HİV ƏLEYHİNƏ PEYVƏND?
Rusiyalı alimlər onun yaradılması istiqamətində ilk mərhələni ilin sonunadək başa vuracaqlarını vəd edirlər
Moskvada keçirilən Şərqi Avropada və Mərkəzi Asiyada HİV/ QİÇS məsələləri üzrə IV konfransın iştirakçıları QİÇS-lə mübarizə sahəsində regional strategiyanı müzakirə ediblər. Dünyanın Azərbaycan da daxil olmaqla, 44 ölkəsinin təmsilçiləri regionda QİÇS-in qarşısının alınması işində ən aktual məsələlərdən danışıblar. Konfransın gedişində kifayət qədər intriqa yaradan bəyanatlar da səsləndirilib. Mütəxəssislərin nikbin proqnozlarına aydınlıq gəğtirmək üçün QİÇS-lə mübarizə və profilaktika üzrə Rusiya Federal elmi-metodika mərkəzinin rəhbəri, Rusiya Tibb Elmləri Akademiyasının  akademiki, tibb elmləri doktoru, professor Vadim POKROVSKİYƏ müraciət etdik.
- Rusiya baş nazirinin köməkçisi Gennadi Onişşenko rusiyalı alimlərin ilin sonunadək HİV/ QİÇS-ə qarşı peyvəndin hazırlanması prosesində  birinci mərhələni başa vuracaqlarını bildirib. Yəni, artıq peyvənd vasitəsilə QİÇS-in yayılmasının qarşısını  almaq mümkün olacaq. Lap 70-ci illərdə çiçək xəstəliyində olduğu  kimi...
- HİV-ə qarşı peyvənd hələ ki, klinikayaqədərki sınaq səviyyəsindədir. Bu ilin sonuna onun yaradılması istiqamətində ilk mərhələ  başa çatacaq.  Bu preparatın geniş şəkildə istifadəsinə hələ illər var. Onun həssaslığının yoxlanılmasına daha çox vaxt gedəcək.  Adətən, peyvəndlərin sınaq müddəti 10 ilədək çəkir. Onun, hətta geniş istifadəyə verilməsindən sonra belə, sınaqlar davam  etdiriləcək. Bəzən sınaqlar peyvəndin effektiv olmadığını da üzə çıxarır.
- Konfransda HİV-ə qarşı profilaktikanın Rusiyada və digər ölkələrdəki miqrantlara qarşı daha güclü aparılmasının vacibliyi  vurğulandı. Azərbaycana da HİV-in daxil olmasının yollarından biri miqrasiyadır: söhbət Rusiyada və Ukraynada işləyən şəxslərdən gedir. Rusiyada əmək miqrantları arasında HİV-ə qarşı profilaktikanın aparılmasına dair proqram varmı?
- Bəli, buna ehtiyac var. Rusiya dünyada əmək miqrantlarının ən çox üz tutduğu ölkələr sırasında 2-ci yerdədir. Moskvaya gəlib burada infeksiyaya yoluxanlar da var, xəstə gəlib buradakıları yoluxduranlar da. Vaxtilə miqrantlar arasında HİV epidemiyası ilə mübarizəyə görə məsuliyyəti ölkələr bir-birlərinin üzərinə atırdılar. Vətəndaşları Rusiyaya gedən ölkələr bildirirdilər ki, bu işlə Moskva məşğul olmalıdır, çünki oraya hamı gedib-gəlir. Rusiya isə HİV problemi ilə miqrantların vətənlərində məşğul olunmasını təklif  edirdi. Çünki bir sıra hallarda insanlar Rusiyaya vətənlərində bu xəstəliyə tutularaq gəlirlər. İstənilən halda, bu işdə səyləri birləşdirmək lazımdır. Moskvada, Sankt-Peterburqda və digər şəhərlərdə miqrantların toplaşdığı yerlər var: aeroportlar, vağzallar, müxtəlif idarələr və s. Həmin yerlərdə HİV-ə qarşı profilaktika, onun yayılması və digər məsələlərlə bağlı söhbətlər aparılmalıdır.  Hələlik belə iş aparılmır. Uzun illərdir bu problemlə məşğulam və düşünürəm ki, miqrantlar arasında HİV-ə qarşı profilaktikanı QİÇS, Malyariya və Vərəmlə  Mübarizə üzrə Qlobal Fondun maliyyəsi  hesabına həyata keçirmək olar. Amma bunun üçün 3-4 ölkənin komitə yaratmasına və Qlobal Fonda müvafiq ərizə ilə müraciət etməsinə ehtiyac var. Bu halda fond maliyyələşməni öz üzərinə götürə bilər, bizim işimiz isə miqrantlar arasında HİV-ə qarşı profilaktikanı həyata keçirəcək komanda yaratmaq olar. Təəssüf ki, qloballaşma şəraitində epidemiya çox sürətlə yayılır və qorxuram ki, biz miqrantlarla iş məsələsində gecikək. Rusiyada Voloqoda kimi şəhərlər var ki, oradan Moskvaya işləmək üçün çoxlu sayda insan üz tutur. Biz daxili miqrantlarla da işləməliyik. Bunun üçün dövlət yanaşması və səylərin birləşdirilməsi lazımdır. MDB çərçivəsində HİV-QİÇS-lə mübarizə üzrə bir neçə komitə var. Onların bir neçə iclasında iştirak etmişəm. Hələlik bu komitələrin işi effektiv deyil. Bu məsələdə ilkin işlərə, informasiya mübadiləsinə ehtiyac var. Üstəlik, həmin komitələrin büdcələri də olmalıdır.
