YENİ DÜNYA NİZAMSIZLIĞI
Qeyri-sabitlik kabusu Yer üzünü gəzir. Əsasını 2001-ci ilin sentyabrından götürmüş proseslər öz apogeyinə ça-tıb. Gözləntilərin əksinə olaraq, siyasi mübahisələrin "dinc və sivil yolla nizamlanması" metodu tam diametral istiqamətə yönəlib - zorakılığın miqyası getdikcə artmaqdadır.
"Uoll Striti zəbt et" aksiyasından tutmuş, Yaxın Şərqdə ərəb dünyasında post-müstəmləkə siyasi sisteminin sonu sayıla biləcək küçə iğtişaşlarına qədər hər şey isterik təcavüzkarlıq və qeyri-sabitlikdən xəbər verir. Hadisələr bir-biri ilə bağlılığı olmayan ölkələrdə baş qaldırır və bu prosesin müvəqqəti xarakter daşıdığını düşünmək sadəlövhlük olardı. Üstəlik, siyasi sunamiyə məruz qalmış Liviya və ya Suriya kimi ölkələrdə daha dərin yaralar açılıb və bu, sonda faciəvi dağıntılarla nəticələnə bilər. Sanki kompüter virusu getdikcə güclənir və bütün şəbəkələrə yayılır...
Biz Braziliya və Türkiyədə sosial sarsıntıların şahidi olduq, Balkanlar, Cənub-Şərqi Asiya, Latın Amerikası və Mərkəzi Afrika alovlanır.  Hələ Misirdəki vəziyyəti, İraq və Livanda artıq gündəlik hadisələrə çevrilən partlayışları demirik...
Zahirən bir-birinə bənzəsə də, əslində, bu proseslərin hər biri unikaldır. Amma bizim keçmiş sovet düşərgəsindəki iki qonşumuzun ətrafında cərəyan edən hadisələr artıq heç bir məcraya sığmır.
Ukraynadakı son hadisələr haqda çox şey deyilib, deyilir və hələ uzun müddət də deyiləcək. Bu məqalənin kontekstində isə qısa olaraq qeyd etmək lazımdır ki, ölkənin yalnız bir hissəsini təmsil edən şəxslərdən ibarət kütlə Qərb qüvvələrinə və yerli oliqarxların puluna arxalanaraq ölkənin fəaliyyətdə olan prezidentini devirib. Amma, bir məşhur satirikin sözlərilə desək, "slavyanlarda heç nə adi qaydada bitmir". Uzun illərboyu iki xalqın qardaşlığı və vəhdətindən danışan qonşu dövlət, ölkədəki xaosdan yararlanaraq, soydaşlarının həyatına təhlükə yarandığını əsas götürərək, özünün hərbi bazasının resurslarına söykənərək Ukraynanın bir hissəsini nəzarətə götürüb.
Təbii ki, Qərb dövlətləri hədə-qorxu dolu bəyanatlar yayırlar, hansısa sanksiyalarla hədələyirlər, Rusiya isə "axmaq özünsən" formasında cavablar verir. Bu zaman Moskva Qərbə elə özləri tərəfindən yaradılan presidentləri - neftlə zəngin olan İraqa iki dəfə edilən hərbi təcavüzü, Əfqanıstanda illərdir davam edən müharibəni və amerikalıların intervensiyasından sonra bu ölkədə tiryək istehsalının rekord həddə çatmasını, "naməlum" terrorçulara qarşı dronlardan istifadəni, Serbiyanın bombardman edilməsini və bunun nəticəsində dünya xəritəsində Kosovo adlı dövlətin yaradılmasını, üstəlik, ABŞ-ın məcburən yüzdən çox ölkəni bu yeni dövləti tanımağa məcbur etməsini, Liviyadakı çevrilişi və bundan sonra həmin ölkənin bir dövlət kimi yer üzündən silinmək təhlükəsilə üzləşməsini və s. və i. xatırladır.
