Rusiyalı fotojurnalist Yuri ROST: "İstəyirəm ki, mənim fotolarımdakı insanlar yaddaşımızda əbədi olaraq qalsınlar"
Yu­ri Rost özünü adi yol­çu sayır. O, həy­at yo­lun­da ad­dım­la­maq­la, hər şeyə diq­qət ye­ti­rir. "Mən in­san­la­rın tə­lə­sə­rək ya­nın­dan ötdüklə­ri­ni, fi­kir ver­mə­dik­lə­ri­ni gör­məyə öy­rən­mi­şəm", - deyə Rost bil­di­rir. O, hər bir fo­to­su­nu kə­s­kin və  tə­sir­li mətnlə şərh edir. Rost özünü "öz mə­qa­lə­lə­ri­ni fo­to­la­rı ilə iz­ah edən" jur­na­list sayır. O, Ru­siy­a­nın əsas qə­zet­lə­rin­də  ic­mal­çı və fo­tomüxbir iş­ləy­ib, iş­lə­diyi hər qə­zet­də öz par­laq iz­ini qoy­ub. Rost in­diy­ə­dək "Kom­so­mol­skaya prav­da", "Li­te­ra­tur­naya qa­ze­ta", "Ob­­şaya qa­ze­ta", "Mo­s­kov­skiye no­vo­s­ti" ki­mi qə­zet­lər­də ça­lı­şıb. Ha­zır­da o, "No­vaya qa­ze­ta"nın icmal­çı­sı­dır. Ba­kı­da ke­çi­ri­lən sə­rg­i­si­nin ge­di­şin­də Rost "R+"a fo­to­la­rı, məş­hur do­stla­rı və siy­a­sət ha­q­da da­nı­şıb.
- Yu­ri Mi­xay­lo­viç, siz şək­li­ni çək­diy­i­niz epi­zod­la­rı özünüz dü­züb-qo­şur­su­nuz, yox­sa sa­dəcə qar­şı­­nı­za çı­xır?
- Mən ça­lı­şı­ram ki, in­sa­nı ya­şa­dığı, həy­a­tı­nı ke­çir­diyi şə­ra­it­də çə­kim. Bu hal­da onun üçün ka­me­ra qar­şı­sı­na ke­ç­mək asan­dır, mə­nim üçün isə la­zı­mi ka­d­rı tut­maq. Mən məhz inan­dı­rıcı say­dığım ob­ra­zı ya­ra­dı­ram. Bu­nu fo­to­lar­la və mətnlə can­lan­dı­rı­ram.
- Məş­hur  şəx­slə­rin şək­li­ni çək­mək da­ha ma­raq­lı­dır, yox­sa adi in­san­la­rın?
- Ma­raq­lı adam­la­rı çək­mək da­ha ma­raq­lı­dır. On­la­rın məş­hur olub-ol­ma­ma­la­rı isə mə­nim üçün önəm­li dey­il. Mən psi­xo­lo­ji ba­xım­dan han­sı­sa anı tu­ta bi­li­rəm­sə, in­sa­nın iç üzü­nü aça bi­li­rəm­sə, de­mək, hər şey alı­nıb!
- Si­zin fo­to­la­rı­nız­da uşaq­la­ra və qoca­la­ra çox rast gə­li­nir. Niyə?
- Çünki on­lar ro­la gir­mir­lər. Uşaq­lar hə­lə al­dat­mağı bacar­mır, qoca­lar isə bu­na eh­tiy­ac duy­mur­lar. Bu üzdən də ob­raz­lar tam sə­mi­mi və saf alı­nır.
- İlk fo­to­nuz ha­q­da da­nı­şın. Hər şey necə  baş­la­dı?
