Çərşənbə axşamı, 17:46
Həyat və ölümlə bağlı suallar əsrlərdir insanları düşündürür və hər birimiz bu suallarla mütləq qarşılaşırıq. Əsrlərdir insan özünə sual verir: mümkün qədər uzun və yaxşı yaşamaq, arzuolunmaz finaldan xilas olmaq üçün nə etməli? Hər bir şəxsin başına gələ biləcək mümkün bədbəxt hadisəni nəzərə almasaq, onun ömrünün uzunluğu və yaşamının keyfiyyəti, əsasən, səhhətinin durumundan asılıdır. Sağlamlığı genişməzmunlu postulat kimi qəbul etsək, demək olar ki, ümumilikdə, xalqın sağlamlığı onun uğurunun strateji göstəricisidir.
Sağlam bədəndə...
Xalqın sağlamlığı çoxmənalı anlayışdır. O, yalnız xalqı əmələ gətirən ayrı-ayrı fərdlərin sağlamlığını nəzərdə tutmur. Burada söhbət həm də öz sağlamlığını təmin etməyə imkan verən müxtəlif meyarlardan; yalnız fiziki deyil, həm də psixoloji amillərdən gedir. Bununla yanaşı, xalqın sağlamlığının göstəricilərindən biri yalnız səhhətin qayğısına qalmaq deyil, həm də pis vərdişlərdən, həyatımıza  mənfi təsir göstərən digər mənfi amillərdən (ekologiya, ağır və ziyanlı iş və s.) xilas olmaq, sağlam həyat tərzinin təbliğidir. Hər halda, son nəticədə, xalqın sağlamlığı ölkə üçün potensial resursdur. Yəni sağlamlığın, ümumilikdə, ölkədə yaşayışın keyfiyyət göstəricilərindən biri olduğunu söyləmək mümkündür.
Birbaşa deyək ki, sağlam həyat tərzi həmvətənlərimizin heç də güclü tərəfi deyil. Son illər hər sahədə rast gəlinən stresslər, inanılmaz dərəcədə yüksək həyat ritmi, ekologiya, qidalanma da insanların sağlamlığına mənfi təsirini göstərir. Ötən 3 ildə Azərbaycanda əsəb sistemindəki pozuntulardan ölüm halları 2 dəfə çoxalıb. Bu sahədə ilk yerdə isə bütün dünyada olduğu kimi, ürək-damar problemləridir. Ölüm səbəbləri siyahısında 2-ci yerdə onkoloji xəstəliklərdir.
Bununla yanaşı, son 10 ildə Azərbaycanda orta ömür həddi 72,3-dən 73,8-ə yüksəlib və bu, sevindirici haldır. Eyni zamanda infeksion və parazitar xəstəliklər, endokrin, nəfəs və həzm sisteminin xəstəlikləri kimi bir sıra xəstəliklərdən ölüm hallarını aradan qaldırmaq və ya azaltmaq mümkün olub.
Orta ömür həddinin dünyada ən yüksək olduğu (82 yaş) dözümlü yaponlardan fərqli olaraq, Azərbaycan əhalisi (əlbəttə ki, əsas stresslərə, digər destruktiv urbanizm amillərilə daha çox qarşılaşan şəhər əhalisi) nə sağlam həyat tərzinə, nə də məsələn, amerikalılar kimi, mütəmadi olaraq həkim müayinəsindən keçməyə həvəslidirlər. Uzun illərdən gələn ənənələr ölkədə xüsusi qidalanma mədəniyyətinin formalaşmasına səbəb olub - bütünlükdə uzun iş gününə kifayət edəcək ət və yağlı yeməklər. Əsrlər keçdikcə həyat dəyişsə də, qidalanma ənənələrində dəyişiklik olmayıb və qüvvətli, əzələli insanlar şişman ofis işçilərinə çevriliblər. Eyni səbəbdən - ənənənin olmaması üzündən - məsələn, Qərb ölkələrinin insanlarından fərqli olaraq, bizdə gözəl bədən quruluşu üçün yox, sağlamlıq məqsədilə idmanla məşğul olanlar da azdır.
