QƏRBİN VƏ ŞƏRQİN ŞAİRİ
Abbas Səhhət Şərqi Qərblə birləşdirməyə və Azərbaycanı bu yolun kəsişmə nöqtəsinə çevirməyə çalışırdı
Şair və pedaqoq peşəsi bir-birindən ayrılmazdır. Üstəlik, sən maarifpərvər şairsənsə və auditoriyanın bir hissəsini uşaqlar təşkil edirsə, bu, vəhdət daha aydın hiss edilir. Bu il hamımızın uşaqlıq illərimizdən tanıdığımız şair Abbas Səhhətin anadan olmasının 140-cı ildönümü tamam olur.
Uşaq şairi, tərcüməçi, qərbçi
Gələcək şair 1874-cü ildə Şamaxıda, molla ailəsində doğulub. 1901-ci ildə İranda "Müzəffəriyə" məktəbinin tibb şöbəsini bitirən Səhhət Şamaxıya qayıdır və tibb sahəsində çalışmaqdan imtina edir. Oğlunun təhsilinə xeyli pul xərcləmiş molla atasının gözləntilərinin əksinə olaraq, Abbas həkimlikdən imtina edir, yerli məktəblərdə Azərbaycan dilinin tədrisinə başlayır. Abbas əksər uşaq şeirlərini də məhz həmin dövrdə yazır. Onun "Ana və bala", "Ata və oğul", "Yay", "Quşlar", "Tənbəl" və digər şeirləri bizə hələ uşaqlıq illərimizdən yaxşı tanışdır.
Amma Səhhət hər zaman maarifçiliyə daha çox meyil göstərib. O dövrdə Azərbaycanda məktəblərin əksəriyyəti ruhani məktəbi idi və orada yalnız islam və ərəb dili tədris olunurdu. Məktəblərdə nə humanitar fənlər, nə də təbiət elmləri tədris olunurdu.
Səhhət "yeni məktəblər" uğrunda hərəkatın önəmli nümayəndələrindən biri idi. Həmin dövrdə bu cür məktəblərə artıq İran (Persiya) ərazisində rast gəlinirdi. İran o dövrdə burjua inqilabının astanasında idi və orada maarifçilik tendensiyaları güclü idi. Şair professor A.Hüseynzadənin 1906-1907-ci illərdə "Füyuzat" jurnalını buraxan romantik ədəbi qrupuna qoşulur. Səhhət, demək olar ki, Bakıda çıxan bütün jurnal və qəzetlərdə çap olunurdu; o, tərcüməçi şair kimi, azərbaycanlıları rus şair və yazıçılarının (A.S.Puşkin, M.Y.Lermontov, İ.S.Nikitin, S.Y.Nadson, M.Qorki və s.) yaradıcılığı ilə tanış edir, eyni zamanda fransız (V.Hüqo, A.Myusse, S.Pryudos və s.), alman və erməni dillərindən də tərcümələr edirdi.
Sənətşünas Laçın Səmədzadə "R+"a açıqlamasında bildirib ki, Abbas Səhhət bir maarifpərvər kimi, Şərqlə Qərbin yaxınlaşmasının tərəfdarı olub: "Onun Qərb ədəbiyyatının tərcüməsinə və təbliğinə bu qədər vaxt ayırmasının səbəbi də bu idi. Abbas Səhhət dövrün liberal türk burjuaziyası ideyasının təmsilçisi idi". Onun ideyalarında çoxsaylı islam elementlərinə də rast gəlinirdi və bu, şairin İranda yaşaması ilə bağlı idi: "Amma bilavasitə əsərlərində o, ön plana "ümummüsəlman qərbçiliyi" motivlərini çıxarırdı. Onda müəyyən sintez ideyası, mədəniyyətinin qarşılıqlı şəkildə daha da zənginləşməsi arzusu var idi. Çünki Səhhət istər İran, istər rus ədəbiyyatını çox yaxşı bilirdi".
1905-1911-ci illərdə İranda baş vermiş burjua inqilabı Səhhət tərəfindən çox isti qarşılanıb. Şair ən yaxşı şeirlərini bu hadisələrə həsr edib. Həmin şeirlərdə Abbas Səhhət sosial problemlərin, yoxsulluğun köklərini sərt və real şəkildə göstərir, təhsilin yoxluğundan, doqmatizmdən bəhs edirdi.
