Qəzetin çapı Həsən bəy Zərdabinin ən böyük arzularından biri idi
Mübarizə dolu həyatında, bənzərsiz tale yolunda çox ilklərə imza atdı. Asan olmadı. Tapdalanmış yollardan keçməyə nə var ki... Cığır açmaq, yol salmaq, birinci olmaq çətindir. Özündən əvvəl örnək seçəcəyi, təcrübələrindən bəhrələnib, ziyanından dərs götürəcəyi kimsələri olmayanın mənəvi yükü də, məsuliyyəti də böyükdür, ağırdır. Çünki birincidir, elə bunun üçün də öyənindən, öyünənindən çox, qınayanı, yoluna daş yuvarladanı, ayağından çəkəni olur. Məsuliyyəti öz işinə, əməlinə cavabdehliyi ilə də bitmir. Başladığı yolun davamçılarının atdıqları hər addımda da onun adı anılır.
Azərbaycan jurnalistlərinin ustadı, mətbuatımızın ilkinin -"Əkinçi"sinin yaradıcısı Həsən bəy Zərdabi belə böyük bir işi öz üzərinə götürdü. Görkəmli türk ideoloqu, mütəfəkkir Əlibəy Hüseynzadə onun haqqında deyirdi: "Aləmi-İslam bir qaranlıq içərisində qaldığı zaman bu adam  əlinə məşəl alıb qaranlığı işıqlandırmağa çalışmışdır. O məşəl nə idi? Əvvəlinci mətbu kəlam idi...". "Əkinçi" Həsən bəy Zərdabinin təbirincə desək, "Rusiyada birinci türk qəzetəsi" idi. Bu qəzet Azərbaycanın vətənpərvər övladının doğru sözün qüdrətinə, mətbuatın gücünə inamından yarandı. Ancaq "Əkinçi"yə qədər də Həsən bəyin imzasını qoyduğu ilklər var idi...
1842-ci ildə Şamaxı quberniyası Göyçay qəzasının Zərdab kəndində dünyaya göz açan Həsən bəy hələ uşaq yaşlarından istedadı, düşüncəsi ilə gələcəyi barədə ətrafındakılarda xoş arzular, ümidlər oyada bildi. Atası Səlim bəy onu yeddi-səkkiz yaşlarında mədrəsəyə apardı. O, ilahiyyata çox da maraq göstərməyən oğlunu 1852-ci ildə Şamaxıdakı ibtidai rus məktəbinə qoydu. Məktəbin buraxılış imtahanında Qafqaz Təhsil İdarəsi müdirinin diqqətini çəkən Həsən bəy onun təqdimatı ilə dövlət vəsaiti hesabına 1-ci Tiflis Gimnaziyasına qəbul edildi. 1861-ci ildə oranı müvəffəqiyyətlə bitirib, Moskva Dövlət Universitetinin fizika-riyaziyyat fakültəsinin təbiət elmləri şöbəsinə daxil oldu. Yenə fərqləndi. "Dövlət təqaüdçüsü" statusunu aldı. 1865-ci ildə universiteti təhsildə ən yüksək müvəffəqiyyətə və əxlaqa görə verilən namizəd diplomu ilə bitirən ilk azərbaycanlı oldu.
Şərq-islam tarixi üzrə geniş məlumatı, biliyi ilə rektorun - tarixçi Sergey Mixayloviç Solovyovun rəğbətini qazanmışdı. Gənc tələbə rektorun dostuna çevrildi. Moskvada qalıb-işləmək təklifi də aldı. Həsən bəy iki yolun arasında qaldı. Bir tərəfdə ona xoş gələcək, rahat təminat vəd eləyən Moskvanın kubar cəmiyyəti,  yaxşı iş təklifi, o biri tərəfdə isə təklənmiş, parçalanmış Vətən, əksəriyyəti dövrün tələblərini anlamayan, cəhalətə yuvarladılmış Vətən övladları var idi. Həsən bəy yolun çətinini seçdi. Vətəninə döndü.
