"ÖZGƏ GEOSİYASƏTİNİN ALƏTİ"
- Son za­man­lar Er­mə­ni­s­tan-Azər­baycan cəb­hə xət­tin­də çox­say­lı tə­x­ri­bat­la­rın şa­hi­di olu­ruq. Am­ma er­mə­ni  si­lah­lı qüv­və­lə­ri­nin guya Er­mə­ni­s­ta­nın Nax­çı­van­da bir ne­çə strna­te­ji əhə­miyyət­li nöq­tə­ni ələ ke­çir­mə­si ilə bağlı son tə­x­ri­ba­tı da­ha cid­di gə­r­g­in­liyə sə­bəb olub. Bəl­kə er­mə­ni tə­rə­fi Azər­bayca­nı bu is­ti­qa­mət­də hər­bi qar­şı­dur­maya cəlb et­məyə, bu­nun­la da KTMT-nin müna­qi­şəyə müda­xi­lə­si­nə ça­lı­şır?
- Mən Nax­çı­van­dan Mos­k­vaya bu günlər­də qayıt­mı­şam və ora­da cəb­hə xət­tin­də tə­rə­f­lər ara­sın­da miq­­yas­lı toq­quş­ma­la­rın əla­mə­ti sa­yı­­lacaq heç nə gör­mə­mi­şəm. Mə­nim oraya sə­fə­ri­min sə­bəb­lə­ri­lə bağlı yan­lış fi­kir­lə­rin or­taya çıx­ma­ma­sı üçün dey­im ki, sə­fər çox­dan plan­laş­dı­rıl­mış­dı və məq­səd bütün Azər­baycan əra­zi­sin­də ke­çi­ri­lən Nax­­çı­van Mux­tar Re­s­pub­li­ka­sı­nın ya­ra­dıl­ma­sı­nın 90-cı il­dönümü ilə əla­qə­dar el­mi kon­fran­sa qa­tıl­maq idi. Bu təd­bir­lə­rin qra­fi­ki Azər­baycan Pre­zi­den­ti İl­ham Əliy­ev tə­rə­fin­dən hə­lə ilin əv­və­lin­də  tə­s­diq­lən­miş­di. Mə­nim­lə ya­na­şı, el­mi kon­fran­s­da Türkiy­ə­dən, ABŞ-dan olan həm­kar­la­rım da iş­ti­rak edir­di­lər. Təd­bir Er­mə­ni­s­tan­la sər­hə­din bir ne­çə ki­lo­metrliy­in­də­ki Ağbu­laq ad­la­nan ku­rort zo­na­sın­da ke­çi­ri­lir­di. Kon­fran­sın, təx­mi­nən, 4 sa­at da­vam edən ple­nar icla­sın­da Mux­tar Re­s­pub­li­ka Mil­li Məcli­si­nin sə­d­ri Va­sif Ta­lı­bov, qu­ru­mun iş­lər ida­rə­si­nin rəh­bə­ri Əli Hə­sə­nov da iş­ti­rak et­di­lər. Düşünün, əg­ər sər­həd­də və­ziyyət dey­il­diyi ki­mi, gə­rg­in ol­say­dı, on­lar hər­bi əmə­liyyat­la­rın get­diyi əra­ziyə yol­la­nar­dı­lar­mı və üstə­lik həy­at­la­rı­na, fi­kir­lə­ri­nə hör­mət et­dik­lə­ri xa­rici qo­naq­la­rı oraya apa­rar­dı­lar­mı?
- Nax­çı­van is­ti­qa­mə­tin­də Er­mə­ni­s­tan­la Azər­baycan hər­bi gə­r­g­in­lik ocağı­nın ya­ran­ma­sı eh­ti­ma­lı nə qə­dər­dir?
