QƏRBİN VƏ ŞƏRQİN ŞAİRİ
Abbas Səhhət Şərqi Qərblə birləşdirməyə və Azərbaycanı bu yolun kəsişmə nöqtəsinə çevirməyə çalışırdı
Şair və pedaqoq peşəsi bir-birindən ayrılmazdır. Üstəlik, sən maarifpərvər şairsənsə və auditoriyanın bir hissəsini uşaqlar təşkil edirsə, bu, vəhdət daha aydın hiss edilir. Bu il hamımızın uşaqlıq illərimizdən tanıdığımız şair Abbas Səhhətin anadan olmasının 140-cı ildönümü tamam olur.
Uşaq şairi, tərcüməçi, qərbçi
Gələcək şair 1874-cü ildə Şamaxıda, molla ailəsində doğulub. 1901-ci ildə İranda "Müzəffəriyə" məktəbinin tibb şöbəsini bitirən Səhhət Şamaxıya qayıdır və tibb sahəsində çalışmaqdan imtina edir. Oğlunun təhsilinə xeyli pul xərcləmiş molla atasının gözləntilərinin əksinə olaraq, Abbas həkimlikdən imtina edir, yerli məktəblərdə Azərbaycan dilinin tədrisinə başlayır. Abbas əksər uşaq şeirlərini də məhz həmin dövrdə yazır. Onun "Ana və bala", "Ata və oğul", "Yay", "Quşlar", "Tənbəl" və digər şeirləri bizə hələ uşaqlıq illərimizdən yaxşı tanışdır.
Amma Səhhət hər zaman maarifçiliyə daha çox meyil göstərib. O dövrdə Azərbaycanda məktəblərin əksəriyyəti ruhani məktəbi idi və orada yalnız islam və ərəb dili tədris olunurdu. Məktəblərdə nə humanitar fənlər, nə də təbiət elmləri tədris olunurdu.
Səhhət "yeni məktəblər" uğrunda hərəkatın önəmli nümayəndələrindən biri idi. Həmin dövrdə bu cür məktəblərə artıq İran (Persiya) ərazisində rast gəlinirdi. İran o dövrdə burjua inqilabının astanasında idi və orada maarifçilik tendensiyaları güclü idi. Şair professor A.Hüseynzadənin 1906-1907-ci illərdə "Füyuzat" jurnalını buraxan romantik ədəbi qrupuna qoşulur. Səhhət, demək olar ki, Bakıda çıxan bütün jurnal və qəzetlərdə çap olunurdu; o, tərcüməçi şair kimi, azərbaycanlıları rus şair və yazıçılarının (A.S.Puşkin, M.Y.Lermontov, İ.S.Nikitin, S.Y.Nadson, M.Qorki və s.) yaradıcılığı ilə tanış edir, eyni zamanda fransız (V.Hüqo, A.Myusse, S.Pryudos və s.), alman və erməni dillərindən də tərcümələr edirdi.
Sənətşünas Laçın Səmədzadə "R+"a açıqlamasında bildirib ki, Abbas Səhhət bir maarifpərvər kimi, Şərqlə Qərbin yaxınlaşmasının tərəfdarı olub: "Onun Qərb ədəbiyyatının tərcüməsinə və təbliğinə bu qədər vaxt ayırmasının səbəbi də bu idi. Abbas Səhhət dövrün liberal türk burjuaziyası ideyasının təmsilçisi idi". Onun ideyalarında çoxsaylı islam elementlərinə də rast gəlinirdi və bu, şairin İranda yaşaması ilə bağlı idi: "Amma bilavasitə əsərlərində o, ön plana "ümummüsəlman qərbçiliyi" motivlərini çıxarırdı. Onda müəyyən sintez ideyası, mədəniyyətinin qarşılıqlı şəkildə daha da zənginləşməsi arzusu var idi. Çünki Səhhət istər İran, istər rus ədəbiyyatını çox yaxşı bilirdi".
1905-1911-ci illərdə İranda baş vermiş burjua inqilabı Səhhət tərəfindən çox isti qarşılanıb. Şair ən yaxşı şeirlərini bu hadisələrə həsr edib. Həmin şeirlərdə Abbas Səhhət sosial problemlərin, yoxsulluğun köklərini sərt və real şəkildə göstərir, təhsilin yoxluğundan, doqmatizmdən bəhs edirdi.