Tiflisdə Torpaq Palatasında, Bakıda Quberniya İdarəsində, Qubada məhkəmədə işlədi, məşəqqətlərlə, sui-qəsdlə üzləşdi. 1869-cu ildə çətinliklə Bakı Realni Gimnaziyasına təbiət tarixi müəllimi təyin olundu. Həsən bəy o vaxt Qafqazda fəaliyyət göstərən 10 gimnaziyada çalışan müəllimlər arasında ali təhsilli ilk, yeganə azərbaycanlı idi. Azərbaycanlı şagirdlərin yox dərəcəsində olduğu məktəbə millət övladlarını cəlb etməyə başladı. Kasıb, kimsəsiz uşaqların təhsilinə yardım göstərilməsi üçün müsəlmanlar arasında ilk dəfə 1872-ci ildə Bakıda "Cəmiyyəti-xeyriyyə" yaratdı. Gimnaziyada təhsil alan şagirdləri - Nəcəf bəy Vəzirov və Əsgərağa Adıgözəlov Gorani ilə Azərbaycan şəhərlərini, kəndlərini gəzib, "Cəmiyyəti-xeyriyyə"yə üzvlər yazdırdı. Toplanan 1600 manatla 2 yoxsul və kimsəsiz şagirdin təhsil haqqı ödənildi.
1872-ci ildə "Qafqaz" qəzetində Tiflis "Müqəddəs Nina" Qadın Gimnaziyasını bitirən qızların siyahısında Hənifə Abayeva adlı müsəlman, türk qızının adını oxudu. Onunla tanış olmaq üçün təcili Tiflisə getdi. Hənifə xanımla gimnaziyada görüşdü. Söhbət etdi. Hənifə xanım onu həm də ağlı, düşüncələri ilə heyran qoydu. Həsən bəy qıza evlənmək təklifi etdi. Onun razılığını aldı. Məktəbə dəvət olunan molla kəbinlərini kəsdi. Həsən bəy Bakıya gənc xanımı ilə qayıtdı. O gündən keşməkeşli həyat yolunda birlikdə addımladılar. Hənifə xanım Həsən bəyə təkcə həyat yoldaşı deyil, həm də dost, sirdaş oldu.
Həsən bəy Zərdabinin doğma milləti yolunda həyata keçirmək istədiyi böyük işlərdən biri də yeni qəzet açmaq idi. Amma bu çox müşkül məsələydi. Səbəblər çox idi. Əvvəla, Çar imperiyası öz müstəmləkəsi altında olan ölkələrdə, xüsusilə də müsəlmanların, türklərin sakin olduğu yerlərdə məktəblərin açılmasına, mətbuatın inkişafına hər vəchlə mane olurdu. Ona görə də Azərbaycanda əhalinin böyük əksəriyyəti savadsız idi. Həsən bəy 1905-ci ildə "Həyat" qəzetində dərc olunmuş "Rusiyada əvvəlinci türk qəzetəsi" adlı məqaləsində "Əkinçi" qəzetinin nəşri ərəfəsində Vətəninin, soydaşlarının vəziyyətlərini belə təsvir edirdi: "Elmsiz də bu zəmanədə dolanmaq mümkün deyil. Ələlxüsus, bizim yerlərdəki qonşularımız elm təhsil edib gün-gündən irəli gedir, bizim əlimizdə olan mülk-malımıza sahib olurlar...". Çarə aradığı günləri isə Həsən bəy belə ifadə edirdi: "Belədə nə qayırmalı? Hər kəsi çağırıram gəlməyir, göstərirəm görməyir, deyirəm qanmayır. Axırda gördüm ki, onları haraylayıb çağırmaqdan, onlara deməkdən başqa bir qeyri-əlac yoxdur. Olmaz ki, mənim sözümü eşidənlərdən heç biri qanan olmasın!..  Belədə qəzetə çıxarmaqdan savay bir qeyri-əlac yoxdur ki, kağızın üstə yazılmış doğru sözlər qapı-pəncərələrdən o iman mənzillərinə çata bilsin. Heç olmaz ki, doğru söz yerdə qalsın. Hər ildə on qəzet oxuyandan birisi oxuduğunu qansa, onların qədəri ilbəil artar... Sonra düşmənin düşmənliyi, dostun dostluğu və dost göstərən doğru yolun doğru olmağı aşkar olar...".