Əlbəttə, dünyanın XX əsrin sonlarında mövcud olan birqütblü sistemə qayıtdığını iddia etmək olardı. Amma burada bir ciddi fərq var: ötən əsrdə dünyada iki fövqəldövlət var idi, digər ölkələr isə bu və ya digər formatda ya SSRİ-nin yaratdığı sosialist düşərgəyə qoşulurdu, ya da ABŞ-ın rəhbərlik etdiyi kapitalist düşərgəyə. İndisə rusiyalı ura-patriotların "Krımın alınması"ndan sonrakı bayram əhval-ruhiyyəsinə rəğmən, Rusiya hələ fövqəldövlət səviyyəsində deyil. Digər tərəfdən, ABŞ da getdikcə dünya fövqəldövləti kimi mövqelərini itirməkdədir. Yəni, analitiklərin fikrincə, burada söhbət artıq XX əsrin sonundakı birqütblü dünyaya qayıdışdan yox, çoxqütblü dünyaya qədəm qoyulmasından gedir. Belə çıxır ki, məsələn, Fransanın Maliyə müdaxiləsi, Səudiyyə Ərəbistanının xüsusi təyinatlı qüvvələrinin Bəhreyndə "nizam-intizam yaratması" və s. kimi regional ölkələr üçün presidentlər hazırlanır.
Beləliklə, XXI əsrin əvvəlində vəziyyət belədir: a) planetin ən müxtəlif yerlərində sosial-iqtisadi və siyasi qeyri-sabitlik, b) ayrı-ayrı ölkələrin hərəkətlərində özbaşınalıq.
Demək  olarmı ki, dünya zorakılıq, qeyri-müəyyənlik və anarxiya dövrünə qədəm qoyur? Əgər belədirsə, onda bütün bunlar bəşəriyyətə nə vəd edir?
Qlobal idarəçilik sistemi effektivliyini itirir. Müxtəlif regionlarda artan qeyri-sabitlik və dövlətlərin özbaşına addımlarının əsas səbəblərindən biri ənənəvi dünya idarəçiliyi sisteminin öz effektivliyini itirməsi və onun legitimliyinə çoxlarının artıq şübhə ilə yanaşmasıdır. Dünya  birliyində bu və ya digər məsələ ilə bağlı yekdil və konkret rəy yoxdur. Fövqəldövlətlər və təşkilatlar üçün ikili standartlar siyasəti artıq adi hala çevrilib.
Çox vaxt kimin terrorçu, kiminsə azadlıq mücahidi olduğunu, dövləti işğal etməklə ona "demokratiya gətirmək" arasındakı fərqi, ölkədə qayda-qanun yaratmaqla "legitimliyin itirilməsi" arasındakı ziddiyyətləri və s. anlamaq olmur. Artıq məfhumlar əvvəlcədən daşıdıqları mənanı daşımırlar və onu kimin necə interpretasiya etməsindən asılı olaraq, məna da dəyişir.
Etnik və regional münaqişələrlə bağlı vəziyyət də eynilə belədir. Elə götürək dünya dövlətlərinin və strukturlarının Ermənistanla Azərbaycan arasıda davam edən və artıq 25 ildir həllini gözləyən Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə qərəzli yanaşmasını. Beynəlxalq vasitəçilər xorla bəyan edirlər ki, beynəlxalq  hüququn iki əsas prinsipi - ərazi toxunulmazlığı və millətlərin öz müqəddəratını təyin etməsi prinsipləri əsas götürülməlidir. Amma bu zaman aydın olmur ki, münaqişəyə başlamış tərəf artıq öz müqəddəratını təyin edərək, "Ermənistan" adlı dövlət yaradıbsa, onda münaqişə bu prinsip əsasında necə nizamlana bilər? Bu, sözügedən prinsipin paradokslu "traktovka"sı demək deyilmi?
Nüvə silahı. Bu məsələdə də tragikomik vəziyyət yaranıb. Bəzi dövlətlər artıq bu silahı əldə ediblər və başqa dövlətlərin nüvə ilə bağlı istənilən addımlarını narahatlıqla izləyirlər. Özü də bu zaman əsas diqqət "dünyada təhlükəsizliyin təmin olunması"na yönəlir. Elə isə, sual yaranır: nüvə silahı pisdirsə, niyə  müəyyən dövlətlər ondan istifadə etmək səlahiyyətinə yiyələniblər? Yox, əgər bu, pis deyilsə, niyə başqa dövlətlər də onu əldə etmək hüququndan məhrum edilirlər?