- Nax­çı­van-Er­mə­ni­s­tan sər­hə­di­nin relye­fi elə­dir ki, ora­da prak­ti­ki ola­raq, miqyas­lı hər­bi əmə­liyyat­lar apar­maq mümkün dey­il. Sər­həd xət­ti de­mək olar ki, hər yer­də dağlar­dan-tə­pə­lər­dən ke­çir, on­la­rın ara­sın­da­kı də­rə­lər isə ney­tral xətt ki­mi qa­lır. Bu cür ney­tral əra­zi­lər­də gecə vax­tı, qa­ran­lı­q­da az­say­lı qrup­lar ora-bu­ra hə­rə­kət edə bi­lər­lər. Am­ma is­tə­ni­lən sər­həd po­zul­ma­sı dağın di­g­ər ya­macı­na ad­la­maq de­mək­dir və bu, sər­həd po­zucu­su­nu dər­hal ar­ti­lle­riy­a­nın, ya­xud mi­nomyo­tun hə­də­fi­nə çe­vi­rir. Bu­nun­la  ya­na­şı, sər­həd po­zucu­la­rı­na "özü­nünkülər" də atəş­lə heç bir də­s­­tək ve­rə bil­məz­lər. Çünki on­lar dağın di­g­ər tə­rə­fin­də qa­lır­lar. Bütün bun­lar­dan yal­nız bir qə­na­ə­tə gəl­mək olar: Nax­çı­van­la Er­mə­ni­s­tan ara­sın­da­kı sər­həd boy­unca hər han­sı zo­na­da stra­te­ji nöq­tə­lə­rin ələ ke­çi­ril­mə­si­nə, üstə­lik, nə­za­rət­də sax­la­nıl­ma­sı­na da­ir bütün bəy­a­nat­lar "blef" və sayıq­la­ma, ax­maq­lar və sa­vad­sız­lar üçün nə­zər­də tu­tul­muş uğur­suz siy­a­si pi­ar, jur­na­list "uy­dur­ma­sı" və sa­ir­dir.
- Be­lə olan tə­q­dir­də er­mə­ni si­lah­lı qüvvə­lə­ri­nin bir müddət əv­vəl Nax­çı­van­la sər­həd­də "vacib tak­ti­ki qə­lə­bə" ilə öyünmə­si­nin sə­bə­bi  nə­dir?
- Tə­bii ki, Nax­çı­van­da Er­mə­ni­s­tan­la sə­rəhddə­ki du­rum­la bağlı söh­bət­lər ge­dib. Azər­baycan di­lin­də cə­mi bir ne­çə söz bil­səm də, hər­bi ter­min­lər­lə apa­rı­lan söh­bət­lər­də əsa­sən rus söz­lə­rin­dən is­ti­fa­də olu­nur və bu, mə­nə hər­bi təcrübə­si olan bir şəxs ki­mi, baş ve­rən­lə­ri an­la­mağa kö­mək edib. Er­mə­ni­s­tan Si­lah­lı Qüvvə­lə­ri­nə məx­sus ver­tolyot qar­şı tə­rə­fə 2 ida­rə­o­lun­may­an ra­ket va­si­tə­si­lə zər­bə en­di­rib və nə­ticə­də Azər­baycan tə­rə­fi­nə məx­sus "Be­la­rus" mar­ka­lı trak­tor zə­də­lə­nib. O, ney­tral əra­ziyə səh­vən gi­rib, ola bil­­sin, ot da­lınca ge­dir­miş - bu­nu bil­mi­rəm. Bil­diy­im odur ki, 1 də­qi­qə için­də hər­bi ver­tolyo­tun ha­vaya qal­dı­rıl­ma­sı və hə­də­fi vur­ma­sı qə­ti şə­kil­də mümkün dey­il. Bu üzdən də gü­man edi­rəm ki, Azər­baycan kən­d­­li­lə­ri ney­tral zo­na­da tə­sərrüfat iş­lə­ri­lə çox­dan mə­şğ­ul olur­lar­mış və er­mə­ni­lər in­di bir­dən-bi­rə bu­na re­ak­siya ver­mək qə­ra­rı­na gə­lib­lər. Ha­va­dan atə­şə tu­tu­lan trak­tor məhv ol­mayıb, sa­dəcə zə­də­lə­nib. Bu za­man er­mə­ni hərbçi­lər av­to­mat­dan ha­vaya atəş aça-aça ona tə­rəf qa­ç­mağa baş­layıb­lar. Son­da isə bir az lo­vğ­a­lan­dı­q­dan so­nra on­lar ge­riyə - möv­qe­lə­ri­nə qayı­dıb­lar.
- Er­mə­ni­s­tan KİV-də isə Nax­çı­van­la sər­həd­də­ki yüksək dağlıq əra­zi­lər­də stra­te­ji nöq­tə­lə­rin ələ ke­çi­ril­mə­sin­dən da­nı­şı­lır, hət­ta Azər­bayca­nın ca­vab ad­dım­la­rı atacağı tə­q­dir­də KTMT-nin mü­na­­qi­şəyə cəlb olu­na bi­ləcəy­i­nə işa­rə edi­lir...