İcazə verilməsi üçün çarizmin müvafiq idarələrinə göndərdiyi məktublardan birinə sonunda müsbət cavab gəldi. Qəzetin çapına razılıq aldı. Ancaq mətbəə problemi də var idi. Müstəqil mətbəə açmaq mümkünsüz olduğundan, Bakı Quberniya Mətbəəsindən istifadə etməli oldu. Əldə olunan hürufatı da oraya verdi.
1875-ci il iyulun 22-də Abbasqulu ağa Bakıxanovun kiçik qardaşı, rus ordusunun general-mayoru Abdulla bəy Bakıxanovun maliyyə yardımı ilə Bakıda ilk anadilli qəzetin - "Əkinçi"nin birinci sayı işıq üzü gördü. Həsən bəy Zərdabi qəzetə aqrar yönümünə görə deyil, onun soydaşlarının qəlbinə maarif nuru səpəcəyini, yeni mətbuat orqanlarının yaranmasına vəsilə olacağını ifadə etmək üçün "Əkinçi" adı verdi. Qəzetin ilk sayında o yazırdı: "Qəzeti müsəlmanlar üçün vacib bilib onun zəhmətini və zərərini qəbul edib başlayırıq və müsəlmanların anlayan və pirşov kəslərindən iltimas edirik ki, xalqa bu qəzeti oxumağa mane olmasınlar, bəlkə səy etsinlər ki, onu oxuyan çox olsun".
Azərbaycanın vətənpərvər oğulları Mirzə Fətəli Axundzadə, Seyid Əzim Şirvani, Nəcəf bəy Vəzirov, Əsgərağa Gorani və başqaları "Əkinçi"dən köməklərini əsirgəmədilər. Bakı qubernatoru Staroselski qəzetin nəşrinə xeyli kömək göstərdi.
Çar idarələrinə "Əkinçi" və onun baş redaktoru Həsən bəy Zərdabi barəsində danoslar göndərirdilər. Milli Mətbuatımızın ilkinin düşmənləri arasında öz millətimizdən olan xəbis insanlar da var idi. Polkovnik Əlibəy Əlixanov "Əkinçi"nin ilk nüsxəsini alanda yazmışdı: "Təəssüf eyləyirəm redaktor nə üçün bilmir ki, öz çarına sədaqətlə xidmət edən bir nökər hökumət tərəfindən buraxılmayan bir qəzeti oxumaz".
"Əkinçi" həm də hökumət mətbəəsində problemlərlə üzləşirdi. Hürufat çatmırdı, olanlar da köhnəlib yararsız hala düşürdü. Qəzetin müxbirləri az idi. Həsən bəy yazırdı: "Köməyimiz az olduğundan və kənar yerlər bir yana, Bakıda baş verən mühüm hadisələrdən də bəziləri bizə vaxtlı-vaxtında gəlib çatmırdı. Xarici xəbərləri isə rus, İran, türk, Orta Asiya qəzetlərindən götürməli olurduq". Məqalə və xəbərləri Azərbaycan dilinə özü tərcümə edən, çox zaman korrektor işini də özü görən Həsən bəy yazırdı: "Dünyada hər qəzeti beş, ya on adam inşa edir: onu çap edən, hərflərini düzən, qələtlərini düzəldən başqa kəslər olur. Amma bu işlərin hamısını gərək mən özüm görüm... Ey bizlərə diqqət edənlər, bu qəzetin kəsrini görəndə gülməyin. Gülmək yeri deyil, siz ağlayın ki, biz müsəlmanın bircə qəzeti də basdırmağa adamı yoxdur".