1945-ci ildə Birləşmiş Millətlər Təşkilatı (BMT) yaradılan zaman əsas məqsəd kimi beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin təmin olunması, dövlətlər arasında əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi göstərilirdi. Amma heç 20 il keçməmiş, bu təşkilat öz əsas funksiyalarını BMT Təhlükəsizlik Şurasına güzəştə getdi - burada cəmi 15 ölkə təmsil olunur, özü də onlardan 5-i daimi üzvdür və istənilən qərara veto qoymaq hüququna malikdir. BMT-nin özü isə bir növ, beynəlxalq folklor-mədəniyyət mərkəzinə çevrilib. 1965-ci ildən bütün dünyanın taleyini 5 ölkə həll edir. Amma həll edirmi? Son 20 ilin hadisələri göstərir ki, TŞ üzvlərinin özləri dəfələrlə bütün sərhədləri keçməkdən çəkinmirlər. Qlobal siyasi sistemin qeyri-effektivliyinə parlaq sübut Suriyadakı durumdur: bu ölkədə ölənlərin sayı yüz minlərlə ölçüldüyü halda, BMT TŞ üzvləri bir-irilə dil tapa bilmədiyindən, bütün beynəlxalq konfranslar iflasa uğrayır.
Digər tərəfdənsə, 2008-ci ildən başlayan beynəlxalq maliyyə böhranı ABŞ-ı və Avropa ölkələrini zəiflədib. "Böyük iyirmilik" kimi qurumlar isə inkişaf etməkdə olan ölkələrin maraqlarını ümumiyyətlə nəzərə almır. Odur ki, yeni yanaşmalar və yeni dəstələr peyda olur. Ölkələri liberal bazar iqtisadiyyatından dartıb çıxaran böhran, "soyuq müharibə"dən sonra həddindən artıq "şişirdilmiş" bazar kapitalizmi modelinə etimadı öldürür.
Qeyri-müəyyənlik və böhran şəraitində siyasi liberalizm öz əhəmiyyətini tamamilə itirir. Artıq həm Qərbin, həm də inkişaf etməkdə olan ölkələrin elitaları siyasi liberalizmə o qədər də maraq göstərmirlər.
Qlobal dəyişikliklər və müxtəlif münaqişələrin törədə biləcəyi regional nəticələr və gərginlik beynəlxalq sülh və təhlükəsizlik üçün böyük təhdid ola bilər. BMT və digər beynəlxalq strukturların qeyri-effektivliyi fonunda regional oyunçular arasında rəqabət və açıq konfrantasiya ehtimalı artır. Realistlər belə hesab edirlər ki, beynəlxalq sistem sürətlə anarxiyaya qərq olur. Normalara artıq riayət edilmir, hakimiyyət uğrunda mübarizə isə daha sərt və mənəviyyatsız forma alır.
Xaos gəlir. Və ortaya təbii sual çıxır: bu anarxiyada maraqlı olan kimlərdir? Beynəlxalq xaos kimə lazımdır? Axı aydındır ki, dünya tarixində heç nə boş yerə baş vermir, xüsusilə də, son 100 ildə. Aydındır ki, dünya xaosa kortəbii şəkildə getmir, bu, kimlərinsə "bacarıqlı əlləri"lə edilir. Yəni, nə qədər təzadlı səslənsə də, xaosun özü də, ona doğru hərəkət də kənardan idarə edilən prosesi xatırladır.
Qui prodest?
Məlum olduğu kimi, istənilən müharibə - lokal da olsa, qlobal da olsa, çox əlverişli biznes növüdür. İraqa hərbi müdaxilənin bəhrəsini qlobal neft şirkətləri gördülər və bu gün də görməkdədirlər. Onlar öz obyektlərini mühafizə etmək üçün özəl ordulardan istifadə edərək bu  kasıb ölkədə neft çıxararaq, milyonlar qazanırlar. Eyni sözləri Liviyanın karbohidrogen yataqları haqda da söyləmək olar. Bununla paralel olaraq, silah alveri çiçəklənir. Başqa sözlə desək, müharibə və münaqişələrdə udan tərəf transmilli şirkətlərdir.