- 8-9 yaş­la­rın­da idim. 1947-ci il, müha­ri­bə­dən so­nra­kı dövr idi. Ki­y­ev­­­də ya­şayır­dım. Atam könüllü şə­kil­də cəb­həyə yol­lan­mış və Mos­k­va ya­xın­lığın­da ağır ya­ra­la­na­raq ho­s­pi­ta­la düşmüşdü. Əmim isə Ber­li­nə­dək ge­dib çıx­mış, ora­dan mə­nə qə­ni­mət ki­mi "Seys İkon" gə­tir­miş­di. Ya­dım­da­dır, həy­ə­tə çıx­dım və uzun-uza­dı nəy­in­sə şək­li­ni çək­mək ha­q­da dü­şündüm. Biz Lesya Uk­ra­in­ka adı­na Rus Dram Te­a­t­rı­na məx­sus ev­də ya­şayır­dıq. Həy­ət­də do­stla­rı­mı gördüm və ilk fo­to­mu çək­dim. O za­man bö­yüklə­rin mə­nim üçün çı­xar­dıq­la­rı o fo­to ha­ra­da­sa itib-bat­dı. Ne­qa­tiv isə nə qə­dər qə­ri­bə də ol­sa, hə­lə də mən­də­dir.
- Ma­raq­lı­dır, ilk fo­to­nuz­da əks edilən uşaq­la­rın ta­leyi necə ol­du?
- Uşaq­lar­dan bi­ri - Alik La­tin­ski Mos­k­va­da  ya­şayır. O, te­atr di­rek­to­ru­nun oğlu və da­hi rus aktyo­ru Oleq Bo­ri­so­vun qo­hu­mu idi. Şə­kil­də­ki ikinci oğlan - Bo­ris Ra­ti­mov mühən­dis ol­du. Üçüncü uşaq isə bi­let yox­lay­an Raya xa­la­nın oğlu Valya Ra­ti­mov idi. O, ha­zır­da To­v­sto­no­qov Te­a­­t­rı­nın aktyo­ru­dur. Bu fo­to­dan so­nra mən­də ma­raq ya­ran­dı və qar­şı­ma çı­xan hər şeyi len­tə köçürməyə baş­la­dım - şə­hə­ri, böyüklə­ri və uşaq­la­rı, hey­van­la­rı və sa­ir. Am­ma o za­man şə­kil çək­mək mə­nim üçün sa­dəcə hob­bi idi. Mək­tə­bi bi­tir­dik­dən so­nra, Kiy­ev Bə­dən Tər­biy­ə­si İn­sti­tu­tu­na qə­bul olun­dum. Ora­da təh­si­li­mi ba­şa vur­du­q­dan so­nra isə, bir il uşaq id­man klu­bun­da üzgüçülük tə­li­mat­çı­sı ki­mi ça­lış­dım. Da­ha bir il keç­di və Le­nin­qrad Döv­lət Uni­ver­si­te­tin­də jur­na­li­s­ti­lik oxu­mağa yol­lan­dım.
1967-ci il­dən baş­lay­a­raq "Kom­so­mol­skaya prav­da", "Li­te­ra­tur­naya qa­ze­ta", "Mo­s­kov­skiye no­vo­s­ti", "Ob­şaya qa­ze­ta", "No­voya qa­ze­ta" qə­zet­lə­rin­də xüsu­si müxbir, fo­to­müxbir, jur­na­list və icmal­çı iş­ləy­mi­şəm.
- Özünüzü jur­na­list sayır­sı­nız, yox­sa fo­to­qraf?
- Öz mə­qa­lə­lə­ri­ni fo­to­la­rı ilə iz­ah edən jur­na­list. Mə­nim mətnsiz çap olun­muş bir fo­tom be­lə yox­dur. On­la­rın ha­mı­sın­da mətn var. Bu il­lər ər­zin­də ki­lo­metrlər­lə plyon­ka­dan is­ti­fa­də et­mi­şəm. Çox say­da sə­fər­lə­rim, görüşlə­rim, çox­lu say­da açı­lış­lar, hət­ta məy­us­luq­lar da olub. Am­­ma bu gün çək­diy­im o plyon­ka mə­nim üçün çox dəy­ər­li­dir. Çünki ora­da bu gün si­ma­sı­nı itir­miş şə­hər­lər, bi­zi əbə­di ola­raq tərk et­miş in­san­lar əks olu­nub­lar. Hə­min fo­to­lar­da ge­ri qay­ta­rıl­ma­sı  mümkün ol­may­an ke­ç­miş, heç za­man tə­k­rar­lan­may­acaq an­lar  ya­tır.
- Si­zin üçün əsas nə­dir - fo­to, yox­sa mətn? Mə­sə­lən, si­zin məş­hur fo­to­nuz var - 2 il ae­ro­port­da sa­hi­bi­ni göz­ləy­ən it. Bu qəm­li ta­rix­çə nə ilə bi­tir?
