Türkiyə köklü dəyişikliklər astanasında
Türkiyədə növbəti prezident seçkisinə lap az qalır və o, statusuna görə, indiyədək keçirilmiş prezident seçkilərindən fərqlənəcək. Ölkə tarixində ilk dəfə olaraq, prezident qanunverici orqan tərəfindən yox, ümumxalq səsverməsi yolu ilə seçiləcək. Türkiyə Konstitusiyasına müvafiq dəyişiklik 6 il əvvəl edilib. Dövlət başçısı postu uğrunda mübarizə 3 namizəd arasında gedəcək.
Türkiyənin əsas müxalif qüvvələri olan Cümhuriyyət Xalq Partiyası (CXP) ilə Millətçi Hərəkat Partiyası (MHP) seçkiyə birgə qatılmaq qərarı verib və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının sabiq rəhbəri Ekmələddin İhsanoğlunu vahid namizəd seçiblər. Kürdpərəst Xalqların Demokratik Partiyasının (XDP) prezidentliyə namizədi isə onun liderlərindən olan Səlahəddin Dəmirdaşdır.
Hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasına (ƏİP) gəlincə, onun seçkiyə hansı namizədlə gedəcəyi məsələsi ətrafında intriqa düz iyuladək davam edib. Hərçənd, intriqalıq bir şey yox idi. "Axı, biz hamımız namizədimizin adını dəqiq bilirik", - deyə bir neçə gün əvvəl ƏİP-in yaradıcılarından biri, baş nazirin müavini Bülənt Arınç bildirmişdi.  Bu üzdən, ƏİP-in prezidentliyə namizədinin Rəcəb Tayyib Ərdoğan olduğunu açıqladığı zaman  heç kəsi təəccübləndirməmişdi.
Hakimiyyət
R.T.Ərdoğanın namizədliyinin irəli sürülməsi ƏİP üçün son dərəcə vacib idi. Hazırkı baş nazir artıq ardıcıl olaraq ikinci dəfədir ki, Türkiyə hökumətinə başçılıq edir və partiyanın nizamnaməsinə əsasən, onun deputat seçilmək demək, həm də üçüncü müddətə baş nazir postunu tutmaq hüququ yoxdur. Odur ki, ƏİP-ə öz liderini yalnız fərqli siyasi səviyyədə namizəd göstərmək qalırdı və prezident postu bu yerdə tam yerinə  düşürdü.
ƏİP-in prezident postunun deklarativ xarakterini dəyişərək, ona ciddi səlahiyyətlər vermək kimi təbii cəhdləri də bununla bağlı idi. Bu məqsədlə Türkiyə hökuməti artıq ölkənin parlament üsul-idarəçiliyindən prezident ölkəsinə çevrilməsi təşəbbüsü ilə çıxış edib. Amma bu təklif parlamentdə lazımi qədər dəstək qazanmayıb. Ekspertlər isə Ərdoğanın prezident seçkisində qalib gələcəyi təqdirdə, sözügedən dəyişikliklərin baş tutacağına  əmindirlər.
Ərdoğanın seçkidən qalib ayrılması, əlbəttə ki, yeni hökumətin formalaşdırılması, yeni baş nazirin seçilməsi, müvafiq olaraq, ƏİP-ə yeni sədrin seçilməsi kimi məsələlərə aktuallıq qazandıracaq. Hazırda bütün nəzərlər Ərdoğanın ən yaxın silahdaşı sayılan hazırkı prezident Abdullah Gülə yönəlib. Hökumət başçısı prezidentliyə namizədliyini A.Gülün ikinci müddətə prezidentlik uğrunda yarışa girməyəcəyini açıqlamasından dərhal sonra irəli sürüb. Gül isə prezidentlik uğrunda yarışa girməyəcəyilə yanaşı, ümumiyyətlə, siyasi arenanı tərk etmək fikrində olduğunu da söyləyib. Amma Türkiyə KİV-i Abdullah Gülün planlarına yenidən baxa biləcəyini yazır. Məsələ ondadır ki, Ərdoğan onun ƏİP-in sədri olması üçün əlindən gələni edir.