Hələlik Azərbaycanda vaxtında həkim müayinəsindən keçmək ənənəsi də formalaşmayıb - insanlar hər il könüllü şəkildə həkim müayinəsindən keçməyi lazım bilmirlər. Bunun bir neçə səbəbi var və onlardan biri tibb mərkəzlərində analiz və xidmətlərin bahalığıdır.
Müntəzəm şəkildə həkim müayinəsindən keçən insanların sayı azdır. Onlar, əsasən, tibbi müayinənin qayda olduğu dövlət strukturlarında və xarici şirkətlərdə  çalışanlardır. Şirkətlərdə tibbi sığortanın olması da işçilər üçün bonusdur və onlar bundan tez-tez istifadə edirlər. Məsələn, neft şirkətində tərcüməçi işləyən Ellada Kiryakulova deyir: "Mən müntəzəm olaraq həkimə gedir, analizlər verir, müayinədən keçirəm. Əlbəttə ki, bu zaman sığortadan istifadə edirəm. Əks təqdirdə, tam müayinə üçün pulum çatmazdı".
Daha bir önəmli və son dərəcə acınacaqlı amil əhalinin yerli tibbə inanmamasıdır. Məsələn, bankda çalışan 28 yaşlı Amid Rəhimov kimi: "Ürəyimdəki ağrılar məni narahat edirdi və bu üzdən düz 1 il həkimlərin yanına ayaq döydüm. Yoxlayırdılar, ürəyimin sağlam olduğunu deyir və narahatlığın mövsümi dəyişikliklərlə bağlı olduğunu söyləyirdilər. Sonda özüm internetdə tapdım ki, problemim mədə xorasıdır. Onların simptomları çox bənzərdir". Həqiqətən də, tibbi təhsili olmayan insanların müalicəsini internetdə axtardığı bir ölkədə xalqın sağlamlığından danışmaq çətindir.
Psixoloq-konsultant Aliyə Allahyarova deyir: "Əlbəttə ki, həqiqətən də, sağlamlıqlarına diqqət edən, düzgün qidalanan, müntəzəm şəkildə həkimlərə baş çəkən, idmanla məşğul olan insanlar var. Amma təəssüf ki, onların sayı azdır. Başqa qrup insanlar da var: onlar həkimə getməyə, özlərində xəstəlik axtarmağa az qala paranok kimi tələbat hiss edirlər. Bu, fobiyanın bir növü, ölüm qorxusudur. İnsanlarda bu cür halların yaranmasına ailədəki problemlər də yol aça bilər: bəzi insanlar ailələrindən öz xəstəliklərilə, bəzən də uydurma xəstəliklərlə, sanki, gizlənməyə çalışırlar". Bununla yanaşı, sağlamlıqlarına qarşı təəccüblü dərəcədə səhlənkarlıq  nümayiş etdirən, son anadək həkimə müraciət etməyən insanlar da var. "Mən həkimdən nəsə pis bir şey eşidəcəyimdən qorxduğum üçün müayinəyə getmirəm", - deyə 40 yaşlı müəllim Mustafa Rzayev etiraf edir.
Psixoloq deyir ki, sağlamlığına ciddi nəzarət etmək bizim xalq üçün xarakterik hal deyil. Bu, etnik yox, daha çox sosial amildir. Əhalinin əksəriyyəti Qərb ölkələrində təbii sayılan ən elementar vacib normalardan xəbərsizdirlər. Ekspertin fikrincə, sağlam həyat tərzinin təbliği dövlət strategiyasının istiqamətlərindən biri olmalıdır. O, hesab edir ki, insanlarda müntəzəm şəkildə idmanla məşğul olmağa meyilliliyi uşaq yaşlarından yaratmaq lazımdır.
Dövlət siyasəti
Azərbaycanda artıq əhalinin sağlamlıq vəziyyətinin nəzarətdə saxlanılması, xəstəliklərin vaxtında üzə çıxarılması istiqamətində bir sıra tədbirlər görülüb. Bu məqsədlə səhiyyənin prioritet sahələrilə bağlı 9 dövlət proqramı qəbul olunub.