Maarifpərvər
Şamaxıda Səhhət satirik şair Sabirlə dostlaşır. Onları ümumi maraqlar və baxışlar birləşdirirdi. Bununla yanaşı, Sabir yaşca Abbasdan böyük idi və o, müəllim kimi, Səhhətin biliklərini artırmasına ciddi şəkildə köməklik göstərib. "Ümumiyyətlə, onu Sabirlə çox şey bağlayırdı. Axı, Sabir adi şair yox, həm də müəllim və vaxtilə ölkədə "yeni tipli məktəb"i ilk bitirənlərdən idi. Söhbət satirik şair, məşhur maarifpərvər Seyid Əzim Şirvaninin açdığı məktəbdən gedir", - deyə L.Səmədzadə bildirir. Ənənəvi məktəblərdən fərqli olaraq, bu cür məktəblərdə ümumi təhsil fənləri, o cümlədən Azərbaycan və rus dilləri tədris olunurdu. 1911-ci ildə Sabir özünün kamillik illərində qəflətən dünyasını dəyişdikdə Səhhət dostunun əsərlərini toplayaraq tam həcmdə nəşr etdirir. O, yalnız 1 il sonra özünün şeirlərindən ibarət "Sınıq saz" adlı ilk toplusunu çap edir. Eyni zamanda Abbas Səhhətin rus və Qərbi Avropa şairlərindən tərcümələrin yer aldığı "Qərb günəşi" kitabı da işıq üzü görür. Elə həmin dövrdə onun "Əhmədin qeyrəti" poeması da meydana çıxır. 1916-cı ildə isə Səhhət "Şair, muza və şəhərli" romantik poemasını nəşr etdirir. Sanki Ostrovskinin təqlidi olan "Yoxsulluq eyib deyil" ikipərdəli komediyası, rus şairlərin şeirlərinin tərcüməsindən ibarət "Qərb günəşi" ikicildliyi, "Neft fəvvarəsi" birpərdəli komediyası, "Sınıq saz" şeirlər toplusu Abbas Səhhətin "əl işləri"ndəndir.
Abbas Səhhətin maarifpərvərlik fəaliyyəti çox geniş idi. Onun sağlığında çap olunan kitablarına daxil edilməyən işləri bu gün çoxsaylı jurnallarda, qəzetlərdə, o dövrün dərsliklərində və ayrı-ayrı şəxslərin şəxsi arxivlərində qalmaqdadır. Söhbət əsasən maarifçilik mövzusunda məqalələrdən, Şərq və Qərb nəsrilə, poeziyası və dramaturgiyası ilə bağlı tənqidi oçerklərdən gedir. Hələ 1909-cu ildə Abbas Səhhət M.Mahmudbəyovla birlikdə "Yeni məktəb" və "Türk ədəbiyyatına ilk qədəm" dərsliklərini hazırlayıb.
Avropa, ilk növbədə, rus nəsrini əla bilən Abbas Səhhət eyni zamanda həm də fars poeziyasının ciddi təsiri altında idi. Onun şeirlərinin ədəbi dilinə və metrikasına Hafizin, Sədinin və digər klassiklərin əsərləri öz təsirini göstərmişdi; eyni zamanda Abbas Səhhətin yaradıcılığında türk poeziyasına, onun müasir təmsilçilərinə, Azərbaycan və Türkiyə müəlliflərinə də maraq hiss olunur. A.Səhhətin Şərqlə Qərbi bir-birinə uyğunlaşdırmaq, hər iki mədəni dünyanı birləşdirmək və Azərbaycanı faktiki olaraq, bu yolun kəsişməsinə çevirmək üçün mədəniyyət və biliyi hansı enerji və sözün yaxşı mənasında, fanatizmlə təbliğ etdiyinə heyrətlənməmək mümkün deyil...

ПОЭТ ЗАПАДА И ВОСТОКА
Профессии поэта и педагога неотделимы, особенно если ты выбрал путь поэта-просветителя и если часть твоей аудитории дети. В этом году исполняется 140 лет со дня рождения известного нам всем с детства поэта Аббаса Саххата.
Детский поэт, переводчик, западник
Будущий поэт родился в 1874 году в Шамахе, в семье моллы. Окончив в 1901 году курс медицинского отделения школы "Музаффериййе" в Иране, Саххат возвращается в Шамаху и оставляет медицину. Тогда, вопреки ожиданиям отца- моллы, потратившего немалые деньги на обучение сына, Аббас, вместо того чтобы стать врачом, занялся преподаванием азербайджанского языка в местных школах. Тогда и были написаны большинство его детских стихотворений. Еще со школы нам хорошо знакомы его стихотворения "Мать и дитя", "Отец и сын", "Лето", "Птицы", "Лентяй" и другие. Однако настоящим призванием Саххата было просветительство. В те времена большинство школ в Азербайджане были так называемыми духовными школами, где обучение не выходило за пределы изучения ислама и арабского языка. Гуманитарные науки в них не преподавали, не говоря уже о естественных.