Amma bu, məsələnin yalnız iqtisadi tərəfidir. Bunun olduqca vacib olan siyasi tərəfi də var. Adətən, qarışıqlıq və özbaşınalıq zamanı həyatları təhlükə qarşısında qalan insanlar təhlükəsizlikləri naminə azadlıqdan məhrum olmağa razılaşır, ümid müqabilində sərt əl və qəddar iqtidara meyillənir. Sübut lazımdırmı?  Götürək elə 2001-ci ilin 11 Sentyabr hadisələrindən sonra, Amerika cəmiyyətində qorxu və xaosun hökm sürdüyü dövrdə ABŞ-da qəbul olunmuş və "Vətənpərvərlik aktı" adı ilə tanınan federal qanunu. Faktiki oaraq, bu qanun hökumətə və polisə öz vətəndaşlarına nəzarət etmək üçün geniş səlahiyyətlər verdi. Bunun Konstitusiyanın əsas prinsiplərinə zidd olmasına baxmayaraq, öz təhlükəsizliyinin təmin olunmasını daha vacib sayan əhali bu qanunun qəbuluna normal, bəzi hallarda isə hətta heyranlıqla yanaşdı. Amma məsələ bununla bitmədi. 11 Sentyabr hadisələrindən sonra insan bədəninə mikroçiplərin yeridilməsi praktikasına başlanıldı. Amerika vətəndaşları özlərinin və uşaqlarının təhlükəsizliyindən narahat olmağa başladılar və bu gün ABŞ-da artıq minlərlə insanın bədəninə bu cür çiplər yeridilib. Və bu "yenilik"i istəyənlər növbəyə düzülüblər. Bu, həm insanın başına nəsə gəlsə, dərhal həkimlərə və xilasedicilərə məlumat ötürmək üçün lazımdır, həm də bütün lazımi sənədləri (pasport, kredit kartı və s.) əvəz edir. Dövlət məmurları əmindirlər ki, ölkə vətəndaşlarının təhlükəsizliyi hər şeydən vacibdir. Odur ki, bu layihəyə istənilən qədər vəsait ayrılır. Yəni, belə çıxır ki, əvvəlcə sizi qorxudurlar, sonra isə siz vahimə içində öz bədəninizə mikroçip yeridilməsinə razılıq verirsiniz. Sonradan isə artıq xüsusi orqanlar bu çiplər vasitəsilə sizi daim nəzarətdə saxlayır.
Bəs, dünya xaos terroru və müharibə meydanına çevrilsə nə olacaq? İnsanlar vahid hökumətə, mərkəzləşdirilmiş, sərt idarəçilik sisteminə meyillənməyəcəklərmi?
Bu hökumət kim olacaq? Getdikcə öz suverenliyini itirən milli dövlətlər? Son illər idman və ya şou-biznesdən siyasətə atılan "xarizmatik" siyasətçilər? Bəlkə məxfi orqanlar tərəfindən yaradılan və idarə olunan dini sektalar? Yox. Bu, son yüz ildə dünya tarixinin ən qüdrətli və hərəkətverici qüvvəsinə çevrilmiş qlobal oriqarxiya olacaq. Söhbət, dünyanı tam idarə etməyə çox yaxın olan transmilli şirkətlərdən gedir. Belə çıxır ki, beynəlxalq siyasi və iqtisadi sistemin iflası, xaos, müharibə və münaqişələr yalnız onlara əl verir. Bəşəriyyət isə onlar üçün istənilən vaxt söndürə biləcəkləri çip və batareyadır...

The international system is sinking into anarchy, but what for?
A spectre is haunting the world - the spectre of instability. Processes that originated after the events of September 2001 have reached their climax. Contrary to expectations, the resolution of political disputes over "peaceful and civilised" methods has become diametrically opposite in nature in the modern world as violence grows.
What we have now - from the Occupy Wall Street actions to the riots in the Middle East that marked the end of the post-colonial political system in the Arab world - is a hysterical aggression and instability. Developments are cropping up in different countries, not always related to each other, and it is naive to rely on the impermanence of these processes. Moreover, political tsunamis leave very deep wounds in the tissue of countries of their origin and, as in the cases of Libya and Syria, result in catastrophic damage. It looks like a computer virus that gains strength and spreads by cloning.