Rəcəb Tayyib Ərdoğan Türkiyəyə rəhbərlik etdiyi illər ərzində kifayət qədər güclü, nizam-intizamlı vertikal partiya hakimiyyəti qura bilib. İndi ona partiyasının başında etibarlı adam lazımdır. Bununla yanaşı, həmin şəxs nə zəif, nə də həddindən artıq güclü olmalıdır. Çünki güclü lider öz komandasını formalaşdıra və "öz oynunu" oynamağa başlaya bilər. Partiyanın başına zəif liderin keçəcəyi təqdirdə isə onsuz da yekcins olmayan, müxtəlif siyasi qrupların birləşməsilə yaradılmış ƏİP daxilində kiçik qruplaşmalar yarana bilər. Beləliklə, bu gün üçün Türkiyənin hakim partiyasının sədri postuna ən ideal namizəd, məhz, A. Güldür. Ekspertlər hesab edirlər ki, Ərdoğanın prezidentliyə namizədliyini bu qədər gec irəli sürməsi də bununla bağlıdır: bütün bu müddətdə o, Gül ilə danışıqlar aparıb. Biz isə hesab edirik ki, bu gecikmənin daha bir səbəbi var : ƏİP əvvəlcə müxalifətin namizədinin adını bilmək istəyirdi.
Müxalifət
Ərdoğanın prezidentliyə namizəd göstərilməsi gözlənilən idisə, müxalifətin vahid namizədi bir çoxlarını təəccübləndirib. Liberal islamçıların özünü "dünyəvi müxalifət" adlandıran opponentləri çoxlarının gözləmədiyi halda, seçkiyə mötədil mühafizəkar Ekmələddin İhsanoğlu ilə getmək qərarına gəliblər.
Əsas müxalifət partiyası olan CXP-nin lideri Kamal Kılıçdaroğlu bu qərarı digər müxalifət lideri - MHP-nin rəhbəri Dövlət Bağçalı ilə birlikdə qəbul edib.
Taleyin ironiyasıdır ki, dünyəvi respublikaçılarla millətçilər vahid namizəd qismində islamçı kimi xarakterizə oluna biləcək siyasətçini (halbuki, bu yaxınlaradək İhsanoğlunu siyasətçi adlandırmaq çətin idi) seçiblər. Misirdə doğulmuş və boya-başa çatmış 70 yaşlı professor İhsanoğlu İslama dair 10-dan artıq kitabın müəllifidir. Bəzi məlumatlara görə isə o, "Müsəlman qardaşlar" təşkilatını dəstəkləyir.
Deyəsən, müxalifət də hakim partiyadan səs qoparmaq üçün, məhz, dini amildən yararlanmağa çalışır. Çünki İhsanoğlunun siyasi baxışları, demək olar ki, Ərdoğanın baxışlarından fərqlənmir və onların hər ikisinin sosial bazası eynidir. Fərq yalnız ondadır ki, Ərdoğanı onun opponentləri radikal islamçı kimi təqdim edirlər və bu mənada, daha mülayim İhsanoğlu ona alternativ kimi çıxış edə bilər. Ədalət naminə qeyd etmək lazımdır ki, Ərdoğanın və partiyasının siyasi ideyaları islam radikalizmindən çox uzaqdır.
Paradoksallıq birincisi, İhsanoğlunun namizədliyini CXP-nin irəli sürməsindədir. Çünki bu partiya siyasi islamı daim Türkiyənin dünyəvi dövlətçilik düzəninə zidd sayıb. İkincisi, ərəb dünyası ilə daha sıx əlaqələrə malik misirli mühafizəkarı Türkiyənin millətçiləri də  dəstəkləyirlər.
