Türkiyə köklü dəyişikliklər astanasında
Türkiyədə növbəti prezident seçkisinə lap az qalır və o, statusuna görə, indiyədək keçirilmiş prezident seçkilərindən fərqlənəcək. Ölkə tarixində ilk dəfə olaraq, prezident qanunverici orqan tərəfindən yox, ümumxalq səsverməsi yolu ilə seçiləcək. Türkiyə Konstitusiyasına müvafiq dəyişiklik 6 il əvvəl edilib. Dövlət başçısı postu uğrunda mübarizə 3 namizəd arasında gedəcək.
Türkiyənin əsas müxalif qüvvələri olan Cümhuriyyət Xalq Partiyası (CXP) ilə Millətçi Hərəkat Partiyası (MHP) seçkiyə birgə qatılmaq qərarı verib və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının sabiq rəhbəri Ekmələddin İhsanoğlunu vahid namizəd seçiblər. Kürdpərəst Xalqların Demokratik Partiyasının (XDP) prezidentliyə namizədi isə onun liderlərindən olan Səlahəddin Dəmirdaşdır.
Hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasına (ƏİP) gəlincə, onun seçkiyə hansı namizədlə gedəcəyi məsələsi ətrafında intriqa düz iyuladək davam edib. Hərçənd, intriqalıq bir şey yox idi. "Axı, biz hamımız namizədimizin adını dəqiq bilirik", - deyə bir neçə gün əvvəl ƏİP-in yaradıcılarından biri, baş nazirin müavini Bülənt Arınç bildirmişdi.  Bu üzdən, ƏİP-in prezidentliyə namizədinin Rəcəb Tayyib Ərdoğan olduğunu açıqladığı zaman  heç kəsi təəccübləndirməmişdi.
Hakimiyyət
R.T.Ərdoğanın namizədliyinin irəli sürülməsi ƏİP üçün son dərəcə vacib idi. Hazırkı baş nazir artıq ardıcıl olaraq ikinci dəfədir ki, Türkiyə hökumətinə başçılıq edir və partiyanın nizamnaməsinə əsasən, onun deputat seçilmək demək, həm də üçüncü müddətə baş nazir postunu tutmaq hüququ yoxdur. Odur ki, ƏİP-ə öz liderini yalnız fərqli siyasi səviyyədə namizəd göstərmək qalırdı və prezident postu bu yerdə tam yerinə  düşürdü.
ƏİP-in prezident postunun deklarativ xarakterini dəyişərək, ona ciddi səlahiyyətlər vermək kimi təbii cəhdləri də bununla bağlı idi. Bu məqsədlə Türkiyə hökuməti artıq ölkənin parlament üsul-idarəçiliyindən prezident ölkəsinə çevrilməsi təşəbbüsü ilə çıxış edib. Amma bu təklif parlamentdə lazımi qədər dəstək qazanmayıb. Ekspertlər isə Ərdoğanın prezident seçkisində qalib gələcəyi təqdirdə, sözügedən dəyişikliklərin baş tutacağına  əmindirlər.
Ərdoğanın seçkidən qalib ayrılması, əlbəttə ki, yeni hökumətin formalaşdırılması, yeni baş nazirin seçilməsi, müvafiq olaraq, ƏİP-ə yeni sədrin seçilməsi kimi məsələlərə aktuallıq qazandıracaq. Hazırda bütün nəzərlər Ərdoğanın ən yaxın silahdaşı sayılan hazırkı prezident Abdullah Gülə yönəlib. Hökumət başçısı prezidentliyə namizədliyini A.Gülün ikinci müddətə prezidentlik uğrunda yarışa girməyəcəyini açıqlamasından dərhal sonra irəli sürüb. Gül isə prezidentlik uğrunda yarışa girməyəcəyilə yanaşı, ümumiyyətlə, siyasi arenanı tərk etmək fikrində olduğunu da söyləyib. Amma Türkiyə KİV-i Abdullah Gülün planlarına yenidən baxa biləcəyini yazır. Məsələ ondadır ki, Ərdoğan onun ƏİP-in sədri olması üçün əlindən gələni edir.