Bakıya gələn, "Əkinçi"nin çap olunduğu şəraiti görən fransız jurnalisti Həsən bəyə demişdi: "Doğrusu, siz əsl qəhrəmansınız! Bizim Fransada belə bir yoxsul qəzet üçün işləmək istəyən tapmaq olmazdı. Sizin qüvvənizə heyrət edirəm. Belə məlum olur ki, siz öz xalqınızı çox sevirsiniz!".
Qafqaz xalqlarının xeyirxahı olan Staroselskinin Bakıdan köçüb-gedəndən, xüsusilə Rusiya-Türkiyə müharibəsi başlanandan sonra qəzetin vəziyyəti daha da ağırlaşdı, mövzu dairəsi məhdudlaşdırıldı. Zərdabi yazırdı: "Müsəlmanların düşmənləri ki, Staroselskinin vaxtında bir iş görə bilmirdilər, hər tərəfdən "Əkinçi"nin üstə tökülüb onun bağlanmasına səy edirdilər". "Əkinçi"nin mürəttibi Minasov kimilərin hökumətə göndərdikləri danosların ardı-arası kəslimirdi. 1877-ci ilin 29 sentyabrına qəzetin nəşrinə son qoyuldu. İlk milli qəzetimizin cəmi 56 nömrəsi çıxdı. Ancaq xalqın maarifi, mədəniyyəti, anadilli məktəblərinin, mətbuat orqanlarının açılması yolunda "Əkinçi"nin gördüyü işlər yarımçıq qalmadı. "Ziya" və "Ziyayi-Qafqaziyyə", "Kəşkül", "Həyat", "İrşad", "Füyuzat", "Tərəqqi" və başqa mətbuat orqanları onun başladığı müqəddəs yolun davamçıları oldular.
..."Əkinçi"dən sonra da Həsən bəy yenə təqib edilirdi. 1880-ci ildən doğulduğu Zərdab kəndində 16 illik sürgün həyatı yaşadı. Ancaq sürgündə də maarifçilik əməllərini davam etdirdi, rusdilli qəzetlərə məqalələr yazdı.
1896-cı ildə Bakıya gəldi. "Kaspi" qəzetində işləməyə başladı. Tezliklə Bakı şəhər Dumasına qlasnı (deputat) seçildi. Dumanın iclaslarında şəhərin uzaq məhəllələrində məktəb və xəstəxana açılması məsələsini qaldıran Həsən bəy yenə xalqı üçün çalışdı.
1901-ci ildə Bakıda milyonçu Hacı Zeynalabdin Tağıyevin maliyyə dəstəyi, Həsən bəy Zərdabinin məsləhəti ilə Qız Məktəbi açdı. Məktəbin ilk müdiri Həsən bəyin ömür-gün yoldaşı Hənifə xanım oldu.
...Xəstəlik əldən salanadək xalqın maariflənməsi yolunda səy göstərdi. Vəsiyyət etdi: "Sizdən xahiş edirəm, mənim üçün təntənəli dəfn mərasimi düzəltməyin. Məni çox sadə dəfn edin. Dəfn üçün xərclənməsi lazım gələn vəsaiti müsəlmanlar arasında savad yayan cəmiyyətə verin. Bu mənim başı bəlalar çəkmiş xalqım üçün daha faydalı olardı". Həsən bəy Zərdabi 1907-ci il 28 noyabrında vəfat etdi. Ertəsi gün böyük izdiham və təntənə ilə Bakıda Bibiheybət qəbiristanlığında dəfn olundu.
Sovet hakimiyyəti Azərbaycanın bu böyük oğlunun ailəsinə qarşı haqsızlıqlar etdi. Həsən bəyin dörd övladı var idi. Böyük qızı Pəri xanım Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Parlamentinin sədri Əlimərdan bəy Topçubaşovun həyat yoldaşı idi. Ailəsi, iki övladıyla Fransada yaşadı. Orada vəfat etdi.