Саххат был одним из известных деятелей движения за "новометодную школу". Подобные школы уже существовали в то время на территории Ирана (Персии). Эта страна на тот момент стояла на пороге буржуазной революции, и в ней были сильны просветительские тенденции. Поэт примкнул к романтической литературной группе профессора А.Гусейнзаде, выпускавшего в 1906-1907 годах журнал "Фэюзат". Саххат публиковался почти во всех журналах и газетах Баку; как поэт-переводчик он знакомил азербайджанцев с произведениями русских поэтов и писателей (А.С.Пушкин, М.Ю.Лермонтов, И.А.Крылов, И.С.Никитин, С.Я.Haдсон, М.Горький и др.), переводил, кроме того, и с французского (В.Гюго, A.Mюссе, С.Прюдом и др.), а также с немецкого и армянского языков.
Как рассказал R+ искусствовед Лачин Самедзаде, как просветитель Саххат был сторонником сближения Востока и Запада. "Именно потому так много времени он отдавал переводам и пропаганде западной литературы, - говорит он. - Поэт был представителем типичных идей либеральной тюркской буржуазии своего времени". В его идеях также много исламского элемента, связанного с пребыванием в Иране. "Однако непосредственно в произведениях он выдвигал на первый план мотивы "общемусульманского западничества, - говорит Самедзаде. - Скорее у него была идея некого синтеза, желания, чтобы обе культуры взаимно обогатились, ведь и сам Саххат хорошо знал как персидскую, так и русскую литературу во всем многообразии". Буржуазная революция, которая произошла в Иране в период с 1905 по 1911 год, была встречена им очень тепло. Ей он посвятил свои лучшие стихотворения, в которых строго и реалистично указывал на корни социальных проблем и нищеты, на отсутствие образования и догматизм.
Просветитель
В Шамахе Саххат сблизился с поэтом-сатириком Сабиром. У них были общие взгляды и интересы, при этом Сабир был старше и как учитель существенно помог самообразованию Саххата. "Его вообще многое связывало с Сабиром, - рассказывает искусствовед. - Сабир ведь был не просто поэтом, но и педагогом и когда-то окончил одну из первых в стране так называемых "школ нового типа", которую открыл известный просветитель, поэт-сатирик Сеид Азим Ширвани". В таких школах, в отличие от традиционных школ, преподавались общеобразовательные предметы, азербайджанский и русский языки. Когда в 1911 году Сабир годы скоропостижно скончался, Саххат подготовил и издал полное собрание сочинений своего друга. И только через год Саххат опубликовал первый сборник собственных стихов "Разбитый саз", а также книгу переводов из русских и западноевропейских поэтов "Западное солнце". Тогда же появилась его поэма "Мужество Ахмеда", а в 1916 году была опубликована романтическая поэма "Поэт, муза и горожанин". Его перу принадлежат комедия в двух действиях "Бедность не порок" - своего рода подражание Островскому, "Западное солнце" - сборник переводов стихотворений русских писателей, выпущенный в двух томах, одноактная комедия "Нефтяной фонтан", сборник стихов "Разбитый саз".
Просветительская деятельность Саххата сегодня не поддается всеобъемлющему перечислению. Работы Аббаса Саххата, не вошедшие в книги, изданные им при жизни, до сих пор остаются рассеянными в многочисленных журналах, газетах и учебниках его времени, а также в частных руках. В основном это статьи на просветительские темы, критические очерки о восточной и европейской прозе, поэзии и драматургии. Еще в 1909 году в соавторстве с М.Махмудбековым он подготовил учебники "Новая школа" и "Первый шаг к тюркской литературе".
Прекрасно разбираясь в европейской, в первую очередь в российской, прозе, он вместе с тем находился под сильнейшим влиянием персидской поэзии. На литературный язык Аббаса Саххата оказали влияние произведения Хафиза, Саади и других классиков; в то же время в творчестве Аббаса Саххата заметен и интерес к турецкой поэзии его современников, азербайджанских и турецких авторов. Сегодня поражают та энергия, тот, в положительном смысле, фанатизм, с каким Аббас Саххат проповедовал культуру и знания, пытаясь свести Восток с Западом, взаимно обогатить оба культурных мира и фактически сделать Азербайджан перекрестком двух цивилизаций. Аббас Саххат скончался 11 июля 1918 года в Гяндже.