Rəcəb Tayyib Ərdoğan Türkiyəyə rəhbərlik etdiyi illər ərzində kifayət qədər güclü, nizam-intizamlı vertikal partiya hakimiyyəti qura bilib. İndi ona partiyasının başında etibarlı adam lazımdır. Bununla yanaşı, həmin şəxs nə zəif, nə də həddindən artıq güclü olmalıdır. Çünki güclü lider öz komandasını formalaşdıra və "öz oynunu" oynamağa başlaya bilər. Partiyanın başına zəif liderin keçəcəyi təqdirdə isə onsuz da yekcins olmayan, müxtəlif siyasi qrupların birləşməsilə yaradılmış ƏİP daxilində kiçik qruplaşmalar yarana bilər. Beləliklə, bu gün üçün Türkiyənin hakim partiyasının sədri postuna ən ideal namizəd, məhz, A. Güldür. Ekspertlər hesab edirlər ki, Ərdoğanın prezidentliyə namizədliyini bu qədər gec irəli sürməsi də bununla bağlıdır: bütün bu müddətdə o, Gül ilə danışıqlar aparıb. Biz isə hesab edirik ki, bu gecikmənin daha bir səbəbi var : ƏİP əvvəlcə müxalifətin namizədinin adını bilmək istəyirdi.
Müxalifət
Ərdoğanın prezidentliyə namizəd göstərilməsi gözlənilən idisə, müxalifətin vahid namizədi bir çoxlarını təəccübləndirib. Liberal islamçıların özünü "dünyəvi müxalifət" adlandıran opponentləri çoxlarının gözləmədiyi halda, seçkiyə mötədil mühafizəkar Ekmələddin İhsanoğlu ilə getmək qərarına gəliblər.
Əsas müxalifət partiyası olan CXP-nin lideri Kamal Kılıçdaroğlu bu qərarı digər müxalifət lideri - MHP-nin rəhbəri Dövlət Bağçalı ilə birlikdə qəbul edib.
Taleyin ironiyasıdır ki, dünyəvi respublikaçılarla millətçilər vahid namizəd qismində islamçı kimi xarakterizə oluna biləcək siyasətçini (halbuki, bu yaxınlaradək İhsanoğlunu siyasətçi adlandırmaq çətin idi) seçiblər. Misirdə doğulmuş və boya-başa çatmış 70 yaşlı professor İhsanoğlu İslama dair 10-dan artıq kitabın müəllifidir. Bəzi məlumatlara görə isə o, "Müsəlman qardaşlar" təşkilatını dəstəkləyir.
Deyəsən, müxalifət də hakim partiyadan səs qoparmaq üçün, məhz, dini amildən yararlanmağa çalışır. Çünki İhsanoğlunun siyasi baxışları, demək olar ki, Ərdoğanın baxışlarından fərqlənmir və onların hər ikisinin sosial bazası eynidir. Fərq yalnız ondadır ki, Ərdoğanı onun opponentləri radikal islamçı kimi təqdim edirlər və bu mənada, daha mülayim İhsanoğlu ona alternativ kimi çıxış edə bilər. Ədalət naminə qeyd etmək lazımdır ki, Ərdoğanın və partiyasının siyasi ideyaları islam radikalizmindən çox uzaqdır.
Paradoksallıq birincisi, İhsanoğlunun namizədliyini CXP-nin irəli sürməsindədir. Çünki bu partiya siyasi islamı daim Türkiyənin dünyəvi dövlətçilik düzəninə zidd sayıb. İkincisi, ərəb dünyası ilə daha sıx əlaqələrə malik misirli mühafizəkarı Türkiyənin millətçiləri də  dəstəkləyirlər.
Doğrudur, İhsanoğlu özünü Atatürk ideyalarına sadiq şəxs kimi təqdim edir. Üstəlik, o, özünü həm də sekulyarist, yəni dinin siyasətdən ayrı olmasının tərəfdarı kimi göstərir. Amma müxalifət düşərgəsində İhsanoğluya heç də hamı  inanmır.
Nəticədə, müxalifət düşərgəsində parçalanma yaranıb. CXP-nin bəzi nüfuzlu funksionerləri vahid namizədi dəstəkləməkdən imtina ediblər. Onu da nəzərə almaq lazımdır ki, CXP-nin əsas elektoratı arasında ənənəvi olaraq, Türkiyədə yaşayan ələvilər də var. Bu dəfə onlar partiyalarının namizədinə səs verməyə bilərlər. Çünki İhsanoğlu islamın sünni məzhəbinə məxsusdur. Belə olan təqdirdə, ələvilərin və ənənəvi solçuların səsini 3-cü prezidentliyə namizəd, 41 yaşlı kürdpərəst siyasətçi Səlahəddin Dəmirdaş qazana bilər. O zaman qarşıdan gələn prezident seçkisinin əsas və ən incə oyunu da bu məqamda ortaya çıxacaq.