Maarifpərvər
Şamaxıda Səhhət satirik şair Sabirlə dostlaşır. Onları ümumi maraqlar və baxışlar birləşdirirdi. Bununla yanaşı, Sabir yaşca Abbasdan böyük idi və o, müəllim kimi, Səhhətin biliklərini artırmasına ciddi şəkildə köməklik göstərib. "Ümumiyyətlə, onu Sabirlə çox şey bağlayırdı. Axı, Sabir adi şair yox, həm də müəllim və vaxtilə ölkədə "yeni tipli məktəb"i ilk bitirənlərdən idi. Söhbət satirik şair, məşhur maarifpərvər Seyid Əzim Şirvaninin açdığı məktəbdən gedir", - deyə L.Səmədzadə bildirir. Ənənəvi məktəblərdən fərqli olaraq, bu cür məktəblərdə ümumi təhsil fənləri, o cümlədən Azərbaycan və rus dilləri tədris olunurdu. 1911-ci ildə Sabir özünün kamillik illərində qəflətən dünyasını dəyişdikdə Səhhət dostunun əsərlərini toplayaraq tam həcmdə nəşr etdirir. O, yalnız 1 il sonra özünün şeirlərindən ibarət "Sınıq saz" adlı ilk toplusunu çap edir. Eyni zamanda Abbas Səhhətin rus və Qərbi Avropa şairlərindən tərcümələrin yer aldığı "Qərb günəşi" kitabı da işıq üzü görür. Elə həmin dövrdə onun "Əhmədin qeyrəti" poeması da meydana çıxır. 1916-cı ildə isə Səhhət "Şair, muza və şəhərli" romantik poemasını nəşr etdirir. Sanki Ostrovskinin təqlidi olan "Yoxsulluq eyib deyil" ikipərdəli komediyası, rus şairlərin şeirlərinin tərcüməsindən ibarət "Qərb günəşi" ikicildliyi, "Neft fəvvarəsi" birpərdəli komediyası, "Sınıq saz" şeirlər toplusu Abbas Səhhətin "əl işləri"ndəndir.
Abbas Səhhətin maarifpərvərlik fəaliyyəti çox geniş idi. Onun sağlığında çap olunan kitablarına daxil edilməyən işləri bu gün çoxsaylı jurnallarda, qəzetlərdə, o dövrün dərsliklərində və ayrı-ayrı şəxslərin şəxsi arxivlərində qalmaqdadır. Söhbət əsasən maarifçilik mövzusunda məqalələrdən, Şərq və Qərb nəsrilə, poeziyası və dramaturgiyası ilə bağlı tənqidi oçerklərdən gedir. Hələ 1909-cu ildə Abbas Səhhət M.Mahmudbəyovla birlikdə "Yeni məktəb" və "Türk ədəbiyyatına ilk qədəm" dərsliklərini hazırlayıb.
Avropa, ilk növbədə, rus nəsrini əla bilən Abbas Səhhət eyni zamanda həm də fars poeziyasının ciddi təsiri altında idi. Onun şeirlərinin ədəbi dilinə və metrikasına Hafizin, Sədinin və digər klassiklərin əsərləri öz təsirini göstərmişdi; eyni zamanda Abbas Səhhətin yaradıcılığında türk poeziyasına, onun müasir təmsilçilərinə, Azərbaycan və Türkiyə müəlliflərinə də maraq hiss olunur. A.Səhhətin Şərqlə Qərbi bir-birinə uyğunlaşdırmaq, hər iki mədəni dünyanı birləşdirmək və Azərbaycanı faktiki olaraq, bu yolun kəsişməsinə çevirmək üçün mədəniyyət və biliyi hansı enerji və sözün yaxşı mənasında, fanatizmlə təbliğ etdiyinə heyrətlənməmək mümkün deyil...

A POET OF WEST AND EAST
The professions of poet and teacher are inseparable, especially if you have chosen the path of a poet and an enlightener and if children are part of your audience. This year marks the 140th anniversary of the birth of the poet Abbas Sahhat, whom we have all known since our childhood.
