Çərşənbə axşamı, 08:11
Kasıblara dövlət, xeyriyyə təşkilatları necə yardım göstərir və adi insanlar bunu necə edə bilərlər?
Azərbaycanda əhalinin yoxsul təbəqəsinə yardım edilməsinə istiqamətlənmiş bir sıra layihələr həyata keçirilir. Belə ki, ötən ildən ənənəvi ünvanlı sosial yardıma (ÜSY) alternativ kimi ölkədə "Özünədəstək" proqramı fəaliyyət göstərir. Bu proqramda iştirak edən ailələrə, onlara təyin olunmuş ünvanlı sosial yardımın illik həcmi verilir. Bundan sonra, proqram iştirakçıları əldə etdikləri vəsaitləri kiçik təsərrüfatların yaradılmasına yönəldirlər.  Layihənin məqsədi - kasıb ailələrin yardımdan asılılığını aradan qaldırmaq üçün şəraitin yaradılmasından ibarətdir.  Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin məlumatına görə, bu gün layihəyə cəlb olunan ailələrin 90%-i artıq əldə edilən vəsaitlərdən gəlir götürməyə başlayıblar.
Nazirlər Kabinetinin 2014-cü ilin birinci yarısının sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş geniş iclasında əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Səlim Müslümovun məlumat verdiyi kimi, bu dövrdə respublika üzrə, orta hesabla, 128 min ailənin 560 min nəfər üzvünə ünvanlı sosial yardım verilib. Ölkə bu sistemə 2006-cı ildə keçib, ÜSY-nin məbləği isə ailənin orta aylıq gəliri ilə hər bir ailə üzvü üçün ehtiyac meyarının məcmusu arasında yaranan fərq məbləğində hesablanır. Ünvanlı sosial yardımın bir ailəyə düşən orta aylıq məbləği 133 manatdır, son bir ildə 10,5% artıb.
Aztəminatlılar
Bu  bir faktdır  ki, aztəminatlılar hər yerdə var, bütün ölkələrdə, hətta ən inkişaf etmişlərində belə. Bu siyahıda  Azərbaycan da istisna deyil. Bəzilərinin yoxsulluq vəziyyətinin dövlət strukturlarında qeydə alınması üçün sənədləri yoxdur. Ölkəmizdə "yoxsulluq" hansı xarakter daşıyır və necə yardım göstərmək olar və lazımdır?
Kolesnikovların ailəsində kişi yoxdur. 48 yaşlı Olqanın həyat yoldaşı 15 il əvvəl pul qazanmaq üçün Rusiyaya gedib və geri qayıtmayıb. Bütün bu illər ərzində ailə daimi gəlirdən məhrum olub. "Əvvəlcə anam mənzilləri yığışdırardı və alış-veriş edərdi, amma indi o, xəstədir və işləyə bilmir. Biz onun pensiyasının hesabına yaşayırıq", - deyə Olqa (anası Zinaidanın 75 yaşı var) danışır. Anasının təqaüdü yeganə gəlir yeri deyil: Olqanın 26 yaşlı qızı Diana Kolesnikova  II qrup əlilidir. Buna görə isə 20 manat alır.  "Diana orta məktəbi bitirib. Lakin onun təhsili, bununla da, yekunlaşıb. Görmə qabiliyyəti çox zəifdir. Xırda işlərlə, məsələn, tikişlə məşğul ola bilmir", - deyə Olqa bildirir.
Olqa özü də işə düzələ bilmir. Birincisi, Azərbaycan dilini bilmir və günahkar ancaq özünü görür. İkincisi, anasını və qızını tək qoya bilmir. Beləcə, ailə yaşamaq üçün minimum vəsaitlərin ümidinə qalıb. Onlara kömək edə biləcək qohum və tanışları da yoxdur. Qış vaxtı mənzili qızdırmaq imkanı olmadıqları üçün qaz plitəsinin yanında qızınmalı olurlar. Yeganə ümid yerləri- keşiş və rahibələrdir. Kilsəyə getmək imkanları olmamasına baxmayaraq,ailə dindardır, müntəzəm şəkildə onlarla ünsiyyətdə olurlar. "Kilsədən rahibələr tez-tez bizə gəlirlər. Ərzaq gətirirlər. Bu yaxınlarda su üçün elektrik qazanı qoydular", - deyə olqa bildirir.
Lamiyə Qurbanova (ad və soyad dəyişdirilib) taxtadan olan evi yandıqdan sonra, evsiz qalıb. Qadın həm sənədsiz, həm də pulsuzdur. İndi küçədə yaşayır, amma dövlət qayğısına müraciət etmək istəmir. Onun sözlərinə görə, inanmır ki, ona nə ilə isə köməklik göstərə bilərlər. Pul da qəbul etmir və şəhər camaatının ona verdiyi ərzaq və paltarlarla birtəhər dolanır.