- Nax­çı­van­la sər­həd­də­ki gə­rg­in­lik­dən so­nra ən azı Ru­siy­a­nın er­mə­ni­pə­rəst İn­ter­net re­sur­sla­rın­da "stra­te­ji əhə­miyyət­li yüksək dağlıq əra­zi­lə­ri­nin ələ ke­çi­ril­diyi" bəy­an olu­nub. Am­ma mən "Be­la­rus" trak­to­ru­nun də­niz sə­viyyə­sin­dən 2000 metr yüksək­liyə necə qalxdığı­nı, onun di­zel­li mühər­ri­ki­nin dağ havasızlığı şə­ra­i­tin­də necə iş­lə­diy­i­ni an­la­mı­ram. Ay­rı-ay­rı­lı­q­da 2-3 in­si­den­tin baş ver­mə­si mümkündür. Am­ma on­lar da ey­ni də­rəcə­də o qə­dər gülünc olub­lar ki, hət­ta ca­vab ola­raq, Azər­baycan ar­ti­lle­riy­a­sı və ya mi­nomyot­la­rı va­si­tə­si­lə er­mə­ni si­lah­lı qüvvə­lə­ri­nin bir ne­çə müşa­hi­də nöq­tə­si məhv edi­lib­sə be­lə, KTMT qüvvə­lə­ri­nin Er­mə­ni­s­ta­nın əra­zi bütövlüyünün və təhlükə­siz­liy­i­nin tə­mi­ni mə­sə­lə­si­nə cəl­bin­dən söh­bət ge­də  bil­məz.
- Yə­ni, Er­mə­ni­s­ta­nın Ru­siy­a­nı Cə­nu­bi Qaf­qaz­da ye­ni müna­qi­şəyə cəlb et­mək cəh­dlə­ri or­ta­da­dır. Be­lə olan tə­q­dir­də mey­da­na su­al çı­xır: Er­mə­ni­s­tan ki­mə iş­ləy­ir?
- Siz Ru­siy­a­nın müa­sir siy­a­sə­ti üçün son də­rəcə cid­di, hət­ta ağrı­lı bir mə­sə­lə­ni qal­dır­dı­nız. Müxtə­lif öl­kə­lər, ilk növ­bə­də Uk­ray­na onu lo­kal si­lah­lı müna­qi­şəyə cəlb et­məyə ça­lı­şır. NATO-nun ha­di­sə­lə­rin Şər­qi Av­ro­pa­da ol­ma­sa da, Cə­nu­bi Qaf­qaz­da bu is­ti­qa­mət­də in­ki­şa­fın­da ma­raq­lı ol­duğu göz qar­şı­sın­da­dır. Çünki qısamüddət­li də ol­sa, be­lə si­lah­lı müna­qi­şə­nin ya­şan­ma­sı ona Krı­mın Ru­siy­a­nın tər­ki­bi­nə qay­ta­rıl­ma­sı­na ca­vab ola­raq, Qa­ra də­niz re­g­i­o­nun­da qüvvə­si­ni ar­tır­maq, Krı­mı də­niz­dən müha­si­rəyə al­maq im­ka­nı ve­rəcək. Ru­siya sər­həd­çi­lə­ri sər­həd­lə­ri­mi­zin müxtə­lif is­ti­qa­mət­lə­rin­dən əra­zi­lə­ri­mi­zin sut­­­ka­da on də­fə və da­ha ar­tıq atə­şə tu­tul­duğu­na da­ir fak­t­la­rı açıq­la­mağı xoş­la­mır­lar. Bu üzdən mət­bu­a­ta yal­nız ar­tıq giz­lə­dil­mə­si mümkün ol­may­an hal­lar çı­xır. Sər­həd bu­ra­xı­lış mən­tə­qə­lə­ri­nin və ya gömrük mən­tə­qə­lə­ri­nin atə­şə tu­tul­ma­sı və zə­də­lən­mə­si, qaç­qın­la­rı apa­ran av­to­bu­sa atə­şin açıl­ma­sı ki­mi hal­la­rı nə­zər­də tu­tu­ram. ABŞ xüsu­si xid­mət or­qan­la­rı­nın Uk­ray­na­nı Ru­siya ilə si­lah­lı müna­qi­şəyə sürüklə­mək məq­sə­di güddüyü ar­tıq heç ki­mə sirr dey­il. Bu, on­la­ra Uk­ray­naya bir­­ba­şa hər­bi yar­dım gö­s­tər­mək, yə­­ni, Ru­siya or­du­su­na qar­şı döyüş­lər­də NATO qüvvə­lə­rin­dən is­ti­fa­də et­mək im­ka­nı ve­rəcək. Ru­siya öz növ­bə­sin­də ha­di­sə­lə­rin bu is­ti­qa­mət­də in­ki­şa­fın­dan qa­ç­maq üçün əlin­dən gə­lə­ni edir, si­lah­lı tə­x­­ri­bat­la­ra yal­nız dip­lo­ma­tik va­si­tə­lər­lə ca­vab ve­rir.