- İnsanın ağız suyundan  HİV-ə qarşı yeni ekspress-testə necə yanaşırsınız? İndiyədək test qanda aparılırdı və bu, tamamilə başadüşülən  idi. Amma artıq testi ağız suyunda aparan ölkələrin də sayı getdikcə artır. Halbuki, ÜST hələ bu testin tüpürcəkdə aparılması ilə bağlı mövqeyini müəyyənləşdirməyib...
- Bu cür testə biz də çox etibar etmirik. Ağız suyunun testi çox asandır, onu istənilən vəziyyətdə əldə etmək olur. Məsələn, hansısa mobil qruplar  narkomanlar, seks biznesində çalışanlar arasında yoxlama aparırsa, yaxud insan sadəcə bir neçə dəqiqəliyə poliklinikaya gəlibsə və s. Bu, analiz üçün qan götürülməsindən asandır. Amma tam diaqnozun qoyulması  üçün tüpürcəkdən analiz qəbuledilməzdir. Hələ bu üsulun effektivliyini  tam sübuta yetirmək lazımdır.
- UNAIDS kimi beynəlxalq təşkilatlar 2015-ci ilə kimi  QİÇS-dən ölüm hallarının tam aradan qaldırılmasına çağırış edirlər...
- Bu, hədəfdir və ona doğru hərəkət etmək lazımdır. Amma HİV-in müasir müalicəsi, yəni antiretroviruslu terapiya halında belə, ölüm hallarına rast gəlinir. Hələlik insanda orqanizmi müdafiə edən çoxlu sayda hüceyrənin olduğu bir şəraitdə qəflətən opportunist (immunitetin aşağı düşməsi nəticəsində yaranan xəstəlik - red.) infeksiyanın inkişafa başlamasının səbəbi məlum deyil. Hələ ki, belə hallardan sığortalanmamışıq.
- Bəs  başqa bir iddialı  hədəf - 2030-cu ilə dünyada QİÇS epidemiyasına tam qalib gəlinməsi haqqında deyilənlərə  fikriniz necədir?
- Qeyd etmək lazımdır ki, HİV artıq insan üçün öldürücü təhlükə deyil.  Hələlik bu sahədə dönüş anı baş verməyib, amma epidemiya ciddi müqavimətlə qarşı-qarşıyadır. QİÇS-lə mübarizədə müəyyən uğurlar əldə  olunub. 2030-cu ilə HİV-ə qalib gəlinməsi mümkündür və buna çalışmaq lazımdır.

Российские ученые обещают к концу года завершить первый этап ее создания
Региональную стратегию борьбы со СПИДом обсудили участники прошедшей в Москве IV конференции по вопросам ВИЧ/СПИДа в Восточной Европе и Центральной Азии. Представители  44 стран мира, включая Азербайджан, говорили о наиболее актуальных вопросах противостояния эпидемии СПИДа в регионе. В ходе конференции прозвучали довольно интригующие заявления. Внести ясность в оптимистические прогнозы специалистов мы попросили руководителя Федерального научно-методического центра по профилактике и борьбе со СПИДом ФБУН ЦНИИ эпидемиологии Роспотребнадзора, академика РАМН, доктора медицинских наук, профессора Вадима ПОКРОВСКОГО.
- Помощник главы правительства РФ Геннадий Онищенко заявил, что российские ученые к концу этого года завершат  подготовку вакцины против ВИЧ/СПИДа. То есть уже с помощью вакцинации можно будет свести на нет распространение СПИДа, как это было сделано с оспой в 70-е годы прошлого века…
- Вакцина против ВИЧ пока на уровне доклинических испытаний. К концу этого года  завершится первый этап подготовки вакцины. Пройдет еще немало лет, пока этот препарат начнут применять повсеместно. Понадобятся еще большие испытания препарата на чувствительность, обычно дальнейшие пробы вакцины занимают до 10 лет. Даже после введения препарата в широкое пользование проверка будет продолжаться. Иногда оказывается, что вакцина не- эффективна.
- На конференции была особо отмечена необходимость усиления профилактики ВИЧ среди мигрантов в России и других странах. Одним из путей проникновения ВИЧ в Азербайджан является миграция: через людей, работавших в РФ и Украине. Есть ли у России программа профилактики ВИЧ среди трудовых мигрантов?