Ümumilikdə, yoxsulların məscid, kilsə və  bir sıra xeyriyyə təşkilatlarının köməyinə ümid etmələri qalır.
Dövlətdən savayı
"Bizim forum heç yerdə qeydiyyatdan keçməyib. Bütün iştirakçılar tamamilə könüllü əsasda fəaliyyət göstərir", - deyə "umid.az" xeyriyyə forumunun moderatoru Pərvinə Quliyeva bildirib. "Olur ki, kim isə ehtiyacı olan ailələr haqda eşidir.  xeyriyyə fondlarından sui-istifadə meyillərinin olmaması üçün bütün informasiya ehmalca yoxlanılır. Yeri gəlmişkən, deyək ki, forum hər hansı bir dövlət strukturu ilə bağlı deyil. Bizim köməyə ehtiyacı olanlara yardım edəcək, hansı quruma müraciət etmək, hansı prosedurları keçmək lazım olduğunu deyə bilən hüquqşünasımız var. Misal üçün, bu yaxınlarda biz əlil arabalarının alınması üçün əlillərə yardım etdik. Bizə pensiyanın qanuniləşdirilməsi, itirilmiş pensiya kitabçalarınıın bərpa olunmasına yardım üçün müraciət etmişdilər. Lakin təəssüflər olsun ki, bu məsələləri həll etmək üçün bizim səlahiyyətimiz çatmır.  Çünki Pensiya Fondu sənədləri və ya pulları ancaq qohumlara verə bilər. Bizim isə müvafiq sənədlərimiz yoxdur", - deyə Pərvinə Quliyeva açıqlama verib.
Əlbəttə ki, forumun işinə yardım edən dövlət təşkilatları var.  "Yoxsullar üçün vəsaitlərin toplanılması üçün biz xeyriyyə konserti verdik, - forumun moderatoru danışır. - Teatr Xadimləri İttifaqı bunun üçün bizə pulsuz yer verdi. Və yaxud məsələn, bizə kasıb ailələrdən olan uşaqlar üçün sirkə pulsuz biletlər verildi".
Pərvinə xanımın şəxsi statistikasına görə, qadınlar - ehtiyac içində olanların sosial cəhətdən daha az müdafiə olunanlarıdır. "İşi olmayan kişi, heç olmasa, yük daşıya bilər. -Qadınların gücü ağır fiziki işdə məhduddur".  Qadınlar kömək üçün çox müraciət edirlər: onların böyük əksəriyyətini ailəsi tərk edib, maddi təminatsız qalıblar, üstəlik himayələrində uşaqlar var. Elə qadınlar var ki,həyat yoldaşları əlildir, onlar ailələrini saxlamağa məcburdurlar.
Ehtiyacı olanı doydurmaq
"Azərbaycanı daha yaxşı edək!" xeyriyyə qrupunun yaradıcısı və rəhbəri Nigar Şalikova da deyir ki, onun qrupu ancaq könüllülərdən ibarətdir və könüllülərin vəsaitləri hesabına mövcuddur. "Biz ehtiyacı olanlar haqda məlumat alırıq və onlar üçün vəsaitlərin toplanmasına başlayırıq. Bacardığımız qədər - pul, geyim, müalicə - kimə isə lazımdırsa", - deyə Nigar xanım danışır.
Bir neçə ay bundan qabaq, bütün könüllü xeyriyyə təşkilatları üçün özünəməxsus fəaliyyət arenası kimi xidmət edən "Facebook" sosial şəbəkəsində  Qriqori Aleksandroviç adlı yaşlı kişi haqda məlumat yazılmışdı. O,  kələkbaz insanların sayəsində küçədə pulsuz qalmışdı. "Onun qanqrenası var idi,  xəstəxanaya yerləşdirdik, - deyə, Nigar xanım danışır, - sonra onun üçün sənəd düzəltməyə çalışdıq. Ən son nəticədə isə  onun qohumlarının razılığına nail ola bildik və o, ailəsinə qayıtdı". Bu, yeganə hal deyil. Könüllünün sözlərinə görə, hazırda evsiz qalan yaşlı qadına kömək etmək istəyirlər.