- Bu qə­ri­bə it ha­q­da mə­nə do­s­tum, "İl-18" sürən təyya­rə­çi Va­len­tey da­nış­mış­dı. "Pal­ma" ad­lı iti sa­hi­bi, de­mək olar ki, təyya­rə­nin pil­lə­kə­nin­də ata­raq, bir­də­fə­lik çı­xıb get­miş­di. Sa­diq it düz, iki il yağış­da-qar­da Vu­nu­ko­vo ae­ro­por­tu­nun əra­zi­sin­də ya­şayıb. O, sa­hi­bi­ni göz­ləy­ir­di. Ae­ro­port  iş­çi­lə­ri "Pal­ma"nı yem­ləy­ir­di­lər. Bu söh­bət mə­nə çox tə­sir et­di və əv­vəlcə onun mət­ni­ni yaz­dım. Da­ha so­nra itin şək­li­ni çək­dim və "Kom­so­mol­skaya prav­da"da nəşr et­dir­dim. Və baş­lan­dı! İn­san­lar re­dak­siy­aya say­sız-he­sab­sız mək­tub­lar ya­zır, itə ba­xıl­ma­sı üçün pul gön­də­rir, onun­la ma­raq­la­nır­dı­lar. So­nra hey­va­nı da­hi Uk­ray­na ya­zı­çı­sı Kotlya­rev­ski­nin nə­ticə­si Ve­ra Kotl­ya­­rev­skaya öz ya­nı­na, Kiy­e­və apar­dı. "Pal­ma" uzun müddət ora­da ya­şa­dı, am­ma əziyyət çə­kə­rək  ya­şa­dı. Çünki o, inad­kar idi. Hey­van yal­nız küçüklə­dik­dən, ye­ni evi, evin­də ye­ni ai­lə­si ol­du­q­dan so­nra sa­kit­ləş­di. So­n­ra­lar, hət­ta onun küçüklə­rin­dən bi­ri­ni mə­nə hə­diyyə də et­di­lər. Odur ki, ta­rix­çə­nin xoş­bəxt son­luq­la bit­diy­i­ni söy­lə­mək olar. Am­ma mən əsas diq­qə­ti fo­to­nun mət­ni­nə yox, oxucu­la­rın re­ak­siy­a­sı­na yö­nəl­tmək is­tər­dim. İn­san­lar fak­ta öz müna­si­bət­lə­ri­ni bil­dir­di­lər, bu,on­la­rın ürəy­i­­­nə to­xun­du. Bu, yax­şı­dır. Bəs niyə in­san­lar baş­qa­la­rı­nın acı­sı­na yal­nız bu ha­q­da mət­bu­at­da ya­zıl­dı­q­dan so­nra re­ak­siya ve­rir­lər? Niyə ət­ra­f­la­rın­da ya­şay­an­la­ra, kö­məyə eh­tiy­acı olan­la­ra diq­qət ye­tir­mir­lər? Axı on­la­rın ət­ra­fın­da diq­qə­ti­mi­zə, qayğı­mı­za eh­tiy­ac duy­an çox say­da nə­nə­lər, ba­ba­lar ya­şayır...
Ət­ra­fa nə­zər sal­maq ki­fay­ət­dir ki, yar­dı­ma, də­s­təyə eh­tiy­acı olan­la­rı gö­rə­sən...
- İndiy­ə­dək Ba­kı­da ol­muş­du­nuz­mu? Bu­ra­da si­zi bir fo­to­qraf ki­mi, nə ma­raq­lan­dı­ra bi­lər?
- Ba­kı­da bir ne­çə də­fə ol­mu­şam. Bu­ra­da çox­lu do­stla­rım və ta­nış­la­rım var. Fə­x­riyyə Xə­lə­fo­va ilə, Mos­k­va­da isə Yu­li Qu­s­man­la məm­nu­niyyət­lə görüşürəm. Qı­sa za­man ər­zin­də Ba­kı ta­ma­mi­lə ye­ni­lə­nib və bu dəy­i­­şik­lik mə­nim xo­şu­ma gə­lir. Şə­hə­ri­niz gö­zəl ev­lə­rin, tə­miz küçə­lə­rin ol­duğu müa­sir Av­ro­pa şə­hə­ri­nə çe­v­­ri­lib. Bu­nun­la ya­na­şı, o öz Şərq ko­lo­ri­ti­ni də itir­məy­ib. Düşünürəm ki, bütün bun­la­rı çək­mək olar - in­san­la­rı, küçə­lə­ri, də­ni­zi, sə­ma­nı...