İkinci qızı Qəribsoltan xanım ailə qurmadı. Tağıyevin Qız məktəbinin məzunu kimi uzun illər müəllimliklə məşğul oldu. Böyük oğlu, Moskvada ali texniki təhsil almış Midhəd bəy repressiya qurbanı oldu. 1937-ci ildə güllələndi. Kiçik oğlu Səffət bəy 1914-17-ci illərdə Riqa Politexnik İnstitutunda oxudu, Rusiyadakı inqilab təhsilini yarımçıq qoydu. Xalq Cümhuriyyəti hökumətinin qərarı ilə 100 tələbədən biri kimi xaricə göndərildi. Almaniyada ali təhsilini 1922-ci ildə tamamladı. Onu da bacısı Pəri xanım kimi Sovet hakimiyyəti Vətən həsrətlisi etdi. Parisdə bacısıgildə, sonra İstanbula yaşadı. O da atası Həsən bəyin nurlu gələcəyi üçün çalışdığı doğma Vətəndən uzaqlarda gözlərini əbədi yumdu...
Amma Həsən bəy Zərdabinin əməyi unudulmadı. Bir əsrdən də artıq vaxt keçəndən sonra, onun müstəqil, obyektiv mətbuat yaratmaq arzusu nəhayət müstəqil Azərbaycan Respublikasında həyata keçdi. Və "Əkinçi" qəzetinin ilk nömrəsinin nəşri günü - 22 iyul tarixi, indi Milli Mətbuat Günü kimi qeyd olunur.

The publication of the newspaper was one of Hasan bay Zardabi's greatest wishes
In a life saturated with struggle and on the unique life path, he became a trailblazer many times. It was not easy. Everyone can step on an already beaten path ... But it is always difficult to be the first. After all, there is no example to which you can orient yourself or experience on which you can rely. Many condemn the trailblazer and even try to put a spoke in the wheels ... The burden of responsibility, which is not limited only to responsibility for your work and deeds, is also heavy. His name is mentioned in the deeds of his followers too.
Such a burden of responsibility was shouldered by the founder of Azerbaijani journalism and the first-born of our media - Akinci newspaper, Hasan bay Zardabi, of whom the prominent Turkic ideologue and philosopher Alibay Huseynzada said: "When the whole world of Islam was in the darkness, this man picked up the torch to illuminate the darkness. What was the torch? The first printed word..."
According to Hasan bay Zardabi himself, Akinci was "the first Turkic newspaper in Russia". This newspaper was the product of Azerbaijani patriots' faith in the power of the word of truth and the strength of the press. However, Zardabi's trailblazing was not limited to this...
Hasan bay was born in 1842 in the village of Zardab in Goycay County in Samaxi Province. The talent and judgment of little Hasan, which manifested themselves in his childhood, inspired optimism about his future in others. At age 7-8, his father Salim bay sent him to a madrasa. But his son was not very interested in theology, and in 1852 his father transferred him to a Russian primary school in Samaxi. During the graduation exams, the head of the Caucasian education department noticed Hasan bay, and on his initiative the boy was admitted to the First Tiflis Gymnasium at the expense of the state. Successfully graduating from the gymnasium in 1861, Hasan bay entered the department of natural sciences at the Physics and Mathematics Faculty of Moscow State University. Here he also distinguished himself and became a state scholarship holder. In 1865 he graduated from the university, becoming the first Azerbaijani to have certified as a candidate for the highest achievement in education and morality.
With his extensive knowledge of the history of East and Islam, he won the sympathy of the rector - historian Sergey Mikhaylovich Solovyev. The young student and the rector established friendly relations. Receiving an offer to live and work in Moscow, Hasan bay was at a crossroads: on the one hand - Moscow and its aristocratic society, a good job and prospect of a quiet, comfortable life and on the other - alienated, divided homeland, which does not realize the requirement of time, and countrymen sliding into ignorance. Hasan bay chose a more difficult path - he returned home.