Kürd  amili
Məsələ ondadır ki, son bələdiyyə seçkisində hakim partiya bütün ölkə ərazisində, təxminən, 40-45% səs toplayıb. Bu, Ərdoğana qələbə şansı versə də, onun seçkinin ilk turunda deyil, ikinci turda zəfər qazanacağını göstərir. Amma mövqeyini laxlatmamaq üçün ona, məhz, birinci turda qələbə lazımdır. Belə olan təqdirdə, ilk turda qələbə qazanmaq üçün çatmayan səslər və onların haradan əldə olunması məsələsi böyük önəm qazanır. Məhz, bu amil Dəmirtaşı və kürd amilini kifayət qədər əhəmiyyətli və aktual məsələyə çevirir. Ərdoğanın ilk turda qələbə qazanması üçün çatışmayan səsləri, məhz, onlar təmin edə bilər.
Müşahidəçilərin sözlərinə görə, artıq hakim partiya ilə kürd siyasi qrupları arasında bu mövzuda danışıqlar başlayıb. Ərdoğanın əsas silahdaşlarından olan ƏİP funksioneri Hüseyn Çelikin "Kürdüstanın Türkiyə ilə qardaş olduğunu" bəyan etməsi çoxları üçün əsil sürpriz idi. Ümumiyyətlə, "Kürdüstan" ifadəsi altında gizlənən məntiqi "mesaj" çox maraqlıdır. Əgər Çelik İrak Kürdüstanını və Ankaranın onun müstəqilliyini tanımağa hazır olduğunu nəzərdə tutubsa belə, bir çox analitiklər Türkiyə kürdlərinə muxtariyyət vədinin verildiyini düşünür. Amma hələ söhbətin hansı formalı muxtariyyətdən getdiyi bəlli deyil. Bundan başqa, mütəxəssislər hesab edirlər ki, Ərdoğan kürd separatçılarının lideri, 30 min insanın qətlində günahlandırılan PKK terror təşkilatının lideri Abdullah Öcalanın ev dustağı ediləcəyinə dair vəd verməklə, kürdlər arasında reytinqini daha da artıra  bilər.
Bu cür addımlardan sonra Türkiyənin dövlət  düzəni və ərazi bütövlüyünün necə olacağını söyləmək, əlbəttə ki, çətindir. Amma artıq bu gün Türkiyənin yeni eraya qədəm qoyduğunu dəqiq demək olar. Hər halda, hakim partiyanın lideri, prezidentliyə namizəd Rəcəb Tayyib Ərdoğan da ölkəsinə "yeni era" vəd edir.

Turkey on the threshold of radical changes
Presidential elections in Turkey, which will have a different status than before, are not far off. For the first time in the country's history the president will be elected not by deputies of the legislative body, but by a nationwide ballot. An amendment to this effect was tabled to the Turkish Constitution six years ago. The struggle for the post of head of state will be contested between three candidates.
The main opposition forces - the People's Republican Party (CHP) and the Nationalist Movement Party (MHP) - have presented a united front with their prot?g?, Ekmeleddin Ihsanoglu, the former secretary-general of the Organization of Islamic Cooperation (OIC). The candidate from the pro-Kurdish People's Democratic Party is one of its leaders, Selahattin Demirtas.
The intrigue around the candidate from the ruling Justice and Development Party (AKP) continued well into July, although there was no intrigue as such. "We are perfectly clear about the name of our candidate," one of the founders of the AKP, Deputy Prime Minister Bulent Arinc, said a few days earlier. So, when the AKP leadership announced that Recep Tayyip Erdogan was their candidate for president, nobody was surprised.
Power
Nominating Erdogan as their candidate was very important for the AKP. The incumbent prime minister has been head of the Turkish government for two years running and, according to the party's charter, he cannot be elected a deputy and, accordingly, prime minister for a third term. So all that remained was to put forward their leader for a different political level, i.e. the country's president.
Hence the AKP's natural wish to change the declarative nature of the office of president and invest it with real power. With this in mind the Turkish authorities announced an initiative to reform the parliamentary form of the governance of the state into a presidential one. However, this proposal did not win sufficient support in parliament, although experts are convinced that if Erdogan triumphs at the presidential elections these amendments will go ahead.
A victory for Erdogan would, of course, bring forward the urgency of such issues as creating a new government, appointing a new prime minister and, accordingly, elections for the new party chairman. In that case all eyes are on Erdogan's closest associate, the incumbent president Abdullah Gul. The prime minister announced his candidature almost immediately after Gul expressed his reluctance to stand for a second term, also not forgetting to mention his intention to leave the political arena altogether. However, as the Turkish media is saying, Gul might reconsider his plans because Erdogan is doing everything to make the incumbent Turkish president the leader of the party.