- Yu­ri Mi­xay­lo­viç, qəh­rə­man­la­rı­nız­dan han­sı da­ha çox yad­daş­lar­da qa­lıb?
- İs­tis­na­sız ola­raq, ha­mı­sı. Mə­sə­lə on­da­dır ki, nə za­man­sa şək­li­ni çək­diy­im in­san­la­rın ha­mı­sı­nı yax­şı ta­nıyı­ram. On­la­rın bir ço­xu ilə uzun il­lər­dir do­stluq edi­rəm - re­jis­sor­lar Ot­ar İo­se­li­a­ni və Ge­o­rgi Da­ne­liy­a­dan tut­muş, ya­zı­çı An­d­rey Bi­to­va, rəssam­lar İlya Ka­ba­kov və Na­talya Ne­ste­ro­vaya; mul­tip­li­ka­tor-rəs­sam Yu­ri  Nor­ş­tey­nə və di­g­ər­lə­ri­nə­dək. Mə­nə ən par­laq şəx­siyyət­lə­rin fo­to­la­rı­nı çək­mək qi­s­mət olub. Ya­dım­da­dır, Fa­i­na Ra­nev­skay­a­nın şək­li­ni çək­mək üçün Se­rg­ey Yur­ski­ni rol al­dığı ta­ma­şa za­ma­nı onu çox di­lə tut­dum, mə­nə kö­mək­lik gö­s­tər­mə­si­ni is­tə­dim. Ra­nev­skaya uzun müddət bun­­dan im­ti­na et­sə də, son­da rəh­mə gəl­di, çox sev­diyi Ma­ri­na Ne­lo­va ilə gə­ləcəy­im tə­q­dir­də, şə­kil çək­məy­i­mə ica­zə ve­rəcəy­i­ni söy­lə­di. Biz təy­in olu­nan vaxtda ak­tri­sa­nın evi­nə yol­lan­dıq. Nə­ticə­də, çox sə­mi­mi fo­to alın­dı. Tə­əssüf ki, Ye­vg­e­ni Le­o­no­vun, Oleq Ye­f­re­mo­vun, İn­no­ken­tiya Smok­tu­nov­ski­nin şə­kil­lə­ri­ni çək­­­məyə macal tap­ma­dım. Düşünür­düm ki, həy­at uzun­dur və hə­lə hər şeyə vaxt olacaq. Bu gün son də­rəcə gö­zəl aktyor Sla­va Lyub­şi­ni, xa­riz­ma­tik Mark Za­xa­ro­vu çək­mək is­tər­dim. İs­təy­i­rəm ki, on­lar nə­sil­lə­rin yad­daşların­da qal­sın­lar...

Российский фотожурналист Юрий РОСТ: "Я хочу, чтобы люди на моих фотографиях навсегда остались в нашей памяти"
Юрий Рост на­зы­ва­ет се­бя про­сто про­хо­жим. Он идет по жиз­ни, вгля­ды­ва­ясь в нее. "Я на­учил­ся за­ме­чать то, ми­мо че­го ос­таль­ные спеш­но про­хо­дят и не за­ос­т­ря­ют вни­ма­ния", - при­зна­ет­ся Рост. Он ком­мен­ти­ру­ет каж­дый свой сни­мок бро­с­ким и про­ник­но­вен­ным тек­с­том. Сам Рост счи­та­ет се­бя жур­на­ли­с­том, "ил­лю­с­т­ри­ру­ю­щим свои ста­тьи фо­то­гра­фи­я­ми". Он ра­бо­тал обоз­ре­ва­те­лем и фо­то­кор­ре­с­пон­ден­том в цен­т­раль­ных рос­сий­ских га­зе­тах и в каж­дой ос­та­вил свой яр­кий след - в "Ком­со­моль­ской прав­де", "Ли­те­ра­тур­ной га­зе­те", "Об­щей га­зе­те", "Мо­с­ков­ских но­во­с­тях". В на­сто­я­щее вре­мя Рост - обоз­ре­ва­тель "Но­вой га­зе­ты". О фо­то­гра­фии, зна­ме­ни­тых дру­зь­ях и по­ли­ти­ке рос­сий­ский жур­на­лист Юрий РОСТ рас­ска­зал R+ в хо­де сво­ей фо­то­вы­став­ки в Ба­ку.