He worked in the Land Chamber in Tiflis, the provincial administration in Baku and a school in Quba. He experienced all sorts of hardships and survived an attempt on his life. In 1869, he hardly found a job as a teacher of history of science in the Baku real gymnasium, where he was the only Azerbaijani with higher education among the teachers of all 10 gymnasiums in the Caucasus. And the number of Azerbaijani students was also negligible. That's why Hasan bay began involving Azerbaijani children in education. He first created the Camiyyat-Xeyriyya charity society in 1872 in Baku to assist poor and destitute Muslim children in obtaining education. Zardabi and his students Nacaf bay Vazirov and Asgaraga Adigozalov Garani toured towns and villages of Azerbaijan and enrolled members with Camiyyat-Xeyriyya. The 1,600 roubles that were raised were spent to pay for the education of two poor and lonely students.
In 1872 Zardabi saw the name of Muslim-Turkic girl Qanifa Abayeva on the lists of female graduates of the Tiflis Saint Nina Gymnasium in Kavkaz newspaper. He immediately went to Tiflis where he met this girl. Qanifa was so fascinated by his intellect and rationality that she said yes to Hasan bay's proposal to create a family. From that day they began to walk together on the thorny road of life.
The publication of a newspaper was one of the greatest desires of Hasan bay Zardabi, which he dreamed of implementing for the benefit of his people. But it was very difficult. The tsarist government made every effort to prevent the opening of schools and the development of printing in its colonies, especially those populated by Muslims and Turks. That's why most Azerbaijanis were illiterate. In his article "The first Turkic newspaper in Russia" in Hayat newspaper published in 1905, Hasan bay described the state of his homeland and compatriots on the eve of the publication of Akinci newspaper as follows: "It is impossible to do without education in this era, especially in our area, where neighbours, mastering science and knowledge, progress every day, taking the property that belongs to us..." Here's how Hasan bay recalled those days: "What are we to do in this case? If I call someone - they do not come up, if I show - they do not see and if I explain - they do not understand. In the end, I decided that there is no other choice but to appeal to them and tell them. It is impossible for someone to hear my words and not to perceive them! There is no other choice but to publish a newspaper so that words of truth written on paper are able to reach these abodes of faith through doors and windows. A true word cannot but be effective. If even one of those who read ten newspapers a year understands what he reads, the number of such people will grow every year ... And then the hostility of the enemy, the friendliness of the friend and the correctness of the way shown by the friend will become clear..."
Finally, a positive answer came to one of the letters sent to the tsarist authorities. Zardabi received permission to publish a newspaper. However, there was a problem printing it. Since it was impossible to organize an independent printing house, he had to use the services of the Baku provincial printing house.
On 22 July 1875, the first issue of Akinci - the first newspaper in the Azeri language - saw the light in Baku with financial support from the younger brother of Abbasqulu Aga Bakixanov, Major-General of the Russian army Abdulla bay Bakixanov.
Hasan bay Zardabi named the newspaper Akinci (Farmer) not because of its agrarian focus, but with a hint that it will spread the light of education in the hearts of his countrymen and contribute to the emergence of new press outlets. In the first issue he wrote: "Considering the newspaper important for Muslims, we are getting started despite all efforts and costs and ask all those Muslims who understand and support not to prevent people from reading the newspaper, but rather try to ensure that their number is as high as possible."
The patriots of their homeland - Mirza Fatali Axundzada, Sayyid Azim Sirvani, Nacaf bay Vazirov, Asgaraga Garani and others strongly supported Akinci. The governor of Baku, Staroselskiy, provided quite great assistance in publishing the newspaper.
Meanwhile, the tsarist government agencies were inundated with reports on Akinci and its editor-in-chief Hasan bay Zardabi. We must say that among the enemies of the development of the national press were Azerbaijanis. Here's what Colonel Alibay Alixanov wrote after the first issue of Akinci: "It is extremely regrettable that the editor does not know that the faithful servant of his tsar will not read a newspaper that is not published by the government."