Bu üzdən də Ru­siy­a­nın KTMT-yə üzvlüyü va­si­tə­si­lə də re­g­i­o­nal si­lah­lı müna­qi­şəyə cəlb edil­mə­si cəh­dlə­ri­nin ol­duğu­nu is­tis­na et­mi­rəm. Bu­ra­da məq­səd NATO öl­kə­lə­ri­nin Uk­ray­na­da üzləş­dik­lə­ri bi­a­bır­çı­lığa gö­rə re­vanş al­ma­sı­nı tə­min et­­mək­dir. Mə­sə­lən, be­lə bir sse­na­ri­ni ta­ma­mi­lə mümkün sayı­ram: ATƏT-in Minsk qru­pu­nun həm­sədrlə­ri olan ABŞ və Fran­sa­da tam zə­ma­nət alan Er­mə­ni­s­tan Dağlıq Qa­ra­bağ is­ti­qa­mə­tin­də dey­il, Nax­çı­van is­ti­qa­mə­tin­də tam­miqyas­lı hər­bi tə­x­ri­ba­ta əl atır, çünki bu­ra­da söh­­bət cəb­hə xət­tin­dən yox, döv­lət sər­hə­din­dən ge­dir. Nə­ticə­də er­mə­ni­lər əra­zi­si­nə so­xul­muş düşmə­nə hər­bi va­si­tə­lər­lə ca­vab ver­mək məcbu­riyyə­tin­də qa­lan Azər­baycan­dan ca­va­bı­nı alır və bu, açıq-aş­kar əra­zi bütövlüyünün po­zul­ma­sı­na yol çır. Be­lə­lik­lə, Kol­lek­tiv Təhlükə­siz­lik Müqa­vi­lə­si Təş­ki­la­tı­nın me­xa­niz­mi­nə uyğun ola­raq, Ru­siya Er­mə­ni­s­ta­nı müda­fiə et­mək məcbu­riyyə­tin­də qa­lır və öz ma­raq­la­rı­na zidd ge­o­siy­a­si oy­un­la­ra gi­rir, NATO öl­kə­lə­ri­nin xey­ri­nə iş­lə­məyə baş­layır. Bun­dan so­nra de-yu­re Ru­siy­a­nın müttə­fi­qi olan Er­mə­ni­s­tan ye­nə də de-fak­to onun düşmə­ni­nə çev­ri­lir - vax­ti­lə Dağlıq Qa­ra­bağ mü­na­qi­şə­si­nin baş­la­nğıcın­da ol­duğu ki­mi. Axı məhz bu müna­qi­şə­nin ge­o­siy­a­si nə­ticə­si ola­raq So­vet İt­ti­fa­qı dağıl­dı və post­so­vet mə­ka­nı­nın tə­bii eh­tiy­at­la­rı trans­mil­li mo­no­po­liy­a­­la­rın ix­tiy­a­rı­na ve­ril­di.
- Be­lə çı­xır ki, Azər­baycan po­li­to­loq­la­rı­nın də­fə­lər­lə xə­bər­dar­lıq et­dik­lə­ri mər­hə­lə ye­ti­şib: Er­mə­ni­s­tan Ru­siya üçün müstəs­na əhə­miyyət da­şıy­an Cə­nu­bi Qaf­qaz­da Mos­k­va­nın ma­raq­la­rı­nı sat­mağa ha­zır­la­şır...