We are witnessing social unrest in Brazil and Turkey, while the Balkans, Southeast Asia, Latin America and Central Africa are also agitated. And one should not forget about the situation in Egypt, bombings in Iraq and Lebanon, which have already become the attributes of everyday life.
Despite the formal resemblance, each of these processes is unique. However, the developments involving two of our neighbours in the former Soviet camp can only be viewed as extraordinary.
Quite a lot has been said, is being said and will be said about the recent events in Ukraine. In the context of this article, it would be good to mention that what happened was that a crowd of people, consisting mostly of the representatives of one part of the country, overthrew the incumbent president with broad support from the Western powers and financial assistance of local oligarchs. But "nothing ends so simply with the Slavs," as a well-known humorist noted. Making use of complete chaos in the country, the neighbouring state, which has for many years spoken about brotherhood and inseparability of the two peoples, stated that the lives of its fellow countrymen were at risk and, using the resources of its military base, annexed a part of Ukraine's territory.
Of course, the Western powers made intimidating statements and threatened with sanctions, to which Russia replied hinting that "you are the idiot one". Moreover, Moscow has not failed to remind the West of relatively recent precedents: double invasion of oil-rich Iraq; years of war in Afghanistan where the production of opium raw material has reached a record high after the US intervention; the use of drones to punish terrorists whom nobody had ever seen; a series of bombings in Serbia leading to the emergence of Kosovo on the political map of the world the recognition of which has over the last 15 years been extorted by the US from more than a hundred countries by "arm-twisting," and a revolution in Libya that resulted in actual disappearance of it as a state.
Of course, one can assume that the world is returning to the bipolar system, as was the case until the end of the 20th century. However, there is a significant difference here. In the last century, there were two world superpowers, and all other countries were associated, in one form or another, with either the socialist or the capitalist camp created by the Soviet Union and the United States, respectively. Now Russia is still far from being a world power, even if Russian jingoists celebrating the "taking" of Crimea think otherwise. On the other hand, the United States is gradually losing its position as a world superpower too. According to analysts, after a bipolar world of the 20th century and a unipolar world that set in towards the end of the 20th century, the era of a multipolar world is unfolding. So it looks like precedents are merely being created for regional countries, such as the invasion of France in Mali, the "restoration of order" by the Saudi Special Forces in Bahrain, etc.
Consequently, at the beginning of the 21st century, we have: (a) socio-economic and political instability in many parts of the world, and (b) outrageous behaviour of individual countries. Does it mean that the world is entering a period of acute violence, uncertainty and anarchy? If so, what prospects do these processes offer to mankind?
The system of global governance has become ineffective. One of the reasons for the mounting instability in various regions of the world and unwarranted behaviour of the states is a growing loss of functionality and meaninglessness of the traditional methods of the system of global governance, as well as growing doubts in its legitimacy as a whole. The world community has no definite position on this or that issue. Policy of double standards has become the hallmark of the world powers and organisations.
Often, it is not clear who is a terrorist and who is a freedom fighter, what is the difference between "brining democracy" into a country and simply occupying it, restoring order in the country and "losing legitimacy" (the latter concept is particularly fashionable), etc. These concepts lose their original meaning depending on who interprets them and how they are interpreted.
A similar situation is also observed in matters of ethnic and regional conflicts. Suffice it to mention biased policies of the world powers and organisations in relation to the Nagornyy Karabakh conflict between Armenia and Azerbaijan, which has remained unresolved for 25 years already. All international mediators are unanimously speaking of the need to comply with two fundamental principles of international law in resolving this conflict, which are the territorial integrity and the right of peoples to self-determination. Meanwhile, it is not entirely clear how to resolve a conflict based on the principle of self-determination, if the party that provoked the conflict has already self-identified itself by creating its own state called "Armenia." The above seems to be a paradoxical interpretation of international law, does it not?
The situation with nuclear weapons is also ridiculous. Certain countries have assured themselves of this "grace" and now they are extremely wary of any nuclear developments in other countries, vehemently emphasising the issue of world security. The question arises: if a nuclear weapon is an evil, why only certain countries are entitled to use it? And if this is not an evil, then why do others not have similar rights to acquire it?