Akinci also faced problems in the government printing house. There were not enough types, and those available fell into disrepair with use. There were few correspondents. Hasan bay wrote: "In view of the fact that the aid was not enough, we could not learn in a timely fashion not only about events on the side, but also about some events in the city of Baku. And we were forced to borrow information about events abroad from Russian, Iranian, Turkish and Central Asian newspapers." Hasan bay himself translated articles and news into the Azerbaijani language and often proofread them himself: "In the world, every newspaper is prepared by five or ten people: one types the letters and another corrects mistakes. But I have to do all this work myself. Those following us, please do not laugh on seeing the drawbacks of this newspaper. Laughter is inappropriate here. You have to cry that Muslims do not have a single person to publish a newspaper." A French journalist, who visited Baku and saw the conditions in which Akinci was published, told Hasan bay: "Honestly, you're a real hero! In France, you cannot find anyone willing to work for such a poor newspaper. I am amazed at your tenacity. It is evident that you love your people very much."
After the well-wisher of Caucasian peoples Staroselskiy left Baku, especially with the beginning of the Russian-Turkish war, the situation of the newspaper was further complicated and the range of topics was limited. Zardabi wrote: "The enemies of Muslims who were powerless under Staroselskiy attacked Akinci from all sides, trying to get it closed." The denunciation of the newspaper did not stop, including by the typesetter Minasov. As a result, the publication of the newspaper was discontinued from 29 September 1877.
Although only 56 editions of our first national newspaper saw the light, the initiative of Akinci in the field of educating the people, promoting their culture, establishing schools in their native language and new media outsets was continued by Ziya, Ziyayi-Qafqaziyya, Kaskul, Hayat, Irsad, Fuyuzat, Taraqqi and other papers.
After the closure of Akinci, the persecution of Hasan bay continued. From 1880, he spent 16 years in exile in his native village of Zardab. But even then he continued his enlightening activities, writing articles for Russian-language newspapers.
In 1896, Zardabi arrived in Baku. He began to work in Kaspi newspaper. He was soon elected a member of the Baku Duma. Raising the issue of opening schools and hospitals in remote areas of the city at sessions of the Duma, Hasan bay continued to work for the good of his people.
In 1901, with financial support from the millionaire Haci Zeynalabdin Tagiyev and on the advice of Hasan bay Zardabi, a school for girls opened in Baku. The first director of the school was Hasan bay's wife Qanifa.
…He made every effort to educate the people until disease overcame him. Zardabi said: "I beg you not to arrange a pompous funeral for me. Let the funeral be simple. Hand over the funds that you would want to spend on funeral ceremonies to the society that spreads education among Muslims. It will be more useful for my long-suffering people."
Hasan bay Zardabi died on 28 November 1907. The next day he was solemnly buried, accompanied by a big procession at the Bibi-Heybat cemetery in Baku.
The Soviet authorities treated the family of this great son of the Azerbaijani people unfairly. Hasan bay had four children. His eldest daughter Pari was married to Alimardan bay Topcubasov - the chairman of the Parliament of the Azerbaijan Democratic Republic. She died in France, where she lived with her family and two children. His second daughter Qaribsoltan had no family. She was a graduate of the Tagiyev girls' school and worked as a teacher for many years. Hasan bay's eldest son Midhad received higher technical education in Moscow. He was arrested and executed in 1937. His youngest son Saffat studied at the Riga Polytechnic Institute in 1914-1917. The revolution in Russia interrupted his education. The ADR government decided to send him with 100 other students to study abroad. He completed his education in 1922 in Germany. Like his sister Pari, the Soviet authorities deprived him of the opportunity to live at home. For some time he lived at his sister's in Paris and then he moved to Istanbul. Here he departed this world far away from his beloved homeland for the bright future of which his father Hasan bay fought all his life...
But the achievements of Hasan bay Zardabi have not been forgotten. After more than a century, his desire to create an independent, objective press was finally evaluated in the independent Azerbaijan Republic. And the date of the publication of the first issue of Akinci newspaper on 22 July is now celebrated as National Press Day.