- Юрий Ми­хай­ло­вич, вы "ста­ви­те" свои фо­то­гра­фии или под­сма­т­ри­ва­е­те их?
- Я ста­ра­юсь сни­мать че­ло­ве­ка в тех ус­ло­ви­ях, в ко­то­рых он пре­бы­ва­ет, в ко­то­рых про­хо­дит его жизнь. Так и ему лег­че на­хо­дить­ся пе­ред ка­ме­рой, а мне про­ще пой­мать нуж­ный кадр. Я со­здаю тот об­раз, ко­то­рый имен­но мне пред­став­ля­ет­ся до­сто­вер­ным. Со­здаю сним­ка­ми и тек­с­том.
- Ко­го ин­те­рес­нее сни­мать - зна­ме­ни­то­с­тей или про­стых смерт­ных?
- Ин­те­рес­но сни­мать ин­те­рес­ных лю­дей. А из­ве­ст­ные они или не­из­ве­ст­ные - для ме­ня не важ­но. Ес­ли мне уда­ет­ся пси­хо­ло­ги­че­с­ки пой­мать ка­кой-то осо­бен­ный мо­мент, рас­крыть че­ло­ве­ка - зна­чит, все по­лу­чи­лось!
- На ва­ших фо­то­гра­фи­ях боль­ше де­тей и ста­ри­ков. По­че­му?
- По­то­му что они не при­ду­мы­ва­ют се­бя, не иг­ра­ют. Де­ти еще не уме­ют лгать, а ста­ри­кам это уже не нуж­но. От­то­го и об­ра­зы по­лу­ча­ют­ся та­ки­ми ис­крен­ни­ми и чи­с­ты­ми.
- Рас­ска­жи­те о сво­ей пер­вой фо­то­гра­фии. С че­го все на­чи­на­лось?
- Мне бы­ло лет во­семь-де­вять. Это был 1947 год, пос­ле­во­ен­ное вре­мя. Я жил в Ки­е­ве. От­ец ушел до­б­ро­воль­цем на фронт и был тя­же­ло ра­нен под Мос­к­вой, боль­ше го­да про­ле­жал в гос­пи­та­ле. А дя­дя до­шел до са­мо­го Бер­ли­на и при­вез мне от­ту­да тро­фей­ный "Цейс Икон", та­кой, с гар­мош­кой. По­мню, вы­шел во двор и дол­го ду­мал, что же сфо­то­г­ра­фи­ро­вать. Мы жи­ли в до­ме Те­а­т­ра рус­с­кой дра­мы име­ни Ле­си Ук­ра­ин­ки. Уви­дел дво­ро­вых дру­зей и сде­лал пер­вый сни­мок. Фо­то­гра­фия, ко­то­рую то­г­да про­яви­ли для ме­ня взрос­лые, где-то за­те­ря­лась, а вот не­га­тив чу­дес­ным об­ра­зом до сих пор хра­нит­ся у ме­ня.
- Ин­те­рес­но, как сло­жи­лась судь­ба тех, кто был за­пе­чат­лен на ва­шем пер­вом сним­ке?
- Один из ре­бят - Алик Ла­тин­ский жи­вет в Мос­к­ве. Он был сы­ном ди­рек­то­ра те­а­т­ра и род­ствен­ни­ком ве­ли­ко­го рус­с­ко­го ак­те­ра Оле­га Бо­ри­со­ва. Вто­рой маль­чик на сним­ке - Бо­рис Ра­ти­мов стал ин­же­не­ром. А тре­тий - сын би­ле­тер­ши те­ти Раи Ва­ля Ка­ра­ва­ев - ак­тер Те­а­т­ра То­в­сто­но­го­ва. Пос­ле этой фо­то­гра­фии я во­шел в азарт и на­чал сни­мать все под­ряд - го­род, взрос­лых и детей, животных. Но фотография была тогда для меня просто хобби. После школы по­сту­пил в Ки­ев­ский ин­сти­тут физ­куль­ту­ры, окон­чив ко­то­рый це­лый год про­ра­бо­тал ин­струк­то­ром по пла­ва­нию в дет­ском спорт­клу­бе. А че­рез год уе­хал учить­ся на жур­на­ли­с­та в Ле­нин­град­ский го­су­дар­ствен­ный уни­вер­си­тет. На­чи­ная с 1967 го­да ра­бо­тал спец­ко­ром, фо­то­кор­ре­с­пон­ден­том, жур­на­ли­с­том и обоз­ре­ва­те­лем в из­да­ни­ях "Ком­со­моль­ская прав­да", "Ли­те­ра­тур­ная га­зе­та", "Мо­с­ков­ские но­во­с­ти", "Об­щая га­зе­та", "Но­вая га­зе­та".