Doğrudur, İhsanoğlu özünü Atatürk ideyalarına sadiq şəxs kimi təqdim edir. Üstəlik, o, özünü həm də sekulyarist, yəni dinin siyasətdən ayrı olmasının tərəfdarı kimi göstərir. Amma müxalifət düşərgəsində İhsanoğluya heç də hamı  inanmır.
Nəticədə, müxalifət düşərgəsində parçalanma yaranıb. CXP-nin bəzi nüfuzlu funksionerləri vahid namizədi dəstəkləməkdən imtina ediblər. Onu da nəzərə almaq lazımdır ki, CXP-nin əsas elektoratı arasında ənənəvi olaraq, Türkiyədə yaşayan ələvilər də var. Bu dəfə onlar partiyalarının namizədinə səs verməyə bilərlər. Çünki İhsanoğlu islamın sünni məzhəbinə məxsusdur. Belə olan təqdirdə, ələvilərin və ənənəvi solçuların səsini 3-cü prezidentliyə namizəd, 41 yaşlı kürdpərəst siyasətçi Səlahəddin Dəmirdaş qazana bilər. O zaman qarşıdan gələn prezident seçkisinin əsas və ən incə oyunu da bu məqamda ortaya çıxacaq.
Kürd  amili
Məsələ ondadır ki, son bələdiyyə seçkisində hakim partiya bütün ölkə ərazisində, təxminən, 40-45% səs toplayıb. Bu, Ərdoğana qələbə şansı versə də, onun seçkinin ilk turunda deyil, ikinci turda zəfər qazanacağını göstərir. Amma mövqeyini laxlatmamaq üçün ona, məhz, birinci turda qələbə lazımdır. Belə olan təqdirdə, ilk turda qələbə qazanmaq üçün çatmayan səslər və onların haradan əldə olunması məsələsi böyük önəm qazanır. Məhz, bu amil Dəmirtaşı və kürd amilini kifayət qədər əhəmiyyətli və aktual məsələyə çevirir. Ərdoğanın ilk turda qələbə qazanması üçün çatışmayan səsləri, məhz, onlar təmin edə bilər.
Müşahidəçilərin sözlərinə görə, artıq hakim partiya ilə kürd siyasi qrupları arasında bu mövzuda danışıqlar başlayıb. Ərdoğanın əsas silahdaşlarından olan ƏİP funksioneri Hüseyn Çelikin "Kürdüstanın Türkiyə ilə qardaş olduğunu" bəyan etməsi çoxları üçün əsil sürpriz idi. Ümumiyyətlə, "Kürdüstan" ifadəsi altında gizlənən məntiqi "mesaj" çox maraqlıdır. Əgər Çelik İrak Kürdüstanını və Ankaranın onun müstəqilliyini tanımağa hazır olduğunu nəzərdə tutubsa belə, bir çox analitiklər Türkiyə kürdlərinə muxtariyyət vədinin verildiyini düşünür. Amma hələ söhbətin hansı formalı muxtariyyətdən getdiyi bəlli deyil. Bundan başqa, mütəxəssislər hesab edirlər ki, Ərdoğan kürd separatçılarının lideri, 30 min insanın qətlində günahlandırılan PKK terror təşkilatının lideri Abdullah Öcalanın ev dustağı ediləcəyinə dair vəd verməklə, kürdlər arasında reytinqini daha da artıra  bilər.
Bu cür addımlardan sonra Türkiyənin dövlət  düzəni və ərazi bütövlüyünün necə olacağını söyləmək, əlbəttə ki, çətindir. Amma artıq bu gün Türkiyənin yeni eraya qədəm qoyduğunu dəqiq demək olar. Hər halda, hakim partiyanın lideri, prezidentliyə namizəd Rəcəb Tayyib Ərdoğan da ölkəsinə "yeni era" vəd edir.