- Ru­siy­a­da Cə­nu­bi Qaf­qaz­da ha­di­sə­lə­rin bu gür in­ki­şaf edə bi­ləcəy­i­ni an­lay­an yal­nız mən dey­i­ləm. Bu gün Ru­siy­a­nın Er­mə­ni­s­tan­dan özünə qar­şı siy­a­si loy­al­lıq göz­lə­mək üçün tam zə­ma­nə­ti yox­dur. Ən azı ona gö­rə ki, Er­mə­ni­s­ta­na Ru­siy­a­da­kı er­mə­ni di­a­s­po­ru­nun gö­s­­tər­diyi ma­liyyə yar­dı­mı on­la­rın ABŞ, Fran­sa və ya di­g­ər an­ti Ru­siya əh­val­lı öl­kə­də­ki di­a­s­por­dan al­dıq­la­rı yar­dı­mın ya­rı­sın­dan da az­dır. Bu­nun ən ba­riz nümu­nə­si bu gün Er­mə­ni­s­tan qa­nun­ve­rici­liy­i­nin Göm­­rük İt­ti­fa­qı qa­nun­ve­rici­liy­i­nə uy­ğun­­laş­dı­rıl­ma­sı pro­se­si­nin da­la­na di­rən­mə­si­dir. Hal­bu­ki, Er­mə­ni­s­tan Gömrük İt­ti­fa­qı­na qo­şul­maq niyyə­tin­də ol­duğu­nu hər yer­də və da­im di­lə gə­ti­rir. Ha­zır­da qlo­bal ma­k­ro­iq­ti­sa­diyyat çox tez-tez ən çir­kin hər­bi-siy­a­si va­si­tə­lər­lə for­ma­la­şır. Ən ya­xın gə­ləcək­də, təx­mi­nən 3-4 ay­dan so­nra dağlıq əra­zi­lər­də hər­bi əmə­liyyat­la­rın apa­rıl­ma­sı­nın yay­la müqay­i­sə­də da­ha çə­tin olacağı vaxt Er­mə­ni­s­ta­nın Dağlıq Qa­ra­bağ mü­na­qi­şə­si­ni əv­vəlcə­dən ha­zır­lan­mış pla­na uyğun ola­raq gə­rg­in­ləş­di­rə­cəy­i­ni is­tis­na et­mi­rəm. Məq­səd isə əl­bət­tə ki, Ru­siy­a­nın Qər­bin ma­raq­la­rı­na uyğun ola­raq, po­ten­si­al zə­i­f­lə­dil­mə­si­nə na­il ol­ma­q­dır. Bu­nun ye­g­a­nə al­ter­na­ti­vi Ru­siy­a­nın Azər­baycan­la tez­lik­lə və bütün is­ti­qa­mət­lər­də ya­xın­laş­ma­sı, Azər­bayca­nın əra­zi bütövlüyünün tam və qeyd-şərt­siz tə­mi­ni yo­lu ilə Cə­nu­bi Qaf­qaz­da­kı gə­rg­in­lik ocağı­nın ara­dan qal­dı­rıl­ma­sı­dır.
- Er­mə­ni­s­ta­nın bir Cə­nu­bi Qaf­qaz öl­kə­si ki­mi gə­ləcəy­i­ni necə görürsünüz və Ru­siya-Er­mə­ni­s­tan müna­si­bət­lə­ri­nin per­spek­ti­vi necə­dir? Ha­zırkı Er­mə­ni­s­tan Cə­nu­bi Qaf­qaz­da və di­g­ər Asiya re­g­i­o­nu is­ti­qa­mət­lə­rin­də Ru­siy­a­nın stra­te­ji ma­raq­la­rı­nın müda­fi­ə­si­nə kö­mək edə bi­lər­mi?
- Ye­ni ge­o­siy­a­si şə­ra­it­də Er­mə­ni­s­tan rəh­bər­liy­i­nin siy­a­si per­spek­tiv­lə­ri mə­nə ta­ma­mi­lə "ümid­ve­rici" tə­sir bağış­layır. Son 2 onil­lik­də nə­zə­rə çar­pa­sa da, bu cün o, ye­ni­dən bey­nəl­xalq are­na­da diq­qət­lə­ri üzə­ri­nə çək­mək şan­sı qa­za­nıb. Bu də­fə də bu şans kim­lə­rin­sə ge­o­siy­a­si ma­raq­la­rı­nın tə­mi­nin­də alət ki­mi is­ti­fa­də olun­ma­q­dan iba­rət­dir. San­ki bir müddət onu ha­ra­da­sa toz ba­sır, la­zı­mi an­da isə ye­ni­dən təy­i­na­tı üzrə is­ti­fa­də olu­nur. Bu, hə­mi­şə, ən azı son 150 il­də be­lə olub və bu gün də be­lə olacaq. Er­mə­ni­lər ta­ri­xən Böyük Bri­ta­niya, ABŞ, Fran­sa ki­mi at­lan­tist­lər tə­rə­fin­dən kon­ti­nen­tal im­pe­riy­a­la­rın dağı­dıl­ma­sı işin­də is­ti­fa­də olu­nub­lar: İra­na qar­şı da be­lə olub, Os­man­lı İm­pe­riy­a­sı­na da, SSRİ-yə də. Er­mə­ni xal­qı­nın son 2 yüzil­lik­də­ki ta­ri­xi gö­s­tə­rir ki, ona məx­sus bütün mən­fi key­fiyyət­lər­dən qlo­bal, ge­o­siy­a­si böh­ran­lar za­ma­nı is­ti­fa­də olu­nur. Son il­lər­də isə biz məhz be­lə bir şə­ra­it­də ya­şayı­rıq. Mən Bo­ris Yeltsi­nin onu Cə­nu­bi Qaf­qaz­da Ru­siy­a­nın stra­te­ji müttə­fi­qi se­ç­mək qə­ra­rı­nın Mos­k­va­nın ma­raq­la­rı­na uyğun ol­duğu­na be­lə, şübhə edi­rəm. Yox­sa Ru­siya Fe­de­ra­siy­a­sı əra­zi­sin­də­ki ke­ç­miş so­vet sə­nay­e­si­nin stra­te­ji müəs­si­sə­lə­ri­nin özəl­ləş­di­ril­mə­si mə­sə­lə­sin­də ol­duğu ki­mi, bu ad­dı­mın atıl­ma­sı­nın vacib­liy­i­ni də kim­sə kə­nar­dan onun qu­lağı­na pı­çıl­da­mış­dı?