- Кем вы се­бя счи­та­е­те? Жур­на­ли­с­том или фо­то­гра­фом?
- Жур­на­ли­с­том, ко­то­рый ил­лю­с­т­ри­ру­ет свои ста­тьи фо­то­гра­фи­я­ми. У ме­ня прак­ти­че­с­ки нет ни од­ной фо­то­гра­фии, ко­то­рая бы­ла бы на­пе­ча­та­на са­ма по се­бе. Все сним­ки "ком­мен­ти­ру­ют­ся" тек­с­том. За эти го­ды я от­снял ки­ло­ме­т­ры плен­ки. Бы­ло мно­же­с­т­во по­ез­док и встреч, мно­же­с­т­во от­кры­тий и да­же ра­зо­ча­ро­ва­ний. Но се­год­ня эта плен­ка мне осо­бенно до­ро­га. Ведь на ней за­пе­чат­ле­ны го­ро­да, те­ря­ю­щие се­год­ня свой об­лик, лю­ди, ушед­шие от нас на­все­г­да. В этих сним­ках - про­шлое, ко­то­рое ни­ко­г­да уже не вер­нет­ся, мгно­ве­ния, ко­то­рые ни­ко­г­да не по­вто­рят­ся.
- Ин­те­рес­но, что для вас пер­во­на­чаль­но - фо­то­гра­фия или текст? К при­ме­ру, ва­ша зна­ме­ни­тая фо­то­гра­фия со­ба­ки, ожи­да­ю­щей два го­да хо­зя­и­на в аэ­ро­пор­ту. Рас­ска­жи­те, чем за­кон­чи­лась эта гру­ст­ная ис­то­рия?
- Про эту за­ме­ча­тель­ную со­ба­ку мне рас­ска­зал мой друг лет­чик Ва­лен­тей, ко­то­рый ле­тал на Ил-18. Со­ба­ку Паль­му бро­сил хо­зя­ин, мож­но ска­зать, бу­к­валь­но у тра­па са­мо­ле­та и уле­тел на­все­г­да. Вер­ное жи­вот­ное два го­да - и в дождь, и в снег - жи­ло на тер­рито­рии аэ­ро­пор­та Вну­ко­во. Она жда­ла его. Ра­бот­ни­ки аэ­ро­пор­та под­карм­ли­ва­ли Паль­му. Ме­ня очень тро­ну­ла эта ис­то­рия, и я на­пи­сал сна­ча­ла текст. По­том сде­лал фо­то­гра­фии и опуб­ли­ко­вал в "Ком­со­моль­ской прав­де". И тут на­ча­лось! Лю­ди пи­са­ли в ре­дак­цию, при­сы­ла­ли день­ги на ее со­дер­жа­ние, ин­те­ре­со­ва­лись ее жиз­нью. По­том ее за­бра­ла к се­бе в Ки­ев Ве­ра Кот­ля­рев­ская - пра­внуч­ка ве­ли­ко­го ук­ра­ин­ско­го пи­са­те­ля Кот­ля­рев­ско­го. И со­ба­ка эта жи­ла очень дол­го у нее, при­чем очень слож­но, по­то­му что со­ба­ка бы­ла сво­е­н­рав­ная и ус­по­ко­и­лась толь­ко пос­ле то­го, как още­ни­лась и у нее по­яви­лись свой дом и своя се­мья в но­вом до­ме. И од­но­го ее ще­ноч­ка мне по­том да­же по­да­ри­ли. Так что мож­но счи­тать, что эта ис­то­рия со счаст­ли­вым кон­цом. Но я бы хо­тел за­ос­т­рить вни­ма­ние не на тек­с­те к фо­то­гра­фии, а на ре­ак­ции чи­та­те­лей. Лю­ди от­клик­ну­лись, у лю­дей дро­гну­ло серд­це. И это хо­ро­шо. Но по­че­му лю­ди об­ра­ща­ют вни­ма­ние на чу­жое го­ре толь­ко пос­ле то­го, как об этом на­пи­шут в прес­се? По­че­му не об­ра­ща­ют вни­ма­ния на тех, кто жи­вет ря­дом и кто нуж­да­ет­ся в по­мо­щи? Ведь ря­дом с на­ми жи­вут не­ма­ло оди­но­ких де­ду­шек и ба­бу­шек, ко­то­рым нуж­ны на­ши за­бо­та и лю­бовь… Нуж­но про­сто по­смо­т­реть по сто­ро­нам и ты обя­за­тель­но най­дешь тех, ко­му не­об­хо­ди­мы по­мощь и уча­с­тие…
- Вы бы­ва­ли рань­ше в Ба­ку? Что здесь мог­ло бы вас за­ин­те­ре­со­вать как фо­то­гра­фа?