The United Nations was established in 1945 with the purpose of maintaining and strengthening international peace and security and developing cooperation among states. However, in less than twenty years, this organisation transferred its main functions to the UN Security Council, which only includes 15 states; five of them are permanent members and have the right to veto any decision of the Security Council. The UN itself has become a kind of international folklore and cultural centre. Since 1965, the fate of the world is decided by as few as five countries. But how is it decided? Judging by the events of the last twenty years, the permanent members of the UN Security Council themselves repeatedly stepped over the line of what was permitted. The most vivid example of the ineffectiveness of the global political system is the situation in Syria, where hundreds of thousands of people have already been killed, while the state members of the UN Security Council cannot agree among themselves, torpedoing one international conference after another.
On the other hand, the global financial crisis that began in 2008 has weakened the power of the United States and European countries. Such formations as the Group of Twenty (G-20) are not sufficient to meet the needs of developing countries, which gave rise to the emergence of new approaches and various groups. A deep crisis pulling countries out of the liberal market economy undermines the credibility of the model of market capitalism, which was too fetishised after the Cold War.
The purpose of political liberalism gets lost under conditions of high uncertainty and crisis. Elites of both Western and developing countries are not very persistent in the development of political liberalism.
Tension as a result of global solutions and regional implications of various conflicts can have a serious impact on international peace and security. Due to inactivity of the UN and other international institutions competition and the likelihood of confrontation between states-regional players is growing. Taking a realistic view, one must admit that the international system is sinking into anarchy at an increasingly faster pace. Compliance is reduced; the struggle for power is becoming more violent and immoral.
Chaos is approaching. The question arises: who is interested in all this anarchy and who needs a global chaos? After all, nothing has ever happened without a reason in the entire history of the world, let alone in the last century. It is also obvious that the world is not slipping into chaos spontaneously, but is being guided by someone's skilled hands. So, however paradoxical it may sound, the movement towards chaos and the impending chaos itself seem to be fully controlled processes.
Qui prodest?
It is known that any war, whether local or global, is a very profitable business. After the intervention in Iraq, all of the rewards of the war were reaped by global oil companies, which to this day extract oil in this already impoverished country and gain super profits, relying on private armies in protecting their own facilities. The same can be said of hydrocarbon deposits in Libya. Arms trade is thriving simultaneously with the development of production. In other words, transnational corporations are the main beneficiaries of all wars and conflicts.
However, this is only the economic aspect of the issue. There is no less important political component. Experiencing continuous fear for their lives during the turmoil and mayhem, people are usually willing to lose freedom, hoping to get an iron hand and strict governance in return. Need proof? Consider the adoption of a federal law, better known as the USA PATRIOT Act, in the United States immediately after 11 September 2001, when the US society was overwhelmed with fear and chaos. In fact, the law gives the government and police broad powers in conducting surveillance of their citizens. Despite the fact that it contradicts the principles of the constitution, a sense of own security has forced the population to treat the developments with understanding and even with admiration in some cases. However, the matter did not end there. The 11 September attacks gave rise to the practice of implanting microchips in the human body as US citizens were concerned about their own safety and the safety of their children. By now, chips have been implanted in thousands of people in the United States. Those wishing to implant a chip under their skin are lining up, as they believe that this will enable them to render information about themselves to rescuers and doctors in case of any accident, and it is very convenient at that - a chip can replace all the necessary documents such as a passport, a credit card, a wallet. Government officials assure that the security of the citizens of the country is above all else for them, and so they are willing to spend any money on this project. It turns out that, first, you got scared and then, being already terrified of what is happening, you pretty quickly agree for implantation of a microchip by means of which intelligence agencies can and will constantly monitor you. And what if the entire world becomes an arena of terrorism, chaos and war? Wouldn't people dream of a single government and a centralised, rigid system of control?
And what will this government consist of? Nation states that are gradually losing their sovereignty? Certain "charismatic" politicians, who are selected in recent years from the sphere of sport or show business, and if they are not, then they behave in such a manner as if they were? Or maybe some religious sects organised and controlled by security services? No. This will be the global oligarchy - the prime mover of world history over the last centuries. In other words, multinational companies that are just steps away from world domination. All in all, they stand to benefit most from the destruction of the world's political and economic system, chaos, wars and conflicts. For them, humanity is just a community of chipped batteries that can be disabled at will whenever one wishes.