Children's poet, translator and Occidentalist
The future poet was born in Samaxi in 1874 into the family of a cleric. After attending a course at the medical department of the "Muzaffariya" school in Iran in 1901, Sahhat returned to Samaxi and gave up medicine. At the time, despite the expectations of his father, who had spent a lot of money on his son's education, Abbas, instead of becoming a doctor, took up teaching the Azeri language in local schools. Most of his children's poems were written at that time. His poems "Mother and Child", "Father and Son", "Summer", "Birds", "Lazybones" and others are familiar to us since our schooldays.
However, Sahhat's real vocation was enlightenment. In those days most schools in Azerbaijan were so-called spiritual schools where education did not go beyond the teaching of Islam and the Arabic language. Humanitarian sciences were not on the curriculum, never mind social sciences. Sahhat was one of the prominent figures of the movement for the "new-method" school. Such schools already existed in Iran (Persia). At the time this country stood on the threshold of a bourgeois revolution and trends towards enlightenment were strong there. The poet joined the romantic literature group of Professor A. Huseynzada, who published the "Fuyuzat" magazine in 1906-1907. Sahhat's work was published in almost all the magazines and newspapers in Baku; as a poet and translator he introduced the people of Azerbaijan to the works of Russian poets and writers (A.S. Pushkin, M.Yu. Lermontov, I.A. Krylov, I.S. Nikitin, S.Ya. Nadson, M. Gorkiy and others) and also translated from the French (V. Hugo, A. Musset, S. Prudhomme, etc) and from German and Armenian.
As the arts critic Lacin Samadzada told R+, as an enlightener Sahhat was an advocate of the binding of East and West. "That was why he devoted so much time to the translation and promotion of western literature," he says. "The poet conveyed the typical ideas of the liberal Turkic bourgeoisie of that time. There is also a great deal of the Islamic element linked with his time in Iran in his ideas. However, in his works he gave prominence to the themes of 'all-Muslim westernization'," Samadzada says. "If anything, he had this idea of a kind of synthesis, a desire that both cultures should become mutually enriched; after all, Sahhat had a good knowledge of both Persian and Russian literature in all its variety."
He received the bourgeois revolution which took place in Iran from 1905 to 1911 very warmly. He devoted his best poetry to it, in which he pointed rigidly and realistically to the roots of social problems and poverty, the lack of education and dogmatism.
The enlightener
In Samaxi Sahhat got to know the poet and satirist Sabir. They had common views and interests: Sabir was older and as a teacher he was a substantial help to Sahhat in his self-education. "There was a lot that linked him with Sabir," the critic says. "After all, Sabir was not just a poet, but also a teacher and at one time he attended one of the first 'new-type schools' in the country which was opened by the well-known poet and satirist Seid Azim Sirvani." Unlike traditional schools these taught general-educational subjects and the Azeri and Russian languages. When Sabir died suddenly in his twilight years in 1911 Sahhat was preparing and published the complete works of his friend. And it was just a year later that Sahhat published the first collection of his own verse "Broken Saz", as well as a book of translations from Russian and West European poets "The Sun of the West". His poem "Ahmad's Courage" also appeared at that time, and in 1916 his romantic poem "The poet, the muse and the townsman" was published. He also wrote a comedy in two acts "Poverty is not a vice", a kind of send-up of Ostrovskiy, "The Sun of the West" - a collection of the translations of poetry by Russian writers, published in two volumes, a one-act comedy "The Oil Gusher", and a collection of verse "Broken Saz".
Sahhat's work in educational awareness is not as widely known as it should be today. Many works which did not find their way into books that were published in his lifetime remain scattered in numerous magazines, newspapers and textbooks of his time, and also in private hands. These are mainly articles on enlightenment, critical sketches about eastern and European literature, poetry and drama. Back in 1909, with M. Mahmudbayov, he prepared the textbooks "New School" and "A First Step to Turkic Literature". Possessing a fine knowledge of European and, especially, Russian literature, he was also greatly influenced by Persian poetry. The works of Hafiz, Saadi, Nizami and other classicists influenced Abbas Sahhat's literary language and poetic metre; at the same time, an interest in the Turkish poetry of his contemporaries, Azerbaijani and Turkish authors, can be detected in Sahhat's work.
Today, one is struck by the energy and - in a positive sense - fanaticism with which Abbas Sahhat taught culture and knowledge, tried to bring East and West closer together, to mutually enrich both cultural worlds and virtually make Azerbaijan the crossroads on this path.