Əhalinin aztəminatlı hissəsinə aid olan ağır xəstəliklərdən əziyyət çəkən insanlara pulsuz dərmanların verilməsi, onların müalicəsinin pulsuz aparılması diqqət mərkəzindədir. Analara və uşaqlara tibbi xidmətin səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində də ardıcıl tədbirlər həyata keçirilir. Hazırda ölkədə 6 perinatal mərkəz var. Ümumilikdə, son 10 ildə, təxminən, 500 tibb ocağında təmir və tikinti işləri aparılıb. Onların, təxminən, 70%-i regionların payına düşür. Bununla yanaşı, regionlarda nəhəng diaqnostika mərkəzləri tikilib və ən müasir avadanlıqlarla təchiz olunub. Belə mərkəzlərdə, demək olar ki, bütün növ xəstəliklərin müalicəsi mümkündür. Artıq həmin bölgənin insanları müalicə üçün paytaxta üz tutmaq məcburiyyətində deyillər. Azərbaycan Prezidentinin sərəncamı ilə təsdiq olunmuş "Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış" İnkişaf Konsepsiyasında səhiyyə sisteminə ayrılan vəsaitin getdikcə artırılmasını, bu vəsaitlərdən rasional istifadəni təmin edəcək mexanizmlərin yaradılması da nəzərdə tutulur və bu, təsadüf deyil.
Bundan başqa, Bakının iri tibb mərkəzlərinin həkimləri tez-tez bölgələrə gedərək, orada müayinələr təşkil edirlər.
Ölkədə onkologiya sahəsi üzrə proqram var. Bu proqram çərçivəsində  lazımi avadanlıqlarla və onkoloq mütəxəssislərlə təmin edilmiş xüsusi mobillər var; onların əsas fəaliyyəti klinikaların və lazımi tibbi inventarın olmadığı bölgələrə yönəlib. Bu işlər döş vəzində getdikcə artan xərçənglə mübarizə çərçivəsində  aparılır.
2014-cü ilin martında Bakı poliklinikalarında "Sağlamlıq ayı" proqramına uyğun olaraq, məcburi tibbi müayinələr həyata keçirilib. Proqram çərçivəsində insanlar pulsuz olaraq analizlər vermək, həkimlərin qəbulunda olmaq imkanı qazanıblar. Bu yaxınlarda isə uşaqların məcburi dispanserləşdirilməsi haqqında qanun qəbul olunub. Proses dövlət tibb ocaqlarında həyata keçiriləcək. Hazırda düzgün qidalanma və sağlam həyat tərzini təbliğ edən ümumi strategiya ilə lazımi normativlərin, idman proqramlarının  işlənib hazırlanması  millətin sağlamlığının təmininə əsaslı şərait yarada bilər.

A policy on spreading the word about a healthy way of life should be prepared in Azerbaijan
Questions of life and death have always concerned mankind and each one of us will inevitably face them. For centuries mankind has asked itself the question: how can we live longer and better and if possible delay that unwanted termination of life? Of course, if you rule out the possibility of an accident that faces all of us, the length and quality of our lives frequently depend on our state of health. Assuming health is the be-all and end-all, it could be said that the health of the nation in general is a strategic indicator of how successful it is.
In a healthy body…
The health of the nation is a multi-layered concept which includes not only the state of health of the individuals that make up our society but also the many criteria that define how we provide this health; not only the physiological but also the psychological factors. That said, some of the indicators of the nation's health are not only concern for health per se, but the eradication of harmful habits and other factors that have a negative influence on our lives (the environment, hazardous and heavy work, and so on) and the promotion of a healthy way of life. After all, at the end of the day, a healthy nation is a potential resource for a country. In other words, you could say that health in general is a sign of the quality of life in a country.
To be honest, a healthy way of life is not a strong point of our fellow-countrymen. In recent years, omnipresent stress, a frantic life style, environment and diet have also had a negative influence on health. Over the past three years the death rate from diseases of the nervous system has doubled in Azerbaijan. As all over the world, cardiovascular diseases take sad precedence, followed strongly by cancerous diseases.
The fact that in the past ten years the average life span in Azerbaijan has increased from 72.3 to 73.8 years is further proof of this. Death from a number of illnesses, including contagious and parasitical diseases and diseases of the endocrine, respiratory and digestive systems, has been eradicated or partially reduced.