Qeyd edək ki, xeyriyyə təşkilatına rəsmi statusun verilməsi prosesi son dərəcə çətindir: "Təşkilatın Ədliyyə Nazirliyində qeydiyyatdan keçməsi üçün hesabında kifayət qədər iri məbləğin olması tələb edilir. Bizim isə hələ ki, buna imkanımız yoxdur". Amma iş yerində saymır. Bir çox qərb ölkələrinin nümunəsinə əsasən təşkilat "Saxlanılmış yemək" adlı xeyriyyə layihəsini hazırlayır. Layihənin mahiyyəti ondan ibarətdir ki, istənilən kəs kafedə oturub, öz hesabını ödəyərkən, evsiz biri üçün də hər hansı bir yeməyin pulunu ödəyə bilər. "Düzdür, hələlik biz ancaq bir kafe ilə razılığa gələ bilmişik. Amma ümid edirəm ki, onların sayı gələcəkdə artacaq", - deyə Nigar xanım bölüşüb.
Aydındır ki, rəhmdil insanların yalnız istək və arzuları ilə bütün məzlumlara kömək etmək olmaz. Ona görə də xeyriyyəçilik haqda qanunun qəbul edilməsinə ehtiyac var. Arzu edən şəxslərdən müəyyən məbləğin köçürüləcəyi xüsusi xeyriyyə fondlarının olması, başlıcası isə onların xərclənməsində şəffaflıq və nəzarətin təmin edilməsi, xeyrixah, amma pərakəndə xeyriyyə aksiyalarını daha ciddi sistemli şəkil almasına yardım edərdi.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin mətbuat xidmətindən "R+" verilən məlumata görə, dövlət tərəfindən yoxsul ailələr və işsizlər yardım ala bilərdilər. Bunun üçün rəsmi şəkildə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinə müraciət etmək lazımdır. "Kasıb insanların bizə müraciətindən sonra, onların sorğularını nəzərdən keçiririk və onları bir çox amillərə görə qiymətləndiririk:  ailənin neçə üzvü var, onlar işləyirlərmi və bir il ərzində təyin edilmiş müavinəti ödəyirik", - deyə o, şərh edib.
Orta hesabla, hər adama 23 manat düşür. Dörd - beş nəfərlik ailəyə, təxminən, 100-110 manat düşür.
Yaxşılıq eləmək, həqiqətən, çətin deyil. Və hər birimiz bunu dövlətə və ya xeyriyyə təşkilatına baxmadan edə bilərik. Sadəcə bağışlayın. Bu bumeranq kimidir: "Sənin etdiyin elə sənə qayıdacaq".

BOOMERANG OF KINDNESS
A number of projects to help the poverty-stricken strata of the population are being implemented in Azerbaijan. So, since last year the "Self-Help" programme has been operating as an alternative to the traditionally targeted social assistance (ASP). The families taking part in it are allocated a certain amount of targeted social assistance; after receiving this financial assistance the participants in the programme are directed towards setting up of small holdings. The aim of the project is to create conditions for the needy, so that their dependence on benefits is eliminated. According the data of the Ministry of Labour and Social Protection, today 90 per cent of the families involved in the project have already started to receive profits from the financial subsidy received.
At the expanded sitting of the Cabinet of Ministers of Azerbaijan on the outcome of socio-economic development for the first half year of 2014, the minister of labour and social security, Salim Muslimov, reported that a total of 128,000 families accounting for approximately 560,000 people in Azerbaijan are receiving the targeted social assistance. The country went over to this system in 2006, and the extent of social assistance is determined, proceeding from the "criterion of need" and the size of the family's per capita income. The average monthly amount of targeted social assistance received in Azerbaijan is 133 manats, increasing by 10.7 per cent over the past year.
Those who have fallen on hard times
So, it turns out that there are needy people everywhere, in all countries, even in highly developed ones, and Azerbaijan is no exception. In some countries there are no documents in which they can register their destitute situation in the state structures. What is the nature of the "poverty-stricken" in our country and how can they be helped, what needs to be done to help them?
There are no men in the Kolesnikov family. Olga's 48-year-old husband left to earn money in Russia 15 years ago and has not returned. Throughout these years the family has been left without a steady income. To begin with, my mother would work as cleaner in people's flats and do shopping for them, the daughter Olga tells us (her mother, Zinaida, is 75), but now she is not well and unable to work, so we live off her pension." The mother's pension is not their only income. Olga's daughter, 26-year-old Diana Kolesnikova, is a group-2 disabled person, for which she receives a pension of 20 manats. "Diana finished secondary school, but her education ended there. She has very poor eyesight, which does not allow her to do fine work like sewing, for example, Olga says.
Olga herself cannot find a job either, firstly because she does not speak Azeri, for which only she is to blame, and secondly, because she cannot leave her mother and daughter alone. So, the family is left with a minimal means of existence; the Kolesnikovs do not have relatives or friends who could help them. In the cold winter months they could not afford to heat their flat and had to keep warm around the gas oven.