Турция на пороге кардинальных изменений
В Турции не за горами президентские выборы, статус которых будет отличаться от всех предыдущих. Впервые в истории этой страны президент избирается не депутатами законодательного органа, а путем общенародного голосования. Соответствующая поправка была внесена в турецкую Конституцию шесть лет назад. Борьба за пост главы государства будет вестись между тремя кандидатами.
Основные оппозиционные силы - Народно-республиканская партия (НРП) и Партия националистического движения (ПНД) выступили единым фронтом в лице своего выдвиженца Экмеледдина Ихсаноглу, бывшего генсека Организации исламского сотрудничества (ОИС). Кандидатом же от прокурдской Народно-демократической партии стал один из ее лидеров Селяхаттин Демирташ.
Интрига же вокруг кандидата от правящей Партии справедливости и развития (ПСР) сохранялась вплоть до июля. Хотя, впрочем, интриги как таковой и не было. "Мы же все отчетливо знаем имя нашего кандидата", - заявлял несколькими днями ранее один из основателей ПСР, вице-премьер Бюлент Арынч. Посему, когда руководство ПСР объявило, что их кандидатом на пост президента Турции является Реджеп Тайиб Эрдоган, это, в общем, никого не удивило.
Власть
Выдвинуть кандидатуру Р.Т.Эрдогана было весьма важно для ПСР. Действующий премьер уже третий  раз подряд возглавляет турецкое правительство и, согласно уставу партии, не имеет права избираться депутатом, а, соответственно и премьер-министром, на очередной срок. Поэтому оставалось лишь выдвинуть кандидатуру своего лидера на другой политический уровень, каким и является пост президента страны.
Отсюда и естественное стремление ПСР изменить декларативный характер президентского поста, наделив его реальными полномочиями. С этой целью турецкие власти уже выдвигали инициативу по реформированию парламентской формы управления государством в президентскую. Однако  предложение это не нашло достаточной поддержки в парламенте. Впрочем, эксперты уверены, что в случае победы Эрдогана на президентских выборах соответствующие поправки все же получат путевку в жизнь.
Победа Эрдогана, безусловно, актуализирует череду таких вопросов, как создание нового правительства, назначение нового премьер-министра и, соответственно, выборы нового председателя партии. В данном случае все взгляды обращены на ближайшего соратника Эрдогана, нынешнего президента Абдуллу Гюля. Премьер-министр объявил о выдвижении своей кандидатуры почти сразу после того, как А.Гюль заявил о своем нежелании баллотироваться на второй срок, не забыв упомянуть также о намерении и вовсе покинуть политическую арену. Однако, как пишут турецкие СМИ, Гюль может пересмотреть свои планы, так как Эрдоган делает все возможное, чтобы нынешний президент Турции стал руководителем партии.
За годы своего правления действующий премьер Турции смог построить достаточно сильную и дисциплинированную вертикаль партийной власти. Теперь же во главе партии ему нужен преданный человек. Причем он должен быть не слабым, не сильным. Сильный лидер может сформировать свою команду и начать "свою игру". При слабом же лидере и так неоднородная по своему составу ПСР, которая создавалась при помощи слияния разных политических группировок, может распасться на мелкие внутрипартийные группировки. Соответственно на сегодняшний день А.Гюль является идеальным кандидатом на пост председателя правящей партии Турции. В этом, по мнению экспертов, и кроется главная причина того, что Эрдоган выдвинул свою кандидатуру так поздно - после долгих переговоров с А.Гюлем. Однако, на наш взгляд, в этом опоздании есть еще одна причина: в ПСР сначала хотели узнать имя оппозиционного кандидата.
Оппозиция
Если выдвижение Эрдогана, в общем-то, было предсказуемым, то кандидатура от оппозиции удивила многих. Оппоненты либеральных исламистов, именующие себя "светской оппозицией", нежданно для многих выдвинули кандидатуру умеренного консерватора Экмеледдина Ихсаноглу.
Лидер главной оппозиционной партии НРП Кемаль Кылычдароглу принял подобное решение вместе с другим оппозиционным лидером - председателем Партии националистического движения Девлетом Бахчели.
