story of this song was sad...
At the beginning of 1981, the health of Rasul Rza deteriorated and he was admitted to hospital with a diagnosis of hypertensive crisis. Fatigue accumulated over many years, and countless tests also knocked down Nigar who never complained about her health. She had a terrible diagnosis - cancer. The disease had already progressed. And doctors advised her to go to Moscow for treatment. On 1 April Rasul Rza was informed about it. On hearing this news, Rasul Rza started to pack to accompany Nigar to Moscow ... At this time doctors failed to reduce his pressure which had sharply jumped...
Nigar was not informed about his death. Zemfira Khanum recalls: "First we were going to do it. But then she got so bad that we decided not to tell Nigar about this sad news. We were afraid that someone could tell her about it. That's why we remained on duty at the hospital day and night."
It was in those days that Emin Sabitoglu composed a song based on Nigar's poem "What am I to do?". Nigar never got tired of listening to it. She listened to the melody, not knowing that Rasul Rza was no more and that this song was dedicated to their separation forever. She was surprised that Rasul Rza, who was so impatient, did not call her. They calmed her down, saying that he had very high pressure and the doctors had ordered the removal of the telephone from his ward. 29 June was Nigar's birthday. Anar brought a huge bunch of lilacs, "Rasul has sent it to you from Mardakan"...
Doctors already realized that there was no point in leaving her in the hospital. Nigar was brought home. She asked her daughters to bring her a black dress. Surprised at the question, "What do you need it for?", she insisted, "Bring it". She changed her dress. Although nothing in the house testified to mourning, she felt that Rasul was no more and mourned him. A week later, Nigar closed her eyes forever departing this life to meet with her faithful companion of life...
2013 marks the 100th anniversary of the birth of Nigar Xudadat qizi Rafibayli. The decree of the Azerbaijani president on the 100th anniversary of the national poet says: "Nigar Rafibayli is a master that enriched national literature with valuable samples of gentle lyricism. Praising love for the homeland, the spiritual greatness of man and the unique natural beauties of the region in a peculiar style were the ideological and artistic leitmotif of her career."