-  Да, такая необходимость есть. Россия занимает второе место в мире по потребности в трудовых мигрантах. В Москву приезжают мигранты, которые здесь инфицируются, и, наоборот, прибывают инфицированные мигранты, и тут происходит инфицирование других людей. Было время, когда ответственность за борьбу с эпидемией ВИЧ среди мигрантов страны перекладывали друг на друга. Страны, из которых прибывают мигранты, говорили, что этим должна заниматься Россия, так как туда все едут. Россия предлагала заниматься проблемой ВИЧ в странах - поставщиках мигрантов, так как порой инфицированные у себя на родине мигранты прибывают в Россию. В любом случае тут необходима скоординированная работа, как в России, так и в странах, откуда они приехали. В Москве, Петербурге и других городах есть места, где концентрируются мигранты: аэропорты, вокзалы, различные ведомства и пр. Там надо проводить консультации по профилактике ВИЧ, о путях передачи и пр. Пока такая работа не ведется. Я много лет занимаюсь этой проблемой. Думаю, что работу по профилактике ВИЧ среди мигрантов можно провести на деньги Глобального фонда по борьбе СПИДом, малярией и туберкулезом, но для этого надо, чтобы три-четыре страны создали комитет и подали в Глобальный фонд соответствующую заявку. Глобальный фонд может взять на себя финансирование, а нашей задачей является создание команды, которая будет заниматься профилактикой ВИЧ среди мигрантов. К сожалению, в условиях глобализации эпидемия  очень быстро распространяется, боюсь, что мы можем упустить время в плане работы с мигрантами. В РФ есть города, такие как Вологда, откуда много людей едут в Москву на работу. Мы должны работать также и с внутренними мигрантами. Для этого надо использовать государственное понимание и объединенные усилия. В рамках СНГ существует несколько комитетов по борьбе с ВИЧ/СПИДом. В нескольких заседаниях я участвовал. Пока работа этих комитетов неэффективна. Тут нужны предварительная работа, обмен информацией, и эти комитеты должны иметь свой бюджет.
- Как вы относитесь к новому экспресс-тесту на ВИЧ по слюне человека? До сих пор тестирование проводили по крови, что вполне понятно, но все больше стран начинают использовать простенький тест по слюне. Хотя ВОЗ еще не определился с тестом на ВИЧ по слюне…
- Мы также не совсем доверяем этим тестам. Тест по слюне очень удобен, его можно применить в полевых условиях, дозорных исследованиях. Скажем, когда какие-то мобильные группы проводят проверку среди наркоманов, работников секс-бизнеса или просто человек пришел в поликлинику на несколько минут и пр. Это удобнее, чем брать кровь на анализ. Но как метод определения окончательного диагноза тест по слюне неприемлем. Еще предстоит доказать полную эффективность этого метода.
- Международные организации, такие как UNAIDS, выступили с призывом к 2015 году полностью исключить смертность от СПИДа…
- Это цель, к которой надо стремиться. Но даже при современных методах лечения ВИЧ-инфекции, то есть антиретровирусной терапии, бывают случаи летального исхода. Пока непонятно, почему, когда у человека очень высокое количество клеток, защищающих организм, вдруг развиваются оппортунистические (заболевания, появляющиеся при снижении иммунитета. - Авт.) инфекции. От таких случаев мы пока не гарантированы.
- А как насчет другой амбициозной цели - к 2030 году полностью победить эпидемию СПИДа в мире…
- Надо отметить, что ВИЧ уже не представляет смертельную опасность  для человечества. Пока переломного момента, так сказать, сталинградской битвы с ВИЧ не произошло, но эпидемия столкнулась с мощным сопротивлением. В борьбе со СПИДом достигнуты определенные успехи. Цель - победить ВИЧ к 2030 году - достижима и к этому надо стремиться.
IDEA в ООН
Общественное объединение IDEA (Международный диалог во имя охраны окружающей среды) аккредитовано в Программе ООН по окружающей среде (UNEP) и удостоено статуса наблюдателя при этой организации. Целями UNEP, созданной согласно резолюции Генассамблеи ООН в 1972 году, являются охрана природы и окружающей среды, координирование мер в этом направлении. UNEP, шесть больших региональных офисов которой функционируют в различных странах, является соучредителем Глобального экологического фонда, под ее патронажем ежегодно в мире отмечается Международный день окружающей среды.
Статус наблюдателя при этой организации предоставляет IDEA право участвовать в ежегодных региональных совещаниях UNEP, а также в пленарных заседаниях комитета полного состава во время сессий и совещаний на министерском уровне, направлять письменные отчеты в форме информирующего документа правительствам посредством секретариата UNEP, делать устные обращения во время обсуждений в UNEP и другие права.
Общественное объединение IDEA приступило к деятельности 12 июля 2011 года по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой. Основными задачами организации являются просвещение общественности по вопросам окружающей среды и деятельности в этой сфере, сотрудничество с молодежью, образование в сфере проблем окружающей среды и поиск правильных решений этих проблем. Отметим, что IDEA является основным партнером UNEP по выполнению экологических проектов в Азербайджане.