Mə­sə­lə­nin ikinci his­sə­si­nə mən re­al fak­ti­ki əsa­sı olan ta­ri­xi al­le­qo­riya ilə ca­vab ve­rə bi­lə­rəm. 1916-cı il­də Ru­mı­niy­a­nın Bi­rinci Dünya mü­ha­ri­bə­si­nə qa­rış­ma­sı müza­ki­rə olu­nar­kən onun son­da ki­min­lə müt­tə­fiq olacağı­nı heç kim də­qiq söy­ləyə bil­mir­di - At­lan­ta öl­kə­lə­ri­nin, yox­sa Üçlər İt­ti­fa­qı­nın? Ali Baş Ko­­man­da­nın qə­ra­rg­a­hı­nın rə­i­si, ge­ne­ral An­ton İva­no­viç De­ni­ki­nin bu ha­q­­da fi­k­ri­ni so­ruş­du­q­da o, özü­nə­məx­sus şə­kil­də, sə­mi­mi hərb­çi sa­­də­liy­i­­lə de­miş­di: "Ru­mı­niya bi­zim tə­rə­fi­miz­dən vu­ru­şacaq­sa, mə­nə onu qo­ru­maq üçün 16 di­vi­ziya la­zım gə­ləcək. O, bi­zə qar­şı çı­xa­caq­­sa, mə­nə onu dar­ma­dağın et­mək üçün 16 di­vi­ziya la­zım olacaq".
Bu gün Ru­siy­a­nın Er­mə­ni­s­ta­na müna­si­bə­tin­də bən­zər hal müşa­hi­də edi­rik: o, bi­zim üçün san­ki gənc qa­dı­nın qoca həy­at yol­da­şı­dır - onun­la ya­şa­maq mümkün dey­il, çı­xıb get­mək də ayı­b­dır. Tə­bii ki, bu və­ziyyət son­suz­luğa­dək da­vam edə bil­məz və bu­nu həm Mos­k­va­da, həm də İrəvan­da yax­şı an­layır­lar. Fərq sa­dəcə on­da­dır ki, İrəvan ha­zırkı və­ziyyə­tin mak­si­mum uzan­ma­sı­na ça­lı­şır, Mos­k­va isə se­çim et­məyə tə­lə­sir: İrəvan ki­min ya­nın­da­dır - Qər­bin, yox­sa Ru­siy­a­nın?

"A TOOL IN SOMEONE ELSE'S GEOPOLITICS"
- We have witnessed numerous provocations lately along the contact line on the Armenia-Azerbaijan front. Yet the strongest tensions were probably caused by recent provocations by the Armenian armed forces which announced that they had allegedly seized some strategically important point at the boarder between Naxcivan and Armenia. Could one suppose that the Armenian side is trying to incite Azerbaijan to a military confrontation in this sector that would enable Yerevan to draw the Collective Security Treaty Organization [CSTO] into the conflict?