Since he has been in office the incumbent Turkish prime minister has been able to build a fairly strong and disciplined vertical of party authority. Now he needs a dedicated individual at the head of the party. At the same time, he must be neither weak nor strong. A strong leader might form his own team and start his "own game". With a weak leader and being such a heterogeneous party, the AKP, which was created with the help of a merger between various political groups, could break up into small inter-party groups. Accordingly, today Gul is the ideal candidate for the post of chairman of Turkey's ruling party. Here, experts believe, lies the main reason for Erdogan's decision to stand so late - after long talks with Gul. However, in our opinion, there is another reason for such tardiness: the AKP first wanted to know the name of the opposition candidate.
The Opposition
If Erdogan's nomination was generally expected, the opposition's candidate came as a surprise to many. Opponents of the liberal Islamists, who call themselves the "secular opposition", surprised many people by nominating the moderate conservative, Ekmeleddin Ihsanoglu, as their candidate.
The leader of the main opposition party CHP, Kemal Kilicdaroglu, took a similar decision together with another opposition leader, Devlet Bahceli, chairman of the Nationalist Movement Party.
By an irony of fate, the secular republicans and the nationalists gave their preference to a politician (although until recently it was difficult to describe Ihsanoglu as such) who could be called an Islamist. Born and bred in Egypt, 70-year old Professor Ihsanoglu is the author of over ten books on Islam and, some reports say, supports the "Muslim Brotherhood" organization.
It seems that the opposition also plans to use the religious factor in order to win votes from the ruling party. After all, the former secretary-general of the OIC holds almost the same political views as Erdogan, and represents the same social base. Except perhaps if Erdogan's opponents set him up as a radical Islamist, the more moderate Ihsanoglu could be an alternative to him. To be fair, one should point out that the political ideas of Erdogan and his party are a very long way short of Islamic radicalism.
The paradox of the situation is that, first of all, Ihsanoglu was nominated by representatives of the CHP who regarded the followers of political Islam as a force in opposition to the secular system in Turkey. Second, the Turkish nationalists decided to get behind the conservative from Egypt who is linked more with the Arab world.
It is true that Ihsanoglu purports to be a devotee of the ideas of Ataturk, but he also professes to be a secularist, i.e. he favours separating religion from politics. Despite this, by no means everyone in the opposition camp has confidence in him.
The result is there has been a split in the ranks of the government's opponents. Some influential functionaries in the CHP did not support the single candidate. It should also be borne in mind that traditionally one of the main electoral groups of the CHP are the Alawites living in Turkey who may this time not vote for their party's candidate because Ihsanoglu is an Islamist of the traditional Sunni sect. A third candidate, a 41-year old lawyer and pro-Kurdish politician Selahattin Demirtas, could win the votes of the Alawites, as well as the supporters of the traditional left. That is how the main and most delicately balanced game of the coming presidential elections could pan out.
The Kurdish factor
According to the statistics for recent municipal elections, the ruling party won about 40-45 per cent of the vote nationwide. This gives Erdogan a chance of winning, but only in the second round - not the first - of the ballot. But if he is not to lose ground he needs to win in the first round. In that case, the missing votes and the question of how to win them acquire very great significance! This factor makes Demirtas and the Kurdish factor very significant and relevant because it is they who can provide the missing votes for Erdogan.
According to observers, the ruling party and Kurdish political groups are already having debates about this. A statement by one of Erdogan's close associates and an AKP functionary, Huseyin Celik, that "Kurdistan is fraternal for Turkey" came as a surprise to many. The logical message hidden under the word "Kurdistan" remains curious. Even if Celik meant Iraqi Kurdistan and Turkey's readiness to recognize its independence, quite a few analysts believe that the Turkish Kurds have been promised autonomy, although what kind of autonomy, remains unclear. Also, experts believe, Erdogan could improve his rating among the Kurds even more by promising to move Abdullah Ocalan, the leader of the Kurdish separatists and head of the terrorist organization PKK, responsible for the murder of 30,000 people in the last 30 years, to house arrest.
It is, of course, difficult to say what might happen to Turkey's state system and territorial integrity after such steps. But even today it is possible to predict that Turkey is entering a new era in its history. In any event, the leader of the ruling party and presidential candidate Tayyip Erdogan is promising the country this "new era".