- Я был тут не­сколь­ко раз. У ме­ня здесь мно­го дру­зей и зна­ко­мых. С удо­воль­ст­ви­ем встре­ча­юсь с Фар­ха­дом Ха­ли­ло­вым, а в Мос­к­ве с Юли­ем Гу­с­ма­ном. За ко­рот­кое вре­мя Ба­ку пол­но­стью пре­об­ра­зил­ся, и мне нра­вит­ся та­кое пре­об­ра­же­ние. Ваш го­род пре­вра­тил­ся в со­вре­мен­ный ев­ро­пей­ский го­род с кра­си­вы­ми до­ма­ми и чи­с­ты­ми ули­ца­ми, не ут­ра­тив при этом сво­е­го во­с­точ­но­го ко­ло­ри­та. Ду­маю, все это бы и снял - лю­дей, ули­цы, мо­ре, не­бо…
- Юрий Ми­хай­ло­вич, кто из ва­ших ге­ро­ев осо­бо за­по­мнил­ся?
- Все без ис­клю­че­ния. Де­ло в том, что всех, ко­го я ко­г­да-ли­бо сни­мал, я хо­ро­шо знаю. Со мно­ги­ми дру­жу дол­гие го­ды - это ре­жис­се­ры От­ар Ио­се­ли­а­ни и Ге­ор­гий Да­не­лия, пи­са­тель Ан­д­рей Би­тов, ху­дож­ник Илья Ка­ба­ков и На­та­лья Не­сте­ро­ва, ху­дож­ник-муль­ти­пли­ка­тор Юрий Нор­ш­тейн и мно­гие дру­гие. Мне по­счаст­ли­ви­лось фо­то­гра­фи­ро­вать са­мых яр­ких лич­но­с­тей. По­мню, что­бы снять Фа­и­ну Ра­нев­скую, дол­го уго­ва­ри­вал Сер­гея Юр­ско­го, в спек­так­ле ко­то­ро­го она иг­ра­ла, по­со­дей­ство­вать мне. Ра­нев­ская дол­го от­ка­зы­ва­лась, но по­том, сми­ло­с­ти­вив­шись, ска­за­ла, что раз­ре­шит "сде­лать кар­точ­ку", ес­ли я при­ду с Ма­ри­ной Не­ело­вой, ко­то­рую та очень лю­би­ла. Мы при­шли в на­зна­чен­ное вре­мя к ак­три­се до­мой. Так по­лу­чи­лось очень ду­шев­ное и ис­крен­нее фо­то. Мне очень жаль, что я так и не ус­пел снять Ев­ге­ния Ле­о­но­ва, Оле­га Еф­ре­мо­ва, Ин­но­кен­тия Смок­ту­нов­ско­го. Ду­мал, что жизнь длин­ная и все еще бу­дет. Се­год­ня хо­тел бы снять не­ве­ро­ят­ной кра­со­ты ак­те­ра Сла­ву Люб­ши­на, ха­риз­ма­тич­но­го Мар­ка За­ха­ро­ва.  Я хо­чу, что­бы они ос­та­лись в па­мя­ти люд­ской.