- Just the other day, I returned to Moscow from Naxcivani - excuse me but I am going to use the name historically accepted in Russia. However I saw nothing there to suggest any large-scale clash along the confrontation line between the opposed sides. To avoid any misinterpretation of the purpose of my trip, I will say that it had been planned long before and involved taking part in an international research conference connected with celebrations throughout Azerbaijan to mark the 90th anniversary of the foundation of the Naxcivan Autonomous Republic [Azerbaijani exclave]. The schedule of the events had been approved by Azerbaijan President Ilham Aliyev early this year. Apart from me, this scholarly event was attended by fellow researchers from Turkey and the USA. It took place in Ag-Bulag, or White Spring, a resort area one kilometre away from the Naxcivan-Armenia boarder. The plenary session of the conference lasted about four hours. Taking part in it were Vasif Talibov, chairman of the Milli Maclis [parliament] of the Naxcivan Autonomous Republic, and Ali Hasanov, the administrator of the Milli Maclis of the Naxcivan Autonomous Republic. Think for yourself, if the situation were at the boarder were troubled, would they have travelled to an area of hostilities taking along foreign guests whose lives and opinions are of value to them?
- How realistic is the emergence of a hotbed of Armenian-Azerbaijan military tensions in the Naxcivan sector?
- The terrain relief along the Naxcivan-Armenian boarder makes it virtually impossible to carry on any large-scale hostilities. The boarder line runs practically everywhere over mountain crests. The valleys between them are no man's land where individuals or maybe small groups of one or two squads can act under the cover of night or bad weather. Any crossing of the state boarder means getting over to the back slope of the mountain on which the trespassers become excellent targets can be neutralized just in a few minutes by the defensive side's artillery or mortars located deep in their own territory. Meanwhile their own forces cannot support them with fire because the attackers are hidden from them by the mountain. All this suggests only one conclusion: any statements about some important strategic heights being seized and especially held anywhere throughout the length of the border between Naxcivan and Armenia are bluff and nonsense intended for naive and uninformed people, an unscrupulous publicity stunt, a canard or whatever else it can be called.
- So what was the real cause behind the  recent "triumphant" braggery of the Armenian armed forces trumpeting an "important tactical victory" on the boarder with Naxcivan?
- Naturally enough, there were talks in Naxcivan about the situation on the boarder with Armenia. I don't speak Azerbaijani; I only know some 20 or 30 Azerbaijani words. Nonetheless, they largely use Russian military terminology which enabled me, a man with military experience, to see what had actually happened there. A helicopter of the Armenian armed forces fired two unguided missiles and damaged an Azerbaijani Belarus-type tractor driven into the neutral zone either to take hay or just in error. I understand that it is absolutely impossible to get a combat helicopter airborne and homed on a target in one minute, so I suppose that Azeri peasants' economic activities in the neutral zone had been going on for a long time and now the Armenian side suddenly decided to react to it. After the gunfire attack against the tractor from the air, Armenian military servicemen came running to the damaged rather than destroyed farm machine, shot two bursts of assault rifle fire into the air and then, after properly tickling their vanity, they ran back into their fortifications.
- Yet Armenian media are saying that a strategically important point has been occupied on Naxcivan's highland boarder and even hinting that Azerbaijan's military actions in response may involve the CSTO in the conflict.
- As a result, at least pro-Armenian online resources in Russia presented the tensions on the boarder with Naxcivan as a "seizure of a strategically important highland district" although I cannot understand how a Belarus tractor can drive up to an altitude exceeding 2,000 metres above the sea level where its diesel engine has to work in thin air. Quite possibly, two or even three quite different incidents had taken place. But they were as ridiculous and puny that even if they had been followed by return fire from Azerbaijan's artillery or mortars destroying one or two observation posts of the Armenian armed forces, any involvement of the CSTO to provide the territorial integrity and security of Armenia would have been out of the question.
- So this is an obvious attempt by Armenia to draw Russia into a new conflict in South Caucasus. Then the question arises; who is Armenia working for?
- You raised an issue utterly serious and sensitive for Russia's present-day policy: attempts being made by different countries, above all Ukraine, to draw Russia into a local armed conflict. It is more than obvious that NATO is interested in events following this course at least in the South Caucasus if not in Eastern Europe. Because the fact of such an armed conflict, even a very short one, will enable them to beef up their group of forces in the Black Sea region and block Crimea from the sea thus responding with a military demarche to Crimea's reunion with Russia. Russian territory comes under fire in quite different sections of the border up to 10 and sometimes even more times per day but Russian border guards do not like making such facts public. This is why only those facts reach the media that cannot be kept secret. I mean  information on gunfire attacks or damage inflicted on boarder crossing points or customs posts and buses carrying refugees. It is no man's secret that US special services have set the task to involve Ukraine in an armed conflict with Russia which will enable them to provide direct armed aid, that is use NATO armed forces in battles against the Russian army. Russia is taking every effort to avoid this scenario of further developments responding to armed provocations with diplomatic means.