По иронии судьбы, светские республиканцы и националисты отдали предпочтение политику (хотя таковым до недавних пор Ихсаноглу назвать было трудно), которого можно охарактеризовать как исламиста. Родившийся и выросший в Египте, семидесятилетний профессор Ихсаноглу является автором более десяти книг по исламу и, по некоторым данным, поддерживает организацию "Братья-мусульмане".
Похоже, именно религиозным фактором и собирается воспользоваться оппозиция, чтобы отобрать голоса у правящей партии. Ведь бывший генсек ОИС придерживается почти таких же политических взглядов, что и Эрдоган, и представляет такую же социальную базу. Разве что если Эрдогана его оппоненты позиционируют как радикального исламиста, то более умеренный Ихсаноглу может служить ему альтернативой. Справедливости ради надо отметить, что политические идеи самого Эрдогана и его партии весьма далеки от исламского радикализма.
Парадоксальность ситуации заключается в том, что, во-первых, кандидатуру Ихсаноглу выдвигают представители НРП, которые рассматривали последователей политического ислама как силу, оппозиционную светскому устройству в Турции. Во-вторых, за консерватором из Египта, связанного больше с арабским миром, решили пойти турецкие националисты.
Правда, Ихсаноглу демонстрирует себя приверженцем идей Ататюрка, но он также позиционирует себя и секуляристом, то есть сторонником отделения религии от политики. Несмотря на это, ему верят далеко не все в оппозиционном лагере.
В результате в стане оппонентов власти произошел раскол. Некоторые влиятельные функционеры НРП не поддержали единого кандидата. Следует также учесть, что одной из главных электоральных групп НРП традиционно являются алавиты, проживающие в Турции, которые могут на этот раз не проголосовать за кандидата от своей партии, так как Ихсаноглу является исламистом традиционного суннитского толка. Голоса алавитов, а также сторонников традиционных левых может получить третий кандидат - 41-летний юрист, прокурдский политик Селяхаттин Демирташ. И вот тут, пожалуй, может последовать самая главная и тонкая игра предстоящих президентских выборов.
Курдский фактор
Дело в том, что по статистике последних муниципальных выборов, голоса у правящей партии составляют примерно 40-45% по всей стране. Это дает Эрдогану шансы на победу, но не в первом, а только во втором туре голосования. А чтобы не расшатать свои позиции, ему победа нужна  именно в первом туре. При таком раскладе очень большое значение приобретают недостающие проценты голосов и вопрос, откуда их взять. Этот фактор и делает как Демирташа, так и курдский фактор весьма значимым и актуальным, поскольку они как раз и могут обеспечить недостающие проценты для Эрдогана.
По словам наблюдателей, дискуссии об этом уже ведутся между правящей партией и курдскими политическими группировками. Так, для многих стало сюрпризом заявление одного из близких соратников Эрдогана и функционера ПСР Хусейна Челика, что "Курдистан является братским для Турции". Любопытным остается логический посыл, скрытый под словом "Курдистан". Даже если Х.Челик имел в виду Иракский Курдистан и готовность признать его независимость со стороны Турции, немалое число аналитиков полагают, что турецким курдам обещано создание автономии - какой, правда, еще неизвестно. Также, по мнению специалистов, Эрдоган еще больше может поднять свой рейтинг среди курдов обещанием лидеру курдских сепаратистов и главарю террористической организации Курдской рабочей партии, виновному в убийстве 30 тыс. человек за последние тридцать лет, Абдулле Оджалану перевести его под домашний арест.
Что может произойти с государственным устройством и территориальной целостностью Турции после подобных шагов, сказать, конечно, сложно. Но уже сегодня можно прогнозировать, что Турция вступает в новую эру своей истории. Во всяком случае эту "новую эру" стране обещает лидер правящей партии и кандидат на президентский пост Реджеп Тайиб Эрдоган.