Their only hope is help from the priest and the nuns from the church. The family are believers and, even though they do not have any opportunity to go to church, they are regularly in contact with devotees there. "The nuns frequently come and see us and bring us food," she tells us. "Recently they put in an electric water heater."
Lamiya Qurbanova (the name and surname have been changed) found herself homeless after the wooden house in which she lived burned down. The woman was left without documents and any means of existence. Now she is living on the street, but does not want to turn to the state care bodies because, she says, she does not believe that they will help her. She also refuses to receive money and lives on donations of food and clothing from citizens.
On the whole, all that remains for those who have fallen on hard times is to count on help from the mosques, churches and a number of charities functioning exclusively on a voluntary basis.
Besides the state
"Our forum is not registered anywhere," the supervisor of the charity forum umid.az, Parvina Quliyeva, tells us. "All those participating are working exclusively on a voluntary basis. Someone happens to hear about destitute families; we learn about them thanks to 'sarafan' radio." True, all the information is thoroughly checked, so that there are no claims of abuse of the "charity's funds".
In short, the forum is not linked to any state structures. "We have a solicitor who can help us, who suggests how poverty-stricken people can be assisted and what procedures need to be undertaken in a given instance," says Parvina Quliyeva. "For example, we recently helped disabled people to get wheelchairs. People have also turned to us for help applying for pensions and replacing pension books that have been lost. But unfortunately we do not have the powers to resolve these issues ourselves, because the Pension Fund can only issue documents or money to the relatives, but we do not have the appropriate documents." Naturally, there are state organisations that assist the work of the forum. "We gave a charity concert to collect money for the needy, the forum's supervisor recounts. "The Union of Theatrical Artistes provided us with its premises free of charge. Or, for example, we were allocated free tickets to the circus for the children of poverty-stricken families."
According to Parvina xanim's own personal statistics, women belong to the category of those who have fallen on hard times that are the least protected. "Men who do not have a job can at least go out and work as labourers loading sacks," she thinks. "But women are frequently limited when it comes to heavy physical jobs. Applications for help most frequently come mainly from women whose husbands have abandoned them and their children, leaving them without any financial support, widows and women with disabled husbands who have been forced to support the family.
Feeding the poverty-stricken
Nigar Salikova, the creator and head of the "We shall make Azerbaijan a better place" charity group, says that her group consists solely of volunteers and exists on account of the money collected by volunteers. "We receive information about destitute people and begin to collect money for them, help in any way we can - with money, clothing, medicines, if they are needed," Nigar xanim recounts.
A few months ago, information about an elderly man, Grigoriy Alexandrovich, appeared on the Facebook social networking site which serves as a kind of arena for the activity of all the voluntary charity organisations; after being swindled he found himself homeless, without money and possessions. "He was suffering from gangrene so we managed to get him into a hospital," Nigar xanim says. "Then we tried to get some documents for him, but as a result we managed to get his family to agree to take him in." This is not the only case of this type. The volunteers have told me that at this moment they are trying to help an elderly woman who is also homeless.
It should be noted that it is rather difficult for charities to acquire official status. "When registering the organisation at the Ministry of Justice, we are required to have quite a large sum of money in our account, which we cannot manage for the moment." But the work on the spot is ongoing. Following the example of many Western countries, the organisation is launching the "The Suspended Goods" charitable project. The project boils down to people buying an extra dish for a homeless person when they go to a caf? for a coffee. True, we have only managed to come to an agreement with one caf? so far," Nigar xanim tells us, "but I am hopeful that the number will grow in the future."
It is understandable that all the destitute people cannot be helped, even with the best will in the world and the existence of soft-hearted people. This is why a law needs to be passed on charity operations. The existence of a special charity fund, into which definite donations could be paid by willing donors, would mainly ensure transparency and the monitoring of the way these donations are expended and would help put the well-meaning but uncoordinated charity actions on more serious rails.
The head of the Ministry of Labour's press service, Asaf Aliyev, reported to Regionplus that in order for families that had fallen on hard times and the unemployed to receive benefits, an official application has to be made to the Ministry of Labour and Social Protection. "After needy citizens have applied to us, we will examine the request and assess it, taking into account numerous factors such as how many members of the family there are, whether they are working and if we have been paying out benefits for a year," he commented. Aliyev said that on average 23 manats per person were being paid out. For a family of four or five that would be approximately 100-110 manats.
In actual fact, it is not difficult to do a good deed. Each of us is in a position to do it without turning to the state and charities. Simply go and make a donation. It's like a boomerang: "You will get something back for what you have done."