On the other hand, unlike the hardy Japanese, whose average lifespan (82 years) is the highest in the world, the people of Azerbaijan (who are, of course, mostly urban dwellers who are more prone to stress and other destructive urban factors) are not very inclined towards either a healthy lifestyle or prompt and regular monitoring of their health like, for example, the Americans. Our traditions have helped form a particular culture of eating - meat and fatty foods - throughout the long working day. Life has changed over the centuries, but dietary traditions haven't, and muscular people have turned into bloated office workers. For this very same reason - the absence of such traditions - unlike, say, the western countries, there are few people who engage in sport for their health's sake and not to acquire a nice figure.
That splendid tradition of regular "check-ups" - voluntary full annual medical reviews - has not yet caught on in our country. There are many reasons for this and one of them is the high cost of services and screening at medical centres.
A certain section of the population, however, visits their doctor on a regular basis - these are usually the employees of government or foreign companies where a regular review is prescribed in their rules. Having medical insurance is also a bonus in a company and these are used regularly. For example, Ellada Kiryakulova, a translator for an oil company, says: "I see my doctor from time to time for a check-up or a screening. Of course, I use my insurance, otherwise I wouldn't have enough money for a full check-up."
A second, also quite important although very distressing factor is people's lack of confidence in local medicine. For example, Amid Rahimov, 28, who works in a bank, complains: "I had been seeing the doctor for a year because I was worried by pain in my heart. They looked at me and told me my heart was fine and put it down to seasonal changes. So I delved deeper on the Internet and found out I had a stomach ulcer, its symptoms are very similar. Actually, it's hard to talk about the nation having sound health when people without any medical education are looking for a cure on the "almighty" Web.
A consultant psychologist, Aliya Allahyarova, makes this comment: "Of course, there are people who watch their health, eat the right things, visit their doctor regularly and engage in sport, but, unfortunately, there aren't many like that. Then there is another group of people who are almost paranoid about going to their doctor and look for something wrong with them. This is a certain type of phobia, a fear of death, and this may be due to problems in the family from which they want to hide behind their own illnesses, which at times are imaginary." Incidentally, there are also people who show an amazing forbearance when it comes to their health, putting off visiting their doctor until the last moment. "I don't want to see my doctor because I'm afraid I'll hear something terrible," Mustafa Rzayev, 40, a teacher, admits.
Although strict monitoring of our own health is not inherent in our nation, this is more of a social factor than an ethnic one. Most of the population are simply not informed about the most elementary vital norms which are considered natural in western countries, a psychologist says. In an expert's opinion, promoting a healthy lifestyle should be one of the areas of government strategy. Encouraging a trend towards regular sport should begin from childhood, the expert believes.
State policy
A number of measures designed to monitor the health of the population and to promptly diagnose chronic illnesses has already been introduced in Azerbaijan. To this end nine state programmes on priority spheres of health have been adopted.
Attention is being focused on providing free medicines and treatment for people on low incomes and those suffering from serious illnesses. Consistent measures have also been taken to improve the quality of medical services for mothers and children, and there are six perinatal centres operating in the country. Overall, repairs and construction work have been carried out at 500 medical establishments in the past 10 years. About 70 per cent of these have been in the regions.
At the same time, large diagnostic centres, which can treat virtually all types of illnesses without the patient needing to go to the capital, have been built in the regions and provided with state-of-the-art equipment. It is not by chance that the Concept for Development "Azerbaijan 2020: outlook on the future", which was endorsed by a decree of the Azerbaijani president, also provides for a dynamic growth in the proportion of funds in GDP allocated for health and the creation of mechanisms ensuring the rational use of such funds.
Doctors from leading medical centres in Baku also frequently carry out on-site visits in some parts of Azerbaijan. For example, there is an oncology programme, as part of which special vans carry vital equipment and oncology specialists. Their work mainly extends to regions where there are no clinics or medical equipment. This work is conducted as part of the fight against the ever-increasing number of cases of breast cancer.
In March this year compulsory medical examinations were introduced at out-patients' hospitals in Baku based on a "Health Month" project. In it one could be screened and see any doctor free of charge.  And a law on free clinical examinations for children was adopted in the country recently. This process will also be carried out at state medical establishments.
And in this case, the general strategy to promote a healthy lifestyle, advertising healthy food with the proper development of standards and monitoring of food products and sports programmes, could contribute to the overall objective of providing a healthy nation.