This is why I admit that attempts may be made to embroil Russia in a regional armed conflict through its CSTO membership so that NATO states can take revenge for the disgrace of their policy in the Ukrainian sector. For instance, I view as quite possible the following scenario: having enlisted the support of the USA and France as co-chairs of the OSCE Minsk Group, Armenia carries out a full-scale military provocation against Naxcivan rather than in Nagornyy Karabakh because there is a state boarder rather than a frontline there. As a result, Armenia's armed forces meet with a rebuff from Azerbaijan. This country will be forced by military necessity to open return fire to effect against forces of the enemy located in its territory. That will entail obvious and direct violation of sovereignty and territorial integrity. In keeping with mechanisms laid down in the Collective Security Treaty, Russia must stand up for Armenia. As a result, it is embroiled in an armed conflict running counter to its geopolitical interests but playing into the hands of NATO member states. Thereafter, being Russia's ally de jure, Armenia turns into its opponent de facto. It was like this at the outset of the Nagornyy Karabakh war. Its major geopolitical result was the fall of the Soviet Union while transnational monopolies gained access to natural resources in the post-Soviet space.
- It turns out that the phase repeatedly warned about by the Azeri community of political scientists has already started: Armenia is going to betray Russia's interests in the exceptionally important South Caucasus sector…
- I am not the only one in Russia to be aware that this scenario may possibly be implemented in the South Caucasus. Today, Russia has no absolute guarantees of Armenia's political loyalty to it at least because the financial aid provided for Armenia by the Armenian diaspora in Russia is less than half of what they receive from the Armenian diaspora in the USA, France and other anti-Russian-minded countries. The best proof to this is the currently deadlocked process of aligning Armenian legislation to that of the Customs Union, although Armenia is declaring its intention to become its member permanently and at all levels. At present, global macroeconomics is very often made with the use of very dirty military and political means. So I admit that, following a preliminary plan, Armenia may exacerbate the Nagornyy Karabakh conflict in the near future, say, within three or four months from now when natural and climatic conditions make it incomparably more difficult to carry on hostilities in the mountains than in summer. The ultimate goal of that will be potential weakening of Russia in the interests of the West. The only alternative to this may be a rapid and comprehensive rapprochement between Russia and Azerbaijan and elimination of the hotbed of tensions in the South Caucasus on terms of complete and unconditional restoration of the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan.
- What is your vision of the future of Armenia as a state in the South Caucasus and what are the prospects of further Russian-Armenian relations? Can present-day Armenia help Russia to protect and expand its strategic interests in the South Caucasus and other regional sectors in Asia?
- The Armenian political leadership's prospects in the basically new political conditions currently taking shape seem absolutely "rosy" to me. After two decades of non-existence, it has again got a chance to draw attention to itself on the international scene and fulfil itself once more as a tool for the triumph of someone else's geopolitics. The tool lies in the dust somewhere in a utility room to be used according to its purpose at the right moment. It has been so always, at least for the past 150 years and so will it be now. Armenians have traditionally been used by Atlanticists such as the UK, the USA and France for the purpose of destroying continental empires. Persia is a case in point and so is the Ottoman Empire as well as the USSR. The Armenian nation's historical experience over the past two centuries indicates that all negative qualities inherent in this nation are finding their full-scale application solely in conditions of global geopolitical crises and we have objectively existed in crisis conditions over the past few years. I am not sure at all that Boris Yeltsin chose it [Armenia] as a strategic partner in the South Caucasus in the interests of Russia or someone "from an outside man" who suggested taking that step much like someone suggested privatizing strategically important enterprises of the former Soviet industry in the territory of the Russian Federation.
To answer the second part of your question, I will use a historical allegory based on real facts. In 1916, the issue was being discussed of Romania joining in World War I. No-one could say whether it would ultimately land in the Antanta or the Triple Alliance. When Anton Ivanovich Denikin, general of infantry and chief of the Staff of the Supreme Commander-in-Chief, was asked for his opinion on this subject, he replied with simplicity and severity characteristic of all real military men: "If Romania takes our side, I will need 16 divisions to protect it. If it chooses to be against us, I will need 16 divisions to rout it." We can observe something similar in Russia's attitude towards Armenia. It is for us like an old husband with a young wife: it is impossible to live together and it is unbecoming to leave. Naturally enough, this state of affairs cannot last forever and both Moscow and Yerevan are aware of this fact. The only difference is that Yerevan seeks to keep the current order of things as long as possible while Moscow is pressing Yerevan to decide on its choice to be entirely with the West or with Russia.